S)e Ccicl6e(Soii^cmt NEDERLAND BESCHULDIGT INDONESIË VAN AGRESSIE De bestrijding van de O.A.S. Venezolaans garnizoen in opstand ZATERDAG 5 MEI 1962 52ste JAARGANG No. 15.618 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Soekarno ivordt al te agressief Telef. 3 0935 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorgtng 33839 (tussen 17.30 en 19.00u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65p. w„ 2,80 p. mnd„ 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Geen optreden van de V.N. gevraagd De Amerikanen hebben vrijdag boven de Stille Oceaan een vierde kernproef in de atmosfeer genomen. De bom, een middelzware, is in de buurt van Christmas Island uit een vliegtuig geworpen. Het drievoudig spoorwegongeluk, dat donderdag in Tokio is gebeurd, heeft volgens de laatste opgaven 163 doden en 385 gewonden geëist. Nederland heeft in een brief aan de Ver. Naties Indonesië beschuldig/, van „agressie" en een „rechtstreekse bedreiging van de vrede". De Nederlandse afgevaardigde, mr. C. W. A. Schürman verklaarde, dat de Nederlandse autoriteiten in Westelijk Nieuw-Guinea „de nodige maatrege len hadden genomen om tegen deze agressie op te treden." Hij verwees naar het neerlaten van Indonesische parachutisten bij Fak-Fak in de nacht van 26 op 27 april. „Het is duidelijk", zo zei de Nederlandse afgevaardigde, „dat deze militaire jrj JTff* 1?7\7HIT IT 7 IT TGI aktie slechts kon worden uitgevoerd door officiële land- en luchtstrijd- f mJMIj l1 KMI/ O krachten, die optreden volgens een gecoördineerd plan, dat tevoren zorg vuldig werd opgesteld." Nederland vroeg geen optreden door de Ver. Naties op dit ogenblik, maar verzocht alleen de brief onder de leden-delegaties te laten circuleren. Rechtstreekse bedreiging van de vrede VERGEEFSE VERWACHTINGEN Mr. Schürmann zei, dat, toen het geheime vooroverleg tussen Neder land en Indonesië op 20 maart be gon in aanwezigheid van een waar nemer, die door de V.N. was aange wezen, „de Nederlandse regering zich gerechtigd achtte te verwachten, dat Indonesië zich van bedreigingen met geweld en a fortiori van ge welddadig optreden zou onthouden." Deze verwachting was „onmiddel lijk vergeefs gebleken", mr. Schür man vermeldde de recente inciden ten in Westelijk Nieuw-Guinea en voegde hieraan toe, dat het nieuwe optreden - het neerlaten van Indo nesische parachutisten - „duidelijk de verantwoordelijkheid van de In donesische autoriteiten voor agressie, bedreven door hun eigen strijd krachten, bewijst." Dit is een „rechtstreekse bedrei ging van de vrede," zo voegde hij hieraan toe. De Nederlandse autoriteiten in het gebied hebben de nodige maatrege len genomen om tegen deze agressie op te treden. Enkele para's gesneuveld United Press International weet uit Hollandia nog te berichten, dat en kele Indonesische parachutisten door militaire patrouilles konden worden opgespoord. Bij een daaropvolgend vuurgevecht zouden enkele Indone sische militairen zijn gesneuveld. Een verhoor van de gevangen geno men Indonesiërs heeft aan het licht gebracht, dat een deel van de afge worpen parachutisten het oerwoud is ingevlucht. GEEN WESTDUITSE LEVERANTIES De persdienst van het Westduitse ministerie van defensie heeft giste ren in Bonn meegedeeld, dat de Bondsrepubliek de laatste tijd geen wapens aan Indonesië heeft verkocht noch Indonesische kadetten heeft op geleid. „De laatste tijd" betekent hier: sinds juli van het vorig jaar, toen generaal Nasoetion, de Indone sische minister van defensie, bij een bezoek aan West-Puitsland verklaar de, dat zijn land wapens zou kopen in de Bondsrepubliek en dat hij met zijn Westduitse collega was overeen gekomen, dat een aantal Indonesi sche officieren in de Bondsrepubliek zou worden opgeleid. De voorzitter van een club voor door mankracht aangedreven vlieg tuigen in Hatfield (Hertfordshire, Engeland) J. C. Wimpenny, is er woensdag in geslaagd op eigen kracht 908 meter te vliegen met een snel heid van 31,38 km per uur. Volgens de Engelse Royal Aeronautical So ciety is het de eerste maal in de ge schiedenis dat een mens op eigen kracht heeft gevlogen. Wimpenny vloog in een door pe dalen aangedreven vliegtuigje onder de naam „Puffin" de afstand van 908 meter op een maximum hoogte van 2H meter en een gemiddelde hoogte van V/2 