Uit de geschiedenis van de „Bounty"-muiters en hun vestiging op Pitcairn Eervolle, historische vaandels overhandigd aan legermuseum bij reünie van oude 4e R.I. PLECHTIGHEID IN LEIDEN WOENSDAG 16 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 NEDERLANDSE SCHEEPSDOKTER WERD HUISARTSOP HET EILAND IN 1787 vertrok de Britse luit.-ter-zee William Bligh met het Britse oor logsschip „Bounty" naar Tahiti, om - in opdracht van de Britse regering - te trachten, planten van de broodvruchtboom vandaar levend naar de Britse Westindische eilanden over te brengen. Zes maanden bleef Captain Bligh met zijn schip in Tahiti en in die tijd demoraliseerde de bemanning in ernstige mate. Toen de stugge Captain Bligh na vertrek de harde discipline, die er in die jaren op de Engelse vloot heerste, weer in alle gestrengheid ging toepassen, ontstonden dan ook ongeregeldheden aan boord, die ten slotte in een muiterij ontaardden, Bligh werd met 18 vrouwen en een geringe provisie, zonder kaarten, in een open boot overboord gezet en de muiters, onder aanvoering van de le stuurman Fletcher Christian (afkom stig van het eiland Man in de Ierse Zee) keerden met de „Bounty" naar Tahiti terug. Waarschijnlijk zou de wereld over deze muiterij nooit iets gehoord hebben, als captain Bligh niet het geluk had gehad, na anderhalve maand onder vreselijke ontberingen ongeveer 4000 mijlen over de zeeën gezwalkt te heb ben, op Timor te landen. Vanmorgen om half elf stelden oud-gedienden zich op voor het station te Leiden. Met drie vaandels meegedragen in hun groep stapten zij in het gelid naar het Legermuseum aan de Pesthuislaan waar deze werden over handigd. De groep werd gevormd door reünisten van het vroegere vierde Regiment Infanterie. Aan het tentoongestelde materiaal in het Legermuseum te Leiden zijn officieel drie vaandels toegevoegd, te weten twee van het voormalige Vier de Regiment Infanterie (van de toneelvereniging „Door Vriendschap Ver enigd" en de schietvereniging „Generaal Snijders"), en één van het vroe gere Zesde Regiment Veldartillerie (van de muziekvereniging). Ze zijn onder het stof vandaan gehaald en thans als nieuw in de expositiezaal 1900 tot 1940 opgesteld. De overdracht geschiedde vanmorgen in een reunie- bijeenkomst van gewezen beroeps-onderofficieren van het voormalige Vier de Regiment Infanterie. De heer E. J. de Geus, Constantijn Huygenslaan 1 Leiden, die bij de voor bereidingen ten nauwste betrokken is geweest, vertelde ons iets over de geschiedenis van de vaandels en de pogingen om ze - zij het in passieve zin - in ere te herstellen. De toneelvereniging DW van het vroegere Vierde R.I. werd op 6 feb. 1861 opgericht. In 1911 werd op luis terrijke wijze het vijftigjarig bestaan herdacht en de Leidse burgerij bracht toen haar erkentelijkheid tot uitdruk king in de aanbieding van een vaan del. Wie van het Vierde za1 zich de uitvoeringen in de Gehoorzaal niet herinneren. Ze trokken altijd een volle zaal. zoekers op deze vaandels en hun ge schiedenis vestigen. Na de overdracht werd onder lei ding van de suppoosten een excursie door het museum gemaakt. Lunch Dank zij de welwillende medewer king van kolonel Wessels, comman dant van de Koksschool, werd de deelnemers die uit alle richtingen waren gekomen: Arnhem, Ede, Bre da, Amersfoort, Schiedam, Zwolle, enz. vanmiddag in de ond' offi cierskantine van de Doelenkazerne gratis een lunch aangeboden. Voor hen die moeilijk kunnen lopen, wa ren enige auto's beschikbaar. De ta felvoorzitter was de heer D. H. Blot- kamp te Zeist. Onnodig te zeggen dat