m P I8 81 f ■I WIE PUZZELT ER MEE? De avonturen van MICKEY MOUSE 3 KORTE golf ZATERDAG 2 JUNI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 1 2 3 5 6 7 9 10 11 13 15 16 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 TT TT 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 Hor. 1. aanleg, 6. schotse geruite stof, 11. meisjesnaam, 12. grensri- viertje tussen Sleeswijk en Holstein, 14. gem. in Gelderland, 15. welaan, 16. vertegenwoordigster, 18. slede, 19. stad in Arabië, 20. kettingraadje in een uurwerk, 22. te kennen geven, 25. treurspel, 27. meisjesnaam, 28. oude benaming voor liter, 30. meis jesnaam, 31. jongensnaam, 32. uit stalling, 35. voorzetsel, 37. achter deel van de hals, 38. railroad (afk.), 39. jaar (afk. Lat.), 40. als 28. hor., 41. landbouwwerktuig, 42. wijsgerig stelsel, 45. gewicht (afk.), 46. tijd rekening, 48. sportterm, 49. voor, 51. wijze, 53. grote deur, 55. aanspreek titel van een koning of keizer, 57. wal, 58. telwoord, 60. eetketeltje, 62. rivier in Siberië, 63. plaats op Ame land, 65. begrip, 66. vaarwel, 67. mu ziekstuk, 68. aardappel. Vert. 1. halsdoekje, 2. meisjesnaam, 3. muzieknoot, 4 telwoord, 5. telw., 6. niet goed doorbakken, 7. vogel, 8. voorzetsel, 9. gravin uit het Holl. Huis, 10. Rom. keizer, beroemd om zijn rechtvaardigheid, 13. afkorting van dyne, 16. meisjesnaam, 17. aan eensluitende reeks, 19. myth, figuur, 21. vaatwerk voor vloeistoffen, 23. rechtschapen, 24. voorwerp om die ren te vangen, 26. stierendoder, 28. statiekoets, 29. nevens, 31. telwoord (Eng.), 33. baan voor balspel, 34. kleefmiddel, 36. nauw, 42. taankleu- rig, 43. bo„.n 44. lyrisch gedicht, 47. soort, 50. „tok, 51. omgang van een toren, 52. als 51 hor., 53. foltertuig, 54. rivier in Italië, 56. drietenige struis, 57. harde rots, 59. jongens naam, 61. voegwoord (Fr.), 62. lied, 64. scheik. element (afk.), 66. wa terstand (afk.). Voor de wekelijkse puzzel stellen wij weer twee prijzen van 5.be schikbaar. De oplossingen dienen vóór donderdagmiddag a.s. 12 uur cp onze bureaus te zijn. Op enve loppe of briefkaart gelieve men dui delijk „puzzclredaktie" te vermelden. OPLOSSING VORIGE WEEK Hor. 1. Eem, 4. schavot, 10. dra, 13. vlas, 15. talon, 16. Saar, 17. Aaron, 19. les, 20. atlas, 21. Nimes, 23. preek, 25. smet, 26. omen, 28. TV, 29. aren, 31. Deen, 32. t.t., 33. aap. 35. rigel, 37. Lea, 38. traan, 39. eer, 40. wreed, 41. uil, 42. Etten, 44. ami, 45. uk, 46. gems, 48. nipa, 51. s.o., 52. pers, 54. eend. 56. Givet, 57. regen, 59. kapen, 60. dis, 62. rekel, 64. egel, 65. Na men, 67. Leda, 68. iet, 69. Sumatra, 70. Nes. Vert. 1. eva, 2. elan, 3. Maris, 5. ct., 7. aleer, 8. vos, on, 10. Dalen, 11 raak, 12. Ars, 14. somma, 16. steen, 18. Neer, 20. arme, 22. ster, 23. poel, 24. statuut, 27. stadion, ongenum merd hokje: Varik, 30. niets, 31 de ren, 32. teems, 34. pal, 36. get, 37. Lea, 42. Ernst, 43. nier, 46. gevel, 47. eren, 49. peer, 50. angel, 52. pipet, 53. prima, 55. deken, 56 gage, 58 Nede, 59. kei. 60. dam, 61. set, 63. las, 65. nu, 66. nr. Wij zullen dezer dagen 'n chèque van 5,toezenden aan mevr. E. v. Eeden-Rooijers, Schoolstraat 18 te Noordwijkerhout en aan de heer M H. Rozier, Reitzstraat 1 te Leiden. Deze lezers zonden een juiste oplos sing in en werden door het lot als winnaars aangewezen. Tol op snelweg Nederland-Parijs De automobilisten, die in de toe komst over de aan te leggen snel weg van Nederland naar Parijs wil len rijden, zullen over het Franse weggedeelte tol moeten betalen. In Parijs is n.l. door een aantal Franse industriëlen uit het noorden een particuliere financieringsmaat schappij opgericht, die van de aan te leggen snelweg van Parijs naar de Belgische grens 50-60% van de kos ten op zich zal nemen. De maatschappij is door de rege ring gerechtigd deze kosten (met hun interest) terug te vorderen via het heffen