Xerxes nog één punt van kampioenschap De sporttoto DUEL PETER POST-TIMONER IN GROTE PRIJS VAN AMSTERDAM ENtEWOLKEN WOENSDAG 13 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA De Sporttoto verheugt zich nog steeds in blozende cijfers. Men kan in ons land gemid deld rekenen op ruim een half miljoen deelnemers, die elke week hun pool-formu- lier invullen. Er zit een goede kans in dat volgende week in de Voorlaatste toto van dit seizoen (no. 86) de 30 miljoen gulden wordt be reikt. Een record-inzet, die door iedereen met groot en thousiasme zal worden be groet. Toto 85, bestemd voor 16 en 17 juni, kenmerkt zich als „laatste ronde" van het kampioenschap varh Neder land voor amateurs. Hoewel de spanning er niet meer in zit Xerxes heeft nog maar een punt uit twee wedstrij den nodig om zfjn kampioen schap te prolongeren - is dit toch wel een goede afsluiting van deze interessante com petitie. En hoewel iedereen er van overtuigd is, dat Xerxes weer kampioen zal worden,' krijgt het toch nog een zeer lastige tegenstander te bedwingen: Standaard, dat na een zwak begin zich keurig heeft her steld en door de twee over winningen op Velocitas zo waar nog een kleine kans op de titel heeft. Er is zelfs een andere theo retische mogelijkheid, dat 3 clubs gelijk eindigen: Xer xes, JOS en Standaard. De Maastrichtse club zou dan twee keer van Xerxes moe ten winnen en JOS zou twee overwinningen op Velocitas moeten behalen. En hoewel het laatste niet ondenkbaar is, geloven we niet dat Stan daard tot zo'n krachttoer in staat is. Wanneer men de kansen af weegt, dan moet Xerxes dus zaterdag kampioen kunnen worden door een overwinning op Standaard. JOS kan op eigen terrein wel van Velo citas winnen, hoewel het op merkelijk is, dat JOS op eigen veld heel moeilijk tot de zondere prestatie mag wor den genoemd. En tenslotte zou Quick N. dan voor een der weinige overwinningen in deze com petitie kunnen zorgen door Vlissingen te verslaan. De zeven wedstrijden van de Intertoto vormen een zeer interessant onderdeel van deze pool. Het zijn namelijk de returnwedstrijden van verleden week zondag, le volle winst komt en Vlissin gen zal zeker Quick N. kun nen bedwingen. Maar indien dit allemaal zo is gelopen en de clubs weten de uitslag van 's zaterdags, dan zal Xerxes wel feest heb ben gevierd en dit betekent dat het dan in Maastricht - de volgende dag - zal verlie zen. Of JOS dan nog veel be lang zal hebben bij de uitr slag in Groningen is niet aan te nemen, hoewel het berei ken van de tweede plaats voor deze Amsterdamse eer ste klasser toch wel een bij- Pinksterdag. Feijenoord ont vangt de Duitse club Bayern München thuis, De Rotter damse ploeg, die in de vorige Intertoto tot de finale door drong is nu in zijn pool reeds uitgeschakeld. De nederlaag die Feijenoord verleden week tegen Bayern leed was zeer klein (4-3) en mede daardoor geloven wij dat Feijenoord de return wedstrijd in Rotterdam gaat winnen, ook al door het feit, dat Feijenoord zijn eigen pu bliek nu toch wel weer eens de pittige geur van een over winning wil laten opsnuiven. PSV, zonder twijfel gehan dicapt door het niet mee spelen van Piet van der Kuil, is na drie wedstrijd-en op 2 punten blijven staan. PSV zal a.s. zondag echter de returnwedstrijd van Reyka moeten winnen, wil" het zijn kleine kans behou den om in de kwartfinales te komen. Voor Ajax zit deze mogelijkheid er nog wel in. Het speelt zondag tegen Kai- serslautern thuis, het won in Duitsland met cijfers die men in een korfbalcompetitie ver wacht: 4-5. Een van de aardigste wed strijden die tot nu toe in de