Frankrijk wil niets van middelbare leeftijd weten Rome weg van Egypte-look (£)ncler onó cfez&cfcl Meer dan honderd pagina's modenieuws per maand LEEFT U MISSCHIEN IN EEN DROOMWERELD? FELLE KLEUREN EN VEEL KRALENBORDUURSEL Wat i m Hardheid van het water geen invloed op darmen Dank zij Helene Lazareff van „Elle" „De vrouw van middelbare leeftijd bestaat haar heeft „Elle" de Frangaises zo veranderd, niet meer in Frankrijk", verklaart de kleine, dat zelfs spreekwoordelijke provinciale huis- blonde Helene Lazareff te Parijs. Zij is verban- sloven er nu jonger uitzien, zich beter kleden nen, volgens mevrouw Lazareff door „Elle", en verstandig mee kunnen praten over inter- het levendige damesweekblad, waarvan Helene nationale problemen, de stichtster en hoofdredactrice is. Volgens Dit jaar viert „Elle" haar zeventiende verjaardag. Mevrouw Lazareff heeft het blad gesticht toen zij na een langdurig verblijf in New York, waar zj] werkzaam was op de mode-afdeling van „Harpers Bazaar", terugkeerde in Parys. Het viel haar toen op, dat de Franse damesbladen een saaie, ouder wetse stjjl hadden en zjj besloot toen een blad te beginnen, dat „jeugdig en levendig was waarin vrouwen niet alleen iets konden lezen over huishou delijke zaken en mode maar ook over opwindende gebeurtenissen in andere landen". Getij is gekeerd In Hoi poBui »v.. tjij «uuucr hulp uit Anienaa rueis uegmnen. Zij moest haa» Kleurenfilms naar Amerika stu ren. om zeker te zyn van behoorlijke negatieven en stuurde zelfs japonnen overzee om ze in de Verenigde Sta ten te laten fotograferen. Nu is het ge tij echter gekeerd. „Elle" publiceert meer dan honderd pagina's mode- nieuws per maand en dat is meer dan enig ander modeblad ter wereld. Iede re Amerikaanse moderedacteur, die zich zelf respecteert, heeft nu een abmnement op „Elle" en heUbekende weeKblad „Life" heeft zelfs verzocht foto's uit „Elle" te mogen publice ren.. GASTVRIJ De kleine, dynamische Helene La- zaren met haar opstandige blonde lok up het voorhoofd, werd geboren in Rusland. Zij spreekt vier talen en heeft veel gestudeerd. De deur van haar kantoor is altijd open voor ieder een. Zij is ook bijzonder opgewekt. „Iedere morgen als ik wakker word'' zegt zij, „zie ik de komende dag met verlangen tegemoet alleen al omdat ik misschien iets nieuws zal scheppen of anderen zal kunnen helpen". Haar echtgenoot, Pierre Lazareff, is directeur van het grootste dagblad v Frankrijk, „France-Soir" maar er bestaat geen rivaliteit tussen de ech telieden. „We praten graag samen over ons werk", zegt Helene. Oude Chinezen over opvoedkunde Een Amerikaans journaliste heeft in een Chinese bibliotheek een zeer oud wetenschappelijk werk aangetroffen, waarin reeds een verhandeling over de opvoed kunde werd gegeven. In dit boek stond o.m. het volgende: „Op voeden betekent voorlopig: goed voeden met mate en met ver stand. Later betekent het voor al: een voorbeeld ter navolging geven, een voorbeeld van een voud, beschaving, eerlijkheid en moed. Stel u niet voor, dat men aan die diepste kern van het kind iets kan veranderen het heeft die b\j de geboorte meegekregen men kan het kind ^lleen leiden. Wees daarbij flink en rustig. Men mag het kind wel eens een vermanende tik geven over de vingers maar sla het nooit: men slaat het kwaad er nooit uit maar men slaat het kwaad er wel dieper in. Bovendien maakt men door te slaan, misbruik van de macht en de grootte Het kind zal er alleen wrok uit overhou den. Slechts de overmacht van de geest en van het karak ter zal op het kind een heilza me indruk maken. Moeders zijn geneigd telkens