S)e CcidaeSoti/tci/tit REGERING TE BONN TRACHT TE LIJMEN Meer weekend-verlof voor parate troepen Ernstige botsing bij Algiers Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOÖR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 10 MEI 1962 52ste JAARGANG Telet. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 20826 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 ui) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ f 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75.'Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Wat Adenauer stuk maakte 3. West-Duitsland heeft geen ver dedigende ho'-^ine aangenomen. Het heeft verschillende voorstellen ge daan om tot een regeling van het Berlijnse vraagstuk te komen. Enke- Duits-Amerikaanse betrekkingen nu De president zei te begrijpen, dat minder hartelijk zijn dan op enig an- de Westduitse regering wel belang der tijdstip in de dertien jaar, dat stelt in verkennende besprekingen hij het bondskanselierschap heeft be- over de mogelijkheid van de vorming kleed. Hij heeft ironisch gezegd, zich van een internationaal orgaan voor soms wel eens af te vragen of de toezicht op de toegang tot Berlijn, Ver. Staten nu West-Duitsland of" de maar dat haar bezorgdheid meer de Sowjet-Unie als hun bondgenoot be- samenstelling van het orgaan betreft, schouwen, aldus Daniel Schorr. v-w-,vvirrwr De Ver. Staten trachten onderhan- WAT KENNEDY ERVAN ZEI delingen te voeren voor verscheide- President Kennedy heeft woensdag ne mogendheden en alle hebben ver- „uumvuiv «.WXZZV.XX. 'P ziJn persconferentie verklaard, schillende ideeën over de manier le hiervan zijn door het Westen dat de Ver- Staten verkennende be- waarop dit moet gebeuren, aldus de Felix von Eckardt, de voornaam- overgenomen. sprekingen met de Sowjet-Unie zul- president. Hij verklaarde noch van ste woordvoerder van de Westduitse Volgens von Eckardt was door een len voortzetten om na te gaan of er de Duitse regering noch van bonds regering, heeft woensdag op een zeer verkorte weergave van hetgeen dr. een vreedzame oplossing mogelijk is. kanselier Adenauer vernomen te druk bezochte persconferentie te Adenauer op twer 1 persconfe- Het is beter met de Russen te blij- hebben, dat de besprekingen niet Bonn de deze week door bondskan- renties had ve^-'-ird niet voldoende ven praten dan oorlog te voeren, al- door moeten gaan. De Ver. Staten selier Adenauer afgelegde verkla- de nadruk gelegd op diens goedkeu- dus Kennedy, die geloofde dat de hadden nooit gezegd, dat zij optimis- ringen herhaald, dat het Amerikaans ring van de op de bijeenkomst te Westduitse regering het standpunt tisch zijn over de uitslag van de be- Russische overleg over Berlijn en Athene van de Navo-ministerraad steunt, dat de V.S. de peiling met de sprekingen „maar wij geloven dat zij Duitsland - de zogenaamde „peilin- genomen besluiten. Ook was hierdoor Sowjet-Unie moet voortzetten. moeten worden voortgezet," gen" - tot nu toe nog geen enkel z.i. „niet vo^-^nde aandach' ge- resultaat heeft opgeleverd. schonken aan het crot° vertrouwen Hij voegde hier, in antwoord op ^an de bondskanselier in de Ameri- vragen, echter aan toe, dat er geen £anen en zijn dankbaarheid voor de meningsverschillen tussen W.-Duits- houding, die de Ver. Staten in de land en de Ver. Staten bestaan. „De afgelopen twaalf jaar met b—v. bondskanselier heeft in feite nauwe- king tot Berlijn hebben aangeno- lijks iets anders gezegd dan hetgeen men. door de Amerikaanse minister van Von Eckardt besloot: „De West- buitenlandse zaken, Dean Rusk, is duitsers zijn in overgrote meerder- verklaard," aldus von Eckardt. heid geneigd tot het innemen van een positief standpunt met betrek- In antwoord op andere vragen king tot de huidige ontwikkelingen." stelde von Eckardt het volgende: LEVE DE MAN 1. West-Duitsland heeft ingestemd met het Amerikaanse voorstel tot instelling van een internationaal ge zagsorgaan, dat toezicht zou moeten uitoefenen op de toegangen tot Ber- Overbruggen Diplomatieke waarnemers te Bonn aren woensdag van mening, dat Adenauers ondergeschikten thans Offer van N.S. en leger Militairen