ZATERDAG 2 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 ASC vierde feest in Noordwijks Casino WIE IS DE STERKSTE? DE RANGORDE VAN DE LAN DEN IN DE STRIJD OM DE Gezelligheid tot 4 uur hedenmorgen Met een ronduit gezegd geweldige feestavond heeft de 70-jarige Ajax Sportman Combinatie in de donkere uren van donderdag op vrijdag haar verjaardag gevierd. Het Casino te Noordwijk aan Zee. inwendig van bo ven tot onder behangen met papier stroken in de ASC-kleuren rood en zwart, puilde uit van de bonderden leden, oud-leden en verenigingsbe stuurders van welhaast alle voetbal verenigingen van Leiden en omge ving. Inleiding op de knalavond vormde de gezelligheidsrit voor automobi listen waaraan door ongeveer plm. 75 ASC-ers werd deelgenomen. Te drie uur vertrok men vanaf de in gang van het ASC-veld aan de Kem- penaerstraat en puzzelde men zich door het rijschema, dat als vanouds vakkundig en halsbrekend in elkaar gezet was door dokter F. G. van Leeuwen Tegen de avond druppelde de ka ravaan de hekken van het Casino- terrein binnen, waar men tot half negen de tijd kreeg de nodige krach ten op te doen voor het grote feest. De heer A. J. Wempe, voorzitter van de feestcommissie en sinds kort erelid van de vereniging, gaf na een kort woord van dank tot de organi satoren van de autotocht het woord aan Rudy Carell. In het volle uur, dat men Rudy Carell had toegeme ten kwam de stemming er spoedig in Wik»-^RENNEN Dick Enthoven vierde in Dauphine Liberé De Duitser Hans Junkermann heeft vrijdag de vijfde etappe van de Dau phine Liberé, van Chambery naar Gap (218 km) gewonnen. Hij legde de af stand af in 7 uur 21 min. 2 sec. De Fransma*. Poulidor, voor wie dezelfde tijd werd genoteerd, werd in de eind sprint verslagen. Mastrotto (Fr.) werd met 57 sec. achterstand derde en de eni ge Nederlander Dïck Enthoven, met 4 min. 16 sec. achterstand vierde. De algemene rangschikking luidt: 1 Mastrotto 28.42.08, 2 Junkermann 28.42.41, 3 Poulidoi (Fr.) 28.42 46, 4 Ba- hamontes (Sp.) 28.49.03. Dick Enthoven staat met 28.55.57 op de zevende plaats. DE PIJL VAN HET ZUIDEN De Luxemburger Grisuis heeft vrij dag de vierde etappe van de Pijl van het Zuiden, van Ettelbrück naar Ru- melange, gewonnen. Hij legde de 163 km af in 4 uur 16 min. 13 sec. In het algemene klassement behoudt de Belg Monty de leiding; de Neder lander Loonman blijft tweede. De algemene rangschikking luidt: 1 Monty 10.35.05, 2 Boonman op 11 Sec., 3 Hentges (Lux.) op 1.58, 4 Manzo (Belg.) op 2.18, 5 De Jager (Ned.) op 3.03. DE RONDE VAN ÏTALIë SONDRld P^BELL'aNJ^I^MORBECN0 \APRICA\ /-v^|njrobIO \PIAN DEIRESINELLH al dient gezegd, dat Carell weinig steun kon ondervinden van zyn col lega artiesten. Nadat dokter Van Leeuwen aan de hand van lichtbeelden had dui delijk gemaakt, wat men 's middags wel en allemaal niet had moeten doen tijdens de autotocht om in Noordwijk te belanden, kwamen The Lucky Stars onder leiding van Wim Strijk op de planken. De heer Wempe onderbrak het dansfestijn, dat tot vier uur duurde, omstreeks middernacht om nog even officieel in gedachten te vertoeven bij de wieg van de thans goedge mutste en gezellige 70-jarige oude baas: ASC. Vol goede moed danste men hierna het 71ste levensjaar van de Ajax Sportman Combinatie