KLM DE KAARTEND ANS ENTEWOLKEN I.O.C.-congres ontwierp nieuwe code voor het amateurisme Scheepsberichten VRIJDAG 8 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Op de laatste dag van het congres van het Internationaal Olympisch Comité in Moskou zijn de nieuwe richtlijnen bekendgemaakt voor de Olympische amateurbepalingen. Deze code* die twaalf punten omvat, werd met grote meerderheid door het congres aangenomen. Slechts zes Oost- europese landen stemden tegen. Het IOC is er weliswaar tegen aan sport lieden vergoedingen te geven voor loonderving tijdens de voorbereidingen op wedstrijden, doch wil een uitzondering maken voor de voorbereiding op de Olympische Spelen. De maximum-termijn, die hiervóór gesteld wordt, bedraagt dertig dagen. Uitgesloten voor deelneming aan de Olympische Spelen zijn volgens de nieuwe formule alle atleten, die in welke tak van sport ook voor geld strijden. Dat geldt ook voor de sportbeoefenaars, die prijzen van meer dan 50 dollar (ongeveer 170 gulden) in ontvangst nemen. Trainings kampen zullen in de toekomst niet langer dan drie weken in stand mogen blijven. Sportleraren kunnen alleen als amateur worden beschouwd, wan neer zij kinderen en beginnelingen opleiden, MAXIMAAL NOG 18 SPORTEN Op het programma van de Olympische Spélen 1968 zullen nog slechts maximaal 18 sporten voorkomen in tegenstelling tot de huidige 22. Mini maal zullen de spelen 15 takken van sport omvatten. Volgens Otto Mayer komen o.a. voetbal, wielrennen, ijshockey en basketbal in aanmerking om geschrapt te worden van het programma. WERKKLEDING Kan Langer Mee! KLM-overalls nu ook in indanthren-blauw onder merk KLM EXTRA Vraag er nnor! Contactgroep verplegenden van Arka VOETBAL Theo Saat gaat SJC trainen Bij het afscheid van trainer Maria, heeft het bestuur van SJC zich göed ge realiseerd, dat het moeilijk zoü zijn een nieuwe trainer te krijgen. Enkele onderhandelingen nadien zijn op niets uitgelopen en dankbaar heeft het bestuur een suggestie van de aanvoerder van het eerste elftal Jacq. Roelevéld aangegrepen te trachten een conditietrainer aan te trekken. Hij verwacht hiervan meer resultaat dan van een voetbaltraining. In deze richting is men wel geslaagd, doordat de heer Th. Saat, oud kampioen 100 en 200 meter 9print, die ook HBS in Den Haag heeft getraind, bereid ge vonden is de conditietraining óp zich te nemen. Voor deze training welke vrij- B juniorenelftal worden uitgenodigd. Bovengenoemde leden worden tevens verzocht dinsdagavond 12 juni a.s. om 9 uur bijeen te komen in café rest. Flora om kennis te maken met de heer Saat en de nodige instructies te ontvangen. ATLETIEK Jan van Heek kreeg invitatie voor landenwedstrijd Voor de jaarlijkse drielandenwedstrijd meerkamp tussen Engeland, België en Nederland, die dit jaar in Hurlingham (Engeland) wordt gehouden,- is de vol gende Nederlandse ploeg aangewezen: 10-kamp: Éef Kamerbeek (PSV), Hans de Haas (Hellas), Wim Thissen (AAC) en Jan van Heek (Holland, Leiden). 5-kamp: Toos Mutter, Paula van der Wegen (beiden Sagitta) en Mieke de Graaf-Schenk (Olympia). Deze invitatie bewijst de sncile voor uitgang, die Van Heek op dit zwaarste onderdeel van de atletiek heeft gemaakt. Een half jaar geleden startte hij met de training voor de tienkamp en nu Valt hem reeds de eer te beurt in een ver tegenwoordigend landenteam te Worden opgenomen. Piet de Haas en Rein Verkade in team tegen België De Nederlandse heren atletiekploeg, die zondag 17 juni in Antwerpen tegen België uitkomt, is als volgt samengesteld: 100 m.: F. Boss en Hans Smit; 200 m.: Noordenbos en Van Herpen; 400 m.: Ko- nings en Beelen; 800 m.: Steylen en H. Janssen; 1500 m.: Snepvangers en Wur- ster; 5000 m.: Delnoye en Piet de Haas (Holland); 10.000 m.: Veldhuizen en Ku- fen; 3000 m. steeple chase: Cujé en Ver kade (AAV '36); 110 m. horden: Kamer beek en Nederhand; 400 m. horden: Ste vens en Van