St. Antonius-Rustoord en de zusters vieren gouden jubileum Ouders met waardebesef gaan voor de kleding van hun jongens regelrecht naar VERHULST. DINSDAG 22 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 MfliGERAAR In de nieuwjaarspreek deelde pastoor A. v.d. Hoeven aan de parochianen mede dat in 1962 twee belangrijke jubilea gevierd zouden worden. In dit jaar zou het vijftig jaar geleden zijn dat de zusters zich vestigden in de parochie en het St. Antonius-Rustoord in gebruik werd genomen en dat de parochiekerk zestig jaar zou bestaan. De data der vieringen waren toen nog niet vastgesteld. Voor wat betreft het eerstgenoemde jubileum is dit nu wel het geval. Aanstaande zondag 27 mei zal feestelijk worden herdacht dat de Arme Zusters van het Goddelijk Kind (De Voorzienigheid) in de parochie Langeraar hun zegenrijke arbeid voor 50 jaar zijn begonnen en dat deze parochie met het St.-Antonius-Rustoord een instelling kreeg, die in de loop der jaren vele bejaarden en hulpbehoevenden een onbezorgde levensavond heeft geschonken. Dat de parochie dit feit niet ongemerkt wil laten passeren blijkt uit een circulaire door de pastoor namens het bestuur van het St. Antonius-Rust oord gezonden aan de parochianen. Het is deze oproep, die dit jubileum plotseling plaatst in ieders belangstelling. Onwillekeurig dwalen onze gedachten in deze dagen voor het feest terug naar het begin van de vijftigjarige geschiedenis. De oudere parochianen zullen zich nog wel herinneren hoe op bepaalde tijden van de preekstoel werd afgekondigd „Heden schaalcollecte voor het St. Antonius-Gesticht". Menjgeen wist toen nog niet precies wat dat St. Antonius-Gesticht wel moest zijn. Deze aankondiging van de collecte was vrijwel het enige, want verder zag men er voorlopig niets van. Jaren vóór de bouw is dit echter reeds een zorg voor het benodigde bouwkapitaal. Het begon met een „dijkdoorbraak" gelegenheid zei deken Koopmans van Alphen a. d. Rijn: „pastoor Bakker en zijn parochianen hebben er zeer veel voor over gehad om dit „monu ment van naastenliefde", die bloem, ontsproten aan een levendig geloof, zo schoon mogelijk te maken. EN DE BEJAARDEN De 3e oktober, daags na de inwij dingsplechtigheid, kwamen de bejaar den naar het nieuwe tehuis. De alge mene overste, moeder Canisa en de overste van het huis, moeder There- sia haalden hen af van het Armen huis, waar zij tot nu toe verzorgd werden. Het moet een aardig tafe reeltje geweest zijn om die oudjes, zo nodig ondersteund door de zusters, te zien binnentrekken. Zij brachten have en goed mee en we kunnen ons voorstellen wat dit zeggen wilde. Ook anderen werden met liefde opgenomen. Zo vonden we nog 'n aantekening dat een van hen een oud vrouwtje niet wilde ko men als ze haar dienstmeisje en haar veertig kippen niet mocht meebrengen. De gastvrijheid der zusters ken nende, verwondert 't niet, dat alle twee en veertig van harte welkom waren, en de keukenzuster was gelukkig met de onverwachte assis tente, terwijl ook de pluimveesta pel wel van pas kwam. ONDERWIJS Van toen af nam de.werkzaamheid der zusters een steeds grotere om vang aan. Op 7 oktober 1912 werd onder leiding van zuster Ladislaus de naaischool begonnen, waaraan ook een knipcursus verbonden werd. Het fröbelonderwijs had intussen zulk 'n uitbreiding ondergaan, dat het te zwaar werd voor zuster Silvera die toen reeds een zwakke gezond heid bezat om alles alleen te doen. Op 8 augustus 1913 kwam zuster Xaveriana als hulp naar Langeraar. Weinigen