S)e Ccldóe(Bou^cmt GEEN INDONESISCHE ACRESSIE, ZEGT SOEBANDRIO Massale uittocht uit Algerië DAF-show KORTE golf ZATERDAG 26 MEI 1962 52ste JAARGANG No. 15.637 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Gegoochel met „agressie'' Directeur J. P. J. M KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telel 2 0 9 3 5 Red 20015. 25594 - Advert. 2 0 S 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tossen 17.30 en 19.00 n.l Giro 10.30.03 A boon. 0,65 p w., f 2.80 p. mnd., 8,25 p. kW., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN INDONESIËRS ZIJN OP „EIGEN GRONDGEBIED" Brief aan 0e Thant Indonesië heeft de V.N. meege deeld, dat zijn landingen in Weste lijk Nieuw-Guinea geen agressie zijn. omdat de Indonesiërs zich zuiver in eigen gebied bewegen, dat thans door de Nederlanders is bezet, zo is giste ren bekendgemaakt. Minister Soebandrio zei dit in een brief in antwoord op het beroep van Oe Thant tot hervatting van de on derhandelingen met de Nederlan ders. In de brief, die gisteravond gepu bliceerd is, werd gezegd, dat de In donesische troepen de bevolking van West-Irian volledig beschermen zo als hun plicht is. De Nederlanders zelf zijn schuldig aan agressie zoals werd aangetoond door hun vernieti ging van Indonesische oorlogssche pen en vliegtuigen. Indonesië heeft reeds sedert 1950 gestreefd naar een vreedzame oplos sing van de kwestie. In zijn brief aan Oe Thant ver klaart Soebandrio o.m. nog, dat de Indonesiërs, die West-Irian zijn bin nengekomen, „en ook in de toekomst West-Irian zullen blijven binnenko men" Indonesische onderdanen zijn, die zich naar Indonesisch, thans door Nederland met geweld bezet gebied begeven. Soebandrio wijst er verder op, dat Nederland, in tegenstelling tot In donesië, het plan-Bunker nog niet heeft aangenomen en bovendien zijn militaire kracht in West-Irian heeft versterkt met het doel het „kolonia lisme in al zijn slechtste aspecten binnen het grondgebied van Indo nesië te bestendigen": Voorts verklaart Soebandrio, dat Indonesië de noodzaak van het zen den van waarnemers niet inziet, daar dit niet zal bijdragen tot een oplos sing van de kwestie-Nieuw-Guinea. Soebandria eindigt met uitdruk king te geven aan de vastbesloten heid van Indonesië om de buiten landse agressie uit West-Irian te verjagen. „De regering zal de strijd voortzetten totdat dit nobele doel volledig zal zijn bereikt", aldus de Indonesische minister van buiten landse zaken. DE MILITAIRE TOESTAND De Nederlandse vertegenwoordi ger bij de V.N., mr. Schuermann, heeft aan secretaris-generaal Oe Thant een rapport overgelegd over de ontwikkelingen op militair ge bied in Nieuw Guinea. In dit rapport dat gedateerd is 23 mei en als een document van de Veiligheidsraad in omloop is gebracht, zegt de heer Schuermann, dat de Nederlandse re gering hem heeft opgedragen, onder de aandacht van de secretaris-gene raal te brengen „dat de volledige verantwoordelijkheid van de Indo nesische regering voor de aanvallen, waarvan in de vorengenoemde fei ten melding wordt gemaakt, wordt bevestigd door recente verklaringen van de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Soebandrio en de minister van oorlog Nasoetion". In de brief wordt niet om een be paalde actie van de V.N. verzocht. SUEZKANAAL OPEN De Egyptische onder-minister van buitenlandse zaken Gabry heeft op een persconferentie in Oslo gezegd, dat Egypte geen enkel Nederlands scnip zal tegenhouden, dat mocht proberen met troepenversterkingen voor Nieuw-Guinea het Suezkanaal door te gaan. Hij zei, dat het Nederlandse be sluit, troepenversterkingen via het Panamakanaal te zenden, ingegeven zou kunnen zijn door de wens, Egypte niet in verlegenheid te bren gen op een ogenblik, dat Nederland trachtte zijn handelsbetrekkingen met Egypte te verbeteren. ZOEKT U een Gero-cassette van f 40.of f 400.