de Zandt; Ver: Weisscher en De Winter; Hoog: Hans de Haas en Van Yperen; polshoog: Wijsen en C. Ge- lens; hinkstap: Evers en Hofstede; kogel slingeren: Romani en Hamer; discuswer pen: Koch en Van Wees; speerwerpen: Van de Heijden en Kamerbeek; 4x100 m.: Smit, Boss, Vlam en Noordenbos; 4 x 400 m.: Moerman, Konings, Beelen en Gras. Gerda Kraan in Ned. ploeg voor Polen Voor de eerste dames interland van dit jaar, op 24 juni in Oldstyn tegen Po len, zijn de volgende atleten uitgenodigd: 100 m.: Ellen Ört en Joke Bijleveld; 200 m.: Ellen Ört en Wil Kapel; 400 m.: Tilly van der Zwaard en Geesje Soesbeek; 800 m.: Gerda Kraan en Janny van Eyck- Vos; 80 m.: horden: Toos Mutter en Lia Hintenj hoogspringen: Nel Zwier en Toos Mutter; verspringen Joke Bijleveld en Paul van de Wegen; discuswerpen: Loes Bohlihg éil Paül vah dé Wegen; kogel stoten Corrie van Wijk en Loes Bohling; speerwerpen: Wil Hulshof-van Montfoort en Annie Smits-Broekhof; 4 x xlOO m.: Truus Cruimlng, Joke Bijleveld, Wil Ka pel en Ellen Ort. Sport in 't kort LFC won gisteren de eerste wed strijd in het toernooi van de vereniging „De Ooievaars" om de Leo de Hartog- beker. Deze wedstrijd werd gespeeld tegen Celeritas. De doelpunten werden gescoord door Sira, H. Heymans en Riet kerken. Rod Laver, de winnaar van Parijs en Rome, de favoriet Vóór de titel te Wim bledon, zal in de Week van 23 tot en met 29 juli uitkomen in de internationale tenniskampioenschappen van Nederland te Hilversum. Dat hiermede deze kam pioenschappen een zeer bijzonder accent krijgen behoeft nauwelijks te worden gezegd. Jo de Haan, de Nederlandse profes sional, die na de klassieker Bordeaux- Parijs op de autoweg van Brussel naar Antwerpen bij een auto-ongeluk ernstig werd gewond, zal tenminste twee maan den rust moeten houden. Het Rector Vester-toernooi zal dit jaar worden gehouden óp dé terreinen van SVLV op zondag 1 juli a,s., zo lezen wij in het clubblad van deze vereniging. Zuid-Kennemerland verwacht grote drukte De politiekorpsen uit Haarlem en omgeving zullen op maandag 11 juni, tweede Pinksterdag, als in Zand- voort weer grote drukte verwacht wordt, samenwerken om het verkeer in goede banen te leiden. Die dag worden nationale autowedstrijdén gehouden en bij gunstig weer zullen duizenden naar het strand trekken. Boven Zuid-Kennemerland zal een vliegtuig vliegen, van waaruit de bureaus van politie in de diverse ge meenten inlichtingen verschaft kun nen worden. Het verkeer, komend uit het noorden en uit Amsterdam, zal over de zeeweg in Overveen wor den geleid en het verkeer uit het zuiden over de Zandvoorterweg in Aerdenhout. Bij de afvoer van het verkeer zal dezelfde route gekozen moeten worden. Voor de automobi listen worden langs de wegen aan wijzingen opgesteld. Argos 7 te Piraeus verw.; Baarn 7 te Antwerpen; Gaasterland 7 v. Tenerife n, Recife; Geeststar 7 van Preston n. Barbados; Hathor 7 van Eleusis n. Napels; Karimata 7 te Pe- nang verw.; Karimun 7 te Madang verw.; Kopionella 7 v. Gothenburgn. Rotterdam; Korovina (t.) 7 v. Stan- low n. Thameshaven; Laarderkerk 7 v. Antwerpen n. Londen; Mataram 7 V. Singapore n. Bangkok; Olde- kerk 7 v. Suez n. Djibouti; Prins Wil- lem-2, 8 te Londen verw.; Roepat 7 te Suez; Stentor 7 te Hamburg; :'ji- tarum 7 v. Takoradi n. Kaapstad; Van Heemskerk 7 te Freetown; Wo- nosobo 8 te Aden verw. Gratie voor enkele oude bromfietsen Op schriftelijke ragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Jager (CPN) over het feit, dat op 1 janu ari 1963 bromfietsen, die ouder zijn dan 4>/a jaar, mogelijk uit het verkeer worden genomen, antwoordt de mi nister van Verkeer en Wat rstaat, drs. H. A. Korthals, dat het in het voornemen ligt een wijziging van het wegenverkeersreglement te bevorde ren, waardoor in uitstekende staat verkerende bromfietsen die ouder zijn dan 4Va jaar, aan het verkeer kunnen blijven deelnemen. Zoals bekend