Tweede dag van het (wekenlange?) debat voerde tot zesjarig Atheneum VAKANTIEADRES DONDERDAG 21 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Haagse politie verhoort de ouders van verwaarloosde en omgekomen baby Ifi yerband met de Strawinsky-week in Hamborg:, zal de tachtigjarige componist en dirigent 24 juni het orkest leiden van de Hamburgse Staats- opera bij een van de uitvoeringen van zijn balletten. Foto: Igor Strawinsky met zijn vrouw Vera en de choreograaf George Balanchine op de luchthaven DE MAMMOETWET I1S DE KAMER Even moeizaam als de eerste dag van de behandeling der mammoet wet, toen slechts drie artikelen van de 117 in bespreking kwamen, even traag ging het de tweede dag, toen óók slechts een drietal artikelen door de molen gingen en men bleef steken in het zevende. Dat alles deed voorzitter Kortenhorst de verzuch ting slaken of het \ebat dan tot Kerstmis zou moeten duren. De wel strenge, maar toch altijd goedmoe dige kamervoorzitter hanteerde het reglement van orde, dat hem gele genheid gaf de al te langdurige dis cussie te sluiten. GRIEKS OF LATIJN? De hoofdschotel van de be aadsla- gingen vormde een amendement van de liberale afgevaardigde mevr. G. V. van Someren - Downer dat het Atheneum - als nieuwe HBS-vorni, die opleidt tot universitaire studie - een duur van vijf jaar zou krijgen, inplaats van zes, zoals de minister wil. Mevr. v. Someren kreeg hier bij de steun van de prot. christelij- ken en een deel van de PvdA, maar het amendement haalde de eind streep niet, het werd met 55 tegen 48 stemmen verworpen. Verder gingen de discussies over de vraag of op het gymnasium-B wèl of geen Grieks zal worden ge geven. Dat is volgens het wetsont werp mogelijk, maar minister Cals wilde het niet uitdrukkelijk in de wet stellen omdat er volgens hem .ispeelruimte moet blijven". Hij wil liever op het gymnasium bèta wis kunde en natuurwetenschappen op de voorgrond plaatsen en daartoe enkele vakken facultatief stellen of anders vakken, waarin geen eind examen wordt gedaan. Een gedeelte van de Kamer wilde het Grieks fa cultatief stellen, doch waarom zou het geen latijn of een andei vak kunnen zijn? al dus mr. Cals. Toen stopte dr. Kortenhorst de repliek en bepaalde voorts dat over de vraag: al of niet Grieks, vandaag zal worden beslist. Intussen is het de vraag of de snelheid van de behandeling zal worden opgevoerd Bij de eerste zes nu afgehandelde artikelen werden tien amendementen ingediend, waar van er één werd aanvaard en cr staat weer zo'n zelfde aantal op de lijst Verwacht kan worden dat - op deze wijze - de behandeling van de veel besproken en veelomstreden wet van de heer Cals nog wel enkele we ken zal vergen. Was taak te zwaar voor eenzame vrouw Het is de Haagse politie nog steeds niet duidelijk, hoe het mogelijk is ge weest, dat de ouders van het zes maanden oude meisje, dat vorige week door gebrek aan voedsel en drinken en totaal vervuild overleed, er toe gekomen zijn het kind zo te verwaarlozen. De politie heeft de in druk, dat de ouders, de dertigjarige steigermaker B. J. van der B. en zijn 28-jarige echtgenote A. van der B.-H., verstandelijk normaal ontwikkeld zijn. Ook is tijdens het verhoor niets gebleken van financiële moeilijkhe den. De man verdiende 'n normaal weekloon. De vader heeft van 24 mei tot 7 juni in een ziekenhuis gelegen en vond, toen hij weer thuis kwam, zijn jongste dochter wel sterk vermagerd, doch de ernst van de situatie is kennelijk niet tot hem doorgedrongen. Tijdens zijn afwezigheid zijn de vrouw het huishouden en de verzorging van de kinderen kennelijk te zwaar gewor den, zodat ze alles ging verwaarlozen. Alleen de op de zolder huizende duiven van haar man waren goed verzorgd. Deze zolder was de schoon ste plaats in het huis. Te laat. Na zijn terugkomst uit het zieken huis is de man naar de raad voor de Kinderbescherming gegaan, omdat hij toch wel voelde, dat de toestand thuis niet in orde was. Daar verwees men hem naar het wijkcentrum, waarvan een vertegenwoordiger