— v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero specialist (Advertentie) Botsing in Oeganda De premier van Oeganda, Milton Obode, heeft vrijdag in de Natiorale Vergadering van Oeganda meege deeld, dat duizend mannen van de negerstam der Pians een gevecht van zeven uur hebben geleverd met ne gentig militairen van „The Kings African Rifles". Hierbij zijn zestig pians gesneuveld. De pians waren teruggekeerd van een wraakoefening op de stam der Soeks, wier woongebied aan het hunne grenst. Zij hadden, bij een overval op de Soeks, 31 -personen, onder wie 28 vrouwen en kinderen, f-edood. De pians namen hiermee wraak voor ren twee weken geleden door de Soeks op hen uitgevoerde overval, die an 22 leden van de Pian-stam overwegend vrouwen en kinderen het leven had gekost. De Pians, wie het succes van hun wraakoefening tegen de Soeks naar het hoofd was gestegen, weigerden" gehoor te geven aan de opdracht der militairen om halt te houden. Zij vie len het negentig man sterke deta chement aan, zodat de militairen van hun wapens gebruik moesten ma ken. In het daarop volgende gevecht vielen, als hiervoor gemeld, zestig Pians. Parlementje spelen in Nigeria De politie in Ibadan, West-Nigeria, heeft vrijdag twee maal binnen enige uren vergaderingen van de volks vertegenwoordiging met traangas beëindigd. Na het tweede incident zei de chef van politie, dat er vrij dag geen bijeenkomsten meer zou den worden gehouden en gaf hij be vel de parlementsgebouwen en ter reinen te cntruimen. De vergadering werd voor de eer ste maal beiëndigd door de politie nadat tussen twee groepen parle mentsleden gevechten waren uitge broken. Er werd met stoelen gesme ten, waarbij de minister van handel, Kessington Momoh, zo ernstig ge wond werd dat hij naar het zieken huis moest worden overgebracht. De partijleiders hielden in een wachtkamer een bespreking, waarna de volksvertegenwoordiging opnieuw bijeenkwam. Voor de tweede maal moest de politie optreden omdat par lementsleden op tafels begonnen te slaan en begonnen te schreeuwen toen de voorzitter uit z'n stoel kwam. Twee leden werden gearresteerd en met een politiewagen weggebracht. Verslaggevers mochten niet binnen komen. De zitting duurde tien mi nuten. Het was de eerste vergadering van het parlement sedert het ontslag van de regionale premier van West-Ni- gerië, Akintola, door de gouverneur. Het was de bedoeling dat het parle ment zijn vertrouwen zou uitspre ken in de nieuwe premier. Zover kwam het echter niet, doordat de oppositieleden en aanhangers var de ontslagen premier op de tafels be gonnen te slaan en tc schreeuwen. Nieuwsgierige Russen Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft vrijdag bekendge maakt, dat drie Russische schepen, die „er kennelijk op uit zijn om om vangrijke geheime militaire gege vens op te sporen", zich bevind op enkele mijlen van het gebied in de Stille Oceaan, waar de Ameri kaanse kernproeven genomen wor den. Het grootste van de drie sche pen is de 3600 ton metende „Sjok- jal's Kiy. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie zei, dat dit schip veel instrumenten aan boord zijn uitgerust om de activiteit van de Amerikanen na te gaan. Zij zijn bezig geweest om zoveel mogelijk ge gevens te verzamelen r -reT onze proe ven, aldus het ministerie. Het ministerie zei, dat men op het grootste Russische schip analysen had gemaakt van afvalstoffen, vrijgeko men bjj de Amerikaanse proeven. De Russen konden zodoende gegevens verkrijgen over het type kernbom, dat tot ontploffing werd gebracht en de kracht hiervan. De Rus had een installatie aan boord voor het lan ceren van meteorologische raketten, die tot de ionosfeer kunnen door dringen. De twee andere schepen zijn verbouwde treilers, die elektro nische apparaten aan boord hebben. De woordvoerder van het ministe rie zei, dat de drie schepen binnen zo'n 12 mijl van de vestkunst van het proefgebied varen. Dit betekent dat zij zich bevinden tussen de 480 en 640 km. ten westen van Christ mas Island. Bij dit Britse eiland zijn de meeste Amerikaanse kernproeven van de laatste serie genomen. De Rus sische schepen zijn hier vrijwel van begin mei af geweest. De Ameri kaanse proeven begonnen op 25 april. De woordvoerder erkende, dat het internationale recht geen bepalingen kent, die de Russen verbieden daar te zjjn. De drie schepen hebben niet gereageerd op een waarschuwing van een Amerikaanse torpedoboot jager. „Zuiderkruis" aangekomen