aan het haar en aan de kleren van bun kinderen te trekken en te plukken, omdat het met net jes genoeg zit. De kinderen zul len zulke moeders als lastige „insecten" beschouwen, die zij gaarne van zich af houden. Laat de kinderen veel vrijheidm aar bewa k die vrij re id ongezien. Bedenk altijd, dat u ook een kind bent geweest, en wat voor een kind u bent geweest! Het zou allemaal voor onze tijd geschreven kunnen zijn! De Frangaise stelt volgens haar de meeste belangstelling in echtge noot en huishouding - „haar maal tijden en uiterlijk zijn de middelen voor het veroveren en behagen van een man". „Elle" adviseert hierbij steeds. .MODE. Hoewel mode erg belangrijk is, 18 Helen van mening, dat de vrouw een veel interessantere persoonlijkheid 13, wanneer zij op de hoogte is met de politiek en van wat er in de wereld gebeurt. De mode houdt „Elle" op de voet bij en loopt er soms zelfs op voor... 's Maandags, de dag, waarop In Pa rijs de warenhuizen gesloten zijn, zit ten kopers en directeuren bijeen om „Elle" te lezen, zodat zij weten, wat er de volgende week In trek zal zijn bij de dames. „Eens schreven we over een nieu we mode in rose en blauw", glimlacht Helene, „en de winkels hadden geen r-n kei kledingstuk in deze kleuren voor handen. Een dergelijke ervaring wil len zij in de toekomst vermijden". Geef zelf het antwoord is u iemand, die de moeilijkheden van elke dag in dromen ont vlucht. Of iemand, die met beide benen op de grond staat? Ook kunt u nog een praktische dromer zyn en om te ontdekken in welke groep u thuishoort, zou u onderstaande quiz eens kunnen proberen. Antwoord eenvoudig „ja" of „neen" op elke vraag. 1. Als u zenuwachtig is, heeft u dan de neiging meer te eten dan normaal? 2. Bewaart u nog steeds uw oude liefdesbrieven? 3. Heeft u er een hekel aan alleen te zijn? 4. Wenst u in een ander land dan het uwe te wonen? 5. Heeft u het idee in een andere werkkring gelukkiger te zijn? 6. Als u naar de bioscoop gaat, stelt u zich dan in de plaats van de held of van de heldin? 7. Leest u liever fictieverhalen dan andere lectuur? 8. Interesseert u zich voor hypnose of yoga? 9. Weigert u over de dood na te denken? 10. Gelooft u dat de meeste karaktereigenschappen erfelijk zijn? 11. Heeft u moeilijkheden bij het wakker worden, zelfs na acht uren slaap? 12. Gelooft u, dat aan sommige dingen niet te ontkomen valt? 13. Maken - zorgen u lichamelijk ziek - hoofdpijn bijvoorbeeld? 14. Als u een tijdschrift inkijkt, slaat u dan vrijwel direct de blad zijde „de sterren voorspellen" op? 15. Zet u de radio of televisie af als er een zwaar programma komt? 16. Raakt u opgewonden door snelheid? 17. Stelt u belang in verhalen van koninklijke families of film sterren? 18. Beschouwt u de schooljaren als de gelukkigste van uw leven? 19. Denkt u soms, dat u met een van uw vroegere vrienden ge lukkiger zoudt zijn geworden dan met uw echtgenoot? 20. Ziet u liever een film of toneelstuk waarin u kunt opgaan, dan een stuk over de werkelijke dingen van het leven? Geei uzelf vijf punten voor elk bevestigend antwoord. DE UITSLAG. 80-100 punten: U heeft niet veel aardigheid ln het leven, lijkt me. U vlucht bij elke gelegenheid voor de werkelijkheid. U bent een eerste klas droomster. Als u eens wat vaker uit uw droomhoek kwam en de feiten onder ogen zag, zoudt u tot de ontdekking komen dat het leven zeer bevredigend en prettig kan zijn ook zonder dat gedroom. 55-75punten: U bent gauw van streek en hebt de neiging uw moei lijkheden de rug toe te keren, in plaats van te proberen ze op te lossen. 