Moderne quiz laat vrouwen zelf eerlijk antwoord geven Grijs flanel is weer in ere hersteld Bent U een slachtoffer van de mode? NEEM RUST NA HET ETEN, UW MAAG VAART ER WEL BIJ LIEFDE OVERWINT ALLES ...ZELFS HET KREMLIN Adviezen van een kinderpsycholoog Als uw driejarig zoontje nog maar weinig woorden kan zeggen en niet In staat is zinnen te vormen, denk dan niet, dat hy geestelijk achter is en spreek ook nooit over zjjn slechte spraak met andere mensen, waar hij by is. Kinderen verstaan heel goed, wat er gezegd wordt, al kunnen ze zelf niet vloeiend spreken en uw zoon- I tje zal spoedig inzien, dat hy 'n be- Z langwekkend iemand Is omdat hy niet spreekt. Deze quiz is heel anders dan alle andere. Als u „ja" antwoordt op een van de vragen, loopt u een kans een slachtoffer van de mode te zijn; anders gezegd: een „mode-gek". Wat is een „mode gek"? Het heeft me een week gekost hier achter te komen. Ik heb erover gesproken met de topmensen van grote warenhuizen, overal mijn oor te luisteren gelegd en ontdekt, dat een „mode gek" niet diegene is, die alleen maar de nieuwste creaties van Dior wil dragen. Het is niet het meisje dat aan de ballon-lijn, de hemdjurk of de goudlamé pantalon doet. Het is gewoon iemand, zoals wij allemaal. Want zij, die de mode „gek" doen lijken, zijn degenen die de verkeerde kleding op het verkeerde moment dragen of die zich kleden in een stijl, die hen niet staat. Of die kledingstukken met „vloekende" kleuren combineren.' DESKUNDIGE MENING. Als u zonder jokken „neen" kunt antwoorden op onderstaande vragen, dan v uw smaak voor kleding in or de. Dat zeggen tenminste de deskundi gen Fier komen de vragen: Heeft u ooit: 1. Schoenen met hoge hakken gedra gen bij een lange broek? 2. Een jasje van een mantelpak over een japon of andere rok gedra gen? 3. Een cyclaamkleurige mantel nn-t een rode japon of vice-versa gecom bineerd? 4. Een gordel gedragen, die u steeds omlaag moest trekken? 3 Een strapless beha gedragen, die u steeds moest op halen? 6. Een rok gedragen, .die boven uw knieën kwam, terwijl uw benen beter tot hun recht komen als de rok wat langer is? 7. Een te nauwe jumper gedragen? 8. Boodschappen gedaan in een ja pon met décolleté, beter geschikt voor een avondje uit? 9. Een wijduitstaande japon ge kocht hoewel u breed bent in de heu pen? 10. Een babydoll-pyama aangeschaft hoewel u lang geen baby-doll bent? Wat i#f Naar het bal of niet JULES ZEGT: „Laten we niet naar dat bgl van de zaak waar je werkt gaan, Jet. Zoals je weet sla ik op de dansvloer geen best figuur en ik ken die mensen ook niet. Laten we in plaats daarvan lek ker gaan eten in dat nieuwe Chinese restaurant. Daar zijn we gezellig me. ons tweetjes. Wat denk je er van?" JET ZEGT: „Ik voel er niet veel voor, Jules. Ik ben do. op dansen en naar mijn mening moet je zo nu en dan ook een- bereid zjjn te doen waar ik zin m heb. Het geeft niets, dat je niet zo goed kimt dansen. Als je maar een vrolijk gezicht zet en je nest doet je te amuseren, dan zul je je ook amu seren. Naar dat restaurant kunnen we altijd nog wel eens gaan". WIE HEEFT GELIJK? Jet heeft gely'k. Het voorstel van Jules is erg egoistisch; hij houdt he lemaal geen rekening met de verlan gens van Jet Het is wel eens goed voor haar en hem om met andere jon ge mensen op te trekken 'n plaats van altyd met zijn beiden te rijn. Zij moe ten deze kans om gezellig te dansen met beide handen aangrijpen. Als Jet Jules zijn zin geeft, zou het wel eens kunnen zijn, dat zij al haar verlan gens op zij zet om het Jules naar de zin te maken. Tips voor de huisv rouw