S)e&2tdóe(Sou/£ant RUSSISCHE WAPENS VOOR INDONESIË „Net genoeg" of „niet genoeg De O.A.S.- terreur Adenauer: „Geen crisis met Amerika" Minister Directeur J. F. J. M. KOENS BUREAUS: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 9 MEI 1962 52ste JAARGANG No. 15.622 Heeft Indonesië „net genoeg" of „niet genoeg" wapens? Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 2 5 5 9 4 - Advert. 2 0 82 6 Klachten bezorging 33839 (tnssen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 De Verenigde Staten zijn uiteinde lijk voor een oplossing waarbij de sloten, bevolking van Nieuw-Guinea over haar eigen toekomst kan beschikken. tisten ten noorden van Fak Fak, al dus het communiqué, wordt nader vernomen, dat thans op het schier eiland Onin ongeveer 40 Indonesische militairen zijn gelokaliseerd en door Nederlandse strijdkrachten zijn inge- Rusk over recht van zelfbeschikking Canberra (Australië) verklaard, dat de Verenigde Staten van mening zijn, dat de regeringen van Nederland en Indonesië de onderhandelingen voor 'n vreedzame regeling van de kwes- De Sowjet-Unie en Indonesië heb- 'ie Njeuw-Guinea zouden moeten ben dinsdag hun overeenkomst voor hervatten. Hij ze. te hopen, dat de verdere Russische wapenleveranties kwestie met tot geweld zal leiden en aan Indonesië getekend, zo heelt mi- dat overeenstemmmg kan worden nister Soebandrio meegedeeld. De Russische minister van buiten- De „Walrus" en de „Pelikaan" naar Ned. Nieuw-Guinea Op 22 mei a.s. vertrekken Hr. Ms. Uit goederen, die op verschillende plaatsen werden buitgemaakt en die waren achtergelaten na een eerste vuurcontact - waarbij de parachutis ten vluchtten - en uit het verhoor van gevangenen blijkt, dat de Indo nesische groep gedeeltelijk uiteenge vallen is. Vastgesteld kon worden dat geen verdere bevoorrading is ge schied. De zuiveringsactie werd uitge voerd door een gecombineerde een heid, bestaande uit mariniers, leden landse zaken, Gromiko, antwoordde Minister Rusk, die in Australië is onderzeeboot „Walrus" en Hr. Ms. ^an de koninklijke landmacht en le- op vragen van verslaggevers of de ter bijwoning van de bijeenkomst voorraadschip „Pelikaan" vanuit Den ?en va" net ^apoea-vrijwiiiigers- overeenkomst voorziet in meer of van de Anzu?, zei in antwoord op 'n Helder naar Nederlands Nieuw-Gui- korPS- Door het zware bergterrein minder wapens dan die volgens de vraag over een voorraadvorming van nea. Hr. Ms. „Walrus" gaat de aldaar Vor(r deze operatie bemoeilijkt, al- overeenkomst van vorig jaar waar- wapens door Indonesië: „Wij zullen aanwezige^ Hr. Ms. onderzeeboot aus net communique^ mee vele miljoenen gemoeid waren: ons best doen om de zekerheid te „Zeeleeuw" vervangen. „Net genoeg". krijgen, dat een voorraadvorming van Het ligt in de bedoeling, dat de Op de vraag of het bedrag vol- waP?ns niat op onjuiste wijze zal „Walrus" over ongeveer 10 maanden doende zou zijn om Indonesië in staat u kwestie in Nederland terug is. te stellen West-Irian in bezit te ne- W0Jd\, geJef.eld„ door bespreking en Het voorraadschip Pelikaan is men, zei hij: „Ik zou er de voor- onderhandeling bestemd voor logistieke ondersteu- keur aan geven hierover niets te Volgens AFP heeft minister Rusk nbig van de strijdkrachten, zeggen. Wij zijn voor het standpunt gezegd, dat een opeenhoping van van Indonesië. Russische wapens in Indonesië de Een woordvoerder van de Indone- Verenigd' e Staten in hoge mate ver- sische delegatie zei, geen