Ste Cd/dóeGoti/fco/nt NEDERLANDS STRIJD TEGEN PARA'S Geruchten over nieuwe landingen Indonesische blaaskakerij Oran verwerpt bestand van Algiers Dreigementen om concessies Z0MERJACKETS Wat is Peking van plan? Philippijnse aanspraken Amerika's overtollige voorraden Hoogwaterstanden VRIJDAG 22 JUNI 1962 52e JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. R007EN BUREAUS: PAPENGRACHT 52 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BROEDT MAO WEER WAT UIT? Telef. 2 0 9 3 5- Red. 20015, 25594» Advert. 20826- Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 De vice-voorzitter van de Indone sische „Volksbeweging voor West- Irian", Frits Auparay, heeft gezegd, dat spoedig zes bataljons, samenge steld uit leden van deze beweging, in Nieuw Guinea aan land zouden wor den gezet. Hij zei, dat Sorong in de Vogelkop nu door de Indonesiërs was omsin geld. Kolonel Tahir, staf-chef van het „West-Irian commando" zei tegen journalisten, dat het initiatief in Westelijk Nieuw Guinea nu in han den van de Indonesische strijdkrach ten is. Een woordvoerder van het minis terie van defensie in Den Haag heeft de mededeling over de positie van Indonesiërs in Nieuw Guinea perti nent onjuist genoemd. Wel heeft het de aandacht getrok ken dat bij de acties tegen parachu tisten wederom grote hoeveelheden uitrustingsstukken werden buitge maakt. Dit geeft aanleiding tot in Hollandia circulerende geruchten over nieuwe landingen. De achter uiterlijke rust schuilgaande onzeker heid blijkt ook uit plotseling opdui kende en ongecontroleerde berich ten, dat nieuwe parachutistenlandin gen zouden zijn voorgekomen in de Vogelkop. Bij navraag is dit echter formeel ontkend. Na de recente uitbreiding van de kustverdediging in zuidelijk Nieuw Guinea zijn er trouwens geen aan wijzingen van extra hoge paraatheid, die zou kunnen wijzen op een nieuwe Indonesische actie op korte termijn, hoewel de mogelijkheid daarvan ui teraard elk uur aanwezig wordt ge acht. Maar ondanks de mededeling in Djakarta over versterking van de „vrijheidsstrijders" in Nieuw Guinea bestaat er het gevoel dat een even tuele nieuwe militaire operatie uit Indonesië op grotere schaal eerst te verwachten is, indien overleg op het politieke vlak geen oplossing! zou brengen. Naast deze onzekerheid over de verdere militaire ontwikkeling komt de vergadering van de Nieuw Guinea- raad, die maandag a.s. begint, meer en meer in de belangstelling. Ook hier is er onzekerheid en wel over de vraag wat er zal gebeuren. In het bijzonder wordt daarbij de vraag ge steld, wat die Papoea-afgevaardigden gaan doen, die zich herhaaldelijk en openlijk hebben uitgesproken tegen het plan-Bunker. Het wordt niet uit gesloten geacht, dat deze stellingna- me tot dusverre heeft alleen de Partei Nationaal zich in beginsel vóór het plan-Bunker uitgesproken zal resulteren in een vorm van een motie, waarin de uitspraak zal worden gedaan, dat zal worden over gegaan tot uitroeping van onafhan kelijkheid, indien Nederland het be stuur zou overdragen. Het was gou verneur Platteel zelt die kortgele den een dergelijke stap „irreëel" noemde, maar anderzijds zouden de gevolgen van een dergelijke uit spraak, indien deze door de Nieuw Guinea-raad zou worden aanvaard, moeilijk te overzien zijn. MINSTENS 260 PARA'S GELIQUIDEERD De commandant van de Neder landse strijdkrachten in Nieuw Gui nea, schout bij nacht Reeser, heeft vrijdag op een persconferentie in Hol landia bekendgemaakt, dat minstens 260 Indonesische parachutisten zijn omgekomen of gevangen genomen sinds hun eerste landingen op 26 april op het Onin-schiereiland en het gebied van Kaimana. Eigen verliezen Schout bij nacht Reeser zei, dat tot 20 juni de