WMM24, op ejk^ dubbelgroot pak WOENSDAG 16 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT Dr. Lucas vroeg in Tweede Kamer om ruimere herziening omzetbelasting Sigarettenvloe en sportvliegtuigen in één tabel De KVP, AR en CHU in de Twee de Kamer vinden de verlaging van de omzetbelasting te krap. Zij me nen, dat de minister best verder had kunnen gaan bij de voorgestelde ver laging van de weeldebelasting voor sommige artikelen. De regering is zoals men zich zal herinneren van plan bij de omzetbelasting het weel- detarief van achttien procent voor een aantal goederen (o.a. koelkasten, fototoestellen, electrische speelgoed- treinen, meubelen, sportvliegtuigen en jachtgeweren) terug te brengen tot het gebruikelijke tarief van vijf pro cent. Staatssecretaris Van den Ber ge die het desbetreffende wetsont werp moest verdedigen, kreeg zowel van de heren v. d. Wetering (CH) als van dr. Lucas (KVP) te horen, dat de regering niet ver genoeg was gegaan. Sprekers van andere fracties kwamen vanmiddag aan het woord. Beperkt. Dr. Lucas (KVP) zei het te betreu ren, dat de gelegenheid niet was aan gegrepen om tot een ruimere herzie ning van de omzetbelasting te ko men. Het is jammer, dat maar enke le knelpunten zijn weggenomen. De belastingen blijven dan een lappen deken. Zijn voornaamste bezwaren waren gericht tegen de onderschei dene tarieven. Ook de heer Lucas bracht het sigarettenpapier ter spra ke. Degenen, die zich zelf een roker tje rollen, moeten eerst in weelde baden, om zich een boekje vloetjes aan te kunnen schaffen. Uit een oog punt van welstand kon hij niet begrij pen, dat sportvliegtuigen en sigaret tenvloe in eenzelfde tabel voorko men en dat nu bij de wijziging si garettenvloe boven radio's komt te staan. De heer Lucas zag het liefst de gehele tabel van 18 procent ver dwijnen. Hij verklaarde tenslotte zich neer te leggen bij de beperkte strek king van het wetsontwerp. De heer Van de Wetering (CH) zei onder meer, dat hy het een royaal gebaar van de regering zou hebben gevonden tegenover het bedrijfsle ven, als zij met een algemeen tarief van 4 tot 6 procent was gekomen. Maar niets daarvan. Belasting 26% nationaal want Akkertjes zijn instant cachets met 4-voudig werkend micropoeder. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes (Advertentie) Met behulp van een electro-magneet dregt de politie in de Keizersgracht naar het stiletto-mes, dat gebruikt werd bij een steekpartij met dodelijke afloop in de Amsterdamse Leidsestraat. Na het incident zou het fatale wapen namelijk in de gracht zijn geworpen. Op het hoofdbureau van politie worden thans 2 Italiaanse verdachten vastgehouden, die elkaar beschuldigen. een stilettomes heeft gedood. De bei de Italianen, die elkaar met grote hardnekkigheid blijven beschuldigen zullen woensdag aan de officier van justitie worden voorgeleid. De derde aangehouden Italiaan de 21-jarige G. P. uit Bari, blijft voorlopig op verzoek van de officier van justitie nog in ons land. Aanvankelijk was men voornemens hem het land uit te leiden. De officier van justitie vil P. evenwel als getuige ter beschik king houden. Het mes waarmee de dodelijke steek werd toegebracht, is nog steeds niet gevonden. Ook gister middag heeft de rijkspolitie te water met een magnetische dreg r 2duren- de enkele uren in het water van de Keizersgracht naar het wapen ge zocht, maar ook deze twee speur tochten levende geen succes op. De steekpartij in de Leidsestraat Italianen blijven elkaar beschuldigen De recherche van bureau Singel in Amsterdam heeft het proces sc haal in de zaak van de noodlottige steekpartij in de Leidsestraat gister avond afgesloten, hoewel nog niet duidelijk is wie van de twee gear resteerde Italianen de 27-jarige chauffeur De Cocq van Delwijnen in de nacht van 20 op 21 april jl. met DE AARDAPPELPRIJZEN ER ZIJN NOG GENOEG - EN GOEDKOPE - AARDAPPELEN De heer J. D. Mol, de voorzitter van het bedrijfschap voor de klein handel in aardappelen, groenten en fruit, heeft de taak op zich geno men een telefonische speurtocht naar goedkope aardappelen te onderne men. Het bestuur van de Algemene Bond van kleinhandelaren in aard appelen