5 Benfica was de sterkste in Titanenstrijd Spanjaarden werden door tempo verslagen Benfica REAL - VOOR DE RUST OPPERMACHTIG - MOEST BUIGEN VOOR JEUGDIG ELAN r DONDERDAG 3 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Zeven minuten na de rustMario Coluna vel de met een geweldig afstandsschot het vonnis over Real Madrid. Een historisch schot, dat on getwijfeld vermeld zal worden in de kronieken van de Portugese kampioensclub. De balans, die door de geweldige kogel van Coluna in evenwicht was gebracht (33), zou doorslaan in het voor deel van Benfica. Met de tijd als machtige bond genoot, zou Benfica voor de tweede maal in haar historie de meest begeerde trofee in Europa gaan veroveren. Dit stond voor iedereen vast. De Spaanse ploeg, gestoken in koningsblauw, was aangeslagen. Benfica met al haar jeugdig élan ging onder aanvoering van het voetbalwonder Eusebio stormlopen op de vermoeide verdediging van Real Madrid. De spandoeken van het Spaanse supporterslegioen verdwenen één voor één. De Real-yels verstomden. De bres in de machtige ploeg was geslagen. Benfica zou de strijd gaan winnen. Bejaarde virtuozen hielden jeugd lange tijd in bedwang In wellicht de mooiste wedstrijd, die in het jubilerende Olympisch Stadion werd gespeeld, heeft met recht de allersterkste gezegevierd. Meer dan 65.000 voetballiefhebbers hebben in het afgeladen stadion kannen zien, hoe Real Madrid in de eerste helft grandioos haar bekwaamheden toonde. Real Madrid kwam zelfs met 20 voor te staan en wist met een 32 voorsprong de rust in te gaan. De rust bleek evenwel te kort om nieuwe krachten op te doen. Benfica, dat in de eerste drie kwartier vele angstige momenten had gekend, was in staat de langste tijd een sublieme partij voetbal te spelen. De grote vrees .van de Spaanse kampioenen en de verwachtingen van Benfica zijn dus bewaarheid geworden. De „bejaarde" virtuozen Pus kas, Di Stefano, Gento, Del Sol en Santamaria, hebben het - zoals reeds eerder gebleken is in dit toernooi - moeten afleggen tegen de jeugdige vir tuositeit van elf artiesten uit de voetbal-hogeschool van het Iberisch Schier eiland. De overwinning van de ploeg uit Lissabon is er evenwel niet minder om. Tegen de nog frisse Spanjaarden in de eerste helft wist men de schade beperkt te houden tot een 32 achterstand. Door alle registers open te trek ken in de tweede helft moest Real Madrid terugdeinzen. De 53 nederlaag had nog groter kunnen zijn, indien niet doelman Araquistan tot vaak on mogelijke dingen in staat was geweest. werkte. Benfica ontworstelde zien hierna aan de greep van Real Madrid. Steeds meer groeide Eusebio in zijn roL Ook het werk van Simoes en Co- ulna begon op te vallen, omdat de Spaanse verdediging niet altijd meer onaantastbaar bleek. Een kogel van Eusebio vloog over de lat en Santamaria kreeg een voor proefje van wat hij na de rust met Aguas te stellen zou krijgen. Tien minuten voor de rust, nadat Leo Horn een handsbal van Aguas onbestraft had gelaten, greep de gebaarde Ca vern zijn kans. Van de rand van het strafschopgebied lostte hij een droog hard schot, dat sneller was dan de reactie van Araquistain (2-2). HATTRICK Kanonnier Puskas kwam voor de rust echter nog aan zijn hattrick toe. Ongeveer acht minuten voor de rust werd spil Germano door een pass van Del Sol naar Puskas handig omzeild en tussen en kluwen toesnellende benen door was het voor de derde keer raak. (3-2). Acht doelpunten „juweeltjes" het kon niet op Cavem, ook al uitgekleed door zijn supporters, wordt hier door suppoos ten en agenten de catacomben inge loodst Stevig omklemt hij de felst begeerde trofee van Europa. Real Madrid verbleekte. In een waan zinnig hoog tempo dreef Eusebio zijn medevoorwaartsen op. Santamaria, Di Stefano en al, die andere, die voor de rust zo geschitterd hadden, werden gedwongen tot paniek-voetbal. Wat Gento voor de rust voor de Portugese verdedigers was geweest, waren Eu sebio, Aguas, Coluna, Simoes en Au- gusto nu voor de benarde Spaanse