Knijpers Nieuwe houten knijpers eerst een halfuur koken in water, waaraan een eetlepel zout is toegevoegd. Zij zullen dan niet splijten en bij vorst niet aan de was blijven kleven. Nieuwe kete) ijikwijls geeft een nieuwe alumini um ketel zwart water en een zwarte aanslag. Kook de eerste tijd vee] wa ter in de ketel en gebruik dit water niet voo thee en dergelijke zaken. Na een poosje ontstaat aan de binnenkant een beschermende laag en geeft de ke tel niet meer af. 11. Een bikini gedragen, hoewel u niet slank, lenig en beneden de twin tig bent? 12. Een rok gedragen, die zo nauw 's dat uva kousengordel zichtbaar was? 13. Een pantalon gekocht zonder te controleren hoe deze van achteren staat? 14. Een mouwloos ensemble gekocht alhoewel uw armen daarvoor te vle zig zijn? 15. Een te ruime sweater gedragen op een wijde katoenen rok, waaronder een wijduitstaande petti coat? 16. Een grijze veren hoed gekozen, hoewel u grijs haar hebt, zodat nie mand kan zien waar uw haar begint en uw hoed ophoudt? 17. Zo nu en dan een voorgevormde beha gedragen? 18. Lange oorhangers aangedaan, hoewel u een lange, dunne hals hebt? 19. Een avondje uitgeweest, tip-top in de kleren maai met een slordige haardos? 20. Een blouse gekocht, die zó kort as, dat hij steeds uit uw rok schoot? 21. Een prachtige winterjas ge kocht met een enorme kraag, hoewel uw hals zo kort is, dat het grootste gedeelte van uw gezicht door de kraag bedekt werd? 22. Grove leren schoenen gekocht in plaats van sierlijke pumps, waarin uw maat veertig niet zou zijn opge vallen? 23. Een sluike rechte japon gekocht, hoewel u zeer mager bent en u er veel vrouwelijker uitziet in een japonnetje met wat plooien en opstiksels. 24. Een vuurrode satijnen cocktail japon gekocht en niet gelet op de kreu kels bij maag en heupen, veroorzaakt door het feit, dat u te dik bent voor dergelijke japonnen? 25. Een kozakkenhoed van bont gekocht omdat het mode is en geen rekening gehouden met hc' feit, dat zo'n hoog model niet staat, aangezien u behoorlijk lang bent? Zelfs als u op verscheidene vragen „ja" moest antwoorden, dan behoeft u zich geen zorgen te maken. U bent de enige lang niet. De verkopers en verkoopsters in modezaken raden u aanDe volgende keer dat u gaat win kelen maar eens om u heen te kijken. U zult verbaasd staan GLORIA GORDON CHOCOLADE-KOFFIE Een kopje chocolade-koffie maakt men door een kopje voor een kwart te vullen met melkchocolade en de rest koffie. Het kopje echter niet tot de rand vullen want aan de melk chocolade en koffie moet nog een eet lepel sherry en snufje zout worden toe gevoegd alsmede wat slagroom, waar op wat chocoladepoeder gebtrooid is, De chocolade-koffie moet uiteraard heet geserveerd worden. Leuke streepjes Hier een alleraardigst voor beeld van een chique kinder jurkje in een streepjes-dessin. Onder het Jurkje wordt een petticoat gedragen. «iiiiiiifirsiiiiiiiiiiniiiiuiitiaiiiiRiHHiiiaaiiiüiiiiniRiiiiuiiiasiriifiai Honderden jaren lang beschouwde men „zuurbranden" of „het zuur" als een symptoon van iets ernstigs. Men dacht niet dat het ook maar iets te maken had met indigestie, het drinken van teveel bier of wijn of het eten van een te vette maaltyd. Men dacht dat het een hartkwaal was. Grijs flanel is een aanval aan twee ditie ook hier een volkomen nieuw ge- zyden op de mode begonnen dit voor- zicht gekregen. jaar. Zowei in Parijs als in Londen is In plaati van te mopperen: „al- dit materiaal plotseling weer modern weer grijs flanel" - ontdekken handi- geworden. ge vrouwen en meisjes manieren om In New York is grijs flanel