zullen ingevolge ar tikel 1, lid 1 van het wegenverkeers reglement bromfietsen, voorzien van een hulpmotor en behorend tót een voor 1 juli 1958 in de Nederlandse Staatscourant bekendgemaakt merk en type, op 1 januari 1963 de status van rijwiel met hulpmotor verlie zen. Omtrent het aantal nog in ge bruik zijnde exemplaren van de tot deze categorie behorende bromfiet sen, alsmede over de staat waarin zij verkeren, bestaan geen betrouw bare gegevens. Wel kan worden aan genomen, dat op 1 januari 1963 nog een aantal van deze bromfietsen in gebruik zullen zijn, aldus het ant woord. Ook koud brood kan opgewarmd zijn Broodfabrikant verloor proefproces De kantonrechter te Amersfoort heeft uitspraak gedaan in 't proef proces tegen de directeur van de Amersfoortse broodfabriek en deze veroordeeld tot een boete van 11 of een dag hechtenis. Het ging bij dit proces om de uitleg van artikel 35 van de arbeidswet 1919, waarin staat vermeld, dat het verboden is brood de vorige dag na acht uur ge bakken of opgewarmd voor negen uur 's ochtends te vervoeren en voor tien uur af te leveren. Volgens de kantonrechter moet onder opgewarmd brood worden ver staan: brood waarvan de door doel bewust getroffen maatregelen verlo ren gegane warmte geheel of gedeel telijk werd herwonnen. De Amers foortse broodfabriek heeft dit z.i. ge daan door het brood in een vriescel te doen en daarna de in de vriescel veroorzaakte verlaging van tempe ratuur weer geheel of gedeeltelijk op te heffen, door het brood in 'n ont dooiingscel te plaatsen, waarin een temperatuur van ongeveer 40 graden celsius heerst. De directeur van de Amersfoortse broodfabriek zal tegen dit vonnis in hoger beroep gaan bij de rechtbank in Utrecht. Twee maanden voor recruut die wegbleef De 19-jarige kantoorbediende G. van der H. uit Nieuwpoort is door de Dordtse politierechter conform de eis veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf omdat hij niet was opgekomen voor eerste militaire oe fening. De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat hij het excuus van Van der H. bepaald lachwek kend vond. De jóngen vertelde namelijk dat hij schaatsen had moeten rijden in Zwit serland en dat hij bovendien zijn baas zo maar niet in de steek had wülen laten. De politierechter wees hem er op, dat hij er met twee maan den nog goed af kwam omdat de maximumstraf, die op hét door hem gepleegde feit, tien maanden gevan genisstraf of 10.000 boete is. V eilig-V erkeersman niet Amsterdams genoeg De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, heeft bekendge maakt, dat de heer A. G. Hamers, die bij de jongste raadsverkiezingen de kierdeler haalde met zijn nieuwe partij „Veilig Verkeer" niet In de Amstérdamse gemeenteraad zal ko men, omdat hij nog geen 12 maan den in deze gemeente staat ingeschre ven. Det heer Hamers had een vertrek je boven zijn zaak in Amsterdam laten inrichten, en zich enkele maan den geleden laten inschrijven. Hij woont echter met zijn gezin in Zwa nenburg, gem. Haarlemmermeer. De heer Hamers had reeds het ge meentebestuur zijn spijt betuigd over het feit, dat hij geen zitting zal kuh- nen nemen in de Amsterdamse ge meenteraad. Hij heeft zich terug getrokken ten gunste van nummer twee van de lijst „Veilig Verkeer", de heer H. van Veen. In Amsterdam werken vergaderde Te Eindhoven is de jaarvergade ring gehouden van de contactgroep verplegenden van de Alg. R.K. Amb- tenarenvereniging (ARKA). De voor zitter, de heer L. Kommeren, be steedde in zijn openingswoord voor al aandacht aan de materiële rechts positie van de verplegenden die hij, ondanks de salarisverhoging van 1 juli 1961, niet op alle punten bevre digend achtte. Sommige onderdelen van deze positie van de verplegen den laten z.i. nog te wensen over, met name de vergoeding voor de onregelmatige dienst en het op de juiste wijze toekennen van de ver schillende rangen. Hij leverde