C. H. NOLET MEDISCHE DIENSTEN 0 AS.-terreur weer begonnen Moorden - branden - bomaanslagen „nationale raad van r rans verzet vraagt uitlevering van S.S.-generaal De Amerikaanse tariefverlagingen gaan 1 juli in KORTE golf SCHOUT BIJ NACHT REESER OVER TOESTAND OP NIEUW GUINEA Opzienbarende kindermoord in België Spaanse clerus en de stakingen Dreigbrieven aan Proc.-generaal Weerbericht Het weer in Europa VRIJDAG 8 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT Exclusieve HERENCONFECTIE Franse import (for chic) Lichtgewicht COSTUUMS COLBERTS en PANTALONS Falcon en Big Ben JASSEN BOTERMARKT 8—9 (Advertentie) Geen levensgevaar voor in Oirschot gewonde militairen Over de twee militairen die giste ren gewond werden bij de ontplof fing van een granaat in de leger plaats „Oirschot" heeft de legervoor- lichtingsdienst vandaag nog meege deeld, dat beiden ernstig gewond zijn, maar dat er voor hen geen le vensgevaar bestaat. Soldaat C. P. van Dongen heeft Leiden en Omgeving Leiden: Apotheken: tot en met Tweede Pinksterdag 8 uur Centraal apotheek, Breestraat 74, tel. 20552: Tweede Pink sterdag vanaf 8 uur aootheek Kok, Ra penburg 9. tel. 24807. Tandarts zaterdag en le Pinksterdag A. Remmert, tel. 51087, 2e Pinksterdag A. Dirksen, tel. 34575. Alkemade en Leimuiden Beide Pink sterdagen de artsen Muskens, tel. 01713- 329, Roelofarendsveen, en Brinkhorst, tel. 01721-269, Leimuiden. Alphen a. d. Rijn le Pinksterdag: dkt. J. K. Pla+teschor. tel. 2858: 2e Pink sterdag dkt. H. van Kooten, tel. 2079. Boskoon Dkt. Pompe, tel. 2038 tie Pinksterdag), dkt. Jongeneel, tel. 2019. (2e Pinksterdag). Hazerswoude Zie Leiderdorp. Hillegom Tandarts A. J, H. de Wilde, Weerestevnstraat 27. Katwijk Rijn Beide Pinksterdagen dkt. C. J. Haeen, tel. 3222, apotheek Kon. Julianalaan 18, tel. 4370. Katwijk Zee idem dkt. P. A. Visser tel. 2023, apotheek zie Katwijk Rijn. Kouderkerk ad. RHn zie Leiderdorp. Langeraar 'Reide dagen dkt. J. A. SandVuvl. tel. 01722-139. Leiderdorp le Pinksterdag, dtjj;. P. van 't Wond, tel. 01710-30070: 2e Pinkster dag dkt. H. A. Blaauwendraad. Kouder kerk, tel. 01714-2O8: zuster Hoogvliet, tel. 01710-24909 nf 31297. Lisse Voor de tandarts zie Hille- gom. Nieuwkoop Dkt. G. J. Bremer, tel. 01725-103 (le Pinksterdag); 2e Pinkster dag zie Zwammerdam. Nieuwveen Zie Langeraar. Noord wijk Beide Pinksterdagen dkt. De Beer, tel. 2751; Wit-Gele Kruis zr. J. Laaper, tel. 2338 of 2102. Noordwiikerhout en De Zilk Dkt. B. C. C. Wosten, tel. 285; tandarts zie Hillegom. Oegstgeest le Pinksterdag dkt. H. A Reterink, tel. 50394; 2e Pinksterdag dkt. Held, tel. 52255; Wit-Gele Kruis zr. Van der Kleij, tel. 52426, b.g.g. 33773 (beide dagen). Rijnsburg Zie Katwijk Rijn. Sassenheim Dkt. G. L. van Raay, tel. 02532-7777; tandarts zie Hillegom; wijkverpleging zr. Van den Beukei, tel. 7463. Valkenburg Zie Katwijk Rijn. Voorhout Dkt. A. W. Bots, telef. 02532-7393. Voorschoten le Pinksterdagdkt. F. J. M. Tonino, tel. 2493; 2e Pinksterdag dkt. J. M. Abarbanel, Chopinlaan 32, tel. 3875. Warmond Zie Voorhout. Wassenaar le Pinksterdag de art sen E. M. N. Oosterbaan, tel. 3056 en K. de Wit, tel. 2460; 2e Pinksterdag J. C. de Neef, tel. 8303 en H. W. Plink, tel. 2075; Wassenaarse apotheek, Schouw- weg 32, tel. 2402. Woubrugge Zie Langeraar. Zwammerdam le Pinksterdag zie Nieuwkoop: 2e Pinksterdag dkt. K. Gill, tel. 01726-2527. ernstig oogletsel opgelopen. Hij be vindt zich nog in het St. Joseph zie kenhuis in Eindhoven en is (in te genstelling tot