Geëscorteerd door het fregat „Kor- tenaer" is gisteren het troepentrans portschip „Zuiderkruis" de haven van Hollandia binnengevaren met achthonderd Nederlandse militairen aan boord. De bevolking toonde gro te belangstelling voor de aankomst van het schip. De stemming onder de militairen was bijzonder goed, on danks de lange zeereis die slechts in Curvsao en Honoloeloe was onder broken. Dit was vermoedelijk te dan ken aan de ontspanning en de goe de voeding aan boord, waaraan grote aandacht was besteed. Wachtmeester Kees van der Hulst uit Den Haag zei: „We kregen iedere avond film en hadden naarnaast al lerlei andere spelen waarmee we ons konden vermaken. Het eten was zo goed als we ia de kazerne nooit heb ben gehad. We kregen dagelijks ons scheepskrant je terwijl we voortdu rend van het nieuws op de hoogte werden gehouden via de radio." Op de vraag of hij het leuk vond naar Nieuw Guinea te gaan zei de wachtmeester: „Het vertrek uit Ne derland was natuurlek niet zo leuk, maar zo'n reis als deze krijg je nooit meer." Van der Hulst zei voorts desge vraagd, zich weieens verveeld te heb. ben aan boord, „maar we denken maar zo: als je eenmaal daar zit (en daarbij wees hij naar de zwaar- beboste heuvels van Hollandia) dan zal je nog vaak naar boord terug verlangen." De vlucht naar Hongkong Het bestuur van Honkong heeft vrijdag verklaard, dat de toestand aan de grens met China snel nor maal aan het worden Is. De vluchte lingenstroom is door de regering van commu. tisch China afgedamd en het aantal vluchtelingen is „op vallend verminderd". Volgens welingelichte kringen hebben dé Chinese autoriteiten blik baar maat* jgelen genomen en wor den de mensen ervan weerhouden hun steden en dorpen in de provin cie Kwantoeng te verlaten. Dorpelingen uit het grensgebied zeiden, dat 'e communistisch Chine se grenswachten met behulp van honden naar vluchtelingen zoeken. Volgens - bevestigde berichten kamperen er nog steeds een duizend tal vluchtelingen in het „niemands land" tussen Hongkong en commu nistisch China. Volgens waarnemers zijn er sinds 1 mei zo'n 55.000 illegale immigran ten door de politie van Hongkong opgepikt. Duizenden zouden er ech ter in geslaagd zijn zich aan het wa kend oog van de politie en mili*ai- ren te onttrekken. Zij zouden by verwanten in de kolonie zijn onder gedoken. Twee volwassenen en zes kinde ren hebben vrijdag is Asbeston in Canada het leven verloren door een ontploffing, waarbij een door twee twee gezinnen bewoond huis werd verwoest. Aangenomen wordt dat de ontploffing ontstond doordat ont snapt propaangas in brand geraakte. Een beeld van de inwijding, vrijdag van de nieuwe kathedraal van Coven try. Koningin Elizabeth treedt de kathedraal binnen aan de zijde van de proost, „reverend" H. C. W. Williams, op de achtergrond de bisschop van Coventry, de „right reverend" Cuthberth Bardsley tussen links prinses Margaret en rechts lord Snowdon. Aan boord van het vliegkampschip intrepid" deed, ruimtevaarder Scott Carpenter radio-telefonisch verslag aan president Kennedy. Prins Bernhard op inspectie naar Groenland en Alaska Prins Bernhard is hedenmiddag van Soesterberg naar Parijs vertrok ken om van daaruit met generaal Curtis E. Lemay, chef van de staf der Amerikaanse luchtmacht, een inspectietocht te maken naar Groen land en Alaska ter bezichtiging van onderdelen van de Dew-line, een ke ten van radar-waarschuwingsposten tegen plotselinge aanvallen door de lucht. Vervolgens zullen de prins en ge neraal Lemay elders gelegen installa ties van de Amerikaanse luchtmacht en de nieuwe Air Force Academy te Colorado Springs bezoeken. In aansluiting hierop zal de prins naar Washington gaan, alwaar hij o.m. de gast zal zyn van de Neder landse ambassadeur, dr. J. H. van Roijen. Tenslotte zal prins Bernhard enige dagen te New York verblijven, waar hij eep vergadering van de Flight Safety Foundation zal bijwonen en een diner van het World Wildlife Fund zal presideren. Aan dit diner zal prins Philip, hertog van Edin burgh, als vornaamste spreker op treden. De prins, die op zijn reis wordt vergezeld door zyn luchtmacht-adju dant majoor K. van