Intertoto is gespeeld, had men verleden week in het Olympisch Stadion te Am sterdam kunnen zien: Blauw Wit-Velez Mostar. De Am sterdammers wonnen ten slotte met 3-2 na een 3-0 achterstand. Blauw Wit moet in Joego slavië tenminste een gelijk spel behalen, wil het bij de laatste acht eindigen. Het is geen onmogelijke opgave om dat het in de laatste thuis wedstrijd, de Hongaarse kop loper Pees ontvangt, dat gis teren met 1-0 van Hildes- heim won. Zo zijn de kaar ten in deze Intertoto reeds vroeg geschud. De drie intertoto-wedstrijden in Toto 85 waar geen Neder land-se clubs aan meedoen: Lanerossi-Belgrad, Basel- Oberhausen en Tatabanya- Nancy bieden voor de thuis club de beste kansen op winst. Halve eindstrijd voor KNVB-beker Gisteravond zijn de data en plaatsen vastgesteld van de wedstrijden, die in de halve finales van de strijd om de KNVB- beker gespeeld zullen worden. De ont moeting PSV-DHC is vastgesteld op donderdag 14 juni a.s. in het sportpark „De Vliert" in Den Bosch. Voor de wed strijd tussen Sarta en Wageningen is de keus gevallen op het Goffertstad-ion in Nijmegen. Deze ontmoeting wordt za terdag 16 juni a.s. gespeeld. Cliff Jones naar Juventus? Een bestuurslid van nde Italiaanse club Juventus, Felice Borel, is in Lon den aangekomen met het doel tot over eenstemming te komen met Tottenham Hotspur over een transfer van Cliff Jones, de rechtsbuiten van de Spurs. Borel zei volledig volmachten te heb ben Jones aan te trekken, indien Totten- ham Hotspur en Jones met de condities akkoord gaan. Borel is eveneens naar Engeland ge komen om contact met de tweede divi sieclub Leeds United te zoeken over een mogelijke terugkeer van John Charles, die in 1957 van Leeds naar Juventus overging. Leeds United heeft reeds een aanbod gedaan - het bedrag is niet genoemd, maar Juventus schijnt voor Charles 50.000 pond sterling (ruim 500.000 gul den) te vragen - dat Borel heeft voor gelegd aan de president van Juventus, Umberto Agnelli. WIELRENNEN De Graaf en Oudkerk verloren in Engeland De Nedeilandse sprintkampioen Aad de Graaf heeft gisteren tijdens 'n sprint wedstrijd in het Engelse Coventry op verrassende wijze verloren van de Brit Karl Barton, die in de beslissende rit zijn landgenoot Lloyd Binch en de Rot terdammer wist te verslaan. De tijd van Barton over de laatste 220 yards was 12,8 sec. Jaap Oudkerk moest in de achtervol ging zijn meerdere erkennen in de En gelsman H^old Jackson, die met zijn tijd van 5 minuten 11,7 sec. een nieuw baanrecord op zijn naam bracht. OLYMPISCHE SPELEN Olympisch vuur door de lucht naar Japan Het organisatiecomité van de Olym pische Spelen 1964 te Tokio heeft moeten afzien van het oorspronkelijke plan om het Olympisch vuur van Griekenland in een estafette over land naar Japan te brengen. In de eerste plaats is er de moeilijkheid-, dat Communistisch China geen lid is van het Internationaal Olym pisch Comité. De weers- en terreinom standigheden in Zuid-Oost Azië zijn bo vendien dermate slecht, dat dit gebied voor estafettelopers onbegaanbaar is. De bedoeling is nu om het Olympisch vuur met een vliegtuig van de Japanse strijd krachten naar Tokio te brengen. KNZB wijst Japanse invitatie af De KNZB heeft een invitatie van de Japanse zwetnbond eind juli drie zwem sters naar wedstrijden in Japan te zen den, van de hand gewezen. Het betrof een invitatie voor een schoolslag-, een vlinderslag-, en een rug- slagzwemster, die in de periode van 21 juli tot 5 augustus tezamen met Austra lische en Amerikaanse zwemsters aan wedstrijden in Japan zouden deelnemen. De KNZB acht het te bezwaarlijk in de