eigen verliezen wa ren: vijf militairen van de konink lijke landmacht gesneuveld en een omgekomen als gevolg van een on geluk met zijn eigen geweer, drie militairen van de koninklijke land macht, vijf mariniers en een soldaat van het Papoea-vrijwilligerskorps gewond en drie Papoeagidsen ge sneuveld. Een van hen werd door de parachutisten doodgeschoten; de an dere twee sneuvelden woensdag bij de actie aan de zuidkust, waarbij 'n tiental parachutisten werd gedood. Bij de acties tegen parachutisten zijn tot dusverre grote hoeveelhe den parachutes, rantsoenen, munitie, uitrustingsstukken, radio's en onge veer 200 wapens, waaronder mortie ren, machinegeweren en bazooka's buitgemaakt. L E 1 D N KATWIJK Breestraat Voorstraat (Advertentie) SPANJE ONZE volksvertegenwoordiging heeft erg flink gedaan tegenover het Spanje van Franco door te ver klaren, dat een associatie van Span je met de Europese Gemeenschappen onmogelijk is op grond van de uit eenlopende opvattingen omtrent de vorm van het staatsbestuur. Laten we voorop stellen, dat wij besliste tegenstanders zijn van de dic tatuur en ook geen bewondering heb ben voor de wijze waarop Franco zijn dictatuur uitoefent. Maar aan de an dere kant ontkomen wij niet aan de indruk, dat men in de Tweede 0 Kamer de zaken wel wat sim plistisch stelt. Het is heel goed dat men er vast omlijnde principes op na houdt, maar in de toepassing daarvan dient men toch met de nodi ge omzichtigheid te werk te gaan. Bovendien bestaat de wereld niet uit 'n tekening van louter zwart en wit; de schurken zijn niet allen even zwart en de engelen niet altijd even wit. Wij kunnen dus voorstellen, dat de Spanjaarden (speciaal de meer ont wikkelde Spanjaarden) niet zó geluk kig zyn met de bestaande dictatuur, maar het is de vraag of zy gelukki ger zouden zijn als die dictatuur niet bestond. Wij zijn de toestanden van vóór de Spaanse burgeroorlog nog niet vergeten en wij zijn er lang niet zeker van, dat deze toestanden niet zullen terugkeren, wanneer de dic tatuur in Spanje op het ogenblik zou worden opgeheven. Thans kunnen de Nederlanders met een gerust nart een vakantiereisje naar de Costa Bra va maken, ondanks hun principiële be zwaren tegen de dictatuur. Zouden zij dat ook kunnen doen als de Span jaarden weer zich zelf zouden rege ren? Anders gezegd: zijn de Span jaarden thans politiek rijp genoeg om zichzelf te regeren, zoals wij dat in onze democratische landen ken nen? Enige jaren geleden waren ze dat zeker niet. Nu wel? Hoe moeilijk de toestanden in het huidige Spanje nog liggen, bewijst de houding van de Kerk ten opzichte van de thans opduikende sociale con flicten. Eensdeels begrijpen de bis schoppen de sociale nood van de ar beiders, maar aan de andere kant zijn zij er zeker van dat zij het commu nisme in het zadel helpen, wanneer zij de stakingsbewegingen aanmoedi gen. Er heersen in Spanje nog a-sociale toestanden, waartegen zelfs de dicta tuur machteloos is gebleken en de vrees is gewettigd, dat er bij een ru we overgang van regiem, een volko men chaos ontstaat. Spanje dient tijd te hebben zich naar de democratie te ontwikkelen en wij kunnen niet inzien, dat dit ontwikkelingsproces wordt bevor derd door het land zoveel mogelijk te isoleren. De OAS van Oran heeft donder- derdagavond in een geheime uitzen ding verklaard, dat zij „in geen ge val de overeenkomst van Algiers zal goedkeuren en dat „de OAS op de een of andere manier zal overwin nen". In een andere uitzending dreig de zij dat haar leden het vuur zullen openen op de veiligheidsstrijdkrach ten, die blijven optreden tegen Mo hammedanen of Europeanen. Zij zei, dat deze operaties van de veilig heidsstrijdkrachten „provocaties zijn, waardoor