de dag na het overlijden van het meisje eens kwam kijken. Toen was 't helaas reeds te- Advertentie) BURGEMEESTER VAN BREUKELEN IN KORT GEDING MET INWONER f 5 miljoen voor tijdelijke bijstandregeling mindervaliden De minister van maatschappelijk Wérk, mej. dr. M. Klompé, heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend strekkende tot verhoging van haar begroting voor 1962 met een bedrag van f 5 miljoen. Dit bedrag dekt naar globale raming de uit gaven van het rijk verbonden aan de tijdelijke bijstandregeling voor min- dervalieden in de periode van 1 juli 1962 - op welke datum deze regeling in werking zal treden - tot het einde van het jaar. Naar in de memorie van toelichting wordt opgemerkt, is de uitvoering van de regeling, tot de vaststelling waarvan in april j.l. werd besloten, in handen van de gemeentebesturen gelegd. In de ingevolge deze rege ling verleende uitkeringen zal aan de gemeentebesturen een subsidie van 60 procent worden verstrekt. Magistraat beschuldig, van lasterlijke aantijging Voor de rechtbank in Utrecht dient volgende week dinsdag een kort ge ding, dat door de eigenaar van een recreatiebedrijf uit Breukelen, de heer A. Singes, i aangespannen te gen de burgemeester van zijn woon plaats, mr. T. T. M. H. Bijleveld. De heer Singels eist, dat de burgemees ter verklaringen herroept, die hij in een onderhoud met het Algemeen Ne- derlandsch Persbuieau heeft afge legd. Nadat de aandacht van het ANP was gevestigd op moeilijkheden, die zouden bestaan tussen het bedrijf van de heer Singels en de burgemeester van Breukelen, had een redacteur van het persbureau een interview met de heer Byleveld. Ongewenste gast Tijdens dit onderhoud deelde de burgemeester mee, dat „de heer Sin gels iemand is, die wetten en veror- De kersen zijn schaars en duur dit jaar Zij die dit jaar kursen willen eten, zullen ze iuur moeten beta len. Dit staat wel vast, nu de mees te kersenverkopingen in de Betuwe achter de rug zijn. Gemiddeld werd er negentig cent per kilogram f,op het hout" betaald. Voegt men hier bij de keerpluk-, vervoer- en velling- kosten, dan zal deze gewilde vrucht vele pachters minstens f 1.75 tot f 2.per kilo gaan kosten. Wat de prijs in de winkel zal wor den valt moeilijk te zeggen, omdat deze door vraag en aanbod wordt bepaald. De bijzonder hoge prijzen zijn een gevolg van het feit, dat de' ogst - vooral van de meikersen - bijzonder gering is. Door het schrale weer tij dens de bloei hebben de bloesems bijna geen vrucht gezet. Iets gun- tiger was dit bij de vroege en bij de late rassen. Maatregelen gevraagd tegen ronselen personeel De algemene vergadering van de bond van smeden, constructie- en ma chinebedrijven zal vandaag te Assen een voorstel van de afdeling Leiden behandelen .waarin de raad van be stuur van de bond wordt gevraagd, wegen te zoeken en maatregelen te treffen om te komen tot een doeltref fende bestrijding van het ronselen van personeel. In het voorstel wordt voorts opgemerkt, dat dit -uvel de laatste tijd zodanig in omvang is toe genomen, dat het hoog tijd wordt dat hiertegen de strijd wordt aangebon den. „Hier in Leiden, zo gaat het voor stel verder, heeft het reeds zodanige vormen aangenomen, dat er zelfs lie den zijn, die van deze ronselpraktij ken een winstgevend beroep wisten te maken. Vooral de kleine en mid delgrote bedrijven ondervinden hier van schadelijke gevolgen doordat ze vaak hun beste personeel kwijtraken", aldus afdeling Leiden, die er tenslot te op aandringt, dat de organisatie de bevoegde intanties wijst op dit euvel en aandringt op bestrijding hiervan van overheidswege. De raad van bestuur adviseert de algemene vergadering uit te spreken, dat met kracht moet worden voortge gaan, in samenwerking met andere werkgeversorganisaties, de werkne mersorganisaties en de overheidsor ganen, het optreden van de ronse laars te bestrijden. deningen met voeten treedt. Een man die te vuur en te zwaard bestreden moet worden, omdat hij een onge wenste gast in de gemeente