DOOD VAN VIER BEJAARDEN TE ALMKERK MOGELIJK VEROORZAAKT DOOR KOLENDAMP EEN DODE OP OVERWEG Echtpaar Van Wetten 50 jaar getrouwd WOENSDAG 30 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT Zoals wij gisteren reeds in een gedeelte van onze oplaag konden be richten, hebben gisternacht vier ouden van dagen de dood gevonden en verkeren twee bejaarden in een ernstige toestand tengevolge van - naar men voorlopig aanneemt - kolendampvergiftiging in de binnenvleugel van het bejaardencentrum „Huize Antonia" in Almkerk onder de rook van Gorcum. Er heerst rouw in deze kleine gemeenschap van het pittoreske plaatsje, dat omzoomd wordt door uitgestrekte akkers. Een gemeenschap van be jaarden, die in 1957 werd gesticht in de Graaf van Nieuwenaerstraat no. 9 in Almkerk en waar mej. A. Pijpers de dagelijkse zorg heeft over mannen en vrouwen die van hun laatste levensavond genieten. Sinds gistermorgen is het er ongewoon druk rond „Huize Antonia". Politiemannen, justitiële autoriteiten, medici en technici van het gerechtelijke laboratorium gaan na, waaraan de vier bejaarden gisternacht zo plotseling zijn overleden. FOUT IN LEIDINGEN? Gistermiddag deelde mr. W. A. Saint Aulaire, subsituut-officier van Justitie in Dordrecht mede, dat naar alle waarschijnlijkheid koolmonoxyde vergiftiging de oorzaak is van de dood, die vier mensen verraste en die twee bejaarden zodanig be dwelmde, dat zij naar een Gorcums ziekenhuis moesten worden overge bracht. Eerste alarm. Omstreeks kwart over viar gis terochtend verstoorde een schel de rust in het bejaardencentrum. De dienstdoende nachtzuster werd ge alarmeerd, omdat de 71-jarige heer G. F. W. Henschen het benauwd had. Men verwachtte dit, omdat de oude heer lijdende was aan een hartkwaal. Toen de inmiddels gewekte directrice op de kamer van de heer Henschen kwam, bleek deze reeds te zijn over leden. De gewaarschuwde arts P. van de Hil, constateerde een hartaanval, waaraan het slachtoffer was gestor ven. Geen antwoord. Toen gistermorgen om 'kwart over acht de 79-jarige heer C. J. Duyn- houwer op zijn kamer moest wor den geholpen vond men ook hem dood in bed. Nog steeds vermoedde men, dat hier sprake was van een na tuurlijke dood, maar toen omstreeks half negen de 82-jarige heer J. van Tilburg en de 77-jarige mej. J. H. W. Bergmann niet aan de ontbijttafel verschenen vreesde men het ergste. Op herhaaldelijk kloppen aan de deur van de kamers van de beide bejaarden kreeg men geen antwoord. Het bleek, dat ook z.ij waren over leden. Dr Van de Hil waarschuwde onmiddellijk een internist teneinde de doodsoorzaak vast te stellen. Ook de politie en het parket van de offi cie? van Justitie in Dordrecht wer den gealarmeerd. Twee anderen, me vrouw Brouwer en de heer Vos, trof men ernstig ziek të bed aan. Zij wer den in allerijl naar een ziekenhuis in Gorcum vervoerd. Onmiddellijk werd een uitvoerig onderzoek ingesteld. Reeds direct bleek, dat van een voedselvergiftiging geen sprake was. De dood had toe geslagen in de binnenvleugel van het bejaardencentrum waar de bejaarden naast elkaar woonden. De heer Hen schen bewoonde een kamer boven deze vleugel. Het is niet onwaar schijnlijk, dat hij een natuurlijke dood stierf. De centrale verwarming, die met kolen wordt gestookt, func tioneerde normaal. De stokers tioneerde normaal. De stoker had maandagavond nog kolen bij gevuld en had niets onregelma tigs ontdekt. Toch wordt het niet onwaarschijnlijk geacht, dat de leidingen juist in de binnenvleu gel koolmonoxyde hebben door gelaten. Een staf van technici en medici stellen onder leiding van mr. Saint Aulaire een onder zoek in. Familie ongerust. De eerste berichten over dit ver schrikkelijk ongeval veroorzaakten onder de familieleden van de bejaar den grote onrust. De telefoon in het bejaardencentrum stond rood gloei end, omdat velen zich ongerust maak ten over de gezondheidstoestand van hun naasten, die in Almkerk worden verpleegd. Auto tegen trein Op een niet beveiligde overweg tussen Hengelo en Oldenzaal is gis termiddag omstreeks kwart voor één een personenauto tegen een trein gereden. De bestuurder, de heer A. Flutters uit Oldenzaal, kwam hierbij om het leven. Zijn dochter liep ern stige verwondingen op en moest worden overgebracht naar het r.k. ziekenhuis in