_KKK giro 323300 Joop Koevoets lichtte hen in over „Spreken en vertellen" t GESLAAGDE RECEPTIE VAN ZLC Mr. R. M. Gallas burgemeester v. Leiderdorp Prof. dr. H. J. Lam nam afscheid in de Leidse Schouwburg INSTALLATIE 16 OF 18 JUNI DE DAME MET DE PAARDESTAART ZATERDAG 2 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Katholieke kleuterleidsters bijeen De kring Leiden van de katholie ke kleuterleidsters, sectie van de „St. Augustinus-vereniging", heeft woens dagmiddag in „Het Gulden Vlies" een bijeenkomst gehouden onder leiding van mej. Righart van Gelder. De vergadering was vrij goed bezocht. Vogels van diverse pluimage, als we dit beeld hier mogen gebruiken, wa ren aanwezig in habijten van allerlei snit of in meer wereldser kledij, de laatsten echter wel sterk in de min derheid. Behalve een aantal huishoudelijke onderwerpen vermeldde de agenda een spreekbeurt van de heer Joop Koevoets over het probleem „Spre ken en vertellen", een onderwerp dus, dat de verzamelde kleuterleid sters na aan het hart lag. Prachtig op de aangegeven tijd heette de presidente een flink aantal leden en rector Van Vught, de nieu we g.a. als opvolger van rector Son- daal, welkom en sprak daarbij de wens uit. dat de rector zich bij de kleuterleidsters thuis zal voelen. Mej. Righart van Gelder deelde voorts mede dat het congres te Rot terdam gehouden zal worden op 12 en 13 juni. In het najaar zal nog én- maal een bijbelcursus worden gege ven, bestemd voor hen, die niet in de gelegenheid waren de eerste cursus tc volgen. Dit zal geen vervolgcur sus zijn, die komt later en wel te beginnen 11 september. Aan mej. H. J. Doove, de afgetre den penningmeesteresse, werd dank gebracht voor haar werk. Mej. Omt- zigt is haar opvolgster. Tot afge vaardigden naar de ochtendbijeen- komst van het congres té Rotterdam werden een vijftal dames aangewe zen. Tenslotte brak de voorzitster een lans voor de goede viering van het beschermfeest van St. Augustinus. Er is een H. Mis en een gemeenschap pelijk ontbijt. Rector v. Vugt sloot zich hierbij aan en vroeg tevens be grip bij de leden en gelegenheid om „in te groeien". „SPREKEN EN VERTELLEN" Pe heer Joop Koevoets hield na een k«rte koffiepauze zijn aangekon digde praatje. Spr. begon met een korte analyse van verschillende spraakgebreken bij kinderen en de weg, die volgens hem gevolgd dient te worden naai een evtL medische behandeling. Hy sprak over goed en verkeerd gebruik van de stem, de in vloed van de omgeving van het kind. Neuzelende kinderen b.v., moet men in het begin maar beter gewoon met de andere kindercu mee laten doen, hoewel daardoor weweer gevaar bestaat, dat de andere kinderen het neus-spreken gaan imiteren. De heer Koevoets sprak voorts over de taalverwording, waartegen de kleuterleidster zelf veel kan doen door weik te maken van haar eigen taal en uitspraak. Na gewaarschuwd te hebren linkshandigheid koste wat het kost niet te willen verbeteren door gedwongen i echtshandigheid «.waardoor het linksnandige kind ge makkelijk gedwongen neurotische aandoeningen kan krijgen), behan delde spr. in het kort de z.g.n. ver bale expressie, d"or middel van het poppenspel, 't zelf spelen met schim metjes en het vertellen en laten voordragen. In dit verband drukte de heer Koevoets zijn gehoor op het hart daarvoor geen kinderen te se lecteren, maar alle kinderen zonder uitzondering daaiaan te doen mee werken. Soms kan het wel goed zijn juist de „minder begaafde kinderen" daarvoor aan te wijzen. Aan het einde van zijn interessante betoog gaf de heer Koevoets een voorbeeld van goede verbale expres sie door het lezen van een sprookje van Bomans. De causerie lokte een aantal vra gen uit, die door de heer Koevoets naar beste vermogen werden beant woord. Wie niet in de gelegenheid is zijn gave op de collecteschaal te schenken of wie een extra-bijdrage wil zenden, kan gebruik maken van KATHOLIEKE KERKENBOUW NEDERLAND te UTRECHT desgewenst met