in. VOETBAL NEDERLAAG VOOR BENFICA Benfica, tweevoudig houder van de Europa-cup, heeft vrijdagavond in Kai- ro een schokkende 3-2 nederlaag gele den tegen het team van de National Sporting Club uit die stad. Bij de rust le'dden de Egyptenaren met 2-1. Ruim 50.000 toeschouwers oonden de wed strijd bij. ADO-JEUGDTOERNOOI Vrijdagavond is in Den Haag het drie daagse internationale jeugdtoernooi van ADO begonnen. Hieraan nemen deel ADO, Sparta, Israël, Nimes, Rapid We nen, Ajax, Feijenoord, Fortuna '54, Tot tenham Hotspur en Rot Weiss Essen. De eerste vijf teams vormen groep A, de overigen groep B. De uitslagen van de eerste dag zijn: Groep A: ADO-Nimt 2-0 (ruststand 0-0). Groep B: Tottenham Hotspur-Rot Weiss Essen 2-0 (2-0). SVLV De opstelling van SVLV voor de beslissingswedstrijd tegen Con cordia H., die mórgen ip het VVSB- terrein in Noordwijkerhout wordt ge speeld is als volgt: Doel: W. Spiegeler; achter: J. Mulder en F. v. d. Berg; mid den: H. Lamboo, Th. Krtan en Helm. v. Veen; voor: P. Hakker, G. Roodakkers, A. v. d. Valk, J. Kooyman en L. den Elzen. Supporters, dié. de reis naar Noord wijkerhout wensen mee te maken kun nen zich om 1 uur vervoegen bij siga renmagazijn Uljé. VOLLEYBAL Nw.-Brunhilde en Profwijk wonnen De eerste wedstrijden van Nw. Brun- hilde (dames) en Profwijk II in de pro motie-degradatiewedstrijd zijn voor onze stadgenoten bijzonder gunstig ver lopen. Nw. Brunhllde versloeg met 3-2 het Goudse Jodan-Boys, terwijl Pofwijk II een vlotte 3-0 zege behaalde op Vires et Celerltes, eveneens uit Gouda. NW. BRUNHILDE-JODAN BOYS Niets, maar dan ook niets brachten de Leidsi dames ervan terecht in de le set. Service en smash belandden regel matig in het net of werden ver uitge slagen en hoewel ook Jodan Boys niet tot gróóts spel kwam, toch wisten zij hun kansen beter te benutten, met als resultaat een 1-15 se'winst. De 2e set gaf gelukkig een heel ander beeld te zien. Nw. Brunhilde had nu het juiste maatgevoel weer te pakken en weldra bleek, dat Jodan Boys tegen het vooral aanvalleni soms goed spelend Nw. Brun hilde weinig had in te brengen. De set stand, 15-11, gaf een wat te gunstig beeld voor de Goudse dames. Oppermachtig waren de Leidse kam pioenen in de 3e set. Vooral aanvoer ster Wil Linschiten scoorde punten aan de lopende band uit de opslag. Met 15-1 ging deze 6et naar Nw. Brunhilde. In de 4e set kregen onze stadgenoten verschillende malen de kans om de wedstrijd in hun voordeel te doen ein digen, maar door wat te onbedacht spel ging de winst naar Gouda: 9-15. De 5e set moest nu de beslissing bren gen en hierin toonde Nw. Brunhilde zich beslist de sterkste. Via 7-0 werd het tenslotte een 15-11 setwinst. PROFWIJK-VIRES ET CELÉRITAS Volkomen kansloos werd de Goudse kam pioen door het reserveteam van Prof wijk naar een zeer duidelijke 3-0 neder laag gespeeld. De service en aanval van Profwijk II sloeg aan de lopet.de band gaten in de rammelende Vires-defensie, waarvan de le set wel een heel duide lijk beeld gaf: 15-1 voor Profwijk II. In de 2e set leek het er even op, dat Vires zich zou herstellen. Zij namen nl. een 0-3 voorsprong, maar tien bleken de Goudenaren bijna al hun kruit te hebben verschoten. Zonder al te veel in spanning kon Profwijk II gelijk komen en daarna