S)e Ccidóe6oii^cmt Het lijkt invasie op wel een N. Guinea Allemaal vrijwilligers, zegt Djakarta Ir. Visser moet consequenties trekken na kritiek op zijn beleid in zaak-Van der Putten WOENSDAG 16 MEI 1962 52ste JAARGANG No. 15.6 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bruggehoofd op Vogelkop Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5. Red. 20015, 25594 - Advert. 20826- Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 Nadat gistermorgen opnieuw Indonesische parachutisten op Nederlands Nieuw-Guinea waren geland, heeft het Indonesische „Nieuw-Guinea-com- mando'' te Makassar vandaag gemeld, dat er te Manokwari gevechten zijn geleverd tussen Indonesische guerillavechters en Nederlandse mariniers. Hierbij zouden vier of vijf mariniers zijn gewond. Manokwari ligt aan de N.O.-kust van de „Vogelkop", Fak Fak aan de Z.W.-kust van de Vogelkop, zodat het hier dus een nieuwe landing zou kunnen betreffen. Generaal Nasoetion heeft trouwens te Djakarta gezegd: „Wij zullen voort gaan vrijwilligers op het hoofdeiland van West-Irian neer te laten en als dat niet voldoende is, zullen de strijdkrachten het land binnengaan." MOET DE VOGELKOP EEN BRUGGEHOOFD WORDEN? en door de Nederlanders zijn om- NOG ALTIJD VREDELIEVEND gegeven dat infiltraties in Nieuw Guinea worden ondernomen: generaal singeld te versterken Minister Soebandrio, die gisteren Nasoetion, de chef-staf van het Indo- Er werden voorraden uitgeworpen- ""sevueru via», uij u<s geiauue pc in Djakarta op een bijeenkomst van nesische leger, verklaarde dat gewa- dg neergeiaten parachutisten waren! chutisten. Deze tegenactie werd H» international. stndenten.mie pende vrijwilligers gisteren ..ge- naar mfn meende in het bezit van degedeeld, dat het bericht van Indo nesische zijde, als zou er sprake zijn van gevechten tussen Indonesische guerilavechters en Nederlandse mari niers te Manokwari, volkomen uit de lucht is gegrepen. De woordvoerder zei, dat in Djakarta nog steeds wordt gepoogd door middel van misleiden de berichtgeving zowel in Nederland als in Nieuw-Guinea verwarring te stichten. Alleen landing ten oosten van Fak Fak Naar aanleiding van de luchtlan ding door Indonesische parachutisten, gisteren, heeft het gouvernements voorlichtingsbureau te Hollandia het volgende bekendgemaakt: „Een nadere bestudering van de te Holandia binnengekomen meldingen van de landingen der parachutisten heeft uitgewezen, dat er op 15 mei nabij Fak Fak een landing van een veertigtal Indonesiërs is geweest. De ze geschiedde op ongeveer 6 a 10 kilo meter ten oosten van de plaats. De aanvankelijk gemelde luchtlanding ten noorden van Fak Fak berustte op een misverstand, doordat de deels tot dekking in de lucht dienende In donesische Mitchell bommenwerpers, die boven het landingsterrein vlogen, in eerste instantie waren aangezien voor Dakota-transporttoestellen. Onmiddellijk na de landing heeft een eenheid mariniers door een snel le amfibische operatie een landing uitgevoerd vlak bij de gelande para snel ingezet, dat reeds om 10 uur sprak, zei dat Indonesië bereid is, de dropt" zijn boven verschillende de- maf.hinepeweren hreneuns en hand- C's morgens) het eerste vuurcontact tinr. ior> Ttfieiiw (Guinea macmnegeweren, Drenguns en nana tot stand kwam_ granaten. betrekkingen met Nederland te nor- len van Nieuw Guinea. maliseren als de Nederlanders „on- Hy verklaarde dat „Indonesische Men geloofde dat de para's ze gebaren beantwoorden met een- jongelingen, met hulp van de strijd- stegen zijn van het eiland Ceram. zelfde oprechtheid en goede wil krachten, over Nieuw Guinea worden De Nederlandse