S)e Coidóe6oii^cmt INDONESIË ZWIJGT OVER LUCHTLANDINGEN Geen antwoord op Nederlandse klacht Binnenkort weer overleg Aanval in Laos Opnieuw gevechten in Katanga Kennedy's perschef op Schiphol Polaris-raket gelanceerd Kernwapens voor de Navo Amerikaanse Polarisraketten Drie doden bij frontale botsing 5SS Weer een O.A.S.- leider gearresteerd Serradsj ontsnapt Nieuwe Italiaanse president Hoogwaterstanden MAANDAG 7 MEI 1962 52ste JAABGANG No. 15.619 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Soekarno hult zich in welsprekend zwijgen Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telel. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. f 0,65 p. w., f 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw. Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 De Indonesische regering heeft za terdag niet gereageerd op de Neder landse klacht bij de Verenigde Naties over het neerlaten van parachutisten op Nieuw Guinea. De woordvoerder van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken wilde niet beves tigen, of tegen de Nederlanders lucht landingstroepen werden gebruikt. Ook wilde hij geen commentaar ge ven op de stap van Nederland bij de VN. De Nederlandse delegatie bij de VN wacht ook nog steeds op een ant woord op het Nederlandse voorstel, dat ruim een week geleden via se cretaris-generaal Oe Thant aan In donesië is gedaan om de militaire toestand in en om Westelijk Nieuw Guinea te stabiliseren. Optimistische klanken. De Amerikaanse en de Nederland se minister van buitenlandse zaken, de heer Dean Rusk en mr. Luns, heb ben zaterdag en zondag te Athene besprekingen gevoerd over de kwes tie Nieuw Guinea. Na het gesprek van zondag is ge zegd," dat minister Rusk goede hoop heeft op hervatting van de contacten tussen Nederland en Indonesië met als doel een vreedzame regeling van de kwestie door onderhandelingen. Naar zondag in welingelichte krin gen in de Griekse hoofdstad verluid de, moet men rekening houden met een hervatting op korte termijn van de gesprekken tussen Nederland en Indonesië. In diplomatieke kringen liet men zich voorzichtig optimistisch uit. Tegenspraak. Een woordvoerder van het bureau van president Soekarno heeft za terdagmorgen het bericht tegenge sproken, als zou de president zater dagavond een belangrijke verklaring afleggen in zijn zomerpaleis te Bo- gor. De woordvoerder zei, dat Soe karno thans nagaat wie verantwoor delijk is voor de verspreiding van dit onjuiste bericht. Alleen maar goed nieuws. De Indonesische minister van voor lichting, Moh. Yamin heeft zaterdag middag een toespraak gehouden tot Indonesische journalisten en buiten landse correspondenten in Indonesië Hij heeft daarin o.a. gezegd, dat anti- Indonesische berichten niet moeten worden gepubliceerd. De Indonesische buitenlandse jour nalisten „moeten het nieuws in over eenstemming brengen met de Indo nesische maatregelen en zienswijze op het gebied van de politiek, de economie en cultuur." „Berichten met een contrarevolu tionaire of anti-Indonesische strek king moeten door alle staats-appara- ten worden tegengehouden," aldus Yamin. TRICOT NYLON SHIRTS 100% ventilerend Heren: Nylon de luxe 13.'® Nylon super 16.'® Jongens: Nylon de luxe, 6 jaar kleine stijging per meat 9.'