Ria Kuyken door beer aangevallen Straaljager vloog vanmorgen tegen dijk EEN CENT MEER VAN GRAFISCHE CAO KAN FUNESTE INVLOED OP NATIONALE ECONOMIE HEBBEN Nieuwe brandweerauto overgedragen MAANDAG 21 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Vier keer gebeten, met veel moeite bevrijd De 27-jarige zangeres Ria Kuyken uit Nijmegen, die o.a. als gastvrouw optreedt in het KRO-programma „Tierelantijnen" is zaterdag tijdens een repetitie van circus Toni Boltini in Haarlem voor de „Grand Gala" met artiesten, die 18 Juli in Amster dam plaats heeft, door een beer ge beten. Ze werd zodanig aan een schouder en een arm gewond, dat ze in het r.k. ziekenhuis Mariastichting te Haarlem moest worden opgeno men. Bij deze „Grand Gala" moeten radiomedewerkers op het gebied van de lichte en de klassieke muziek met de dieren van het circus optreden. Ria Kuyken zou met de beren oefe nen. Tegelijk met haar waren ook de heer Boltini, temmer Althoff en de Haarlemse persfotograaf Cees de Boer in de kooi. De heren Boltini en Althoff wisten Ria Kuyken met veel moeite te bevrijden. Ze was toen al vier keer gebeten. De beer is later op verzoek van de heer Boltini door de politie afgemaakt. Ria Kuyken vertelde later, nadat zij uit het ziekenhuis was ontslagen, nog met een met angst getekend ge zicht aan de verslaggevers, dat haar voor de Grand Gala voor het fonds „Blijvend Applaus" dat in juli in Amsterdam wordt gehouden, ge vraagd was iets in de circuspiste te doen. Met andere artiesten was dit ook het geval. Zij wilde 'wel graag een trapezenurnmer doen, maar dit bleek onmogelijk, omdat de gevol gen van een ernstig auto-ongeluk, dat haar anderhalf jaar geleden over komen is, nog altijd duidelijk zicht baar zijn. Zaterdagmiddag had zij een be spreking met de heer Boltini, om dan „maar iets met dieren te doen". Het bleek, dat Boltini geen andere die ren dan beren ter beschikking had. „Ik ben erg bang voor beren, maar Boltini en temmer Althof zeiden, dat het schattige diertjes zijn, zij doen geen mens kwaad." Ria Kuyken heeft toen eerst het matineenummer gezien, en inderdaad zag het drietal beren er lief en onschuldig uit. Opnieuw Jacht op dronken autobestuurder Haagse politiemannen hebben zon dagmorgen met hun patrouillewagen een kwartier lang een beschonkene achter het stuur moeten achtervol gen, alvorens zij erin slaagden de man klem te rijden en te arreste ren. Om half tien werd de politie gewaarschuwd dat een onder de in vloed van sterke drank verkerende autobestuurder zich op de Pavil joensgracht bevond, waar hij in ge sprek was met een vriend, die hem trachtte te beletten weg te rijden. Toen de politiewagen verscheen, ver dween de man echter met grote snelheid. Straat in, straat uit werd hij achtervolgd: hij maakte alle ver- keersfouten, die maar denkbaar zijn, reed soms harder dan 90 km ne geerde voetgangers op de zebra's, ver leende geen voorrang aan trams, verhinderde de politiewagen, o.a. door te zigzaggen, hem te passeren en stopte pas, toen de politie was gaan schieten, hetgeen overigens bij waarschuwingsschoten bleef. Het bleek de 27-jarige koopman J. J. uit Den Haag te zijn, die ver klaarde 20 borrels te hebben ge dronken. De man was reeds eerder veroordeeld wegens rijden onder drankinvloed, zijn proeftijd was nog niet geëindigd. Aan de gevolgen van een ver keersongeval is in het St. Josefzie- kenhuis te Eindhoven overleden de 75-jarige mevr. W. C. Albers-Te- kamp uit Eindhoven. Zij was ern stig gewond geraakt, toen zij plot seling de Aalsterweg