bijzonder- ontrust, heden te kunnen geven over de aan gekochte wapens. Hy voegde hier antwoord op een andere vraag echter aan toe: „De wapens zullen zei minister Rusk voorts, dat het be- meer dan voldoende zijn om aan de Zangrijk is dat rekening zal worden openlijke wapenbedreigingen van de gehouden met de wensen van de Pa- nciucu uu w v Nederlanders in West-Irian tegemoet poea's. De beide regeringen zouden bureau in Hollandia heeft een com- waren toen zes doden gevallen te komen". dit in aanmerking moeten nemen muniqué uitgegeven over de Indone- Sommige Westelijke diplomaten ™anneeT een overeenkomst tot stand sische parachututenlandvng. Over 't gaven als hun persoonlijke mening te Indonesische para's ingesloten Het Dinsdag zijn in Algiers en Oran weer veel gewelddaden gepleegd, vooral in Algiers, waar om 20 uur 40 aanslagen waren gepleegd, die aan 30 mensen, voor het overgrote deel Arabieren het leven kostten. goiwernementsvoorhchtings- 26 Mensen werden gewond. In Oran kennen, dat zij de indruk hadden, dat de Indonesische delegatie niet alles had gekregen waarop zij gehoopt had. Hiervoor bestonden echter geen besliste aanwijzingen. RUSK ERKENT RECHT DER PAPOEA'S De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, heeft dinsdag op een persconferentie in Moskou peilen heeft Adenauer. 1 In antw geen zin Schutters van de OAS, die al neerlaten van Indonesische parachu- vroeg in de ochtend op pad waren, schoten in het wilde weg Moslems neer. Het geluid van de sirenes der ziekenauto's was haast niet van de lucht. De dagtotalen voor dinsdag zijn 43 doden en 27 gewonden in het ge hele land. Sedert het begin van het jaar zijn er 4.368 doden en 8.778 gewonden te betreuren. voortzetting van dit overleg," aldus In antwoord op de vraag, welke ;evolgen een afbreken van de bespre- :ingen op de internationale politiek zou hebben, antwoordde Adenauer: „Er zou slechts een pauze komen. Koningin in Moskou Koningin Elisabeth van België, de De Westduitse bondskanselier dr. l£r 8<HariSe grootmoeder van koning Konrad Adenauer heeft dinsdag op E* #?1TSLHaJSLiftJï?' SSli 'S Boudewijn' brengt °P het <>Senblik een nervAnfprentiA in Wpct-Roriiin West-Europa dat heeft staan aandnn- een bezoek aan Rusland. Onder ande ET CONFLICT OM BERLIJN een persconferentie in West-Berlijn, T. wordt steeds ingewikkelder. Niet waaraan hij een officieel bezoek van gen-Alc W1J 1J re 18 ZÜ tegenwoordig geweest bij de omdat de toestand verscherpt is door twee dagen heeft gebracht verklaard: moelen oeiaen. x mel.viering 0p het Rode Plein te een of ander dreigement van Mosk .1, „Er bestaat geen crisis in de betrek- Adenauer beschreef het Ameri- Moskou, waar zij op de ere-tribune maar juist omdat men tussen Oost kingen tussen de Bondsrepubliek en kaanse voorstel om een internationaal zat naast de leider en opgewekt mee- en West aan het proberen is om het de Verenigde Staten en zij ligt in het gezagsorgaan toezicht op de toegan- applaudisseerde. Dit heen in de Belgi- probleem wat minder scherp te ma- geheel niet in het verschiet ook." gen tot Berlijn te laten houden, als sche pers aanleiding gegeven tot hef- ken. Daarbij doet zich nl. het geval Adenauer zei dit in antwoord op „onmogelijk".tige critiek^op de bejaarde koningin. H.M. de Koningin met de pop „Zoete Lieve Gerritje'», die zij op het Markt» plein in 's-Hertogenbosch kreeg aangeboden. tegengesproken, dat de Belgische mi nisterraad een bijzondere vergade ring aan de