troepen hebben het Maar denkt niet, dat wij het geschil uitgestort over zee en door de lucht, gebied onmiddellijk afgegrendeld, tot elke prijs willen bijleggen. Als en dat Indonesische vrijwilligers Nw Er was vanmorgen nog niets be- Nederland de voorkeur geeft aan een Guinea reeds binnendringen uit het kend over een treffen tussen de Ne- andere manier zullen wij dit graag noorden, het oosten en het westen, derlandse troepen en de Indonesiërs, accepteren. Wanneer deze krachtme- vanuit de binnenlanden van Nieuw Een Indonesiër, die gevangen ge- ting uitloopt op een oorlog op grote Guinea en via de hoofdplaats Hol- maakt werd na de eerste landing schaal, zullen we misschien niet in landia. staat zijn, deze zelf te voeren," ging v. _iri Soebandrio verder, „maar voorlopig in Hollandia werd vernomen dat de dat de eerste groep para's een brug- tenue en bewapend met geweren, pis- kunnen we de Nederlanders wel aan." nieuwe lucthtlandingen waarschijn- gehoofd moest vestigen en guerilla tolen en handgranaten. De aangehou- Voor de eerste maal is gisteren lijk ten doel hebben om de Indone- eenheden vormen, van Indonesische zijde officieel toe- sische para's, die eerder geland zijn HET EERSTE VUURCONTACT Invasieprauw onderschept Nederlandse marine-eenheden, die patrouilleren in het zeegebied nabij Fak Fak, heben daar een Indonesi sche zeilprauw met aanhangmotor aangehouden. Deze bleek bij een na der onderzoek te iijn bemand door dan^twee weken^geleden^heeft ongeveer 20 Indonesiërs die gekleed tegenover de Nederlanders verklaard, waren in gecamoufleerd gevechts- GEEN OVERHAASTING ben gedaan de gevolgen wat te In bevoegde kringen te Hollan den prauw had een koers recht op de kust van Nieuw-Guinea. Uit de verhoren van de gevangen genomen bemanning is gebleken, dat de opvarenden behoren tot de mo- echter dï'Lfhte're^z^wat W- dia '-"aid"adVcorrcsJSJdSi biele'brigade der Indonesische staats. eenter ae nucnxere, zens wax diij ANpwordt eron eewezen politie. Zoals in Indonesische radio- moedige verwachting van minister dat men er zich zeer wg. bewust Berichten onlangs werd gemeld, is de Pous tegenover, die onmiskenbaar .g flat de Nederlandse strijdkrachten deze brigade enige tijd geleden ge- Aan het Aoor van stemmen dat de ook een waarschuwend karakter had. jn gevechten zullen raken met zonden naar het gebied, dat aan Ned. goed geoefende Indonesische troepen. XT A J— De mogelijkheid, dat in deze ge vechten Nederlandse soldaten kunnen worden gewond of zelf kunnen sneu velen, wordt daarbij zeer wel voor ogen gehouden. De Eerste Kamer beeft dinsdagmiddag een begin gemaakt met de behan deling van de Rijksbegroting voor 1962 van het departement van defensie. Op de bijgaande foto zien we mr. H. van riel (VVD) in gesprek met zijn partijgenote mevrouw Schouwenaar. VVD-Kamerlid tot minister-partijgenoot: De heer Van Riel, vice-voorzitter van de VVD, heeft gisteravond in de Eerste Kamer naar aanleiding van de zaak-Van der Putten zijn partij genoot minister Visser verweten, dat hij een te persoonlijk beleid heeft gevoerd. „In deze zaak is dit ontoelaatbaar,'' zei hij, „de hoogheid van de staat als werkgever is in het geding". Er is hier om de zaak heen gepraat en de heer Van der Putten is niet voldoende geleid." Hoewel de heer Van Riel niet met zoveel woorden zei, dat de heer Visser moet aftreden, is het duidelijk wat hij bedoelde, toen hij stelde, dat de gang van zaken en de kritiek daarop uitgebracht, alleen maar kunnen betekenen, dat de minister konsekwenties moet trekken. En, aldus de heer Van Riel, er is maar één konsekwentie. ANDERE PARTIJEN