Mislukte aanval door Den Hartog op leiderspositie van Henk Nijdam Een gemengd toto-programma WOENSDAG 30 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 Weer succes voor René Janssens: Belg Hazeldonckx etappewinnaar Arie den Hartog is nog lang niet uitgeblust. De zware vierde rit van Veldhoven naar Heerlen zal ongetwijfeld ook de krachten van de jonge coureur uit Zuidland hebben aangetast, doch in de gisteren verreden 5e etappe van Olympia's Toer door Nederland was Den Hartog alle vermoeie nissen allang weer te boven. Hij had zich dan ook voorgenomen Henk Nijdam, die zo langzamerhand als een routinier dagelijks de gelukwensen van miss Olympia in ontvangst neemt, nu eindelijk eens van de troon te stoten. Den Hartog trof het, dat meerdere coureurs met agressieve be doelingen rondliepen. De Amsterdammer Cor Schuuring wilde de minuten die hij maandag had verloren, zo snel mogelijk terugwinnen. Gerard Wes- seling eindelijk eens niet door pech geplaagd, was van plan de slechte indruk die hij de voorgaande dagen had gemaakt uit te wissen en de Arnhemmer Cees van Espen voelde ook wel iets voor een avontuur. Al met al dus een stevige basis voor een aanval op de positie van Nij dam. En inderdaad heeft de drager van de Oranjetrui tussen Haelen en Deventer moeilijke momenten gekend. SCHUURING ZEER ACTIEF De aanvalsdrift van Cor Schnaring manifesteerde zich reeds in de eerste kilometers. Tezamen met zijn ploegge noot Rein de Jong liet de Amsterdam mer het peloton achter zich, doch een gesloten spoorwegovergang in Blerick (na 20 km) stond hun vlucht in de weg. Niet lang schikten de beide renners zich echter in hun lot. Nog geen tien kilo meter verder was „vrijheid, blijheid" op nieuw de leus van Schuuring en De Jong. Ditmaal kreeg hun poging meer inhoud doordat 'n aantal renners bereid bleken steun aan de vlucht te geven. Arie den Hartog zag zijn kans schoon om althans een deel van zijn achterstand op Nijdam goed te maken. Wesseling en Schuten van Wim van Beek's formatie sloten zich aan, evenals Ad van Kem- menade en Cees van Espen. René Janssen, Nijdams ploegleider, be paalde zich er voorolpig toe Hazeldonckx en Salein mee naar voren te sturen. De twee Belden, van wie Hazeldonckx goed geklasseerd stond, waren aanvankelijk regelmatig aan de kop van de vlucht- groep te zien, maar dat was nu net niet de bedoeling. Na een seintje van René Janssens moesten de overige zeven al leen het zware werk opknappen. Daarmee belastten zich hoofdzakelijk Wesseling, Schouten, Schuuring, De Jong en uiteraard Den Hartog. SITUATIE KRITIEK VOOR NIJDAM Door hun activiteiten nam de strijd een voor Nijdam bepaald ongunstige wending. Van één minuut vijftien secon den in Maashees (54 km) groeide het verschil namelijk regelmatig tot 2 min. 10 sec. in Nijmegen (99 km), waar Ha zeldonckx door een spurtoverwinning zijn leidende positie in het premieklas sement verstevigde. De eerste tegenactie van de Oranjetruidrager bij Oeffeit (70 km) was zonder succes gebleven, want Den Hartog was in Nijmegen virtueel leider in het algemeen klassement. Zijn achterstand op Nijdam bedroeg na de vierde etappe immers slechts één minuut 55 sec. Het wekte dan ook geen verwonde ring, dat Nijdam in de omgeving van Arnhem opnieuw onrustig werd. Ditmaal ging het, mede door de steun van een aantal gerenommeerde coureurs, beter. De vermoeidheid ging in de kopgroep een woordje meespreken en de voor sprong slonk aanmerkelijk. Nog