zullen toen vermoed heb ben dat de naam van deze zuster in de parochie een bijzondere klank zou verkrijgen. Bijna 40 jaren heeft deze zuster de leiding gehad over de frö belschool. Na het ingaan van haar rust is zij in Langeraar gebleven en heeft dus circa 49 jaar van haar re ligieuze leven in Langeraar doorgj- bracht. Vele ouders van nu zijn in de kleuterjaren aan haar zorgen toe vertrouwd geweest. We geloven niet dat er één parochiaan zal zijn die haar niet kent. Tot deze zuster zal dan ook wel bijzondere dank uitgaan van alle parochianen. Het heeft maar weinig gescheeld of zij zou de viering van dit gouden feest moeten missen. Een haar overkomen ongeluk maakte opname in 'n ziekenhuis noodzakelijk. We vernamen echter dat zij toch bij de viering aanwezig zal kunnen zijn Een andere bekende zuster is ge weest zuster Herculana. In '14 kwam zij de zorg van zuster Gemma over nemen voor de oude mannen. Later is zij nog veel jaren overste geweest in het rustoord. In-1915 kwam er nog een derde zuster als onderwijzeres aan de lagere school. WIJKVERPLEGING Een ander belangrijk tijdstip in de geschiedenis van het werk der zusters is geweest de dag waarop in 1926 een der zusters als wijkverpleegster in dienst trad bij het Wit-Gele Kruis. Zuster Amelberga was de eerste wijkzuster. Zuster Corneli was de laatste, want enige jaren geleden moest dit werk worden overgedragen aan een lekenverpleegster, omdat er geen zuster meer beschikbaar was. Om dezelfde reden moest ook het onderwijs aan de lagere school door zusters worden beëindigd. Aan de R.K. Landbouwhuishoud- school, die in 1947 tot stand kwam, werken de zusters nog altijd aan dit onderwijs. Jaren heeft zuster Chris tine de leiding over deze school ge had als directrice. Helaas heeft haar gezondheid haar in de steek gelaten, zodat zij dit werk heeft moeten over geven, maar de grote vlucht die deze school heeft genomen is toch voor een belangrijk deel haar werk ge weest. Tijdens haar bestuur is de nieuwe school gebouwd. De wijziging van de naam S. Antonius-gesticht in St. Antonius-rustoord vond plaats tijdens het pastoraat van pastoor H. Bilars. Nog wel meer zou er aan deze be schouwing over het werk van de zus ters gedurende de afgelopen vijftig jaar kunnen worden toegevoegd. Laat het echter genoeg zijn om in deze dagen nog eens dankbaar te overwegen hoeveel zegen de komst van de zusters voor de parochie heeft betekend. En ook een aansporing om dit gouden jubileum voor de zusters te maken tot een onvergetelijk ge beuren. DE VIERING Op 23 mei zal het feest in het rust oord worden gevierd met de bewo ners. Zondag 27 mei zal heel de pa rochie het meevieren. Om negen uur wordt in de parochiekrk en plechtig dankoffer aan God opgedragen door mgr. J. J. A. Sarrenburg, de direc teur en geestelijke vader van de Con gregatie van de Arme Zusters van 't Goddelijk Kind. Ook de algemene overste en de vier zusters, die vijftig jaar geleden hier het werk zijn be gonnen zullen de gehele dag in de feestvreugde delen. Rond het mid daguur zal „Arti" een serenade bren gen. Om half drie is er in het paro chiehuis een feestreceptie, waarbij de gelegenheid bestaat de feestelin gen geluk te wensen. Om half vier, als de receptie is geëindigd, is er tot besluit een plechtig Marialof met „Te Deum". In het NTS-programma van dinsdagavond zal de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, Z.Exc. mr. J. M. L. Th. Cals, een nabeschouwing geven op het programma „Aap-Noot-Mies", waarin