* Communistisch gezinde strijd krachten hebben zondag een grote aanval ondernomen op Nam Tha in het noorden van Laos en volgens te Vientiane ontvangen berichten zou den de verdedigers van de stad zich terugtrekken. In Amerikaanse militaire kringen is vernomen, dat alle Amerikaanse adviseurs in het gebied per hef- schroefvliegtuig in veiligheid zijn ge bracht. Volgens te Vientiane ontvangen be richten schijnt de aanval zorgvul dig te zijn voorbereid.' De zwaarste aanval kwam uit het noord-westen met naar schatting vier bataljons. Volgens het Kongolese persbureau wordt er in het noorden van Katan ga hard gevochten tussen troepen van het Kongolese leger en Katan- gaanse gendarmerie. In de centrale hoofdstad vindt met de toestand in Katanga verontrust. Met acht zelfs Albertstad door de Katanganen be dreigd. In VN-kringen wordt het bericht niet bevestigd. Uit Elisabethstad wordt gemeld, dat president Tsjombe van Katanga hoge koorts heeft. Het wordt daarom weinig waarschijnlijk geacht, dat hij voorlopig naar Leopoldstad zal ver trekken voor besprekingen met de centrale oremier Adoela. De Katanganen hebben twee dorpen in Noord-Katanga veroverd, aldus het Kongolese persbureau. Zij zouden 95 dorpelingen hebben afgemaakt. De voornaamste gevechten spelen zich af rondom de stad Njoene, hon derd km ten westen van Albertstad. De 36-jarige perschef van presi dent Kennedy, Pierre Salinger, woordvoerder van het Witte Huis, is •zondagochtend 5 minuten op Schip hol geweest. Hij arriveerde met het KLM-lijntoestel uit New York om kwart voor lien (een half uur te laat) en kon nog precies de machine voor Tokio halen, waarin hij 5 minuten la ter naar Frankfort reisde. Daags daarna vertrekt hij met een lijntoestel van Aeroflot om 12.40 uur van Schiphol naar Moskou en wel op uitnodiging van A. Adjoebei, de di recteur van het Russische blad Izves- tia en schoonzoon van premier Chroesjtsjov. „Het is mogelijk, dat ik ook nog het hoofd van de Russische radio en televisie zal ontmoeten", vertelde Sa linger tijdens zijn korte oponthoud op Schiphol. Hij gaat niet naar de Sowj et-Unie met de een of andere diplomatieke opdracht en ook niet om te onderhandelen. „De enige op zet is vraagstukken over voorlichting te bespreken, o.a. de voortzetting van de uitwisseling van de informaties tussen de Sowj et-Unie en de V.S." Er bestaat een mogelijkheid dat hij door Chroesjtsjov zal worden ontvangen, doch daarover was hem op Schiphol nog niets definitiefs bekend. De Amerikaanse atoomenergiecom missie en het ministerie van defensie hebben bekend gemaakt, dat de Ver enigde Staten zondag in de Stille Oceaan een Polaris-raket met kernla ding vanaf een onderzeeër hebben afgevuurd. De met een atoomkop uitgeruste raket werd tot ontploffing gebracht in het „proefgebied" nabij Christmas- Island Dit was de eerste maal, dat een atoomkop tot ontploffing kwam na door een raket te zijn gelanceerd. De woordvoerder van de atoom commissie verstrekte geen gegevens over de bereikte hoogte en afstand. Een Polaris-onderzeeboot kan zes tien met atoomkoppen uitgeruste ra ketten meevoeren. De Verenigde Sta ten hebben op het ogenblik vijf van deze onderzeeboten in gebruik. Er zijn er nog drie in aanbouw, terwijl twee andere wel te water zijn gela ten, doch nog niet in gebruik geno men. 1200 „in het belang van de onderne ming" niet kan worden voldaan. De prijsverhoging van 10 procent geldt alleen voor de auto's die op de binnenlandse markt worden ver kocht. De minister van economische zaken had onlangs intrekking van de ze prijsverhoging geëist. In kringen van de Christen-demo cratische Unie in Bonn heeft men zondagmiddag gezegd, dat het zeer betreurenswaardig is, dat het besluit over de prijsverhoging niet gewijzigd is. De fractie in de Bondsdag zal gaan spreken over de consequenties, die hieruit moeten worden getrokken. Een woordvoerder van de sociaal democratische partij zei, dat met de mededeling van zondagochtend uit Wolfsburg de politieke nederlaag van de minister van economische zaken, Erhard, volkomen is geworden. Verloofd paar met sportwagen uit de voeten Interpol is ingeschakeld bij de op sporing van de 17-jarige mej. I. K. uit Tilburg, die tezamen met haar ver loofde is verdwenen, naar wordt ver moed naar het buitenland. De ouders van het meisje hebben haar opsporing en terugbrenging