wat gisteren gemeld werd) nog niet overgebracht naar 't St. Radboud ziekenhuis in Nijmegen. Wel wordt overwogen om de jonge man daarheen te brengen. Soldaat J. Albert heeft buik- en maag ver won dingen opgelopen. Een voorlopig onderzoek heeft uit gewezen, dat de granaat een scherpe granaat van vermoedelijk buiten landse makelij is geweest. Het ver moeden bestaat, dat deze granaat door militairen van één van de in het buitenland gelegen oefenterrei nen (b.v. La Courtine) is meegeno- Deserteurs uit Vreemdelingenlegioen op Nederlands schip Aan boord van de te middernacht te Maassluis binnengelopen Neder landse kustvaarder „Celebes" bevon den zich twee gedeserteerden uit het Franse Vreemdelingenlegioen. Het waren de 26 jaar oude Belg A. van Gestel, die inmiddels door zijn ou ders te Maassluis per auto is afge haald en naar zijn woonplaats Ant werpen is gereisd. De tweede, de 23-jarige Duitser F. Henn uit Roten- burg nabij Hannover, is voor de duur van het verblijf van de Nederlandse kustvaarder in de haven, in verze kerde bewaring gesteld. Bij aan komst in Hamburg zal hij van boord gaan. De verstekelingen werden in volle zee door de bemanning van de „Celebes" in het voorschip ontdekt. UNIVERSITEIT VERBRAND waren het mikpunt van aanslagen. Donderdagavond werd een meis jesschool in Oran, waar eenheden van de mobiele gendarmerie waren De wapenstilstand, die de geheime gelegerd, door de OAS aangevallen, legerorganisatie in Algerië, de OAS, Tijdens de schietpartij vloog 'n tank gedurende een week in acht heeft met ongeveer vijftienduizend liter genomen in verband met onderhan- benzine in de lucht In het gebouw delingen, die zij naar eigen zeggen ontstond brand, met Algerijnse leiders zou hebben In een klandestiene radio-uitzen- gevoerd, is donderdag geëindigd met ding verklaarde een woordvoerder een aantal bomaanslagen, schietpar- van de OAS, dat hij vóór het week- tijen en bankovervallen door OAS- einde niet kon zeggen wat er zal leden. Het bestaan van enig overleg gaan gebeuren. „Alles is nog mo- tussen de OAS en de voorlopige raad gelijk", zo zei hij. Hij gaf de raad voor Algerië is in de afgelopen week banksaldi over te maken naarFrank- herhaalde malen door deze raad te- rijk. „Wij zullen echter niet vertrek- gengesproken. Bekend is echter, dat ken en achterlaten wat wij hebben Abderrahmane Fares, de voorzitter opgebouwd", aldus de woordvoerder. van de voorlopige *aad, in het afge lopen weekeinde verscheidene voor aanstaande Europeanen heeft ont moet. In een klandestiene radio-uit zending verklaarde woensdagavond een spreker, die zich de woordvoer der van het opperbevel van het ge heime leger noemde, dat de bespre kingen met de Algerijnse leiders in het slop waren geraakt en dat de OAS dientengevolge haar vrijheid van handelen zou hernemen. ROOFOVERVALLEN PRINSES ASTRID WORDT 21 JUNI GEDOOPT Naar wij vernemen zal de doop plechtigheid van de kleine prinses In Algiers werden donderdagoch- Astrid, het jongste dochtertje van de tend roofovervallen gedaan op twee prins van Luik, plaats vinden op postkantoren, waarbij minstens zes- donderdag 21 juni in de kerk van tien-duizend nieuwe franken (onge- St. Jacob-op-den-Koudenberg te veer 12.000 gulden) werden buitge- Brussel. Als meter en peter funge- maakt. In de Mohammedaanse wijk ren erfgroothertogin Josephine-Char- Hoessein Dey in Algiers werd don- lotte van Luxemburg en prins Fabri- derdagochtend een Mohammedaan cio Ruffo, de oudste broer van prin- doodgeschoten