DRONTEN: een nieuu/ avontuur in ons nieuu/e land MINIATUURSTAD SCHIET UIT DE FLEVO-POLDER OMHOOG De eerste bewoners zijn nog „pioniers in de rimboe" OUD-LEIDEN VERTELT VAN TOEN 1 PAK GRATIS DONDERDAG 21 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 dat de eerste bewoners in Dronten aankwamen, kreeg Neerlands nieuw ste stadje al enige bekendheid. Snel ontwikkelt zich de samenle ving. Dagelijks vestigen zich nieuw komers. Daarom hebben zeer onlangs een slager, een kapper en een krui denier „noodwinkels" in hun wonin gen geopend. Voor kleine inkopen kan men bovendien terecht in de cantine van het kamp. Eerst tegen het eind van dit jaar zullen veertien winkel panden en bedrijfsruimten worden opgeleverd, hetgeen 'n eind betekent van de eerste ongemakken. Tot zolang is men voor bijzondere boodschappen aangewezen op de telefoon. Wegens het inklinken van de jonge grond, was het nog niet mogelijk, telefoon kabels te leggen. Daarom werpt een straalzender alle gesprekken naar Lelystad, vanwaar ze per kabel langs de dijk gaan naar Kampen en verder. De isolatie van de plaats wordt voorgoed opgeheven, als in de toe komst de spoorlijn en de autoweg Kampen-Lelystad-Amsterdam wordt baar Lichaam", in de poldergemeen- Het riet, dat hier nog kort geleden SP™i S de verbinding met schap te vergelijken met een gemeen- alleenheerser was, vecht met taaie het oude land is men aangewezen tebestuur op het oude land, is tijdelijk op een busdienst, die nog niet rende- ondergebracht in de directiekeet bij -k...™ ren kan. het kamp. Drie kerken, tenslotte, bestaan al- OMDAT DRONTEN bedoeld is, leen nog maar „op plan". Hopelijk secundair verzorgingscentrum te wor zullen spoedig een paar torens sil- den, na Lelystad, dat bestemd is de houet geven aan het stadje, dat nu nog grootste stad van de polderprovincie wat ligt weggedoken tegen de onaf- te worden, zijn er nu al drie bankge- zienbare vlakte, bouwen in aanbouw. Waar overal el- Uit esthetische overwegingen en ders in Nederland een school pas ge- voor de uitvoering van een bebos- bouwd kan worden, wanneer er ge- singsplan, waarvoor een gedeelte van noeg leerlingen zijn, doet de „directie" de vruchtbare zware zwavelgrand die nu al drie scholen bouwen: een open- Dronten omringt, werd opgeofferd, bare, een katholieke en een chris- t-, u telük-nationale. Het onderscheid is *?n ~^von- nergens aan te zien want de gebouwen Hernomen all" dri*e >»flfw"ChiteCt en tellen snelheid al, waarmee het stadje uit drie zes klassen. de gron(J wordt gestampt> te vergelijken is met de aanleg van be vasthoudendheid voor zijn bestaan aan de rand van de nieuwe stad. Dezer dagen vestigt zich een wacht- „GOD SCHIEP HEMEL EN AARDE. Maar de Nederlanders maakten hun eigen land." Een oud, Amerikaanse grapje dat mis schien wat profanerend klinkt maar waaruit een grenzeloze be wondering spreekt voor het genie van de Nederlandse waterbouw kundigen. Als alle Nederlanders glimmen wij graag van trots om zoveel lof. Toch moet het ons van het hart: het „maken" van land is wel een vernuftig bedrijf maar niet minder belangrijk is, de vlakte bewoonbaar te maken, die toen de pompen eenmaal stilvielen leeg en woest achterbleef als op de avond van de derde scheppingsdag. Sedert 1930, het jaar waarin als eerste van de IJsselmeerpolders de Wieringermeer droogviel, zijn de maatschappelijke en culturele verhoudingen, mede