de rode pimpernel Nederlands elftal zal hard moeten vechten tegen geharde Engelse profs Van der Kuil linksbuiten Rallyerijder Henk de Boer verongelukt in klassementsproef op Mont Ventoux DE OPSTELLING DER ELFTALLEN WOENSDAG 9 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Tweede krachtproef voor Ajax-PSV-combinatie RKAW BESTAAT VEERTIG JAAR Nederland staat hedenavond in het Feijenoord-stadion - uitgerekend in het Feijenoord-stadion - voor een zeer zware opgave. Voor luisterend Ne derland - er is dit keer geen TV bij - zullen de elf oranjehemden een kans krijgen om te bewijzen, dat het zonder de Feijenoordkern in het Oranje team ook moet kunnen. Uiteraard vele duizenden Rotterdammers en sup porters van Feijenoord zullen de tribunes bevolken en kritisch - wij twijfe len er niet aan - op het meedogenloze af de verrichtingen van dit Neder lands elftal gadeslaan. en gewoonte voor een staatje in de staat gezien wordt. En dan het Nederlands elftal. Te gen België toonde de Ajax-PSV-com binatie vechtlust. Verloren werd om dat de Belgen eenvoudigweg de be teren waren en omdat onwennigheid en niet-op-elkaar-ingespeeld-zijn een grote nadelige rol speelden in de ver loren Derby der Lage Landen. Elek Schwartz heeft de jongens nog eens onder handen kunnen nemen en men kan slechts hopen, dat het Neder lands elftal niet meer, zoals tegen België, de indruk vestigt van een gelegenheidsteam. De voorbereiding is nu heel wat degelijker geweest. Een gelukkige keuze? Piet vander Kuil is weer op de links buitenplaats beland. Als rechtsbuiten heeft hij al enige tijd afgedaan, maar voor de linksbuitenplaats heeft Elek Schwartz blijkbaar niemand anders kunnen vinden. De keuze is gedaan. Piet van der Kuil zal spelen, maar bij menigeen zal de vraag rijzen of de bondscoach er niet beter aan ge daan zou hebben een linksbuiten van professie en dan liefst een jonge speler op te stellen. Wat kunnen we hedenavond ver wachten? Wat de Noord-Ieren be treft: Een goed op elkaar ingespeel de formatie. De TV-uitzending van de laatste cupfinal heeft ons al ken nis laten maken met enkele van de ze sterren. Mcllroy, de architect van de aanval van Burnley, staat links binnen. Back Elder, eveneens van Burnley, krijgt als linksback de taak om Sjaak Swart te stuiten. Rechtshalf staat Danny Blanchflo- wer van de Spurs. Naar men kan aannemen zullen Piet van der Kuil en Ko Prins het bijzonder lastig krijgen tegen deze geroutineerde zwoeger. De overigen van de Noord- Ierse nationale elf, die in kracht niet zoveel onderdoen voor het Engelse elftal, zijn allen (op doelman Irvine na, die nog semi-prof is) gehard in de keiharde Engelse full-prof-compe- titie. De Ieren hebben bovendien de faam, dat zij zich tot het uiterste wil len geven voor de kleuren van hun geboorteland, dat als deel van Enge land toch nog steeds door eigen aard VERANDERINGEN De veranderingen na België zijn niet spectaculair. Luwa-soldaat Peter van der Merwe is door de bonds coach opgesteld in plaats van La- garde, die niet geheel fit is. Van der Merwe is een talentvolle jonge (20) doelman, en naar hij al in verschil lende interviews heeft gezegd: Hij vindt het fantastisch dat hij gekozen is en zal zijn uiterste best doen om zijn keuze te rechtvaardigen. Ren ders is terug in het Nederlands elf tal na zijn debuut in het Nederlands elftal als reserve in 1960 tegen Noor wegen. Nederland won toen met grote cijfers (71). Renders vol deed, maar moest toch het veld rui men voor Kuys, omdat deze hoger gewaardeerd stond bij Elek Schwartz. Stirliïig Moss niet meer in racewagen De combinatie Henk GrootVan der Linden voldeed tegen België. Ko Prins toonde