te Eindhoven overstak en werd aangereden door een taxi het berennummer weer opgezet. Ria Kuyken liep samen met Boltini en Althoff de kooi in en toon ie geen angst. Aanwezig was ook de Haar lemse fotograaf Cees de Boer, die van het nummer foto's zou maken. Bobby Althoff gaf de drie beren wat klontjes en daarna gaven Ria Kuy ken en de temmer klontjes a. d. die ren en kregen zij elk een flesje cho comel. „Ik gaf ze op verzoek van Althoff ook de klontjes alleen. Ik was helemaal verteerd, omdat zij zo schattig die chocolademelk hadden opgedronken. Toen ik aan Pimmy, de laatste, een klontje had gegeven, draaide ik mij half om naar Althoff om te vragen wat ik nu moest gaan doen. Op dit motent voelde ik een klap op mijn rug; het volgende mo ment lag ik in het zand met de beer boven op me. Een zwaar, pijnlijk gewicht, en gelijk voel ik een bran dende pijn in mijn arm. Onder luid gegrom zette het dier zijn tanden in mijn arm. Ik voelde mijn pakje scheuren en nog meer pijnlijke be ten, maar Boltini en Althoff slaag den er in, de beer van mij weg te slaan. Ik was zó geschrokken, dat ik als bezeten wegrende. Mijn arm doet erg zeer, maar alles bij elkaar valt het nog mee. Het is gelukkig, dat het zó afgelopen is. Circusmen sen, die toekeken zeiden, dat het haast nooit voorkomt, dat iemand Toni Boltini heeft het zangeresje naar de Mariastichting in Haarlem gebracht, waar de wonden werden gezuiverd en gehecht. Zij kreeg daar ook vijf injecties tegen tetanus. Boltini verklaarde achteraf, dat 't laten optreden van een vreemde met de beren niet gevaarlijk is. De zan geres had echter niet haar rug naar een beer mogen toedraaien. Er is met deze beren nog nooit een onge luk gebeurd. Ontsnapte gedetineerden op gestolen motor verongelukt De 20-jarigie J. C. M. V. de H. uit 's-Hertogenbosch en de 26-jarige R. W. la M., beiden sinds 11 mei j.l. voortvluchtig uit de rijkswerkinrich ting te Veenhuizen, zijn zaterdag in Hilversum om het leven gekomen, toen zjj met een gestolen motorfiets tegen een boom reden. Het ongeluk gebeurde op de hoek van de Leibergerweg-Minckeler- straat te Hilversum, waar de rempe daal van de motorfiets de grond raakte, terwijl de bestuurder, de H.. de bocht nam. Hij raakte de macht over het stuur kwijt. Beiden waren niet in het bezit van identiteitspapieren. Het motorrijwiel werd in Amersfoort ontvreemd. Aan de hand van gegevens uit het op sporingsbericht van de politie kon later op de dag worden vastgesteld wie de slachtoffers waren. BOERDERIJ AFGEBRAND In het gehucht Asterbos (N. Br.) zijn gistermiddag de boerderij en de stallen van de landbouwer J. Com- pier door brand verwoest. Dertien varkens en vijf kalveren kwamen in de vlammen om; de koeien konden worden gered. Ook alle landbouw gereedschappen en het huisraad ver brandden. De oorzaak van de brand is waar schijnlijk kortsluiting. De landbou wer was verzekerd, Het gezin van tien personen is bij buren onderge bracht. In een perceel aan de Hase- broekstraat in Amsterdam is de 82- jarige heer J. van Schaffelaar op de derde verdieping ten gevolge van een misstap van de trap gevallen. Hij kwam terecht op de overloop van de tweede verdieping. In de loop van de dag is hij overleden. Vanmorgen om tien minuten voor negen zijn boven Finsterwolde twee straaljagers met elkaar in bosting gekomen. Eén van de toestellen is neergestort. Het andere is doorgevlo gen. Het neergestorte toestel is van het type F 84 f Thunderstreak. Het was een Duits toestel, afkomstig van de Duitse luchtbasis