„De president moet sterven, dan zal ik beroemd worden'' Rampen die voorkomen hadden kunnen worden Laagje vernis oorsaak van ondergang Britse duikboot Psychopaat schoot in koelen bloede president van VS neer „Premier van Engeland de moord had gepleegd „om de een heid in de partij te bewaren en de re publiek te redden". Zo naderde de dag van de aanslag. De droomwereld van Charles Guiteau Charles Guiteau slaakte een zucht van verlichting, toen hij zijn revolver had leeggeschoten op de twintigste president van de Verenigde Staten, James Abram Garfield. Terwijl het slachtoffer in elkaar zakte en stervend werd weggebracht verklaarde de moordenaar tegenover de politie, zonder ook maar een spier van zijn gezicht te vertrekken:„Ik heb mijn tverk gedaan". En met het arresteren van Charles Guiteau, maakte de politie tevens een einde aan de droomwereld van de psychopaat, die eens had verklaard: „De president van Amerika moet sterven, dan zal ik beroemd worden Het Opperste Gerechtshof van Columbia was van mening, dat Charles Guiteau niet krankzinnig was en dat hij volledig toerekeningsvatbaar moest zyn geweest toen hij de president vermoordde. Dit was wel erg in tegen stelling met hetgeen de president, vlak voordat hij de laatste adem uitblies, over de pleger van de moord had verklaard, en de uitspraak stak wel sterk af tegen het wonderlijke leven van Guiteau. In de veertig jaren van zijn leven had Charles Guiteau veel gedaan aan de zielszorg van anderen. Maar voor alles had hy zichzelf op de voorgrond gesteld en dat leidde uiteindelijk tot de krankzinnige poging de president van de Verenigde Staten in koelen bloede neer te schieten. Charles was geboren in New York zijn vader was lid van een godsdien stige secte. De manier waarop zijn vader principes in praktijk bracht, moet ongetwijfeld veel indruk hebben gemaakt op de jonge Charles. De sec- te hield er allerlei merkwaardige op vattingen op na. Zij konden echter niet lang de levendige geest van Char les boeien en daarom zocht hij naar iets anders. Ergens in zijn kamer moet hij eens hebben geschreven Charier J. Guiteau, premier van En geland, zal een lezing houden in de St. James Hall in Londen. Roem Eigen -krant Intussen interesseerde hij een uitge ver voor z\jn verzameling lezingen. Het boek „Een vereniging voor de bij bel" werd een tijdlang uitstekend ver kocht, maar toen de belangstelling begon te tanen moest hjj uitzien naar andere middelen van bestaan. Zijn keus viel ditmaal op de politiek, in 1880 waren de politieke partijen juist bezig voorbereidingen te treffen voor de aanstaande presidentsverkiezingen zodat er volop werk aan de winkel was. Hij stelde zie., achter de partij van generaal Garfield, een republi kein. Eigenlijk had hij liever gezien dat generaal Grant kandidaat was ge steld, want hij had al een keurige ver kiezingsrede voor deze op papier ge steld. Hij werkte de speech om en stuurde het manuscript naar de lijst aanvoerder. Guiteau boor1 ook zijn diensten aan als spreker, maar Garfield sloeg dit Sedert die tijd moet het Guiteau door het hootci heoben gespeeld, dat hij eena president van ae V.S. moest worden. Hij probeerde daarom op al lerlei manieren de aandacht te trek ken. Hij liet de secte in de steek en besloot een krant te stichten onder de naam „Jezus Christus en Co" De journalisten die hij hiervoor benader - de, lachten hem vierkant in zijn go- zicht uit, zodat hij geen kans zag zijn plannen uit te voeren. Guiteau's onge durige geest zocht toen weer aanslui ting by de vroegere sectegenoten. Het duurde eet. jaar toen besloot hij op nieuw, en nu voorgoed, deze geestelij ke stroming'de rug toe te keren. Hy vatte het plan op om rechten te gaan studeren. Dartoe nam hij een baantje aan by een advocaat en toen hij meen de de kunst van het pleiten onder de knie te hebben begon hij een eigen praktijk. Hij belastte zich vooral met het in nen van bedragen die andereu allang hadden opgeschreven. Het geld dat hy op deze manier binnenkreeg, ver dween echter in zijn eigen zak. Vanaf dat moment heeft hy vrywel altijd op andermans kosten geleefd. Tal van