DEZE WEEK? WELKE FILM De avonturen van MICKEY MOUSE Weerbericht ZATERDAG 5 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 VOORSCHOTEN HERDENKING DER GEVALLENEN De nationale herdenkingsavond is ook in Voorschoten sober doch stijl vol beleefd. Nadat autoriteiten, ge nodigden en andere belangstellenden zich bij het monument in het burge meester Berkhoutpark hadden ver zameld, werd door de plaatselijke harmonieverenigingen toepasselijke muziek ten gehore gebracht. Hierna volgden twee minuten stilte, na be ëindiging waarvan als eersten door burgemeester De Kool en wethouder Dekker de kranslegging plaats vond. Tot slot van deze indrukwek kende plechtigheid werd door alle aanwezigen het eerste en zesde cou plet van het Wilhelmus gezongen. In aansluiting hierop werd in het Cultureel Centrum een goed bezochte herdenkingsbijeenkomst gehouden. Pastoor Van Bemmelen hield een toespraak. Ds. Modderaar las vervolgens Jan Campert's „De achttien doden", ge volgd door een toespraak van Prof. Dirks. AFSCHEIDSRECEPTIE J. G. VAN GENT Gistermiddag vond in „Het Wapen van Voorschoten" een druk bezochte receptie plaats bij gelegenheid van het vertrek van de heer J. G. van Gent, als bedrijfsleider van de N.V. Brandstoffenhandel v.h. Konings van Gent. De heer Van Gent ging het bedrijf verlaten wegens het bereiken van de pensioengerechtitgde leeftijd. De pre sident-commissaris, de heer P. J. van Resteren, memoreerde in zijn af scheidswoord de lange staat van dienst van de heer Van Gent, die de belangen van de zaak behartigd had als was het zijn eigen bedrijf. Spr. wenste de scheidende functionaris nog vele jaren in goede gezondheid toe. Namens het bedrijf overhandig de spr. hem een enveloppe met in houd. De directeur, de heer W. A. J. Bak ker was verheugd over het feit, dat juist hij de heer Van Gent namens het personeel mocht „uitluiden", want 25 jaar geleden was het de heer Van Gent, die hem wegwijs had ge maakt in de kolenbranche. Ook deze spr. overhandigde hem een enve loppe met inhoud met bestemming voor een televisietafel. Nog andere geschenken, o.a. een fraaie vulpen, mocht hij in ontvangst nemen. Er waren vele bloemstukken, Gezondheidstoestand fruitmanden en bloemen. Vele za kenrelaties, kennissen en familiele den kwamen de scheidende functio naris de hand drukken en tevens kennis maken met zijn opvolger. OPVOERING ORANJE HOTEL" „Oranje Hotel", een door Eduard Veterman geschreven toneelstuk, of beter gezegd gedenkschrift, in de ja ren 1945 en 1946 reeds enige honder den malen opgevoerd, werd gister avond in het Cultureel Centrum door de stichting toneelgroep „Stu dio" op de planken gebracht. Het Nut heeft deze vertoning de burgerij van Voorschoten in het kader van de nationale herdenkingsdag aangebo den. Het door een ex-gevangene (onder de schuilnaam N.N. 1057) geschreven document, berust grotendeels op eigen ervaringen. Zó werd het ook door Studio zonder meer, en daar om op de enig juist wijze, gepresen teerd. Stempel-tocht Op zaterdag 12 mei a.s. organiseert de onderafdeling „Wandelsport" van de Brandweer personeelsvereniging „De Vlam" haar derde Branweer-stempeltocht over de afstanden van 10, 15, 25 en 35 km via enkele speciaal uitgezochte par- coursen in de landelijke omgeving van Leiden. Gezien het aantal voor inschrijvingen belooft deze derde stempeltocht die wederom tot doel heeft het contact tussen het Over heidspersoneel en de burgerij te ver stevigen, wederom een groot succes te worden. De deelnemers (sters) kunnen starten tussen 11 en 15 uur vanuit de Brandweergarage aan de Langebrug en ontvangen bij het vol brengen van hun tocht (afstand naar keuze) een speciaal ontworpen her inneringsmedaille voorzien van een specifiek Brandweermotief. Geboren: Nils, z.v. P. B. Beverwijk en E. J. Nieuwenburg; Josepha C. M., d.v. A. J. Wagtendonk en M. F. van der Post; Jan J., z.v. J. J. Strijd en W. Meijer; Wilhelmina M., d.v. W. Smit en A. Kassenberg; Gerardus R. M., z.v. W. A. Schenk en A. V. Boon; Robbert A., z.v. M. Broere en M. M. Brunekreef; Johannes A. A. z.v. P. H. van der Krogt en M. W. A. Lager- berg.Johanna H., d.v. P. J. Ver hoog en D. Boesveld; William J. H., z.v. J. F. Smeets en T. van Egmond; Hanno, z.v. H. P. V. Englebert en B. van Rijmenam; Regina T. M., d.v. C. van der Pijl en T. A. J. van der Luit. Ondertrouwd: Wilhelmus P. J. van Houten, 25 j., Leiden, enAnna C. van Zonneveld, 23 j. Overleden: C. J. Ronk, 72 j.; P. J. Wynnobel, 75 j. van de Paus In de buitenlandse en met name de Franse pers duiken de laatste tijd weer herhaaldelijk berichten op over de gezondheidstoestand van de Paus, die tot bezorgdheid aanleiding zou geven. De juistheid van deze berich ten wordt echter van bevoegde Vati- kaanse zijde ten stelligste ontkent Het is een feit, dat zich einde ver leden jaar enkele storingen in de stofwisseling voordeden en er toen even aan chirurgisch ingrijpen ge dacht werd. Maar niet minder waar is dat de pauselijke lijfarts, professor Filippo Rocchi, noch de geconsulteerde spe cialisten zulk een operatie per slot van rekening voor nodig, laat staan voor dringend hielden. Oe Thant optimistisch De (waarnemende) secretaris-ge neraal der Verenigde Naties, de Bir maan Oe Thant, heeft vrijdag op een persconferentie te Genève verklaard, dat er op het ogenblik niet veel kans bestaat op een spoedige totstandko ming van een overeenkomst, waarin het nemen van kernwapenproeven wordt verboden. Hij voegde hieraan toe: „Er bestaan echter zulke aanwijzingen dat de be trokken mogendheden een akkoord zullen bereiken, nadat de Verenigde Staten hun lopende reeks proefne mingen in het gebied van de Grote Oceaan hebben beëindigd en de Sowj et-Unie de proeven, die zij heeft aangekondigd, heeft genomen." Oe Thant verklaarde „zeer opti mistisch" te zijn over het resultaat van het overleg tussen de Kongo lese premier Adoela en de Katan- gaanse president Tsjombe. „Indien deze besprekingen een goed eindre sultaat opleveren, kunnen wij aanne men, dat het de VN op korte termijn mogelijk zal zijn zich uit Kongo te rug te trekken. Zouden ze mislukken, dan zullen er maatregelen worden uitgevoerd, die ik met het oog hierop heb voor bereid en die ik, zo nodig, eerst aan de Veiligheidsraad zal voorleggen. Ik zou in dat geval verplicht zijn de Raad om nieuwe volmachten te vra gen," aldus secretaris-generaal Oe Thant. Rex. „Luitenant Brownvo gelvrij" is het verhaal van een offi cier, die in het begin van de histo rie een geldzending moet overbren gen, ergens in het uiterste Amerika. Natuurlijk hebben bandieten daar de lucht van gekregen en zij overvallen het transport. Dat werd mogelijk ge maakt door de verraderlijke houding van een vroegere sergeant en na de overval gaat de luitenant wraak ne men op deze man, die inmiddela naar het zuiden is gevlucht. Nu is „het zuiden" een rekbaar begrip en dat ondervindt de luit ook, maar na veel zoeken komt hij hem op het spoor en volgt de afrekening. Toegang 18 jaar. Studio. „Het meedogenloze oog", dat zonder een zweem van mededo gen de zelfkant van het Amerikaanse leven beziet, geprolongeerd. Voor strikt volwassenen. Casino. Frangoise Sagan en haar „Bonjour Tristesse" met trieste bij zonderheden over haar jonge-meisj es- jaren vol verveling en gefrustreerde liefde heeft ^en vrolijke Engelse to- jieelschrijvei geinspireerd tot een to neelstuk over een pril 17-jarig meis je in een keurig middenstanüsgezin, dat zich in trieste fantasieën over haar familie uitleeft. Er is een film