Hussum. Het vlieg tuig is neergekomen op een stuk bouwland in Nieuw-Beerta. Behalve de omgekomen piloot zijn er verder geen mensen gedood of gewond. De naam van de omgekomen piloot is Asmus Jung. Hij was 19 jaar. Het (zwaar verminkte) stoffelijk over schot van de piloot is in de (niet-ge- bruikte schietstoel gevonden. Volgens ooggetuigen zouden de beide machines zeer laag over het land hebben gevlogen, waarna een van de toestellen tegen de dijk van het Buiskooldiep is gevlogen. Het toestel is daarna geëxplodeerd. Brok stukken van het toestel zijn ver spreid over een afstand van ander halve kilometer. Ooggetuigen hebben ook verklaard dat het toestel niet brandde voor 't tegen de dijk vloog. Met de „Willem Ruys" arriveerde zaterdag de „burgemeester" van het eilandje Pitcairn in ons land. „Burgemeester" Fletcher John Christian is een regelrechte afstammeling van de leider van de muiters aan boord van het Engelse oorlogsschip „Bounty", dat in 1787 naar Tahiti uitvoer. Op de foto zien we mr. Christian, gewapend met zijn camera, in de haven van Rotterdam, gefotografeerd aan boord van de „Willem Ruys". STAATSSECRETARIS ROOLVINK: Aanmaning tot grote voorzichtigheid Staatssekretaris B. Roolvink is van mening, dat Nederland sociaal- economisch op het scherp van de snede leeft. „Als we geen ernst maken met de gewenste matiging en in onze eisen en verlangens te ver gaan, zal de bereikte welvaartsvermeerdering zich tegen de arbeiders gaan keren," zo waarschuwde hij zaterdag in een toespraak op een feestelijke bijeenkomst van de Nederlandse Chris telijke Grafische Bedrijfsbond, die in Amsterdam zijn 60-jarig be staan vierde. De heer Roolvink gaf te kennen, dat de geschiedenis er niet is om achteloos aan voorbij 'te gaan. In dit verband herinnerde hij aan de overbesteding, die volgde op de loonsverhogingen en belasting verlagingen van 1956. „Het waren allemaal wenselijke verbeterin gen," aldus staatssekretaris Roolvink, „maar het was net iets te veel, waardoor een bestedingsbeperking noodzakelijk werd. Die overbesteding heeft ons een loonstop van drie jaar opgeleverd. De armsten werden er het slachtoffer van, de fabrikanten niet. Als je die les hebt geleerd, moet men in meer dan één opzicht voor zichtig zijn, vooral thans, nu wij de schok van de arbeidstijdver korting nog niet te boven zijn." LEIMUIDEN Drukte rondom brandweergarage en raadszaal kondigde zaterdagmid dag in Leimuiden een bijzondere ge beurtenis aan. Inderdaad had er iets bijzonders plaats, vooral voor de le den van de Vrijwillige brandweer. Burgemeester B. Kammenga verwel komde om half vier namens het ge meentebestuur /ele genodigde, o.a. burgemeester Hendriks van Berkel en Roderijs namens de Brandweer- bond in Z.H., de heren Ros en Pa ling van de B.B. uit Alphen a. d. Rijn, personeel van Technische Dienst en gemeente, de groepscom mandant der Rijkspolitie, adjudant van Dijk, het politiekorps van Lei muiden en Rijnsaterswoude, brand weercommandanten van Alphen a. d. Rijn, Alkemade en Woubrugge, de heer Jansen van de Rijksinspectie voor de brandweer en de leveran ciers van auto en spuit. Het deed de burgemeester genoegen dat ook oud burgemeester J. A. Bakhuizen onder de aanwezigen was. Juist 24 jaar ge leden had deze de tegenwoordige spuit in dienst gesteld. Van de te genwoordige brandweerlieden zijn de heren W. du Pan en C. A. Th. Heuzen het korps al die jaren trouw gebleven. Nadat de koffie gebruikt was, werd met de oude en de nieuwe spuit een rondrit gemaakt door het dorp, wat door