meter. Waarnemers uit 13 landen waren hierbij aanwe zig. Voor zijn prestatie ontvang Wim penny 50 pond 500 gulden). Voor de eerste vlucht op eigen kracht over een afstand van een mijl (1609 me ter), op een hoogste van minstens drie meter en waarbij een baan in de vorm van een acht gevlogen wordt, is een prijs van 5000 pond sterling beschikbaar gesteld. Wimpenny heeft vrijdagavond ge zegd, dat hij deze vlucht heeft kun nen maken door de grote spanwijdte van de vleugels - 25 meter van de ene vleugeltip naar de andere - en uiterst geringe gewicht van de vlie gende fiets. Hij zei reeds viermaal eerder een po ging te hebben gedaan. De weersom standigheden waren thans volmaakt. Vliegfiets voor het eerst in de lucht Tot nu toe met weinig succes Gewelddaden in Algerië hebbcf werd gevolgd door een autobus. De chauffeur stapte uit, waarna een pas sagier van de bus een bom onder de tankwagen wierp. De bus ver trok hierna onmiddellijk, de chauf feur van de tankwagen meenemend. Het stuur van de tankwagen bleek met een kettig vastgezet te zijn. Uit „OECUMENE" IN DE POLITIEK Er zijn de laatste tijd weer ver scheidene symptomen waar te ne men geweest, die op zoiets als een streven naar „oecumene in de poli tiek" wijzen: pogingen om tot een nauwere samenwerking waar het kan tot een zekere integratie van de christelijke politieke groeperingen te geraken. Het meest ver strekkend was on langs zeker het betoog van de dyna mische mr. Biesheuvel, lid van de AR-fractie in de Tweede Kamer, te vens vice-voorzitter van de christen democratische fractie van het Euro pese parlement, waar men al aan zienlijk verder met de samenwerking is gevorderd. Hij heeft gepleit voor een gemeenschappelijk verkiezings program van de drie christelijke par tijen in ons land, reeds bij de ver kiezingen voor de Tweede Kamer van het komend jaar. De gedachte van een gemeenschappelijk program is bepaald niet geheel nieuw; in het kleiner verband van de gemeenten is er zelfs al eens uitvoering aan ge geven, maar op nationaal niveau zal er toch nog wel het een en ander dienen tegebeuren en vooral t~ ver anderend) voordat aan de suggestie van mr. Biesheuvel (en anderen) zal zijn voldaan. Het is zeer verheugen^, dat na de oproep, die destijds prof. Romme al eens in de nu door de heer Biesheu vel bedoelde richting had gedaan, juist van protestantse zijde dit ant woord is gekomen, al kan deze éne vogel de zomer nog niet hebben aan gekondigd. Het is wel mogelijk, dat het enthousiasme, waarmee de AR- woordvoerder zeker ook namens vele jongeren in zijn groep zijn ge durfd plan vooral op de ervaringen van internationale samenwerking ba seerde, anderen kan meeslepen, op dat er een breder front van propa gandisten ontsta. Het was goed, dat de fractie-voor zitter van de KVP, dr de Kort onmiddellijk zijn instemming betuig de met de aandrang van mr. Bies heuvel, Er zullen zonder twijfel aldus ook zijn overtuiging op het na tionale vlak een aantal punten te vinden zijn die voor een gemeen schappelijke formulering in één pro gram of voorlopig desnoods voor een zelfde tekst in de drie par tij-programs geschikt zijn. Men zou wensen, dat nu het nog vrij ruim de tijd is om de nodige voorbereidin gen te treffen bijvoorbeeld een commissie van het Staatkundig Cen trum van de Katholieke Volkspartij, aangevuld met vertegenwoordigers van de andere groepen, zich aan een studie zette om tot bedoeld resultaat te komen. Dat er indernaad nog wel weer standen zullen moeten worden over wonnen, kon helaas blijken uit de reactie van de grijze fractie-voorzit ter van de CHU in de Tweede Ka mer, dr. Tilanus. die meende te moe ten zeggen, dat de veronderstellin gen van mr. Biesheuvel te ver gin gen, als zou ook op nationaal niveau de Europese samenwerking wel kun nen worden doortrokken. We zijn echter geneigd te veronderstellen, dat de heer Tilanus de CHU niet (meer) is en vinden daartoe steun in de ver klaringen, die CHU-partij-voorzitter mr. Beernink enkele dagen geleden aflegde, waarin hij alvast een diep gaand gesprek over samenwerking tussen zijn partij en de ARP propa geerde. Daarbij was niet een binding met de KVP betrokken, maar als men weet, dat dr. Tilanus zélf bij herhaling heeft te kennen gegeven geen heil te zien in een louter twee zijdig gesprek, als door