Haarlems Hildebrandmonument wordt eindelijk onthuld na tragi-comedie van een halve eeuw MPS ZATERDAG 26 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT Het Hildebrand- Monument in de Doorkijk van de Haarlemmerhout. Op de achtergrond Hildebrand, die van veraf zijn vertrouwde came ra-figuren be schouwt. Op de achthoekige fon- teinbak staan die figuren. Geheel vooraan ontwaart men rechts Suset- te Noiret, rechts de „charmante" Van der Hoogen, die haar het hof maakt. r\e geboren en getogen Haarlemmer zal vrijdag 1 juni met een lach en een traan het ogenblik beleven, waarop het veel omstreden en nog meer besproken Hildebrandmonument in de Haarlemmerhout onthuld wordt. Hij zal lachen, omdat Hildebrand eindelijk de gebeeldhouwde eer krijgt, die hem toekomt, maar hij zal tevens een traan laten, omdat de voorgeschiedenis van het monument, die een geschiedenis apart werd, dan definitief ten einde is. Het met dramatische scènes getekende blijspel, dat bijna een klucht was geworden, heeft vijftig jaar lang geduurd. Verre weg de meeste Haarlemmers waren nog niet geboren, toen er reeds over het monument gesproken werd. Het was namelijk in 1913, dat de gymna- siumleeraar Schepers in Haarlem het voorstel deed, ter ere van Nicolaas Beets een gedenkteken op te richten. In 1914 zou het honderd jaar geleden zijn, dat Beets, die onder het pseudoniem Hildebrand zo'n groot succes had geoogst met zijn Camera Obscura, in Haarlem werd geboren. Dat ge denkteken zou overigens meer de figuur van Hildebrand moeten gelden dan Nicolaas Beets zelf. KTicolaas Beets was de zoon van een Haarlemse apotheker. Hij ging in Leiden theologie studeren, was daarna predikant in Heemstede en ging tenslotte naar Utretht, waar hij niet alleen predikant was, maar ook hoogleraar in de zedenleer en kerkendogmen aan de universiteit. Grote faam verwierf hij zich als dichter, zijn vrome verzen en gelegen heidsliederen waren populair en hij was ongetwijfeld de ongekroonde hof dichter, die alle gebeurtenissen in en rond het Oranjehuis bezong. De brave en in zijn verskunst conventionele dichter Beets was echter spoedig vergeten. De herinnering aan hem werd in feite alleen bewaard in de persoon van Hildebrand, achter wie de Leidse student Beets schuil ging. In zijn Leidse tijd schreef hij zijn voortreffelijke schetsen, die gebundeld onder de titel „Camera Obscura" in 1839 verschenen. Het boek werd later uitgebreid en kreeg in 1851 zijn definitieve vorm. Nadien, tot op de dag van vandaag, zijn er niet minder dan zestig drukken verschenen, ook in vreemde talen. De Camera is een populair boek gebleven. Beets, die op zeer hoge leef tijd in 1903 te Utrecht overleed, heeft nooit kunnen vermoeden, dat zijn portretteerkunst zo zou aanslaan bij zijn landgenoten. Met zijn camera heeft hij het Hollandse leven dan rond 1840 bespied en de kiekjes van die alledaagse burgerlijkheid zijn zo treffend gebleken, dat ze ook nu nog menigeen amuseren. Wellicht, omdat iedere generatie er een bepaald herkenningsmotief in ziet. De Familie Stastok is een bekende familie gebleven, de Kegge's zijn iedereen vertrouwd, de Leidse Peuëraar is een begrip geworden, Keesje het diakenhuismannetje is onsterfelijk gebleken en met hem zoveel an dere Camera-figuren. Zij zijn levende mensen gebleven, spreekwoordelijk vaak, als men aan een man als Nurks terugdenkt. Ter ere van Hildebrand dus moest een gedenkteken komen. Het plan van de initiatiefnemer vond algemene bijval. Er werd natuurlijk een comité opgericht, dat op korte termijn het plan moest realiseren. Een nationale prijsvraag werd uitgeschreven, die werd gewonnen door de toen 29-jarige Jan Bronner, die spoedig daarop benoemd werd tot professor aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam. Zijn ontwerp werd bekroond met