30-50 punten: U heeft een goed evenwicht bereikt tussen realiste en droomster. Een weinig fantasie en gevoel bewaren u er voor saai te zijn. 5-25 punten: „Het leven Is een ernstige zaak", maar zo ernstig als u meent toch niet, hoop ik? Zou uw bestaan niet wat opfleuren met wat meer romantiek en fantasie? GLORIA GORDON Het is geen toeval, dat Rome er steeds meer uit gaat zien als een oude stad aan de Nyl. De invloed van de film „Cleopatra", waarvan de opnamen even buiten Rome gemaakt worden, is bijzonder groot. De meeste Invloed heeft wel de ster van deze film» Elizabeth Taylor, die dikwijls boodschappen in de stad komt doe» met haar film-make-up nog op haar gezicht. Vooral de^Romeiose jongeren zijn weg van de „Cleopatra-look". De meisjes geven hun ogen kool zwarte randen en tekenen hun ooghoeken op opvallende wijze bij. Ook de „Cleopatra-haardracht" is er helemaal in: een dikke ponny met een lange, rechte paardestaart. 's Avonds wordt het haar opgestoken en doet denken aan de haardracht van koningin Nefertiti. p j genieten de voorkeur: cyclamen, oran- Urote hoeden je, helgroen en -geel en veel wit. De De mode-ontwerpers van. Rome zijn lijfjes en zomen van avondjaponnen ook niet immuun, gebleken voor de schitteren van de juwelen, invloed van de film en de „Egypte- look" is in alle nieuwe voorjaarsont- werpen terug te vinden. Voor de dag blijft deze ii vloed hoofdzakelijk be perkt tot de accessoires en de hoeden. Er zijn hoge Nefertiti-hoeden van zacht leer, duTdèlijk beihvloéd door de dubbele kronen, die door de oude ko ninginnen van Egypte werden gedra- ïn. De mantels voor overdag zijn ver sierd met grote, juweelachtige kno- pe", die er uitzie^, als broches. Grote oorhangers, die eerst alleen voor „een avondje uit" waren zijn nu zeer mo dern bij een eenvoudig mantelpak. Het allernieuwste op dit gebied is één oorhanger m gekleurde kralen. Hier bij een schuin op het roofd geplaatste hoed of hoog opgestoken haar. Voor de avond biedt de „Egypte- ok" een massa rjjke, doorzichtige materialen, felle kleuren en veel kra- lenborduursel. Zijde gaas is een favo riet materiaal, dikwijls rijkelijk ge borduurd met kristallen. Felle kleuren Een nieuw idee van De Barentzen is een strapless zijden avondjapon waarop een kort bolerojasje wordt ge dragen, dat geheel bedekt is met kris talen. Een van de meest opvallende creaties van deze ontwerper is ech ter wel een zijden witte avondjapon, waarop een bolero van robijnen wordt gedragen. Hierbij behoort een enkele oorhanger van robijnen, die bijna tot de schouder reikt. Links: FANTASIE een lange, witte avondjapon it zijdegaas rij kelijk geborduurd niet smaragden en kristal op het lijfje en aan de zoom. Ontwerp: Galitzine. Rechts: ROMANCE Een avondjapon bestaande uit vele stroken witte organdie met een ro se randje. De vorm van de stroken geeft een slank effect. Ontwerp: Fabiani. Blauw en groen - slaapkamerdeuren Psychologen hebbén al vele malen onderzocht of kleuren ook invloed kun nen hebben op de slaap en zo Ja, welke kleuren het beste zijn om in een slaapkamer aan te wenden. Hoewel de meningen nogal eens ver schillen zijn er toch vele punten, waar de psychologen het over het algemeen wel eens zijn. Voor een -gezonde slaap vinden zij het bijvoorbeeld allesbehal- e bevorderlijk indien de slaapkamers lichte vrol jk getinte vertrek-- ken z\jn. Bla n en groenachten zij de meest geschikte kleuren voor de Ook adviseren zij de gordijnen van de slaapkamers steeds goed te slui ten Slapen in duisternis is goed voor ee diepe en gezonde slaap, zo menen zij. Zwarte donkergroene of blauwe gordijnen, die weinig licht