gingen onze stadgenoten maar Lond I wereldkampioen I 2eploots 3eplootel4eploohs 1 1 Uruguay 2 Italië IïïEEIFEETJ 1 1 3 Brazilië 4 Duitsland \5 Hongarije 1 -'.6 Zweden '7 Argentinië QpkltïW öïsjechasl. ÖOostenrijk 10 Frankrijk 11 Joegoslov 12 VerStbten direct door. Via 11-4 werd het tenslotte 15-5. Ook de 3e set gaf aanvankelijk voor Vires een hoopvol beeld te zien. Direct vanaf de eerste opslag veroverden zij een voorsprong e:i voerden zij deze op tot 0-5. Even zette Profwijk II toen zijn tanden op elkaar en toen de tegenstan der was ingehaald, ging deze volkomen door de knieën. Met 15-6 trok Profwijk II ook nu weer aan het langste einde. Nederlandse dames wonnen van Duitsland partij zag Piket kans met een dubbel pionoffer snel tot een vernietigende aan val te komen, terwijl zijn opponent in de tweede ontmoeting in tijdnood .et iets slagvaardiger was en de score recht kon trekken. Een derde duel is dus nodig om hier de kampioen aan te wijzen. Overigens slechts een formaliteit, want beide spelers promoveren naar dé kampioensgroep. Chileense pers onthutst over ruw Europees voetbal De Chileense pers is hevig ge schrokken van het ruwe spel, dat de Europese ploegen bij hun eer ste wedstrijden voor het wereld kampioenschap ten toon spreid den. Het blad „Clarin" gebruikt de kop „wereldoorlog" om de ont moeting Italië-Duitsland te kwali ficeren. Dit treffen, dat doelpunt loos eindigde, wordt beschreven als een partij vrij-worstelen, waar bij vrijwel alles toegestaan was. Sepp Herberger, de Duitse coach heeft al bekendgemaakt, dat vier van zijn spelers min of meer ern stige verwondingen opliepen. Het zijn Schnellinger (spierverwon- ding), Haller, Schaefer (kuitbeen blessures) en Nowak (spierver- rekking). Ook e overige ploegen tellen reeds een vrij groot aantal geblesseerden, zodat de meeste teamleiders hun ploegen voor za terdag a.s. eerst op het laatste moment zullen samenstellen. Eén van de ernstigst gewonde spelers, is de Rus Doublinski, die een been brak. De breuk is zo ge compliceerd, dat de behandelen de chirurg de Rus als verloren beschouwt voor de voetbalsport. Vraagt demonstratie aan! MEERPOEVS NAAIMACHINEBEDRIJF Breestraat 171 LEIOEN Tel. 01710-24815 (Advertentie) J In Den Haag is vrijdag het vierlan- den volleybaltoernooi voor damesploe- gen voortgezet. In de eerste wedstrijd zegevierde Ne derland met 3-0 over West-Duitsland. De setstanden waren: 15-8, 15-9, 15-12. De Nederlandse dames hebben zich goed hersteld na de nederlaag, die zij op Hemelvaartsdag leden tegen Frankrijk. Vooral de verdediging sloot beter, waar bij het uitstekende spel van Tilly Boer Opviel. In de aanval was Riet van de Heuvel bijzonder op dreef. Tegen haar Smashes waren de Duitse meisjes bij lange na niet bestand, zodat de Neder landse dames met een ruime marge kon den zegevieren. In de tweede wedstrijd van vrijdag avond won Zuid-Slavië met 3-0 van Frankrijk. De setstanden waren: 15-7, 15-13, 15-6. TENNIS VIJF NEDERLANDERS NAAR WIMBLEDON Het bestuur van de KNLTB heeft voor het Wimbledontoernooi, d"t van 25 juni tot en met 7 juli in Londen woidt ge houden de volgende speelsters en spe lers ingeschreven: irevr. J. Ridderhof - Seven, mevr. E. de Jong-Duldig, Wil lem Maris, Piet van Eysden en Evert