Nationale dodenherdenking door het hele land Vijftig nabestaanden van gesneuvelden gast van het Nederlandse volk ZATERDAG 5 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT Allerwegen in ons land hebben bij de bekende nationale fusillade plaatsen en slagvelden gisteren aan de vooravond van bevrijdings dag herdenkingen plaatsgevonden. In O verveen, bij de Grebbeberg, te Amersfoort en andere plaatsen heeft men in merendeels stille tochten de doden van de laatste wereldoorlog herdacht. Op de Grebbeberg liet de grote bronzen klok op het nationaal legermonument, die als randschrift draagt: „Ik spreek voor hem die viel", gedurende vijf minuten haar sonore geluid over de pas ontloken bossen van de Grebbeberg weerklinken. Intussen arri veerden vele militaire en burgerlijke autoriteiten, onder wie de commissaris van de koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. Graaf van Lynden van Sandenburg, en de burgemeester van Rhenen, mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosenthal- Nadat de koninklijke militaire kapel onder leiding van majoor R- van Yperen twee coupletten van „Wilt heden nu treden" ten gehore had gebracht, hield de hoofd-legeraalmoezenier mgr. H. J. J. M. van Straelen, een korte herdenkingstoespraak. Hoofd-leger- predikant ds. H. T. W. de Kluis, ging daarna voor in gebed. Daar tussen speelde de K.M.K. het koraal „Blijf bij mij, Heer". Hollandse Schouwburg als gedenkplaats opengesteld In Amsterdam is een nationale do denherdenking gehouden. Naast de gevallenen uit de jaren 1940-'45 gold de plechtigheid ook de na 1945 in Indonesië en Korea gevallenen. Om drie uur werden in drie kerken in de hoofdstad (de Oude Kerk, de Oude Lutherse kerk en de Nieuwe Zijdskapel) een bijeenkomst gehou den, waarbij in elke kerk een opper rabbijn, een pater en een legerpredi- kant voorgingen. Met ca. 400 autoriteiten waren in de Oude Lutherse kerk reeds lang voor het aanvangsuur van de dienst ongeveer 1300 nabestaanden bijeen gekomen en eenzelfde aantal bevond zich op dat moment in beide ande de kerken. Op de eerste rijen hadden o.a. plaatsgenomen minister-presi dent prof. dr. J. de Quay, de vice- minister-president drs. H. A. Kort hals de gevolmachtigd ministers van Suriname en de Nederlandse Antil len, mr. dr. R. H. Pos en W. F. M. Lampe, de staatssecretaris van de fensie Calmeijer en De Jong, vice- admiraal L. Brouwer, de chefs van de generale staf en van de lucht machtstaf de voorzitter van het „Co mité nationale herdenking gevalle nen", mr. A. B. Roosjen, de commis saris van de koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, de voorzitter van de Eerste Kamer mr. J. A. Jonkman, de vice-president van de Raad van State, prof. dr. L. Beel, de president van de Hoge Raad, mr. dr. P. Smits en tal van hoge militai re autoriteiten, dragers van de mili taire Willemsorde en deputaties van Nederlandse en buitenlandse verzets organisaties. OP DE DAM Koningin Juliana en prins Bern- hard hebben gistermiddag ter nage dachtenis van alle in de tweede we reldoorlog gevallen burgers en mili tairen een krans gelegd aan de voet van het nationaal monument op de Dam in Amsterdam. Dit gebeurde een half uur nadat de stoeten uit de drie kerken op de Dam waren gear riveerd. Koningin Juliana en prins Bernhard kwamen om vier uur aan. Ze werden begroet door premier prof. dr. J. E. de Quay, de burgemeester van Amsterdam, en de voorzitters van de organiserende comité's. Eer bewijzen en eregroeten werden ge bracht door erewachten van de land