van dit toneelstuk gemaakt. De rolprent liegt er niet om, dat toneel het uitgangspunt was. Vooral tegen het eind als de tradi tionele huwelijkscandidaat van het blijspel het toneel betreedt. Maar dit neemt niet weg, dat het onderwerp de moeite waard is. Het meisje drijft haar degelijke vader in haar boek in de armen van zijn nog degelijker privé-secretaresse en haar moeder heeft zogenaamd een liefdes-verhou ding met een huisvriend. De dorps genoten staan in de rij voor het boek en bekijken uiteraard de familie met andere ogen. Aldus is een vrolijk non- sicaal, sterk gechargeerd verhaal ont staan, dat verstr'ooing biedt. Toegang: achttien jaar. Lido „De zwarte monocle" is een geraffineerd goede kruising van een dolkomisch blijspel en een ver schrikkelijke spannende thriller. Ter wijl het spinet stemmige en vrolij ke wijsjes speelt, worden in een ro mantisch Frans kasteel bloederige klopjachten georganiseerd op een zekere heer Gorman, tijdens de twee de wereldoorlog leider van de Hitler- jügend. Het wemelt van vermakelijke spionnen en geheime agenten in het kasteel, dat op zijn beurt wemelt van geheime deuren, lugubere nissen en folterkamers. Het internationaal ge zelschap, dat een geanimeerde jacht opent - met medewerking van ver leidelijk vrouwelijk schoon - stuit tenslotte op een intellectueel war hoofd, die zich zowel op het crimi nele als op het humoristische vlak behoorlijk goed ontwikkeld heeft. De ontrafelaar van het verhaal, dat soms wel eens wat al te moeilijk te volgen is, is Dromard, een agent van de Franse inlichtingendienst, uiter aard op zijn tijd een grapjas, maar uiteindelijk toch een glasharde jon gen. „De zwarte monocle" is te zien door personen boven 18 jaar. Luxor „Diamanten bij het ont bijt" is een pretentieloos verhaaltje, met vaak leuke vondsten en waarin Audry Hepburn volop kansen krijgt haar talenten te tonen. Dank zij haar spel is de film ook tot een redelijk peil kunnen komen. In deze Ameri kaanse zedencomedie beeldt zij een naïef schepseltje uit, dat zich heel geraffineerd door haar rijke vriend jes laat onderhouden. Haar tegenspe ler is George Peppard. een schrijver- beneden-de-maat, die zich op zijn beurt drijvende houdt op hetgeen zijn oudere vriendin hem welwillend toe werpt. Dit weinig belovende koppel werkt zich door een dikke brij van moeilijkheidjes en verrassende voor valletjes heen om toch eindelijk sa men een gelukkig nestje te gaan bouwen. Ze doen er echter wel lang over om dit eindpunt te bereiken, te lang naar onze smaak. Het is vaak leuk wat de geduldige toeschouwer voorgeschoteld krijgt, maar over het geheel gezien wordt het geduld toch wel wat zwaar op de proef gesteld. Voor de vrouwelijke toeschouwers is er volop te genieten van de mooie toiletjes, die Audry in grote verschei denheid om haar smalle schoudertjes drapeert. Gezien de inhoud van de film - on geregelde relaties van de hoofdrol spelers als basis voor deze comedie - maakte de KFC licht voorbehoud voor volwassenen. Trianon De film „De held van Iwo Jima" brengt het verhaal van de beroemde vlagplanting door zes Amerikaanse mariniers op het eiland Iwo Jima na de herovering op de Japanners. Alléén, het verhaal is an ders dan de officiële lezing door de Amerikaanes autoriteiten. Door mid del van de beroemde foto, die een oorlogsfotograaf van de episode maakte, heeft men indertijd een grootse campagne ten gunste van oorlogslening ontketend, waaraan de drie overlevenden van het zestal mariniers, waaronder de Indiaan Ira Hayes, moesten meewerken. Deze Ira Hayes (voortreffelijk gespeeld door Tony Curtiss), die als Indiaan in het korps bij zijn blanke kameraden niet erg gezien was, met uitzondering van één, kon zich met de huichelachtige methode van de