genoemde periode waarin de belang rijke selectiewedstrijden (inclusief de nationale kampioenschappen) voor de strijd om de Europese titels te Leipzig worden gehouden, drie topzwemsters een zo vermoeiende toernee te laten maken. De zwembond heeft de Japanse organisatoren voorgesteld de wedstrij den naar oktober te verschuiven. Aangezien ook de Olympische Spelen van 1964 in oktober worden gehouden zou met een verschuiving tevens worden bereikt, dat onder vermoedelijk gelijke klimatologische omstandigheden kan worden deelgenomen. Laaiende Zunrbrand op de maag hoort ook bij tot het rerleden bij de eerste Bennie die ge in de mond steekt. Inderdaad, een of twee Rennies her stellen het evenwicht dadelijk, vanaf het eerste moment dat de vuurdoven- de substantie in de maag belandt, 'n Heerlijk middel, die Rennies, want behalve de heilzame werking, hebt U ook nog het voordeel weer zonder zorgen te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. (Advertentie) Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan onze damredacteur, de heer J. A. J. Wort- man, Molenlaan 6, Hazerswoude-Rijndijk BIJ ONZE PROBLEMEN Wederom beginnen wij met een pro bleem van de heer Geerlings. Hoe wit de weg naar de damlijn weet te vinden is zeker nie1: eenvoudig. Probleem 15 Voor geoefende oplossers. Auteur G. Geerlings, Leiden le publikatie Bataven organiseert „trialmeet" De Leidse atletiekvereniging „De Ba taven" organiseert zondag a.s. een zgn. „trialmeet", een atletiekwedstrijd tussen drie verenigingen, te weten Sprint (Bre da), DEM (Beverwijk) en gastheer Ba taven. De ontmoeting vindt plaats op de sintelbaavan De Leidse Hout. Het eer ste startschot valt om 1 uur in de mid- Zwart: 7, 8, 9, 12, 13, 14, 16. 25, 27, 31, 34, 40. Wit: 15, 18, 20, 22, 23, 28, 29, 36, 43, 45. 48. Wit speelt en wint. Het volgende probleem is van de heer A. Hoogvelt. In dit probleem kan men zien, hoe men een canalejas-motief te voorschijn kan laten komen Probleem voor geoefenden Auteur A. Hoogvelt, Noordwijkerhout le publikatie No. 16. WEINIG DOELPUNTEN In het toernooi om het wereld kampioenschap voetbal 1962 is tot nu toe de taktiek vooral defensief ge richt geweest. In hetwereldtoernooi in 1958 in Zweden, waar het speel plan gelijk was aan dat in Chili, wer den in de 24 wedstrijden in* de groe pen 84 doelpunten gemaakt. In Chili waren er 65, dus 19 minder, waarbij in aanmerking dient te worden geno men dat hier drie hoge scores bij wa ren: 6-1 van Hongarije tegen Bulga rije, de 4-4 tussen Rusland en Co lumbia en de overwinning met 5-0 van Zuidslavië op Columbia. Voor wat betreft de kwart-finales lagen de cijfers in Chili iets gunstiger dan in Zweden. Tegenover de acht doelpun ten in Zweden stonden er negen in Chili. Voor het eerst kwam een elftal dat van Tsjechoslowakije met de lage doelcijfers 3-3 in de halve finales. De Tjechen wonnen met 1-0 zowel van Spanje als van Hongarije (kwart-finales), verloren met 1-3 van Mexico en speelden met 0-0 ge lijk tegen Brazilië. „EXPERTS'' Dat de „experts" het bij de toto voorspellingen lang niet altijd bij het rechte eind hebben, is ook weer in Chili gebleken. Van de leden van het FIFA-bestuur, het organisatie comité en diverse commissies was er slechts één, de Soedanees Hamed, die de nummers 1 en 2 van de groepen juist voorspeld had. De president van de FIFA, Sir Stanley Rous, had Chili en West-Duitsland in een verkeerde rangorde en zich geheel verkeken op groep 4. Hierin had hij als eerste En geland getipt, vóór Argentinië. De Argentijnen werden echter uitge schakeld, terwijl Engeland werd over vleugeld door