verzocht. Haar ver loofde, de 23-jarige kantoorbediende Herman K. wordt verdacht van dief stal en verduistering. Hij heeft vori ge week zijn pension in Tilburg ver laten met achterlating van een schuld van ongeveer 1.000 en met mede neming van enkele koffers van zijn hospita. Bovendien heeft hij 'n sport auto, die hij 3 mei bij een plaatselijke garagebedrijf voor een dag had ge huurd, niet teruggebracht. Er was zondag veel regen en weinig bloesem in de Betuwe, maar toch viel er hier en daar al wat te genieten Bij een frontale botsing op de Bra bantse afrit van de Moerdijkbrug zijn vannacht drie personen om het leven gekomen en een zwaar gewond. Een personenauto op weg naar Eindhoven en bestuurd door de 31- jarige A. S. uit die gemeente schoot door de middenberm en kwam in volle vaart in botsing met een tegen ligger. De beide inzittenden van deze auto, de 33-jarige heer J. van den Bosch en de 19-jarige mej. Schouwe naars, beide uit Dordrecht, waren op slag dood, evenals de heer C. de Natris uit Eindhoven, die met S. mee reed. S. ligt zelf zwaar gewond in een ziekenuis te Breda. De kernwapenkracht van de NAVO zal worden vergroot dat is de conclusie na de zondag geëindigde conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken der NAVO-landen in Athene. De Amerikanen zullen 5 onderzeeboten met Polaris-raketten ter beschikking stellen van hun ma rine-eenheden, die deel uitmaken van de NAVO. Voorts zullen de Eu- Volkswagen handhaaft prijsverhoging De Westduitse Volkswagenfabriek heeft zondag een verklaring uitgege ven, waarin gezegd wordt, dat „na zorgvuldig afweging van alle facto ren" aan de wens tot intrekking der prijsverhoging van de Volkswagen Provinciëntocht van Koninklijk gezin begonnen Franse rechercheurs, vermomd als huisschilders, hebben zaterdag te Pa rijs het hoofd van de burgerorgani satie van de O.A.S. in Frankrijk, André Canal, aangehouden. De poli tiemannen omsingelden hem op straat. Voorbijgangers wilden Canal eerst te hulp komen, omdat zij dachten, dat de man het slachtoffer was van de poging tot ontvoering. Canal wordt verantwoordelijk ge acht voor de aanslagen met kneed- bommen in Parijs en omgeving. Hjj draagt de bijnaam „De zwarte monocle" om de moiracle, die hij voor een glazen oog draagt. In Algerië zijn zondag door geweld daden minstens negen mensen om gekomen en zes gewond. Zaterdag zijn minstens 22 mensen gedood en 15 gewond. In totaal werd melding gemaakt van 32 aanslagen met kneedbommen, waarvan 20 in Algiers. Het hoofd van de Syrische uitvoe rende macht ten tijde van de unie met Egypte, kolonel Serradsj, is er in de nacht van zaterdag op zondag in geslaagd te ontsnappen uit het hospitaal van de militaire gevangenis van Mezze bij Damascus. De Syrische regering heeft 20.000 ponden in het vooruitzicht gesteld voor degene, die aanhouding van Ser radsj mogelijk maakt. Serradsj, voormalig vice-president van de Verenigde Arabische Repu bliek en hoofd van de Syrische vei ligheidsdienst, die eens als de sterke man van Syrië werd beschouwd, werd vastgehouden wegens „verdachte ac tiviteiten en ondermijning" na de breuk met Egypte. ropese bondgenoten medezeggen schap hebben bij de opstelling van Amerikaanse kernwapens te land in Europa. Dit laatste besluit is geno men terwijl Frankrijk zich er buiten hield. Het besluit ten aanzien van de Polarisraketten brengt met zich mee dat de Amerikanen voor het ogen blik de gedachte van een Navo- macht van kernraketten van mid delbare reikwijdte te land onder het beheer van de verschillende landen laten varen. De Polaris, die onder Ameri kaans beheer blijft, zal de rol van een kernmacht der Navo vervullen. Goedkeuring van de kernpolitiek der Navo betekent volgens een ge zaghebbende zegsman dat de Euro pese bondgenoten waardevolle ver zekeringen