zakenlieden, hoteliers en loge menthouders waren de dupe van zyn praktijken. De gewoonte anderen voor hem te laten betalen heeft hem trou wens geen enkele slapeloze nacht be zorgd. Hij liep tegen de lamp, toen hij m een hotel werd herkend. De politie ar resteerde hem. Hij kreeg een veroor deling, de eerste kennismaking met de gevangenis. De tijd, die hij in zijn cel doorbracht, konden hem niet tot anderf gedachten brengen. Toen hij werd ontslagen, reisde hij naar Chi cago, waar hy het beheer kreeg over de kas van een advocatenkantoor. Dat was 'n karweitje nar zijn hand. Tij dens 'n lunchpauze, stak hij de inhoud van de kas in zyn zak en verdween met de noorderzon. De advocaat liet het er niet bij zitten en zag kans hem binnen korte tyd voor de rechter 'e slepen. Opnieuw ging hij de gevange aanbod (wijselyk) at. Hy maakte trouwens ook geen gebruik van net manuscript. Toen Garfield tenslotte president was geworden, kende Char les J. Guiteau rust nog duur. Hy was van mening dat Garfield slechts door toedoen van hem de verkie zingsstrijd had gewonnen en dat hij nu recht had op _e post als am bassadeur. Hy had zich voorgesteld daarvoor naar Wenen of naar Parijs te gaan. Hij hield n.et op brieven naar de president te schrijven. Pre sident Garfield wilde de man van wie hij meermalen had verklaard dat hij krankzinnig moest zyn, niet voor het hoofd stoten en scheepte Charles steed- af. Guiteau kreeg daardoor de indruk dat er nog alle kans was op een benoeming tot ambassadeur en bleef volhouden In zijn waanzin nige brein kwamen tenslotte aller lei fantastische theorieën. Hij kwam tot de conclusie, dat de president uit de weg moest worden geruimd en dat hij diens plaats moest inne men. Hy hield zichzelf voor dat het doel de middelen heiligde. Charles, veertig jaar oud, had zich in de vroege morgen van de 2e juli keurig uitgedost. Hij stelde zich op in de wachtkamer voor vrouwen en wachtte rustig op de dingen die zouden gebeuren. Door dit lokaal zou den de pres. en zijn vrouw zich moe ten begeven naar het treinstel, dat hem moest vervoeren. Zyn hart klopte geen fractie van een seconde sneller, toen hij de president zag bin nenkomen. Hy liet Garfield passeren en liep toen achter hem aan in de richting van het perron. Toen ny vlak achter de pres. stond schoot hij hem koelbloedig neer. Politie mannen schoten toe, maar Guiteau stelde hen gerust „Wees maar ge rust vrienden, lk wens naar de ge vangenis te worden gebracht". Maar het legertje politie-agenten had alle moeite het woedende pu bliek op een afstand te houden, het had een haar gescheeld of de moor denaar had vroegtijdig de lynchdood gevonden. Carfield leefde niet lang meer. Terwyl de beste artsen van het land zich boven het stervende lichaam bogen in een poging de pre sident het leven te redden, verklaar de Guiteau zijn onmenselijke daad. Hij schuwde niet de art«ïn verant woordelijk te stellen voor de dood van de president. Het onderzoek in deze zaak duurde tien weken. Toen had het Opperste Gerechtshof be slist dat Guiteau gehangen zou wor den. Ongeveer tweehonderdvyttig mensen waren ervan getuige hoe hy stierf. «ei las een lang gedicht voor, dat h\j speciaal voor deze gelegenheid had gemaakt. Het begon met de woorden „Ik ga naar het Heertje, ik ben bly...' En hy vertelde erbij dat hij graag de tekst op muziek had gezet, maar dat drukke werkzaamheden hem had den verhinderd dit te doen. Guiteau is gestorven met het waan idee, dat hy beroemd is geworden. „Roem, roem, roem", mompelde hy, terwyl de beul zich klaar maakte om het vonnis te voltrekken. Zo stierf hij Charles Julius Guiteau, de man die tijdens zyn leven maar een ideaal ken de beroemd worden ten koste van een ander. (COPYRIGHT OPERA MUNDI) Een luchtopname van 's werelds eerste proefvaart ter hoogte vani boord heeft, kan twintig maal om eerste vliegkampschip met atoom- Newport News aan de Amerikaan-l de aarde varen zonder brandstof voortstwioing, de Amerikaanse se oostkust. Het 85000 ton metendel in te nemen. Enterprisegenomen tijdens del schip, dat acht atoomreactors aan Besluit Evangelist Charles had inmiddels