De heer Bijleveld deed een verhaal over de wijze, waarop de heer Singels in het bezit zou zijn gekomen van de terreinen, die hij heeft gebruikt voor de aanleg van zijn jachthaven, restaurant, etc. Pressie Volgens de burgemeester zou de heer Singels de eigenaar van de grond, een zekere heer C. Verhoef, zodanig onder pressie hebben gesteld dat deze zijn eerder gemaakt testa ment nietig zou hel ben laten ver klaren en zijn gehele vermogen aan de heer Singels zou hebben ver maakt. De heer Singels zou na he. over lijden van de heer Verhoef in het bezit zijn gesteld van de grond en daarop zijn bedrijf hebben gebouwd. De familieleden van wijlen de heer Verhoef hebb-vi een nroces te gen de heer Singels aanhangig ge maakt, waarin wordt geëist, dat het testament van de heer Verhoef waar bij hij zijn vermogen aan de heer Singels vermaakt, nietig wordt ver klaard, omdat de heer Verhoef bij het opmaken van het testament niet in het volle bezit van zijn verstan delijke vermogens zou zijn geweest. De journalist ging niet tot publi- katie van de mededelingen van de burgemeester over doch wende zich, om het verhaal te verifiëren, tot de raadsman van de heer Singels in de ze zaak. Herroepen De advocaat deelde mee, dat zijn cliënt de mededelingen van de heer Bijleveld als lasterlijke aantijgin gen beschouwt. De heer Singels wenst nu in kort geding de verkla ringen van de burgemeester herroe pen te zien. Hij eist voorts een ver bod voor het herhalen of bevestigen van deze verklaringen. De heer Sin gels eist tenslotte door het gemeen tebestuur van Breukelen op dezelf de manier behandeld te worden als zijn buurtgenoten. De eiser is namelijk van mening, dat hij op talrijke manieren wordt gedwarsboomd door Je gemeente en het plassenschap Loosdrecht, waar van de heer Bijleveld als burgemees ter van Breukelen in net bestuur zitting heeft. Enige weken geleden won d<* heer Singels een kort geding, dat hij had aangespannen tegen het plassenschap Loosdrecht. Het ging hier om de vraag of de bepaling in de veror dening van het plassenschap, dat voor woonschepen in aanbouw een zogenaamde ontheffingsvergunning nodig is, al dan niet rechtmatig was. De president van de rechtbank in Utrecht, mr. J. J. Plugge, besliste, dat de ontheffingsvergunning niet noodzakelijk was. laat. Op die dag ontmoette de vrouw op straat een zuster van haar man, die informeerde naar de toestand van de baby. „Antje krijgt vitaminedrup pels van de dokter en gaat goed voor uit", zei de vrouw. Antje was toen echter reeds 24 uur dood. Het gezin leidde in de Kamperstr. een afgezonderd leven. De buren be moeiden zich niet met de man en de vrouw. De kinderen kregen wel eens een ijsje van een buurman. Vandaag zal het verhoor van de ouders worden voortgezet. Kwekerszaken voor de Haagse politierechter NIET HET VOLLE POND „Het is wel moeilijk om hier het volle pond te eisen, want dat zou zo iets als 8000 gulden moeten zijn", vond de officier bij de Haagse poli tierechter, maar daar wilde hij we gens verschillende omstandigheden niet aan. Er waren nl. verzachtende omstandigheden voor een kweker uit Roelofarendsveen, die ongeveer 70 are tulpen get eld had zonder ver gunning. Een ^eel van de oogst was door watersnood vernietigd, „verzo pen", zoals dat in het kwekers jargon heet. Een ambtenaar van het Pro- duktschap gaf toe dat, al heeft dan niet alles onder water gestaan, alles wat er omheen staat geplant, ook niet te best is. Twee overtredingen waren de kwe ker ten laste gelegd. Voor het ene geval wilde de officier volstaan niet 2000 gulden boete of 40 dagen, waar van 1000 gulden voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Voor het andere ge val luidde de eis f5000.