en een ander gewond, ses Paola. AVONDKLOK TERUGGEZET UILLISTISCHE U VERZET" BIJEEN C Een afvaardiging van Franse ver- RISICOCLAUSULE BOUWBEDRIJF De Hoge Raad heeft heden arrest gewezen in de kwestie of dc door minister De Pous uitgevaardigde prijzenbeschikking bouwbedrijf 1960 al of niet betrekking heeft op risico clausules in reeds overeengekomen bouwcontracten De Hoge Raad meent, dat de minis ter bij uitvaardigen van de prij- zenbeschikking bouwbedrijf 1960 niet zijn bevoegheid krachtens art. 4 der wet heeft overschreden. De huuradviescommissies ontvin gen in 1961 in totaal 67.930 verzoeken ter behandeling, tegen 254.469 in 1960. De commissies hebben in het afgelopen jaar in totaal 103.463 ver zoeken afgedaan. Sedert 1 januari 1961, de datum, waarop de huuradviescommissie hun werkzaamheden hebben aangevan gen, hebben zij, gerekend tot 1 janu ari, in totaal 594.675 verzoeken ont vangen, waarvan in hetzelfde tijd vak een aantal van 583.698 werd af- Nog twee roofovervallen op banken leverden de OAS in totaal 35.000 frank (ongeveer 27.000 gulden) op. Nadat donderdag een groep Alge- ANTI-GAULLISTISCHE rijnen in Hoessein Dej, een wijk van Algiers, van een auto uit onder vuur VERZET" BIJEEN werd genomen waarbij drie van hen Redacties van Parijse dagbladen dodelijk werden verwond, en zich hebben donderdag gestencilde me- op andere plaatsen eveneens schiet- dedelingen ontvangen, die waren partijen voordeden en kneedbommen verzonden door de anti-Gaullistische ontploffen, vonden de autoriteiten „Nationale raad voor het verzet", het raadzamer de avondklok, die op Hierin wordt verklaard dat één middernacht was gesteld, terug te „uitvoerende raad" is gevormd, „die draaien naar half negen plaatselijke de strijd zal leiden, welke de over- tijd. winning zal opleveren, ongeacht wat zetsstrijders en oorlogsslachtoffers Europese terroristen hadden eer- daaraan vooraf moge gaan". heeft donderdag de minister van jus- der op de dag al de universiteit van Op de mededelingen waren de let. titie van Noordrijn-Westfalen ver- Algiers in brand gestoken. Toen ters „OAS" en de woorden „buiten- zocht om de uitleverinig van de voor brandweerlieden na ruim een uur 't lands voorlichtingsbureau" gestem- malige SSrgeneraal Heinrich B. Lam. vuur gedoofd hadden bleken enkele peld. Er stond in dat afgevaardigden merding uit Düsseldorf aan Frank- afdelingen van het universiteitsge- uit Frankrijk, Algerië en andere lan- rijk. bouw, alsmede de bibilotheek met den een bijeenkomst van de raad 500.000 boeken, door het vuur te zijn hebben bijgewoond, die 13 mei jl. Lammerding, die het bevel heeft verteerd. Enkele scholen in Algiers op een niet nader aangeduide plaats gevoerd over de SS-divisie „Das is gehouden. De bijeenkomst stond Reich", is in januari 1953 door een onder leiding van de voormalige militaire rechtbank in Bordeaux bij rechtse premier Georges Bidault, die verstek ter dood veroordeeld, omdat drie maanden geleden met onbeken- hij verantwoordelijk werd gesteld de bestemming uit Parijs vertrok. voor het doden van 124 mannen in De bijeenkomst van de „Nationale de gemeente Tulle in juni 1944 door raad voor het verzet" is, blijkens de zijn divisie. Volgens de Franse af- mededelingen, o.m. bijgewoond door vaardiging zou genoemde divisie op „president Bidault", Jacques Soustel- dezelfde datum in Oradour 644 in- le, voormalig algemeen regeringsge- woners vermoord hebben. Het Amerikaanse ministerie van machtigde in Algerië en vervolgens buitenlandse