begrepen, dat de advocatenpraktijk hem niet veel verder bracht dan de gevangenis. Daarom vatte hy het plan op evan gelist te worden. Drie jaren lang reis de hij door de noordoostelijke staten en belegde in tal van dorpen en ste den bijeenkomsten. Echter zonder een cent te betalen voor reis- en verblijf kosten. Hij verplaatste zich steeds per trein, maar weigerde een kaartje te kopen. Wanneer hij gecontroleerd werd, verklaarde hy zonder blikken of blozen „Ik reis voor God. Sommige treinconducteurs stonden hem dan toe nog met te reizen naar het volgende station, anderen echter wilden hem be keuren. In dergelijke gevallen nam bij het zekere voor het onzekere en zo gebeurde het meermalen dat hij uit de treir sprong voordat het treinstel op het station tot stilstand was ge komen. Dat hij er zonder kleerscheu ren afkwam, mag een wonder heten. Charles J. Guiteau besloot dat hy de president op 2 juli 1881 zou ver moorden. Hij overwoog daarbij alles. Geen enkel detail ontsnapte aan de aandacht van deze psychopaat. Hij in formeerde naarstig hoe de weersom standigheden die dag zouden zijn, waar de president die dag zich zou bevinden en met welk doe» de presi dent op reis zou gaan. Garfield zou op 2 juli juist met vakantie gaan. Charles besluit stond vast: hy zou de aanslag plegen op het station. Alvorens hij tot de koop van een re volver overging overwoog hy ernstig het type en de prys van het wapen. Tenslotte besloot hij een bijzonder du re revolver aan te schaffen, omdat hy er zeker van wilde zyn dat het wa- pen onder alle omstandigheden zou werken en omdat hij wilde dat men na zyn arre6tati geen slechte indruk van hem zou krygen. Vervol gens vroeg hij zich af in welke ge vangenis hij zou worden gestopt, of de plaats hem beviel en of de directeur een geschikte man was. Tenslotte schreef hy zijn testament. Daarin ver rde hij dat hy in naam van God Op die warme mistige avond van de 1ste juni in 1939 ver toonde elke bioscoop in de Engelse kuststeden Weymouth en Portland een korte officiële boodschap op het scherm. De mede deling was afkomstig van de commandant van de marine. Alle manschappen van de anti-duikbootvloot en van de torpedo- vloot moesten onmiddellijk naar hun schepen terugkeren! Toen de verbaasde mariniers uit de bioscopen kwamen, hadden zij er nog geen idee van, dat zij spoedig getuige zouden zjjn van de meest tragische reddingsoperatie van de Engelse koninklijke marine in vredestijd. En de oorzaak van het ongeluk waarvoor zjj te hulp waren geroepen waseen dun laagje vernis, dat door een onvoorzichtige dokwerker op een verkeerde plaats van de duikboot Thesis was aangebracht. Dit kostte 99 jonge men sen het leven. Bijna gehele bemanning kwam om De pas gereedgekomen 1090 ton me tende duikboot Thesis telde een be manning van 103 koppen en de boot was uitgevaren voor duikproeven in de Baai van Liverpool. Maar toen de kapitein, luitenant-kolonel Bolus, or der gaf te duiken, gehoorzaamden de instrumenten maar half. Er was een fout gemaakt by de berekening van de hoeveelheid waterballast om de boot te doen duiken. De officieren stel den onmiddellijk een onderzoek in en zij ontdekten, dat een torpedobuis nog gesloten was. Luitenant Woods opende de deur van de buis. De deur was op een kier toen een felle straal water naar binnen stroomde. Luitenant Woods sloeg tegen de grond, waarna de deur wyd opensprong. Het water stroomde nu met een snelheid van twee ton per seconde naar binnen. Be manningsleden worstelden wanhopig om de waterdichte deur te sluiten maar deze was geheel ontzet door de druk van het binnenstromende water. De Thesis dook met de neus de diep te in en enkele ogenblikken later raak te de duikboot de zeebodem. Alleen de staart stak nog boven water uit. Er was een byna ongelooflijke fout gemaakt. Een dokwerker, die de duik boot moest schilderen, had per onge luk een dun laagje vernis over het deksel van de waterbuis gestreken, zodat deze geen water meer doorliet. Men dacht daarom, dat deze leeg was. In werkelijkheid was de buis echter geheel met water gevuld. Toen luitenant Woods de deur van de