reis van koningin Eli sabeth zou hebben gewijd. Niet te gengesproken werd echter, dat op ministerieel niveau is besloten een tweede stap te doen bij de bejaarde vorstin, die nog niet in Brussel is teruggekeerd. voor, dat er onder de Westelijke mo gendheden geen eenheid blijkt te be staan. een opmerking van een journalist, dat de correspondent van „The Ti- Over de EEG zei Adenauer, dat Ook in Belgische regeringskringen zich op de jongste bijeenkomst van waar men zich overigens van elke Frankrijk en Amerika mes" in Washington had gemeld, dat de ministerraad van de zes EEG- officieel commentaar onthoudt Zoals men weet, zijn de Amerika- er een „crisis" in de Westduits-Ame- landen „een aantal misverstanden blijkt men weinig ingenomen met de nen al geruime tijd bezig met de rikaanse betrekkingen was ingetre- kerft voorgedaan." Russen te praten over nieuwe moge- den. „Een groot blad als „The Times' aanwezigheid van koningin Elisabeth wn„Er werden geen vorderingen ge- op de 1 mei-viering te Moskou. De lijkheden met betrekking tot zou een dergelijk fantastisch bericht maakt. Ik hoop, dat België en Ne- Belgische regering zou hebben beslo- 0 Berlijn. De Russen willen nl. niet moeten publiceren. Een dergelij- derland, die op deze vergadering van ten haar „te wijzen op de gevaren per se een vredesverdrag met ke crisis bestaat niet en zij i§ aan mening waren, dat zij geen stap voor- van bepaalde gestes en verklarin- Oost-Duitsland sluiten en daarmee de politieke horizon ook niet te be- waarts konden doen, dit thans wel gen". de hele verantwoordelijkheid van de speuren," aldus de Bondskanselier, toegang tot West-Berlijn overdragen aan de Oost-Duitsers. Maar de Wes- Een andere vragensteller wilde we- terse mogendheden willen de Oost- ten, of de Amerikaanse regering op den een politieke unie duitse autoriteiten niet erkennen, zo- de hoogte was van de Westduitse be aat men zonder meer kan aanvoelen, zwaren tegen een Amerikaans voor dat er moeilijkheden zullen komen, stel om een gezagsorgaan, waarin omdat West-Berlijn nu eenmaal in- vertegenwoordigers van dertien lan- zullen kunnen doen. Het is zowel in hun belang, als in dat van de gehele wereld, dat de West-Europese lan- vormen." AMERIKA GAAT TOCH DOOR In de Wetstraat het regerings centrum in Brussel werd overi gens dinsdag opgemerkt, dat op de reis van koningin Elisabeth zelf niets valt aan te merken. Zoals gebruike lijk was de regering op de hoogte ge- Het Amerikaanse departement van steld van haar voornemen om een gesloten ligt tussen Oostduits grond- den, waaronder Oost- en West-Duits- buitenlandse zaken heeft dinsdag een uitnodiging te aanvaarden het Tsjai- gebied. land, zitting zouden moeten hebben, verklaring uitgegeven over Berlijn, kovski piano-concours in Moskou bij De Amerikanen hebben voorgesteld toezicht te laten uitoefenen op de Dit naar aanleiding van wat bonds- te wonen. Het bericht over de aanwe- de toegangswegen naar West-Berlijn toegangswegen tot West-Berlijn. kanselier Adenauer maandag heeft zigheid van koningin Elisabeth bij de onder de controle te stellen van een „In de eerste plaats," antwoordde gezegd, namelijk dat het Amerikaan- communistische manifestaties verwek- internationale commissie, waarvan Adenauer met een brede glimlach, se voorstel over de toegangswegen te in regeringskringen in Brussel ook de West- en Oost-Duitsers deel „is hieromtrent nog niets op schrift tot Berlijn onuitvoerbaar is en dat des te