GEMATIGD IN KRITIEK OP BEWINDSMAN laatste tijd waarschuwingen heeft la- Het is wel duidelijk, dat we nog ten horen tegen een weer dreigen de overspanning van onze nationale economie, waarvan al enkele voor lang niet overal de schokken te bo ven zijn, die de operatie van de werk tijdsverkorting heeft te weeg boden konden worden gesignaleerd, bracht. Bepaalde grote bedrijven j heeft ook dr. Holtrop in zijn jaar- de laatste tijd ronduit toe, dat verslag van de Nederlandse Bank de men zich in de optimistische ver- zijne toegevoegd. We willen zijn be- wachtingen een beetje heeft verke- Nieuw-Guinea grenst „in het kader van de bevrijding van West-Irian". Uit de verhoren bleek verder, dat ook de bemanning van deze prauw opdracht had nabij Fak Fak te infil treren. schouwingen in het algemeen ditmaa. even terzijde laten, maar wel aan dacht besteden aan dr. Iioltrops ver ken! Een ander aspect is bovendien ge- legen in de reële vraag, of alle werk- klaring, dat naar zijn overtuiging nemers nu wel zo vreselijk graag nog is het reeds een wonder grote voorzichtigheid in acht moet méér verkorting van hun arbeids- Y"aer d aet ^ea| I™»— „„„„men ten aanzien van duur hebben, oldat ze wellicht aan aat .tot dusver geen enkele van de De grote vraag, die velen in Nieuw Guinea thans bezig houdx, is: hoe zal het publiek in Nederland daarop reageren. In feite zo zegt men worden genomen Prinses Irene beëindigt studie i verdere)0 arbeidsduurverkorting, andere wensen graag prioriteit zou- terg' omdat onze welvaart daarvan al te den willen gegeven zien. We zouden dor°reiaelXeterenom het leven is lijden heeft gehad door een schade ons dat kunnen voorstellen met be- „ekomen doordat'hi: in een aferond beëindigen. .son kla nmr)iik-tivitpit rli*» vip nns trpkkinp t.nt. hiivnnrhppld lnnnsupr- to. Princcp Prinsse Irene kan haar Utrechtse studie niet met een examen afsluiten, aan de produktiviteit, die we ons trekking tot bijvoorbeeld loonsver- Het d" 4nnffMW~hipP kwalijk kunnen veroorloven. Dr. Hol- hoging, vakantie-uitbreiding e.d. d- th besteld leeenover stuaie trop ging daarmee in het voetspoor Vooral dat eerste spreekt zonder eni- - ontziende pn enpd Jenpfpn- omdat ziJ bet bezit is van een di van de minister van Economische ge twijfel menige arbeider meer aan d vi;and iuist nn 7n hPian J-ük Hat Plama van de middelbare meisjes- Zaken, die bij de behandeling van dan het korter mogen werken voor weten' te vechten met een sterk scbool, dat geen toegang geeft tot de Tweede Kamer een zelfde inhoud van zijn loonzak- j{ Verbrokkeld thuisfront ach- academische examens in de studie richtingen, die prinses Irene gekozen zijn begroting eind vorig jaar ook als zijn mening je. We spreken dan nog niet eens ter zich gaf, dat de te constateren vertragin- van het afronden van onze algeme- Andere vragen die velen in Hol- had- in de produktie-uitbreiding vooral ne sociale voorzieningen, waarvan ian(jia bezighouden zijn: Waar is de heeft in de vier jaar van haar diende te worden toegeschreven aan de kosten ook op de rekening van prens tussen een daad 'van agressie verblijf te Utrecht Spaans, geschie de arbeidstijdverkorting. De vermin- onze nationale economie plegen te en een oorlogsdaad' En- hoe lang denis en rechten gestudeerd. Zij heeft dering van de arbeidstijd in bedrijven komen en waarmee een stuk solida- •■■■■-. - in 1961 met drie procent op jaarba- 1 J— sis en naar verwachting met nog twee percent in het komende jaar moet noodzakelijkerwijs tot een dui- schuwen, in het toch wel goed ge- delijke weerslag in de produktietoe- zeischap van eerste klas deskundi- neming leiden, zo