Belangstelling voor werk van man niet altijd nodig Amerikaanse „Mevr. Mode beveelt aan: Blijf fit! Frankrijk bepaalt Engelse somermode \Jncler onó cjezecfcl U kent soms Uw eigen geluk niet NIET ELKE MAN KAN GEZIN AAN UPPEN LATEN HANGEN MARGARET GOOK VOND EEN NIEUWE LEVENSVERVULLING Farmotel TEENAGERS KIEZEN HUN MENU VAAK VERKEERD Huwelijksdeskundigen stellen er altijd veel prijs op de echtge notes op het hart te drukken toch vooral veel belangstelling te tonen voor het werk van hun mannen. Ongelukkigerwijs luidt het commentaar van de gemiddelde huisvrouw ongeveer zo: „Mijn man wil niet met mjj over zijn werk spreken - hoe zou ik er dus belangstelling voor op kunnen brengen?" Moeten deze vrouwen zich zorgen maken? Weineen! We kunnen zonder meer vaststellen, dat dergelijke situaties in geen geval tekenen zijn van het feit, dat de echtelieden geen contact met elkaar hebben en het huwelijk gedoemd is een mislukking te worden. Er zijn mannen, die zelf nauwelijks belang stellen in hun werk. Niet iedere man heeft een baan, waarover zoveel interessants te vertellen valt, dat het hele gezin gefascineerd aan zijn lippen hangt. Het is in tegendeel zo, dat het werk van de man dikwijls net zo oninteressant en vervelend is als dat van de huisvrouw. Dus als u en uw man niet tot die echtelieden behoren, die dagelijks van gedacten wiselen over zyn werk, dan hoeft u zich daar echt niet on gelukkig over te voelen. KAN ERGER ZIJN. Bedenk eenj hoeveel erger het zou kunnen zyn. Stelt u zich bijvoorbeeld eens voor, dat u de echtgenote van een politicus was. In dat geval zou u tot vervelens toe allerlei bijzonderhe den over zijn werk moeten aanhoren. En u zou het dikwijls zonder zijn ge- zeischap moeten stellen. Voor klus jes in en om het huis zou de goede man helemaal geen tijd hebben. Mevrouw Leonore Sullivan, de we duwe van een Amerikaanse politicus, die nu zelf In de politiek Is gegaan zegt: „Als je toch af en toe een glimp van je man wilt opvangen, zul je je huiselijk leven geheel op moe ten geven." MAN OF THUIS? Als u de vrouw van een politicus was, zou u dikwijls moeten kiezen tus sen uw man of uw kinderen. Toen de procureur-generaal van de Verenigde Staten, Bobby Kennedy, kortgeleden een reis om de wereld maakte, waren zijn zeven kinderen thuis en onder de hoede van hun kin dermeisjes Hun moeder droeg inmid dels haar steentje bij tot het welsla gen van de carrière van haar man en bezocht ziekenhuizen en scholen, verscheen op diners en recepties, liet zich zien op de televisie en hield toe spraken in het Duits en Japans. U zoudt moet leren nooit in een op welling te handelen, nooit over poli tiek spreken, tenzij u de mening van uw man ./e< rgeeft, liever diploma tieke opmerkingen te maken, dan re gelrecht de waarheid te zeggen. Politi ci kunnen eerlijk en rechtuit zijn maar hun echtgenotes moeten alleen maar charmant zijn. ZIJ KOCHT „GOUDEN BED" Denk bijvoorbeeld eens aan het ge val van mevrouw Mary Edusei, de vrouw van de minister van industrie van Ghana. Zij verwoestte de carriè re van haar echtgenoot door in Lon den een ..gouden bed" van dertigdui zend gulden te kopen. In Ghana hiel den strijdlustige vrouwenorganisa ties protestmarssen. Haar echtgenoot gebood haar iii een streng telefoonge sprek het bed onmiddellijk terug te laten halen. Een grote Ghanese Krant kwam met een vernietigend commentaar:, „Door de eeuwen heen hebben dom me vrouwen hun mannen onmogelijk gemaakt. We hopen dat andere politici hiervan zuilen leren en niet zullen toestaan dat qhun carrière verwoest wordt om hukhoudelijke redenen." gescheiden: u zult moeten