SUNIL Veertig jaar* voor 'n schoner Leiden Nieuwbouw is een gewaardeerde concurrent voor het badhuis, maar nog altijd is 60% van bevolking op gemeente aangewezen 1 v I ----- S?o° SVIHXLDKG1 Een verfrissende douche bij de Grieken DONDERDAG 7 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 m BADEN IS SINDS EEUWEN BOEIENDE BEZIGHEID Openbare badhuizen zijn instellingen, die in onze moderne sa menleving nauwelijks meer een plaats schijnen in te nemen. Onder hen die geen regelmatig gebruik maken van het badhuis, heerst vaak de mening dat het badhuis uit de tijd zou zijn. In dit licht gezien is het bericht in ons blad van 31 januari, waar uitvoerig gewag wordt gemaakt van een nieuw te bouwen badhuis aan de Lindestraat, nogal opvallend. Temeer, als men bedenkt, dat er van gemeentewege een verordening bestaat, die verplicht stelt dat nieuw te bouwen huizen voorzien moeten zijn van een badgelegen heid. De vraag rijst nu of het rekening houdend met deze fac toren nog wel verantwoord is om de plannen voor het nieuwe badhuis te verwezenlijken. Om enige opheldering te verkrij gen in deze voor een leek nogal paradoxale zaken hebben we aan dokter J. G. Bazuin directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige Gezondheidsdienst, onder wiens toe zicht de gemeentelijke badinrichting aan de v. d. Wer^fstraat ressoorteert, de vraag gesteld of er in Leiden be hoefte bestaat aan een nieuw bad huis. Een badhuis wordt gebouwd, ruw geschat voor le tijd van dertig jaar, aldus dokter Bazuin. Men dient rekening te houden met het feit, dat er in een badhuis altijd vochtige lucht hangt, hetgeen tot gevolg heeft dat het gebouw sneller in verval raakt. In Leiden is de situatie zo, dat de meeste woningen geen badgele genheid hebben, en het is niet ge durfd te voorspellen dat daar de eer ste dertig jaar geen verandering in zal komen. Men kan wel zeggen dat nieuwbouw-woningen een „gezonde" concurrentie voor het badhuiswezen vormen, maar in de praktijk is reeds gebleken, dat zelfs mensen, die thuis over een eigen douche-cel beschik ken toch nog de voorkeur geven aan een bad in een openbare badinrich ting; waarschijnlijk om aan de werk zaamheden die voortvloeien uit het gebruik van de douche-cel te ontko men.- Daarnaast zijn er-nog andere categoriën mensen, die zeker ook in de toekomst gebrnik zullen blijven maken van het badhuis; in dit ver band denkt men met name aan de alleenwonenden, kamerbewoners etc. In het gebruik van de openbare bad gelegenheid ziet dokter Bazuin ook een pedagogisch element, en dit geldt vooral voor de schoolbaden. Men spreekt van schoolbaden, wanneer kinderen :n klasseverband en onder toezicht van een onderwijzer weke lijks een bezoek brengen aan de bad inrichting. Het is een vaststaand feit, dat hier zeker de regel geldt: jong geleerd, oud gedaan. De directeur van de gezondheidsdienst vindt het uit oogpunt van hygiëne ook belang rijk, dat jonge mensen vertrouwd ge maakt worden met het water en er mee leren omgaan. het koude bad'en het lauwe tot hete bad, waar een gematigde tempera tuur heerste en waar mogelijk geen waterbad gebruikt werd, maar een soort stoombad. Verschillende Ro- méinse keizers hebben ernaar ge streefd om tijdens hun regerings perioden zoveel moeelij1 badhuiz.-n te bouwen voor het volk. Daarnaast had bijna iedere belangrijke villa 'n badinrichting en in bijna elke stad waren thermen ingericht. Vele van deze oorden waren om hun warme, geneeskrachtige wateren zeer ge zocht en datzelfde vinden we ook in de Romeinse bezittingen buiten Italië: Aken, Baden-Baden enz., waar nog resten van thermen werden aan getroffen. Om verschillende redenen geraakten deze badhuizen in verval; de verwoestingen die met de volks verhuizing gepaard gingen, en de felle tegenstand der Christelijke ge zagsdragers tegen de, vaak om haar uitspattingen beruchte, badgelegen- heden. p\at van Christelijke zijde geen U principiële bezwaren bestonden, blijkt wel uit het feit, dat het sys teem in vereenvoudigde vorm werd overgenomen door de kloosters. De gehele middeleeuwen door bleven 't kuipbad en het stoombad in zwang Van de inrichting van een middel eeuws openbaar bad kunnen we ons slechts uit overleveringen, illustraties