de gehele reünie in de prettigste sfeer is ver lopen. De heer De Geus beschikt nog over een foto, die ter gelegenheid van het zestigjarig jubileum van DVV werd gemaakt. Daarop komen bestuursle den en commissarissen voor, die nog in leven zijn en die de reünie van vandaag bij leven en welzijn zouden meemaken. Het zijn de here i W. Beukman te Oegstgeest, die toen de voorzitter van de toneelvereniging •was, W. L. J. Kühne te Den Bosch, die de penningen beheerde, J. G. le Rutte te Leiden, wie d functie van vaandeldrager was toevertrouwd, A. van der Waard te Noordwij k en P. C. ter Weer te Den Haag, beiden commissaris. Naar de zolder In 1940 werd het vaandel overge bracht van de onderofficiers-kantine van de Morspoortkazerne naar de zolder van het Legermuseum. Nu is de toestand op de zolder van een mu seum in de regel van dien aard, dat elke gedachte aan orde en overzich telijkheid wordt uitgebannen. Van daar dat toen eenmaal de eerste po gingen werden aangewend om de vaandels weer eens voor de dag te halen en een fatsoenlijke plaats on der het expositiemateriaal van het museum te geven, geen duidelijke toezegging kon worden gedaan. Maar de 4-RI-ers, die op deze gedachte waren gekomen, lieten het er toch niet bij zitten. De zoveel herinnerin gen oproepende banieren konden op een goede dag aan het stof worden onttrokken en, in het Legermuseum bleek de bereidheid te bestaan ze weer enige glans te verlenen. Met de Schieten De schietvereniging „Generaal Snijders" werd in 1925 opgericht. In een kamer van de Morspoortkazerne werd, omringd door alle mogelijke veiligheidsmaatregelen, voor de lief hebberij regelmatig geschoten en des zomers trok men naar de baan van Katwijk. Ook deze vereniging werd in 1940 „vanzelf" geliquideerd. Maar het vaandel werd geconserveerd en bleek evenals dat van DW geschikt te zjjn voor expositie. Weerzien Het was een kameraadschappelijk weerzien, vanmorgen in het Leger museum. Sommigen hadden elkaar in jaren niet gezien. De eveneens uitgenodigde dames zorgden ervoor, dat het er niet al te plechtstatig toe ging. Het was een treffen, dat alle kenmerken vertoonde van een on gedwongen, vrolijke reünie. Onge veer tachtig mensen namen eraan deel. De heer De Geus sprak een harte lijk welkomstwoord. Hij verzocht 'n minuut stilte ter nagedachtenis van de overleden vrienden. Speciaal werd de nog maar kortgeleden overleden heer J. H. Krietemeyer genoemd, die in de voorbereidingen tot deze re- unie nog zulk een werkzaam aandeel heeft gehad. Hij overleed vorige maand op 72-jarige leeftijd. In de zaal droeg de heer De Geus de vaandels aan de directie van het Legermuseum over, na te hebben ge wezen op de talrijke goede herinne ringen die zij oproepen bij allen, die hun diensttijd door de act'viteiten van deze verenigingen zagen veraan genaamd. Ook het vaandel van het Zesde Reg. Veldartillerie werd aan de deskundige zorgen van de mu seumdirectie toevertrouwd. De direc teur toonde zich vanzelfsprekend in genomen met deze aanwinst.. De rondleider»- van het museum zullen zeker de aandacht van de be- Gouds gemeentebestuur ontslaat schoolhoofd B. en w. van Gouda hebben de ge meenteraad, die op ?8 mei in ver gadering bijeenkomt, voorgesteld, 't hoofd van de Jan Ligthartschool, de heer A. G. Franssen, wegens onge schiktheid (ongevraagd) eervol ont slag te verlenen met ingang van 18 juni 1962. Sinds de heer Franssen hoofd van de school is, zijn er talrijke moeilijk heden om de Jan Ligthartschool ge rezen. Deze moeilijkheden waren het gevolg van het optreden van 't school hoofd