scher pe kritiek op het beleid van de re gering inzake de terugwerkende kracht van de salarismaatregel vfln 1 juli 1961, die door het zeer lange uitstel van een beslissing, bijna on mogelijk werd. Aetherklanken Twee maanden voor 214 Canadese studenten ris mishandeling van koe De politierechter te Dordrecht heeft een oude man, de 73-jarige D. van der S. wonende te Strijen, we gens dierenmishandeling veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De officier van justitie had een maand gevan genisstraf geëist, omdat de man een koe met een scherpe vijl dwars door de bovenkaak gestoken had. De man had deze euveldaad gepleegd, omdat hij, zoals hij zeide, last had onder vonden van een stel koeien, dat op een naast zijn woning gelegen wei land graasde. De oficler van justitie deelde verontwaardigd mede, dat verdachte zich oo'k verleden jaar al eens aan een dergelijk feit had schul dig gemaakt. Daarom achtte hij, on geacht de leeftijd van verdachte, een vrijheidsstraf op zijn plaats. DRIE MILL-HILLERS NAAR DE MISSIE Father J. Spaas uit Weert is voor de tweede keer vertrokken naar de missie in Congo en broeder J. Brits uit Arnhem vertrok voor de derde keer naar dé missie in Congo. Father B. Saraber uit Oude Wete ring Vertrok voor de vierde keer naar de missie in Uganda. De die missio narissen zijn van de Congregatie van Mill Hill. Naast Spanjaarden en Italianen werken er nu in Amsterdam en di recte omgeving ook Canadese stu denten. Op initiatief van de KLM zijn er 148 mannelijke en 66 vrou welijke studenten (per KLM) uit Canada naar ons land gekomen om hier drie maanden, hoofdzakelijk in de hotelsector, te werken. Binnen kort komen nog enkele tientallen Canadese studenten naar Nederland om vakantiewerk te verrichten. BEGRAFENIS VAN VERONGELUKTE ZIGETNER-VIOLIST In Arnhem is gistermiddag 't stof felijk overschot ter aarde besteld /an de op 32-jarige leeftijd overleden zi geuner-violist H. Weiss, die bij een auto-ongeval bij Echteld in de Be tuwe om het leven kwam. Weiss ge noot in binnen- en buitenland be kendheid onder de naam Roma Mi- rando en was van Hongaarse af komst. Hij gold als een der begaafd ste zigeuner-violisten. Vele tiental len zigeuners uit een groot deel van Europa waren bij de begrafenis aan wezig, die werd voorafgegaan door een Requiem-mis in de dekenale St. Walburgis-kerk in Arnhem. Ook werd de teraardebestelling bijgewoond door de vader, dertien broers en twee zusters Van Weiss, die de laatste tijd in Arnhem zijn domicilie had. ZATERDAG 9 JUNI HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19-30 VPRO. 20.00—24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte ochtendklanken (gr.) (Om 7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nieuws, postduivenber. en soc. strijdlied. 8.19 Muzikale ochtendpost (gr.). 8.50 Wegwijzer, tips voor toe risten. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Pianoconcerten (gr.). 9.35 Waterstanden. 9.40 Mannenkoor. 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Melodieën-Expres. 10.50 Man in de stad, cabaret-fanta sie. 11.20 Sportactualiteiten. 11.45 Orgelspel. 12.15 Cultuurgewassên en hun geschiedenis, lezing, 12.30 Mede delingen t.b.v. land- en tuinbouw. Aansluitend: postduivenber. 12.34 Vers van de pers. 13.00 Nws. 13.15 Vara-Varia. 13.20 Tijd voor teena gers. 14.10 Programma over Noord- Brabant. 14.30 Lichte muziek. 15.00 Concertgebouworkest en solist: klas sieke muziek. 16.40 Boekbespreking. 17.00 Radio Jazzclub. 17.30 Actuali teiten. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte Grammofoonmuz. 18.30 Theaterorkest en zangsolisten. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Bijbelse miniaturen. 19.45 Kamermuz. (gr.). 119 55 Deze week, praatje. 20.00 Nws. 20.05 Marinierskapel. 20.40 Tango- Rumba-orkest en zangsolisten. 21.10 Socialistisch commentaar. 21.25 Ita liaans ensemble en zang. 21.50 Be jaarde melodieën. 