Schneider. De laatste zal op eigen ver zoek in het schiftingstoernooi uitkomen. Mevr. De Jong-Duldig de vroegere Australische speelster, die vorig jaar de derde ronde bereikte gaat op eigen rekening. Ter voorbereiding spelen Moris, Van Eysden en Schneider in de jaarlijkse wedstrijd tussen Cambridge en de Ne derlandse I.C. en vervolgens op Queens Club. De beide dames nemen aan de toernooi te Bristol en van de Queens Club deel. In de laatste wedstrijdenserie komt ook Fredy Marinkelle uit. SCHAKEN Kampioenschap LSB Voor het LSB-kampioenschap 1962 is nog in de hoofdklasse de inhaalpartij tussen M. D. Etmans en R. A. G. de Graaf (beiden Philidor) gespeeld. De ontmoeting eindigde na wederzijdse onnauwkeurigheden in het meest bil lijke resultaat, remise. Hierdoor werd de definitieve eindstand in de kam pioensgroep: 1. ïnr. A. de Groot (LSG) 5»/t |>nt. kam pioen; 2. J. J. Piket (Philidor) 5 pnt.; 3. M. D. Etmans (Philidor) 4*/t; 4. R. D. Westra (Philidor) 4; 5. Th. v. d. Oord jr (LSG) 3V»; 6 en 7. R. A. G. de Graaff (Philidor) en S. B. Boelsma (Philidor) beiden 2 pnt.; 8. W. G. Demmendal (LSG) IVj pnt. Volgens het wedstrijdreglement moeten de drie laatste spelers n.l. De Graaff, Boelsma en Demmendal degraderen. Dat dit wedstrijdsysteem tot zeer merk waardige situaties kan leiden valt te toetsen aan het geval van De Graaff. Deze speler, ongetwijfeld een van de meest veelbelovende LSB-schakers kan reglementair volgend jaar niet meer in de hoofdklasse geplaatst worden, Zoals het zich echter momenteel laat aanzien, maakt hij een pracht kans op het club- kampioenschap van Philidor! Voor het kampioenschap in de eerste klasse werd een korte match gespeeld tussen de twee groepswinnaars, n.l. Th. Piket (Philidor) en H. P. A. J. v. d. Spek (LSG). Deze match is voorlopig onbeslist geëindigd, want in dé eerste In de tweede ronde van het Rijnmond schaaktoernooi in Katwijk, in vorige ja ren in de Leidse Schaakbond als Casa- Caratoernooi bekend geworden, hebben zich geen verrassingen voorgedaan. Hoewel pas twee ronden verspeeld zijn, .staat het al vrijwel vast, dat de LSB- kampioen dit jaar de fraaie wisselbeker, uitgeloofd door de fa Parlevliet, ook mee naar huis zal nemen. Nadat mr. A. de Groot in de eerste ronde van Westra had gewonnen, versloeg hij thans de an dere serieuze kanshebber en houder van de Casa-Carabeker, W G. Demmendal. Deze kwam na een Franse partij al snel in het nadeel en moest in het verrë eindspel opgeven. De Katwijker C. Barnhoorn, een van de spelers uit de middenmoot van Kat* wijk I, leverde een verdienstelijke pres tatie door tegen zijn clubgenoot Ede ling, voorzitter en eerste bordspeler, tot winst te komen. Dit is de tweede partij, dat Edeling kansen onbenut liet. De ontmoeting tus sen Westra en Jerry Bey moest wegené ziekte van laatstgenoemde worden uit gesteld. Trouwens ook in d« lagere re gionen van het toernooi moesten par tijen tot een later tijdstip worden op geschoven. Stand: De Groot 2; Bey, Demmendal en Barnhoorh elk 1; Westra en Edeling elk 0. Groep B: D. Hoek-J. Koet (Leithen) 1-0; M. v. d. Plas-J. J. Bizot (Noordwijk) 1-0; Th. v. d. Berg-A. v. d. Berg (beiden Noordwijk en Philidor) uitgesteld. De Katwijker v. Plas heeft twee punten gescoord en neemt voorlopig de eerste plaats ih. Groep C: P. Langeler (Valkenburg)- P. Bavelaar '/e-Vtt, G. Vletter (Rijnsb.)'