van een tol Op bescheiden schaal heeft men bij de luchthaven Le Bourget ten noorden van Parijs sinds een paar maanden een begin met de werkzaamheden vcor deze snelweg gemaakt. (Tel.) Voorwaardelijke straf in Trek-Air-affaire De Maastrichtenaar M. S. is door 't gerechtshof in Den Bosch gister morgen veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en 500,- boete, van welke boete voor iedere dag van zijn voorarrest tien gulden in mindering zal worden gebracht. Hij stond op 16, 17 en 18 mei voor het hof terecht onder verdenking van oplichting door het doen veron gelukken van een vliegtuig, om daar door de verzekeringsgelden ad 3000 te kunnen incasseren (waarbij de pi loot Ben Kleyn om het leven is ge komen), voorts op beschuldiging van valsheid in geschrifte door op de verzekeringspapieren voor het vlieg tuig een cataloguswaarde van ƒ70.000 te noemen en het als nieuw aan te geven en tenslotte wegens belasting, fraude. Het hof heeft de opzet tot het doen verongelukken van het vliegtuig niet bewezen geacht en ook niet het ple gen van valsheid in geschrifte. De door de rechtbank opgelegd straf be trof zowel de va1"1 1 in geschrifte als de belastingfraude. TOMATEN NAAR BELGIë De Belgische autoriteiten hebben bekend gemaakt dat de invoer van tomaten uit de EEG in landen in België met ingang van 1 juni ver boden zal worden. Dit geldt niet voor Nederland want op grond van des tijds gemaakte afspraken zal Ne derland van 1 juni tot nader order nog wel tomaten naar België mogen uitvoeren mits de vastgestelde mi nimumprijs wordt gegarandeerd. De ze minimumprijs is tot 7 juni b frs 32.— van 7-20 juni b frs 25.— en van 21 juni tot 4 juli b frs 19.per kg. Wanneer in ons .ani de veiling- prijs van de kwaliteitsklassen „ex tra" en 1 in de sortering 40-60 mm daalt beneden deze minimumprijs zal een heffing worden opgelegd, die be taald moet worden bij de uitvoer van tomaten naar België. De hoog te van deze heffing kan dagelijks verschillend zijn en is afhankelijk van de Nederlandse veilingprijs. De aanvoer van tomaten op de Neder landse veilingen is thans vrij groot. De veilingprijs van de beste kwa liteiten ligt op het ogenblik van f 1.40 tot f 1.50 per kg. Er is veel uitvoer van tomaten. Engeland en West-Duitsland zijn de voornaamste afnemers. plichtvrije jeugd. De beëdiging van de nieuwe staats secretaris zal geschieden op maandag 4 juni. INTERNATIONALE WERKKAMPEN Ook dit jaar zal de stichting inter nationale werkkampen zich bezig houden met de uitzending van Ne derlandse belangstellenden naar het buitenland, terwijl zij eveneens werkkampen in ons land organiseert om zodoende buitenlandse deelne mers de gelegenheid te geven iets van Nederland te leren kennen. Het programma 1962 vermeldt werkkampen in bijna alle Europese landen, in Israël, Marokka en Nige ria. De werkkampen in Nederland zijn in de Kennemerduinen, te Ha- velte, in de Peel en in de Noord- Oostpolder. Prijsstop ook voor buitenlandse aardappelen De op 30 mei in werking getreden maximum-prijsregeling voor aard appelen geldt voor alle aardappelen van oogst 1961, dus niet alleen voor de Nederlandse, maar ook voor de geïmporteerde aardappelen van die oogst. De ministers van economische zaken en van landbouw hebben in hun beschikking betreffende de ma ximum-prijzen de zaak aldus gere geld, omdat het voor de controleurs niet aandoenlijk zou zijn, de Neder landse en buitenlandse oude aard appelen uit elkaar te houden. MEER VRIJ VERVOER VOOR GETROUWDE MILITAIREN Gehuwde militairen kunnen in het vervolg vier maal per vier weken vervoer voor rijksrekening voor ge- zinsbezoek krijgen, zo heeft de minis ter van defensie per landmachtorder bepaald. Het aantal malen vrij ver voer in een periode van vier weken was tot nu toe gesteld op drie. (Alg. Dagbl.) De spoor- en verkeersweg naar de Bren nerpas is