mr. Beernink bedoeld, mag concluderen, dat er in de christelijk-historische unie ook andere stromingen bestaan dan wel ke door de heer Tilanus worden ver tolkt! Het door mr. Beernink bedoelde gesprek zal zeker niet gemakkelijk ziin. Men merkt telkens weer in de alledaagse politieke zaken, welke te genstellingen er onderling in de pro testants-christelijke kring bestaan, maar men moet daarbij ook vaak er varen, dat gevoels-argum enten een niet geringe rol meespelen. De be staande tegenstellingen zijn vaak his torisch (vast)gegroeid, maar daarom zou men er wellicht via een jongere generatie gemakkelijker een streep onder kunnen zetten! Het zou al een enorm winstpunt zijn, wanneer be doeld gesprek spoedig kon aanvan gen en wanneer er te eniger tijd van KVP-zijde aan kon worden deelge nomen, wanneer de weg daartoe in het protestantse kamp geëffend is. We zien met grote belangstelling toe. vrijdag aan zeker 37 mensen het le- een eerse onderzoek heeft men opge ven gekost. Het.aantal gewondeni be- maak^ dat de terroristen de bedoe- draagt 59. Militare autoriteiten heb- ^ng hadden de brandende vrachtwa- ben dit in de nacht van vrijdag op gen van de hoogte waarop deze stond zaterdag te Algiers meegedeeld. On- jaten rijden, waardoor deze der de doden zijn 32 Mohammeda- midden in de kleine, laag gelegen neiV ®nder £ewondei* 52\ Mohammedaanse wijk terecht zou Mohame; xdaanse agenten m burger zijn gekomen. Dit mislukte echter zullen in Algiers worden ingezet bij omdat de wielen tegen de stoeprand de bestrijding van de OAS, zo is vrij- vastiiepen Onmiddellijk na de ontploffing ont stond paniek onder de bewoners van Er zijn er reeds 80 aangeworven, de Europese wijk Verscheidene men- Gezegd werd, dat tot deze stap be- f" werden ernstig gewond door de sloten werd op een bijeenkomst van brandende benzine. Een 20 met f» hoge functionarissen, die verledetn a vlam schoot de lucht in. Bran- week gehouden is. Uit regeringskrin- dende benzine werd op de daken van gen in Parijs werd vernomen,, dat het "e omliggende huizen geworpen. De jje Engelsman J. C. Wimpenny, voorzitter van een club voor door man kabinet vrijdag besloten heeft „zfccï brandweer was de in het begin he- krackt aangedreven vliegtuigen in Hatfield, in het Engelse graafschap strenge maatregelen" te nemen om V1ëe brand spoedig meester. Hertfordshire, is er in geslaagd om op eigen kracht en met een snelheid de OAS te vernietigen. Wanneer de* aanslagplegers in hun van 31,38 km per uur 908 meter te vliegen. Hij vloog op een gemiddelde Vrijdagmorgen hebben duizenden opzet zouden zijn geslaagd, waren er hoogte van 1,5 meter en bereikte een grootste hoogte van 2,5 meter. De gehelmde soluaten met tanks een Eu- nog meer -lachtoffers gevallen dan foto toont Wimpenny in de „cockpit" van zijn „vliegfiets", de „Puffin". Hij ropese wijk in Algiers, Champs de woensdag in de haven. ontvangt voor zijn prestatie 500 gulden. Manoeuvre, en het gebied rond het stadhuis afgezet, terwijl de politie huizen en kantoren doorzocht. Alle Europeanen moesten binnen blijven, alleen vrouwen mochten twee uur lang boodschappen doen. Bakkers en apothekers waren de enigen die hun winkels mochten open houden tij dens het uitgaansverbod. De hoofdcommissaris van politie van Algiers, heeft vriidag. in het ka der van de maatregelen tegen de m. m. dag gesloten om, aldus een officieel ael gastro van uupa en commums- OAS bepaald, dat gedurende de uren Geestverwanten van communiqué, te verhinderen dat de tan- Verscheidene linkse partijleiders dat het uitgaansverbod van kracht is, geen voertuigen van welke aard J 1 O ook in de buurt van een aantal met li lHpl lirlStrO rupano heeft gebombardeerd om te voorkomen dat vanuit het buiten land, eventueel Cuba, hulp aan de opstandelingen wordt geboden. Ook had de luchtmacht bevel andere doe len te bombarderen, waaronder de radio-zender. Volgens hem is het een opstand van geestverwanten van premier Fi- dag gesloten om, aldus een officieel ^el Castro van Cuba en communis- communiqué, te verhinderen dat de Verscheidene links scholieren andennaal worden opge- zÖn ondergedoken om aan arrestatie stookt. De politie heeft op strategi- te ontkomen, sche punten in de hoofdstad de wacht name genoemde toegangen tot de betrokken. Mohammedaanse wijken van de Al- Later