het gevaar is ontstaan dat de Mohammedaanse bevolking het werk niet zal hervatten". Ondanks de bevelen die zij hadden gekregen bleven bepaalde elementen van de LADDERS EN TRAPPEN „DE HOUTHAL" Hogewoerd 99 Tel. 22536 mobiele gendarmerie optreden tegen Algerijnen van Mohammedaanse en Algerijnen van Europese afkomst. Het geheime leger liet voorts weten dat de „speciale bekendmaking", die zy voor donderdagavond in het voor uitzicht had gesteld, vrijdag gepubli ceerd zal worden. De organisatie van het geheime leger in het gebied van Algiers heeft haar aanhangers ook beloofd, dat zij vrijdag nieuwe instructies zullen krijgen. Vóór zij deze belofte deed, had zij de veiligheidsstrijdkrachten ervan beschuldigd dat zij door hun optreden de vrede in gevaar brach ten. Franse functionarissen in Algiers menen, dat de OAS druk tracht uit te oefenen om een concessie te krij gen, waardoor zij haar figuur kan redden. Van welingelichte zijde in Rocher Noir is meegedeeld, dat er in Oran nog steeds onderhandeld wordt tus sen vertegenwoordigers van het ge heime leger en Mohammedaanse na tionalisten. Volgens functionarissen in Rocher Noir heeft de OAS het plan om de vijf grote steden in West-Algerië te verdedigen, laten varen. De „gewo ne man" zou er maar weinig en thousiasme voor opgebracht hebben. WZ n Prachtige jackets van Zwitserse poplin met ingebreid glansgaren. Ideaal te dragen ï.p. v. colbert, jack of overhemd. In diverse uit voeringen, modellen en kleuren. Omdat de zomer zo laat gekomen is, kunt U profiteren van een wer kelijk verrassend koopje. In Darien, Ver. Staten, is Franklin Delano Roosevelt, een kleinzoon van wijlen de president, in de echt verbonden met Grace Goodyear. Op de foto het bruidspaar, mevrouw de weduwe Roosevelt en Franklin Delano Roose velt, vader van de bruidegom. Troepenconcentraties bij Quemoy Normale prijs 39.75, maar nü betaalt U voor deze prachtige, sportieve ZOMERJACKETS de prijs, die U voor onmogelijk had gehouden: LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- singel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 ZEIST: Slotlaan 158-160 VLAARDINGEN: Liesveld 7-9 De regering-Kennedy slaat „met bezorgheid" het samentrekken gade van Chinese lucht- en landstrijd krachten op het vasteland tegenover de eilanden Quemoy en Matsoe, al dus is donderdag door het Witte Huis meegedeeld. De woordvoerder van het Witte Huis, Pierre Salinger, die de bekend making deed op een persconferentie, naar aanleiding van een desbetref fende vraag, wilde niet uitweiden. Hij weigerde te antwoorden op vra gen of de Verenigde Staten de mi litaire concentratie alleen maar ga deslaan of ook van plan zijn militai re voorzorgsmaatregelen te treffen. Amerikaanse functionarissen heb ben gezegd, dat de samengetrokken strijdkrachten groter zijn dan de concentratie tijdens de crisis van '56 in verband met de eilanden Que moy en Matsoe. Volgens de functio narissen bestudeert de Amerikaanse regering berichten over de troepen- Advertentie) concentratie met grote zorgvuldig heid en tracht zij uit te maken of de samentrekking met offensieve of de fensieve bedoelingen is geschied. Te oordelen naar de aard, de omvang en het punt van concentratie zou het laatste het geval kunnen zijn, aldus de functionarissen. Het Chinese nationalistische mi nisterie van defensie heeft donder dag bekendgemaakt, dat de rege ring in Peking 30.000 tot 35.000 man troepen had samengetrokken langs de kust van Foekien en 250 tot 300 vliegtuigen. Een woordvoerder van het minis terie zei later evenwel, dat de na tionalistische inlichtingendienst geen „verandering van betekenis" in de situatie had gemeld. President Macapagal van de Phl- lippijnen