zei minister de Pous gen. We hopen, dat drs. Roemers toen, daaraan de verwachting toevoe- zijn wens op de door hem bedoelde riteit zou kunnen worden afgewerkt. Alles bijeen is er reden dachten blijft Nederland zelfbeheersing to nen en deze openlijke schendingen om tegen overhaasting te waar- nwpn in hpt. tnr»Vi uipI otipH cre»_ terug te onzer souvereiniteit slikken zonder volkenrecht. verschillende tentamens gedaan o.a. het Spaans en in het staats- en Ten Zuidoosten van het eiland Helgoland is een Westduitse straal- In antwoord op vragen heeft een jager van het type f-86 dinsdag in de UIT DE LUCHT GEGREPEN gende, dat met de "nodige inspanning „sociale agenda" niet te hoog wil woordvoerder van het ministerie van Noordzee gestort. De piloot is ver- -«.-1iibinnenlandse zaken in Den Haag me- moedelijk omgekomen. dat nadelig effect wel weer zou kun- noteren, nen worden ingelopen. We kunnen ons echter onmogelijk voorstellen, dat hij zulks ook zou hebben gezegd, wanneer men hem alweer nieuwe wensen tot verdere arbeidstijdver korting zou hebben voorgehouden! Het wekte daarom wel onze ver bazing de voorzitter van het NW, drs. D. Roemers (tevens lid van de Tweede Kamer voor de PvdA) op het congres van de Algemene Ne derlandse Bedrijfsbond voor de Me taalnijverheid te hebben horen zeg gen, dat binnen niet al te lange tijd wel een verdere arbeidstijdverkor ting „op de sociale agenda zal moe ten worden geplaatst". Tenzij de heer Roemers met zijn aanduiding „bin nen niet al te lange" tijd een zeer rekbaar begrip heeft willen introdu ceren zoals hij ook in het par lementaire jargon gewend is te ho- ren komt het ons toch voor, dat hij daarmee óf wat goedkope pro paganda voor de tribune heeft opgele peld, óf een wens heeft geuit, waar tegenover men goed doet zich kri tisch en zelfs met de nodige scep sis op te stellen. Zou de verklaring van drs. Roemers wellicht enige ver band houden met de rest van zijn rede, waarin hij het sociaal-econo misch beleid van de regering nogal scherp aanviel, zodat men een licht- rancuneus timbre in de arbeidstijd- wens moest beluisteren? We zouden in alle geval willen stellen, dat dr. Holtrop misschien zoals ook anderen uit wat overtrok ken bezwaren tegen de verkorte werkweek waarin zij ten onrechte Een beeld uit.de Eerste Kamer, waar dinsdag een be- Wat er in de zaak-Van der Putten gebeurd is, had niet mógen gebeu ren. Er is van een gesprek tussen enkele hoofdambtenaren en de heer Van der Putten geen proces-verbaal opgemaakt en de heer Van der Put ten is niet duidelijk aangezegd, dat hij ontslagen zou worden, als hij zijn opdracht om te zeggen, welke offi cieren corrupt waren geweest en thans nog bij de strijdkrachten dien den, niet zou uitvoeren. Eerder had de heer Algra (AR) de zaak Van der Putten „een ver drietige zaak" genoemd. „De minis ter heeft er recht op om zijn beleid te verdedigen". De heer Algra en de heren De Gou (KVP) en Van Hulst (CH) waren zeer sober over de zaak- Van der Putten, omdat deze nog bij de rechter in behandeling is. De AR- woordvoerder zei niet te kunnen ge loven dat de VVD minister Visser zou wegsturen uit verkiezings-over- wegingen. In een historische uiteen zetting wees de AR-spreker er op, dat er maar weinig ministers van defensie zijn geweest, die hun gehe le parlementaire loopbaan hebben uitgezeten. De heer Van Riel ont kende, dat zijn kritiek te maken had met verkiezings-overwegingen. Hij zag trouwens niet in hoe één week voor de verkiezingen nog succes van het standpunt van de VVD ten aan zien van de liberale minister ver wacht moest worden. Te zwaar accent. De heer Algra