doorlaten, achten zij dan ook beter voor een slaapvertrek dan lichte en doorschij nende gordijnen, die zo dikwijls op slaapkamers worden aangetroffen. Ook de muren dienen een donkere rustige kleur te hebben. Tenslotte adviseren zij de slaapka mer volkomen, vrij. te houden van luchtstromingen, die eventueel tocht kunnen veroorzaken! Geld en liefde Jules zegt: „Alsjeblieft, Jet, schei er over uit. We kunnen niet een half jaar lang elk dubbeltje dat we ver dienen opzij leggen. Bedenk, dat we de grote stukken hog altijd op af betaling kunnen kopen. En ik hoop toch echt, d t je mij m'r sigaret je niet zult misgunnen". Je. zegt: „Da doe ik niet, maar we hadden afgesproken te proberen zo veel mogelijl te sparen. Jouw uit gaven zijn er echter geen cent min der om geworden. Ik ga ook graag jit, maar we kunnen het ons niet veroorloven punt uit. Ik probeer geld uit te sparen door zelf mijn haar te permanenten en ik vind dat jij ook je steentje moet bijdragen." Wat Jet zegt lijkt wat kattig, maar zij heeft gelijk. Als het paar het huwe lijk niet met schuld wil ingaan zullen ze allebei wat pleziertjes moeten la ten schieten. Zij zijn aan elkaar ver plicht hun persoonlijke uitgaven zo veel mogelijk te beperken. Jules sjhijnt zichzelf een royale knaap te vinden maar hij is beslist niet loyaal als zijr. grote uitgaven van nu na het huwelijk geldzorgen veroorzaken! Adviezen van een kinderpsycholoog Als uw baby van net ee. jaar oud iedere keer huilt als u de kamer uit gaat of als u een winkel binnenstapt, mqet u et ongeduldig worden op het k-ud. Daar zou u het alleen maar bang mee maken. Een baby van een jaar weet nog niet, dat u terugkomt als u even naar een andere kamer gaat. Misschien denkt het kind wel, dat u voor altijd weggaat! Houd het kind zoveel mogelijk bij u in dit stadium, dan is het des te spoediger voorbij, Neem het mee naar de kamer waar u werkt en geef hem iets te spelen. Een kind van een jaar mag natuur lijk wel een poosje alleen gelaten wor den als het dat niet erg vindt - maar u moet er altijd voor zorgen, dat hij zich kan vermaken. Het is een goed idee de baby daar te laten, waar het kind u kan zien: voor het raam bij voorbeeld, waar u de baby kunt toe wuiven, nu en dan. Een kind, dat huilt als mama weg gaat is meestal een kind, dat te vaak alleen gelaten wordt! Als u geen waardering hebt voor uw naaste buurvrouw en di slordige manier waarop zij huis en haard ver zorgt en als u denkt, dat haar kinde ren een ongewenste invloed op de uwen hebben, verbied uw kinderen dan niet de omgang met deze buurkinderen en zc niet: „Het zijn rare mensen, daar kunnen we niet mee omgaanU loopt dan e kans dat uw kinderen juist liever dan ooit met ze spelen. En als uw kinderen jong zijn zullen zij waarschijnlijk uw woorden aan de verboden vriendenoverbrengen, waarbij deze ze zullen overbrengen aan hun moeder. En dan zal het niet best zijn! Bedenkt, lat er allerlei soorten men sen op de wereld zijn en probeer het gezegde „leven 3n laten leven" in ere te houden. Als u niet intiem wilt worden met uw buurvrouw, d.Ji zult u er heus wel in slagen u afzijdig te houden. Ga op andere tijden boodschappen doen dan zij en mocht u haar ontmoeten, wee dan vriendelijk, maar kort. Dat voorkomt intimiteit. Leg uw kinderen uit, dat ieder mens zijn eigen manier van doen heeft, zeg: „Ik doe dit zo en andere mensen doen het zus. Ma' jullie zijn mijn kinde ren en ik verwacht, dat jullei de din gen op mijn manier zult doen. Als jul lie volwassen zijn, dan kunnen jullie naar je eigen inzichten tewerk gaan!" Hoe hoog moet de temperatuur zijn? Koffie, die