S)e CcidaeSoti/fca/ttt MINISTER-PRESIDENT VRAAGT V.N.-WAARNEMERS HET OUDE WENEN HERLEEFDE BIJ KONINKLIJK BEZOEK Praal van vroegere keizerrijk Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 22 MEI 1962 52ste JAARGANG Na berendrama niet voor de leeuwen Telet. 8 0 9 3 5. Red 80015, 85594 - Advert. 80886 - Klachten beiorgiiig 33839 (tussen 17.30 en 19.00 o.) Giro 10.30.03 - Abonn. f 0.65 p. w„ f 8,80 p. mnd., 8,85 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 et p. mm., Telefoontjes 1,50 DE BRIEF AAN OE THANT „Indonesische agressie niet in het belang van de vrede" Op 16 mei heeft minister-presi dent, prof. dr. J. E. de Quay in zake de behandeling van de kwestie Nieuw-Guinea in de Al gemene Vergadering van de Ver enigde Naties en de ten gevolge daarvan ontstane situatie, zich schriftelijk gewend tot de waar nemend sekretaris—generaal der Verenigde Naties. Deze brief is op 18 mei door de permanente vertegenwoordiger bij de V.N. aan de heer Oe Thant overhandigd. De letterlijke tekst van het schrijven van minister-president De Quay luidt als volgt: INDONESISCHE DROPPINGS In de ochtend van 15 mei 1962 vond nabij Fak Fak een tweede se rie Indonesische parachutisten drop pings plaats, nadat de eerste Indone sische paracnutisten op 27 april in hetzelfde gebied waren geland. Een naar schatting terzelfdertijd onderno men poging om in hetzelfde gebied vanuit een boot ongeveer 20 infiltran ten aan land te zetten, met geweren en pistolen bewapend, kon worden verhinderd, daar het schip onder schept werd. De manschappen in het schip, die bij hun arrestatie verklaar den, dat zij orders hadden ontvangen nabij Fak Fak te infiltreren, werden in hechtenis genomen. UITLATINGEN Deze acties maken deel uit van een duidelijk door de bevoegde verant woordelijke regerings- en legerau- toriteiten te Djakarta als zodanig voorbereide en bedoelde daad van agressie. Dit blijkt o.m. uit de uit latingen van respectievelijk a. presi dent Soekarno, die volgens een Anta- ra AFP bericht van 12 mei 1962 zijn vertrouwen heeft uitgesproken, dat de kwestie West-Irian, dank zij de nieuwe wapenaankopen in Rusland binnen de kortst mogelijke tijd zou kunnen worden geregeld. b. Generaal Nasoetion, die Volgens een Reuterbericht van 15 mei 1962 op een die te Djakarta gehouden bij eenkomst van de Internationale Unie van Studenten heeft verklaard: „In donesische jongelieden worden met behulp van strijdkrachten over Nw Guinea uitgestort over zee en door de lucht. Wij zullen voortgaan vrij willigers op het hoofdeiland van West-Irian neer te laten en als dat niet voldoende is, zullen onze strijd krachten het land binnengaan," c. Minister Soebandrio, die-volgens een AFP-bericht van 16 mei j.l. ver klaarde dat „de Indonesiërs ten strij de zullen trekken als de Nederlan ders de voorkeur eraan geven het geschil over West-Irian op die wijze op te lossen." ERNSTIGE BEZORGDHEID Het schrijven van de minister-pre sident luidt verder als volgt: De Ne derlandse regering heeft met ernsti ge bezorgdheid en met verontwoordi- ging kennis genomen van deze nieu we door niets te rechtvaardigen agressieve daden en voor de naaste toekomst geuite bedreigingen van In donesische zijde tegen het niet-zelfbe sturend gebied van Westelijk Nieuw Guinea, hetwelk Nederland tijdelijk beheert op basis van artikel 73 van het handvest van de Verenigde Na ties. De regering betreurt deze daden te meer omdat zij, ondanks voorafgaan de overeenkomstige agressieve daden en uitlatingen gericht tegen de inwo ners van Westelijk Nieuw Guinea, zich op uw hernieuwd initiatief en persoonlijk dringend verzoek van 17 januari zich niet slechts