zaken heeft bekend- minister in de beginperiode van -ie Lammerding staat thans aan het gemaakt, dat de lagere tarieven voor Gaulle's bewind, ex-kolonel Antoine hoofd van een bouwonderneming in een groot aantal goederen, die uit 20 Argoud en ex-kapitein René Ser- Düsseldorf. Reeds enige jaren ge landen worden ingevoerd, op 1 juli £ent- De twee laatsten, OAS-leiders, leden werd van Franse zijde zijn uit- van kracht zullen worden. De bij- ziJn belast met de leiding van de af- levering gevraagd, maar hij hield zonderheden van de verlagingen der deling Frankrijk van de raad. zich toen verborgen. Voor het hoofdbureau van de „Banco Popular" in Madrid zijn van morgen vroeg twee kneedbommen ontploft. Er is schade aangericht maar niemand werd gewond. De politie heeft totnogtoe geen arrestaties ver richt. Enkele kilometers buiten Ruurlo op de rijksweg naar Groenlo is van morgen de 37-jarige veehandelaar J. W. te Strate uit Winterswijk met zijn auto tegen een boom gereden en aan de gevolgen van deze botsing over leden. Bij het spelen langs het Binnen- spuikanaal te IJmuiden is gistermid dag de vierjarige jongen C. G. Bos nia, die thuishoorde op een daar af gemeerd binnenschip, te water ge raakt en verdronken. Zijn tweejarig broertje, dat met hem speelde, maak te de ouders attent op het ongeluk. invoertarieven, die door onderhan delen op de tarievenconferentie 1960- 61 van de algemene overeenkomst inzake handel en tarieven (GATT) werden bereikt, zijn reeds in maart j.l. bekendgemaakt. De lagere tarieven zullen gelden voor de zes landen der EEG, Groot- yervoig van Brittannië, Canada, Japan, Denemar ken, Finland, Nieuw-Zeeland, Noor wegen, Pakistan, Peru, Zweden, Zwitserland, Haiti en Portugal. Verstoppertje spelen" Desgevraagd verklaarde de heer Reeser, dat er voor de militairen inderdaad behoefte bestaat aan tran sistor-radio's, filmvertoningen en ont spanningsprogramma's. Bovendien zo verklaarde het mi- Sr verloop van de actie te- jn antwoord op verdere vragen oovenaien, zo verxiaarae net ma gen jjg parachutisen deelde de heer zeide de heer Reeser noe dat het i'1uSe'sSeboL?enenTeatverBeen? medC' ,dat d?2e thT '«jenden der gevangen®'geno, komsten van toacht worfen me* Bd- Indonesische parachutisten geen Amerikaans echtpaar nabij Tsjecho-Slowaakse grens verdwenen Het Amerikaanse echtpaar Raimo- In Luik zijn vijf mensen gearres teerd in verband met het overlijden van een baby. Op 22 mei werd in een kraamvrou wenkliniek in de omgeving van Luik een meisje geboren, dat geen armen en mismaakte voetjes had. Op 29 mei verlieten moeder en kind de kliniek buiten weten van de artsen. Op 30 mei vervoe <de de poli tie zich na een anoniem telefoontje bij de woning van de moeder. Zij trof fen daar slechts het lijkje van de ba by aan. Later zei de moeder, dat zij de volledige verantwoordelijkheid voor de dood van het kind op zich nam. „Ik heb gedaan wat anderen niet wilden doen", zei zij. Zij vertelde voorts, dat zij bij het begin van de zwangerschap een tube rustgevende middelen, in Be'gië be kend onder de naam „Softencn", had gebruikt. Dit middel zou in Engeland en Frankrijk al diverse misgeboorten veroorzaakt hebben. In België mocht het niet verkocht worden. Toch kan men het in verschillende I iuikse apo theken krijgen. De moeder is gear resteerd omdat zij het kind gedood zou hebben. De vader omdat hij hierin zou hebben toegestemd, een tante omdat zij het vergif had ver schaft, de grootmoeder van de baby omdat zij contact