campagne maar moeilijk verenigen, doch hij moest nu eenmaal meedoen. Door de hel denverering van het Amerikaanse volk over het paard getild, en van feest naar feest gesleept, raakt hij aan de drank verslaafd en gaat gees telijk bijna ten onder. Daar komt nog bij dat hij een opdracht van zijn stamgenoten, de Pima-Indianen, om te pleiten voor een betere watervoor ziening van hun reservaat, niet vol brengt, waardoor er een verwijde ring ontstaat. Geestelijk gekweld, vertelt hij later het ware verhaal, het was n.l. allerminst 'n heldendaad ge weest, het planten van de vlag vond plaats, nadat de verovering van de berg reeds geruime tijd een feit was. Niettegenstaande de ware toedracht (die door de autoriteiten om redenen van propaganda niet wordt erkend) gaan de feestelijkheden en triomf tochten door, met gevolg dat Hayes nog meer ontredderd raakt. De film geeft het verhaal vrij sober weer, al is men hier en daar - als concessie wellicht aan de altijd wat kinderlijke Amerikaanse sentimenta liteit - er wel wat van afgeweken. Zeer sterk wordt de hoofdfiguur ge speeld, vooral de eenzaamheid van de kleurling tussen de blanke kame raden wordt strak gesuggereerd. De film - geen oorlogsfilm in de geijkte betekenis - is geschikt voor 14-jari gen. Vanaf zondagavond kan de bio scoopbezoeker genieten van een al niet meer zo jonge film rond sir Alec Guinness, „The horse's mouth". Het is een kostelijke parodie op het bo- hémienleven van een excentrieke artist, die wegens telefonische drei gementen aan kapitaalkrachtige edellieden in de gevangenis beland is en na zijn ontslag de oude methode om zich te kunnen voorzien in de levens- en schildersbehoeften weer met enthousiasme opvat. Sir Alec is een rauwelaar in de omgang, een felle kunstenaar, wiens werk alom hoog gewaardeerd wordt, maar door omstandigheden moet rondkomen met 'n paar kwartjes op zak. De kunstenaar raakt in extase, telkens als hij een grote, blanke muur ziet. Of deze zich nu bevindt in de luxe apparementen van een miljonair of in een te slopen kerk, Guinness staat voor niets. De rijke flat wordt een ruïne, maar op de wand verrijst een Lazarus uit het graf, expressief in schreeuwende kleuren. Iet „Laatste Oordeel", mede ver vaardigd door een groot aantal jon gelui, die onder het oog van de mees ter in de bouwvallen van een kerk zich met verf en verve uitleven op een immense, kale muur, valt onder het geweld van een bulldozer, be stuurd door de meester zelf, die zijn visionair produkt niet overlaat aan zakelijk onbegrip van een samenle ving, die door de slopers gesymbo liseerd worden. Hét miskend genie zakt vol fantasie de Theems af. Deze humoristische film, met een ondertoon van weemoed, wordt ge dragen door het weergaloos spel van Alec Guinness. Toegang alle leeftij den. „The magnificent seven". He denavond 7 en 9.15 uur en zondag middag 4 uur vertoont Greenway- theater de film „The Magnificent Seven" (7 mannen zonder vrees), een boeiende en opwindende western film met Yul Brunner en Horst Buchholz. Het is een verhaal van moed en angst; angst bij de eenvou dige Mexicaanse boeren, die op ge regelde tijden hun oogst geplunderd zien door een stel meedogenloze ban dieten; moed bij de 7 mannen, die de strijd met hen opnemen. Het is een hard verhaal, dat hier in panavision en in kleuren op het doek wordt ge bracht, maar een verhaal dat aan zienlijk beter is dan de gemiddelde western, boeiender door de sterkere karakternuancering. Er is actie in het verhaal, maar ook bangheid. Er is moed in, maar ook vrees. De film is knap gemaakt. Men verveelt zich geen ogenblik. De film is opgenomen in Mexico en men kan bovendien ge nieten van prachtige natuuropna men. Een echte avonturenfilm, die u anderhalf uur lang amusement be zorgt. VOORSCHOTEN Postduiven De eerste buiten landse vlucht van de P.V. de Zwaluw is weer achter de rug. Start Vilvoor de, 135 km. De vlucht had een traag verloop. Prijswinnaars: C. Zwaan 1, 21; W. Onstenk 2; M. M. Paardekoo- per 3, 15; A. de Graaf 4, 8, 19, 34 ,43; P. N. v. Wissen 5, 11, 13, 18, 25, 28, 31; H. v. d. Wel 6. 