onmiddellijk op 18 januari d.a.v. heeft bereid ver klaard een vreedzame en gerecht vaardigde oplossing na te Streven van het bestaande geschil met Indonesië inzake de verdere ontwikkeling en toekomstige status van de bewoners van dit gebied, doch eveneens zich voortdurend en strikt in woord en daad heeft onthouden van elk vijan delijk optreden jegens Indonesië. ,De vreedzame en constructie ve benadering van het Nieuw Guinea-geschil door de Neder landse regering is onlangs nog maals duidelijk gebleken uit de positieve Nederlandse reactie op de voorstellen van de onder uw auspiciën optredende mediator, de heer Bunker, toen zij zich be reid verklaarde, ondanks het feit dat Indonesië de besprekingen had onderbroken, alle aspecten van deze voorstellen mitsgaders alle met die vraagstuk samen hangende onderwerpen te willen bespreken. Alhoewel de Nederlandse regering op het ogenblik nog met weet of de Indonesische regering u eveneens een positieve reactie op deze voorstellen neeft gegeven, vraagt zij zich intussen wel in oprechte oezoigdneid af of thans deze gedachtenwisseling over een vreedzame oplossing van net ge schil kan worden voortgezet alsof er niets gebeurd was, terwijl Indonesië in flagrante strijd met de eerste beginselen van zijn lidmaatschap van de organisatie van de Verenigde Na ties voortgaan bij voortduring, en bovendien openlijk door haar ook als zodanig geafficheerde agressieve da den en handelingen tegen het betrok ken gebied te plegen. Dit kan niet in het belang worden geacht van de vrede in dat deel van de wereld, welks hanhaving tenslotte de primai re taak van de VN is. Bovendien echter rijst de vraag of en in hoe verre het Indonesische optreden de mogelijkheid verminderd om uitein delijk vertrouwen te hebben in het bereiken van een werkelijk bona fide regeling omtrent de verdere ontwik keling van de Papoea's naar zelf bestuur en vrije keuze over eigen toekomst conform de doelstellingen van artikel 73 van het Handvest, in dien de organisatie van de VN niet duidelijk stelling zou nemen ten gunste van de handhaving en eer biediging van de eigen beginselen. VREDE IN GEVAAR De brief an de heer Oe Thant wordt als volgt besloten: De Nederlandse regering betreurt oprecht dat aldus ondanks haar voortdurende bereidheid om met de Verenigde Naties te overleggen en, desgewenst, samen te werken inzake de toekomstige ontwikkeling van het volk der Papoea's van West- Nieuw Guinea alsmede de toe komstige status van dit gebied de vrede in dat deel der wereld door Indonesië in woord en daad bij voort during in gevaar wordt gebracht. In dit verband brengt de regering in herinnering haar aanbod van 27 april j.l. tot het handhaven van een mili taire status quo onder onpartijdig toe zicht, een aanbieding welke bij deze met nadruk wordt herhaald. Intussen acht de Nederlandse rege ring de situatie geschapen door het hierboven genoemde nieuwe agressie ve optreden van Indonesië van dien aard, dat zij het noodzakelijk acht zich nader te beraden over hetgeen zij ter zake zal kunen ondernemen binnen het kader van de Verenigde Naties. In het licht echter van de goede diensten, welke u hebt verleend om tot een rechtvaardige en vreedzame oplossing van het onderhavige pro bleem te geraken welke goede diensten wij hopelijk hebben gewaar deerd en aan welker voortzetting de regering een eminente waarde hecht acht de regering zich aangemoe digd en gerechtigd om alvorens iets te ondernemen een dringend beroep op u te doen om Indonesië te her inneren aan zijn primaire verplich tingen uit hoofde van de bepaling van het Handvest der Verenigde Na ties en het aan te sporen om zich te