tegenover de andere leerkrach ten, ouders van scholieren en enige gemeente-ambtenaren. Ook zijn er verwijten tegen het hoofd ten aan zien van zijn optreden jegens de kin deren van zijn school, waardoor de school in opspraak werd gebracht en de meeste leerkrachten uitvielen. INBRAAK BIJ MINISTER CALS Gistermiddag hebben inbrekers zich, tijdens afwezigheid van de be woners, via een ruitje van de ach terdeur toegang verschaft tot de wo ning van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, aan de Van Alkema- delaan. Vermist worden juwelen, waarvan de waarde nog niet bekend is, en een geldbedrag van 60,-. NAAR PITCAIRN De samenleving van blanken en Tahitianen bleek al spoedig niet zo ideaal te zijn als de muiters, die ook onderling ruzie kregen, hadden ver wacht. Daarom besloten 9 muiters, onder leiding van Fletcher Christian, met enkele Tahitiaanse mannen en 'n twaalftal Tahitiaanse vrouwen, in 1790 hun geluk elders te gaan be proeven. Zij gingen scheep op de weer zeilklaar gemaakte „Bounty" en vestigden zich op Pitcairn, een ver laten eilandje van 5 vierkante km oppervlakte in het oostelijke gedeel te van de Stille Oceaan. Ook hier was het geen pais en vree, zodat er elf jaren later nog slechts één man, de muiter Alexander Smith, over was, met 9 Tahitiaanse vrouwen en verscheidene kinderen. Door de tra giek der gebeurtenissen en onder de indruk van zijn verantwoordelijk heid voor de aan zijn hoede toever trouwde vrouwen en kinderen, kwam Smith tot inkeer, ging tot het chris tendom over en noemde zich voor taan John Adams. Afgezien van de enkele latere ves tigingen van vreemdelingen, zijn de huidige bewoners van Pitcairn (in totaal 134) afstammelingen van deze muiter Smith/Adams en de Tahi tiaanse vrouwen, alsmede van de overgebleven kinderen. In 1831 en in 1856 deed de Engelse regering pogingen de kolonie te evacueren, resp. naar Tahiti en naar Norfolk Island, maar in beide ge vallen keerden de meesten na kor tere of langere tijd weer naar Pit cairn terug. Sedert 1898 valt Pitcairn staatkun dig onder de jurisdictie van de „High Commissioner for the Western Pa cific", in Fiji. De bestuurszaken wor den geregeld door een raad, bestaan de int een voorzitter en enkele le den, gekozen uit en door de bevol king. ROND DE WERELD Fletcher John Christian, achter achter-achter-kleinzoon van de mui- terleider, die thans met de Willem Ruys, het vlaggeschip van de Kon. Rotterdamse Lloyd, dat sinds 1959 regelmatig Pitcairn aanloopt, een reis rond de wereld maakt, is de hui dige voorzitter van deze raad, met de titel „Chief Magistrate of Pitcairn". Op de eerste wereldreis van de Willem Ruys, in maart 1959, was ook een der direkteuren van de Kon. Rotterdamse Lloyd, de heer Theo A. W. Ruys, aan boord, die toen Flet cher John Christian ontmoette. Sindsdien bleef Christian met hem een briefwisseling onderhouden en op Vrijwel elke reis van het schip gaf hij aan de gezagvoerder een ge schenk voor de heer Ruys mee. On langs informeerde Christian bij de huidige gezagvoerder kapitein Her man van den Heuvel, voorzichtig naar de mogelijkheid eens een reis mee te maken. Kapitein Van den Heuvel besprak dit in Rotterdam met de heer Ruys, met het gevolg, dat de nazaat van de Bounty-muiters werd uitgenodigd, als gast van de Kon. Rotterdamsche Lloyd een reis rond de wereld te maken, waarbij hij landen in alle vijf werelddelen zal kunnen bezoeken. Christian zal daarbij 8 dagen in Nederland verblijven en hier aller hande dingen te zien en te beleven krijgen, die voor hem geheel nieuw zijn of die hij alleen