zich wat te individueel. Als hy zijn les tegen België geleerd heeft kan het opgestelde binnentrio voor een verrassing zorgen. Sjaak Swart is wat zijn prestaties betreft zeer wisselvallig. Zit het de donkere Amsterdammer hedenavond mee, dan zal de Nederlandse aanval over een behoorlijke stootkracht kunnen be schikken. Over de keuze van de middenlinie zal men het over het algemeen wel eens kunnen zijn. De takticus Tonnie Pronk wordt geassisteerd door Fons van Wissen en Bennie Muller, twee hard werkende, zeer bekwame half- spelers, die hun sporen in het inter nationale voetbal wel verdiend heb ben. Met vechtlust en samenwerking is het Nederlands elftal in het hol van de leeuw voor een legioen kritici be slist niet kansloos. VAN DER PIJL NAAR GVAV Dezer dagen is overeenkomst bereikt tussen GVAV en Tinus van der Pijl over de aanstelling van deze laatste als trai ner van de Groningse eredivisieclub. Van der Pijl, die de laatste twee jaar als oefenmeester aan Veendam verbon den was, heeft daarvoor bij Hermes DVS gewerkt. Voor zijn Schiedamse tijd was hij jarenlang trainer van het Haagse HBS. Van der Pijl gaat bij GVAV Otto Bon- sema vervangen, die de Groningse club diit seizoen gaat verlaten. SPORT IN HET KORT De Haagse eredivisieclub ADO en het juist naar de eerste divisie van de Engelse league gepromoveerde Leyton Orient hebben dinsdagavond in het Haagse Zuiderpark voor ruim 3000 toe schouwers met 0-0 gelijk gespeeld. WATERPOLO Het elftal van het jubilerende RKAW, dat momenteel uitkomt in de derde klasse van West II. ZoalQ wij gis teren schreven bestaat de R.K. Aloysius Voetbal Vereniging te Leidschendam dit seizoen reeds veertig jaar. Staande van links naar rechts: Chr. v. d. Sman, P. Hakkaart, W. van Rijswijk, P. v.d. Voort, J. Demijer, N. v.d. Hulst, J. v.d. Broek (trainer), W. Spigt (voorz.). Knielend: J. Bolleboom, J. Vieveen, C. v.d. Krogt, F. Hakkaart en N. Garhmann. Een ernstig ongeluk heeft dinsdag in de middag een schaduw geworpen over de 14e internationale Tuipenrallye, die sportief gesproken een groot succes is. Tussen Bédoln en Sault in Zuid- Frankrijk is, enkele kilometer; na de klassementsproef op de Mont Ventoux, de Trlumf Herald van de Nederlanders Vos en De Boer verongelukt. De 21-Ja- rige Henk J. de Boer, afkomstig uit Wognum (NH) kwam hierbU om het leven. De heer Vos bleef ongedeerd. Volgens politleverklaringen zou het ongeluk waarschijnlijk veroorzaakt zijn door het aflopen van een wiel van de wagen of door een klapband. De open Trinmph is daarna omgeslagen. De Boer kwam onder de wagen terecht en was op slag dood. Het was de eerste Tuipenral lye van de jeugdige combinatie. Rob Slotemaker, die kort na het onge luk passeerde, heeft terstond hulp gebo den. Het tijdverlies heeft de DKW-rijder tientallen strafpunten opgeleverd-. Het is echter zeer waarschijnlijk, dat wedstrijd leider Piet Nortier deze strafpunten zal kwijtschelden. Dertig uitvallers in Monte Carlo Hoe ontzettend zwaar de rallye dit jaar wel is blijkt overduidelijk uit een mededeling van de finishcontrole, die officieel liet weten, dat 22 équipes Mon. te Carlo, het eindpunt van de eerste etappe, dat dinsdagmiddag werd bereikt, niet hebben gehaald. Het aantal teams, dat strafpunten heeft opgelopen ligt rond- de 25, zodat woensdagmorgen om acht uur slechts ongeveer 90 equipes met een blanco strafpuntenlijst de 1900 km lange terugtocht naar Noordwijk aan Zee kunnen beginnen. Tien van de 21 klassementsproeven die op het programma staan, hebben de rijders inmiddels afgelegd. En al is er in deze 14e Tulpensterrit, gezien de ge heimhouding van de klassementen, wei nig te zeggen over de