17, 24, 29, 39, 42; P. J. d'Haens 7, 22, 35, 36; J. P. v. d. Assem 9, 26, 27, 37, 40: A. C. de Groot 10. Medegedeeld door het KNMI. Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur. VRIJ ZACHT Over het algemeen veel be wolking met morgen overdag van het westen uit enige re gen. Overwegend matige wind tussen zuidoost en zuidwest. Temperatuur als vandaag of iets hogere. Het weer in Europa HELSINKI uUi.uuu„ geh. bew. 8 2 STOCKHOLM zw. bew. 8 -1 OSLO zw. bew. 8 2 KOPENHAGEN onbew. 9 3 ABERDEEN mist 9 2 LONDEN zw. bew. 18 1 AMSTERDAM onbew. 10 4 BRUSSEL mist 14 6 LUXEMBURG geh. bew. 15 6 PARIJS zw. bew. 17 10 BORDEAUX zw. bew. 14 13 GRENOBLE regen 17 9 NICE geh. bew. 17 12 BERLIJN regen 14 6 FRANKFORT mist 13 8 MüNCHEN regen 14 7 ZURICH zw. bew. 12 7 GENèVE regen 13 7 LOCARNO zw. bew. 19 4 WENEN regen 18 6 INNSBRUCK regen 16 6 BELGRADO zw. bew. 7 ATHENE zw. bew. 21 15 ROME h. bew. 16 8 AJACCIO geh. bew. 18 9 MADRID h. bew. 24 10 MALLORCA zw. bew. 24 16 LISSABON onbew. 25 12 PUZZEL Oplossing No. 538 Hor. 1 edele, 5 boer, 6 Esla, 8 aga, 10 rob, 13 ton, 15 boeginees, 16 Ems, 17 ril, 18 Spa, 20 loge, 22 dreg, 24 Etten. Vert.: 1 e.e., 2 dra, 3 Lea, 4 es, 5 bardeel, 7 aanslag, 9 griep, 11 oom, 12 bes, 13 ter, 14 oei, 18 set, 19 ade, 21 ge, 23 R.N. PUNT „Hij hangt hier uitsluitend uit over wegingen van piëteit;hij heeft destijds mijn vrouw verslonden..." ZOETERWOUDE Dodenherdenking Het is verheu gend, dat de herdenking van de ge vallen strijders en slachtoffers van de oorlog niet verflauwd, doch steeds meer belangstelling krijgt. In de kerken werden gisteravond kerkdiensten gehouden. In de St. Janskerk werd een avondmis opge dragen en in de kerk van de H. Kruisverheffing werd het lof met het zingen van het Wilhelmus beëindigd. In de Ned. Hervormde kerk werd een herdenkingsdienst geleid door ds S. Kranenburug, die gedurende de oorlog hier predikant was en de verzetsbeweging krachtig steunde. Deze herdenkingsdienst werd bijge woond door burgemeester Detmers en de wethouders Van Hofwegen en Kraan. Vandaar ging een stille tocht naar de gedenkplaats bij het raadhuis. Toen de raadhuisklok om acht uur zweeg werd twee minuten lang stilte bewaard, waarna de burgemeester en wethouder Van Hofwegen namens 't gemeentebestuur een krans voor de gedenkplaat legde. Namens de afd. Zoeterwoude van de Binnenlandse Strijdkrachten droegen ds Kranenburg en de heer W. Hoogendoorn een grote krans naar het gedenkteken, gevolgd door vele bloemstukken van de burgerij. LEIDSCHENDAM GUNSTIGE VERWACHTING VOOR TUINBOUWVEILING Dank zij het xeit dat de productie van het nieuwe tuinbouwcentrum in Stompwijk, waarvoor de Coöp. Tuin- bouwvèiling „Veur en Omstreken" in de Meeslouwerpolder met medewer king van het gemeentebestuur de be nodigde gronden heeft aangekocht, thans in volle gang is, mag met re den verwacht worden dat de jaar omzet van de veiling dit jaar rond de f 10 miljoen zal liggen. De om zet is thans reeds 30 pet hoger dan in het gelijke tijdvak van 1961. De totaalomzet van het vorig jaar was f 8.2 miljoen. In het nieuwe tuin bouwcentrum is thans 80.000 m2 staand glas en 10.000 m2 platglas. Twee nieuwe bruggen verbinden het centrum met de afvoerweg naar de veiling. Reeds twee van de 23 tuin ders wonen bij hun eigen bedrijf. Voor de benodigde electriciteit, gas en water is en wordt gezorgd.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3