van foto's kent: auto's, treinen, vliegtuigen, grote ste den, een dierenpark, een cinema, winkelpaleizen, een modelboerderij, een grote drukkerij, een voetbalwed strijd, bouwkunst uit verschillende eeuwen, gigantische waterwerken, regeringsgebouwen, radio- en tele visiestudio's, enz enz. PITCAIRN EN ZIJN BEWONERS De bewoners van Pitcairn voorzien in hun onderhoud door veeteelt, tuin en ooftbouw en door handel met pas serende schepen. Ten aanzien van dit laatste is, behalve de verkoop van houtsnijwerk, als vliegende vissen e.d., ook de postzegelhandel van grote betekenis, want Pitcairn heeft eigen postzegels, die, omdat ze uiter aard moeilijk te verkrijgen zijn voor filatelisten in de hele wereld een be gerenswaardig bezit vormen. Bij elk bezoek van de Willem Ruys b.v. gaan er duizenden kaarten mee naar de wal, die dan op het eiland gefran keerd worden en met een volgend schip verzonden. Het duurt dan meestal ruim twee maanden voordat deze kaarten in Europa worden be zorgd. Door het gunstige klimaat en de vruchtbare bodem gedijen er o.a. mais, zoete aardappelen, bananen, pompoenen, meloenen, sinaasappelen ananas, suiker en koffie. Deze arti kelen worden ook gebruikt voor de handel met passerende schepen. Ananas en sinaasappelen worden bo vendien in beperkte nate uitgevoerd en hiertoe verscheept met de ove rigens zeer weinige gelegenheden, die daarvoor bestaan. Als een relikwie wordt in het kerkje op het eiland (sinds ongeveer 1880, toen de eerste zendeling van de Ze vende Dag-Adventisten werd uitge zonden en Pitcairn tot bestemming kreeg, heeft de godsdienst op het eiland het karakter van die der Ze vende Dag-Adventisten) de bijbel bewaard, die captain Bligh op de „Bounty" had en die door de muiters naar de wal was meegenomen. Op het dorpspleintje, van het strand te bereiken door 600 meter te klim men langs smalle paadjes, ligt het anker van de „Bounty", dat eerst vijf jaar geleden werd teruggevon den, nadat het sinds 1790 onder ten minste 50 voet water verborgen had gelegen. Voor bijzondere gebeurtenissen wordt de bevolking door het luiden van een bel op dit pleintje samen geroepen. Zo betekent bijv. driemaal luiden het verzamelen van de valide mannen voor het verrichten van openbare diensten. Er worden name lijk geen belastingen geheven en er is geen gemeentepersoneel, maar iedere tot werken in staat zijnde man is verplicht zijn aandeel te le veren in het onderhoud van de we gen, de boten, de sleephelling enz. Vijf slagen op de bel betekent, dat er een schip komt. Dan laat iedereen alles in de steek om mee te helpen met het gereedmaken van de boten, die echter niet vertrekken voordat elk gezin zijn aandeel in de handel IN VERBAND met de komst naar Nederland per „Willem Ruys»' van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd van de „bur gemeester" van het eilandje Pitcairn, Fletcher John Chris tian, rechtstreekse afstamme ling in het 5e geslacht van Fletcher Christian, de bekende leider van de muiters van de „Bounty" geven wij een kort overzicht van de geschiedenis van de „Bounty"-muiters, van hun vestiging en hun leven op Pitcairn, en van hun kontakten met de „Willem Ruys". Fletcher John Christian heeft zich 26 april op de „Willem Ruys" ingescheept, uitgeleide gedaan door zijn „onderdanen" die psalmen-zingend in hun bootjes rond het grote schip voeren. De „Willem Ruys*' wordt za terdag 19 mei in Rotterdam verwacht. heeft geleverd. Als het schip weer vertrokken is, vindt een eerlijke verdeling plaats van het geld en de goederen, die in ruil van de opvaren den van