voor de „Woeste Hoeve" kregen Nijdam en zijn metgezellen aansluiting, waarna voor Den Hartog vanzelfsprekend de pret eraf was. Het peloton zou even later de leiders eveneens te pakken krijgen en slechts drie van hen zagen het gevaar bijtijds in. Hazeldonckx en Wesseling demarreerden fel en Schuuring voegde zich met grote spoed bij hen. HAZELDONCKX IN EINDSPRINT OPPERMACHTIG Het trio zou, ondanks de reacties van Salien, Breure en Van Kemenade, niet meer worden achterhaald, waarmee de actiefsten in deze etappe in elk geval Schuuring en Wesseilng loon naar wer ken kregen. Een ritzege zat er echter voor beiden niet in. René Janssens kon reeds lang voor de finish in zijn vuistje lachen, want Hazeldonckx beschikte im mers van de leiders over verreweg de scherpste sprint. Inderdaad gaven Wes seling en Schuuring zich in het gemeen telijk sportpark te Deventer lang voor de eindstreep gewonnen, zodat de lei dende positie van Janssens' equipe in het ploegenklassement opnieuw werd verbeterd. Voor Schuuring was de troostprijs de premie voor de strijdlustigste renner. Wesseling kreeg door zijn tijdwnist een compensatie voor de boete, die hem maandag was opgelegd wegens helpen van Nijdam, die tot een andere ploeg behoort. Eens te meer werd duidelijk, dat het De Belg Jos Hazeldonkcx (foto) heeft de vijfde etappe gewonnen van Olym pia's toer door Nederland: van Haelen naar Deventer over een afstand van 178 kilometer. zeer moeilijk zal zijn Henk Nijdam het oranjetricot, dat hij de eerste dag ver overde, nog afhandig te maken. De we reldkampioen verkeert zelf in voortref felijke vorm en heeft bovendien voor „noodgevallen" een uitstekende ploeg achter zich. Schokkende wijzigingen in de top van de algemene rangschikking deden zich niet voor. Hazeldonckx boekte door zijn ritzege vier plaatsen winst en Bart van der Ven duikelde door een lekke band kort voor de finish v.an de negende naar de elfde plaats. De uitslag luidt: 1 Jos Hazeldonckx (pl. Janssens) 4.06.48 (met bon.), 2 Ge rard Wesseling (pl. Van Beek) 4.07.18 (met bon.), 3 Cor Schuuring (pl. Van Heusden) 4.07.33 (met bon.), 4 Henk Nijdam (pl. René Janssens) 4.08.43, 5 Coen Visser (pl. Peters) z.t., 6 Bert Boom (pl. Van Beek) 4.08.03 (zelfde tijd als Nijdam), 7 André van Aert (pl. Si mons) z.t., 8 Julien Stevens (Belg.) (pl. René Janssens) z.t., 9 Cor Haast (pl. Si mons) z.t., 10 Maarten Breure (pl. Van Dalsen) z.t., 11 Bart Solaro (pl. Wouters) z.t., 12 L. Hermans (pl. Wouters) z.t., 13 H. van Gent (pl. Ammerlaan) z.t'., 14 Raf Gijsel (pl. Sjefke Janssen) z.t. Na de vijfde rit ziet het algemene klas sement er als volgt uit: 1 Henk Nijdam (pl. René Janssens) 18.50.42, 2 Arie den Hartog (pL Wouters) 18.52.37, 3 Jan Janssens (pl. Sjefke Janssen) 18.52.49, 4 André van Aert (pl. Simons) 18.54.21, 5 Jaap de Waard (pl. Buchly) 18.54.47, 6 Piet Steenvoorden (pl. Peters) 18.55.27, 7 Jos Hazeldonckx (Belg.) (pl. René Janssens) 18.55.40. Tijdens deze etappe heeft de Hage naar Jack Mesters (pl. Buchly) de strijd gestaakt. De premiesprint werd gewon nen door Hazeldonckx vóór Van Espen en Den Hartig. De Belg leidt in het pre mieklassement met 7 punten, Janssen, Stevens en Schuuring delen met ieder 3 pnt de tweede plaats. Het ploegenklassement van de vijfde etappe luidt: 1 Ploeg René Janssen 12. 