22.20 Sportnieuws. 22 30 Nieuws. 22.40 Lichte muz. 23.10 Lichte grammofoonmuz. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gew. muz, 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Lichte grammofoonmuz. 8.50 Voor de huis vrouw. 10,00 Voor de kleuters. 10.15 Moderne orkestmuz. (gr 11.00 Voor de zieken. 11.45 Grammofoonmuziek, 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Lichte gram.muziek. 12.30 Meded. ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Jeugdkoor (gr.). 12.50 Actuali teiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen- nieuws. 13.25 Musicerende dilettan ten. 13.50 Accordeonmuziek (gr.), 14.10 Franse lc„ 14.30 Voor de jeugd. 15.30 Metropole orkest, klein koor en solist. 16.10 Als de dag van gisteren, klankb. 16.40 Teenagerkeuze (gr.). 17.00 Sportperiscoop 17.10 Jazz-trio. 17.30 Boekbespreking. 17.40 grammo foonplaten met commentaar. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 De Springplank, amateursprogramma. 18.50 Praatje voor pol. voetgangers. 19.00 Nieuws. 19.10 Actualiteiten. 19.25 Wie het weet mag het zeggen, wedstrijd in muziekliteratuurkennis. 19.45 Licht baken, lezing. 19.55 Promenadeork. en solisten: klass. muziek. 20.50 En nu mijn geval, vragcnbeantwoording. 21.00 De platenkoffer, licht progr. 21.45 Operettemuz. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22 40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Mees terwerken van de religieuze muziek. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S AVRO: 15.00 Documentaire film. NTS: 15.20 Eurovisie: British Games te Londen. 16.35 Kostelijk vullis, do cumentaire. 17.0017.30 Voor de kinderen. 19.30 Dierenfilm. NTS: 20 00 Journaal en weeroverz. AVRO: 20.20 Zitten in de zon. 20.5022.40 Gevarieerd programma: ,,'t Staat in de sterren". I 1 j». f H F - HgSpMII 15 gedachten. Vader was immers niet Misschien stuurden ze haar dan dood, alleen maar ver weg! Maar weg, naar een heel strenge familie ze speelde dit ook maar, ze wist best of een kostschool. En dat was haar dat ze moeders eigen baby was ge- verdiende loon. Ze was een naar weest. Nu, vader en moeder waren kind, daar was nu eenmaal niets dood en ze woonde dan hier en dan aan te doen. Maar plotseling kreeg daar. Maar niemand bekommerde Florrie diep medelijden met zich- zich echt om haar en ze werd slecht zelf. Ze was naar, omdat ze hele- behandeld. Ze moest vloeren schrob- maal alleen was, omdat ze nergens ben en kachels aanmaken, ze kreeg echt hoorde. Misschien was ze een slaag en bijna geen eten. vondeling en had ze nooit ergens De kleren, die ze droeg, waren oude thuis gehoord. vodden van één van de eigen kin- Ze was bij vader en moeder op de deren, ze werd broodmager en ziek stoep gelegd en die hadden haar als van verdriet. Ze had nooit een pretje, hun eigen kindje opgevoed. Ze had- ze sliep op zolder in een hoop hooi. den juist naar een kindje verlangd Daar verborg ze een kleni poesje, en daarom was het voor hen van dat ze op straat had gevonden. Ze geen betekenis, dat ze hun eigen deelde haar brood met hem en sliep kindje niet was. De mensen houden in, met het kleine diertje in haar in het algemeen alleen van hun eigen armen.Maar op een morgen vond kinderen, dat was overal zo. Maar de boze oom het katje-en greep het nu waren vader en moeder dood en ruw bij het nekvel. Hij gaf haar een Florrie schrok van haar eigen schop en 's avonds vond ze het katje dood op het erf, ze hadden het ver dronken in een emmer. Ze begroef het poesje en van toen af had ze niets meer Florrie's ogen vulden zich met wer kelijke tranen bij deze droevige voor stelling. Ze voelde zich volkomen 't arme mishandelde vondelingetje en snikte van verdriet. Echt verdriet en gespeeld verdriet vermengden zich, in elkaar gedoken zat Florrie als een verloren hoopje op de bank. Na een poos bedaarde ze, veegde haar ogen af en keek om