leren dikwijls lange t.jd van uw man gescheiden te zijn - en dat is iets waar geen enkele vrouw aan wennen kan. Veel vrou wen hebben ongetwijfeld met ja loezie gelezen over de eis van Jac queline Kennedy door India en Pakis tan. Maar mevrouw Kennedy mompel- de terwijl ze door de prachtige tui nen van Salimar wandelde spijtig: „Ik wou dat Jack dit moois ook al lemaal eens kon zien". Dus als uw man een vervelende baan heeft, waar hij niets .ver los wil laten, wees dan alleen maar blij, dat liy 's avonds thuis kan zijn. En praat verder over ietc anders. Gloria Gordon. f 9 Wat ió Let l antwoord fiiiiiiiiiiiüiiiiuiiiii jiiim i iiii iiiiiii iiiin i: lil iiiiiT Oude kameraden Jules zegt: „Ik moet zeggen dat ik Je houding tegenover mijn vrienden niet bepaald bewonderen kan, Jet. Je was gewoon grof tegen Fred - en ik had hem in geen jaren gezien. Ik weet, dat hij wel eens wat verve lend kan zijn, maar in wezer is het een aardige jongen. Ik vond het echt raar dat jij wegliep toen wij over vroeger aan het praten waren" Jet zegt: „Misschien was ik grof, maar Jij dwong mij er toe. Je be trok mij riet i.i jullie gesprek. Het was grof van jou om over vroeger te gaan praten en net te doen of ik er niet bij was. Daarom ben ik door gelopen en als mij nog eens zo iets gebeurt, loop ik wéér door". WIE HEEFT GELIJK? Jeij heeft gelijk, zelfs al is haar me thode om een coversatie te beëldi- gen niet in orde. Het was niet netjes van Jules om haar te negeren. Als hij haar niet in het gesprek kon be trekken, had hij met zijn vriend een afspraak moeten maken om elkaar een andere keer te ontmoeten. Als 'n vrouw na vele gelukkige hu welijksjaren en een druk huiselijk le ven, plotseling weduwe wordt, weet «y soms niet, wat zij met de vele lege uren moet beginnen en hoe zy een nieuwe levensvervulling moet verkrij gen. Vyf jaar geleden stond Margaret Cook in Londen ook voor deze moei- lykheden. Haar echtgenoot, die hoofd bewaarder van de Tower van Londen was geweest, stierf kort na zyn pen sionering. Mevrouw Cook, die toen van middel bare leeftijd was, had geen beroep of zakelijke ervaring en haar inkomsten waren gering. Zij had evenwel een kostbaar bezit: een zeer gespeciali seerde kennis Tijdens de jaren, die zij in de Tower van Londen door bracht, had zij steeds meer belangstel ling gekregen voor de geschiedenis var. de toren. GROOT SUCCES. Na verloop van tijd wist zij er net zovee' van als haar man, die als taak had touristen in de Tower rond te lei den. Zy trad ook dikwijls op als gids voor groepjes vrienden en kennissen. Toen haar echtgenoot gepensio neerd werd, ging 't echtpaar in Has tings wonen. De plaatselyke Vrouwen bond vroeg mevrouw Cook of zy een lezing wilde houden over haar leven In de Tower en mevrouw Look stemde toe. De lezing werd een groot succes. Na de dood van haar man, ging me vrouw Cook werk maken van het hou den van lezingen. Zij legde een proef af en werd op de lijst van sprekers geplaatst voor de Federatie van Vrou wenbonden. Van die tijd af dateert haar carrière als spreekster. Zy heeft thans een repertoire van zes lezingen - de oude ceremonieën en gewoonten in de Tower van London de kroonjuwelen, Oud-Londen en zyn gewoonten, een bezoek aan de Glynde bourne Opera en de oude stad Has tings. REIS NAAR NOORWEGEN Haar zesde, nieuwste lezing gaat over eer bezoek aan de Passiespelen in Oberammergau. Zij heeft voor dit jaar al dertig lezingen op het pro gramma staan. Elk jaar voegt zy "en nieuwe lezing aan het repertoire toe. „Ik heb besloten dit jaar naar Noor wegen te gaan per vrachtschip, zegt zij. „Daarna? Ik zou graag eens