de sirenes nogal belangstelling trok. Op het terrein van de fa. Kool haas aan het Noordeinde werd de nieuwe spuit overgedragen en offi cieel in gebruik genomen met een demonstratie, die getuigde van de capaciteiten van de nieuwe spuit en de vaardigheid van het brandweer korps. Voor de aanvang van de demon stratie had nog een grappig incident plaats. Precies op het moment dat de commandant bevel gaf tot uitruk ken woeien van 2 korpsleden de pet ten af, die in het water terecht kwa men. Hoewel de capaciteit van de beide spuiten even groot is, was de verbe tering door de nieuwe aanwinst toch duidelijk te zien. Allereerst werd met 8 stralen gewerkt, en later met één waarmee per minuut 2000 liter water gegeven werd. De genodigden kwamen later bij een in het café van de dames Snee- boer. Burgemeester Kammenga bracht hier een dronk uit op het wel zijn van de dorpsgemeenschap en de brandweer, die hierin een voorname plaatst inneemt. De heer Maas van de fa. Bikkers uit Rotterdam droeg de nieuwe spuit officieel aan de gemeen te over, dankte het gemeentebestuur voor het vertrouwen in zijn firma ge steld. Aan de brandweervereniging reikte hij een attentie uit in d vorm van een enveloppe. Ook de fa. Stok- Voor de overdracht moest de nieuwe spuit worden beproefd. We zien hier een aantal spuitgasten „water naar het water dragen". vis, importeur van het austin-chas- sis, dankte voor het vertrouwen, waarna de heer Jansen namens de Rijksinspectie van het brandweerwe zen het korps van harte gelukwenste met de nieuwe spuit, die voldoet aan de eisen van de tijd, voorzien is van alle hulpmiddelen, en in tegenstelling met de oude spuit een overdekte plaats biedt voor de manschappen. Verder werd nog het woord ge voerd door de lieer Ros en de com mandant van Alphen a. d. Rijn. Al le sprekers roemde de Leimuidense brandweer als een vaardig korps, waarvan alle leden 2 of meer diplo ma's behaalden op het gebied van het brandweerwezen. Ook de heer H. W. v. d. Hoorn, commandant van de brandweer, voerde het woord. Na dankbetuiging verzekerde hij, dat getracht zal worden practische en theoretische bekwaamheid tot een hoger peil op te voeren. ULvoerig beantwoordde de burgemeester alle sprekers, en sprak de wens uit dat het met de nieuwe spuit zal zijn „Altijd bereid" maar „weinig ge vraagd". Na afloop werd aan het brandweerkorps een diner aangebo den. De Nederlandse werknemer kan volgens staatssekret. Roolvink wor den gefeliciteerd met de ongekende welvaart, waarin hij thans leeft. Verheugend vond hij het, dat de loonsverhogingen mogelijk waren bij een stabiel blijvend prijsniveau. Maar voor 'n welvaartpsychose bestaat al lerminst aanleiding. Sommigen gaan in hun verwachtingen zover, dat ze denken dat de bomen tot de hemel groeien en dat er geen slechtere tij den kunnen komen." zo vervolgde de heer Roolvink, die daaraan toe voegde dat „deze tijd niet blijvend is." Sprekende over de „beroemde cent", die bij de beoordeling van de gra fische C.A.O. in het overleg met rijksbemiddelaars zo'n belangrijke rol speelt, zei de heer Roolvink, dat de grafici deze cent alleen maar met HUN ogen zien. Het college van rijksbemiddelaars, dat te maken heeft met 600 C.A.O.'s waaronder 2Vi a 3 miljoen werknemers vallen, moet die cent altijd met een ver grootglas bekijken, wegens de in vloed die zo'n cent op een bedrag van 100 miljoen gulden per jaar heeft en met het oog op het geval dat vele bedrijfstakken het voorbeeld zouden volgen. „En dat zou wel eens een beslissen de invloed op