door de technische vooruitgang, al zo dikwijls gewijzigd, dat het scheppen van woonkernen in het nieuwe land steeds weer een avontuur is. In dit opzicht vormt de bouw van Dronten in de toekomst de tweede „stad" van Oostelijk Flevoland geen uitzondering. Alleen de bomen doen het kalm aan zijnen, grenzend aan het kamp Dron ten: hier ligt een groot deel van de werktuigen, waarmee „de directie" de immense vlakte in cultuur brengt. Op de achtergrond de barakken. meester van de Rijkspolitie, 't „Open- volkingscentra in de Noordoostpolder. Men werkt er met hersens en handen. Niets wordt aan het toeval overge laten. Alleen de groei van de boom pjes in het park tot een bos, laat op zich wachten. De centrale werkplaatsen en maga- Aan de rand van Dronten: „Water- pasmerk. Hoogte t.o.v. N.A.P.-1.95 m" duide plaats geen natte voeten meer haalde, werd een kamp ingericht voor 350 technici, polderjongens en landarbeiders. Daarnaast verrezen de centrale werkplaatsen en magazijn, waar de „Directie Wieringermeer" een groot deel van haar gemechani seerde spierkracht samentrok. Vanaf dat ogenblik was Dronten méér dan een naam: in de knik van Hoofdvaart II werd, ten behoeve van de scheepvaart een zwaaikom gegra ven met een diepte van 29,20 m. beneden N.A.P. De polderbodem lag gemiddeld drie meter beneden N.A.P. maar vlak ten zuiden van het kamp lag een flauwe hoogte. Men spoot de grond, die uit de zwaaikom kwam op de rug. Dron- tens bed was toen gespreid: een bed van circa 75 centimeter zand. eeuw met meer gebruikt was omdat De Directie" adviseerde voor het het land dat die naam droeg door de grondpian ir Van Tol, stedebouwkun- zee verzwolgen was Maar toen de dige te Alphen aan den RU n. Het plan van 9 Flevoland in kreeg ruwweg de vorm van een ruit, 1950 begon, stond van meet af aan georMinteerd op de windroos. TW4AI v taab »w„™n™h. T* P water' dat een Om eentonigheid in de woning- ïïinfarn Fenn»»m riie r>onkern. (westel«k van Kampen, ,e voorkomen, Iiet de directie ent- na de Elisabethsvloed in de dertiénde Dronten heten 20u' werpen maken door de archhecten Het nieuwe Dronten was geproje- Romke de Vries (Den Haag), Groos- teerd aan de zuidzijde van de eerste man (Rotterdam), Klein (Groningen), knik in de „Hoofdvaart II" die dwars en Nap (Arnhem). «n fcrtm* a* door de 54 000 ha metende vlakte Voor de bouw van een gezond- Helemaal uit Amsterdam kdmt de voerfc yan het gemaal f>Colijn" by heidscentrum werd architect Niesten bioloog J. van der Tooren om in het Ketelhaven naar het gemaal „Wort- (Leeuwarden) om een ontwerp ge- man", zuidelijk van Lelystad dat in vraagd en voor de scholen architect het hart van de oude Zuiderzee zal Bret man te Amsterdam, verrijzen. Dronten zou een stad worden met ✓n v mer, i v 4000 inwoners en met ruime moge- Op 29 ,uli 1957 viel het nieuwe iijkheden voor uitbreiding, land droog en zodra men op de aange- J «rn .WATERPASMERK-- HQOOlE/rov'HAP het moderne wasmiddel dat hoog boven alles uitsteekt! TIJDELIJK BIJ AANKOOP VAN 2 PAKKEN Profiteer zo fang de voorraad strekt nieuwe land onkruid te bestrijden. De verhuiswagen is een vertrouwde verschijning in Neerlands nieuwste stadje. OP 26 SEPTEMBER 1960 begon de bouw van 590 woningen voor verant woordelijkheid van de Directie Wie ringermeer. (Ook particuliere onder nemers werden in de gelegenheid ge steld te bouwen). De eerste huizen werden op 13 april 1962 opgeleverd en vier dagen later arriveerden de eerste bewoners. Begin mei van dit jaar telde Dronten al 55 gezinnen, in totaal bijna 200 zielen. _o HSÜ.