die tot deze eenheden behoren zullen van 1 juni a.s. af een maal per twee weken bewegingsvrij heid krijgen van vrijdag na 13 uur tot maandag 12 uur. Dit betekent, vergeleken met de reeds aangekon digde regeling, dat per maand 12 uur Nader overleg tussen de chef van meer verlof wordt verleend. Oor- lijn. Er is over de bijzonderheden bezig zijn de gaping tussen hetgeen de generale staf en de directie van spronkelijk zou eenmaal per maand van dit voorstel echter nog geen de bondskanselier in West-Berlijn de Nederlandse Spoorwegen heeft ge- oerlof worden gegeven van vrijdag overeenstemming bereikt en even- heeft verklaard en de officiële West- resulteerd in een voorlopige nieuwe 13 uur tot maandag 12 uur en een- min over de samenstelling van het duitse buitenlandse politiek, zoals die weekeindeverlofregeling voor de pa- *?aa „Yan zaterda& 13 uur tot maan- orgaan en de mogendheden, die erin door minister dr. Gerhard Schroeder rate troepen, zo deelt de legervoor- da& 24 uur* zouden moeten zijn vertegenwoor- wordt uitgestippeld, te overbruggen, lichtingsdienst mee. digd. Volgens Daniel Schorr, correspon 2. West-Duitsland zal het bereiken dent te Bonn van het Amerikaanse van een regeling van het Berlijnse radio-station „The Columbia Broad- vraagstuk niet tegengaan door te casting System (CBS)" heeft bonds- weigeren een nict-aanvalsverdrag of kanselier Adenauer in particuliere -verklaring te ondertekenen. gesprekken verklaard, dat de West- 47 kleurstalen EEN PR0DUKT VAN 10ct in de winke» (Advertentie) 0E SIKKENS GROEP' NIET VOLTOOID! IN HET BEGIN de algemeen secretaris van de Ka- ge tijd op dat punt (weer) een advies aan de regering uitbrengen, waarbij aanbevelingen zullen worden gedaan omtrent een „algemene premiespaar- deze week heeft re8elin8"- Daarbij zijn vooral de aeze weeic jieeit kwestjes aan de orde van loongrens, boven welke men niet meer voor 'n tholieke Arbeidersbeweging, de heer overheidspremie voor zijn gespaarde W. D. Lelieveld, op een feestverga- gelden in aanmerking zou komen en dering van de smedenbond St. Eloy van de verhouding tot de bedrijf s- een antwoord gegeven op een vraag, spaarregelingen, die men de laatste tijd bij herhaling kan beluisteren: is er voor de vakbe- _AM n„ 4e weging nog wel reden en aanleiding VfN DE KANT van de regermg is om naar allerhand verbetering op het totnutoe steeds het bevorderen stuk van lonen, arbeidsvoorwaarden premie-sparen voor degenen, die e.d. te streven? Of zijn de huidige daaraan in feite uit een oogpunt van verhoudingen ten opzichte van die in ?tl?luifme ^00r de overheid geen vroeger jaren niet zodanig verbeterd, behoefte hebben, omdat ze toch wel dat aan de lijst van wensen op so- tot het afzonderen van geld (kunnen) ciaal-economisch gebied in feite een komen, met de steUrng verdedigd, dat eind is gekomen? men met moet wachten tot iedereen aan een of andere regeling mee kan De heer Lelieveld heeft op die vra- doen. In afwachting daarvan gen - naar onze overtuiging terecht - vverd dus alvast gestart voor de in een volmondig „neen" laten horen en zekere zin bevoorrechte categorieën, hij heeft dat ontwoord gestaafd met 0 duidelijke bewijzen. In de eerste Het zou dus daarom aangenamer zun. plaats gaf hij als zijn oordeel, dat vaststelling, die men wel bij sommige waarnemers kan beluisteren, als zou wanneer de SER bij haar advies ook (nieuwe) mogelijkheden zou betrek- om bij het premie-spaarleger j i j nieuwe gelederen in te lijven van de komende tjjd aan de hoogte van die daartoe op basis van hun arbeidslonen met veel meer te (miimum.)belonin^ niet in staat zijn. Het laten vallen van een inko mensgrens - waarvan sprake schijnt de arbeidslonen wijzigen vallen, er toch wel volko men naast is. De strijd voor recht vaardige beloning - zo zei de heer Le t u K - te zijn - is immers veel minder van lieveld zelfs - zal in de eerstkomende jbelang dan het leggen van een zoda- jaren moeten doorgaan en moet zelfs ,n ri„ tot de eerste opgaven van de vakbe weging blijven behoren. De KAB-se- cretaris voegde daaraan toe, dat wel licht in een aantal bedrijfstakken ook men- andere elementen - als