had opgenomen met de arts, die beschuldigd wordt van medeplichtigheid en deze laatste om dat hij tien pilletjes had voorgeschre ven, die de dood van ds baby ver oorzaakt zouden hebben. De bisschop van Madrid, mgr. Eijo y Garay, heeft vijf pastoors van ar beidersparochies in Madrid tot na der order gesuspendeerd, omdat zij in het openbaar hun instemming .met de stakingen hebben betuigd. De priesters mogen geen mis opdragen in het bisdom Madrid. Slechts de identiteit van een van deze pastoors is bekend. Het is Jesus Cargia Mene- dez, pastoor van de parochie van Villaverde, een buitenwijk van Ma drid, waar vele industrieën geves tigd zijn. Zoals bekend, heeft de bis schop van Madrid op 24 mei de gees telijke adviseur van de „katholieke abeidersjeugd", pater Ramon Torella, gesuspenseerd. Arrestaties Een aalmoezenier van het Spaanse leger en vier andere personen zijn onlangs in de havenstad Valencia gearresteerd op beschuldiging van lidmaatschap van een communistische cel aldaar, zo is donderdag in door gaans betrouwbare kringen in Ma drid vernomen. Twintig anderen, onder wie twee vrouwen, werden door de politie on dervraagd over de verspreiding van „pamfletten van communistische aard" in de provincie Valencia. De aalmoezenier zal binnenkort in Madrid voor een militaire rechtbank terecht staan. De vijf arrestanten zouden communistitsch propaganda materiaal in de provincie hebben verspreid, waarin uiting werd gege ven aan solidariteit met de jongste stakingen. Ook zouden de arbeiders erin zijn aangezet tot staking; eië Nederland Luxembure Dene- z«n.,?aa^' zeide aen, ®oede gent probleem is. „Ze zün veilig op. gie, Nederland, Luxemburg, Dene posltle. Om aan voedsel te komen gesloten", zeide hij. marken, West-Duitsland, Italië, Ja- moeten de parachutisten naar de pan en Groot-Brittannie, die voor- groentetuinen van de bevolking ko- zien in lagere tarieven op de invoer men en wij houden hen daar en van van bepaalde produkten. andere plaatsen waar zij kwaad kun- DE AMERIKAANSE HULP AAN nen deen, vandaan. De actie tegen HET BUITENLAND de parachutisten is geen spectacu- De Amerikaanse Senaat heeft don- laire veldslag, maar een kwestie van derdag het wetsontwerp van presi- stap voor stap vorderen. De slechte dent Kennedy voor hulp aan het bui- militaire situatie voor de parachu- tenland tot een bedrag van 4662 mil- tisten wordt, aldus de heer Reeser, joen dollar aangenomen met 61 tegen aangetoond door het feit, dat er 23 stemmen. Het Huis van Af ge- onder hen commandanten zijn, die vaardigden moet zich er nog over "un ei6en mensen doodschieten, om- nus en Martha Harold, dat in een uitspreken. dat deze zi?k. willen overgeven. Hun Oostenrijks hotel in het grensgebied De Senaat keurde ook een amende- gehele activiteit vermindert, maar tussen Oostenrijk en Tsjecho-Slo- ment goed, dat de president onder zelfs wanneer ik vier of vijf divisies wakije met vakantie vertoefde, is bepaalde omstandigheden en na voor- }ot miJn beschikking had, zou ik niet verdwenen. Het echtpaar maakte afgaande kennisgeving aan het con- kunnen garanderen dat ik ze snel uit veelvuldig wandelingen in het grens- gres machtigt voedsel naar Zuid- jungle kon krijgen. Wij moeten gebied, waar het ook foto's nam. Al Slavië en Polen te laten sturen Te- genoeg geduld hebben om geen din- zijn bagage bevindt zich nog in het voren had de Senaat zich uitgespro- gen te doen- welke niet verantwoord hotel. ken tegen alle hulpverlening aan Zljn- Het Oostenrijkse