meer verrassing, omdat na een zouden uitmaken. Maar daarvoor gesteld. En wanneer dit zou geschie- de Amerikaans-Russische besprekin- recent bezoek aan de Chinese volks- voelen de West-Duitsers niets; zij den, zou er sprake zijn van vertrou- zien daarin een de facto erkenning welij'ke gegevens." gen gedoemd zijn te mislukken. republiek reeds haar aandacht was Het state department nu zegt, dat gevestigd „op de politieke gevaren van het Oostduitse regiem. Vandaar Adenauer herhaalde hetgeen hij het Amerikaanse voorstel om de toe- van verklaringen, die soms een ui- dat Adenauer in zijn persconferenties maandag j.l. reeds op zijn eerste pers- gang tot West-Berlijn onder interna- ting zijn van een indruk van het er steeds maar op hamert, dat het conferentie te Berlijn had verklaard, tionaal toezicht te plaatsen als basis ogenblik zelf." De koningin had in Amerikaanse voorstel een onmoge- namelijk dat hij niet meende, dat de kan dienen voor verkennende bespre- Peking nl. haar bewondering geuit lijkheid is. Hij vertrouwt overigens Amerikaans-Russische peilingen over kingen met de Russen en dat deze voor hetgeen men haar als resulta- die Amerikaans-Russische besprekin- Berlijn enig concreet resultaat zou- besprekingen doorgang zullen vin- ten van het regime van Mao Tse- gen^maar half, want hij dringt er bij den opleveren. den. Amerika staat echter open voor Toeng had getoond. „Ik zie geen enkele reden voor een suggesties van de bondgenoten. de Amerikanen voortdurend op aan, er mee uit te scheiden, ome1 er met de Russen toch niet gepraat kan wor den. Hij komt daarmee in het schuitje van generaal De Gaulle, die allang elke onderhandeling met de Russen ook op het gebied van de ontwa pening en het stopzetten van de kernproeven als nutteloos heeft verworpen. Desondanks willen de Amerikanen, gesteund door de Engelsen, doorzet ten, maar het is duidelijk, dat men in Moskou met het oog op deze Wes terse onenigheid nog minder tot con cessies geneigd is dan men anders geweest zou zijn. Nu kan men in Nederland op het standpunt staan, dat het ons eigen lijk weinig kan schelen kan of het probleem-Berlijn nu zus of zó wordt opgelost, maar een dergelijk uiteen lopen van de inzichten onder de bond genoten heeft ook z'n terugslag op andere kwesties, welke ons meer di rect aangaan. Wij denken b'jv aan de Europese Economische Gemeen schap, waar Nederland en België onder een toenemende druk komen te staan, nu Frankrijk i West- Duitsland elkander meer en meer naderen. De toetreding van Engeland tot de EEG (die de bedoeling heeft uit te groeien tot een politieke ge meenschap) wordt er evenmin door bevorderd. Wij zullen deze tweespalt voorlo pig maar' niet te tragisch opvatten op het voorbeeld van de Britse „Fi nancial Times", die schrijft, dat een gespannen verhouding tussen Wash ington en Bonn nooit van lange duur kan zijn, omdat de bondgenoten el- Foto: het zilveren bruidspaar wordt verwelkomd door „De eerste boer de beste" en zijn vrouw „Zoete lieve kaar toch nodig hebben. Gerritje" op het Marktplein in 's-Hertogenbosch. Tussen Amerika en Frankrijk ont wikkelt zich een diplomatieke strijd over Frankrijks vastbeslotenheid zijn atoomprogram tot uitvoering te bren gen. Frankrijk was van plan niets te zeggen over de ondergrondse kern proef die op 1 mei in de Sahara is genomen, maar de Amerikaanse re gering heeft er welbewust ruchtbaar heid aan gegeven, aldus Reuters Pa- rijse correspondent. Men gelooft, dat