bijvoorbeeld die van winstdeling e.d. - aan de loonvorming zullen moeten worden toegevoegd. volkomen gelijk. Niet alleen, dat men door bedoelde elementen meer en nauwer in het loonbeleid te be trekken voor vele werknemers het altijd min of meer nare aspect van de loon s t r ij a kan wegnemen of verzachten door zekere rechten op mededeling in de gunstige bedrijfs- uitkomsten aan de arbeiders te er kennen en te verwezenlijken; de be loning zou daarmee bovendien kun nen worden losgemaakt van de func tie, welke zij voor menigeen al te lang heeft gehad, ds zijnde namelijk uitsluitend of vrijwel alleen voor de dekking van de absoluut noodzake lijke levensbehoeften van de arbei der en zijn gezin. Gelukkig is voor velen die loonfunctie niet meer de enige en kan in een aanzienlijk aan tal gezinnen wat voor sparen, zelfs belegging en/of aankoop van min o£ meer luxueuse goederen op zij wor den gehouden. Zeer concreet blijft echter in ieder geval het vraagstuk van de minst beloonden voor de vak beweging bestaan (natuurlijk niet voor haar alléén!), maar overigens mankeert aan het stelsel van winst deling in zijn algemeenheid ook nog wel het een en ander. Het is mede daarom, dat de klacht van de heer Lelieveld ook gerechtvaardigd was ten aanzien van de ontoereikende functionering van de al zo lang op stapel staande bezitsvorming. Hebben we het wel, dan gaat de Sociaal-Eco nomische Raad binnen niet al te lan- nige limiet, dat de door ons en de vakbeweging bedoelde groep ook enigszins aan haar trekken kan ko- Koninklijke toespraak kon niet doorgaan Verhinderd door opdringende jeugd Het afscheid van de konink lijke familie op het Gevers Deynootplein in Scheveningen droeg een enigszins chaotisch karakter. Nadat het jeugddis- cours in het circusgebouw was afgesloten, liep de koninklij ke familie door een haag van duizenden en duizenden jonge ren naar het bordes van het Kurhaushotel. Het gejuich was niet van de lucht en het kon zelfs niet worden overstemd door de mu ziek van drumbands en mu ziekkorpsen. De vaandels van de verenigingen, die op het plein stonden opgesteld wer den achter de koninklijke fa milie aangedragen. Toen het vorstelijk gezelschap op het bordes van het Kurhaushotel stond, begon een enorm ge drang en gejuich en gejoel, dat geen einde kon nemen. Of schoon het in de bedoeling heeft gelegen, dat de konin gin nog enkele woorden tot de jeugd zou spreken, bleek dit onmogelijk. De jeugd bleef zingen, juich en, brullen, joelen, en was niet tot bedaren te brengen. Ten slotte nam de koningin het initiatief en daalde de trap pen af, waarna een baan voor haar en haar familie werd vrij gemaakt naar de auto's, die opzij van het plein gereed stonden. Omstreeks tien voor half acht reed de koninklijke stoet uit Scheveningen weg. Om tot deze regeling te kunnen komen zijn zowel de chef van de ge neral e staf als de Nederlandse Spoor wegen bereid geweest enkele daar aan verbonden nadelen te aanvaar den. Voor de Koninklijke Landmacht gaat dit ten koste van de oefentijd en voor de Nederlandse Spoorwegen betekent het een grote piek in het reizigersvervoer op maandagochtend. Voor de nog in depots dienende recruten en de militairen in andere opleidingseenheden zal de reeds eer der aangekondigde regeling van kracht blijven. De opleidingstijd in de depots en de scholen is om de para te sterkte zo hoog mogelijk op te voeren reeds tot het minimum te ruggebracht, zod^t een verdere ver korting daarvan onaanvaardbaar moet worden geacht. Na afloop van de opleiding zal de bovengenoemde regeling eveneens aan deze militairen ten goede komen, wanneer zij bij de parate troepen worden ingedeeld. Deze regeling is heden aan de pa rate troepen bekendgemaakt, waarbij de militairen werden opgewekt be grip te hebben voor de moeilijkheden van de Nederlandse Spoorwegen en zoveel mogelijk medewerking te ver lenen aan een vlot verloop van de militaire vervoeren. Nabij het vliegveld van Vitoria, in de Braziliaanse staat Espirito San to, is een vliegtuig van een Brazili aanse luchtvaartmaatschappij neer gestort en verbrand. Negentien pas sagiers en vijf leden der bemanning zijn hierbij om het leven gekomen. Drie passagiers hebben de ramp overleefd. Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 Koninklijke familie op en door de beeldbuis In de beroemde „Augustiner-keller" in München is weer het wereldkam pioenschap „biervatheffen" gehouden, een moeilijke sport alleen voor echte mannetjesputters. De titel werd voor de derde achtereenvolgende maal gewonnen door Willi Heinz, een 34-jarige „beer", die hier een vat met 58 liter bier boven het hoofd heft. Toestand wordt onhoudbaar Woensdag heeft zich in een voor stad van Algiers de eerste botsing van ernstiger karakter tussen ge wapende Mohammedanen en militai ren sedert de Algerijnse wapenstil stand in maart j.l. voorgedaan. De militairen sloten een Mohamme daanse wijk af en begonnen deze te doorzoeken nadat Mohammedanen uit een villa op een patrouille had den geschoten. De soldaten vuurden terug en gedurende ongeveer tien minuten werden schoten gewisseld. In de rest van Algien werden zeven tien Mohammedanen bij aanslagen gedood en 22 gewond. In Oran wer den vier personen, onder wie één Europeaan, gedood. Het totale aantal doden in geheel Algerië als gevolg van gewelddaden heeft woensdag 37 bedragen. Tot de 34 Algerijnse slachtoffers behoorden drie vrou wen, terwijl ook een Europese vrouw om het leven kwam. Negen Europeanen hebben Algiers woensdag gedwongen verlaten en zijn naar Frankrijk gezonden. Ver scheidene ambtenaren zijn geschorst en zullen eveneens naar Frankrijk gaan, aldus een officiële woordvoer der in de Algerijnse hoofdstad. Het aantal auto's, dat in stadsde len waar niet geparkeerd mag wor den is vernield, is tot honderdvijftig gestegen. ZOEKT U EEN GOLDEN RING voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze ui alle prijzen. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 18 pagina's Foto: een praalwagen van de Nederlandse Televisie- Stichting tijdens het défilé in Haarlem. Op de achter grond, als het ware op de beeldbuis, zien we de koninklijke familie. De eerste minister der Algerijnse voorlopige regering, Ben Joessef Ben Khedda, heeft woensdagavond in een te Tunis uitgesproken ra diorede, die door alle Noord-Afri kaanse radiostations is uitgezonden, een beroep gedaan op alle Algerij nen om de met Frankrijk te Evian gesloten overeenkomsten te blijven nakomen, „dit ondanks de moordda dige aanslagen van onze onverzoen lijke vijanden, de leden van het ge heime leger". „De toorn van het Algerijnse volk neemt toe. Deze toestand kan niet zo blijven. De toekomst van de akkoor den van Evian en de toekomstige sa menwerking tussen Algerië en Frankrijk staat op het spel", aldus Ben Khedda. Hij vervolgde: „Een van de voornaamste taken van de Algerijnse revolutie is het welsla gen van de overgangstijd te verze keren. Het Algerijnse leger en de nationalistische organisaties hebben tot opdracht de bepalingen van de overeenkomsten van Evian te blij ven nakomen. De veiligheid en het bezit van de Europeanen moet worden geëerbie digd". Woensdag zijn scherpe maatrege len in Algerië genomen. Hier en daar werd plotseling een uitgaans verbod afgekondigd en huiszoeking verricht. Verder zijn Europeanen elders overgebracht en auto's in ver boden gebieden in beslag genomen en vernietigd. Dezelfde temperaturen Na het wegtrekken van een on- weersachtige storing zijn de winden in Nederland naar het westen ge draaid en werd koudere en enigs zins onstabiele lucht van polaire oor sprong aangevoerd. De westelijke winden zijn aanwezig tussen 'n ho- gedrukgebied, dat zich uitstrekt van de A oren naar Frankrijk en een lagedrukgebied, dat reikt van de Britse eilanden via de Noordzee naar Polen. Ook de komende 30 uur blijft de wind in de westhoek en houdt de aanvoer van polaire lucht aan. Daar bij zijn in hoofdzaak in het binnen land enkele buien mogelijk. In de temperatuur komt weinig verande ring. Zon- en maanstanden 11 Mei: zon op 04.54, onder 20.20; man op 11.30, onder 02.04. Eerste kwartier. Hoogwaterstanden 11 Mei: v.m. 8.32; n.m. 21.07. KORRELTJE Man noch vrouw zijn overbodig, want beiden hebben elkander nodig.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1