EEN ONTDEKKINGSREIS DOOR ENGELAND VERVEELT NOOIT ga NDERDAG 7 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT Nog een beeld van de restauratie van het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam: de vroegere cellen, waar tns de gevangenen zuchtten, zijn nu verbouwd tot voorraadkamers. Alleen de tralies en de zware deuren zijn nog authentiek. Unieke vondst voor Noordwest-Europa Nederzetting uit de bronstijd in Drente gevonden In de nabijheid van de plaats, waar men enige jaren geleden een graf heuvel uit de tijd van 1200 tot 1000 jaar voor Christus heeft opgegraven, heeft men thans een nieuwe archeologische vondst gedaan. Een kilometer ten westen van het Drentse plaatsje Elp, dat onder de gemeente Wester- bork ressorteert, hebben medewerkers van het Biologisch-Archeologisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Groningen onder leiding van hun directeur, prof. dr. H. T. Waterbolk, sporen en plattegronden van tien grote boerderijen en van acht korenschuren ontdekt. De vondst is gedaan op een enige jaren oude heide-ontginning, waar men bovendien een aantal afvalkuilen uit bovengenoemde periode heeft blootgelegd. De sporen en de plattegronden van de boerderijen tonen aan, dat de gebouwen een lengte van twintig tot dertig meter en een breedte van zes meter moeten hebben gehad. Een van de boerderijen moet ongeveer veertig meter lang zijn geweest. De vondst van prof. Waterbolk en zijn medewerkers is daar om zo belangrijk, omdat het voor het eerst in de geschiedenis van het archeologisch onderzoek in Noordwest-Europa gelukt is, een nederzetting uit het bronzen tijdperk vrijwel volledig bloot te leggen. De twee jaar geleden bloot gelegde grafheuvel moet tot deze nederzetting hebben be hoord. De grafheuvel bestaat uit elf graven. In de nabijheid van deze graven vond men destijds bronzen speldjes, barnstenen hangertjes en tal rijke scherven. Op een pad met slecht zich is gistermiddag de heer A. van Korven uit Herpt door een zandauto geschept. In zorgwekkende toestand werd de heer K. naar het ziekenhuis in 's-Her- togenbosch overgebracht, waar hij korte tijd later aan zijn verwondin gen bezweek. Proteststaking tegen stijgende prijzen van levensmiddelen Ruim 150 leden van het 250 tellen de stuwadoors-personeel van de N.V. Stoomvaartmaatschappij Nederland hebben vanmiddag om een uur het werk neergelegd. Enkele uren later, terwijl de directie van de maatschap pij zich nog beraadde over te nemen maatregelen, hadden allen hun werk weer hervat. De stakers wilden, naar zij ver-, klaarden, protesteren tegen de stij ging van de levensmiddelenprijzen. Duur papier uit ankertouw Een stuk van pngeveer 150 meter lengte van het anker touw van het oude Zweedse oorlogsschip „Wasa", dat uit het water van de Stockholmse haven omhoog is gebracht, zal tot schrijfpapier worden ver werkt, waarmede men vooral in de Verenigde Staten goede zaken hoopt te kunnen doen na het succes van de in Seattle gehouden Zweedse beurs. Men denkt een dertigduizend veilen papier uit het touw te kunnen maken, geel-bruin papier met watermerk uit 1626. Het zal zo'ii vijf en zeventig gulden per vel kosten. KORTE GOLF De tweejarige G. Havik uit Strijen is gistermorgen voor de ogen van zijn vader verdronken in een sloot te Maasdam. De man had het kind meegenomen om naar het vee te gaan kijken. In een onbewaakt jj.k.H. Prinses Beatrix heeft woensdagochtend in Madurodam in Den Haag een portret in bas-reliëf onthuld ogenblik is het jongetje te water ge- van mevr. B. Boon-Van der Starp, de stichtster van de miniatuurstad. Prinses Beatrix tijdens de wandeling raakt. over het nieuwe terras. Rechts de heer G. A. Boon, links Diek de Brauw, loco-burgemeester van Madurodam. De eerste fase van de restauratie van het paleis op de Dam in Amsterdam is nu voltooid. Na de vakantie van de bouwvakken zal men met de tweede fase beginnen; deze verbouwing zal ongeveer 2lA