is vernomen, dat drie vlieg- gierse hoofdstad mogen worden neer- Het garnizoen van de Venezolaanse tuigen van de regering de mariniers gezet. stad Carupano, 700 kilometer ten in de havenstad met machinegeweer- Voertuigen, die hier toch worden oosten van Caracas, is in opstand ge- vuur hebben bestookt. De toestellen aangetroffen, zullen weggehaald en komen tegen de regering van presi- vielen onder meer een kazerne van vernietigd worden. dent Betancourt. De militairen heb- de mariniers aan en maakten een ben de stad bezet. Venezolaanse re- verkeersvliegtuig, dat op de grond Brandstichtig met tankwagen. geringsvliegtuigen hebben vrijdag stond, onbruikbaar. T boven de havenplaats Carupano vlug- Een radio-zender van de opstan- In Algiers is vrijdag een poging schriften uitgeworpen, waarin het op- delingen heeft gemeld dat een vrouw gedaan een Mohammedaanse wijk standige bataljon mariniers wordt bii de aanval van de regeringsvlieg- met een tankwagen in brand te ste- aangezegd, dat zij uit de lucht met tuigen is gedood. ken. Hierbij viel één dode en werden machinegeweren zullen worden be- TT dertig mensen gewond, onder wie schoten als zij de stad niet opgeven. Verder zijn volgens de opstande- twee Europeanen. De tankwagen was Een torpedobootjager is naar de stad hngenzender de plaatsen Rio Caribe, Dit nummer bestaat uit 1Z pagina S door een kneedbon in brand gestoken onderweg. V, en 9aa? ir\ omgeving op een hoog gedeelte van Algiers. van Carupano in handen van de op- Volgens Mohamemdaanse ooggetuigen Met het oog op de opstand zijn te werd de tankwagen door een Euro- Caracas voorzorgsmaatregelen getrof- 'BANANEN zijn vitaminenrijk (Advertentie) pese chauffeur bestuurd. De wagen fen. Alle middelbare scholen zijn vrij- Nationale dodenherdenking in Amsterdam tl"!!!'' regeringstroepen, dat op weg was Carupano, is bij de plaats Mari- guitar op de vlucht gedreven, aldus deze zender. Kans op regen Onderhandelingspogingen De begrenzing van de sub-tropi sche lucht, die van het Azorengebied naar Frankrijk en Zuid-Engeland wordt gestuwd, strekte zich zater dag-ochtend uit van het Rhonedal Volgens de minister van binnenland- Parijs naar Zuid-Ierland. Aan sezaken, Dubuc, zouden de regerings- het front komt regen voor, die voor troepen de opstand in Carupano in a^ *n Zuid-Frankrijk intensief is. de komende uren onderdrukken. Daar viel vannacht plaatselijk onge- De 14 opstandige officieren, die de veer mm. Het front eindigt ten opstand leiden, zouden 450 mariniers westen van Ierland in een storing, onder hun commando hebben gehad, "ie tamelijk actief is en die zich van wie er echter 40 onder bevel naar de omgeving van Schotland ver van een sergeant naar de regerings- Plaast. Het warmtefront zal waar- strijdkrachten zijn overgelopen. schijnlijk morgen ons land bereiken, waarbij er kans bestaat op wat re- Een woordvoerder van de regering gen. De wind die aanvank£im. zuid. heeft vrijdagavond meegedeeld, dat oostelijk is, ruimt later naar zuid per vliegtuig aangevoerde mariniers west. Dan stl-00mt ook de zachte sub- t hoofdstad rich thans op 40 tropische lucht binnen, tot 80 kilometer afstand van Caru pano bevinden. Eenheden van het leger rukken vanuit Maturin en Ciu- dad Bolivar op naar de stad van de opstandelingen. Ook zijn twee tor pedoboot jagers op weg naar de stad. De woordvoerder zei voorts, dat de luchtmacht het vliegveld van Ca- maan op 07.40, onder 23.56. Zon- en maanstanden 6 Mei: zon op 05.02, onder 20.12; maan op 06.56, onder 22.55. 7 Mei: zon op 05.01, onder 20.13; Koningin Juliana en prins Bernhard plaatsen een krans aan de voet van het Nationaal Monument op de Dam in Amsterdam tijdens de nationale herdenking van de gevallenen, welke daar vrijdagmiddag is gehouden. KORTE GOLF De vierjarige Ferrie Dammers uit Amsterdam Noord is gistermiddag op 't Hoeksewaardplein in het noor delijk stadsdeel door een vrachtauto overreden en aan zijn verwondingen bezweken. Het jongetje raakte onder het rechter achterwiel van de vracht auto toen die achteruit reed. Hoogwaterstanden 6 Mei: v.m. 4.47; njn. 17.14. 7 Mei: v.m. 5.29; n.m. 17.54. KORRELTJE Van het verhevene naar het be lachelijke is slechts één stap, maar terug is het een lange, soms droeve tocht.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1