macht, de marine, de luchtmacht, de voormalige binnenlandse strijdkrach ten en het Veteranenlegioen Neder land. De laatste groepen vormden de erehaag, die koningin en prins passeerden toen zij na declamatie van het 12e couplet van het Wilhelmus door de, actrice Marie Hamel de krans bij het monument legden. De kapel van de Koninklijke Landmacht speelde tijdens de kranslegging ko- raalmuziek. Terwijl 's avonds van kwart voor acht tot acht uur alle Amsterdamse kerkklokken hun indrukwekkend ge luid over de hoofdstad uitstortten, stroomden voor de tweede maal gis teren duizenden naar de Dam voor een korte plechtigheid ter herden king van de slachtoffers uit de twee de wereldoorlog. De bij het nationaal monument op gestelde Amsterdamse politie-kapel speelde koraalmuziek tot een hoorn signaal het begin ".an de twee mi nuten stilte aangekondigde. In de ge hele stad werd de openbare verlich ting gedurende deze twee minuten ontstoken om de stilteperiode aan te geven. Van zeven uur af was al het rij verkeer op en bij de Dam verbo den. Een diepe plechtige stilte viel over de hoofdstad. Op de Dam was alleen het snorren van een camera en het koeren van de duiven op het paleis te horen. Hierna zong de me nigte, verzameld rond het nationaal monument, twee coupletten van het Wilhelmus, begeleid door de politie- kapel. Burgemeester mr. G. van Hall hield een herdenkingstoespraak. De actrice Marie Hamel decla meerde enige fragmenten uit „De negentien getrouwen" en uit de cy clus „in memorie Anton Marinus Pleyte" van Scheepmaker. Na het „taptoe" - hoornsignaal be gon het defilié langs het monument. Na de plechtigheid waren de trap pen van het nationaal monument be zaaid met bloemen. ELDERS IN DEN LANDE Ook elders in den lande vonden op de bekende plaatsen herdenkings bijeenkomsten en stille tochten plaats zoals op de Waalsdorpervlakte in Den Haag en de Erebegraafsplaats, te Overveen. In Amersfoort was een bijeenkomst ter herdenking van de 100 Russen, die daar tijdens de oorlog door de Duitsers zijn gefusilleerd. De tijde lijk zaakgelastigde van de Sowjet- Unie in ons land, mr. A. Martynov, hield er een toespraak. Namens de Sowjet-Unie heeft de tweede secretaris van de Russische ambassade in Den Haag, de heer I. F. Khristenko, een krans gelegd bij het monument op de begraafplaats der Georgiërs, die in april en mei 1945 op Texel sneuvelden in de strijd te gen de bezetters, en bij het monu ment op de geallieerde begraafplaats in Den Burg. De Russen, die aan de ze plechtigheid deelnamen, werd geen toestemming verleend via de marinehaven Den Helder te reizen en waren daardoor gedwongen een omweg te maken over Wieringen, waar een vaartuig van de rijkspoli tie te water uit Leeuwarden gereed lag, dat hen naar Oude Schild ver voerde. De Russen b'engen op Texel de nacht door. Voorts werden herdenkingèn ge houden op Soesterberg, in Den Hei- Vrijdag is in de gemeente Leusden, vlak bij het voormalige concentratie- der, voor de doden van deKonink- kamp „Amersfoort" een monument onthuld ter nagedachtenis aan 101 Rus- lijke Marine en van de koopvaardij, sische gevangenen, die op deze plaats werden gefusilleerd. Op de foto zien alsmede bij de gisteren geopende ge- we een beeld van de plechtigheid: enkele Russische kinderen brengen, na denkplaats van de voormalige Hol- bloemen bij het gedenkteken te hebben geplaatst, de Russische groet, landse Schouwburg te Amsterdam. Leidse schooljeugd bij het monument Sobere Herdenking oorlogsslachtoffers in Leiden Een beeld van de plechtige