Hongarije. DRAAI OM DE OREN Na de nederlaag van Hongarije te gen Tsjechoslowakije riep Ferenc Puskas, de thans voor Real Madrid uitkomende ex-Hongaarse voetbal ster uit: „Wanneer ik vandaag in het Hongaarse elftal had gestaan, zou het wel mijn laatste interlandwed strijd zijn geweest. Ik zou Latyshev een draai om de oren hebben gegeven omdat hij ons van een gelijk spel heeft afgehouden". Zoals bekend werd naar de mening van de Hongaren en vele anderen het winnende Tjechische doelpunt gemaakt in bui tenspelpositie. MENINGEN VAN TRAINERS De verwachtingen van de trainers der vier halve finalisten: Moreira (Brazilië): „Ook zonder Pele moet het ons kunnen gelukken tot de eindstrijd door te dringen, al heb ik de grootste bewondering voor het elan, waarmee de Chilenen spelen." Riera (Chili): „De overwinning op Rusland heeft ons het zelfvertrouwen, dat door de nederlaag tegen de Duit sers wel iets geschokt was, terug gegeven. Wij achten ons niet kansloos tegen de Brazilianen." Lovric (Zuidslavië): „Ik weet, dat de Tjechen een uitstekende verdedi ging bezitten, maar sterker dan die van Duitsland zal ze niet zijn. Daar om geloof ik in een succes van onze ploeg, die tegen Duitsland nog niet helemaal op volle toeren draaide. Enkele plaatsen van het elftal waren toen nog niet voor 100% bezet." Vytlacil (Tjechoslowakije): „Wij hadden er op gehoopt de kwart-fina les te bereiken. Nu zijn we, hetgeen voor velen als een verrassing is ge komen, zelfs tot de halve eindstrijden doorgedrongen. Meer kunnen we niet verwachten. De Zuidslaviërs zijn te gen ons favoriet, maar is doelman Schroif in zo'n vorm als tegen Hon garije, dan is het niet uitgesloten, dat wij zelfs nog in de finale komen. Het zou, ook voor ons, een sensatie zijn." De algemene verwachtingen zijn wel, dat het naar een finale Brazilië- Zuidslavië toegaat. PÉLE TRAINDE De Brazilianen hebben de hoop nog steeds niet opgegeven, dat Pele in de finale zal kunnen spelen, uiteraard als Chili in de halve eindstrijd wordt ver slagen. Gisteren nam Pele deel aan de training, doch hij moest zich bepalen tot zeer lichte oefeningen. De doktoren, die de „zwarte parel" behandelen, zijn ech ter zeer sceptisch. Volgens hen zal Pele nog zeker drie weken van voetbal moe ten afzien. WIELRENNEN De grote stayersprijs van Amsterdam, die op vrijdagavond 22 juni in het Olympisch Stadion in Amsterdam wordt verreden, brengt voor de eerste maal op een open baan Peter Post tegenover de Spaanse ex-wereldkampioen Guïllermo Timoner. Wel heeft het tweetal enkele malen op wintefbanen tegen elkaar gestreden maar in de open lucht kwam het nog niet tot een ontmoeting. Dit is voor namelijk te wijten geweest aan de val, die Timoner het vorig jaar in het begin van het seizoen maakte, waardoor hij ook niet kon uitkomen in het wereldkampioenschap in Zurich. Inmiddels heeft Timoner weer beslag kunnen leggen op zijn vroegere gangmaker Van Ingelghem, die onlangs de verbintenis met de Nederlandse kampioen 'Martin Wierstra beëindigde. Post, die vorig jaar de grote prijs veroverde, rijdt op 22 juni achter Grolimond. In deze wedstrijd er worden twee manches van 40 km ge reden starten voorts de huidige wereldkampioen Heinz Mar sell (Duitsland) achter Meuleman, de Fransman Raynal achter Loren- zetti, de Belgische oud-wereldkampioen Pol Depaepe achter de Nederlander Bertus de Graaf, de Nederlandse kampioen Martin Wierstra achter Vandenbosch, de Utrechter Noppie 'Joch achter Pelser en Leen van der M&ulen achter Wiersma. De laatste werd in 1961 in Zurich wereldkampioen bij de amateurs, maar is dit jaar tot de rijen der