naar Amerika gaan. De vrouwen daar zul len wel graag iets willen vernemen over het leven van een vrouw in de Tower van Londen en de verhalen, die daarby horen". Zo heeft deze kleine, moedige vrouw een nieuwe levensvervulling gevonden en *'j is er zeer gelukkig mee! v. In de winkels in Londen zyn deze maand meer Parijse modellen te vinden dan in Parys zelf. Tot nu toe hebben de Franse ontwerpers Dior, Ricci en Chanel daar de meeste invloed gehad. Van Dior oogstten de stroken en strik ken van Mar<c Bohan veel meer succes dan zyn vierkante „luciferdoos" mantelpakken. Vele confectionnairs verklaren dat deze styl moeilyk draag baar is aangezien deze vierkante modellen erg breed maken in de heupen. Maar Bohan's japonnen met stroken doen het des te beter. Zy zullen onge- twijfeld deze zomer zeer populair worden. Ook Nina Ricci's creaties met wijde rok en brede ceintuur zyn Ingeslagen in Londen. Deze modellen hebben vooral grote aantrekkingskracht voor vrouwen, die er liever leuk uitzien dan alleen maar keurig. Grondonderzoek in particuliere tuin Het aantal grondmonsters uit parti culiere tuinen en volkstuinen die door het Bedryfslaboratorium voor Grond en Gewasonderzoek te Oosterbeek wor den onderzocht neemt regelmatig toe. Meestal komen deze monsters van tui nen waar de groei van de gewassen sterk te wensen overlaat. Dit kan ver band houden met een onevenwichtige bemestingstoestand van de grond. In vele tuinen wordt dan ook een tekort aan kalk en magnesium vastgesteld, terwyl de fosfaattoestand dikwyls hoog is. Het bemestingsadviea is ongeveer 5 jaar geluig. Omgerekend over de ge hele periode zou het onderzoek dus 3 a 4 gulden per jaar kosten. Wanneer hiermee eventuele moeiiykheden zyn opgelost, betekent dit een uiterst la ge verzekeringspremie voor veel tuin genot in de vrye tyd. De onverwoestbare invloed van Cha nel is ook dit jaar merkbaar in de Londense mode. Aangezien zy veel Engelse stoffen gebruikt, zyn haar creaties gemakkelyk te copiëren door de Engelse confectionnairs. Chanels mantelpakken zyn populair der dan ooit. En dat is ook het geval met haar nauwe, aangesloten man tels. APARTE MODELLEN. Meu kan in Londen naast de goed koperc, kant en klaar copleën ook a partere modellen krygen. Dit zyn mo dellen op maat naar Parijse origine le creaties geknipt in zyde katoen en zy worden door de ontwerper ver kocht en uitgevoerd naai zijn eigen smaak voor wat materiaal en kleur betreft. Ongeveer een zestal bekende Lon dense zaken hebben deze nogal prij zige Paryse reproducties in voorraad en ieder van deze zaken heeft zijn ei gen favorete ontwerper. OPVALLENDE JAPONNEN. Een van deze zaken heeft in een ver overend vertoon van vertrouwen de nieuwe collectie van Yves St. Laurent ongezien gekocht. Men ziet hier nu vlotte, jeugdige „cowgirl" pakjes met sportieve wikkelrollen en blousjes met franjes of stropdassen. Ook kan men de opvallende zomerjaponnen van St. Laurent kopen, uitgevoerd in wit te crêpe met laaguitgesneden rugdé colletés. In een andere zaak speelt Balmam de hoofdrol. Men verwacht dat de cli entèle enthousiast zal zijn over zyn meest succesvolle avondjapon - een slanke zuil van wit zydegaas over Een pakje in grijs-wit geruite tweed met een blouse in een afste kende kleur die onder het korte jasje uitkomt en aan één kant losjes gestrikt wordt. Ontwerp: Yves St. Laurent. Een vlot, jeugdig mantelpak van zwarte shantung, eveneens van Yves St. Laurent, met een blouse, die voorzien w van een franje en die onder het korte jasje uitkomt. Een cowgirlsjaal wordt om de hals gedragen. één schouder gedrapeerd in een los hangend