gedeeltelijk bedolven tengevolge van een aardverschui ving welke zich vermoedelijk tengevolge van het slechte weer heeft voorgedaan op ongeveer 15 km. van Bolzano. Bij de aardverschuiving werd een auto met twee inzittenden door vallende stukken rots getroffen waardoor een van de mannen om het leven kwam. Foto: de opruimingswerkzaamheden zijn in volle gang, links het armzalige restant van de auto. Het zal enige dagen duren voordat de weg weer vrij is. Prof. dr. H. H. Janssen benoemd tot staatssecretaris onderwijs f ff* Sr°rCTrTO^i'ff??; '.VfkfTiï Prof. dr. Hendrikus Hubertus kr van 1^'iini* 10fi2 ^npt in^n^ van Jansen werd geboren te Swalmen K.B. van 1 juni 1962 met ingang van 7 september 1910. Hij volgde het de datum zijner beëdiging, benoemd - 6 HERDENKING 20STE STERFDAG PATER TITUS BRANDSMA Op 26 juli a.s. zal het twintig jaar geleden zijn dat pater prof. dr. Titus Brandsma in het concentratiekamp Dachau stierf. Zijn sterfdag zal op zondag 29 juli a.s. te Nijmegen in de Carmelietenkerk aan de Doddendaal herdacht worden in een pontificale H. Mis, welke gecelebreerd zal worden door de bisschop van 's-Hertogen- bosch, mgr. W. Bekkers. De KRO- televisie zal deze plechtigheid uit zenden, alsmede een documentaire over pater Titus, welke nadien nog eens in een avondprogramma her haald zal worden. - gymnasium aan het bisschoppelijk tot staatssecretaris van onderwijs, college te Roermond en deed &p 19J29 kunsten en wetenschappen prof dr. het eindexamen alpha Aan de R K RH. Janssen, hoogleraar te Nljme- universiteit te Nijmegen studeerde hij klassieke taal en letteren waar hij in 1935 het doctoraal examen af- legde. In de jaren 1935-1938 was hij tiging van de zaken, die liggen op leraar Grieks en Latijn aan het bis- het terrein van de hoofdafdelingen schoppelijk ctllege te Roermond In lager onderwijs, nijverheidsonderwijs 1938 was hij lector aan de R.K. uni- en voorbereidend hoger en middel- versiteit te Nijmegen voor Griekse en baar onderwijs, alsmede van de afde- Latijnse taalkunde. Verder werd hij lmgen sociaal paedagogisch onderwijs gewoon hoogleraar Latijnse taal- en en vormmgsinstituten voor de leer- letterkunde te Nijmegen in 1940. Hij bekleedde voorts vele,openbare functies op het gebied van onderwijs. OMZET BIJ GERZON De omzet van Gebi Gerzon's Mo- demagazijnën N.V. is in het boekjaar 1961-1962 wederom gestegen. Het per centage waarmede de omzet is toege nomen is echter belangrijk lager. Er is dus sprake van een aanmerkelijke vertraging in het groeiproces van de omzet. De post goederenwinst, Lite- rest enz. nam toe van f 13.25 miljoen tot g 14.0 miljoen. De algemene on kosten stegen van f 11.15 miljoen tot f 12.06 miljoen. Na afschrijving van f 1.06 miljoen en toevoeging van f 411,834 aan de reserves diverse be langen, resteert een nettowinst van f 472.090 (v.j. f 465.716) Voorgesteld wordt 6,6 procent dividend voor de cumulatief preferente en 12 procent voor de gewone aandelen (beide on veranderd). De slechte weersomstandigheden en de vijfdaagse werkweek hebben een ongunstige invloed gehad op de omzet. Ondanks de vertraging in de toeneming van de omzet is de directie niet ontevreden. De verzekerde waarde van de op stallen en winkelinrichtingen geza menlijk bedraagt circa f 26 miljoen. De directie verwerpt het denkbeeld om de oplossing van de personeels- moeilijkheden te zoeken in een slui ting op de zaterdagen. De omzet op zaterdagen immers vormt een te be langrijke factor, en kan niet op de overige dagen worden gecompen seerd Een gunstige factor if dat het publiek nog steeds zijn voorkeur richt op goederen van betere kwaliteit. Het Nederlandse Jack London-ver- bond, dat enige dagen geleden tele grammen heeft gezonden aan de Ne derlandse ambassade te Madrid en aan de burgemeester aldaar als pro test tegen filmopnamen van een ge vecht tussen een leeuw