24.14, 2 Ploeg Van Beek 12.24.44, 3 Ploeg Van Heusden 12.24.59, 4 Ploeg Peters 12.26.09, 5 Ploeg Wouters z.t., Het algemeen ploegenklassement ziet er nu als volgt uit: 1 Ploeg René Jans sens 55.41.15, 2 Ploeg Simons 55.45.52, 3 Ploeg Peters 55.47.47, 4 Ploeg Jefke Janssen 55.48.38, 5 Ploeg Buchly 55.52.05. Het puntenklassement luidt: 1 Henk Nijdam 19 pnt, 2 André van Aert 36 pnt, 3 Jan Janssen 45 pnt. De prestatieprijs voor de vijfde etappe werd toegekend aan Cor Schuring. Ronde van Italië PIET VAN EST REED ZICH NAAR 3e PLAATS Piet van Est en Huub Zilverberg zijn er gisteren opnieuw in geslaagd hun po sitie in het algemene klassement van de Ronde van Italië te verbeteren. Van Est klom naar de zeer eervolle derde plaats en Zilverberg steeg van de 12e naar de 6e. Deze etappe, die de tweede zege voor Rik van Looy opleverde, voerde over geaccidenteerd terrein. Reeds na de eerste heuveltjes verloren veel renners het contact met het peloton en dat was voor de Fransman Anglade, tweede in de algemene rangschikking, het sein, er alleen van door te gaan. Al heel snel werd hij echter ingehaald- door Adorni, Sabbadin en Zilverberg. Het viertal had op de top van de Saint Marin (650 m. hoog) al een voorsprong van 20 secon den. Toen hadden Van Looy, Neri en Hoevenaers de achtervolging op de vluchters al ingezet en in de afdalinig van de Saint Marin voegden deze drie zich dan ook bij het kopgroepje. Na 103 km inmiddels had ook Nencini zich bij de kop gevoegd - bedroeg de voorsprong een halve minuut. Anglade en Nencini konden toen het tempo niet meer bij houden en vielen terug op het peloton. De sprint in Castrocaro was een „zacht eitje" voor de Belgische wereldkam pioen, die vóór Hoevenaers, Sabbadin, Ronchini, Zilverberg en Adorni over de eindstreep ging. Nieuws Santiago |üjgg 1. Armand Desmet (B) 61 uur 5 min. 37 sec.; 2. Anglade (Fr.) op 1 min. 29 sec.; 3. Plet van Est (N) op 3.01; 4. Suarez (Sp.) op 3.15); 5. Battistini (It.) op 3.48; 6. Zilverberg (N) op 3.51; 7. Brugnami (It.) op 4.00; 8. Pambianco (It.) op 4.42; 9. Moser (It.) op 4.54; 10. Perez Frances (Sp.) op 5.07. De eerste toto zonder vijf gelijke spelen. Een „rijpe" toto overigens want er is voor elck wat wills: puur Hollands voetbal, in- tertoto en drie wedstrij den van Let wereldkam pioenschap voetbal in Chi li. Het is overigens best mogelijk, dat er dan reeds in de kampioenscompeti tie van de Nederlandse amateurs een beslissing is gevallen. Indien Xerxes op Hemelvaartsdag van Quick wint en Vlissingen verliest van Velocitas, dan heeft Xerxes, gezien het programma, een unieke voorsprong. Het ziet er naar uit, dat Xerxes zijn positie aan de kop zal handhaven. Het moet van Quick N. kun nen winnen. JOS zal geen punt mogen verliezen in de wedstrijden tegen Stan daard, blijft dus over Vlis- singen-Velocitas. We ne men niet aan, dat Vlissin gen uit deze wedstrijd en die op Hemelvaartsdag al le vier punten zal verove ren. Feijenoord, dat verleden week op eigen terrein, toch wel teleurstelde door met 21 van Belgrado te ver liezen, zal zaterdagavond in Noord-Italië tegen La- nerossie spelen, de club van Piet Kruiver. Een nederlaag tegen La- nerossie plaatst Feijenoord vast met 0 punten als vier de. Men mag verwachten, dat Belgrado thuis ook wint van Bayern München, zodat er dan weinig hoop voor de Rotterdammers is om winnaar van hun groep te worden. in een wedstrijd, waarin het vrij gemakkelijk een hogere score had kunnen bereiken. PSV, met voor deel van het eigen veld, moet zonder twijfel kun nen winnen. Ajax kriigt in zijn groep de zwaarste wedstrijd: Tatabanya. De