openstelling van de Hollandse Schouwburg in Amsterdam als gedenkplaats ter nagedachtenis aan de weggevoerde joden, vrijdagochtend. Aan de voet van de pyloon op de binnenplaats werden vele kransen en boeketten bloemen gelegd. Russisch monument bij Amersfoort onthuld Ook in Leiden zijn gisteren op so bere, doch indringende wijze de land genoten herdacht, die in de jaren 1940-1945 het slachtoffer zijn gewor den van het oorlogsgeweld. De herdenking geopend met een samenkomst in de Gereformeerde Kerk aan de Oude Vest, die deze avond geheel was gevuld met kerk gangers van alle gezindten. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. leden van het Bestuur Stichting Dooden- herdenking, en de wethouders J. C. van Schaik, S. Menken, S. M. Stolp, A.J. Jongeleen. Nadat de klokken van alle Leidse kerken hadden opgehouden te luiden, werd te 7 uur de bijeenkomst begon nen met het zingen van „Wilt heden nu treden". De heer J. C. van Schaik, loco burgemeester van Leiden, sprak een herdenkingswoord uit, waarbij hij opmerkte, dat het goed is, dat wij aah de vooravond van bevrijdingsdag ons bezinnen op het wonder van de vrij heid. Een vrijheid, die door de vele slachtoffers van de tweede wereld oorlog is bevochten. Voor de ouderen is het in gedachten terugroepen van een moeilijke periode in velerlei op zichten; voor de jongeren, die zich deze jaren niet kunnen indenken, 'n bezinning. Want het is voor de jon geren belangrijk, dat zij een duide lijk besef krijgen, wat de gevolgen van een oorlog kunnen zijn. Het is daarom zinrijk, dat de leerlingen van de lagere scholen elk jaar weer op de 4e mei bloemen leggen bij het Herdenkingsmonument. De heer Van Schaik deed een klemmend beroep op de ouderen èn op de jongeren, om toch pal te staan voor het behoud van de vrijheid. Dat is dan wel het grootste eerbe wijs, dat wij aan' de gevallenen kun nen geven, aldus besloot de heer Van Schaik zijn herdenkingswoord. Na de woorden van de heer Van Schaik volgde een prachtige vertol king van Herman Strategiers „Re quiem" door het Nederlands Madri gaalkoor onder leiding van de com- Dank zij Klaproosdag 1961: graven Comité werkt bij de organisa tie van deze pelgrimages nauw sa men met The British Legion, de Britse, organisatie "'an oud-strijders en nabestaande. Vele tienduizenden nabestaanden werden in de jaren na de bevrijding reeds in staat gesteld om naar Nederland te komen. Voor velen der gasten is het be zoek aan het graf van een geliefd familielid niet alleen de vervulling van een lang gekoesterde wens, maar tevens de eerste reis buitenlands. De nabestaanden worden can ook, van af het moment waarop zij de Neder landse bodem betreden, tot hun ver trek begeleid door Engelssprekende functionarissen van het Nederlandse Oorlogsgraven Comité, zodat er geen taalmoeilijkheden optreden. Boven dien zijn het logies en alle tochten en excursies van te voren Op 11 mei komen vijftig nabestaan den van in ons land gesneuvelde en ter aarde bestelde gealliëerde mili- taren naar Nederland. Zij zullen hier enkele dagen verblijven als gasten van het Nederlandse volk. De nabe staanden - het zijn vrouwen en kin deren, vaders en moeders van vlie gers, die de dood vonden toen hun vliegtuigen gedurende de bezettings jaren werden neergeschoten, en van Britse soldaten, die sneuvelden bij de bevrijdingsstrijd in 1944 en 1945 - werden uitgenodigd door het Neder lands Oorlogsgraven Comité dat hun gastvrijheid aanbiedt uit de opbrengst van de in november 1961 gehouden Klaprooscollecte. De