beroepsrenners overgegaan. professionals heeft de Nederlander Bas Maliepaard de tweede plaats bereikt. De rit werd gewonnen door de Belg Mar cel van den Boogaert, die de 168 kilo meter aflegde in 4 uur 32 minuten. Ma liepaard finishte in dezelfde tijd als de winnaar. Derde werd de Belg Petrus Dekkers en vierde onze landgenoot Theo Sijthof. Nijdam leider in Belgische Ronde De Nederlandse amateur-wereldkam pioen achtervolging Henk Nijdam is gis teren als eerste geëindigd in de tweede etappe van de wielerronde van België voor onalhankelijken. Hij legde de 164 km van Brusse1 naar Deinze af in 3 uur 52 min. 30 sec. De plaatsingen van de andere Neder landers in deze etape waren: 23 Lex v. Kreuningen, 50 Miel Vertrtraete, 56 Jaap de Waard, 57 Leo Knops. Na twee etappes heeft Henk Nijdam de leiding in het algemene klassement veroverd. Hij heeft 21 seconden voor sprong op no. twee, de Belg Baeyens. In de ploegenrangschikking bezet de Nederlandse ploeg, die onder leiding staat van Sjefke Janssen, de tweede plaats. Eerste is de Belgische equipe Van de Sadeleer. MALIEPAARD TWEEDE IN ST. NICOLAAS In een gisteren te St. Nicolaas (Bel gië) gehouden wielerwegwedstrijd voor Piet van Est en Zilverberg in Tour de France De Belgische ploegleider Guillaume Driessens heeft gisteravond het team be kendgemaakt waarmee hij zal deelne men aan de komende Ronde van Frank rijk. De ploeg bestaat uit de Belgen Rik van Looy. Edgard Sorgeloos, Guillaume van Tongerloo, Armand Desmet, Joseph Planckaert, Willy Schroeders, Martin v. Geneugden, Leon van Daele en de Ne derlandse renners Piet van Est en Huub Zilverberg. Als reserves zijn de Neder lander Peter Post en de Belg Roger Baens aangewezen. SCHAKEN NEDERLANDS TIENTAL VOOR OBERHAUSEN Het Nederlands schaaktiental, dat zaterdag 16 en zondag 17 juni in Ober- hausen tjgen Duitsland speelt, bestaat uit de volgende schakers: 1. Van Scheltinga, 2. Bouwmeester, 3. Cortlever, 4. Prins, 5. Kramer, 6. Lan- geweg, 7. Van den Berg, 8 Roessel, 9 Barendregt, 10 H. van Oosterom. HET KANDIDATENTOERNOOI Gister-wond zijn in het kandidaten toernooi .e Willemstad de afgebroken partijen voor de 19e en 20e ronde uit gespeeld. De resultaten waren: 19e ronde: Fischer (VS)-Kortchnoi (Rusl.) 0-1 (zonder verder spelen)Ben koe (VS)-Petrosjan (Rusl.) 0-1. 20e ronde: Kortchnoi (Rusl.)-Filip (Tsj.-Sl.) 1-0 (zonder verder spelen); Geiler (Rusl.)-Tal (Rusl.) 1-0. De stand luidt nu als volgt: 1-2 Keres en Gelier, beiden 13'/2 p., 3 Petrosjan 13 p., 4 Kortchnoi 10^; p.; 5 Fischer 10 p.; 6 Benkoe 8Va P-; 7 Tal 6y3 p.; 8 Filip 4J4 p. Sport in 't kort Koos de Jong is gistermiddag in Kiel bij de strijd om het Europese kam pioenschap Finnjollen in de eerste race vijfde geworden. Fredy Marinkelle uit Den Haag heeft gisteren in de eerste ronde van de West- Engelse tenniskampioenschappen te Bristol een overwinning behaald op de Britse mej. M. Govett. De cijfers waren 6-1, 6-4. De Hongaarse heren volleybalploeg heeft zaterdag te Boedapest met 3-0 ge wonnen van Frankrijk. Je setstanden waren 15-7, 15-11, en 15-2. Ask Vorwaerts uit Berlijn zal Oost- Duitsland liet kt mende seizoen verte genwoordigen in de strijd om de Euro pese Voetbalbeker. Zweden is het enige toptennisland, dat niet zal zijn vertegenwoordigd op de Wimbledonkampioenschappen, die van 25 juni t.m. 7 juli worden gehouden. De Engelsman Arthur Rowe, Euro pees recordhouder kogelstoten met 19.56 meter, bleef tijdens de gisteravond te Shieffield gehouden wedstrijden maar juist onder zijn eigen record. Hij won 't nummer met 19.49 meter. Onze landgenoot Ab Geidermans zal deelnemen aan de tijdrit om de Grote Prijs van Forli voor professionals, die zondag a.s. wordt gehouden. Voorts ko men o.a. aar de start de Fransen Anque- til en velly, alsmede de Italianen Er- cole Baldini, Diego Ronchini en Arnal- do Pambiamco. Zwart: 1, 9, 12, 13, 14, 17 19, 23, 28, 29, 33. Wit: 16, 25, 30. 