onthouden van elke agressieve ac tie in woord of daad, tegen land en volk van West Nieuw Guinea, opctat de voortzetting van een verantwoord gesprek over de toekomst van dit niet-zelfbesturend gebied, qiet in ge vaar worde gebracht. WAARNEMERS Voorts moge de Nederlandse rege ring in dit zelfde verband en in het bijzonder in het belang van de ver dere handhaving van de vrede in dat deel van de wereld met aandrang haar eerder verzoek aan u herhalen om enige waarnemers naar het be trokken gebied te zenden, zodat zij zich van de feitelijke situatie op de hoogte zouden kunnen stellen en door hun aanwezigheid zo mogelijk kun nen bijdragen tot het voorkomen van verdere agressie. Tenslotte wil de Nederlandse rege ring u, tot slot van deze brief, nog maals de verzekering geven dat zij gezien het feit, dat de Nederland se aanwezigheid in Nederlands Nieuw Guinea in beginsel van tijdelijke aard is zal voortgaan u naar meest volledige en positieve medewerking te verlenen zowel aan uw persoon lijke inspanningen als aan die van de leden van de Verenigde Naties, wel ke soortgelijke pogingen in het werk stellen, om voor de bewoners van dit niet-zelfbesturend gebied een eer lijke en rechtvaardige oplossing te vinden en wel op basis van artikel 73 van het Handvest der Verenigde Naties en van de bepalingen van de resoluties inzake de kolonisatie van 15 december 1960 en 28 november 1961. Maandagavond bood de Oostenrijkse regering aan de hoge gasten een galadiner aan in de ceremoniezaal van de Hofburg. Op deze foto van links naar rechts: prinses Irene, prinses Beatrix, prins Bernhard, koningin Juliana en president Scharf. DE EERSTE DAG De Indonesische parachutisten Van de zijde der Nederlandse strijd krachten in Nieuw-Guinea werd dinsdagmorgen meegedeeld, dat er over de strijd tegen Indonesische pa rachutisten ten zuiden van Temina- buan op de „Vogelkop" nog geen bij zonderheden kunnen worden meege deeld omdat de acties daar nog in volle gang zijn. Volgens ooggetuigen is daar maandag een luchtaanval uit gevoerd op Indonesische parachutis ten die eerder waren gelocaliseerd. Ten oosten van Fak Fak op het schiereiland Onin heeft zich opnieuw een vuurgevecht voorgedaan tussen Nederlandse militairen en daar ge lande Indonesische parachutisten, waarbij enkele Indonesiërs werden gedood. Ook vielen aan Indonesische zijde een aantal gewonden, die ver moedelijk gevangen zijn genomen. Bij deze actie zijn onder meer een radiozender, noodrantsoenen en mu nitie waaronder mortiergranaten, in Nederlandse handen gevallen. Uit bevolkingsmeldingen en eigen ver kenningen valt af te leiden, dat deze burg bezocht, waarna de koningin en de prins zich naar het kunsthis- torisch museum begaven en de prin- Het enthousiasme, waarmee de We- gessen vertrokken naar het paleis ners de koninklijke gasten maandag Augarten voor een bezoek aan de hebben begroet, is wellicht het dui- wiener Sangerknaben. delijkst gebleken na de lunch die de jn ^e schatkamer van de enorm koningin, de prins en de prinsessen uitgestrekte Hofburg hebben de hoge in de kanselarij van president gasten de kroonjuwelen van het Sclxaerf in de nieuwe Hofburg heb- oude Duit_i keizerrijk en van de ben gebruikt. Op de Heldenplatz voor Habsburgers bezichtigd. Deze juwe- het gebowid had zich een grote me- ien zijn minstens Zo kostbaar als die nigte verzameld, die met vlaggetjes van het Britse rijk, die in de Londen- zwaaiend in spreekkoor „Juliana, se Tower bewaard worden. Juliana" riep tot de vorstelijke gas- Onze vorstelijke personen hebben ten op het balkon verschenen om 'n bij deze bezoeken de heren van het ware ovatie in ontvangst te