* A. Haasnoot 0-1; P. Dijkdrenth-H. Rus- senberg (Valkenburg) 0-1. In deze af deling heeft Haasnoot met 2 pnt. voor lopig de beste papieren. Groep D: inhaalpartij uit de eerste ronde: J. v. d. Nagel-J. de Jong l-Ö. Alle partijen uit de tweede ronde uitgesteld. Groep E: F. J. V. Spree-J. v. Rooieii (Noordwijk) 0-1; J. Riemers-M. v.'Dui venvoorden Vï-Ve. Tenzij anders vermeld, zijn de spelers lid van SV Katwijk. KORFBAL Crescendo Het eerste twaalftal gaat zondag naar Rotterdam teneinde aldaar tegen WION een streep te zettefi onder de competitiestrijd 1961-'62. Opgesteld zijn de dames Truus Noordermeer, Leny Kukler, Ank Van Dam, Hermien v. d. Burg, Joke Hazebroek en de heren Kees Cornelissen, Mat en Ton Ouwerkark, Wim Mulder, Leo I-epelaar eh Aad Schouten (aanvoerder). Dinsdag 5 juni a.s. om 19.30 uur trai ning voor alle junioren op het veld aan de Montgomerystraat. Op dinsdag 12 juili a.s. zullen 's avonds als afscheid van het seizoen 1961-'62 enige onderlin ge oefenwedstrijden worden gespeeld. De jaarlijkse algemene ledenvergade ring wordt gehouden op zaterdag 30 juni a.s. in de kantine aan de Montgomery straat. t anva*»g 19.45 uur precies. KORFBALTOËRNOOI Morgen zal in de Leidse Hout 't jaar lijks adspiranten-toernooi van Fluks plaatsvinden. Mede door de jaarlijkse adspirantendag in Amsterdam is de deel name ditmaal kleiner dans in de drie voorafgaande jaren. De deelnemende verenigingen zijn Excelsior (Hilvermm), Die Haghe, HKV, Morgenstand (ailen Den Haag), OSCR (Rotterdam), Hilver sum, De Danaiden, De Algemene eil Fluks (allen Leiden). De bisschop van Haarlem zal woensdag 6 juni geen audiëntie ver lenen. Kampioenschap 71/2 Scholte kandidaat no. 1 voor titel Van de Pol verrastte De Nederlandse vlag aan het feestpa leis te Oostende stond strak nit in de gure westenwind, die de golven hoog tegen de zeedijk deed uiteenspatten en de weinig vroege vakantiegangers met koude rillingen van het strand en de boulevard verjoeg. Ofschoon ook de vlaggen van de an dere landen, die in het toernooi om het Europees kampioenschap anker kader 71/» zijn vertegenwoordigd, fier in de wind wapperden, was het toch onze na tionale driekleur vooral, die vrijdagmid dag de meeste aandacht trok. Immers beide Nederlandse afgezanten in het toernooi, Henk Scholte cn Piet van de Pol, zorgden voor ee_- knal-effect, De Ëindhovenaar bleef kop door een magnifieke zege op de Spanjaard Galvez met een hoogste se rie van 130, terwijl Van de Pol het hu zarenstukje uithaalde óm uit een ach terstand van 120 punten de Europese kampioen, Laurent Boulanger, zijn eer ste nederlaag toe te brengen. Met een slotserie van 104 zorgde de Rotterdam mer Boulanger, die het vorig jaar te Thionville ongeslagen de titel behaalde, maar in deze partij niet waar kon ma ken wederom titelpretendent nümmer één te zijn. Ongetwijfeld is dit nu, voor al afgaande op zijn knappe, tot in de finesses beheerste kederspe. Henk Scholte. De uitslagen van ren: SpiJman (Did.) Vervest (Belg.) Rudolph (Did.) Grivaud (Fr.) Van de Pol (Ned.) Boulanger (Belg.) Galvez (Sp.) Scholte (Ned.) De uitslagen van tijen waren: Van de Pol Galvez Spielmann Boulanger de derde ronde wa- 85 10 17 8.50 300 10 141 30.