het schip zijn ontvangen. Pitcairn heeft een klein haventje tussen de rotsen, dat door de stro mingen uiterst moeilijk toegankelijk is, zodat alleen de ervaren eiland bewoners kans zien hun bootjes vei lig binnen te loodsen, waar ze dan met mankracht langs een sleephel ling naar een rotsige pier worden getrokken. Het leven op het eiland is uiter aard primitief, ofschoon de bewoners ook weer niet geheel verstoken zijn van alle gemakken van de moderne beschaafde wereld. De huizen zijn van hout, waterleiding of sanitair kent men er niet, maar wél vindt men er kookkachels, en soms ook een naaimachine, of een orgel, en een enkeling bezit zelfs een ijskast. Er zijn ook een schooltje, een postkan toor, een polikliniek en een (heel zwak) radio-station. SCHEEPSARTS VAN DE „RUYS" WERD „HUISDOKTER" VAN PITCAIRN Dr. J. G. Wisse, tot voor kort scheepsarts van de „Willem Ruys", is in de loop der laatste jaren de „huis arts" geworden van Pitcairn, waar de medische verzorging uitsluitend is toevertrouwd aan de echtgenote van de zendeling, die vroeger ver pleegster is geweest. Door toevallige omstandigheden (bij een der bezoe ken aan het schip werd een zieke ter behandeling meegebracht naar de „Willem Ruys") ontdekte dr. Wis se, die oorspronkelijk longarts is, een licht geval van tbc. Dit had tot ge volg, dat de gehele bevolking van 't eiland aan boord werd doorgelicht, want de Willem Ruys is één der zeer weinige schepen - misschien wel het enige schip ter wereld, dat met een dergelijke kostbare apparatuur is uitgerust. Er werden geen andere gevallen geconstateerd. Bij een andere gelegenheid ver richtte dr. Wisse een kleine operatie bij een vrouw, die een huidkanker op de neus had. De hiertoe benodig de apparatuur werd daarvoor speci aal uit Rotterdam meegenomen. Sindsdien is het regel geworden, dat de scheepsarts op Pitcairn aan de wal gaat, eventuele patiënten be zoekt, en de verpleegster aanwijzin gen en medicamenten voor de be handeling geeft. Dank zij de Willem Ruys heeft Pit cairn nu ook een „bloedbank". Het eiland beschikte namelijk wel over de technische middelen om bloed transfusie toe te passen, maar omdat de bloedgroepen der bewoners on bekend waren, stond een en ander renteloos. De scheepsarts van de Willem Ruys heeft toen voor de zen delingsvrouw-verpleegster enige be woners met bloedgroep O opgezocht, omdat deze bloedgroep in alle geval len gebruikt kan worden. KONINKLIJKE FAMILIE WEER TERUG Om ongeveer vijf uur gistermiddag zijn Koningin Juliana en Prins Bern- hard met de regeringsfriendship op de vliegbasis Soesteiberg ui4 Athene in ons land teruggekeerd. Om onge veer vier uur zijn ook de prinsessen Als de „Willem Ruys" op 19 mei a.s. van zijn zestiende reis om de wereld in Rotterdam terugkeert, heeft het schip een opmerkelijk passagier aan boord. Het is John Fletcher Christian, burgemeester van het eilandje Pit cairn in de Stille Oceaan en achter-achter-achter-klein zoon van Fletcher Christian, de leider van de muiters van de „Bounty", het Engelse oorlogsschip, dat precies 175 jaar geleden uit Engeland naar Tahiti vertrok. De burgemeester maakt de reis op uitnodiging van de eigenaars van het schip, de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. Foto: een beeld van de verwelkoming in de kapiteins hut van de „Willem Ruys" op de rede van Pitcairn: van links naar rechts: Anne Marie Louwerenburg, pers dienst Kon. Rotterdamse Lloyd; de heer Christian, zijn vrouw, kapitein Van den Heuvel en mevrouw Van den Heuvel.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 11