prof. dr. P. J. Idenburg, direkteur-generaal van de statistiek, de plaats van het onderwijs en de onderwijzer in de samenleving zal bepalen. De foto toont mr. Cals voor de televisiecamera tijdens een telerecording in de studio. Dr. H. J. Franken terug van succesvolle derde opgravingscampagne in Deir Alla HISTORISCHE VRAGEN GEREZEN De uitvoering van de plannen en het bouwen van het rustoord is het levenswerk geweest van pastoor H. C. J. Bakker z.g. In 1911 werd de bouw aanbesteed en in het najaar werd begonnen met de bouwwerk zaamheden. Deze zijn echter niet zon der tegenslag verlopen. Zij brachten misschien wel de grootste sensatie die Langeraar ooit beleefde, nl. een dijkdoorbraak. Voor de bouw van de fundering waren uitgebreide graaf werken uitgevoerd waardoor waar schijnlijk de waterkering niet meer bestand was tegen de druk van het water. Het onheil van de doorbraak voltrok zich in de vroege morgen van 7 november 1911. Om half vijf nog waren de boeren met hun kaasbrik ken op weg naar de kaasmarkt in Bodegraven over de weg gereden zonder iets bijzonders te hebben be merkt, maar korte tijd later bezweek de weg, er brak een gat in van me ters lengte, waardoor het woestkol- kende water met dénderend geraas zich een weg baande en zich stortte in de Wassenaarse polder. Met man en macht werkte alles en iedereen om de ramp te beperken maar men ondervond de geweldige kracht van het water. Zakken gevuld met zand dreven weg als veertjes in de woeste ontembare stroom. Pas later op de dag slaagde men erin het gat te dich ten en na herstel van de weg kon de bouw voortgang vinden. Op 14 december 1911 was men zover ge vorderd, dat de plechtige eerste steen legging plaats kon vinden. Pastoer Bakker metselde de eerste steen en na hem legde nog menige parochiaan een steentje, welke handeling dan ge paard ging met een geldelijke bij drage ten behoeve van de bouw van het gesticht. DE ZUSTERS KWAMEN De Congregatie der Arme Zusters van het Goddelijk Kind zou de reli gieuzen afstaan voor de bediening van het gesticht, de verpleging van bejaarden, het onderwijs, enz. Voor dat het huis was afgebouwd kwamen de zusters naar Langeraar. Op 23 mei 1912 begaven vier zusters zich van het Moederhuis te Amsterdam naar onze parochie. Het waren Moe der Theresia en de zusters Hilaria, Erasma en Hermana. Op 10 juni van ditzelfde jaar kwam er nog een vijfde zuster bij voor de kleuterschool, de bij velen nog wel bekende zuster Sil vera. Op dezelfde dag nog van haar komst begon zij haar werk met kleu teronderwijs. Zoals reeds gezegd was het huis nog niet afgebouwd en werden de zusters gehuisvest in de oude hoofd- onderwij zers woning. Op 5 augustus werd het fraaie St. Antoniusbeeld, dat aan de gevel prijkt, als een aangename verrassing aangeboden. De gelden hiervoor wer den bijeengebracht door jongelingen en jongedochters van het dorp. Zo staat het in de kronieken beschreven. Eerst op 17 september 1912 betrokken de zusters hun nieuwe woning en op 2 oktober daaropvolgend had de plechtige inwijding plaats. Bij deze Vraag naar de kaart- die-spaart: een volle kaart geeft f 20.