jaar in beslag nemen. Op de foto zien we een detail van de zgn. „weeskamer" na de restauratie. De schilderingen zijn van Cornelis Holstein (17e eeuw). De wandschilde ring stelt voor: Lygurcus adopteert een zoon. Honderd arbeiders werken 2'/: jaar op de Dam Ook interieur van Koninklijk Paleis wordt gerestaureerd in 17e eeuwse trant Méér comfort en praktischer indeling De eerste fase van de'restauratie van het koninklijk paleis op de Dam, waarmede medio 1960 werd begonnen, is voltooid. De totale kosten be droegen ongeveer 3 miljoen gulden. De tweede restauratiefase is inmiddels begonnen en zal ongeveer 2x/2 jaar duren. Gedurende deze periode zal het paleis niet voor ontvangsten kunnen worden gebruikt. Alles wat zich in het interieur bevindt, zal worden opgeslagen in Weesp (bij de N.V. Van Houten). Met de voltooiing van de eerste fase is ongeveer een derde ge deelte van alle uit te voeren werkzaamheden gereed gekomen. Tijdens een persrondgang door het paleis, vertelde prof. Wegener Slees- wijk, dat er naar gestreefd wordt het gebouw zo veel mogelijk het zeven tiende eeuwse karakter terug te ge ven. Daarbij neemt men de gelegen heid te baat een aantal voorzienin gen te treffen, die de bewoning van het gebouw praktische maken. Nadat eerst de gevels van het pa leis waren hersteld in de laatste ja ren, is een aanvang gemaakt met de restauratie van het inwendige van het gebouw. De details en afwerkin gen werden daarbij zoveel mogelijk teruggebracht in de zeventiende eeuwse toestand. Door het gebruik als stdhuis en paleis was het inte rieur op vele plaatsen beschadigd. Verschillende zalen, trappen en gan gen hebben hun oorspronkelijke grootte en ligging herkregen. Zo is de gaanderij op de eerste etage ver lengd. Nieuwe verdieping. Aan de behoefte aan meer ruimte voor de dienst heeft men kunnen voldoen door tussen de funderingen op kelderniveau een nieuwe verdie ping te maken rondom de noorde lijke binnenplaats en westelijk van de zuidelijke binnenplaats. Hier zijn o.a. gekomen: een zilverkamer, por- celeinkamer, glaskamer, kleedkamers voor de hofmeesters en enkele keu kenruimten. Op de eerste etage is een speciaal kamertje voor radio-apparatuur in gericht voor uitzendingen vanuit het paleis. De zogenaamde „blauwe sa lon" heeft een ingrijpende wijziging ondergaan. Onder een witte verflaag heeft men een fraaie plafondschilde ring ontdekt, die „in ere" is hersteld. In verschillende vertrekken is een marmeren vloer omder de houten planken vandaag gekomen. Ook de „weeskamer" is geheel gerestaureerd: de wanden zijn opnieuw bekleed en de balken hebben een donkerbruine kleur gekregen. Binnenkort aanbesteding. In totaal krijgt het paleis 20 lo geereenheden (zit-, slaap- en badka mer) voor hoge gasten, voor de meu bilering worden zoveel mogelijk ou de, voorradige meubelen gebruikt. De logeereenheden (flats) zullen bij ge brek aan oude meubelen, een mo dern interieur krijgen. Voor het personeel komen er 40 slaapkamers, met drie bedden op de vierde verdieping. Tijdens de nu af gesloten herstelperiode hebben maxi maal 180 arbeiders tegelijkertijd in het paleis gewerkt. In de komende 2Vi jaar zullen gemiddeld honderd arbeiders per dag er werk vinden. Binnenkort worden deze werkzaam heden aanbesteed. ALS KUNSTSTAD heeft Londen dezelfde rang als Rome, Parijs en Wenen. Wereld-vermaard zijn het Brits Museum, de Nationale Galerij, de Nationale Portretgalerij, de Wal- lace-verzameling en het Victoria- en Albertmuseum. De opstelling van al die ongehoorde kunstschatten is zeer modern. Wij hebben er al vele uren van ons leven genoten. Maar het moet met mondjesmaat gebeuren. De vcorraad is zo groot, dat men zich licht overeet. Voor de smulpapen Over eten gesproken, men kan in Engeland tegenwoordig heel lekker eten en heus niet zo duur. Het is ech ter net als in Nederland: je moet wel de adressen weten, waar het goed is en goedkoop. In de hotels weten