de Franse tech nici dicht bij hun doel - het vervaar digen van een thermo-nucleaire bom - zijn aangekomen. De laatste moei lijkheden zouden sneller overwonnen kunnen worden als Amerika bereid zou zijn bepaalde technische gehei men en materialen ter beschikking te stellen. Amerika wil echter niet en de grote ontevredenheid hierover in Franse regeringskringen is niet moei lijk te onderscheiden. De gevolgen van dat misnoegen strekken zich tot buiten het gebied van de kernenergie uit. Gemeld wordt, dat De Gaulle ge heime onderhandelingen met Ade nauer voert. Als een eerste resultaat daarvan wordt de veroordeling door Adenauer van het Amerikaanse plan voor Berlijn gezien. In Parijs gelooft men, dat de Frans-Duitse diploma tieke samenwerking binnenkort zal worden uitgebreid. Het verzet van België en Neder land tegen het plan van De Gaqjle voor een Europese politieke unie- wordt beschouwd als niet te overwin nen op rechtstreekse wijze. Er is daarom sprake van dat De Gaulle, Adenauer en de Italiaan Fanfani in de nabije toekomst een eigen poli tieke raad in het leven zullen roepen. De Beneluxlanden en Engeland zou den zich daar al of niet bij kunnen aansluiten. De stakingen in Spanje In het gebied van Bilbao en in do provincie Guipuzcao zijn dinsdag morgen de eerste ongeregeldheden voorgevallen na het afkondigen van de uitzonderingstoestand naar aan leiding van de stakingen in Spanje. Volgens in Madrid ontvangen be richten heeft de politie in de provin cie Guipuzcoa groepen stakers voor een fabriek in Beasain, in het gebied van San Sebastian, verspreid. Het is niet bekend of er arrestaties zijn ver richt. In Asturië zijn belangrijk meer mijnwerkers weer aan het werk ge gaan. Naar schatting staakt nog 20 procent van de mijnwerkers in Can- din, San Martin en Labiana. Ver wacht wordt dat de toestand binnen 48 uur normaal zal zijn. In Biscaye echter zou de staking zich uitbreiden. Het aantal stakers zou opgelopen zijn van 31.000 tot 35.000. Besprekingen tussen arbei ders en de leiding hebben nog geen resultaat gehad. ZOEKT U EEN g ouden armband voor f 70.en 100.of ƒ300.- en ƒ400.—. Grote keuze in alle prijzen. Dil nummer bestaal uit 12 pagina's De zaak v. d. Putten in beroep Hoogwaterstanden WESTENWIND Het KNMI deelt mede: Ten westen van Ierland handhaaft zich een lage drukgebied. Aan de flank ervan be wegen zich kleine storingen over En geland en Frankrijk naar het oosten. Deze geven plaatselijk aanleiding tot regen en onweer. In ons land was dit de afgelopen nacht het geval in het zuidwesten van het land, waarbij in Woensdrecht 11 en in Gilze Rijen 17 mm regen viel. Na het wegtrekken van de storingen zal de wind in Ne derland morgen weer westelijk zijn. Er wordt dan lucht van polaire oor sprong aangevoerd, waarin vooral aan de kust opklaringen voorkomen. Landinwaarts kan er hier en daar een bui vallen. In de temperatuur komt weinig verandering. Zon- en maanstanden 10 Mei: zon op 04.56, onder 20.18; maan op 10.27, onder 01.30. Minister Visser heeft bij de Cen trale raad van beroep voor ambte naren te Utrecht beroep aangetekend tegen de uitspraak van het bte- narengerecht in Arnhem, dat het ont slag van de heer F. H. v. d. Putten nietig heeft verklaard. 10 Mei: v.m. 7.34; n.m. 20.06. KORRELTJE De wijze heeft zoveel te denken, dat hij aan 't spreken niet toekomt; de dwaas heeft zoveel te spreken, dat er van denken niets komt.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1