een prijs van f 1000. Zij honorarium bedroeg 3.000. Bronner ging aan het werk. Het comité wachtte. Lange tijd werd er niets meer gehoord. Toen men voorzichtig informeerde, bleek, dat prof. Bronner zijn oorspronkelijke ontwerp terzijde had gelegd. Hij was op nieuw begonnen. Hij maakte zelfs verschillende ontwerpen. Totdat hij zijn visie eindelijk vaste vorm had gegeven. De barokke beeldjes van weleer Achterstand bij belastingdienst wordt weer verontrustender hadden plaats gemaakt voor gestileerde figuren, die overigens een mar kant beeld gaven van de artistieke ontwikkeling van de maker. Na 1930 werd Haarlem bijna ieder jaar verblijd met de mededeling, dat het monument het komende voorjaar onthuld zou worden. Er kwam echter niets van in. De grote strijd ontbrandde ten slotte om de plaats, waar het monument geplaatst moest worden. Het voorstel om het te plaatsen in de zogenaamde doorkijk van de Kleine Hout kreeg enorm veel kritiek. Vóór het Provinciehuis - het vroeger fraaie, in Italiaanse stijl ge bouwde buitenverblijf van koning Lodewijk-Napoleon - steekt nl. tussen de bomen door een prachtige bosweide de Haarlemmerhout in. Aan het einde van die doorkijk wilde men het monument plaatsen. De Haarlemse gemeenteraad ging er tenslotte mee akkoord. Bronner ging opnieuw aan het werk. In 1946 kwam het Hildebrandmonument gereed. Van onthulling was echter nog geen sprake. De laatste stoot zou gegeven worden tijdens een tentoonstelling van de gipsen afgietsels in de Haarlemse Vleeshal, welke expositie in 1952 door een kleindochter van Beets geopend werd. Het jaar daarop zou de onthulling een feit zijn. Er was reeds een natio naal comité gevormd, waarin alle commissarisen der koningin fitting zouden hebben. De Haarlemmers wisten intussen reeds, dat er toch niets van kon ko men. Waarom zou men immers haast maken? Zij kregen gelijk. Er ge beurde niets. Het dramatisch hoogtepunt kwam een paar jaar later, toen men toch weer van de plaats in de Doorkijk wilde afstappen. Een desbe treffend voorstel aan de gemeenteraad leidde tot urenlange discussies, die onder druk stonden van het standpunt van Bronner, dat hij het momi- ment niet zou afstaan, 'als het niet in de Doorkijk kwam. Daar had hij het voor gemaakt. Het bleef tenslotte bij de „Doorkijk". Enige jaren waren er nog nodig, om de laatste voorbereidingen te treffen en de financiële kwesties af te wikkelen. Tl/laar nu is het dan toch zover. Het monument staat opgesteld in de Doorkijk van de Kleine Hout. Op een twee meter hoge sokkel staat Hildebrand. Gehouwen in steen, gestileerd, maar studentikoos. De studen tenmantel om de schouders, de hoed in de hand. Bronner heeft hem op enkele tientallen meters laten plaatsen van de grote achthoekige fontein- bak, waarop de andere camera-figuren een plaats hebben gekregen. Hij heeft dat bewust gedaan, niet om Hildebrand te isoleren, maar om als het ware de beschouwende functie van Hildebrand te accentueren. Hilde brand kijkt dus naar de acht figuren, die nu met hem in de Haar Immer- hout vereeuwigd zijn. Acht vertrouwde figuren, die in zijn camera ooit het Hollandse, burgerlijke, leven gestoffeerd hebben. Het zijn voor ieder een oude bekenden. Vader Stastok, de gezellige oom van Hildebrand, is de gevestigde rente nier, zoals hij in de Camera rondwandelt. Grootmoeder Kegge is present met haar hond Damiaan, op het gezicht van Keesje het Diakenhuis mannetje, leest men nog zijn dienstvaardigheid en zijn ideaal om in een eigen doodshemd te sterven en Nurks, de Amsterdammer, laat er geen twijfel over bestaan, dat hij een „onaangenaam mensch in de Haarlem merhout" was. De tragiek van Teun de Jager liegt er niet om, Suzette Noiret is nog altijd even lief, maar is kennelijk nog beducht voor de „charmante" Van der Hoogen, de dandy, die haar