juist ingeschonken is, heeft meesta' een temperatuur tussen de 60-65 graden. Dat is te warm. Een temperatuur namelijkvan 40-43 gra den geeft volgens deskundigen een aangename gewaarwording. Hetzelf de geldt ook voor thee en cacao. Afgekoelde melk met een tempera tuur van 36 graden Celsius geeft eer zeer koud gevoel in de maag veel kouder dan bijvoorbeeld water. Melk van 16 tot 18 graden Celsius is eerst fris en lekker! Water heeft de beste dorstlessende werking bij eer temperatuur van 12- 13 graden Celsius. Water boven de 20 graden Celsius irerfrist niet meer! TE hete soep kan het lichaam moeilijk verwerken. Het is ook niet gezond. Een temperatuur van 37-45 graden Cel- suis is het beste voor soep. Wat de temperatuur voor het voedsel in het algemeen betreft is 38 graden Celslus een goed gemiddelde! Dikwijls wordt 't drink water verantwoordelijk gesteld voor tal van klachten, wat de ge zondheid betreft. Vaak begint de narigheid als het gezin met vakantie gaat. Kinderen worden abnormaal wispelturig of krijgen uitslag dan wel maagklachten met als belangrijkste com plicatie diarree. Men vraagt de arts in zo'n geval of het drink water misschien hiet goed is geweest maar in feite zijn de klach ten veel vaker te wij ten aan een tekort aan drinkwater dan aan het water zelf. Als een ziek te iets te maken heeft met voedsel of drinken dan is de oorzaak in negen van de tien ge vallen het voedsel. Mis schien mankeert er in wezen niets aan het voedsel maar de wijzi ging in het dieet, vaak een gevolg van het va kantieleven, kan een aanzienlijke wijziging teweeg brengen ln de verhouding van vetten, proteïnenen koolhy- dratc Hierdoor ont staan dan dikwijls spijs verteringsstoornissen. Natuurlijk moet men er zich bi) het drinken steeds van overtuigen, dat zich geen bacteriën in schadelijke hoeveel heid in het drinkwater bevinden. Men kan vei lig aannemen, dat dit niet het geval is in stre- Ken ,dic gelegen zijn in de zogenaamde ont wikkelde landen. Daar besteden de plaatselijke autoriteiten alle aan dacht aan goed drink- Wat de dokter er van /.egt wwwvwvvwwL-v m\ water. Maar indien men afhankelijk is van een bron of waterput dan is toch wel voorzichtig- heid geboden. Dit wa ter kar. ernstig veront reinigd zijn, ook al ziet men het niet op het eer ste oog! De klacht waarvoor het drinkwater het meest verantwoordelijk wordt gesteld is constipatie. Het is evenwel onzin te veronderstellen, dat onze darmen zo gevoe lig zijn, dat zij last heb ben van de hardheid van het water. Als het water bijzonder hard is, zodat net bijvoorbeeld onprettig ls er de gro te was mee te doen, dan bevat het misschien vijfentwintig delen mi nerale zouten per hon derdduizend deien vocht Deze zouten bestaan uit bicarbunates van calci um magnesium en chlo- ridus of sulphaten van dezelfde metalen. Als deze vijfentwintig delen allemaal een stoppende werking zouden hebben zou men vier liter wa ter moeten drinken om hetzelfde reusltaat te krijgen als een tablet van dezelfde zouten in te slikken. Bovendien zouden deze vier liter water heel weinig mag nesium sulphaat moe ten bevatte»; want dit is een goed laxeermiddel en staa. ook als zoda nig bekend onder de naam Epsom-zout. Het is dus zeer onwaar- scnijnlijk ,dat hard wa ter invloed zou kunnen uitoefenen op de wer king van onze darmen. De naarst- consequen tie van hard water is wel de invloed ervan op ons haar. De enige ma nier om te voorkomen dat ons haar op een ruwe deurmat gaat lij- hen tengevolge van was beurten met hard wa ter, is, het na te spoe len met regenwater!

Leidse Courant | 1962 | | pagina 15