nemen, protocol wel wat benauwde ogen- Na dit noenmaal hebben de konin- blikken bezorgd. Zo arriveerden zij gin, de prins en de prinsessen geza- een kwartier te vroeg in de schatka- menlijk de schatkamers van de Hof- mers, omdat de voorafgaande recep- tie voor de hoofden der diplomatieke parachutisten in kleine groepjes uit- missie in, Wene" kennelWk. sneIler oor, r, rroTToiior, was verlopen dan voorzien was. ..ff. Daarna, bij het bezoek aan het kunst- historisch museum tegenover de Hof burg bracht de prins de heren tot Ook bij de actie tegen parachutis ten ten noorden van Fak Fak hebben Nederlandse gevechtseenheden missen zelfs bovenkleding en hebben hun uitrusting weggeworpen. Omdat zij elk vuurcontact vermijden en v j u- i voortdurend vluchten, is een uit- wanhooP> omda* h« Pr z«n «e^k schakeling van deze groepen moei- van nam en nog al eens ver achter 1-7. 6^ stoet liep, waarin komngm Juliana zich bevond. Het bezoek is de gehele dag begun stigd door bijzonder goed weer. Op aanval ingezet; waarbij aan Indone- aen 1Unk.8 bui .nï' dif ,V,ie- de sische zijde eveneens een aantal do- 5 den viel. Enkele gewonde parachu- kadden betredeI?. ls het de listen werden gevingen genomen. da« warm zonnl« weer ^weest. Wat de Lndonesische parachutisten /-at a betreft die ver benoorden Kaimana GALA-AVOND zijn geland en sindsdien door vrijwel Een groots gala-diner in de Weense onbewoonde streken in zuidelijke Hofburg en een luisterrijke receptie richting trekken, is uit bevolkinsmel- in de pronkzalen van het voormalige dingen gebleken, dat zij groot ge- keizerlijke lustslot Schoenbrunn heb- brek aan voedsel hebben. Ook bij de ben maandag een waardige afsluiting acties tegen deze groep zijn enkele gevormd voor de eerste dag van het gevangenen gemaakt. Nederlandse koninklijke bezoek aan Wenen. Bij het gala-diner zaten 80 Kinderachtige leugens gasten aan een U-vormige tafel in de Volgens een bekendmaking van ceremoniezaal van de Hofburg. „het operationele commando voor President Schaerf herinnerde in West-Irian" te Makassar zouden hon- zijn tafelrede aan de grote gastvrij- derd Indonesische guerilla-strijders heid waarmee hij vorig jaar door de plaats Teminabuan op het schier- Nederland is ontvangen. Hij gaf zijn eiland „Vogelkop" in Ned.Nieuw- hoge gasten de verzekering, dat de Guinea hebben vetoverd. Zij zouden, hartelijkheid en toegenegenheid na de Nederlandse mariniers na een waarmee zij door de Oostenrijkers hevig gevecht" uit de stad te hebben zullen worden begroet, daar zeker verdreven, „enthousiast" door de niet voor onder zal doen. plaatelijke bevolking zijn verwei- Koningin Juliana loofde in haar komd. Later maakte radio-Makassar antwoord Wenen als middelpunt van zelfs bekend, dat de guerilla-strij ders Fak Fak binnenrukken! MARINIER GEWOND 3 De marine voorlichtingsdienst heeft ™a ,yan Koninklijke Marine zou meegedeeld, dat bij opsporingsacties Doorman in de tweede helft van naar infiltranten in Nederlands- ™ei als vlaggeschip aan smaldeel 1, kunst en wetenschap voor geheel Europa. Wat zou dit Europa zijn, zei zij, zonder dat de glans van de eeu wenoude onsterfelijke Oostenrijkse cultüur doorstraalde als een radio actief element. Receptie in Schoenbrunn Het diner begon om 20 uur en duurde tot 22 uur. Daarna reden de konin gin en de prins met de Oostenrijkse president naar het prachtig verlichte slot Schoenbrunn. (De prinsessen keerden van het diner direct naar hotel Imperial terug). Hier hadden zich ruim 800 vooraanstaande perso nen uit het Oostenrijkse politieke, economische en culturele leven ver zameld. Om 22.30 uur betraden de koningin, die gekleed was in een