34. 35, 37, 39, 40, 42, 44, 49. Wit speelt en wint. Voor de minder geoefenden plaatsen wij een probleempje van de heer Geer- "ngs. Deze auteur laat zien hoe men op verrassende wijze een zwarte dam kin opsluiten. No. 17 Auteur G. Geerlings, Leiden le publikatie m m m v 33 m u m m m m mm m m m w a m 9 m m m m m m m m m m i H m m 1 M O m m' ill Zwart: 13, 14, 19. 20, 24, 30, 40. Wit; 27, 28, 31, 32, 33, 35, 44, 47. Wit speelt en wint. Oplossing probleem no. 13 1/38—32, 21—17, 26—21, 47—41, 42x13, 43—38, 48x10, 15x33, 25—20. 33—29, 44—39, 49x19. Oplossing probleem no. 14 1/22—18, (13x33), 49—44, 44—40, 50x6, 29. 1. 33. 34—38. 48. 19. Nu is het eind spel uit de rubriek van 16 mei ontstaan. Ook in het fantasieprobleem sloop een fout en wel schijf 40. Dat moet een zwarte schijf zijn. Zijn er al oplossers, die de oplossing hebben gevonden? Ik ben zeer benieuwd. ii'üép SehrüdMi: 18 het kan nog best meevallen. Schrijf Elly voelde zich overstelpt door al hem maar gauw, dat zal hij, nu hij deze narigheden. Wat een pech-dag ziek is, nog heerlijker vinden dan was dit. De gehele misère van die anders". morgen viel weer als een blok bo- „Ik zal vanmiddag schrijven oom", ven op haar. En ze kon moeder toch zei Florrie. niet lastig vallen met dit alles als ze „Ik ook", viel Klaartj in. „Ik zal met koorts in bed lag en vader zou je vader ook schrijven, dat vindt hij het wel weer druk hebben. misschien leuk". Ze gaf kleine Peter nauwelijks Ze ruimden met elkaar vlug af; antwoord, toen hij wat vroeg, waar- Annie had een grote was en Marietje op het ventje achter Klaar aan hol- had haar gewone werk niet af ge- de. Maar die had ook geen tijd voor kregen door moeders ziekte, hem, ze wilde zo gauw mogelijk naar Een poosje later stond Elly be- Florrie, die naar hun kamertje was sluiteloos in de zitkamer. De tuin- gegaan met de brief van haar vader, deuren waren half geopend, de heer- De koffietafel verliep haastig en lijke lentegeur woei nachtjes de ka- ongezellig, maar met moeder scheen mer binnen. Was moeder er nu maar! het nogal mee te vallen gelukkig. Vader kwam binnen en zocht naar Erger was de ziekte van Florrie's va- zijn pijp. 't Viel hem cp hoe verdrie- der. Toen mijnheer Franken de brief tig Elly daar stond ert hoe ^eenzaam aan Florrie teruggaf, zei hij: „Dat en hij zei: „Wat is er Elly?" ziet er niet mooi uit, vrouwtje. Maar Elly had een beetje angst om va- je moet de moed niet laten zakken, der in vertrouwen te nemen. Mijn heer Van Rijn kon geen orde houden, maar het was niet leuk, dat telkens aan vader over te brieven. Al wist hij het even goed als elk ander op school, en zou hij het toch horen van moeder. Had vader maar niets met de school te maken, dan kon ze er rustig alles van vertellen. Maar dan zou hij er misschien geen echte belangstelling voor hebben en dan zou ze aan zijn raad ook niets hebben. Hoewel, alles was nu toch al gebeurd, er was niets meer aan te doen. Daarom zei ze, zonder hem aan te kijken: „Niets vader". Maar vader kende zijn oudste meis je langer dan vandaag. Dus drong hij aan: „Er is wel iets. Misschien lucht het je op, als je je hart eens uitstort. Wil je het mc vertellen?" Hij stond nu naast haar, lichtte haar kin op en dwong haar hem aan te kijken. Ze moest met geweld de waterlanders