vermelding: „bestemd voor kerkenbouw in het bisdom (Advertentie) spreker enkele suggesties, die nog nader onder de loupe zullen worden genomen. Tot slot bracht hij de kampioensploeg en het ZLC-bestuur In verband met het behalen van een hartelijk getint toespraakje nog nog hulde namens zijn vereniging het kampioenschap van de eerste eens nadrukkelijk bezegelen, klasse van de LVB en de promo- De rij van sprekers werd ge- Lugdunum. De heer C. Th. Maas, voorzitter van Leidse Boys, wees tie naar de 4de klasse van de KNVB 0pend door mr. J. J. de Jong, voor- eveneens op de indrukwekkende van het eerste elftal heeft het be- zitter van de KNVB, afd. Leiden, prestaties die ZLC I had geleverd stuur van de Leidse Voetbalvereni- die allereerst de nadruk legde op de en de offers die hiervoor zijn ge- ging „ZLC" (Zuiderkwartier-LDTS- fantastische „spurt", waarmede ZLC bracht.. combinatie) in tegenwoordigheid van i zjch in 3 jaar tijd van de 2de klasse De heer P. F. S. Biegstraten, voor de kranige kampioenen gisteravond de LVB naar haar huidige promo- zitter van DOCOS, feliciteerde ZLC in „Het Gulden Vlies" een zeer druk tie tot 4de klasse der KNVB speelde, met de thans bereikte mijlpaal. Zijn bezochte receptie gehouden. Vele Tot slot wenste hij ZLC in de vereniging verheugde zich nu al, al- bloemstukken en gelukstelegrammen grote Bond nog heel veel succes toe dus spreker op de komende ontmoe- - w.o. van het bestuur der KNVB - en sprak hij als zijn overtuiging uit, tingen met ZLC in de KNVB-ver- vertolkten de gevoelens, welke men dat haar kampioensploeg een belang- band. die ongetwijfeld van de meest zowel in KNVB- als in LVB-kringen rjjk steentje zal gaan bijdragen tot prettige en sportieve aard zullen voor deze welverdiende promotie de hechtheid van de KNVB-sportge- zijn. „U kunt ervan verzekerd zijn, koestert en zeer velen kwamen de- meenschap. TT4i~ ~~J~"1 ze gevoelens met een handdruk en Namens Roodenburg sprak voor- Sidney v. d. Bergh voorzitter UNICEF dat wij U geen puntje cadeau zul- o len geven", aldus de DOCOC-prae- zitter L. Geupke vele waarderende ses, die er tot slot nog op wees, dat woorden voor de prestaties, die door de promotie van ZLC twee ZLC had geleverd en schetste hij nieuwe Leidse derby's op het pro- in het kort nog de verplichtigen, die gramma komen te staan. de onderhavige meebrengt. promotie met zich Na een massale felicitatie, waar bij zowel het bestuur als de spelers De heer J. Breedeveld aUereerst vele handen moesten drukken, sprekende als Destuurslid van de sprak de ZLC-voorzitter, de heer H. 1o: jt jbpi cAcnuc eiis uciiuuisnu vcui ue buiük ue vuuiziuciuc xicci 11. (Wassenaar) is door' het bestuur van' Leidse Sportstichting, deed in zijn A. Lolkes de Beer - die alle sprekers a TTr>i felicitatietoespraakje namens de vlot had geantwoord - nog een kort de stichtmg Nederlands Comité Um- Sportstichtir^ de J kampioenen de dankwoord voor de betoonde be- cet gekozen tot voorzitter. toezegging, dat er hard wordt ge- langstelling en blijken van medele- •P v- d- Bergh, d e vi e-p - werict aan een oplossing inzake het ven met het behaalde succes van cident is van het Unilevr-concern en terrein-probleem. In dit kader deed zijn vereniging en het eerste elftal, tal van openbare functies bekleedt, c volgt by het kinderfonds van de Ver enigde Naties mr. A. M. Joekes op, die tot zijn overlijden op 1 april j.l. voorzitter was van het Nederlands Unicef-comité. H.K.H. prinses Bea trix is ere-voorzitster van Unicef in Nederland. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden berzonden. De data, Het Koninklijk Besluit, waar Leiderdorp sedert eind febrnari met spanning op heeft gewacht, is gistermiddag in het Staatsblad gepubliceerd. Met ingang van 16 jnni is mr. Robert Marie Gallas de nieuwe eerste bur ger van het dynamische dorp achter Zijl en Rijn. Mr. Gallas, thans 39 jaar, is referendaris A, hoofd van het bureau „Openbare Orde en Justitiële Zaken" in het kabinet van de Commissaris der Koningin in de Provincie Zuid-Holland. land; de heer Gallas voorzitter van de jeugdcommissie in het gewest Zuid-Holland. Behalve deze functie is de nieuwe burgemeester nog bestuurslid van de Marthastichting te Alphen aan den Rijn, secretaris van het Carnegie Heldenfonds en secretaris van de contactcommissie voor Verkeer in Zuid-Holland. Niet onwaarschijnlijk is het, dat de gemeentenaren van Leiderdorp in de toekomst hun burgemeester kunnen zien tennissen in het nieuwe tennis park, want mr. Gallas is ook nog voorzitter van de Oranje Tennisclub in Den Haag. De heer en mevrouw Gallas zijn beiden namelijk enthou siaste beoefenaren van de tennis sport. HUIS MET EEN TUIN Het burgemeestersgezin - de heer Gallas huwde in 1948 met mevrouw W. Gallas-Dortland uit Gouda - woont nu nog in de Van Neckstraat 76 in Den Haag. Het echtpaar heeft twee kinderen. Rob, 11 jaar, zit in de vyfde klas van de Haagse School vereniging en Margreet, 8 jaar, zit in de derde klas van het Instituut Wol- ters in Den Haag. Het is wel de bedoeling - een har- tewens van het echtpaar Gallas - om zo spoedig mogelijk de ambtswoning in Leiderdorp te kunnen betrekken. Hoewel het gezin nu een mooie wo ning heeft, gaat het verlangen toch meer uit naar een huis met een tuin. De ambtswoning in Leiderdorp heeft een tuin, zoals men al tijdens een autotochtje - het gebruikelijke autotochtje van toekomstige burge meesters - door Leiderdorp bij avond heeft kunnen constateren. Dit is vrijwel het enige, wat mevrouw Gallas van Leiderdorp weet, zoals zij aan het Leiderdorps Nieuwsblad me dedeelde. Zij herinnert zich nu nog wel, dat zij over een opgebroken weg reden en dat men een van de omleidingsborden of provisorische verkeerslichten per abuis genegeerd moet hebben ORGANISEREN HOBBY Mr. Gallas is niet de eerste bur gemeester in het geslacht Gal las. Grootvader was burgemees ter van Hellevoetsluis. Van zijn relatie met de tegen woordige burgemeester van Bar- neveld en door zijn functie in 't Kabinet kent mr. Gallas Leider dorp en zijn vraagstukken. Dat annexatie door Leiden aan zijn toekomstige gemeente voorbij gegaan is, vindt de nieuwe bur gemeester verheugend. De gezonde groei en de vele plannent die nu op stapel staan Dynamische figuur met vele functies Mr. Gallas, die op zaterdag 16 of maandag 18 juni door de loco- burgemeester van Leiderdorp, de heer C. Meerburg in zijn nieuwe functie zal worden geïnstalleerd is in de Rijnstreek geen onbe kende. De nieuw benoemde bur gemeester is op 24 april 1923 ge boren te Zevenhuizen, alwaar zijn vader het notarisambt be kleedde. Vanuit Zevenhuizen be zocht de heer Gallas het gymna sium in Gouda. Hij behaalde het einddiploma en ging hierna rechten studeren in Leiden. Na het doctoraal examen aan de Leidse universiteit was mr. Gal las van 1948 tot 1950 verbonden aan het bureau „Waterstaat recht" van de Provinciale Grif fie van Zuid-Holland. Vanaf 1950 is hij werkzaam bij het kabinet. Zijn huidige rang en functie da teren van 1957. Mr. R. M. Gallas is Nederlands Hervormd en lid van de Chris telijk Historische Unie. FUNCTIES Door zijn functies bij het Kabinet is mr. Gallas een figuur die vele top figuren kent en andersom ook ge kend en gewaardeerd wordt. Achter de naam van zijn bureau „Openbare Orde en Justitiële Zaken" gaan vele activiteiten op provinciaal terrein schuil. Alles wat met de openbare orde in de provincie rechtstreeks of zijde lings verband houdt valt of liever gezegd viel - mr. Gallas denkt op 't ogenblik begrijpelijk meer aan de toekomst - binnen het ambtelijk do mein van mr. Gallas. We noemen slechts het contact met de rijks- en gemeentepolitie, be scherming bevolking, de vuurwapen- wet, notariaat, civiele verdediging. Bijna vanzelfsprekend heeft mr. Gallas dus ook de herinneringsme daille gekregen van H.M. de Konin- ging in verband met de voorbereiding van vele vorstelijke bezoeken in