vroeg zich af of de zaak-Van der Putten niet een te zwaar accent had gekregen. Ook de heer Van der Stoel (PvdA) had ern stige kritiek op de minister. Hij schiet tekort bij het nemen van politieke beslissingen. De minister is niet vol doende opgewassen tegen zijn zware taak. Men had wel waardering bij de PvdA voor de werkkracht, de toe wijding en de integriteit van de be windsman, „maar zo nu en dan ver toont hij verbluffende staaltjes van tekort aan politiek inzicht". De heer Algra hekelde dit socia listische standpunt. „Ook van minis ter Luns werd dit gezegd. Weliswaar heeft de minister niet altijd op de sterkste wijze zijn beleid verdedigd, maar de AR-fractie staat op het standpunt, dat de minister alleen maar kan heengaan, als één van de Kamers zich tegen zijn beleid uit spreekt. Ook de heer Van Hulst had vertrouwen in de minister en zijn staatssecretarissen. De heer Van der Stoel vroeg aan de VVD-Kamerleden hun mening over het gebruik dat het dagblad „De Telegraaf" maakt van de zaak- Van der Putten om het gezag te on dermijnen. Het yverkt anti-democra tische machten in de hand. Mr. H. van Riel heeft gisteravond in de Eerste Kamer ook aan de mi nister van defensie en zijn staats secretarissen gevraagd, hoe het mo gelijk was, dat langzame vliegtuigen als Dakota's en Mitchell-bommenwer- pers boven Nieuw Guinea hun doe len hebben kunnen bereiken. De heer Van Riel die vragen stelde naar aanleiding van de jongste luchtlan dingen bij Fak-Fak, zei dat men de indruk kreeg, dat men in West-Nieuw Guinea niet over de allerbeste lucht doelkanonnen beschikt. De heer Van Riel zei te hopen, dat het niet tot een grote oorlog met Indonesië komt. Hij ziet daar geen heil in. „Militair moeten wij ons niet in een situatie laten dringen, die het onmogelijk maakt een gewapende actie op elk moment te beëindigen." Hij had waardering voor het zenden van ver sterkingen naar Nieuw Guinea. De KVP'er De Gou was zeer sum mier over Nieuw Guinea. Hij wilde weten (als de minister dat zeggen kon) wie in de Navo-raad begrip en sympathie voor het Nederlandse standpunt hebben getoond. niet veel meer dan luiheidssympto men menen te moeten zien, wel heb- Rijksbegroting voor 1962 van het departement van gin is gemaakt met de openbare behandeling van de» defensie: de regeringstafel met v.l.n.r.: staatssekretaris Calmeyer, minister Visser en staatssekretaris De Jong. KORTE GOLF Woensdag is in Italië een alge heel verbod op het maken van re clame voor tabak van kracht gewor den. De wet, die 5 april door het par lement werd aanvaard, stelt boeten van 20.000 tot 200.000 lire op overtre ding van het verbod. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's WISSELEND De Bilt, 16 mei. Het KNMI deelt mede: Een depressie, die in de nacht van dinsdag op woensdag Schotland be reikte, vertoont in de kern 'n lucht- drukwaarde van ongeveer 975 mb. Rondom het centrum is een storm opgestoken van kracht 10 tot 11. Deze storm zet zich voort naar het noor delijk deel van de Noordzee. Achter het koufront van de depressie stroomt het komende etmaal maritieme lucht ons land binnen, waarin naast op klaringen ook enige buien voorko men. De wind is morgen westelijk en zal over het algemeen krachtig zijn, maar aan d-: kust kan zij door ranj- storingen tijdelijk tot 7 of 8 aan wakkeren. In het temperatuurverloop komt weinig verandering. Zon- en maanstanden 17 Mei: zon op 04.44, onder 20.29; maan op 17.59, onder 04.20. Hoogwaterstanden 17 Mei: v.m. 2.14; n.m. 14.35. KORRELTJE In de diplomatie telt een mensen leven niet veel. 4

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1