lichtblauwe avondjapon, en de prins, gekleed in uniform van generaal der lucht macht, met president Schaerf de grote spiegelzaal van het paleis. Na een rondgang door de zaal en de salons, waarbij de koninklijke gasten zich met enkele persoonlijk heden onderhielden, trokken zij zich met een gezelschap van circa 30 per sonen terug in één der vertrekken, waar een licht souper werd opge diend. Prinses Beatrix heeft oorontsteking Prinses Beatrix heeft een lichte oorontsteking. De prinses werd maan dagavond dermate door oorpijn ge plaagd, dat zij niet aan de gala-ont vangst in het slot Schoenbrunn kon deelnemen. Een 's avonds geraad pleegde specialist stelde een lichte oorontsteking vast. Zoekt U een SCHOORSTEENKLOR, WANDKLOK of WEKKER? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207 heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe. (Advertentie) bestaande uit de onderzeebootjager „Overijssel", de jager „Holland", het fregatschip „De Bitter" en het fre- „De Zeeuw" toegevoegd Het Duitse schip „Braunschweig" ligt op het ogenblik in de haven van Amsterdam met aan boord een zee waardige politiekruiser, bestemd voor Indonesië. Het schip, dat van Hamburg op weg is naar Indonesië, zal in de nacht van maandag op dinsdag zijn tocht voortzetten. De foto toont 't vaartuig aan dek van de 'Braunschweig', Nieuw-Guinea de marinier der eerste klasse H. E. Hercules gewond is door een schot in zijn dij. Betrokkene is inmiddels overge bracht naar het gouvernementszie- worden. Dit smaldeel kenhuis te Sorong. Marinier Hercu- enige tijd op zee verblijven voor op- les is 22 jaar oud, ongehuwd en af- leiding, aldus het vaarprogramma. komstig uit Eist (Gld). Volgens opvarenden van een der tot het smaldeel I behorende jagers zou echter een enkele maanden durende reis worden gemaakt, tijdens welke Nieuw-Guinea zou worden aange daan. De opvarenden van de „Karei Doorman" hebben hun tropenkleding echter thuis gelaten. De mogelijkheid is echter niet uit gesloten, dat de marineleiding heeft besloten, het smaldeel öf alleen de Gistermorgen is het vliegdekschip „Doorman" toch naar het bedreigde „Karei Doorman" met onbekende gebied te dirigeren. bestemming uit Den Helder vertrok- Tussentijdse bevoorrading, waaron- ken. Het vertrek ging zo snel, dat der het verstrekken van tropenkle- werklieden van de rijkswerf niet ding zou dan in Curasao kunnen ge- meer de gelegenheid hadden, hun schieden. Zoals bekend hebben mari- gereedschap van boord te halen, nemensen in Nieuw-Guinea te ver- Men was ook de bodem aan het schil- staan gegeven, de aanwezigheid van deren en dat werk is evenmin gereed de Doorman in verband met lucht- gekomen. dekking door Seahawks noodzake- Volgens het officiële vaarprogram- lijk te achten. De „Karei Doorman" plotseling vertrokken Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Aanhoudend koel De Bilt, dinsdag 10 uur. Het KNMI deelt mee: Een krachtige westelijke stroming in de hogere luchtlagen blijft storin gen van de Oceaan naar West-Euro pa voeren. Tussen de storing, die gisteren re gen bracht en een volgende storing, die vanmorgen in Ierland alweer re gen veroorzaakte, kwam maar een smal gebied met opklaringen voor. Het Ierse front zal dinsdagavond ons land bereiken en ons in de nacht passeren. Woensdag zal met westelij ke winden vrij koude en enigszins on stabiele lucht worden aangevoerd, waarin opklaringen voorkomen. Het weer blijft dus wisselvallig en koel. Zon- en maanstanden Hoogwaterstanden 23 Mei: v.m. 5.40; n.m. 18.08. KORRELTJE Er is nog nooit een kok gevonden, die koken kaa voor alle monden.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1