plaatsingen van de deelnemers, toch kan wel een globaal beeld worden gevormd. Vier équipes worden momenteel in het zonovergoten Monte Carlo als de voornaamste kans hebbers beschouwd. Het zijn de Neder landse Porsche Carrera-rijders Ben Pon en Rob Gorris, de Britse equipe Dave en Earl Morley met een Austin Healey, de Wefitduitsp Mfitv-pripsriirfprs Röhrin. Een recente archieffoto van de Britse auto-coureur Stirling Moss van wie de doktoren dinsdag hebben verklaard, dat hij na het ernstige ongeluk op Goodwood nooit meer de volledige beschikking zal hebben over zijn linkerarm en -been. Voor Moss moet de race-sport als afgelopen worden beschouwd. BARONESSE ORCZ* het verbond van VAN DER MERWE (NAC) WIERSMA (PSV) PRONK (Ajax) H. GROOT (Ajax) SWART (Ajax) Scheidsrechter MULLER (Ajax) PRINS (Ajax) VAN DER KUIL (PSV) Treichel (West-Duitsland) MC-PHARLAND (Wolv. Wanderers) MCILROY (Burnley) NICHOLSON (Manch. United) ELDER (Burnley) DOUGAN (Aston Villa) IRVINE (Linfield) HUMPHRIES (Coventry City) BLANCHFLOWER (Tottenh. Hotspur) Reserves: Nederland: Van Zoghei (DOS), Petterson (Blauw Wit), Althoff (Blauw Wit), Piet Keizer (Ajax). Noord-Ierland: Briggs (Manchester United), Harvey (Sun derland) en Adams (Leeds United). 65 Toen klonken door de stilte hei melijke voetstappen op de trappen, het kraken van een losse plank, en eindelijk het voorzichtig openen van de deur. In heel zijn avontuurlijke loopbaan had Chauvelin zich niet zo kalm ge voeld. Zijn hart klopte rustig, zijn zenuwen werden niet door de lichtste trilling bewogen. De voorzichtige ge luiden in de nabij zijnde kamer deden hem in gedachten al de bewegingen van de aristo duidelijk zien. De laat ste droeg een kleine dievenlanaarn. Zo gauw hij binnentrad, deed hij het licht in het vertrek vallen. Daarna zette hij de lantaarn op de grond neer, naast de haard en begon in de schoorsteen naar de verborgen berg plaats te tasten. Chauvelin bespiedde hem nu, zo als een kat een muis bespiedt, deze ogenblikken bij voorbaat van zijn overwinning genietend. Hij duwde de deur naar het boudoir geruisloos open. Bij het zwakke licht van de lantaarn kon hij alleen de vage om trekken van de rug zien van de aris to, die gebogen was over zijn werk; maar er ging een trilling door hem heen toen hij de bundel brieven op de grond, dichtbij zag liggen. Alles was klaar; de klem was ge zet. Hier was eindelijk een volkomen overwinning Het was klaarblijkelijk de jonge vicorate de Montorgueil die gekomen was. Zijn hoofd was nu on der de schoorsteen. De rug van de oude marquis zou smaller en tenger der zijn. Chauvelin hield de adem in; toen kuchte hij scherp en nam zijn pistool in de hand. Het geluid deed de aristo omwen den en een luide, vrolijke lach wek te de slapende echo's van het oude kasteel, terwijl een prettige, rustige stem in t' Engels zei: „Ik mag hangen, als dat niet mijn oude vriend M. Chauvelin is! Dui vels sir! Wie zou gedacht hebben u hier te ontmoeten?" Als een kanon plotseling voor Chauvelin was afgegaan, zou hij min der ontsteld geweest zijn. Hij stond daar een seconde als aan de grond genageld, zijn ogen staarden naar zijn aartsvijand, die verwenste Rode Pimpernel, wiens spottende blik hem van zijn zelfbeheersing beroofde Maar dit stadium van hulpeloosheid duurde slechts even; 't volgend ogen blik vlogen al de wonderbare moge lijkheden van deze ontmoeting door het slimme brein van de terrorist. Alles was gereed; de klem was ge zet! De ongelukkige Clamette's wa ren nog steeds het aas dat nu heel wat edeler wild in de klem zou bren gen dan hij, Chauvelin, had durven hopen. Hij hief zijn pistool op, gereed tot schieten. Maar reeds was