heeft vandaag (vrijdag) verklaard, dat zijn regering aanspra ken op Brits-Noord-Borneo zal la ten gelden. In plaats hiervan dreigt de OAS nu bij de onderhandelingen met 'n mo gelijke uittocht uit Algerië van alle Europeanen in Oran en met de ver woesting van de stad. Het vreemdelingenlegioen Van welingelichte zijde is verno men, dat het vreemdelingenlegioen op 1 juli volledig uit zijn bakermat Bel Abbes verdwenen zal zijn. Het legioen is op het ogenblik rond 17.000 man sterk. Over drie jaar zal het nog maar half zo sterk zijn. De primaat van België, kardinaal aartsbisschop Suenens, heeft donderdag in de kerk van Sint Jacob op den Kou- denberg bij het koninklijk paleis ln Brussel de doop verricht van prinses Astrid, het dochtertje van prins Albert van Luik en prinses Paola. De foto geeft een beeld van de plechtigheid. Links mgr. Suenens, in het midden op de achtergrond prinses Paola en prins Albert, rechts de verpleegster, die de baby vasthoudt. Een door de Amerikaanse rege ring ingediend ontwerp van een landbouwwet, waarmede werd be oogd de reusachtige Amerikaanse overschotten aaD landbouwproduk- ten te verminderen, is door 't Huis van afgevaardigden met 215 tegen 205 stemmen verworpen. President Kennedy had krachtig op aanvaar ding van het ontwerp aangedrongen. Alleen reeds hc opslaan van de overtollige voorraden landbouwpro- dukten kost de Amerikaanse rege ring een miljard dollar per jaar. De republikeinse en enkele de mocratische afgevaardigden hebben aangevoerd, dat aanvaarding van 't ontwerp de Amerikaanse boeren aan teveel toezicht zou bloot stellen. Zij meenden ook, dat het ontwerp het ministerie van landbouw te grote bevoegdheden zou geven. TSJOMBE EN ADOELA De V.N. in Kongo zijn gisteren tus senbeide gekomen om te verhinderen, dat de onderhandelingen tussen pre mier Adoela en president Tsjombe van Katanga zouden mislukken, na dat Tsjombe had verklaard, dat aan vallen van het Kongolese leger in Noord-Katanga hem wellicht zouden nopen de onderhandelingen a? te breken. Het hoofd van de civiele operaties in Kongo, Gardiner, maakte woens dagavond bekend berichten ontvan gen te hebben uit de Katangese hoofdstad Elisabethstad, waarin ge sproken werd van aanvallen van het Kongolese leger op Boudewijnstad en Kongolo in Noord-Katanga. Straalverkenningsvliegtuigen van de V.N. zijn reeds over Boudewijn stad gevlogen. Andere vliegtuigen van de V.N. hebben Kimba en de V.N.-vertegenwoordiger Ghaleb naar deze beide plaatsen overgebracht ZOEKT U moderne of klassieke modellen Gouden Verlovingsringen v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het Zeer grote keuze. Op 't graveren kunt U wachten. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Overwegend droog De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mee. Er strekt zich een hogedrukgebied uit van de Azoren over Duitsland naar Zuid-Rusland. Aan de flank hiervan stroomt nu maritieme lucht over de Britse eilanden naar d« Noordzee, nadat er vrijdag een zwak front naar Denemarken trok. Poor- dat we morgen ook dicht bij de rand van de hogedrukgebieden blijven, zijn de regenkansen voor het komen de etmaal klein. Verder zal de wind naar richtingen tussen zuidwest en west draaien en af en toe vrij krachtig zijn. Aan de kust wordt net overwe gend zonnig, in het binnenland zal de bewolking wisselend zijn, waarbij landinwaarts misschien enkele sta pelwolken het buienstadum bereiken. Zon- en maanstanden 23 Juni: zon op 04.20, onder 21.04; maan op 00.09, onder 10.34. 23 Juni: v.m. 6.55; n.m. 19.23. KORRELTJE Men moet veel onder de mensen vertoeven om het genot van de een zaamheid te leren waarderen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1