Gessel, wordt op 9 juni in Nederland terug ver wacht Per schip en vliegtuig Europese en Mohammedaanse in woners van Algerië maken zich thans op voor een uittocht op ongekende schaal uit Algerië. In de afgelopen week zijn reeds tienduizend perso nen per vliegtuig naar Frankrijk vertrokken. In Parijse officiële krin gen verwacht men, dat dit aantal in de komende dagen nog aanzienlijk zal stijgen. Men rekent erop, dat vóór eind mei zestigduizend voor malige inwoners van Algerië In Frankrijk zullen zijn aangekomen. De Franse militaire autoriteiten in Algiers hebben vrijdagavond de toe gangen naar het Maison Blanche- vliegveld van Algiers tot zondag a.s. laten afsluiten. Er bevinden zich na melijk reeds 4.500 personen op het vliegveld, die naar Frankrijk willen vertrekken en het is op het ogenblik niet mogelijk er nog meer te ver werken. Ook de belangstelling voor scheeps- passage naar Frankrijk is bijzonder groot. Terwijl het passagiersschip „Ville de Bordeaux" zich vrijdag ochtend nog honderd kilometer uit de Algerijnse kust bevond, wachtten negenhonderd bevoorrechten reeds in de haven van Algiers met onge duld het ogenblik van hun insche ping af. Twee andere passagiersschepen, die in de haven van Algiers worden verwacht, zyn eveneens reeds vol geboekt voor de terugreis naar Frankrijk. Het aantal Europeanen in Algerië dat de zekerheid wil hebben dat zij, indien gewenst, op korte termijn uit Algerië kunnen vertrekken, wordt te Parijs thans op bijna vijftigduizend geschat. Velen van hen zijn het nog niet met zichzelf eens, of zij al dan niet zullen vertrekken. Bij hen zal het verdere verloop der gebeurtenis sen in Algerië van grote invloed zijn bij het nemen van een besluit. De Franse regering heeft een be drag van 450 miljoen gulden uitge trokken om de uit Algerië terugke- renden behulpzaam te zyn bij hun hervestiging in Frankrijk. O .A.S. groepen onschadelijk gemaakt. Vrijdagavond is te Algiers van of ficiële zijde meegedeeld, dat leden der veiligheidsstrijdkrachten in de afgelopen 24 uur twee te Guyotville en te Bainem (nabij Algiers) ope rerende commandogroepen der OAS onschadelijk hebben gemaakt. 25 O.A.S.'ers zijn gearresteerd. Een hoeveelheid wapens en uniformen is in beslag genomen. Vrijdag hebben in geheel Algerië 42 aanslagen het leven gevergd van 38 personen (37 Algerijnen en een Europeaan) terwijl achttien mensen werden gewond. JOUHAUD MAAKT 'N KANS De Franse minister van justitie, Jean Foyer, heeft vrijdagavond een verzoek van de verdedigers van ex- generaal Edmond Jouhaud om een herziening van het proces doorge geven aan Frankrijks hoogste hof van beroep. Dit houdt volgens het Franse recht in, dat uitvoering van het doodvonnis over de voormalige tweede man van het geheime leger is opgeschort totdat het hof zich over het verzoek heeft uitgesproken. Het is nog niet bekend wanneer het hof uitspraak zal doen. Volgens sommige berichten bestond de mogelijkheid, dat Jouhaud van daag (zaterdag) in een militair fort in het gebied van Parijs zou worden terechtgesteld. 25—26—27 MEI GEBR. VAN ULDEN HOGE RIJNDIJK 90 (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Iets minder kond De Bilt, zaterdag 10 uur. Een kleine storing, die tot grot. hoogte gevuld is met koude lucht, trok langzaam over het oosten van Nederland naar het zuiden. Achter de storing kwam boven Scandina vië een rug van hogeluchtdruk tot ontwikkeling, die een uitloper vormt van een hogedrukgebied bij Schot land. Samenhangend met deze ont wikkeling draait de wind in Neder land geleidelijk naar het noordoos ten. Iets minder koude lucht stroomt daardoor naar ons land. De tempe ratuur blijft evenwel beneden nor maal. De lucht is onstabiel van op bouw, zodat er morgen enkele buien zullen voorkomen. Zon- en maanstanden 27 Mei: zon op 04.31, onder 20.43; maan op 02.04, onder 12.46. 28 Mei: zon op 04.30, onder 20.44, maan op 02.31, onder 14.05. Hoogwaterstanden 27 Mei: v.m. 9.02; n.m. 21.47. 28 Mei: v.m. 10.25; n.m. 23.00. KORRELTJE Geen misdrijf, dat geen verdedi ger, geen goede daad, die geen aan klager of bespotter vindt

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1