e.d. een idee vormen. Het badh ;s werd gewoonlijk door een tuin om geven, waar men zich verpoosde na het bad. Een dichte heesterhaag om gaf ook de open-luchtbaden, meestal vrij hoog ommuurde bassins, vaak met een houten dak beschermd. In de 16e eeuw kwamen wegens onge regeldheden en bes»^ol+ingsgevaar protesten vanwege de overheid tegen de openbare badgelegenheden en deze protesten luidden eigenlijk een vervaltijd in voor de badcultuur. Het badhuis heeft 'n weliswaar moeilijk te ontsluieren, maar rijke historie en gaat in Leiden naar wij ho en nog een „schone" toekomst tegemoet. RAJA In 1958 is er met het oog op de plannen voor een nieuw badhuis, een enquête onder de bezoekers van de gemeentelijke badinrichting ge houden. Met nog enkele'andere bron nen van informatie is men toen nauwkeurig de behoefte aan badg"- legenheid gc-n berekenen. Ongeveer 30 pet. van de Leidse bevolking be schikt over een eigen badgelegen heid; inclusief de ruim 5000 mensen die de mogelijkheid hebben in hun bedrijf van de badgelegenheid ge bruik te maken. Wanneer nu van de resterende 70 pet. van de bevolking het aantal ouden van dagen, de kleine kinderen en de zieken worden afgetrokken blijven er een kleine dertigduizend potentiële baders over. Om vooral geen vertekend beeld te krijgen van de werkelijke behoefte aan badgelegenheid, heeft men aan genomen dat ongeveer de helft hier van zich, om welke reden dan ook, toch nog meer aangetrokken zullen voelen tot het thuis baden; bij de berekening wordt de laatste groep gerangschikt onder de zgn. teilge bruikers. Uiteindelijk blijft er een aantal over, dat indien het badhuis zich in de naaste omgeving van hun woonplaats bevindt, rede'^kerwijs gebruik zal (gaan) maken van het badhuis. Het nieuwe badhuis aan de Lindestraat zal zoals eerder ge meld voorzie' worden van de modernste snufjes op dit gebied. De gemeentelijke badinrichting aan de v. d. Werffstraat, zo op het oog een onopvallend gebouw, wordt per week gemiddeld door ongeveer 1700 mensen bezocht. Om deze men sen in de gelegenheid te stellen snel en hygiënisch te baden zijn er 18 douche-cellen, 7 kuipbaden en 13 schoolbadcellen, die ook tijdens de drukke uren door de volwassenen worden gebruikt. De heer K. Ter- burg, die de dagelijkse zorg en lei ding heeft over het badhuis, vertelt dat vooral de vrijdagen en de zater dagen drukke dagen zijn voor het personeel. Om het bezoek te sprei den is het baden in het begin van de week goedkoper, dan aan het eind. Hoewel over het geheel geno men een kleine teruggang in het be zoekersaantal is te signaleren, dat waarschijnlijk te wijten is aan de ontvolking van de binnenstad, be zochten in 1961 ruim 80.000 personen de badinrichting. De heer J. Selier, één van hen, is een regelmatig ge bruiker van de badinrichting en spreekt zeer waarderend over het badhuis. Hij gaat teger- elf uur 's za terdags in de ochtend naar de v. d. Werffstraat en hoeft gewoonlijk niet zo lang te wachten. En rnoch* dit wel eens het geval zijn dan neemt hij een kuipbad. Ook mej. C. v. d. Voort, die eveneens een trouw bezoekster van de instelling is, heeft dan ook niet anders dan lof over de service van het badhuis. Het dienstbetoon, dat de badinrichting haar klanten biedt, beperkt zich niet alleen tot de verkoop van stukjes zeep, maar verhuurd ook handdoeken en bad mutsen voor de luttele priis van 10 cent per keer. De duur van 'n stort bad bedraagt 20 minuten, terwiil voor het nemen van een kuipbad 30 minuten tiid gegeven wordt. Direct na het gebruik wordt elk hokje schoon gespoten. Op de deuren van de cellen zijn klokken aangebracht, die, nadat de adspirant-bader zijn hokje heeft betreden, worden afge steld op het tijdstip waarop hij de douche-cel weer moet verlaten. Wan neer men op het „spitsuur" het bad huis betreedt, lijkt het vaak of men bezig is een soort anoniem songfes tival te houden; het baden schijnt velen te inspireren tot uitbundig en luid gezang. Integenstelling tot het wat ouderwets aandoende or- schrift buiten op de gevel: „Schooi en Volksbadhuis" is de inrichting zelf bepaald nog niet uit de tijd; men spreekt overigens over het nieuwe badhuis aan de Lindestraat liever als wijkbadhuis. DE ROMEINEN F>e badcultuur