terugduwen en zei, met trillende linpen: „Ja, vader. Maar 't is zo moeilijk". „Kom eens hier zitten", zei mijn heer Franken, en nam haar mee naar de bank. „Als je het liever niet ver telt, moet je het niet doen. Maar ik heb half en half het idee, dat ik weet waar het over gaat. Pin) mompelde iets van herrie bij mijnheer Van Rijn in jullie klas. Komt dat uit?" „Ja", zei Elly moeilijk. En toen, ineens dapper, besloot ze het hele verhaal te doen. „U weet, vader, dat mijnheer Van Rijn slecht orde kan houden, 't Is altijd lawaaiig in de klas bij ge schiedenis, al zegt Hans dan, dat hij fijn les geeft en zo knap is". Mijnheer Franken knikte. Van Rijn was een leraar voor de hoogste klassen, maar hij moest er altijd een paar lagere bijnemen om zijn les rooster vol te krijgen, 't Leek wel of het dit jaar nog slechter ging dan anders. „Bij ons geeft hij vervelend les, maar hij vertelt soms fijne verhalen en dan is hij echt aardig. Meestal ziet hij er zo slaperig uit en dan geeuwt hij telkens en kan je je ge dachten er niet bijhouden. In de eer ste waren de jongens ook al vaak lastig en ze deden altijd andere din gen onder de les, maar nu pesten ze hem echt. Ze bedenken expres van te voren wat ze zullen doen". „Doen de meisjes er niet aan mee?" vroeg de rector, terwijl hij 'n stevige haal aan zijn pijp deed. „In het begin niet, want we vinden Rijntje eigenlijk wel aardig. Hij is zo echt een goeie lobbes. Maar we moesten er wel vaak om lachen, want ze doen zo gek. Nu is er een jongen bij ons, Maarten Frezer, en die maakt het nog veel erger. Hij is al zestien en hij rookt en schept erover op, dat hij drie borrels achter elkaar drinkt. Hij kan heel aardig zijn, maar ik vind hem tochik weet niet". Elly zweeg even en keek aandach tig naar het patroon van 't kleed op de grond. Ze kon niet onder woorden brengen wat ze van Maarten vond. „Ken je hem, vader?" vroeg ze. „Jawel. Een lange blonde jongen met een wipneus en achterover ge kamd haar. Ik vind hem niet zo gunstig om te zien". „Ik ook niet. Maar hij speelt de baas in de klas en de jongens vinden hem nogal geweldig. Hij voert geen steek uit en de leraren mogen hem niet, alleen Van Zanten, maar die is gek". „Hé, hé", zei, vader, die deze term toch een beetje al te bar vond. „Elke keer bedenkt Maarten wat nieuws bij Rijntje en ik zie hoe hij zich ergert. Ik ken hem natuurlijk beter dan de anderen, laatst toen ik dat boek hij hem bracht, heb ik echt fijn met hem gepraat en ik had in eens zin om geschiedenis te gaan stu deren. Idioot hè paps?" Vader lachte. Wat prettig was het, zo met vader te praten. De rook van zijn pijp kringelde zo mooi in de zon omhoog en de geur was zou ver trouwd, echt vader-achtig. „Ik heb het ook al eens gezegd in de klas, dat ze hem eerst maar eens moesten leren kennen, en zie je va der, ik vond hem zo zielig, zo hele maal alleen in dat huis nu z'n vrouw gestorven is. En als *e dan nog zo lelijk bent". Nu lachte de rector nog veel har der. „Wat heeft dat er nu mee te ma ken", zei hij weer ernstig wordend. „Nou, zei Elly} „dat is toch naar. Een heleboel narigheid bij elkaar. Hij kijkt een heel klein beetje scheel, dat weet u ook wel. En nu sprak Maarten met ons af, dat wij bij het overhoren zou antwoorden, als hij wat vroeg aan degeen, die naast ons zit. Net of hij zo vreselijk scheel kijkt. Hij noemt nooit onze namen, ik geloof, dat hij ze niet eens ont houden kan. 't Interesseert hem niet, denk ik". Dit laatste kwam er echt moeder lijk uit en het viel de rector op hoe ze ineens op haar moeder leek. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3