Oldenzaal. De auto werd geheel vernield. De trein kreeg enige minuten vertraging. Voorschot uitkering melk verhoogd De minister van landbouw en vis serij heeft besloten de voorschotuit kering aan melkveehouders in het kader van de garantieregeling 1961/ 1962 voor melk ten laste van het landbouwegalisatiefonds te verhogen van f 1.per 100 kg melk plus f 0.25 per procent vet tot respectievelijk f 1.50 en f 0.37. Het reeds lopende voorschot op de melkprijsgarantieuitkering wordt hierdoor van cirva 2 cent gebracht op circa 3 cent per kg. Lagere prijzen aardolie Als gevolg van dalingen van de wereldmarktprijzen zullen - met in gang van 1 juni - in ons land de ver koopprijzen voor een aantal aardolie- produkten eveneens worden ver laagd, zo vernemen wij van Shell Nederland N.V. Petroleum voor verlichting en ver verwarming wordt 3/4 cent per liter en tractorpetroleum f 0.55 per 100 li ter goedkoper. De prijzen voor autogasolie uit pompen, gasolie voor andere doelein den, dunne stookolie en huisbrandolie voor centrale verwarming voor niet- particulier verbruikt, gaan met f 0.70 per 100 liter omlaag. De prijsverlaging voor huisbrand olie voor particulier verbruik be draagt f 0.60 per 100 liter. 't Vuur lit we#r tot ln do koel. Zoorbrand oplaaiend vanuit de maag. Aan die kwaal kunt U een halt toe roepen. Bij de geringste aanwijzing Rennies nemen. Die blussen de pijn onmiddellijk en neutraliseren 't over tollig zuur. Met Rennies bij de hand hoeft U geen zorg meer te hebben bij iedere hap eten. Er kan U niets ge beuren, want een of twee Rennies doven het vuur direct. (Advertentie) Prinses Beatrix heeft het voor nemen aanwezig te zijn bij de ont hulling van het portret in bas-relief van mevrouw B. Boon-van der Starp, de overleden stichtster van „Maduro- dam", op woensdag 6 juni in de mi niatuurstad „Madurodam" te Den Haag. Motie aangenomen door rijkspolitieambtenaren Aan het slot van de pistermorgen in Utrecht gehouden vergadering van de Rijkspolitievereniging werd een motie aangenomen. Hierin wordt ge steld, dat het rapport Boot reeds twee jaar geleden aan de ministers van Justitie en Binnenlandse Zaken is aangeboden, doch, dat de regering nog steeds geen voorstellen bij het politieoverleg heeft ingediend. In de motie wordt er bij de regering op aangedrongen, mede ter bestrijding van de onrust onder het politieper soneel, het rapport Boot met be kwame spoed uit te werken en deze uitgewerkte voorstellen op korte ter mijn ter behandeling bij het politie overleg voor te leggen. De deining rond de aardappelprijzen Het bedrijfschap voor de kleinhan del in aardappelen, groenten en fruit en de federatie van bonden van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit hebben, naar aan leiding van het instellen van maxi mumprijzen voor aardappelen, tele grammen gezonden aan de minister van economische zaken en van land bouw en visserij. Zij spreken er daar in hun teleurstelling over uit, dat het door de ministers in uitzicht ge stelde overleg over deze maatregel niet heeft plaats gehad en vragen alsnog om een gesprek. In de telegrammen wordt verder gezegd, dat vele detaillisten door het vastleggen van verkoopprijzen, die in vele gevallen lager liggen dan de inkoopprijzen, schade zullen lijden. De federatie en de bonden reke nen er op, dat de regering de voor ziening met consumptie-aardappelen tegen de door haar vastgestelde prij zen zal garanderen. Uit allerlei delen van het land, kwamen gisteren meldingen binnen over groothandelaren die aankondig den vandaag nog wel, maar daarna niet meer te zullen leveren, tenmin ste niet tegen de door de regering vastgestelde prijzen. Eerste aardappelen van koude grond Ondanks het koude voorjaarsweer zijn gistermorgen op de groentevei ling te Broek op Langedijk de eerste vroege aardappelen van de koude grond aangevoerd. Het vorig jaar gebeurde dit op 5 mei. Toen was het een uitzonderlijk mooi voorjaar. De primeur was van de tuinders J. Bouwens en C. Smit uit Broek op Langendijk, die tezamen 185 kilogram presenteerden. De grote soort bracht f 1.45 per kilogram op, de kleintjes f 1.63 per kilogram, ze werden ge kocht voor de binnenlandse handel. Kath. politiebond nam afscheid van hoofdaalmoezenier Op de laatste dag van het 40ste congres van de katholieke