altijd er iets nieuws en anders van te ma- een voorjaaïstraditie geweest. Maar ken. om lat de modesteden vrijwel altyd de De traditionele accessoires zijn zelfde lijn volgen, heeft de oude tra- zwart leren schoenen en handtas «n korte, witte handschoenen. Nu zien de Newyorkse dames het grote voordeel in van vuurrode accessoires of een helgele hoed bij de bekende zwart-wit accessoires. VEEL INVLOED VAN CHANEL. Een oude bekende, die we dit jaar zeer dikwijls tegenkomen is de grijs flanellen japon-mantel. Dikwijls is de ze uitgevoerd in de Prinseslijn, met een afstaande kraag en een rij zwarte knoopjes van hals tot zoom. D Amerikaanse vrouw ondergaat nog steeds sterk de invloed van Cha nel. Bijzonder populair is dit voorjaar een lichtgrijs flanellen mantelpak met een loshangend jasje zonder sluiting, dat afgezet is met geplooid koord. De grijs flanellen mantel, die vrijwel op alles staat, is een goede keuze voor de 'ate lente. Het model is recht, na.iw en bijzonder eenvoudig. Waarlijk chique meisjes dragen hun grijs flanellen mantel evenivel niet over alles en nog wat. Zij voeren de ze met gekleurde zijde en dragen er een japon van dezelfde zijde onder. Oo completeren zij het geheel wel met een zijde baret in dezelfde kleur. De combinatie van flanel en zijde, donkergrijs en fel rood en geel, is op vallend en apart. OOK VOOR DE AVOND. Topmodenieuws deze lente zijn man telpakken met een zeer wijde rok en een brede, bijpassende ceintuur, met eer kort, loshangend bolero-jasje. Dit jasje, natuurlijk van grijs flanel, :s gevoerd en afgezet met vuufrode zij de, in combinatie met de met een grote strik getooide blouse, die het geheel completeert. Lichtgewicht grijs flanel is zelfs ge schikt voor een avondje uit deze len te. Bijvoorbeeld indien gebruikt voor een eenvoudige, mouwloze Japon, waarop een zeer kort, luxueus bolero- jasje van brokaat of gouddraad wordt gedragen. Re hts: Een klassieke, grijs flanel len mantel, nauw en recht, met een keurig dasje om de hals, wordt ge dragen op een felbedrukte zijden ja pon en gecompleteerd met een bij passende zijden baret. Links: Licht grijs flanellen pakje a la hanel, afgezet met koord en ge completeerd met een wit zijden blou- Ofschoon de nare toestand die „het zuur" creëert nog dezelfde is als in de tijd van Napoleon, weten we nu heel wat meer over de oorzaak ervan. We weten dat ons hart er gelukkig niets mee te maken heeft. Het zuur is een mildere vorm van overgeven. Er is 'n teveel aan voedsel in de slokdarm terecht gekomen. Een nare toestand, want voedsel hoort m de maag. NIET VERSTANDIG Het branderige gevoel dat we heb ber., hetgeen meestal maar1 kort aan houdt, wordt veroorzaakt door zuren van de maag, Normaal gesproken zou er uit de maag niets naar de slok darm mogen ontsnappen. Dit wordt waarschijnlijk mogelijk gemaakt door het zuurgehalte in de maag. Het komt voor, dat u plotseling het zuur heeft als u na de maaltijd opeens vooroverbuigt. Iets van de maaltijd en maagzuren vallen dan plotseling te rug in het onderste gedeelte van de slokdarm. Het is duidelijk, dat het niet ver standig is op het hoofd te gaan staan of dergelijke gymnastische toeren te verrichten vlak na de maaltijd. De maag houdt dan niet van lichaams beweging en heeft graag wat vrede en rust. Om te beginnen heeft de maag al het bloed nodig dat er maar te krij gen is. Grote lichamelijke inspanning beperkt de voorraad. Als u steeds last hebt van zuurbran den is een onderzoek nodig. Wellicht is er iets niet in orde met de mkag of de darmen. Het is niet goed steeds hoeveelhe den blcarbonaat