defensie: flitsend snel. De reactie van spil Santamaria in de 19e minuut was daarom alleszins begrijpelijk, hoewel uiteraard niet goed te keuren. Met het lichaam stopte hij de aanstormende Aguas af. Scheidsrechter Horn was onverbidde lijk: Een penalty. Het was geen schan de, dat Araquistain voor het harde schot van Eusebio naar het net moest. aanval van Benfica met de hand af. Eusebio schoot de vrije trap hard in en weer was de Spaanse doelman kansloos. (5-3). Real Madrid leefde hierna iets op. Het geweld van Benfica duurde ech ter onverminderd voort, maar de ra zendsnelle acties vonden èn door pech èn door het harde werken van de verdediging geen bekroning, ondanks het feit, dat Real nummeriek de min dere was geworden door een lies blessure van rechtsback Casado. (Ca- sado viel tegen het einde uit.) Costa Pereira stond verder Real nog in weg, toen Gento in volle vlucht in- Eusebio, dol van vreugde, wordt hier lijf gerukt. Zwaaiend met gebalde eens een voorzet van Del Sol inschoot, foor een uitgelaten menigte naar de vuist en schor krijsend viert hij hier Spil Germano herstelde zich prach- Kleedkamer gedragen. Het shirt is zijn triomf. tig in het laatste kwartier, waarin door een souvenirjager van het I Real uitputtend bleef aanvallen. COMMEDIE OF... Eenmaal leek het erop, dat Di Stefano zou gaan doelpunten. De „veteraan" sprintte zich los van Germano en stormde 't strafschop gebied binnen. Over de val van Di Stefano kan nog heel lang nage praat worden. Werd hij gevloerd of probeerde hij een strafschop te forceren? Leo Horn constateerde een overtreding van Di Stefano en gaf een vrije trap tegen Real. Opmerkelijk was evenwel, dat Di Stefano na het fluitje van de arbiter zonder protest rustig terug liep en zich niet mengde in het woeste gedrang rond de vastbera den arbiter, in welk gedrang het muziekinstrumentje een salto mor- tale maakte. Nadat Puskas nog een voorzet van Di Stefano had over geschoten, was de strijd beslist. Benfica verza melde weer wat lucht voor de cere monie-protocolair door tijd te rekken. Geen topspanning en sensatie dus tot de laatste minuut. Wel na de wed strijd en tijdens de uitreiking van de Europa-cup aan aanvoerder Aguas door de voorzittter van de Europese voetbalunie de Zwitser Wiederkehr. TRIOMPF Eusebio, beroofd van zijn shirt, deinde als eerste van de overwinnaars uitgelaten bijna waanzinnig van Zivarthandelaren hadden zwarte dag: Portugezen strooiden met kaartjes Politiemannen die glimlachend staan toe te kijken terwijl voetbal kaartjes van man tot man gaan. Deze ongewone aanblil bood het Stadionplein enkele uren voor het begin van de grote match Real MadridBenfica. Normaal is, dat schichtige zwarthandelaren zo ver dekt mogelijk voor de speurende rechercheurs hun kwalijk bedrijf plegen uit te oefenen. Maar deze handelaren, die in de weken voor de wedstrijd nog winsten van 200 en 300 procent hadden gemaakt, stonden nu met tranen in de ogen toe te zien hoe Portugezen en Spanjaarden met grote pakken kaartjes een ware „dumping" op de markt veroorzaakten. Vooral Portugezen bleken honderden kaartjes in hun bezit te hebben. Daardoor kwam de eis van Benfica om nog meer toegangsbewijzen te krijgen dan het toegewezen kwantum (die overigens niet werd ingewilligd) wel in een belachelijk licht te staan. De prijzen van de kaartjes bleven ver onder pari. Want de Amster dammers, die naar het stadion waren gekomen in de hoop nog een kaartje te bemachtigen, voelden echt wel, dat de zuidelijke eigenaren best een veer wilde laten om niet met de kaartjes te blijven zitten. Van zwarte handel was helemaal geen sprake meer. De kaarten wer den tegen de normale prijzen aangeboden, maar de transakties kwa men meestal pas tot stand, nadat de verkopers een belangrijke reduk- tie hadden toegestaan. In vele gevallen gingen de kaarten zelfs tegen de halve prijs van de hand Naarmate het beginuur van de wedstrijd naderde zakten de prijzen meer en meer. Tenslotte werden zitplaatsen aangeboden voor nog