die in sommige cp- zichten het meest op ónze bad- gewoonte lijkt, vindt zijn oorsprong bij de Romeinen. In schier iedere Romeinse badinrichting was een ba~- sin aanwezig, waarin voldoende wa ter stond om er ook in te kunnen zwemmen. Deze inrichtingen werden veelal volgens een vast schema ge bouwd. Er waren ruimten om zich te ontkleden, een kamer waar oliën en andere stoffen bewaard werden. Op de foto het badhuis aan de van der Werffstraat. De naam „School- en Volksbadhuis" is niet meer aan deze tijd aange past. Voor het nieuwe badhuis aan de Lindestraat spreekt men liever over het wijkbadhuis. Na gebruik wordt de douche-ruimte schoon gespoten. Bad-'» ff rouw, mevr. M. Slierings in actie Tijdens een radio- en televisiebij eenkomst van de Nederlandse Chris telijke Radio Vereniging in het Con certgebouw te Haarlem is meege deeld, dat de actie „Doe wat terug" ten bate van het Leger des Heils, dat dit jaar zijn 75-jarig bestaan viert, 801.757.53 heeft opgebracht. Geslaagd na vijf jaar telefonisch gymnasium Na vijf jaar het onderwijs op zijn bed gevolgd te hebben via een spe- iale telefoonlijn is gisteren Bert Prinsen uit Arnhem geslaagd voor het examen gymnasium alpha. Bert lijdt aan een ziekte van Schuer- mann; hij heeft dit succes voor een deel te danken aan de medewerking van leerlingen en de staf van het Morgen het feest van de badmeester De Gemeentelijke Badinrich ting bestaat 40 jaar. Vandaar bijgaande reportage over <"eze populaire, hoogst noodzakelijke instelling. Toen op 8 juni 1942 het Ge meentelijl Volks- en School- bad werd geopend voorzag deze inrichting al dadelijk in 'n zeer grote behoefte. De rein heid liet in die tijd veel te wensen over, slechts weinig woningen beschikten over een bad- of douchegelegenheid. Ve le tienduizenden schoolkinde ren, welke een maal per week met hun klas kwamen baden, hebben hier waterbeschaving leren kennen en werden na hun schoolperiode trouwe klan ten. De inrichting was voor het publiek geopend van 7 uur v m. tot 10 uur n.m. In de cri sisjaren voor de oorlog konden werklozen baden voor 3 cent op vertoon van hun stempel kaart. Militairen tot de rang u onderofficier gratis. Moeilijk waren uiteraard de oorlogsjaren. De Duitse bezet ter ging het gebruiken als rei- nigings- (d.w.z. ontluizings-) en ontsmettinesinri^hting voor militairen, zodat het publiek slechts incidenteel een bad kon worden verstrekt. Dinsdag a.s. zal in kleine 1 '^g van medewerkers het ju bileum worden gevierd in aan wezigheid van de wethouder van Sociale Zaken. Christelijk lyceum, die een geregeld contact met hem mogelijk maakten. De PTT heeft een lijnverbinding ge maakt, zodat de aan het bed gekluis terde leerling van uur tot uur de les sen kon volgen. De leerlingen en le raren hebben voorts het persoonlijk contact onderhouden. Het diploma werd Bert door de rector van het Christelijk lyceum, dr G. J. D. Aalders, onder een waarde rend speechje overhandigd. Hij zei, dat het succes te danken was aan het grote doorzettingsvermogen, dat Bert Prinsen aan de dag heeft gelegd. De cijferlijst is goed. De leerling heeft als ideaal theologie te studeren. Hij zal echter met deze studie moeten wachten tot na een operatie, die naar men verwacht hem in staat zal stellen zich beter te bewegen. Het badhuis aan de Medusastraat, dat geëxploiteerd wordt door een woningbouwvereniging. Vooral de bewoners uit de naaste omgeving maken van het badhuis veel gebruik NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Onregelmatigheden bij verkiezingen in Ouderkerk? Het lid van de Tweede Kamer de heer Franssen (PvdA) heeft de mi nisters van Binnenlandse Zaken en van Justitie schriftelijk gevraagd of het juist is dat in de gemeente Ou derkerk aan den IJssel bij de gemeen teraadsverkiezingen van dit jaar ver zoeken om bij volmacht te mogen stemmen zijn afgewezen, omdat zij een ondertekening droegen, die niet door de aanvrager was geplaatst. In het bevestigende geval vraagt hij de ministers of zij kunnen mededelen, of naar hun oordeel terecht van deze laakbare handelingen geen aangifte bij de politie is gedaan. Naar uit de vraag zou moeten blij ken heeft de burgemeester van Ou derkerk aan den IJssel, gevraagd naar vermeende