of soda of andere middelen te slikken, die helpen het zuur tegen te gaan. Als u last van zuurbranden krygt, ook met andere symptonen van indi gestie gecombineerd, en dit duurt eni ge dagen, ga dan op een licht verteer baar dieet en vraag uw arts om raad In zeldzame gevallen is het zuur de aanwijzing tot een ernstige maag klacht. Maar het is vaker hri eerste symptoom van 'n niet ernstige voed- selstoornls, die door dieet en medicy- nen spoedig genezen kan worden. HOED VAN PLUCHE Een hoed van pmche kan eventu eel thuis opgeknapt worden. Het is beiangrijk, dat de stof niet te nat wordt. Houd de hoed dus boven de stoom om het materiaal wat op te frissen en behandel vlekken met een vlekkenrr»iddel op een basis van spi ritus. Hij zal trachten alle aandacht te be houden door zich te houden alsof hij niet praten kan. Praat tegen het kind in normale vol ledige zinnen, bijvoorbeeld: „Haal Je jas maar dan zal mamma deze aan trekken". Als u alleen maar zegt ,jas' en voor de rest gebarentaal toepast, zal het kind ook zo gaan doen. Als hy naar de koekjestrommel wyst, geef hem dan niet meteen een koekje, maar leer hem te zeggen: „Mag ik alstu blieft een koekje mama". Maar val het kind niet teveel lastig en laat hem dingen niet te vaak herhalen. Bedenk, dat kinderen leren praten doordat zy herhalen wat hun ouders en andere mensen zeggen. Praat daarom zo normaal mogelijk met het kind en laat hem eenvoudige bood schappen overbrengen, bijvoorbeeld: „Ga naar papa en zeg dat het eten klaar is". U hoeft zich in dit stadium werke- iyk niet ongerust te maken over de geestelyke hoedanigheden van het kind. Als uw zevenjarig dochtertje haar beloften niet houdt - byvoorbeeld om het slaapkamerlicht uit te doen of uit schoo' rechtstreeks naar huis te ko men - straf het kind dan niet en houdt geen ellenlange toespraken over hoe erg het is om beloften niet na te ko men. Principes hebben geen betekenis voor een kind, dat te maken heeft met een verleiding zoals in bed big ven le zen of na school met vriendinnen biy- ven spelen. Laat het kind geen beloften doen, die moeilijk na te komen zyn. Vraag haT het licht van de slaapkamer uit te doen en als zij het niet doet, zeg dan de volgende avond: „Ik zal je even naar bed moeten brengen en je licht uitdoen want jij hebt me gisteren in de steek gelaten". Het kind zal dan waarschijnlijk alles doen om u te to nen, dat zij groot genoeg is om ver trouwd te worden. Zeg: „Kom regelrecht uit school naar huis daarna mag je weer buiten, maar ik moet eerst weten waar Je heengaat anders maak ik me bezorgd. Als het kind niet gehoorzaamt kunt u haar een paar maal uit school af halen. Dan zal zy haar leven wel gauw beteren, want zg wil niet klein lykon tegenover haar schoolvriendinnen. «Amt» Wijde avondjapon met romantische volants, uitqevoerd in nylon tulle. kleur Goya-rood van Doqnin. In een kleine flat in een zystraai van een van de hoofdwegen fn Lening rad woont de thans 72-jarige Anna Akhmatova met haar Jonge nichtje en twee katten. Ondanks haar vry no ge leeftijd heeft zij nog steeds «en spoortje van de bevalligheid, die eens de beroemde schilder Modigliaoi aan trok. Zijn portret van haar, gemaakt in 1911 in Parys, hangt nog steeds aan de muur by haar bed. In haai ogen is ook nog steeds de olik waar over de meest hartstochtelijke gedlch tc.i van deze eeuw zyn geschreven en rondom haar hangt een vastberaden sfeer, die doei begrijpen noe mevr Akhmatova, die geboien werd uil aristocratische ouders, het Sovjet-re- giero kon overleven

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7