— 200 17 61 11.76 300 17 94 17.64 300 16 104 18.75 237 16 50 14.81 124 j 51 24.80 300 5 130 60.— de eerste avondpar- 242 19 40 12.73 300 19 47 15.78 172 7 68 24.71 300 7 171 42.85 De laatste -uitslagen van de partijen van vrijdagavond luiden: Vervest 300 7 187 42.85 Grivaud 179 7 83 25.57 Rudolph 211 17 41 12.41 Scholte 3C0 17 73 17.64 Stand na de tweede dag: Scholte 8 130 30.— Boulanger 6 171 23.20 Vervest 6 187 22.96 Grivaud 6 104 21.58 Van de Pol 2 1Ö4 13.44 Galvez 2 51 12.54 Rudolph 2 66 12.51 Spielmann 0 75 11.89 Voor 12.000 toeschouwers heeft FO- Luik in de laatste t-vondwedstrijd van dit seizoen vrijdag op eigen terrein i iet 0-0 gelijkgespeeld tegen FC Barcelona. De Rus Valeri Brumel, wereldre cordhouder hoogspringen, zorgde vrij dagavond te Riga voor de beste wereld- prestatie di+ seizoen door dit nummer met een sprong van 2,17 meter te win nen. Maandag jl. verraste zijn landge noot Shavlakadze, de Olympische hoog springkampioen 1960, de atletiekwereld met een sprong van 2,15 meter. Narcissenkwekers mogen areaal voor de helft uitbreiden De narcissenkwekers, verenigd in de ver. „De Narcis" hebben in de gro te zaal van het laboratorium voor bloembollenonderzoek te Lissen niet veel woorden besteed. Aan het voor stel om het areaal met 5% nit te breiden. Binnen enkele minuten kon voorzitter M. Zandbergen al weer aan het volgende agendapunt beginnen. Slechts twee Ieder brachten naar vo ren, dat er toch al een paar honderd hectare teeltbewijs van narcissen niet gebruikt wordt; en waarom dan nu weer uitbreiden? Hun stem was als die van roepende in de woestijn. Het voorstel werd n.l. verder zonder slag of stoot aanvaard en dat is de laatste jaren niet voorgekomen. Zware concurrentie Opmerkelijk was ook de medede ling van de secretaris, de heer H. J. v. d. Laan, dat er nu in Engeland al minstens even veel narcissen worden geteeld als hier. Het wordt dan ook steeds moeilijker in Engeland, van oudsher het grootste afzetgebied, gro tere kw&ntums narcissen te plaat sen. Vervolgens hield prof Van der Want. de directeur van het laborato rium voor Bloembollenonderzoek, een inleiding over het virusziek in de harcissen. Net als de aardappeltelers verkeren de bollenkwekers in het na*- deel, dat ze hun gewassen door mid del van jonge bollen en knollen voortkweken en die nemen het virus mee. Gewassen die van zaad worden gekweekt, kunnen ieder jaar met eert schone lei beginnen. V ir us verspreiding Prof. Van der Want wees er op, dat het van 't hoogste belang is, dat win ners vann ieuwe rassen moeten be ginnen met virusvrij materiaal. Vaak worden de nieuwe gewassen te veel vertroeteld. Ze worden op beschut te plaatsen gezet of tussen andere planten en juist op die plaats vertoe ven de grootste verspreiders van het virusziek: de luizen. De luizen trek ken na hun overwintering er op uit en „proberen" vele van de planten, die ze op hun weg tegenkomen. Zuigt Zö'n luis op een gegeven moment aan een zieke plant, dan keurt hij die af en vliegt naar een volgende. De be smetting is dan meteen een feit. Als Als er geen zieke planten waren, dan Zouden die luizen geen kwaad doen. Volgens dr. Hillerus Lambers is de ontwikkeling van de luizen dit jaar zeer laat. Deze