en een stier in de omgeving van Madrid, heeft van de Nederlandse ambassade te Madrid bericht ontvangen dat dit ge vecht niet zal doorgaan. Handel in blanke slavinnen De Franse politie heeft enige le den aangehouden van een belangrij ke organisatie, die zich sinds ver scheidene jaren bezig hield met de handel in blanke slavinnen tussen Frankrijk eri Engeland. Uit het onderzoek is gebleken, dat prostituees uit Frankrijk naar Enge land werden gezonden. Daar „trouw den" zij met mannen, die zich daar toe voor een bedrag van 2.000 cot 3.000 gulden bereid verklaarden. Daarna korden de vrouwen in Enge land ongestoord hin beroep uitoefe nen, zonder het gevaar te lopen te worden uitgewezen. Hun inkomsten bedragen gemiddeld 800 tot 1.000 gul den per dag. Een belangrijk deel hiervan werd naar Parijs overge maakt, waar de leiders van de or ganisatie er goede sier van maakten. Zij beschikten over landhuizen in de omgeving van Parijs, waar de naar Engeland „geëxporteerde" vrouwen hun vakantie mochten komen door brengen. Tot dusver zijn ongeveer twintig vrouwen achterhaald die voor de organisatie werkten. In Frankrijk zijn tot nu toe drie mannen aangehouden, die reeds een strafregister als souteneur hadden. Twee broers van Italiaanse afkomst worden nog gezocht. Prijsverhogingen in de Sovjet-Unie Het cent ,1e partij-comité in Mos kou en de sowjet-regering hebben gisteren (vrijdag) bekendgemaakt dat de prijzen voor vlees en boter met resp. dertig en 25 procent wor den verhoogd „teneinde tijdelijke moeilijkhe-'en met de voorziening van de stadsbevolking met vleespro- dukten te overwinnen. Tot nu toe kostte boter ongeveer 2.90 roebel per kilo en de mee 'e soorten vlees tussen twee en drie roe bel per kilo. In de doorsnee gezinnen met inko mens tussen honderd en tweehon derd roebel per maand, waarbij man en vrouw beiden werken, kwam op weekdagen al bijna geen vlees meer op tafel. Westelijke waarnemers in Moskou menen dat waarschijnlijk functiona rissen worden ontslagen, die door de partijleiding verantwoordelijk wor den gesteld voor het produktietekort. Bij een autobusongeluk tussen Mexico-stad en Puebla zijn woens dag 14 doden en 44 gewonden geval len. De bus reed een helling af, toen de remmen weigerden. Antara onder beheer President Soekarno heeft de minis ter van arbeid, Ahem Erningpradja, en de secretaris van de hoge oorlogs raad, luitenant-kolonel Sutjipto, be noemd tot beheerders van het pers bureau Antara. Het bureau is op 28 mei onder regeringstoezicht geplaatst. De hoofd redacteur, Djawoto, werd onslagen, alsmede de eerste verslaggever Wa- lujo. De maatregel heeft veel op zien gebaard onder de journalisten in Indonesië. Soekarno heeft het personeel van Antara opdracht gegeven het werk onmiddellijk te hervatten. ARTSENSTAKING IN ITALIë De artsen, werkzaam in ziekenhui zen in geheel Italië, zullen op 5 juni een staking beginnen. Op een pers conferentie, die woensdagavond in Rome werd gehouden zei de voor zitter van de bond van ziekenhuis artsen, prof. Giupio Palmero, dat tij dens deze staking slechts in nood gevallen medische hulp zou worden verleend. De artsen gaan staken voor betere arbeidsvoorwaarden en een herzie ning van het tegenwoordige systeem van benoeming en bevordering. De Siamese tweeling, die dins dag te San Francisco door een ope ratie van vijf uur werd gescheiden, heeft een goede kans om in leven te blijven. De meisjes, Patricia en Pru dence Lowe, waren van het borst been tot de navel aan elkaar ver bonden toen zij op 11 april gebor n werden. Bij een autobusongeluk op het Philippijnse eiland Mindanao zijn, naar verluidt, woensdag dertig men sen om het leven gekomen. De auto bus reed door een brugleuning en kwam veertig meter lager in een meer terecht. In Rome zijn donderdag 61 men sen aangehouden, nadat een regen van oud huisraad en andere voor werpen was neergedaald op een me nigte, die na het zien van een anti fascistische film een bioscoop verliet. 