de provincie Zuid-Holland. Welhaast alle burgemeesters van Zuid-Holland kent mr. Gallas per soonlijk, zeker allen van naam. De vriendschappelijke verhouding tus sen de oude burgemeester van Lei derdorp, de heer K. van Diepenin- gen en de toekomstige burgervader, komt evenwel niet alleen door het ambtelijk contact. Beiden vervulden namelijk ook bestuursfuncties van de Koninklijke Ned. Schaatsenryders- bond. De heer Van Diepeningen was voorzitter van het gewest Zuid-Hol- Mr. R. M. Gallas, gefotografeerd met echtgenote en kinderen in de woning aan de Van Neckstraat in Den Haag. hebben bepaald indruk gemaakt op mr. Gallas. „Organiseren en iets opzetten", is een hobby van mij. „Hopenlijk heeft men mij niet al het gras voor de voeten weggemaaid DE VLAG UIT In het huis van de familie Gallas, waar na het bekend worden van het nieuws de vlag werd uitgestotken, heeft gistermiddag en de gehele avond de telefoon vrijwel niet stil gestaan. Zeer vele vrienden kwamen feliciteren. Uit Leiderdorp kwamen loco-burgemeester C. Meerburg, wet houder A. Kleiss en gemeente-secre taris C. Hobo hun opwachting maken. Naar wordt verwacht, zal mr. Gal las woensdag a.s. door de commis saris van de Koningin, mr. J. Klaa- sesz, beëdigd worden. Hieronder laten wij het inhuldi gingsprogramma volgen. Er moet nog beslist worden of de ontvangst op za terdag 16 of maandag 18 juni zal plaats hebben. INSTALLATIE 1. Begroeting aan de grens Leider- dorp-Zoeterwoude door de loco-bur gemeester, de heer C. Meerburg, waarna ontvangst door het Comité bij de N.V. Ned. Durisol. 2. Vertrek per boot van N.V. Ned. Durisol naar het gemeentehuis. 3. Raadsvergadering en inhuldiging. 4. Zanghulde door alle schoolkinde ren. 5. Receptie in het Dorpshuis. 6. Inspectie Brandweer. 7. Défilé van de verenigingen. 8. Rondrit door het dorp. 9. Concert door de Harmoniekapel Leiderdorp op het Burgemeester Brugplein. LEIDERDORP Molen overgedragen in Zijllaan en Meyepolder In de vergadering van ingelanden van de Zijllaan en Meye polder was het belangrijkste agenda punt het voorstel tot verkoop van 't molenerf aan de gemeente. Het ge meentebestuur had twee jaar gele den het bestuur van de polder ver zocht de molen te mogen kopen voor de symbolische prijs van ƒ1.-. De gemeente zou zich dan verder met de zorg en het behoud van de molen be lasten. Het bestuur is een andere me ning toegedaan en stelt voor het mo lenerf, groot 640 m2, aan de gemeen te te verkopen en de molen niet aan de gemeente over te dragen. De grondprijs zal 1,- per m2 kosten. Hiermede ging de vergadering ac- coord. Het verslag van de penningmees ter meldde een batig saldo van 1200 gulden, hetwelk een teruggang bete kent van 300. Bij de begroting voor 1962 werd de omslag weer vastge steld op ƒ12 per ha. Gistermiddag heeft Prof. Dr. H. J. onvoldoende rekening houdende be- Lam zijn afscheidscollege als gewoon woners van het prachtig geconstru- Leids hoogleraar in de systematische eerde, maar uitzichtloze gebouw der plantkunde gehouden in de schouw- klassieke planten-morfologie nauwe- j burg te Leiden. Hij sprak over de lijks verwachten, dat zij bekennen waarop de correspondentie uiterlijk ontwikkeling van de biologie in de de grens van hun interpretatiemoge- ter post moet zijn bezorgd, staan, tus- laatste dertig jaar, waarin hij achter- lijkheden te hebben bereikt, sen haakjes, achter de naam van het eenvolgens in Buitenzorg (Java) en Prof. Lam gaf enkele detailbe- schip vermeld. 411 Leiden in professoraat heeft be- schouwingen over zijn theorie en Ver. St. van Amerika: s.s. Staten- kleed* Hij vroeg zich af, of de tegen- verklaarde voorts, dat de toekomst dam (3-6) ss. Nieuw Amsterdam" woordi&e botanici niet veel te wei- van de evolutie in de plantenwereld nig rekening houden met de factor waarschijn1 ijk toegekend zal moeten tijd, in de ontwikkeling van de vor- worden aan de angliospermen als de men en functies van planten. voorouders van een volgende domi- In de loop van de jaren na de nerende groep. (8-6), s.s. „Sommelsdijk" (6-6); Ar gentinië: t.s. „Lago Traful" (4-6); Australië: s.s. „Patonga" (3-f Tfina" /A c). 