politie bond „St. Michaël" in Amsterdam is afscheid genomen van de 72-jarige pastoor H. F. M. Goossens uit Nu land, die sinds 1932 hoofdaalmoeze nier van deze bond is geweest. Bondsvoorzitter J. P. H. Körner dankte pastoor Goossens voor het ve le werk, dat hij in de afgelopen 30 jaar voor de bond heeft gedaan. Hij overhandigde hem de zilveren St. Michaëlplaquette, een schets van een bronzen plaquette met de beeltenis van pastoor Goossens, die zal worden aangebracht in zijn kerk te Nuland, en een enveloppe met inhoud. KOUDEKERK Op donderdag, 7 juni, aanstaande zal het 50 jaren geleden zijn, dat de heer Kors van Wetten te Hazers- vooude in ondertrouw ging met mej. Johanna Maria Straver. Nadat het burgerlijk huwelijk op 21 juni 1912 te Hazerswoude was gesloten, werd op 25 juni het kerkelijk huwelijk ge sloten in de parochiekerk St. Michaël aan de Rijndijk te Hazers woude. De heer Van Wetten is ge boren op 31 juli 1887 te Koudekerk en hij is steeds zijn geboortege meente trouw gebleven. De bruid werd op 3 februari 1889 te Hazers woude (Rijndijk) geboren. Na zijn schooljaren kwam de heer Van Wetten, op 11-jarige leeftijd in het bedrijf van zijn vader, die een handel had in brandstoffen, fourage- en aanverwante artikelen. Ook na zijn huwelijk bleef hij nog een tien tal jaren in het bedrijf van zijn va der werkzaam, met een onderbreking van ruim twee jaren, gedurende welke tijd hij in militaire dienst was geroepen. Nadien nam hij de brandstoffen- handel en kruidenierswinkel van zijn vader over. Daar alles bezorgd werd met de hondekar of met de roeiboot, was het van de vroege morgen tot de late avond hard werken geblazen. Gedurende de laatste jaren is de brandstoffenhandel overgegaan aan een zijner zoons, maar nog dagelijks is de heer Van Wetten op pad, om per rijwiel zijn afnemers van krui denierswaren te bedienen. Mevrouw Van Wetten had behalve haar drukke gezin ook de winkel voor haar re kening, terwijl zij er ook in haar tijd niet tegen op zag een klant aan brandstoffen te helpen. heid is deze gedurende zijn huwelijk nooit ziek geweest. Uit het huwelijk werden elf kinde ren geboren, waarvan thans nog ne gen (4 dochters en vijf zoons) in le ven zijn. Verder zijn er vijftig klein kinderen. Nadat op 24 juni aanstaan de te 10.15 uur in de parochiekerk van St. Michaël aan de Rijndijk een H. Mis van dankbaarheid is gecele breerd, zal die dag in het parochie huis aan de Groenendijk het feest worden voortgezet. Van 2.30 tot 3.30 zal daar een receptie worden gehou den, waarbij het het bruidspaar niet aan belangstelling zal ontbre ken. Vermelding verdient het feit, dat het bruidspaar gedurende deze 50 ja ren als abonné de Leidsche Courant is trouw gebleven. KATHOLIEKE BEJAARDEN EN GEPENSIONEERDEN In de dinsdag te Utrecht gehouden vergadering van de Unie van Dioce sane Katholieke Bonden van Bejaar den en Gepensioneerden ter herden king van haar tienjarig bestaan, is sterk benadrukt dat het bejaarden- vraagstuk meer omvat dan finan ciën, huisvesting en verzorging. Spe ciaal door de feestredenaar Drs. J. M. A. Munnichs van het Instituut voor Toegepaste Psychologie te Nij megen, die meende dat men om streeks 1950 de zaken heel anders aangepakt zou hebben, als men toen het inzicht van nu had in het bejaar- denvraagstuk. De materiële nood is weliswaar, aldus Drs. Munnichs, op grootscheepse wijze geleningd door een nationale maar weinig persoonlij ke regëling van de AOW, maar het eigenlijke vraagstuk ligt veel dieper. De geestelijke adviseur pater A. van Dieren O.P. uit Amsterdam deed de verheugende mededeling dat de Paus de penningmeester de heer H. A. van Tongeren, die vrijwel heel zijn leven op sociaal terrein werkzaam is geweest, benoemd heeft tot ridder in de orde van Sint Silvester. Met het KLM-vliegtuig, dat dinsdagmiddag uit Biak op Schiphol aankwam zijn zestien vrouwen en kinderen meegekomen, die het, gezien de situatie op Nieuw-Guinea niet verantwoord meer vonden daar nog langer te blijven. Foto: twee kleintjes zetten onder de hoede van stewardessen, voet op Nederlandse bodem. Goede gezondheid Beiden genieten nog een goede ge zondheid. Trouwens aan de bruide gom hebben de doktoren nooit veel verdiend. Behoudens een verkoud-

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9