A.jaxieden moeten er reke ning mee houden, dat het veld van de Hongaren niet bepaald een biljartlaken is. En dat is een nadeel, PSV heeft het voordeel, dat het ook zijn tweede wedstrijd thuis speelt. Het ontvangt Rot Weiss Ober- hausen, dat in een lastige wedstrijd verleden week met 43 Reveka bedwong. Hetzelfde resultaat be haalde PSV tegen Basel dat voor Nederlandse voet ballers-Oslo (de 2—1 ne derlaag van het Neder lands elftal) is daar een sprekend voorbeeld van, dubbel zwaar telt. We zien dus niet de volle winst voor de Ajaxieden, maar een gelijk spel behoort toch wel tot de mogelijkheden. Blauw Wit, dat zo slecht startte tegen de Hongaarse club Pees krijgt zondag te gen Hildesheim kans op re vanche. Er staan nog drie inter- toto-wedstrijden op het formulier: Nancy-Kaisers- lautern, Nimes-Slovan en Racing Paris-Venezia, die wij als volgt willen hono- reden: Nimes (1), Nancy (3) en Racing Paris (2). En tenslotte drie wed strijden van de wereld kampioenschappen. Het zou beslist geen verrassing zijn, indien Engeland zijn eerste wedstrijd van Ar gentinië verloor. Een zekere 2 kan men invullen bij Zwitserland- Duitschland. Het moet vrijwel onmogelijk worden geacht, dat Zwitserland kans heeft om van de Duitsers te winnen. Een gelijk spel is waar schijnlijk wel de voorzich tigste voorspelling bij Bul garijeHongerije. De Hon garen die in een oefen wedstrijd met 90 vai. de Zwitsers wonnen, hebben niet zo'n groots elftal meer als een jaar of zes gele den. Maar dit wil niet zeggen, dat zij van de Bul garen zouden verliezen. Op een persconferentie van de Russen in Arica vroeg een der journalisten of de spelers van het Russische elftal in geval zij het wereldkampioenschap be halen, een geldpemie of een medaille ontvangen. „Wij geven geen geld, want wij hebben geen beroepsspelers", was het antwoord van de vice-voorzitter van de Russische voetbalbond, Starostin, die scherp reageerde met een „njet, njet", toen hem werd gevraagd, of Russische voetballers de mogelijkheid hebben als prof naar het buitenland te gaan. Met grote ijver en een ijzeren disci pline trainden de Russische voetballers ondertussen. In groepjes van twee of drie werkten de twintig spelers, die over het gehele speelterrein verspreid ston den, volgens een vast omlijnd plan het oefenschema af. „Een zo goed georgani seerde training heb ik nog nooit meege maakt", zei de doelverdediger van het Columbiaanse elftal, Sacimiro Sanchez, die met zijn ploeggenoten de training bij woonde, „Dit kennen we in Zuid-Ame- rika niet." Als men het Chileense „De Bilt" mag geloven, zal het de komende drie weken in Chili met uitzondering van het hoge noorden, waar Arica ligt, dat een woestijnklimaat heeft en waar neerslag een zeldzaamheid is vrijwel onafge broken regenen. Het js op het ogenblik de regentijd in Chili en sinds zondag is het nog niet droog geweest. De meteoro logen konden het met hun voorspellin gen wel eens bij het rechte eind hebben. Vooral voor de Zuidamerikanen, met name titelverdediger Brazilië, betekenen regen en daardoor natte velden een niet te onderschatten handicap, ook al zullen de velden met plastic worden afgedekt. De Chilenen wedden graag en zij heb ben hun activiteiten thans verlegd van de renbaan naar het voetbalveld. Zelfs in de kranten worden weddenschappen aangeboden, waarbij het de Europeaan opvalt, dat er in Chili om bijzonder hoge bedragen wordt gewed. Zo zette een Chileen in het dagblad „El