52 Van de arrestanten werden uit 't tegenover de bioscoop gelegen hoofd kwartier van de neo-fascistische be weging gehaald. De overige aange houdenen waren communisten die de neo-fascisten krachtig van repliek hadden gediend. Tengevolge van voedselvergifti ging zijn ongeveer zeventig arbei ders op een vverf in de Siciliaanse stad Palermo in een ziekenhuis op genomen nadat zij in de kantine van het bedrijf een maaltijd hadden ge bruikt. Bij een botsing in de lucht 4us- sen twee sportvliegtuigen zijn woens dag nabij Ripley in de staat New York drie mensen om het leven ge komen. Voorts verloren drie kinde ren het leven, doordat een ander sport vliegtuig by het opstijgen van het vliegveld bij Ripley in brand vloog. Hun vader en een oom liepen ernstige brandwonden op. Vier overlevenden van de Do minicaanse boot Aima Maria zijn ten noordoosten van Jamaica aangetrof fen. De Anna Maria zonk op 15 mei op 240 km ten zuiden van San Do mingo. Bij een vliegfeest op de lucht machtbasis Eskisehir in Turkije, op vijf km van Istanboel, zijn vrijdag morgen naar schatting vijftig mensen omgekomen en tal van mensen ge wond door het ontploffen van een straaljager. Door de ontploffing vlo gen vijf andere vliegtuigen in brand, waarbij de brandende wrakstukken tussen de tienduizend toeschouwers vlogen. Te San Pedro Sula in Honduras is vrijdag de noodtoestand afgekon digd en zijn alle lagere scholen ge sloten, nadat in een week tijd ruim zestig kinderen aan tyfus waren ge storven. Er is een tekort aan anti biotica. Uit de hoofdstad Tegucigalpa is een medische hulpploeg gezonden om de epidemie te helpen bestrijden. Voor het onderzoek naar de oor zaken van kanker hebben de Britse financier sir Isaac Wolfson en zijn vrouw het Israëlische Weizmann-in- stituut een miljoen dollar geschon ken. Drs. W. E. Baron van Knobels- dorff is met toekenning van gelijk tijdig eervol ontslag als burgemees ter van Reeuwijk, benoemd tot bur gemeester van Smallingerland. PERSCHEF GEARRESTEERD Als een bom sloeg het bericht, kort voor de aanvang van de wedstrijd Chili- Zwitserland te Santiago, in: de pers chef van het finale-toernooi om de we reldtitel voetbal was woensdagmorgen gearresteerd. Ferando Frohmann, een Chileen van Duitse afkomst, die al sinds jaren in Zuid-Amerika woont, werd in gerekend op de beschuldiging, dat hij zich tijdens zijn werkzaamheden als lei der van het perscentrum in Santiago waaronder het verdelen van de toe gangsbewijzen viel, voor een bedrag van 6000 Escudos (ruim 13.000 gulden) aan rrri F=3=s!>t=ji t/ Me/tv a/oe off<s£WM6 Bwsse üMBR/xse? TELEVISIETOESTELLEN UITVERKOCHT De „run" op televisie-apparaten in Santiago is alweei afgelopen. Niet om dat de belangstelling voor deze nieuws media dalende zou zijn, neen, eenvou dig en alleen wegens het feit, dat er in heel Santiago geen enkel t.v.-toestel meer te koop is. Een firma van we reldnaam in deze branche kon zelfs niet meer voldoen aan de wens van 'n Chi leense minister hem een toestel te le veren, terwijl de direkteur van 'n an dere onderneming slechts zijn eigen toe stel ter beschikking van een van zijn yele klanten kon stellen.... SCHAKEN Het kandidaten schaaktoernooi in Willemstad is vrijdag na een rust periode van enkele dagen voortge zet met de partijen van de vijftiende ronde. De uitslagen waren: Kortchnoi (Rusl.)-Geller (Rusl.) af- gebr.; Petrosjan (Rusl.)-Tal (Rusl.) afgebr.; Keres (Rusl.)-Filip (Tsj.Sl.) 1-0; Benkoe (VS)-Fischer(VS) afge broken. Na de 15e ronde luidt de stand: 1 Keres 9'/2 p.; 2-3 Petrosjan en Gei ler, beiden 9 p. -f 1 afg.; 4 Korchnoi 8 p. 1 afg.; 5 Fischer 7 p. -f 1 afg.; 6 Benkoe 6 p. 1 afg.; 7 Tal 4'/t p. 1 afg.; 8 Filip 4 p.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10