zich heen. De zon was verdwenen achter dikke wolken, de wind stak op en het werd kouder. Langzaam slenterde ze verder, liep het park uit en belande op een drukke rijweg. Auto's stoven voorbij en trams gierden over de rails. Besluiteloos keek Florrie ze na. Ze herinnerde zich, dat ze deze weg 'n keer gefietst had met Klaartje, maar ze wist niet hoe ze van hier naar huis moest komen. Ze kon het vragen, natuurlijk, maar eerst moest ze weten hoe laat het was. Ze begon te lopen en daar, bij de bocht, zig ze een kerktoren. Kwart over vier wezen de wijzers van de klok. Dus nog veel te vroeg om naar huis te gaan. Ze liep nu weer in een druke winkelstraat' en bekeek een paar uitstalkasten. En ineens voelde ze een klap op haar schouder en daar stond Marietje naast haar, het dagmeisje van de familie Fran ken. Florrie kreeg een kleur van blijdschap; een bekend gezicht na al die eenzame uren! Een paar minuten later wandelden de meisjes gearmd verder. Nu was het ergste leed ge leden. Toen Florrie om twee uur nog niet binnen was, voelde Klaartje zich on rustig worden. Waar kon ze zijn heengegaan, waarom kwam ze niet? Op mijnheers vragen moest ze het antwoord schuldig blijven, ze had er evenmin idee van a1- hij. De klas werkte rustig door tot vier uur, waarna Klaartje en Jetje zich haastten om thuis te komen. Ze brandden van nieuwsgierigheid om te zien of Florrie er al was. Maar mevrouw Franken verwelkomde de kinderen met de vraag, waar Florrie zat, want de naaister had haar no dig. Ze moest een zomerjurk passen. Klaartje schrok, gaf een nietszeg gend antwoord en verdween met Jetje in de tuin. Daar overlegden ze samen, wat ze moesten doen. Dat ze het niet vertellen mochten, Flor rie's spijbelen, stond voor hen als een paal boven water, 't Zou klikken zijn, het verachterlijkste wat je kon doen. Maar aan de andere kant: er kon haar iets overkomen zijn, ze kon een ongeluk hebben gekregen. Klaar- tjes heldere ogen stonden ernstig en Jetje trok een rimpel boven haar wipneusje. Ze waren ongerust, alle bei. „Ze was al zo vreemd vanmorgen, zo onaardig", zei Klaartje. „En later nog altijd, ze leek echt ongelukkig", vond Jetje. „Als ze maar niets x-aars gedaan heeft". „Als ze maar goed uitgekeken heeft op straat". Hierna zwegen ze weer, ieder met zijn eigen gedachten bezig. Toen Elly erbij kwam, praatten ze er niet verder over on na een poos wandelden ze weg. „Ik breng Jetje een eind naar huis. zeg je het tegen moeder?" riep ze tegen Elly, die het huis binnenging. Op straat keken ze overal uit naar Florrie, bij elke hoek hoopten ze een tipje van haar groene muts te zien, maar elke keer was het mis. Tenslotte liep Klaartje alleen de weg terug naar huis, onzeker en angstig, niet wetend hoe te hande len. Met Jetje erbij had ze zich sterk gevoeld, maar nu werd ze nog veel ongeruster. Ze stónd stil bij 'n lan taarnpaal. Als ik een even aantal passen moet doen tot Je volgende, dacht ze, dan zeg ik het aan moeder. Als het on even is, niet. Het waren twintig pas sen. Ze ging het zeggen thuis. Vlug liep ze door. Bij een volgende lan taarn wilde het nog eens proberen om zekerheid te hebben. Nu waren het 21 passen. Daarna weer 20 en toen 23. Op het laatst holde Klaartje van paal tot paal, haar krullen zwierden in haar hals. Maar bij de hoek van hun laan wist ze nog steeds niet, wat ze moest doen. Mevrouw Franken zat in de huis kamer kousen te stoppen. „Nu is juffrouw De Roos al weg en heeft Klaartje weer niet gepast", zei ze een beetje ontstemd. „Waar zit ze toch?" „Ik weet het niet", zei Klaartje zachtjes. Het benauwde haar, ze vond het vreselijk tegen moeder te jokken en ze was zo bang! Wie weet waar Florrie nu zou zitten en hoe! Moeder keek haar even aan en zei: „Is er iets gebeurd, lieverd? Je bent zo stil. Hebben jullie ruzie gehad? Is Florrie te laat gekomen vanochtend?" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9