Mercu- rio" 700 dollar (bijna 2400 gulden) tegen 70, dat zijn land in de eindstand de derde plaats zou bezetten. Afgaande op de tips en de voorspellingen zou Brazilië we reldkampioen blijven, Duitsland of Rus land zou de finale bereiken, terwijl En geland, Italië en het in Santiago zeer hoog aangeslagen Hongarije mede tot de topploegen zouden behoren. De oudste speler, die in het eindtoer- nooi in Chili uitkomt, is de Braziliaan Nilton Santos, die 16 mei jl. 37 jaar is geworden. De Benjamin van het rijk ge schakeerde gezelschap voetballers is de 18-jarige Italiaan Gianni Rivera. Re cord-international is de ex-Hongaar Fe- renc Puskas met 89 interlands, waarvan slechts één voor zijn huidige land, Span je. Na Puskas komen Nilton Santos (78), de Hongaar Grosics (76) en de Brazi liaan Dos Santos (75). die al drie jaar in de westelijke wereld leeft, heeft zich de kans niet laten ont gaan om haar aangebedene te ontmoe ten. Zij heeft een engagement gekregen bij een variététheater in Santiago en telefoneert nu dagelijks met het Hon gaarse kwartier in Rengo bij Rancagua. Beslissingswedstrijden in het betaalde voetbal De wedstrijden tussen de kampioenen van de eerste divisie, Heracles en Fot- tuna Vlaardingen, om één plaats in de eredivisie zullen op zondag 3 juni te Vlaardingen en op maandag 11 juni (Tweede Pinksterdag) te Almelo wor den gespeeld. Het programma voor de drie clubs in de eerste divisie A, Veendam, Eindho ven en SVV, die in een halve competitie moeten uitimaken, welke twee zich bij de eerste zes plaatsen en daarmee hun plaats in de eerste divisie veilig stellen, luidt als volgt: 31 mei (Hemelvaartsdag): SW-Veendam; 3 juni: Veendam-Eind- hoven; 11 juni (Tweede Pinksterdag): Eindhoven-SVV. De club, die van dit drietal als laatste eindigt, speelt tezil- nertijd met SHS, nummer zeven van de eerste divisie B, een beslissingswedstrijd en krijgt daarmee alsnog een kans zich in de eerste divisie te handhaven. Sir Stanley Rous deed olie op de golven Sir Stanley Rous, de president van de FIFA, heeft de Zuidamerikaanse scheids rechters, die hun ongenoegen hebben uitgesproken over het feit. dat slechts vier arbiters van hun continent - tegen zeventien uit Europa - voor het wereld kampioenschap in Chili zijn aangewe zen, toegezegd, dat de FIFA de moge lijkheid zal onderzoeken om in de toe komst een groter aantal van hen in de leiding van wedstrijden voor het wereld- toernooi te betrekken. Voor het huidige kampioenschap kan de lijst van scheidsrechters echter niet meer worden gewijzigd, zo heeft FIFA's president de onderhandelaars van het Zuidamerikaanse scheidsrechterscorps meegedeeld. Naar aanleiding van het onderhoud, waarbij de Zuidamerikanen een officiële protestnota op tafel legden, hebben de voor het wereldkampioen schap uitgenodigde Zuidamerikaanse scheidsrechters besloten van hun boze plannen om te gaan staken of zich te rug te trekken, afgezien. De vier hun toegewezen wedstrijden blijven dus on der Zuidamerikaanse leiding. SPORT in kort Voor de derde maal in één maand is de Fin Pentti Nikula er in geslaagd het Europese record polsstokhoogspringen te verbeteren. Gisteravond haalde hij in hët Finse plaatsje Jyaeskylae een hoogte van 4.80 meter. In Rotterdam won Sparta gisteravond een vriendschappelijke wedstrijd tegen de Zuidslavische club Borac met 5-1, na dat het bij de rust reeds een 2-1 voor sprong had. De Rhodesische motorrenner Gary Hocking, die maandag tijdens