ze dat wel te vertellen. Ook in de restau ratiewagens van de sneltrein kan men zeer verzorgd en smakelijk eten. Ver zwijgen mogen we niet, dat Engeland behalve in de badplaatsen één ongemak heeft: er zijn geen café terrassen. Het amusementsleven is binnenshuis, 's Avonds zijn de Lon- dense centra van vermaak, Picca dilly, Leicester Square en omgeving daverend verlicht. Het zou er een groter Parijs kunnen zijn, maar dat is het toch niet. Londen heeft nog vele andere be zienswaardigheden: de Tower met zijn boeiende en bloedige historie, de Westminster-abdij met de konings graven in de ongelooflijk praalvolle kapel van Hendrik VII, de (katho lieke) Westminster kathedraal in by zantijnse mozaieken-luister. In de naaste omgeving liggen de (te bezichtigen) koninklijke palei zen van Hampton Court en Windsor beide met weelderige tuinen en par ken. In Hampton Court hebben we de mooiste bloemenborders van ons leven gezien. In Windsor de dikste eiken! MAAR LONDEN ALLEEN is En geland niet. Bijna iedere stad heeft haar merkwaardigheden en luisterrijk bovenal zijn de kathedra len, fantastische kathedralen, enor me kathedralen, zoals Canterbury, Gloucester, Salisbury, York. Wij voor ons hebben ons hart verpand aan de domkerk van Lincoln; bovendien een gezellige en schilderachtige stad. We hebben in die stad eens overnacht in „The Saracen's Head" (de Moorkop), waar we een soortgelijk avontuur be leefden als Pickwick in Ipswich. We konden in de doolhof onze kamer niet meer terugvinden ofschoon we haar van buiten zouden kunnen aan wijzen. Het raam ervan was name lijk naast het uithangbord met de Moorkop gelegen. Ieder ordentelijk Engels hotel of herberg heeft een uithangbord, waarop in een kleurige voorstelling de naam is afgebeeld. Daar zijn vreemde namen bij! „De Kat en de viool", „de Zwarte hond en Eend", „de Priester en de zeug", „het Oude Suikerbrood". Er wordt van die uithangborden veel werk ge maakt en ze zijn dikwijls echt gees tig op z'n Engels geestig, d.w.z. verdraaid geestig. Want geestig zijn de Engelsen, en dat merk je meteen in de manier, waarop ze je te woord staan. Schoonheid Kenners van de Engelse letterkun de en schilderkunst weten wel, dat het volkskarakter ondanks een zeke re voorname reserve, in diepste grond romantisch is. Deze karaktertrek komt naar ons gevoel echter 't meest tot gelding (behalve in 't beschilde ren var?uithangborden!) in de bouw kunst. Er zijn op het vaste land vele prachtige kerken, maar de Engelse kathedralen overtreffen alles wat op dit gebied gepresteerd is door hun koene fantasie, door de geweldige vaart van torens en gevels en door het verfijnde meesterschap, waar mede de steen werd bewerkt alsof het kant was. De kunst van de „fan-vaulting", de waaiergewelven, is bijna onaards mooi. Er zijn vele voorbeelden van, maar de ontroedendste zijn die van de St. George's kapel in Windsor, de kapel in Westminster en de King's College-kapel in Cambridge. In een van de ontzaglijke kathedralen de Anglicaanse kerkdienst bij te wonen, met haar naar de gewelven opwie- kende gezang van jongenskoren, is een belevenis, die tot de schoonste behoort, die men kan ondergaan. LIET IS OM AL DEZE WONDER- SCHONE en aangename dingen des levens, dat wij iedere keer op nieuw door Engeland worden aange trokken: het landschap met zijn heu vels en bergen, vorstelijke buiten plaatsen en stille dorpjes, de jui chende kathedralen, de overdadige rijkdom van musea en paleizen, maar vooral toch ook om het Engelse volk, dat altoos klaar staat om de toerist te helpen en daarbij op de meest on verwachte ogenblikken „thank you" zegt. Daarom vonden wij het prettig deze keer eens „thank you" onzer zijds te zeggen. Het is ons er weer uitstekend bevallen. Thank you! De toren, die iedereen heeft gehóórd. Het parlementsgebouw in Westminster met de klokke- toren waarin „Big Ben" hangt.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9