op brute wijze het hof maakte. En ten slotte Buikje, alias mr. Bruis, die herinneringen ophaalt uit zijn Leidse studententijd en die in het Hollandse taalgebruik is blijven leven als de man van „hoe warm het was en hoe ver". Aldus is het Hildebrand-monument een nationaal gedenkteken geworden, dat vrijdag 1 juni onthuld zal worden op de plaats waar het thuis hoort: in de Doorkijk van de Haarlemmerhout In de Harmonie in Leeuwarden wordt het jaarlijkse nationale goochel- concours gehouden. Een van de grote kanshebbers op de landelijke titel in de klasse algemeen goochelen is de Amsterdamse manipulator Ted Alton met zijn echtgenote-assistente. Het echtpaar presenteerde vrijdag avond een show met duiven, parkieten en papegaaien. Bondsvoorz. KHB „St. Antonius v. Padua" op congres: teveel verzet tegen p.b.o. „Op het terrein van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zijn de praktijk geen vorderingen ge maakt, in onze bedrijfssectoren is nog geen enkel schap tot stand ge bracht. Wij moeten in onze groenen een scheidingslijn trekken ten a an zien van de bereidheid van de werk gevers om wezenlijk aan de PBO iets te doen". Dit zei vanmorgen de heer J. M. de Groot, voorzitter van Vraagt demonstratie aan! MEERPOEVS NAAIMACHINEBEDRIJF (Advertentie) Hoge boetes voor belastingontduikers De Utrechtse politierechter heeft gisteren drie fabrikanten uit Culem- borg ieder veroordeeld tot een boete van 20.000,- en een gevangenisstraf van drie maanden, met een proeftijd van drie jaar. De fabrikanten, de 41-jarige T. H., de 42-jarige M. D. en de 57-jarige L. R. hadden van de op richting van hun fabriek in 1946 af inkomsten van clandestien gelever de goederen in het bedrijf geïnves teerd. De bedragen, die voor de be lasting waren verzwegen vormden een totaal van ongeveer 45.000,-, tegen elk van de verdachten was 'n boete van 24.000,- geëist en een voorwaardelijke gevangenisstraf. Op de gisteren in het Kurhaus te Scheveningen gehouden algemene vergadering van de vereniging van inspecteurs van 's rijks belastingen heeft de voorzitter van de vereni ging, de heer W. J. van Lanschot Hu- brechts, uitvoerig aandacht besteed aan de vele moeilijkheden, waarmee de belastingdienst te kampen heeft. Allereerst uitte hij zijn teleurstel ling over het teruglopen van 't aan tal leden als gevolg van het feit, dat velen de rijksdienst verlieten om el ders een veel beter gehonoreerde be trekking te aanvaarden. Voorts zei hij, dat het aantal in specteurbenoemingen niet opweegt tegen het aantal inspecteurs, dat wegens pensionering of overlijden de dienst verliet. Minder hoofdamb tenaren zullen steeds meer werk moeten verzetten, aangezien 't aan tal belastingplichtigen als gevolg van de bevolkingsaanwas en de stijgen de welvaart steeds toeneemt. De achterstand, waartegen dage lijks gevochten moet worden, dreigt weer verontrustende vormen aan te nemen, aldus de voorzitter. Het wordt meer en meer de vraag of de huidige methode van aanslagregeling in de toekomst wel bestendigd kan en mag blijven, zo zei hij. Wij vragen ons af of niet zal moe ten worden overgestapt op een sys teem van heffing, waarbij de bere kening en de afdracht van de inkom sten-, vermogens- en venootschaps- belasting aan de belastingplichtige wordt overgelaten met een steek proefsgewijze controle achteraf. Dit systeem, aldus spreker, wordt ook in de Verenigde Staten voor de „in- cometax" toegepast. Deze zeer ingrijpende wijziging zal echter, aldus de voorzitter, eerst in de afdelingen nader besproken wor den. Het ministerie, zo deelde de voor zitter mede, onderzoekt thans o.m. de mogelijkheid om de in de aan- slagregêling werkzaam zijnde inspec teurs enigszins te ontlasten door hun administratieve hulp ter beschikking te stellen. Voorts zijn enige hoofden van inspecties