onregelmatigheden verklaard, dat het maar om enkele volmachten ging, dat de zaak werd overdreven en dat ook bij andere par tijen het weieens voorkomt, dat de kiezer de volmacht niet zelf onder tekent. Hij vraagt voorts of de ministers ervan overtuigd zijn, dat de andere, in deze gemeente ingewilligde ver zoeken om bij volmacht te mogen stemmen wel alle geheel voldoen aan de bij de wet gestelde eisen en de handtekening van de aanvrager dragen. Robert Flacelière, bekend Frans archeoloog, schrijft in zijn boek over het dagelijks leven in het oude Grieken land, dat men ook daar het belang inzag van een hy giëne, van de zorg voor het lichaam en lichamelijke oefeningen. In de 6e eeuw voor Christus kent Athene vele monumentale fontei nen, waar veelal de vrou wen hun kruiken kwamen vullen, maar waar men ook, wanneer de openingen hoog genoeg waren aangebracht, zich kon wassen onder een douche door onder de straal te gaan staan. De Attische zwartfigurige „hydria" (wa terkruik) die vervaardigd is rond 525 voor Christus en zich momenteel in 't Rijks museum van Oudheden be vindt, geeft een aardig beeld hoe het baden toendertijd in zijn werk ging. De inscrip tie boven de badscène ge tuigt van een waardering en bewondering voor de schil der van de vaas: Antime- nes. De openbare badgele genheid, die hier uitgebeeld wordt, bestaat uit 2 douche uitmondingen, welke de vorm hebben van panter koppen. De twee figuren af gebeeld aan weerskanten van de douches, maken zich gereed om ook een bad te nemen en hebben daarvoor reeds hun kleren aan de boomtakken daarboven op gehangen. Tegen het einde van de 5e v. Chr. werd het bad in de open lucht ver laten en werden er badlo kalen ingericht. Het water werd aan- en afgevoerd door loden buizen, terwijl demo gelijkheid was geschapen om de voeten te wassen in stro mend water. Een eeuw la ter worden de publieke bad inrichtingen nog talrijker. Veelal zijn de badkuipen op gesteld in een cirkelvormig vertrek. Het badhuis is ook de plaats waar de Atheners uit die dagen elkaar plach ten te ontmoeten en de wachttijd werd doorge bracht door het uitwisselen van nieuwtjes. Bij ons doet zich in die richting kenne lijk ook wel een behoefte gevoelen, maar laat zich (helaas) voldoen door de aanwezigheid van wat wil lekeurige geïllustreerde tijd schriften in de wachtkamer van het badhuis. De Grie ken kenden geen zeep en smeerden zich in met olie, waarna zij zich met 'n bad- schraper afkrabden, alvo rens zich te wassen. H. J. de Koster laat waarschuwend geluid horen Volgens de heer H. J. de Koster, voorzitter van het Verbond van Ne derlandse Werkgevers, zijn er aan wijzingen voor, dat het hoogtepunt van de conjunctuur gepasseerd is. De marges beginnen te dalen, wat niet betekent dat produktie afneemt, maar wel dat op het ogenblik de in druk bestaat, dat de buitenlandse vraag enigszins stagneert. De psychologische reactie is nog niet, dat men voorzichtiger wordt, maar toch kan worden geconstateerd, dat een aantal bedrijfstakken het ge weer aan de voet heeft gezet ten aan zien van investeringen. Er is nog geen sprake van het waarschuwende rode licht, maar er zijn tekenen die er op wijzen, dat de conjunctuur de andere kant op gaat. Is er in deze omstandigheden ruim te voor huurverhoging? In negen van de tien gevallen gaat een huurver hoging altijd op een ongunstig mo ment in, maar het Verbond van Ne derlandse Werkgevers is er princi pieel voorstander van, dat de voorge nomen huurverhoging doorgaat. DC-8 van KLM vertrekt naar andere Mij Naar aanleiding van een bericht daarover in het Britse vakblad „Flight", heeft de KLM ons desge vraagd medegedeeld, dat een door „Philippine Air Lines" van de KLM (voor een periode van zeven jaar) in-huurkoop overgenomen Douglas DC-8 verkeersvliegtuig op woensdag 20 juni a.s. de dienst Manilla-San Francisco zal openen. Deze DC-8 (in de kleuren van „Philippine Airlines" en met de re gistratie PI-C801) zal op tweede Pinksterdag des middags om tien over half een van Schiphol naar Manilla vertrekken. Het twee-en-een-half jarige zoontje van de familie Janssen is aan de Hofpoelstraat in Heerlen on der een auto geraakt en op slag ge dood.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 11