1X yn e Xil UC iuup Vdll Uc JcUcIl lid Uc llcIcIlUE glUcp. Frio" (6-6); Brits-Oost-Afrika): m.s! tweede wereldoorlog heeft prof. Lam Na het wetenschappelijk gedeelte een theorie ontwikkeld, die thans be- van zijn afscheidscollege bracht prof. y.-rt m.'» /e c\oi CCIl UleUlIB UlllWlKKc V et o Tpffufl A'u kend staat als die van de stachye Lam dank aan die in het rijksher- tendam (3-6), m.s. ,^stner Char- fyiiosporie der cormofyten. Deze the- barium te Leiden en het botanisch lotte acnuite (ö-bj; unin: t.s. „ira- orje werd VOor het eerst in 1948 ge- laboratorium medewerking aan zijn vestein (6-6); Indonesië: verkeer publiceerd en heeft betrekking op de arbeid hebben verleend, gestapt; Ned. Antillen: m.s. »Ulys- ontwikkeling van diverse planten- Prof. Lam werd daarna hulde ge- j!e?» //i dl UW"^eeiai?r 'S' soorten op grond van gegevens, die bracht door de rector-magnificus van /R «n c m'S' Plyj11011"1 door de paleontologie zijn verkregen, de Leidse universiteit, prof. dr. G. (6-6); Suriname: m.s. „Kreon' (6-6); Deze theorie heeft zich moeizaam Sevenster, die ook namens de cura- Rep. van Z.-Afrika en Z.-W.-Afrika: een weg gebaand door het doornige toren sprak. Namens de oud-leerlin- m.s. „Edinburgh Castle" (3-6), m.s. struikgewas van verguizing, verwer- gen, medewerkers en collegae bood „Zonnekerk" (6-6), m.s. „Striling ping, negatie of verklaringen van prof. Sevenster een door de kunst- Castle" (7-6). overbodigl. .id met enkele troostende schilder Hofker vervaardigd portret Inlichtingen betreffende de ver- bloemen van adhaesie er tussen van prof. Lam aan. Dit portret zal zendingsdata van postpaketten geven aldus spreker. Men kan echter van in het rijksherbarium een plaats krij- de postkantoren. de conservatieve, met de factor tijd gen. SNUFFELEN IN HET MUZENHUIS DE DAME met de getrimde paar- destaart hierboven op de foto trof fen we aan in een Leids muzenhuis, dat niet tot de grootste maar wel tot de intiemste en mooiste van ons land behoort: de Leidse Lakenhal. U moet u door de foto niet laten misleiden. De dame zult u niet le vensgroot achter haar tafeltje aan treffen. Het is nl. het tafereel op 'n pendule, die in een der stijlkamers staat, nl. die uit de tyd der empire. De naam „empire" duidt er al op, dat we hier met een stuk te maken hebben uit de tyd van keizer Napo leon-Bonaparte en als bijzonderheid kunnen we er aan toevoegen, dat zijn broer Lode wij k-Napoleon koning van Holland, het kostbare kleinood cadeau heeft gegeven aan zijn mi nister vap financiën J. H. Apellius in het jaar 1810. Het is ons niet be kend hoe dit apparaat, dat ook nu nog tot op de minuut gelijk loopt in de Lakenhal verzeild is geraakt. Was Apellus een Leidenaar of is 't stuk aangekocht? Het tafereel is door de edelsmid met monniken-nauwkeu righeid gewrocht en geeft een inte ressante kijk op de empire als stijl. Men liet zich, mede onder invloed van het feit, dat Napoleon diepe be wondering aan de dag legde voor de Egyptische, Griekse en Romeinse be schaving, door de oudheid inspire ren. De BB-achtige paardestaart van de jonge joffer moet u dan, dunkt ons, Grieks zien. Het beeld op de achtergrond is dat van de blinde Griekse dichter Homerus, de man, die als een soort reizende verslag gever Odysseus op zijn omzwervin gen op de voet volgde. De vogel links met een olielamp in de bek is typisch Romeins. Dit voorwerp be hoorde tot de huisraad en elke Ro meinse woning. Tenslotte links en wordt gehouden, de twee inspiratie- jonge geliefden, die zo graag een rechts van de klok, die als het ware godinnen, vriendinnen van dichters rijmwoord op hun Annie willen heb- door en gelen vleugels op zijn plaats en schilders op zwart zaad en van ben. Muzelman.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4