ministerie van communistische landen. De omme- T buitenlandse zaken en de Ameri- keer wordt toegeschreven aan de se- Lucntveraeaiging. kaanse ambassade in Wenen hebben natoren uit de agrarische staten, die T„ geP°?gd lanës diplomatieke weg in- bang zouden zijn dat men met voed- seloverschotten blijft zitten. In antwoord op een andere vraag lichtingen over het lot van het echt- zeide de schout-bij-nacht, dat er voor paar te krijgen. De Tsjechoslowaakse de luchtverdediging aanvullende autoriteiten hebben hier echter nog aan landen van het communistische blok onder de wet op de buiten- gen van parachutisten te voorkomen, landse hulpverlening bleef echter ge- Er zijn overigens zeide hij, geen aan- handhaafd. In het amendement wordt wijzirlgen dat men tracht; vanuit In- president Kennedy de bevoegdheid donesjë de gedropte parachutisten verleend, onder bepaalde omstan- opnieuw te bevoorraden of te ver- digheden en na voorafgaande mede- sterken deling aan het congres, bepaalde Aan Nederlandse zijde is het aan- 1 andbouwproducten naar Polen en tal slachtoffers tot dusver laag. De Zuid-Slavië te verschepen wanneer verliezen zijn twee doden en zes hij dit in het belang van de Verenig- gewonden, van wie twee zwaar. Eén de Staten acht. hunner wordt met een ernstige been- RUSK NAAR WEST-EUROPA wond naar Nederland overgebracht. De Amerikaanse minister van bui- doch de medische conclusie in Nw tenlandse zaken, Dean Rusk, vertrekt dat amputatie niet nood- D Tsraaiischp nrocnreur-epneraal negentien dezer voor een bezoek van «Ja D. jjgta gewon- GP£~£°r, OTS«SL oorlogsmisdadiger Adolf DE TERECHTSTELLING VAN EICHMANN tien dagen naar West-Europa, waar den hebben kogelwonden opgelopen t Hmi.naai«Br mou hij besprekingen zal voeren met de aaSedae^n °dfJatten be Eizl™a™ ÓpenWe aaJkïage? i" munsters van buitenlandse zaken van verb«zender para,=h«t«ten opgetr#(ien> heeft i? een gesprek met aan Nederlandse kant. Met grote waardering sprak de heer Reeser over het aanpassingsver mogen van de jonge Nederlandse mi- Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland, Italië en Portugal. De mi nister zal ook een bezoek brengen aan West-Berlyn. een vertegenwoordiger van het Is raëlische dagblad „Maariv" ver klaard, dat hij dreigbrieven uit W. Duitsland en Egypte heeft ontvan Tijdens zijn verblijf in Parijs zal ™gen van °e J°"ge «eaenanase mi- waarin zinsneden ïtrf-oftiriSl» ..rrmk.mst Iit» ren en de wijze, waarop zu snel «f_n. waarin zinsneden Rusk een niet-officiële samenkomst hebben met de NAVO-raad. routine en kennis opdoen van het ge- Men.acht het in Washington waar vecht.te.de rimboe H« ™emde de 'SZX&gZ ISt ^uur-marine en.leger .„een goed. voorkomen als: „U zult worden gedood" en „U zult met uw leven voor dat van Adolf Eichmann betalen". sluui -men me cu ie«ci een kucu Kc- Hausner verklaarde óók, dat in Is- Europa m de eerste plaats zal spre- balanceerde strijdmacht voor deze raal inlichtingen zijn ontvangen, vol- ken over het verkennende overleg operatie" 8ens welke na-oorlogse nazi's teleur- tussen de Verenigde Staten en de gesteld zijn door de houding van Sowjet-Unie over Berlijn, de voor- Thuisfront Eichmann vóór diens terechtstelling, genomen Britse toetreding tot de zij hadden namelijk verwacht, dat Men verwacht dat Rusk te Lissa- jn antwoord op een vraag ver- hij in zijn laatste ogenblikken nog bon zal spreken over NAVO-zaken ic]aarde hij, dat het enige wat het eens zou getuigen van zijn toegewijd- en over het ongenoegen der