- con tant op Uw hand! Jongen ssport com binaties. Goed gesneden, perfect afge werkte jasjes, ucfüjd 26.75 lOjaar KL st. p. maat. Bijpassende pan talons met smalle pijpen. In .sterk, vormhoudend, gemakkelijk was- baar Terlenka. Leeftijd 19.75 10jaar: KL st p. maat 't zit goed bij LEIDEN - BREESTR A AT T/O STADHUIS. (Advertentie) Prof. Winkler: FLUORIDERING ONSCHADELIJK De onschadelijkheid van het ge bruik van drinkwater met een ver- hoofd fluoridegehalte staat volgens prof. dr. K. C. Winkler, hoogleraar in de micro-biologie aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, vast door de er varing van vele tien+allen jaren. Ze ven miljoen mensen hebben levens lang drinkwater gebruikt dat van nature fluoride bevat. Men heeft daarbij geen ziekte of grotere sterf te, maar wel minder tandbederf waargenomen. Koningin Wilhelmina- fonds distancieert zich van radio Veronica In de te Deventer gehouden jaar vergadering vaqi het Koningin Wil- helminafonds is medegedeeld, dat het fonds de fabrikant van de KWF-lu- cifers heeft verzocht het contract met radio Veronica zo mogelijk tus sentijds te beëindigen, ondanks het feit, dat de maandelijkse omzet na de reclame-campagne belangrijk steeg. Het fonds heeft dit besluit ge nomen naar aanleiding van het ant woord, dat minister Korthals heeft gegeven op vragen van een Tweede- Kamerlid. De fabrikant mag in ieder geval het contract op 31 december 1962 niet verlengen. Het fonds heeft de NRU en de NTS, die bekendmaakten geen steun te zullen verlenen aan charitatieve in stellingen, die gebruik maken van „illegale zenders" van deze beslis sing in kennis gesteld en tevens mee gedeeld, dat tot zijn spijt de fabri kant niet tussentijds kon overgaan tot verbreking van het contract. De NRU heeft het Koningin Wilhelmi- nafonds bericht, dat de NRU verder zal aandringen op verbreking van 't contract, nu dit nog dit jaar af loopt. Wel heeft de NRU toegezegd, dat wederom steun aan het KWF zal worden verleend, doch niet eerder dan begin 1963. Van de NTS heeft het KWF nog niets vernomen. In de vergadering werd verder meegedeeld, dat begin 1963 het kan kercentrum Deventer volledig in werking zal zijn. Met de bouw van de bunker, waarin de 2.000 kv Van der Graaff-generator zal worden op gesteld, wordt binnenkort een begin gemaakt. Dezer dagen is van de derde op gravingscampagne in Deir Alla (Jor danië) in Nederland teruggekeerd, dr. H. J. Franken, lector in de Palestijn se archeologie aan de Rijksuniversi teit in Leiden. De eerste en de tweede Nederland se opgravingscampagne in Deir Al la hadden resp. in 1960 en 1961 plaats. De campagnes hadden ten doel om de chronologie van de late bronstijd en de vroege ijzertijd te bestuderen, een periode, die van ongeveer 1600 tot 700 v. Chr. loopt. De opgravingscampagne staat on der auspiciën van de theologische fa culteit der Rijksuniversiteit in Leiden en zij wordt geheel bekostigd door de Nederlandse organisatie voor zui ver-wetenschappelijk onderzoek. Van dr. Franken is vernomen, dat ook deze derde campagne zeer succes vol is geweest en dat er tussen 2 ja nuari en 30 maart de tijd, waarin gegraven werd enorme hoeveelhe den aardewerkfragmenten aan het licht zijn gekomen. Vond men in 1961 nog overblijfse len van een stad, de afgelopen maan den werden de expeditieleden gecon fronteerd met een bewoning, die aan de stedebouw voorafging en welke geen enkele aanwijzing opleverde, dat er in de bewuste periode een stad op de heuvel had gelegen. Gezien het feit, dat er fragmenten van alle soor ten van huishoudelijk aardewerk wer den opgedolven, terwijl er over een oppervlakte van dertig bij tien me ter geen enkel spoor van een huis te vinden was, ligt de conclusie voor de hand, dat men hier op een soort dorp was gestoten, waar de voormali- ge bewoners op grote, open erven uisden. Deze bewoningslagen horen thuis in de tyd van de metaalindus- Thom Keiling niet