week kan bij gunstig weer de eerste grote vlucht worden verwacht. Het moeilijke aan de be strijding is, dat men de luizen wel kan doden met giftige stoffen, maar een luis is taai en leeft na het con tact met het dodende gift nog vrij lang. In zes uur tijds, aldus prof. v. d Want kan een luis veel schade doen. Drs. Slootweg van het laboratorium voor Bloembollenonderzoek besprak hierna nog de nieuwe kookproeven tegen narsiSsenaaltje. De beste resul taten zijn bereikt met een voorbe handeling van één week dertig gra den direct na het rooien en daarna een warmwaterbehandeling van vier uur bij 43Vs graad Celsius. Uit de rekening en verantwoording kon men zien, dat de vereniging op financieel gebied iets aan het inte ren is. Volgend jaar kan men een contributieverhoging verwachten. Aan het slot van de vergadering bood de voorzitter, de heer M. Zand bergen aan prof. Van der Want, die binnenkort uit de bollenstreek Zal vertrekken een boek aan. 10 Je moet vanmiddag niet meer le zen". En nu had ze er ook ineens geen zin meer in. Haar stemming sloeg om. Met de thee op het dien blad, dat aan drie touwtjes hing om het morsen te voorkomen, rende ze dc tra pop en bomde op de deur. Ze zette de thee op tafel, drukte even haar hoofd tegen Hans zijn schouder. Dat was zo haar manier om hem te bedanken en 't was vol doende. Toen hupte ze de zoldertrap op, want van die kant klonk luid ge lach. Op haar kamertje was niemand, maar het geluid kwam uit Pim z'n hok. En jawel, daar waren ze: Pim zat spoelen te winden en Florrie met bengelende benen op tafel zat toe te kijken. Op het divanbed hingen Elly vriendin. klein dikkerdje met gezonde rode wangen en stevige benen in wollen kniekousen. Ze waren in een gekke bui en hun gelach schalde door h°t lage vertrek met de balken zolde ring. „Ha, daar is Klaartje", nep Tineke, die zich wat rechter hees en haar kousen optrok, „nu zijn we compleet. We hebben geweldige plannen". „Waar heb je toch gezeten?" vroeg Florrie. „We dachten dat je was uit gegaan!" „Dat dachten zij", bromde Pim, „maar ik zei al, dat je niet helemaal knots was. Je zou nog geen muis de straat op schoppen". „Maar ik ben er toch maar door gekomen", riep Tineke terug. „Een reuze prestatie! Wel drie la nen door". En Pim bukte zich om een nieuwe spoel te pakken uit de V op de grond. Ineens voelde Klaar tje behoefte mee te doen met de vrolijkheid, te lachen en gekke din gen te verzinnen. Ze hees zich op het ladenkastje en zei: „Vertel.nou liever van jullie plannen. Wat gaan we doen?" „Buiten mijn goedkeuring", zei Pim .vlug en toen tot Florrie: „Hou die draad nou toch strak. Je let niet op, je bent een sufferd". Florrie lachte en riep: „Hup El, jij moet het vertellen. Jij hebt het be dacht". „We gaan een fuif houden", ver telde Elly. „Vanavond. Ze gaan alle maal uit". „Waar en met Wie?" vroeg Klaar tje. „Op mijn kamer, met ons vijven, zoals we hier zitten. Pim zorgt voor de muziek, Tineke en ik maken „de zaal" in orde en Florrie moet „het eten" in orde brengen". „En de drank", dreigde Pim. „Dat zou je willen! Drank!" zei Elly. „We drinken limonade, bier krijg je niet". „Limonade is best", vond Pim. „En waar moet ik voor zorgen?" vroeg Klaartje. „Ja, dat weet ik niet. Ook voor het eten misschien!" Toen