eerste groep Deze groep is de eerste, die op de ze wijze in 1962 naar ons land komt om het graf van man, vader, zoon of broer te bezoeken. Reizen naar Ne derland van verscheidene andere groepen nabestaandei- - er zijn in ons land meer dan dertigduizend oorlogs graven! - zijn in voorbereiding. Bo vendien zullen dit jaar ook weer ve len, dank zij de Klaprooscollecte, worden uitgenodigd voor individueel grafbezoek. Het Nederlands Oorlogs- Bezoek aan vijftien oorlogskerkhover De nabestaanden komen op 11 mei om 6.00 uur v.m. met de nachtboot uit Harwich in Hoek van Holland aan. Zij worden hier namens het Ne derlandse volk welkom geheten door een vertegenwoordiger van het Ne derlands Oorlogsgraven Comité en reizen dan met een speciale trein naar Nijmegen, waar zij tijdens hun verblijf in ons land zullen logeren. Op zaterdag 12 mei wordt een be zoek gebracht aan de oorlogskerkho ven, waar him familieleden ter aarde werden besteld. Dit zijn de begraaf - Ook de Leidse schooljeugd heeft gistermiddag om half vier de oorlogsslachtoffers herdacht bij het monument nabij molen „De Valk". De voorzitter van de vereniging Dodenherden king te Leiden, de heer C. Zandbergen, heeft tijdens een rede de jeugd het waarom van deze herdenking in herinne ring gebracht. Van molen De Valk af nam de fotograaf mr De Wilde deze foto van de her denking. ponist, met aan het orgel de heer C. Hanegraaf. Deze korte, maar treffende bijeen komst in de Gereformeerde kerk werd besloten met een door alle aan wezigen gezongen Wilhelmus. Stille tocht Na afloop van deze bijeenkomst begaven de aanwezigen zich naar de Oude Singel nabij de Lakenhal, al waar het vertrek was voor de Stille Tocht In de stoet liepen o.a. mee de wethouders J. C. van Schaik, S. Men ken, A. J. Jongeleen, S. M. Stolp, de commandant van de Koksschool, ko lonel Th. H. Wessels. Aangekomen bij het Herdenkingsmonument bij Molen De Valk, dat geflankeerd was door leden van de voormalige BS, werden talrijke kransen en bloemen gelegd, o.a. namens het College van B. en W. van Leiden, Stichting Doo- denherdenking, Expogé, Bond van Nederlandse Militaire Slachtoffers, Leidse Politiecorps, Leidse Chr. Oranjevereniging, 3-Octobervereni- ging en Vereniging Koninginnedag. Behalve de nabestaanden van de oorlogsslachtoffers, hadden zich heel wat groepen aangesloten, o.a. studen ten, militairen, en, dat was opvallend, bijzonder veel jongens en meisjes. Toen om 8 uur de straatverlichting werd ingeschakeld, lag het openbare leven even stil. Twee minuten van bezinning, waarbij ieder voor zich terugdacht aan een periode, die zo veel leed over ons land heeft ge bracht. Te ca. half negen streken de zee verkenners de vlaggen, waarmee de Dodenherdenking 1962 was beëindigd. plaatsen Jonkerbos bij Nijmegen, En schede, Erp, Uden, Oosterbeek, Mook, Bergen (N.H.), Spanbroek, Groes- beek, Enkhuizen, St. Oedenrode, Mierlo, Den Haag (begraafplaats Westduin), Eindhoven-Woensel en Milsbeek. Op zondag -3 mei zal er - aanvan gend om 11.30 uur, een plechtige dienst ter herdenking van de geval lenen worden gehouden op de Britse begraafplaats Jonkerbos bij Nijme gen. De volgende dag wordt een boot tocht op de Rijn gemaakt van Arn hem naar „Westerbouwing" bij Oos terbeek, dus langs de streek die be kend werd tijdens de slag om Arn hem in september 1944. Op 15 mei vertrekt het gezelschap weer met een extra trein uit Nijme gen naar Hoek van Holland om met de nachtboot naar Engeland terug te keren..

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7