had reeds eerder aan zijn leden geadviseerd naast de duurdere soorten een bak met goedkope aard appelen in hun winkels te zetten. Dat laatste is op een mislukking SPORT WANDELSPORT V erkavelings-wandeltocht van WSV „De Rippers" Het a.s. weekend zal Rijpwetering in het teken staan van de wandelsport. Za terdag 19 en zondag 20 mei wordt na melijk door de RKWSV „De Rippers" de tweede grote verkavelingswandeltocht georganiseerd. Vele verenigingen en groepen hebben reeds voor dit sport evenement ingeschreven. Het programma bestaat uit wandel tochten over 10, 15 en 25.8 km. Voorts voert het zo prachtig landelijk en na tuurrijk te bewandelen parcours onder meer langs het Braassemermeer en het sinds kort beroemde aquaduct nabij Nieuwe-Wetering. Beide dagen wordt gestart bij café „De Vergulde Os", op de volgende tijden: zaterdag van 14 tot 15 uur en zondag van 10.30 tot 12.30 uur. R.K. deelnemers kunnen zondag even tueel starten tot 13 uur. De medische verzorging berust bij de EHBO-raad van Rijpwetering. Behalve de speciaal ont worpen herinneringsmedaille zullen ook groepsprijzen worden uitgereikt. Boven dien zijn er extra fraaie prijzen beschik baar gesteld voor groepen, die naar de richtlijnen van de KNBLO, door een jury worden beoordeeld. Aan dit sport festijn wordt ter opluistering medewer king verleend door de grote drumband van het Veteranenlegioen „Nederland" afdeling Zuid-Holland. De baten komen geheel ten goede aan het jeugdwerk. CRICKET Dezer dagen is aan de HCC-cricket- speler Ernst Vriens de Cramer Maclean- beker uitgereikt. De Hagenaar kreeg de trofee, die door de cricketvereniging „De Flamingo's" is uitgeloofd voor de beste jaarlijkse prestatie in deze tak van sport, voor de schitterende vangbal, die hij tijdens de in 1961 gespeelde ontmoeting Flamingo's-Oxford University op zijn naam bracht. uitgelopen. Controleurs van het be drijfschap hebben geconstateerd, dat er ook aardappelen van 25 tot 26 cent per kilo worden aangeboden, naast die van 38 tot 42 cent per kilo, doch dat de consument niet aan de goedkope soorten wil. De hoeveel heden, die van de verschillende, dure en goedkope, soorten worden aange boden, zijn ongeveer even groot en de gemiddelde prijs van alle aange boden aardappelen komt op 30-32 cent. Grossiers, zowel als winkeliers nemen, met het oog op eventualitei ten, maar mondjesmaat aardappelen in voorraad. ER ZIJN NOG GENOEG GOEDKOPE AARDAPPELEN De heer Mol heeft bij zijn telefo nische speurtocht moeten ondervin den, dat de goedkope aardappelen vooral worden aangetroffen bij de grossiers in het westen Het zijn b.v. rassen als Noordelingen, Libertas en IJsselmeer, onder meer geproduceerd in de Noord-Oostpolder. Maar deze grossiers maken helemaal geen haast om ze kwijt te raken. Bij de abnor male lage temperaturen van dit voor jaar is het bewaren gemakkelijk en de nieuwe oogst is vertraagd. Als de huidige toestand aanhoudt zal de regering, zo meent men, wel verplicht zijn een maximumprijs in te stellen. Dan zullen er echter geweldige klap pen vallen, velen zullen duur inge kochte aardappelen dan goedkoop van de hand moeten doen, waardoor het gevaar van zwarte handel zal ontstaan. De groothandel zou dan ook, ook al om aan evtl. maatrege len van de minister van economische zaken te ontkomen, de prijzen graag op normale wijze omlaag zien gaan. Maar nu de vraag groter is dan het aanbod, is dat een moeilijk te be reiken resultaat. NOG GENOEG AARDAPPELEN De heer J. Bouwman, voorzitter van het bedrijfschap voor de groot handel en tussenpersoon in aardap pelen, meent dat, hoewel een schat ting van de voorraad in deze tijd van het jaar moeilijk is, er nog aard appelen genoeg zijn om de periode tot de komende oogst door te ko men. Overigens wordt nog wel een kleine prijsstijging verwacht, gezien de prijzen, die maandag op de Rot terdamse beurs werden genoteerd. Meldingen, al zou tussen de groot handelaren een afspraak zijn gemaakt betreffende een dagelijkse prijsver hoging, zijn door de heer Mol als door de heer Bouwman echter te gengesproken. Ondanks de enorme korting op elk pak is Ideaal-Persil toch voorzien van de kostbare spaaremmertjes. Waardevol