sprong Klaartje met 'n bons op de grond. „Ik weet het, ik weet het", juichte ze. „Ik zorg voor de costuums. We houden een bal-mas- qüé. Dat is veel leuker". Elly en Tineke zaten ineens recht op. „Een reuze idee! Dat doen we. Maar dan moet iedereen voor zijn eigen costuum zorgen. Dan is het een verrassing". „Dan ga ik met Flor mee lekkers kopen, terwijl jullie de zaal in orde maken. Vooruit. Hoe laat is het?" „Half vijf", zei Pim, „maar laat ze het nou niet merken. Anders moet je weer allerlei beloven". De meisjes stonden energiek op. „We geven ieder een kwartje. Dan gaan jullie er op uit. Wij gaan aan moeder vragen of Tineke mag blij ven slapen en dan kunnen jullie dat meteen gaan zeggen en haar pyama meebrengen". „Prachtig" zei Florrie. „Hoe laat beginnen we?" „OVn half acht. Eerder zijn mams en vader niet weg. En nu", comman deerde Elly, „aan het werk. Pim, je mag alleen komen als je een dende rend costuum aantrekt". „Dat is gemakkelijk. Dat heb ik niet, dus kom ik niet". En fluitend boog hij zich over zijn radio in aan bouw. Tineke stampvoette, „Je bent erg flauw. Je bent de muziek, dus moet je komen. Kom dan maar zo". „Uw dienstwillige dienaar", zei Pim ernstig. Mevrouw Franken vond goed, dat Tineke bleef, „maar", zei ze, „maak het niet te laat kinderen. Ik weet wel niet, wat jullie van plan zijn, maar jullie zien er op de een of an dere manier ondernemend uit". Onderzoekend keek ze van de een naar de ander. Ze konden zich haast niet goed houden en plotseling vloog Elly haar moeder om de hals en riep: „Je mag niets vragen. We. zullen reuze goed op 't huis passen en op iedereen", „Ja maar", begon mevrouw, maar Elly smoorde haar bijna in een om helzing. Hoofdschuddend keek mevrouw hen na en glimlachte. Voor één keertje moesten ze dan maar eens gek doen. Op school de den ze allen hun best en ook met Florrie begon het beter te gaan En de kinderen hechtten aan elkaar door gezamenlijke pretjes. De zon dag was er om eens heerlijk uit te slapen. Het Was droog buiten en de storm was veel verminderd, maar de kilte drong door de kleren heen. Florrie liep met Klaartje naar het huis van de familie Mulder, waar Tiineke's oudere zuster hen opendeed. Ze opende de deur op "een kier en snauwde: „Wat willen jullie?" Klaartje stootte Florrie aan. „Ik ben het Minny, Klaartje Fran ken", zei ze. Dat zie ik, ik ben niet blind. Ti neke is niet thuis". De deur bleef op een kier. „Moeder vraagt, of Tineke van nacht bij ons mag blijven slapen". „Wat een nonsens. Ze kan toch evengoed thuis slanen. Is er iemand jarig?" Dit alles op snauwerige toon. „Neen. Zomaar, voor de gezellig heid. „Ik zal het aan moeder vragen". Pats, de deur viel dicht en daar ston den de twee meisjes op de winderige stoep. Even keken ze elkaar beteu terd aan, toen barstten ze in lachen uit, „Wat een draak", hikte Florrie. „Wat een mispunt", schaterde Klaartje. Even later werd de deur weer ge opend en door de spleet reikte de vriendelijke zuster hen een pakje aan. In het schemerige licht zagen ze nu duidelijk, dat Minny haar hoofd vol krulspelden had. ,,'t Is goed", zei ze kortaf en klapte de deur dicht. Met de toiletboel on der de arm geklemd snelden ze weg, luidop lachend. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8