geen kwart van de prijs. Bracht extra reclame NTS verzocht alle maatregelen te treffen. Aangezien deze extra-recla- ^gdróp 'nmèrfête naar'ë kLÏÏd- tV-llitZending in gevaar? klrtrSrmyn' geen maTtetewinnaaï'i^aftoen^; doeltreffende maatregelen nemen, geruime tijd in de katacomben ver- De Europese Radio Unie te Genè- dwenen. Benfica is het gebleven: de ve EUEA (Europese beste ploeg van Europa. N J J" doeltreffende zonder miljoenen kijkers te duperen. De kwestie zal door de Europese radio- en tv-organisaties worden on derzocht en besproken. Real Madrid brandde direct na het begin fel los. Di Stefano dirigeerde aanval op aanval diep vanuit de eigen gelederen naar net vijandelijke doeL Spil Germano bleek de grootste moei te te hebben met Puskas, die voor namelijk als midvoor moest opereren door de terugetrokken positie van Di Stefano. Gento snelde keer op keer langs Joao, maar toch moest men nog ruim een kwartier wachten voor de eerste van de acht treffers zou vallen. In de zestiende minuut belandde een lange trap van Di Stefano vanuit het strafschopgebied bij Puskas, die nog voor de middenlijn tussen de op gedrongen Portugese verdedigers stond opgesteld. Met drie man op zijn hielen Germano, Angelo en Joao begon Puskas een lange ren naar het doel van Costa Pereira, die on voldoende uitlopend Puskas de kans bood op de hoek te richten. Benfica trachtte met geraffineerde en snelle combinaties de achterstand weg te werken. De Spaanse verdedi ging, die uitstekend werd geassi steerd door de onvermoeibare Di Ste fano, kon het evenwel nog lang vol houden tegen de rappe combinaties van de Portugese aanvalsliAie. Het doelpunt, dat Real in de 22ste minuut maakte was derhalve geheel volgens de verhoudingen in het veld, maar was desondanks het summum van verrassing. Puskas kreeg in een verwarde situatie buiten het straf schopgebied de bal toegespeeld. Er volgde evenwel geen pass naar de vrijstaande en druk gebarende Gento, maar een verschrikkelijk hard schot, dat via een capriooltje op de gras mat langs de verbijsterde Costa Pe reira vloog. De domper op alle uitbundigheid in en rond het veld, zette hierna spoe dig Aguas, die zonder moeite een van de paal terugspringende bal van Eu- achter doelman Araquistain WANHOOP VAN SANTAMARIA Een minuut later, nadat Di Ste fano nog geprobeert had om een pass van Puskas in een doelpunt om te zetten, maar tegen de keeper had aangeschoten, maakte Benfica haar laatste doelpunt. Santamaria, voor de rust voortreffe lijk, integenstelling tot zijn collega aan de overkant, brak op de rand van het strafschopgebied een bliksem- Record eet- en drinkfestijji Gluderend stond restaurateur Heijn na afloop van de wed strijd Benfica-iReal Madrid in zijn „burcht" in het restaurant van het Olympisch Stadion, waar de spreuk „wie weet het niemand weet het" zeker niet sloeg op de sterk geslon ken voorraad dranken en spij zen. Want de heer Heijn beken de ruiterlijk, dat hij bijna nog nimmer zo'n goede wedstrijd had meegemaakt. De spanning en de kou hadden de 65.000 toe schouwers er toe gebracht alle records ten aanzien van dran ken en spijzen te breken. Niet minder dan 36.000 kopjes koffie werden aan de man (en de vrouw) gebracht. In de hitte van de strijd wer den bovendien 17.000 flesjes limonade en 10.000 flesjes bier verwerkt en wie drinkt wil ook wat eten. Respectabele cijfers: 31.000 koeken, 38.000 repen chocolade, 5.000 broodjes, 4.000 balletjes gehakt, 10.000 zakjes pinda's, 21.000 rollen drups en vele honderden uitsmijters, 't Legioen had zijn best gedaan. voetbalunie) geprotesteerd tegen de speciaal aangebrachte reclame bij de voetbalwedstrijd voor de finale van pr „ARrFinv, wn de Europese beker, Real Madrid te- FC' nE JAA^BErRS finai f gen Benfica, die woensdagavond in N PC ,AAliBE1 ks-finale ,is gespeeld, Nadat FC Barcelona zich met 4-1 en Hierdoor immers dreigde het ge- 2-0 overwinningen reeds kwalificeerde, vaar, dat de tv-reportage die de NTS heeft thans ook FC Valencia zich ge- voor