voor persoonlijk! Vraag een spaarkaart bij Uw winkelier of vereniging! Ideaal-Persil verzorgt Uw was ideaal! (Advertentie) Met de arrestatie van de 19-jarige H. J. V. uit Arnhem meent de Arn hemse recherche een goede slag te hebben geslagen. Niet minder dan zeventien inbraken heeft V. bekend. Daarbij is ook gebleken, dat hij het 14-jarig meisje W. W. op de uitkijk liet staan. In scholen, clubhuizen, schietten ten, kiosken, bedrijfspanden e.d. heeft V. ingebroken. Hij stal daarbij goederen en geld. Bij hem thuis en ten huize van het meisje is 'n groot deel van het gestolene achterhaald. Beiden zijn ter beschikking van de officier van Justitie gesteld. Dodelijke val door luik Op de werf van de NDSM aan de Klaprozenweg in Amsterdam-Noord is een ongeval gebeurd, waarbij de 52-jarige arbeider R. Harberts uit Amsterdam om het leven is geko men. De heer Harberts was bezig met het losbranden van een ijzeren plaat in ruim een van het m.s. Wil lemstad. Tijdens deze werkzaamhe den viel de plaat om tegen de heer Harberts. Deze sloeg achterover door het gat van een openstaand luik. Hij kwam 6Vi meter lager op de grond terecht. In het Wilhelminagasthuis, waarheen het slachtoffer werd ver voerd, kon slechts de dood worden vastgesteld. KLEUTER VERDRONKEN De Rotterdamse politie heeft giste ren het stoffelijk overschot van de driejarige Arnoldus Johannes Brans uit de Schie opgedregd. Het jongetje zou gistermiddag ir. het water zijn gevallen en verdronken. Om half zes namelijk kwam bij de politie een melding binnen, dat een zesjarige jongen in de Schie was gevallen. Hij werd door een schippersvrouw gered. In het Dijkzigtziekenh is zei de jon gen, dat ook Johannes Brans in het water was gevallen. De politie be gon onmiddellijk met dreggen. Eni ge tjjd later vond met het lichaam van het slachtoffertje. ELSPEETSE SCHAAPSKUDDE HEEFT HET MOEILIJK De grote Elspeetse schaapskudde van ongeveer 150 dieren zal waar schijnlijk vóór het komende seizoen verdwenen zijn, omdat de heidevel den rondom Elspeet door de aanhou dende militaire oefeningen steeds meer worden Verwoest. De schaap herder Jac. Mouw heeft verklaard, de dieren wegens voedselgebrek te moeten opruimen. Onderhandelingen met b. en w. van de gemeente Er- Dinsdagmiddag is op de rijksweg van Roermond naar melo, waaronder Elspeet ressorteert, Venlo een personenauto met grote snelheid tegen een om voederweiden aan te leggen, heb- boom geslagen. De auto, welke zeer gladde banden ben nog. geen resultaat gehad. had, is vermoedelijk geslipt, en werd door de kracht Het abnormale tarief van 18 pro cent blijft o.a. voor televisietoestel len en auto's (plus de banden daar voor) gehandhaafd. En eigenlijk zijn dit toch geen luxe-artikelen meer. Naar de mening van de heer Van de Wetering hoort de chocolademelk toch ook tot een der levensbehoef ten, niet onder de omzetbelasting te vallen. De staatssecretaris moet open oog hebben, aldus de heer Kieft (AR) voor de steeds hernieuwde aandrang uit de Kamer om de belastingen te verlagen. Blijft deze aandrang ach terwege dan komt er nooit belasting verlaging. Ook moet niet vergeten worden, dat de belastingdruk tot 26 procent van het nationale inkomen is gestegen. Dit is een belangrijk per centage. Daar komt nog bij dat de overheidsuitgaven in 1961 de uitgaven van het nationaal inkomen overtroffen. Werving van Griekse arbeiders In antwoord op schriftelijke vragen van het lid van de Tweede Kamer de heer Nederhorst (PvdA), deelt de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Rool- vink, mede, dat om het Nederlandse bedrijfsleven in staat te stellen zo nodig tot het werven van Griekse arbeidskrachten over te gaan, onlangs door een Nederlandse delegatie on der leiding van dr. ir. D. R. Mansholt, directeur-generaal voor de arbeids voorziening, bespekingen heeft ge voerd met de bevoegde Griekse au toriteiten, welke geleid hebben tot het opstellen en paraferen van een wervingsovereenkomst. Eerst na haar inwerkingtreding zullen wervingen kunnen plaatsvinden. De woningsituatie in ons land dwingt er toe voorkeur te geven aan ongehuwden. Niettemin zullen ook gehuwde geschoolde Griekse