de trai ning voor de TT-races op het eiland Man een ernstige val maakte en met ver. wondingen in het ziekenhuis werd op genomen, is dinsdag hieruit ontslagen. Weinig belangstelling voor Franse voetbal De 39 beroepsvoetbalclubs in Frank rijk, verdeeld over de eerste en tweede divisie, trokken het afgelopen seizoen niet meer dan gemiddeld vijfduizend toeschouwers per wedstrijd. Van deze 39 clubs haalden slechts acht een ge middelde van 10.000 of meer toeschou wers. Dat een groot aantal van deze clubs diep in de financiële zorgen - en in de schulden - zit, Is niet verwon derlijk. Vandaag begint In Chili het wereld kampioenschap voetbal. Het begin van deze week was er, behalve voor trainen ook nog wel even tijd om ln de zon te luierenof om kaarten naar huis te schrijven, zoals hier Di Stefano, Gento en Puskas van het Spaanse elftal doen. „Zie je", begon Elly weer, „daar- „Och", zei Elly eigenwijs, „jullie om heeft Flor recht op die rol van hoeven niet alles te weten. Als tante de prinses. En is 't gemeen van Klaar Marna hier speelt, dan ga ik kijken, die voor zichzelf te houden. Je zegt Vast als een huis". „We krijgen toch zeker een vrij wel, dat je alles met Florrie wilt delen, maar als 't er op aankomt. kaartje, Florrie?" smeekte Hans. „We ben je een egoïst", zullen verschrikelijk hard klappen". Klaartje voelde een doffe woede Florrie's gezichtje stond nu een in zich opkomen. Ze stond ineens op beetje trots en ze zei: en schoof h~ar stoel wild naar ach- „Natuurlijk. Maar niet allemaal te- teren. Tranen sprongen haar in de tante". ogen en ze riep: „Gemeen! Gemeen ,dat had je al ben jij om me zo te sarren en om stiekum geheimen te hebben met dat gelijk. Eerst oom en tante". „En ik", zei Elly, Klaartje zei niets. Daar had je 't kind. Ik weet wel, dat ze een hekel nu weer. Aan Elly had ze wel ver- aan me heeft, maar als jullie zo teld van haar toneel-tante, aan haar doorgaan, krijg ik een hekel aan al- niet. Altijd was er iets met Florrie, les, aan jullie, aan de hele boel. Die dat niet helemaal prettig was. Ze hele rol kan me niets meer schelen, voelde zich ineens erg moe en ver- ik wil hem geeneens meer 't Plezier langde naar bed. Daar zou ze over is er nu toch af, ik doe het niet alles kunnen nadenken, want er was meer en ik, ïb- iets „drietigs", zoals Petertje vroe ger zei. Een stroom van tranen belette haar het verder spreken, ze holde de kamer uit en sloeg de deur met een slag achter zich dicht. De trap stormde ze op, gooide de deur van haar kamer open en draaide van binnen de sleutel om. Ze trilde van opwinding en begon zich meteen uit te kleden. In bed liggen, lekker tus sen de koele lakens, en uithuilen. Dat was het enige, wat ze wilde. 't Schemerde buiten al, maar Klaartje maakte geen licht. Ze gleed als een schimmetje in bed en schokte zachtjes van het snikken. Na een poos bedaarde ze en lag stil, haar ogen gesloten. Ze hoorde van bene den geluiden opstijgen, de keuken deur, de stem van Pirn en die van Annie in de gang, gerinkel van ser vies. Daarna kwam Hans fluitend naar boven en ging naar zijn kamer, gevolgd door zware voetstappen op de trap. En ineens kreeg Klaartje oneindig verlangen naar haar vader, naar als een klein kind bij hem troost en steun zoeken. Toen ze hem de studeerkamer hoorde binnengaan, sloop ze zacht jes haar bed uit en de trap af, draai de behoedzaam de kruk om. En daar zat vader, peinzend, voor zyn grote bureau en daar zat Klaartje