onze kwetsbare eco nomie kunnen hebben," aldus de hr. Roolvink. Hij zei, dat juist daarom de loonpolitiek in onze sociaal-eco nomische huishouding zo'n belangrijk instrument is. Staatssekretaris Roolvink vindt de tijd nog niet rijp voor akties tot ver dere verkorting van de arbeidstijd. Een bepaalde bedrijfstak werd niet genoemd. De waarschuwing was ech ter kennelijk gericht tegen de twee werknemersorganisaties in de me taalindustrie, die in hun program van actie reeds een verdere verkor ting van de werkweek tot 42^ uur in de komende drie jaar hebben op genomen en daarna nog verder wil len gaan tot 40 uur per week. KORTE golf In de staatsbossen van Groes- beek is door brand ruim twee ha. dennen en een halve ha. fijn-spar ren verwoest. De felle wind wakker de het vuur flink aan, zodat de brandweren van Groesbeek en Nij megen de brand pas na een kracht dadige bestrijding konden bedwin gen. De zesjarige Truusje de Wildt uit Handel is zaterdag door een auto aangereden en gedood. Het kind stak achter een vrachtauto plotse ling de weg over, zonder te letten op een auto, die uit tegenoverge stelde richting kwam. De Amerikaanse commisisie voor atoomenergie heeft zaterdag twee nieuwe proeven met kernwa pens bekendgemaakt. Eén in de dampkring en de ander ondergronds. SPORT Nieuwbouw CIOS geopend door staatssecretaris In aanwezigheid van vele autori teiten heeft de staatssecr taris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, Zaterdagmorgen de nieuwbouw van het Centraal Instituut voor de Opleiding van sportleiders in Over- veen officieel in gebruik doen ne men. Mr. Y. Scholten, deed dat met een toespraak, waarin hij wees op het grote belang van het CIOS, dat - zoals hij zei - een begrip is gewor den voor de sportieve gemeenschap in Nederland. Zonder het CIOS, al dus mr. Scholten, dat al 525 gediplo meerde sportlieden heeft afgeleverd zou het echt niet meer kunnen. De nieuwbouw van het CIOS bestaat uit een uiterst doelmatige, modern uitgevoerde recretatiezaal en - wat uiteraard nog veel belangrijker is voor de opleiding van toekomstige sportleiders - een sporthal met ve rende vloer, die 30 meter lang is, 15 meter breed en 7 meter hoog. In deze sporthal kunnen de leerlingen beschikken over het modernste ma teriaal, zoals een tweetal trampoli nes. De directeur van het CIOS, de heer W. Dooyes, wees in een toe spraak op de grote belangstelling voor het instituut (er zijn vijfmaal zoveel aanmeldingen als plaatsings mogelijkheden) en hoopte, dat de bij het CIOS gedachte turnzaal spoe dig werkelijkheid zou mogen wor den. POSTDUIVEN LEIDSE CONCOURS COMMISSIE Wedvlucht met oude duiven van af St. Ghislain-Hornu. Aantal vogels 2692, gelost te 7.40 uur met z.w. wind. Afstand pl.m. 197 km. Ie duif te 9 4129 uur. P. d'Haens 1, 21; P. Mooten 2; A. v. d. Hulst 3, 34; A. v. Noord 4; Bink- v. d. IJssel 5; M. de Lange 6, 19; C. Kortekaas 7; M. Jongeleen 8; A. Holland 9; L. Mieremet 10; J. Beu- gelsdijk 11, 48; L. Steen voorden 12; C. v. d. Zwart 13; C. Parlevliet 14; T. v. Amsterdam 15; P. v. d. Assem 16, 22, 29; A. v. d. Dop 17; v. d. Niet- v. Rhijn 18; Gebr. Kok 20; D. Oskam 23, 27; Knegt-Boon 24; G. A. L. v. d. Reijden 25; P. Vogelenzang 26; P. v. Wissen 28; Chr. v. Pluym 30; F. Heemskerk 31; G. v. Stein 32; W. Mark 33; M. v. d. Wiel 35, 41, 44; J. v. d. Niet 36, 49; C. v. d. Berg 37, 43, 50; L. L. Bax 38; M. Vermey 39; P. Angevaare 40; W. Onstenk 42; A. v. Hemert 45; K. Ie Fèbre 46; F. Sloos 47.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4