pand en met een brede gou den ceintuur in de taille. De korte, wijde zomerjaponnetjes van witte chiffon, afgezet met stroken van Diro worden weer door een andere zaak gecopiëerd. Maar de- zaak heeft veel concurrentie te duchten van de confectlekleding in dezelfde stijl, die heel wat goedkoper „Een vrouw behoort er alles voor over te hebben fit te blijven", beweert Diana Vreeland, een bekende Amerikaanse moderedac trice. „Zij moet goed voor zichzelf zorgen. Genoeg nachtrust nemen. De wereld ziet alleen haar physieke gezondheid". Mevrouw Vreeland, die vijfentwintig jaar lang moderedactrice is geweest van Harper's Bazaar te New York, heeft zich pas geassocieerd met de grootste concurrent van dit blad, Vogue. Men kent haar algemeen als „Me- In 1937 werd mevrouw Vreeland uit- vrouw Mode" Haar leven verloopt volgens schema. Zij eet elke dag een hapje, dat gemaakt is van een merg pijp, gaat dagelyks naar de masseur, de kapper, de specialist voor het het beendergestel en de huidspecia list Haar huid blaakt van gezondheid en haar houding is "olmaakt. „Ik loop nooit voorover", zegt ze. „Volgens my werken de hersenen niet goed als de ruggegraat gebogen is". Kleren naar maat Mevrouw Vreeland, voor haar hu welijk Diana Dalziel, werd geboren in Parys en heeft een Engelse vader en een Amerikaanse moeder. Zy groeide op in Europa en reisde in 'le diverse seizoenen naar Deauville, Ve netië, Parys, Londen en Schotland. Het gezin verhuisde by het begin van de eerste wereldoorlog naar A- merika. Daar kreeg Diana haar scho ling en in 1924 huwde zy de bankier T. Reed Vreeland. Van 1928 tot 1937 woonde het echtpaar in Europa. Het Europa van de twintiger en dertiger jaren inspireerde Diana's gevoel voor mode. Haar kledij werd op maat ge maakt en zy gaf de nodige sugges ties en veranderingen aan. ,Het was een prachtige tijd voor een jonge vrouw om zichzelf te ont wikkelen als zy wilde leren", zegt zy. „Alles wat goedkoop, vergeleken met nu en zelfs degenen met betrek- kelyk matige inkomens kor.den zich mooie kleren veroorloven.' genodigd te komen werken by Har per's Bazaar. Haar enige opleiding voor deze baan bestond uit haar scho ling voor de internationale mode. Succes verzekerd Nu wordt zij beschouwd als de meest gerespecteerde moderedactrice Haar verschyning by een modeshow is het grootste compliment, dat een ontwerper kan verlangen. Als zy het nummer van een bepaalde creatie noteert, is het succes van die creatie verzekerd. Haar invloed op de ver- Een Britse firma is van plan een nieuw soort motel te gaan bouwen, nl een zogenaamd farmotel, waar de be zoekers vanuit een luie stoel kunnen zien hoe de koeien machinaal wor den gemolken en wat er verder alle maal op een landbouwmelkbedrijf aan de hand is zonder hun schoenen vuil te maken. De produkten van het be- dryf, zullen direct via het restaurant worden afgezet. Het is de bedoeling dat eigenaars van landbouwbedryven die voor het idee voelen en wie. be dryven op een geschikte plaats t.o.n. hit verkeer -jn gelegen, in vereni ging met deze firma tot een dergely- ke opzet gaan komen. schijning van de Amerikaanse vrouw is byzonder groot. Haar eigen smaak en haar oe- kwaamheid mode te voorspellen, is op elke pagina van haar modeblad terug t© vinden. ,Ik houa altijd bet belang van de lezeres op het oog", zegt ze. „Zij Is de enige, die van belang Is. Ik hoop slechts dat hetgene, dat my boeit ook hdAr zal boeien!" Uit de Indische keuken ANDIJVIE MET PINDASAUS 1,25 kg andyvie, zout p.m 125 gr (1/3 potje) pindakaas, 3 dl (2 kop jes, water, een stukje ui, y2 eetle pel suiker, 1*6 eetlepel azijn, boter