buis opende was het zeewater met gewel dige kracht naar binnen geslagen De volgende twee mannen, die uit de duikboot probeerden te ontsnappen waren te verzwakt tengevolge van de bedorven lucht om de zware nooddeur open te drukken. Zij werden bewuste loos door hun ongelukkige kameraden teruggetrokken. Er werden toen twee sterkere mannen uitgezocht, een sto ker en een vertegenwoordiger van een scheepvaartmaatschappij. Zij slaag den er in met hun laatste beetje kracht de nooddeur te openen en zij werden later door de reddingsboten opgepikt. Wanhopig vechtend tegen de tijd slaagden de reddingsploegen er in een kabel om de achtersteven van de duik boot te krygen. Vervolgens werd de kabel aan twee sleepboten bevestigd en met de motoren op volle kracht ge lukte het op deze wijze het wrak van de duikboot rechtop te krygen. Maartoen knapte de kabel. De „Thesis" zakte weg en erdween geheel onder water. Men probeerde het opnieuw maar zonder succes. Om zes uur in de morgen gingen twee duikers naar beneden en sloe gen met harde voorwerpen morsesei nen op de romp van de duikboot maar er kwam geen antwoord meer van de 99 mannen, die zich in de duikboot moesten De vinden Geen hoop Zelfmoord De bemanning van de Thesis stond nu voor een moeilijke beslissing. De enige mogelijkheid om nog uit de duik boot te ontsnappen was via de zgn. Davis-nooduitgang. Twee mannen in speciale uitrustingen konden tegelijk ontsnappen maar elke ontspanning zou een kwartier m beslag nemen. Daar de aanwezige zuurstof in de duikboten slechts voldoende was voor enkele uren zouden de meeste mannen al gestikt zyn voor ze de gelegenheid kregen te ontsnappen. Verder was het '.elfmoord iemand te laten ontsnappen •oordat reddingsploegen gearriveerd ouden zijn. En het zou nog wel even luren voor de reddingsploegen in ac- ie konden komen. Het duurde inderdaad geruime tjjd 'oor reddingsploegen op de plaats van .e gezonken duikboot waren gearri- eerd. De hulp was opgehouden door ;en onjuiste positie-aanduiding door ■en vliegtuig, zodat eerst de volgende norgen om acht uur het eerste schip ie plaats van het ongeluk bereikte, /rijwel onmiddellijk verschenen toen wee bemanningsleden van de duik- joot, die via de Davis-nooduitgang .varen ontsnapt, aan de oppervlakte van het water. Ze werden op het schip gehesen. Het was luitenant Woods en een officier, die zich als vrijwilligers nadden opgegeven om de nooduitgang te proberen, zy wisten trouwens niet, dat er op dat moment al een reddings ploeg in actie was en op de plaats van het ongeluk was gearriveerd. Vijftig uur na de ramp kondigde men aan: „De hoop op overlevenden moet worden opgegeven". Toen de duikboot eindelijk was gelicht, was Engeland in oorlog. De „Thesis" werd spoedig weer in dienst gesteld onder de naam „Thunderbolt" en kwam in de winter van 1940 in actie. Drie jaren lang leverde het weer herstelde schip een heldhaftige str(jd tijdens het oorlogsgeweld. Het bracht daarbij o.m. twee Duitse onderzee bo ten tot zinken en (jf Italiaanse vracht schepen. Toen zonk de Thesis-Thun derbolt op 13 maart 1943 voorgoed ten gevolge van een Italiaanse diepteboni by Kaap Milazzo bij Sicilië. (Copyright Opera Mundi). In Russische paradijs Traclorbesluiiidcrs verdienen meer dan artsen Chroesjtsjov heelt In Tzellnograd het vraagstuk van de salarissen en de wet van vraag en a anbod aange roerd. Op een vraag van een tractor- bestuurder antwoordde hij, dat de doktoren minder en de onderwijzers evenveel verdienen als de tractorbe - stuurders. „Wy weten sinds lang heel goed, dat hoe hoger de salarissen zijn, hoe beter het is. Maar het salarispeil moet in overeenstemming zyn met de produktle en de opbrengst. U moet dus niet met de ellebogen werken cn anderen opzij drukken, kameraden." zei Chroesjtsjov nadat h(j enige tech nische verbeteringer had voorgesteld, zoals het mechanisch melken van koei en. Over de maagdelijke gebieden zei hy, dat sommige economen „spreken over een fiasco", Deze specialisten zijn echter reeds lang door de feiten tegengesproken, aldus Chroesjtsjov.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7