al op zijn knie, haar armen vast om zijn hals. En ze vertelde hem van alle moeilijkheden en teleurstellingen en van wat ze haar „mislukking" met Florrie noemde. Hoe moeilijk het was steeds - geduldig te blijven en hoe flaüw ze het vond van Elly altijd Florrie's partij te trekken. En vader liet haar helemaal uit spreken en toen begon hij te praten, met zachte stem en zijn hand streel de haar wilde krullebol. „Je bent zo flink", zei hij, „je doet het zo goed en je hebt al zoveel be reikt. Je moet je niet in de put laten duwen. Elly plaagt nu eenmaal graag, dat kennen we van haar, ze meent het niet zo kwaad. Ze is op de vlegelachtige leeftijd. Maar ik zie en moeder met mij, hoe Florrie ver andert, hoe ze veel vrolijker is en zelfs al met Peter speelt, precies zo als jij het doet. Ze heeft zoveel on dervonden en is niet gemakkelijk, maar lieve meid, ga jij maar door op de ingeslagen weg. Moeder en ik be wonderen je om je geduld". Klaartje kon haar oren niet ge loven. Dus was het wel goed, zoals ze gedaan had, ze was niet zo egoïst en dom en 't was dus niet helemaal haar schuld als het niet goed ging. Vader en moeder hadden verrouwen in haar! Een zoet gevoel steeg in haar op en een diepe zucht gaf ontspanning en nam haar verdriet met zich mee. Over het stuk praatte vader ook, hij vond het niet nodig, dat Klaartje haar rol afstond; als Florrie wat meer in de klas was ingeleefd, kwam dat vanzelf of later, op een andere school. Van het een kwamen ze op het ander, ze praatten samen als echte kameraden. Tot sloeg vroeg vader: „Heb jij er spijt van meisje, dat we Florrie in huis hebben genomen? Zou jij haar liever weer wegsturen?" Even dacht Klaartje na, met va der samen op de grote leren arm stoel. Toen zei ze, heel ernstig: „Nee, ik wil haar zo graag „blij" maken, ik dacht dat ik het kon. Ik wil het kun nen. Denk je, dat het lukken zal?" Vader knikte. „Ja lieveling, ik weet het zeker. Eens zal ze een vriendin voor je worden, een echte vriendin. En nu.hals over kop in bed. Het is meer dan tijd". Klaartje gaf vader een kus, die hun grote vriendschap bezegelde en liep op rappe yoeten naar boven. Op hun kamer was Florrie zich aan het uitkleden. Vlug stapte ze in bed en zei: „je mag mijn sommen schrift morgen hebben. Dan ben je gauw klaar en kunnen we nog spe len. Nu stapte Florrie ook in bed. „Ken je die canon?" zei ze, „hoor ie het zingen van het vuur? Laten we die zingen". Toen mevrouw Franken de zolder trap opkwam om hen wel te rusten te wensen, hoorde ze de beide meis jes uit volle borst zingen. Ze glim lachte. De strubbelingen kwamen terug, maar de winst werd steeds groter. En opgeruimd kuste ze het tweetal goedenacht. DERDE HOOFDSTUK 't Was zaterdagmiddag en 'n echte maartse dag. Een scherpe wind joeg beurtelings regen, hagel en dwarre lende sneeuw voor zich uit en toen de kinderen uit school kwamen, had den ze moeite, met de kleine Peter tussen zich in, op de been te blijven. Met gebogen hoofden worstelden ze tegen de storm in, die in de buiten wijk door de lanen raasde, speels door de tuinen joeg en bij elke hoek met vernieuwde kracht naar hen uit viel. 't Was koud en nat tegelijk en maar goed, dat Peter zijn hoge laar zen aan had en een cape over zijn jasje. Af en toe keek hij met zijn pientere snuitje naar Florie of naar Klaartje, die zijn handjes stevig om kneld hielden, hun tas geklemd on der hun andere grm. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 12