— of 50 da gen, waarvan 2000.voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar De politierechter veroordeelde dien overeenkomstig. EEN SHOW-KWESTIE Voor een kweker uit Noordwijker- hout was het naar zijn zeggen eigen lijk maar een „show-kwestie". Dat wil zeggen, htf kweekte bol len voor diverse plantsoenen en par ken, dus niet voor de handel bestemd. Toch moest hij daarvoor een vergun ning hebben en die bezat de kweker niet. Er varen reeds eerder allerlei kleine boeten gevallen, doch nu had verdachte dan toch een vergunning aangevraagd, zij het dan ook dat de Officier het wel aan de late kant vond. „Ik heb het een jaar laten verslof fen", bekende verdachte. „Eigenlijk had de boete f 1250.— moeten zijn als de bollen verhandeld waren", zo deelde de Officier mee, doch in verband met de bijzondere omstandigheden en omdat nu een vergunning wordt verkregen, wilde hij volstaan met f250.— boete of 50 dagen hechtenis. De rechter veroor deelde tot 100.— of 20 dagen. GEEN OPZET Volgens een kweker uit Rijnsburg was het geen opzet, dat hij teveel tulpen had gekweekt; hij was er zelf van geschrokken toen na her-meting zulks was gebleken. Da her-meten was trouwens op verzoek van de kwe ker gebeurd, die eerst dacht dat men zich had vergist bij het meten. Het bleek helaas geen vergissing te zijn en hoewel de Officier wel ge loofde dat er geen opzet in het spel was, luidde de eis f 500.— of 50 da gen hechtenis voor het telen van tulpen zonder vergunning. De poli tierechter veroordelde conform de eis. DE LEIDSE COURANT naar Uw Zendt uw naam en volledig huis- en vakantie adres met datum van vertrek en thuiskomst aan de abonnementenafdeling van De Leidse Courant, Papengracht 32, Leiden. Wij zorgen er voor dat U dagelijks uw krant in uw vakantieverblijf ontvangt. Voor het buitenland worden alleen de portokosten in rekening gebracht. Weer verdrinkingsgeval bij baggeren op Maas In de Maas nabij Hatenboer boven Roermond is om vijf uur gistermid dag de 31-jarige J. Wassenberg uit Herten bij baggerwerkzaamheden te water geraakt en verdronken. Dit ge beurde bij het verplaatsen van een grindschuit van een baggermolen. De man werd door een plotselinge draai van de helmstok van het grote roer in het water geworpen. Hij kwam niet meer boven. Dit is in 'n jaar tijd het vijfde verdrinkingsgeval bij bag gerwerkzaamheden op de Maas bij Roermond. Voor tweede maal er vandoor met huurauto De 25-jarige Tilburgenaar William K., die begin mei zijn 23-jarige broer Herman K. met diens 17-jarige meisje Inneke C. naar Schotland hielp vluch ten waar beiden in het huwelijk zou den treden zonder toestemming van de ouders, is voor de tweede maal verdwenen met een gehuurde auto. De tweede auto heeft K. in R'dam „gehuurd voor enkele dagen". Dit gebeurde op 6 juni 1.1. Sindsdien zijn K. en de auto spoorloos. De vader van Inneke C. neemt aan, dat de knaap bij zijn broer en het meisje in Londen is. Het gevluchte tweetal is nog steeds niet getrouwd. Vorige maand verdwenen, zoals bekend, Herman K. met Inneke C. uit Tilburg. Zij werden daarbij ge holpen door William K. die het paar met een gehuurde auto naar Oostende bracht. W. K. werd later door de Rotterdamse politie gearresteerd toen deze de auto (waarde tiendui zend gulden) voor duizend gulden trachtte te verkopen. Na enkele dagen werd hij weer op vrije voeten gesteld. Ontevredenheid onder marinepersoneel over permissieregeling De permissieregeling, die bij de marine in verband met de invoering van de verkorte werkweek is getrof fen, heeft onder het marineperso neel zeker geen algemene instem ming gevonden. Aangezien 65 pet van het marinepersoneel buiten de standplaats woont en de beroeps schepelingen per vier weken eenmaal op zondag en eenmaal or zaterdag wachtdienst moeten vervullen, kan slechts een klein gedeelte van het personeel de vruchten van de ver korte werkweek plukken. De voorzitter van de militaire- be langenvereniging van beroepssche pelingen bij de zeemacht (VBZ), de heer W. Doornheim, zei dit o.a. bij de opening van de zestiende alge mene vergadering van de organisatie, die vandaag en morgen te Amster dam wordt gehouden. De verlangens ten aanzen van deze kwestie zei de heer Doornheim, dat „de mogelijk heid geschapen moet worden om hun die alleen in het weekeinde thuis kunnen zijn, eenmaal