of margarine, zout, 2 of meer hard gekookte eieren. De andyvie schoonmaken, wassen en klein snijden. De groente opzetten met aanhangend water en zout en vooral niet te gaar koken, kooktijd 10 a 15 minuen. De andyvie afgie ten en warmhouden. De ui schoonmaken, fyn snijden en in weinig boter of margarine gaar fruiten. Van het vuur af de pindakaas en het water toevoegen en tot een ge lijkmatige gladde saus roeren. Het geheel onder roeren aan de kook gen. De suiker, de azijn en een weinig zout erby doen en de saus ongeveer 5 mniuten laten koken. De eieren pellen en in plakken sny- den. De andijvie in een schaal over doen en bedekken met de pindasaus. Het gerechi met de plakken ei garne ren. Hierbij droog gekookte rijst ge ven. Iedere jonge aanstaan de moeder krijgt, zodra zij van de dokter het goede nieuws heeft ver nomen, een reeks ad viezen op het gebied van de voeding. Dit mag zy wèl en dat moet zy liever niet eten, ter- "e van de gezondheid van haar en haar kind je. Helaas is het dan meestal te laat voor dergelijke raadgevingen Onherstelbare schade is dan al aangericht door verkeerde eetgewoon ten, die een dagelyks probleem vormen voor voedingsdeskundigen ln heel de beschaafde wereld. Teenagers kie zen tegenwoordig vaak zelf hun „menu" bepa len zelf wat zy al dan niet zullen eten. Meest al kiezen zy verkeerd. Uit studies die in en kele landen zijn ge maakt biykt, dat veel voortijdige geboorten zyn /eroorzaakt door de te grote zorg die de jonge moeder als teen ager had voor haar fi guur Veel meisjes, zo stelde onlangs de Ame rikaanse expert in de voedingsleer dr. Robert S. Goedhart, vast, ge ven boven een uitgeba lanceerd dieet van des kundigen de voorkeur aan kleine hongerrant- soentje.; om de slanke lijn te behouden. De sor bets die zij niettemin verslinden kunnen de schade, die zij by zich zelf aanrichten, niet goedmaken. Gebleken i. dat de meeste moeders niet meer met hun kinderen naar de dokter gaan voer een regelmatig on- dei-zoek, wanneer die kinderen negen of tien jaar zyn. Dat is dan ook d- tijd dat de kin deren geen vitamine meer krygen om de te korten van onvoldoen de voeding aan te vul- ►uvwMmwuwwv* VI al de doktci ei van /.rgl len. Die tekorten zijn er vaak, hetzij doordat het jaargetijde weinig vitaminerijke groente levert, hetzij door plot seling.. behoefte van 't kind, byvoorbeeld in de groeiperiode. Wanneer dc kinderen teenagers zijn gewor den gaan zy zelf zo'n beetje bepalen wat zy wel al of niet zullen eten. Voor jongens is dat meestal niet erg. Zy verbruiken meer energie en eten daarom meer; Instinctief ze wat zij het hardste nodig hebben. Het meisje echter - be zeten van het idee dat slankheid hetzelfde be tekent als schoonheid en populariteit - begint alle voedsel te schuwen, waarvan zij vreest dat haar gewicht ervan zal toenemen. Melk (dat onmisbare calcium be vat) brood en pap lust zij niet meer. Teenagers zo is vastgesteld, en vooral meisjes, hebben liever ook geen groen ten meer en eten slechts mager vlees. Als de ouders enigszins fel de eetgewoonten van hun kinderen kri tiseren bereiken zij meestal een averechts effect. Beter kunnen zij trachten hun doel te be reiken door te vertellen waarom een goede voe ding belangryk ls, wel ke vitaminen onmis baar zyn enhoe veel plezier een goede maaltyd kan beteke nen. Welk jong meisje zal niet zwichten als haar moeder haar vertelt dat - byvoorbeeld - groen ten goed zyn voor de huid, melk goed voor de tanden en het been derenstelsel en dat enig vet de „hoekigheid" van haar meisjesfiguur -•'! doen?

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8