sir Percy Blakeney bij hem, en met 'n vlugge beweging, die de anderdkmrr-ro-a beweging wrong hij het wapen uit zijn vijands handen. „Wel, wat zijt ge haastig, Chauve lin", zei hij luchtig. „Heus ge behoeft u niet zo te haasten om zo'n ver vloekte kogel door me heen te ja gen!" De situatie was nu zo, dat deze een dapperder man dan Chauvelin zou hebben doen trillen. Hij stond alleen en ongewapend tegenover de vijand van wie hij geen genade kon verwachten. Maar desondanks dacht hij er geen ogenblik aan om te ont snappen. Hij zag niet alleen zijn eigen gevaar in, maar tevens de ge weldige macht die hij in handen had. zolang de Clamette's als borgtocht onder de hoede van zijn collega Le- bel waren. „Gij hebt mij in 't nauw, sir Per cy", zei hij, ieder woord even onbe schaamd kalm uitsprekend als zijn tegenstander. „Maar slechts momen teel. Gij kunt mij natuurlijk doden; maar als ik niet ongedeerd van deze expeditie terugkeer, en nog wel met een zeker pak papieren in handen, heeft mijn collega Lebel instructies orrvdadelijk het meisje Clamette en deTiele familie terecht te stellen". „Dat weet ik wel", antwoordde sir Percy met 'n zonderling lachje. „Ik weet wat voor giftige reptielen gij en je soort zijt. Gij dankt voorzeker uw leven aan het ongelukkige meisje dat ge met zo'n hardnekkige onbe schaamdheid vervolgt". Chauvelin herademde. De situatie wijzigde zich alweer te zijnen gunste. Door het lichtschijnse r ij vaag de reusachtige gestalte van de En gelsman onderscheiden, met een hand in de broekzak, en in de nadere het pistool. Op de grond, dicht bij de haard stond de kleine lantaarn en bij het zwakke licht glansde wit en ver leidelijk het pakket brieven. Chauvelin's sluwe ogen bleven er op gevestigd, en onderscheidde een kwitantie voor geld met Hériots on dertekening. Hij zelf had zich nooit zo kalm ge voeld. Het enige wat hij betreuren kon was, dat hij alleen was. 'n Half dozijn mannen nu, en zijn onbe schaamde tegenstander kon aan zijn voeten gebracht worden. En ditmaal zeu er geen kans tot ontsnappen zijn. Het leek Chauvelin toe, dat iets van de stoutmoedigheid en zekerheid van de Rode Pimpernel hem verlaten had. Zoals hij daar sond, breed en licha melijk sterk, was er iets onzekers en aarzelends in zijn houding. Hij had de compromittante papieren hier ge bracht, en hij had zonder twijfel de Montorgueils helpen ontsnappen; maar daar Lucile Clamette en haar familie onder toezicht en bewaking van Lebel waren, kon geen vertoon van roekeloosheid hier baten. Nu was het Chauvelin die 't slimst en meest bedreven scheen te zijn; de Engelsman scheen onzeker wat het eerst te doen, hij bleef zwijgen, ter wijl hij speelde met de pistool. Hij onderdrukte een geeuw. Chauvelin zag zijn kans. Met een snelle bewe ging, als van een kat die een muis bespringt, bukte hij zich en greep het pakket papieren, en wilde toen naar de deur snellen, maar toen hij het pakje greep, liet het touwtje los dat de papieren bijeenhield en vlo gen ze alle over de grond. Kwitanties voor geld? Compromit terende brieven? Nee! Onbeschreven papier, allemaal, op het ene na, dat zo verleidelijk bovenop lag, dat ene, dat door Hériot was ondertekend. Sir Percy lachte luchtigjes; „Dacht ge nu heus, waarde vriend, dat ik zo'n onvergeeflijke ezel zou zijn om mijn beste wapen zo grif in je handen te stellen? „Uw beste wapen, sir Percy!" ant woordde Chauvelin met een spot lach. „Van welk nut is het u, als we Lucile Clamette houden?" „Als ik Lucile Clamette houd, be doelt u zeker, m'n waarde heer Chau velin", wierp Blakeney tegen met buitengewone minzaamheid. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9