per vier weken verlof te geven van vrijdagavond tot de eerste reisgelegenheid op maandagochtend". Hij vreesde, dat het uitblij en van een goede permssieregeling voor ve le jongeren aanleiding zot' zin het dienstverband niet te verlengen. Met vreugde kon de VBZ-voorzit- ter melding maken van het feit, dat thans meer dan 12.0UO beroepssche pelingen (ongeveer 90 procent van het totaal) lid zijn van zijn vereni ging. Kleuters snoepten doos slaappillen leeg De 4-jarige Tonny van Oostveen uit Utrecht kwam eergisteren thuis met een verhaal over een doosje met. pillen, dat hij op het Anthonieplein had gevonden. Toen de moeder van. het joch bezorgd vroeg, wat hij daar wel mee gedaan had, antwoordde hij: „Samen met Thea opgegeten". De ouders van het jongetje alar meerden hierna direct de ouders van genoemde Thea. Beide kleuters wer den naar het ziekenhuis gebracht waar direct de maagjes werden leeg gepompt. De kinderen zo kwam vast te staan hadden ieder ongeveer acht slaaptabletten opgegeten. De „snoeppartij" heeft tot nu toe geen nadelige gevolgen gehad. B. en w. van Amsterdam sturen een wanhoopsbrief aan ingezetenen Er MOETEN huizen komen in Bijlmermeer Het Amsterdamse gemeentebestuur stuurt thans aan alle gezinshoofden van Amsterdam een brief, waarin uiting wordt gegeven aan de grote bezorgdheid van het gemeentebe stuur over de benarde woningsitua tie in de hoofdstad. Blijkens een onderzoek, aldus b. en w., is komen vast te staan, dat 25.000 Amsterdamse gezinnen in on aanvaardbare woningtoestanden moe ten leven omdat hun woningen in feite krotten zijn. 38.000 gezinnen leven in tweekamerwoningen; 9,000 gezinnen moeten zich behelpen in één kamer. Het gemeentebestuur, aldus mr. Van Hall, wil de burgers rekenschap geven van zijn onvermoeid pogen de woning-ellende op te lossen door in het Bijlmermeer een stad te bou wen voor 100.000 mensen. „Dit stre ven wordt door de regering tegen gewerkt. Elk jaar succesvolle tegen werking betekent voor 2000 gezinnen 25 jaar langer wonen in krotten. UITVOERCONTROLE- BESCHIKKINGEN De minister van landbouw en vis serij heeft uitvoercontrolebeschikkin- gen vastgesteld voor perziken, sla, andijvie en uien. Deze zullen per 1 juli van kracht worden. De vaststel ling is geschied in verband met de verhoogde kwaliteitseisen binnen de landen der Europese Economische Gemeenschap. De beschikkingen zijn Wanneer men in principe niet voeit voor een uitbreiding van Amsterdam met het gebied van de Bijlmermeer, laat men dan Amsterdam, als enige gemeente die dat kan, daar in de ge legenheid stellen althans de nodige woningen te bouwen. Later kan men dan beslissen over de bestuurlijke toekomst van de Bijlmermeer als on derdeel van Amsterdam of als rand gemeente. Als die woningen maar gebouwd kunnen worden in de tus sentijd! Preek van pastoor bracht vuisten in actie Twee landbouwers uit Weert hadden al bijna twintig jaar ruzie met elkaar. De heren zijn thans 64 en 49 jaar oud. De onenigheid had nog wel een paar jaar zo kunnen verder smeulen als beiden niet samen op een zondag, 15 oktober van het vorig jaar in de kerk had den gezeten en de preek van de pastoor beluisterd hadden. Toen de kerk uitging kon de een niet nalaten tegen de ander te zeg gen: „Die preek van de uastoor was heel goed voor jou, mak ker!" Dit was de lont, die vol doende was om het twintig jaar oude kruitvat tot ontplof fing te brengen en beide agra riërs gingen energiek met el kaar op de vuist. Gisteren stonden ze voor de Roermondse politierechter, voor wie beide mannen verklaarden, dat ze allebei uit zelfverdedi ging hadden gehandeld' „Dan krijgt u allebei ook een fikse geldboete", vond de politierech ter. In de rubriek „Woord in beeld" van de KRO-televisie werd de president van de Nederlandse Bank, dr. M. W. Holtrop, woensdagavond geïnterviewd opgenomen"™ de Staatscourant vaii do°r de journalist drs. J. van der Pluym. Op de foto links dr. Holtrop en heclen> rechts drs. v.d. Pluym.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10