arbeids krachten in aanmerking komen, in dien zij bereid zijn hun gezin voors hands achter te laten. De staatssecretaris wijst in dit ver band op het geringe, afnemende aan bod van Italiaanse zijde, alsmede op het aanzienlijke tijdsverloop, gelegen tussen de Nederlandse aanbiedingen van werk en het beschikbaar komen van gegadigden in Italië. Een en an der vindt niet alleen zijn verklaring in de steeds toenemende werkgele genheid in Italië zelf, rr.aar ook in de kwalitatief en kwantitatief niet ge ringe emigratie van Italiaanse ar-_ beidskrachten naar landen buiten de gemeenschap. ZWARE STRAF VOOR POGING TOT OMKOPING Conform de eis van de officier van justitie verc deelde de Utrechtse po litierechter bij schriftelijk vonnis de 55-jarige uitgever C. H. G. uit Utrecht wegens poging tot om koping van de poiitie, tot twee maanden gevangenisstraf. In de nacht van 23 september van het vorig jaar werd hij voor twee verkeersovertredingen, een kapot achterlicht en rijden zonder rijbe wijs, door twee surveillerende hoofd agenten van politie verbaliseerd. Hij bood hun f 25 aan om met hun vrou wen een kop koffie te gaan drinken, mits zij het proces-verbaal geen doorgang lieten vinden. HUYGENS-TENTOONSTELLING Op 18 juli 1963 bestaat de vereni ging Hofwijck, die tot doelstelling heeft het huis Hofwijck te Voorburg als Huygensmuseum in stand te hou den, vijftig jaar. De vereniging zal in de zomer van 1963 in het huis Hofwijck een bij zondere tentoonstelling inrichten, waarin een beeld gegeven zal wor den van het leven van Constantijn en Christiaan Huygens op hun geliefd buitenverblijf. Een commissie van specialisten op verschillende gebie den is reeds gevormd en heeft met de wetenschappelijke vooi bereiding een begin gemaakt. Dr. P. C. Paardekooper, de Neder landse leraar, tegen wie door de Bel gische justitie een uitwijzingsbevel is uitgevaardigd, omdat „het niet ge bruikelijk is, in België aan vreemde lingen machtiging te verlenen zich in Binnenlandse aangelegenheden te mengen of standpunten in te nemen in binnenlandse politieke kwesties." Een en ander zou het gevolg zijn van de door dr. Paardekooper gehouden lezingen met als onderwerp „Er zijn geen Belgen". Antwoord minister: Niet zeker of onderzoek naar teer en nicotine verantivoord was In antwoord op schriftelijke vra gen van het lid van de Eerste Ka mer, ir. M. A. Geuze (CHU) betref fende de publikatie van de Neder- landsche Consumentenbond in het maandblad „De Consumentengids" over de resultaten van een onder zoek naar het teer- en nicotinege halte in sigaretten deelt de minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid, dr. G. M. J. Veldkamp nog verder mee, dat de vraag, of niet dient komen vast te staan, dat de bij het door de Nederlandse Consu mentenbond ingestelde onderzoek gebezigde onderzoekmethode volledig verantwoord is en de beste, welke kon worden gevolgd, uit gezondheids, oogpunt geen beantwoording behoeft. De minister merkt hierbij op, dat met het oog op de economische re percussies, welke vergelijkende on derzoekingen van waren kunnen hebben, een zorgvuldige werkwijze uiteraard alleszins gewenst is. Ook hierin vindt de minister echter geen aanleiding een oordeel over de ge volgde methode uit te spreken, om dat het onderzoek van de Nederland se Consumentenbond geheel op eigen initiatief, voor eigen verantwoorde lijkheid en zonder subsidie van de overheid dit in tegenstelling tot vergelijkende onderzoekingen van waren van het consumenten-contact orgaan is ingesteld. Huis 149 maal in prijs verhoogd op veiling Tot 149 maal is gisteravond de in zet van 19.779.00 voor een woning met tuin aan de Koningin Juliana- weg te Oranjewoud verhoogd. Dit gebeurde tijdens een veiling door no taris S. Hoekstra in hotel „Oord" te Heerenveen. De koper werd tenslot te eigenaar voor 28.125.00. Volgens de notaris is het nog niet eerder ge beurd, dat een inzet zo vaak werd verhoogd. van de botsing letterlijk in tweeën geslagen. De 18- jarige bestuurder werd ongeveer 50 meter ver het land ingeslingerd en moest ernstig gewond naar een ziekenhuis worden vervoerd.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9