„„ Ze leven nog als „pioniers in de zoekende Leidênaars! rimboe" maar niets wordt nagelaten j)ezc rivier was het om het hen zo plezierig en confor- tabel mogelijk te maken. Zonder twij fel is de kwaliteit van de woningen hun grootste plezier.De huizen frappe ren door doelmatigheid en perfecte afwerking. De aannemers hebben er kennelijk met plezier aan gewerkt. Met lichte ergenis en afgunst zou men bijna afvragen, waarom ook elders het bouwen van een in Nederland zonder de hoge coupel of 'n buiten subsidies niet zo goed en snel ge- bouwd wordt. Het kleinste woningtype heeft drie slaapkamers; het merendeel telt er vier. Maar er zijn ook een redelyk groot aantal woningen met vijf of zes slaapkamers. De huren variëren van 66.- tot 80.- per maand. De huur- STATIG BUITENVERBLIJF VERDWEEN We rusten even uit van de Paarden- steeg en richten on ze blikken naar de '.zabbelende Vliet, die altyd een bron van „vermaeck" is ge weest voor verkoe ling en verstrooiing die bevrijding aan Leiden bracht tij dens het beleg. De Leidenaars zullen dit niet licht vergeten. In een vorige eeuw trok de Vliet de wel- gestelden aan voor huis. Een prachtig welgelegen, buiten was Vreeswijk, ge legen op de plaats ongeveer waar thans de Vreewykstraat is. Het buiten werd be- Magd. Moonsstraat Hier bevond zich geveer ter hoogte van de Drie Oc- grensd door Vliet en Zoeterwoudse- voorheen de buitenplaats van de fa- toberstraat. Het was privé eigendom der krijgt op deze som korting wegens singel. Een andere kapitale woning, milie Juta. Deze familie woonde, naar en niet voor het publiek toeeankeliik het gemis aan comfort. Deze korting die later plaats heeft moeten maken ik meen, op de Oude Singel, doch had De foto toont U het woonhuis met bedraagt 18.-. Ze vermindert jaar- voor de hoge herenhuizen in de num- haar buitenverblUf buiten de voor- een gedeelte bos Door de steeds ero lüks met 2.- zodat de „immigranten" mers 40-50 van de Schelpenkade was malige Koepoort, waar zij geduren- ter wordende aanwas van de bevel eerst na tien jaar hun volle huur dat van de heer Juta. De foto geeft de de zomermaanden verbleef. De king is met het slopen van dit bui betalen. In ieder huis is een boiler hiervan een beeld. heer Juta was een bekende ingeze- tenhuis en het omhakken van het met een inhoud van 80 liter aange- tene yan Leiden en lid van de Ge- bos een heel mooi stukje natuur- bracht. Voorts zyn alle womngen De heer Vreeburg schrift: meenteraad onder de burgemeesters schoon uit Leiden verdwenen voorzien van een standaard-aanslui- De foto laat U zien de overkant Was en De Ridder. Deze buitenplaats Misschien zijn er lezers die weten ting op telefoon, radiodistributie en van de Jan v. Goyenkade, waar thans had een hele uitgestrektheid; zoals wanneer ongeveer dit buitenhuis is op het centraal antennenetsysteem is de huizenbouw van de Schelpen- wel op te maken is aan hetgeen er verdwenen en hoe het heette van de televisie. Door dit laatste snuf- kade met alles wat daarachter is ge- nu aan huizen is gebouwd. De in- j« van de PTT, gelanceerd juist voor- legen, zoals Drie Octoberstraat en gang was op de Herenstraat, zo on- SHERLOCK"

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9