voor de leeuwen Thom Keiling, die gistermiddag van plan was net leeuwen in het circus Boltini te Haarlem te oefe- ner in verband met de binnenkort te houden voorstelling van radio- en te- levisie-artisten in Amsterdam, heeft hiervan moeten afzien. De hoofd commissaris van politie te Haarlem, de heer A. L. de Boer, heeft het hem verboden. Zoals bekend, is zaterdagavond de zangeres Ria Kuyken door een beer aangevallen. Daarna zou Kelling met leeuwen gaan oefenen, maar dit is toen niet doorgegaan. Toen Thom Kelling gistermiddag in het circus te Haarlem verscheen, werd hem namens de hoofdcommissa ris meegedeeld, dat er geen toe stemming werd verleend om met leeuwen te oefenen. trie. Merkwaardig zijn hier de vele, door de wind vervormde peervormi ge kuilen, waarvan de betekenis nog niet ten volle duidelijk is, maar die waarschijnlijk in verband staan met de bouw van de ovens, waarin het metaal werd gesmolten. Dr. Franken houdt het er voorlopig op, dat zich hier in de ijzertijd metaalarbeiders hebben gevestigd en dat deze me taalbewerking een seizoenarbeid is geweest, die alleen in de winter werd verricht. De recente vondsten werpen een aantal historische vragen op. In het algemeen hebben de geografen tot nu toe aangenomen, dat de heuvel van Deir Alla het oude, bijbelse Sukkoth was, dat in de tijd van de rechters en de koningen aan de Israëlieten toe behoorde. Deze opvatting komt nu in strijd met de resultaten van de op graving, omdat er geen sporen van een dichte bewoning op de heuvel zijn aangetroffen, terwijl in het boek der rechters duidelijk gesproken wordt over „de zeventig oudsten", die daar zouden hebben gewoond. Bovendien waren de Israëlieten in die periode afhankelijk van de Filis tijnen voor het verkrijgen van hun metalen woorwerpen. Zij kunnen dus zelfgeen metaalindustrie op deze heu vel hebben gehad. Voorts is gebleken, dat de Filistijnse invloed destijds tot in Deir Alla reikte, onder meer door de vondst van een prachtige Filistijn se pot. Het is daarom niet onmoge lijk te achten, dat de Filistijnen des tijds van Bethshan uit de streek van Deir Alla onder hun controle hebben gehad. Over de verdeling van de vondsten tussen het departement van oudheden van Jordanië en de expeditie, was dr. Franken vol lof. Bij de definitieve verdeling, kreeg de expeditie onge veer vijf-en-negentig percent van de vondsten. Deze worden in een-en- twintig kisten naar Leiden gezonden en een gedeelte daarvan is bereids aangekomen. Nadat de voorwerpen aan het Ra penburg nader zullen ziin bestudeerd, zal een gedeelte onderdak vinden in het Rijksmuseum van Oudheden. Fletcher John Christian bezocht Madurodam Maandagmiddag bracht de recht streekse afstammeling van de leider van de muiters van de „Bounty", de heer Fletcher John Christian, een bezoek aan Madurodam, waar hij ontvangen werd door de loco-burge- mester van Madurodam, Diek de Brauw. De heer Fletcher Christian zei, dat hij zeer heeft genoten van de kleine stad Madurodam, die hem op ver kleinde schaal een uitstekend over zicht gaf van het ontstaan en de groei van een grote Nederlandse stad. In het gouden boek van Maduro dam tekende de heer Christian met de titel „chief magistrate" van het eiland Pitcairn. Een beeld van het koninklijk bezoek aan Oostenrijk: tijdens een bezoek aan de Wiener-Sangerknaben in het Augarten-paleis krijgt prinses Irene bloemen aangebo den door een van de „Knaben". Op de achtergrond prin ses Beatrix.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7