de Europese Radio Unie zou plaatst in de finale van de voetbalbe- verzorgen in strijd zou zijn met de ker der Jaarbeurs-steden. Valencia won afspraken, die tussen, in deze orga- in Boedapest met 7-3 van MTK, na de nisatie samenwerkende radio- en tv- Spanje met 3-0 van de Hongaren te organisaties, bestaan. De Europese Radio Unie heeft de bebben gew-i PAARDESPORT Mozes Lenz maakte De koersen te Duindigt dnekeer een luchtsprong De uitslagen van de gisteren te Duin- 0 digt gehouden draverijen luiden: voor grootste matador Meiprijs 2000 m .met autostart): 1 Astria Hollandia (H. C. ten. Hagen) 2.57.5, 1.28.8; 2 Alexander The Saint; 3 Hij was er weer, de 58-jarige Duitser Attila; tot. win. 16.30, pl. 2.20, 1.90, 1.40, Mozes Lenz uit Essen, gestoken in een gek. 18.80, cov. 5 30. wit jasje, met op zijn rug in grote let- Madeliefjeprijs 2040 m: 1 Alphario ters „Puskas is de grootste voetbalmata- (J. v. Dooyeweer) 2.57.2, 1.28.6; 2 Yonker dor" geschreven. Drie keer sprong hij, Hanover; 3 Zampa; tot.: win. 1.20, pl. de bewonderaar van de ex-Hongaar, 1.10, 1.20, gek. 3.50, cov. 3.50. kraaiend van plezier omcoog. Na de Witteklaverprijs 2100 m: 1 Yardley wedstrijd stond hij droefgeestig bij de W. (J. Wagenaar jr.) 2.57.4, 1.24.5; 2 kleedkamer van Real, zijn pet verfom- Xuthus T.; 3 Xaverius; tot.: win. 1.60, faaid in de handen. „Schadewas pl. 1.20. 1.50, gek. 9.20, cov. 7.30. het enige dat hij uit kon brengen. Spelmoment uit de Europa-beker finale tussen Real Madrid en Ben fica in het Olympisch Stadion in Amsterdam. Een aanval op het Real- doel met links de Portugees Eusebio. Eusebio overtroefde alles en iedereen Met het devies, alles of niets stort te de Lissabonse ploeg zich na de her vatting weer in het strijdgewoel. Toen na zeven minuten Coluna. zoals reeds geschreven, verrassend en adembenemend hard de gelijkma ker achter Araquistain joeg, leek 't op Ballen-oorlog Voor de aanvang van de wed strijd tussen Real Madrid en Benfica werd er in de cata combe van het Olympisch Sta dion nog een kleine „ballen- oorlog" gevoerd. De Portuge zen en Spanjaarden hadden er een en beide ploegen wilden met hun geliefd leder dat zij hadden meegebracht, spelen. Leo Horn hakte de knoop door. „Een andere bal, en deze gaan terug naar de kleedka mers", was zijn Salomons-oor- deel Boterbloemprijs 2000 m (met auto start): 1 Woudsnip S. (E. Leeman) 2.49.9, 1.25; 2 Zsa Zsa du Commerce; 3 Young Six; tot: win. 26.40, pl. 5.80, 1.80, gek. 36.80, cov. 2.30. Viooltjeprijs 2100 m: 1 X. Saint Pa- risien (P. J. Kloor) 3.02.9, 1.26.3; 2 Zee; 3 Vlogie M.; tot.: win. 3.70, pl. 1.50, 1.40, gek. 5.cov. 4.70. Dotterbloemprijs 2100 m: 1 Vrijbuiter (P. M. Smit) 2.55.7, 1.23.": 2 Uranus, Vi- talis en Ybe van Papenhoef (dead heat); tot.: win. 4.70, pl. 2.20, 1.10, 1.10, 2.20, gek. 5.40, 10.—, 13.10. cov. 1.9u. 1.80, 2.30. Pinksterbloemprijs 1800 m: 1 Seven Sisters S. (A. \7. v. Dijk) 1.59.5; 2 Stormline; 3 Nina; tot.: win. 2.20, pl. 1.10, 1.10, gek. 4.40, cov. 2.70. Anemoonprijs 2000 m: 1 Country Girl (A. Kammerzelt) 2.13.6; 2 Solita; 3 Eas ter Monday; tot.: win. 3.90, pl. 2.20, 2.20, gek, 24.50, cov. 8.40. Sleutelbloemprijs 2400 m (voor ama- trices en amateurrijders): 1 Agram (R. Slotboom) 2.44.3; 2 sir Edwin William; 3 Madchen; tot.: win. ?4.40, pl. 5.80, 1.40, gek. 17.40. cov. 4.70. Totalisator-omzet 61.557,50. Duits hockey-elftal werd gewijzigd Na de verrassende nederlaag, die het Duitse hockey-elftal zondag jl. in Am stelveen tegen de Nederlandse ploeg leed, heeft coach Hugo Budinger zijn formatie voor de strijd tegen de Belgen op 13 mei in Berlijn op drie plaatsen gewijzigd. Doelman Meyer heeft weer plaats moeten maken voor End, op de linksbackplaats is Helmut Nonn ver vangen door Kobras en in de aanval speelt Kolb rechtsbuiten in plaats van Woeller. De ploeg treedt dus als volgt aan: End; Aichinger en Kobras; Ferstl, Greinert en Krause; Kolb, Schuier, Kei ler, Keiler, Krauss en Winters.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 10