Portuge- „thuisfront" doen kan is, geen on- heid aan de nationaal-socialistische zen, dat werd gewekt door het ge- rust te zaaien en dat men zich in beginselen, doch Eichmann zei slechts brek aan Amerikaanse steun bij de Nederland in de correspondentie niet „Leve Duitsland, leve Oostenrijk, bespreking in de Verenigde Naties slechts beperkt tot de vraag over leve Argentinië", waarbij hij toe- en elders van de Portugese politiek het tijdstip van het naar huis terug lichtte, dat hij zich met deze landen in Angola. keren. het meest verbonden had gevoeld. (Medegedeeld door het KNMI, geldig van vrijdagavond tot za terdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). LAGERE TEMPERATUREN Droog weer met aanvankelijk weinig, maar later van het noor den uit toenemende bewolking. Zwakke tot matige wind tussen west en noordwest. Over het al gemeen lagere temperaturen. STOCKHOLM, half bew. 23 12 OSLO, zw. bewolkt 25 12 KOPENHAGEN, licht bew. 22 10 ABERDEEN, zw. bew. 24 11 LONDEN, onbew. 23 6 AMSTERDAM, onb. 20 7 BRUSSEL, onbew. 21 10 LUXEMBURG, onbew. 19 9 PARIJS, onbew. 22 9 BORDEAUX, zw. bew. 23 10 GRENOBLE, zw. bew. 21 8 NICE, licht bew. 19 12 BERLIJN, onbew. 21 8 FRANFORT, licht bew. 21 9 MüNCHEN, zw. bew. 15 5 ZüRICH, zw. bew. 17 5 GENèVE, half bew. 18 8 LOCARNO, half. bew. 20 9 WENEN, regen. 11 7 INNSBRUCK, half bew. 15 3 BELGRADO, zw. bew. 8 ATHENE, zw. bew. 23 16 ROME, half bew. 23 7 AJACCIO, zw. bew. 22 8 MADRID, licht bew. 25 12 MALLORCA, half bew. 26 10 LISSABON, onbew. 30 16 PAUZE Morgen: Vigilie van Pinksteren. HET BEGINT VOOR JE HET WEET „Zo werd het avond en morgen: de eerste dag.... Weer werd het avond en morgen: de tweede dag". Enz.! Deze manier, de dag te bere kenen niet van de morgen tot de avond maar ommesgekeerd, is de Joodse manier. Zij wordt al gevon den op de éérste bladzijde van de Bijbel, in het scheppingsverhaal. De Kerk heeft dit gebruik overgenomen. Ieder leest begint in de vóórmiddag. Het Pinksterfeest, het hoogfeest van de Eeuwige Wijsheid begint dus morgennamiddag, met de eerste Ves pers. Het wordt bovendien vooraf gegaan door een vigilie (oorspronke lijk: nachtwake). Vroeger vonden de christenen het heilzaam zich op zo'n feestelijke feestdag vóór te bereiden. Dat is nu niet meer nodig. 1). P.S. 1) Desgewenst mag men dit als een hatelijkheid opvatten. PUZZEL No. 526. Hor. 1 Plaats in Gelderland. 9 meisjesnaam, 10 hogepriester te Silo, 11 voorzetsel, 13 oude benaming voor liter, 15 scheik. element (afk.), 16 plech tige gelofte, 18 gevangenis, 20 soort vink, 22 kleverige stof, 24 teken, 26 deel v. h. gelaat, 29 zuiver, 31 rivier in Italië, 32 voorzetsel, 34 hoepel, 36 hoofddeksel, 37 aarden vuurpotje. Vert. 2 telwoord, 3 latwerk, 4 jongens naam, 5 muzieknoot, 6 priem, 7 inwen dig lichaamsdeel, 8 soort van kraai, vogel, 14 wolvlokje, 17 leed (Z.N.), 19 latwerk, 21 aardworm, 23 hoenderachtige vogel, 25 klinknageltje, 27 bijwoord, 28 geit, 30 ontkenning (spreekt.), 33 voor zetsel, 35 naschrift (afk. Latijn). Oplossing morgenavond Oplossing no. 525. Hor. 1 Zierikzee, 8 ant, 9 Eli. 10 na, 11 bed, 13 Sn, 14 reëel. 16 vaal, 17 noch. 18 memel, 20 o.r., 22 ton, 23 e.v., 24 ren, 26 ode, 27 Tubbergen. Vert. 1 Zandvoordt, 2 Ina, 3 et, 4 idee, 5 ze, 6 els, 7 Eindhoven, 11 belet, 12 Denen, 14 ram, 15 lol, 19 mode 21 reu, 23 Ede, 25 n.b., 26 Og. PUNT „Nee mama, ik haal geen kattekwaad uitik ben alleen met mijn nieu we kraan aan het spelen!"

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3