van Washington hebben gekregen op drie punten: 1. Amerika heeft getoond dat het Europa's verdediging even belang rijk vindt als zijn eigen defensie; 2. Amerika heeft op zich genomen de Navo een afschrikkende kern macht ter beschikking te stellen, ook al is deze niet onder het beheer van de Navo; 3 de Amerikaanse en Britse stra tegische kernstrijdkrachten zullen eventueel optreden tegen de Sowjet- russische raket- en andere bases, die in oorlog Europa zouden bedreigen en buiten het bereik van de andere leden van de Navo liggen. ZOEKT U EEN goed Anker Horloge voor 30.- en t 40.- of het aller beste van ƒ200.- en ƒ300.-? v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. (Advertentie) OPSTAND IN VENEZUELA BEDWONGEN Reg -iringsgetrouwe eenheden van het Venezolaanse leger hebben het opstandige garnizoen van de stad Ca- rupano met behulp van luchtmacht en marine neergeslagen. De leider van de junta, kapitein Villegas, is gearresteerd. De rebellen hebben hun hoofdkwar tier, een school in het centrum van de stad, ontruimd en de wijk geno men naar Trinidad een Engels eiland dat in de baai tegenover de stad ligt. Volgens onofficiële berich ten zijn bij de strijd veertig mensen gedood en 150 gewond. Van rege ringszijde wilde men geen gegevens verstrekken. Het garnizoen van Carupano be staande uit 450 mariniers en 50 leden van de militaire politie kwam vry- Een beeld van het bezoek van zaterdag aan Zwolle: een landelijke groep met velocipède-rijders presenteert zich dag in opstand en eiste het aftreden aan de hoge gasten op het bordes Van hotel Wientjes. van president Bétancourt. SEGNI De christen-democratische kandi daat Antonio Segni is gisteravond in een stemming van de volksvertegen woordiging, die Italië nog lang zal heugen, tot president gekozen. De stemming werd voortdurend onder broken door vechtpartijen, die ont stonden, doordat de linkse afgevaar digden na de achtste stemming, die gisteravond om zes uur gehouden werd en waarbij Segni 4 stemmen tekort kwam, geen negende stem ming wilden. Ondanks flinke klap pen, die werden uitgedeeld, is deze om tien uur toch begonnen, na twee en een half uur uitstel. De nieuwe Italiaanse president, die zijn partijgenoot Gronchi zal op- vqlgen, was in het huidige kabinet- Fanfani minister van Buitenlandse Zaken en is reeds eerder premier geweest. Hij staat bekend als een warm voorstander van de NAVO. Segni is de derde president van Ita lië, dat na de tweede wereldoorlog een republiek is geworden. Hij is 71 jaar oud. Segni volgt Giovanni Gronchi op, wiens ambtstermijn van zeven jaar vrijdag afloopt. Het was de eerste maal dat meer dan vier stemmingen nodig waren voor de verkiezing van een president Dit nummer bestaat uit 12 pagina's VERANDERLIJKE BEWOLKING De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Zuidwestelijke winden voeren ge durende het weekeinde vochtige en van oorsprong zeer zachte Oceaan- lucht over Frankrijk, de Britse eilan den en onze omgeving naar Duits land, het Noordzeegebied en Zuid- Scandinavië. In deze lucht waren vooral de minin um-temperaturen hoog. In ons land in de nacht van zondag op maandag plaatselijk zelfs 14 graden. De middagtemperaturen bleven echter nog betrekkelijk laag, doordat er veel bewolking was n de luchtaanvoer over het koude Noordzeewater plaats vond. Aan de kust werd het dan ook nog slechts 10 tot 12 graden. Komend etmaal komt in deze toestand nog weinig verandering en zullen zwakke rand- storingen plaatselijk enkele buien brengen, maar er zullen ook nu en dan opklaringen voorkomen. Zon- en maanstanden 8 Mei: zon op 04.59, onder 20.15; maan op 08.30. 8 Mei: v.m. 6.09; n.m. 18.37. KORRELTJE „Men kan niet iedereen helpen" zegt de harteloze en hij helpt nie mand.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1