uitgenodigd hun visie te geven op de praktische uitvoer baarheid hiervan. Bij een verkeersongeval is gis termiddag de 20-jarige H. Engelbert uit Empel om het leven gekomen. Omstreeks genoemd tijdstip reed hij met zijn bromfiets in de richting 's-Hertogenbosch. Toen hij bij Em pel de grote weg wilde opdraaien, nam hij de bocht te groot en kwam frontaal in botsing met een van rechts komende personenauto, bestuurd door een ingezetene van Breda. Het Spaanse staatshoofd generaal Franco heeft in Madrid een grote internationale landbouwtentoonstelling ge opend. De Spaanse regeringsleider (midden voorgrond) was in burger bijna niet te herkennen. de Ned. Kath. bond van Houtbewer kers, Meubelmakers, Behangers en aanverwante vakgenoten (KHB) „Sint Antonius van Padua" in een rede waarmee hii het twee dagen durende bondscongres in „Musis Sa crum" te Arnhem opende. Hij voorziet echter dat de groep meubelen, met name de werkgevers in de ambacht- en woninginrichtings sector, hier „het eerste schaap" zul len worden. In dit verband wees hij erop, dat de werkgevers nog steeds een ongewettigde angst voor de PBO hebben, menend dat dit betekent dat de werknemers op de stoel van de werkgevers gaan zitten. De heer De Groot is van oordeel, dat niet onbe langrijke groepen werknemers zich georganiseerd tegen de PBO verzet ten. Dit PBO-verzet, aldus de voor zitter van de KHB, dwingt de vak beweging op korter of langer termijn andere stellingen te betrekken, wel ke sterk zullen afwijken van onze kalme gematigde benadering in de laatste tien jaar. De huidige loonpolitiek vond de heer De Groot niet bepaald helder. Hij gaf toe, dat in de 21/» jaar dat deze nieuwe loonpolitiek nu van kracht is, er in zijn bedrijfstakken gelet op de bestaande mogelijkheden behoorlijke resultaten zijn geboekt Hij wilde hieraan echter allerminst de conclusie verbinden, dat deze re sultaten noodzakelijk het gevolg zijn van het hanteren van het nieuwe systeem. Met de winstdelingen en spaarre gelingen loopt het in onze bedrijfs tak nog niet vlot, aldus de heer De Groot. Thans is dit een zaak voor de werknemer 1 zelf, bij een volgende CAO-ronde zullen wij moeten na gaan of en in hoeverre er in CAO- verband iets kan worden gedaan aan deze belangrijke aangelegenheid. Dank zij een gericht sociaal-econo mische politiek op langer termijn zijn we op het punt van de werkge legenheid thans volkomen tevreden, zo zei de heer De Groot. De voorzitter van „Sint Antonius van Padua" meent, dat aan 't hoofd- kriterium „de produktiviteit" te veel waarde wordt toegekend in het nieuwe systeem. Ook het kriterium „rentabiliteit" behoort een reële plaats in het systeem te hebben, al dus de heer De Groot. Ook wees hij erop, dat met dit systeem een be paalde in het verleden opgelopen achterstand in de lonen niet kan worden ingehaald. De heer De Groot deelde in zijn functie van algemeen landelijk KAB- bestuurder mee, dat vrijwel zeker deze winter in meer besloten kring mededelingen zullen worden gedaan over de structuurwijziging in de KAB. De voorzitter besloot zijn rede met de opdracht in de kortste tijd de en kele procenten ledenverlies om te zetten in winst. Mariene Dietrich naar Scheveningen Malene Dietrich, die kort geleden een nieuwe show heeft gepresen teerd in het „Olympia" te Parijs, zal op zondag 17 juni een bezoek aan Nederland brengen. Zij zal optreden in de kurzaal te Scheveningen. In tegenstelling tot haar vorige bezoek in ons land, toen zij zowel in Amtserdam als Den Haag ver scheen, zal haar optreden nu be perkt blijven tot de badplaats. Mariene Dietrich laat haar show omlijsten door een 18-mans show orkest. De kath. politiebond St. Michael houdt op 28, 29 en 30 mei een con gres in Krasnapolsky in Amsterdam.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9