PORTRET VAN BRUIDSPAAR OP HET MENU BU DINER IN AMSTELH0TEL Gré Brouwenstein eerste vrouwelijke slapper HARTEKREET VAN EEN SCHILDER HELIKOPTER OP DAK GAAT VLUGGER DAN MET DE TRAM De ontwikkeling van Unilever WOENSDAG 2 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 In Londen, op het „Victoria-Embankment" is voor de 15e maal de jaarlijkse openluchttentoonstelling van schilderwerken geopend. Op de foto zien we de Australische schilder Bill Sewell, die niet alleen schildert, doch zijn werk tevens zijn hartekreet laat weergeven INITIATIEF IN ROTTERDAM: Rotterdam heeft er een vliegveld- in-miniatuur bij gekregen, een pri meur voor Nederland: ruim zestig meter boven de grond, niet meer dan 25 bij 25 meter groot en daar door alleen geschikt voor helikop ters. Het nieuwe landingsterrein is aan gebracht op het dak van het kan toorgebouw, dat de rederij P. 'H. S. van Ommeren N.V., heeft laten bou wen aan de Westerlaan. Een groot gedeelte van het .gebouw is ander halve week geleden in gebruik ge nomen en gistermorgen om half 12 zette piloot D. Volgers van Schrei- ner Aero Contractors N.V. met speciale toestemming van de rijks luchtvaartdienst voor de eerste keer zijn toestel op het unieke heli- plat neer. De rederij van Ommeren is tot de aanleg van het helidak overgegaan, omdat de verbindingen met de op de andere oever gelegen havenbek kens van de Botlek en de Europoort steeds moeilijker en tijdrovender worden. De weg over water vergt uren, die door de Maastunnel nog altijd vele kwartieren. Het heliplat daarentegen is slechts vier minuten van de luchthaven Rotterdam verwij derd en acht minuten van de Euro poort. Daarom is Van Ommeren zich gaan interesseren, ook financieel, voor transport door de lucht van per soneel, post e.d. De opzet is om uiteindelijk te ko men tot een „pool" van helikopters voor het Rotterdamse bedrijfsleven en de gemeentelijke diensten, waar door het rendement der toestellen zo groot mogelijk wordt. Want de vliegkosten zijn namelijk 240 gulden per uur, of 1.20 per kilometer Maar deze extra kosten zullen in de toekomst dubbel en dwars worden goedgemaakt door tijdwinst. Men denkt aan een systeem van „bon boekjes" voor de bedrijven, een „rit- tenkaart" dus. Een noodzakelijke voorwaarde voor een dergelijke ontwikkeling is dat in en rondom Rotterdam verschillen de eenvoudige helihavens komen. Tijdens de algemene vergadering van aandeelhouders van Unilever N.V., die heden te Roterdam werd gehouden, heeft de heer F. J. Tem pel, voorzitter van de raad van be stuur van deze vennootschap, een redevoering gehouden over „De be stuursvorm in Unilever". De heer Tempel gaf allereerst een inzicht in de ontwikkeling van Uni lever sinds 1949. In 1949 was het ge- invensteerde kapitaal 2,9 miljard, in 1961 6,5 miljard. De omzet, die in 1949 8,5 miljard bedroeg, steeg tot ruim 19 miljard in 1961. De winst vóór aftrek van belastingen is gegroeid van 400 miljoen tot boven één miljard gulden. De belastingen beliepen in 1949 een bedrag van 199 miljoen, in het afgelopen jaar 528 miljoen. In 1949 werd op de gewone aandelen 23 miljoen aan dividenden uitgekeerd, in 1961 meer dan 150 miljoen. Het aantal werk nemers in Unilever is in dit tijdsbe stek eveneens toegenomen, doch ze ker niet in dezelfde verhouding als de andere gegevens. Tegenover een aantal van 221.000 werknemers in 1949 staan er nu bijna 300.000. De heer Tempel wees erop, dat zich in de wereld in deze periode in snel tempo grote veranderingen heb ben voltrokken, die uiteraard niet ongemerkt aan Unilever zijn voor bijgegaan. „De belangrijkste van deze veranderingen" aldus spr. „is wel het feit, dat bijna overal ter wereld het welvaartspeil aanzien lijk is gestegen en zeker nog verder zal stijgen. Voorts zijn de verbindin gen over de gehele wereld steeds sneller geworden. En tenslotte noem ik als een van de meest ingrijpende ontwikkelingen van de laatste jaren: de groei naar een hechtere samen werking tussen de landen van West- Europa. Deze overrompelend snelle veran deringen, die lang niet altijd gemak kelijk te verwerken waren, hebben ertoe geleid, dat vele andere grote ondernemingen die zich tot voor kort voornamelijk tot de markt in hun eigen land beperkten, thans door dringen tot in alle uithoeken van de wereld. Op nagenoeg alle fronten zien wij ons dan ook gesteld tegen over een voortdurend in omvang en felheid toenemende concurrentie". Daarna gaf spr. een overzicht van de meest doelmatige wijze om lei ding te geven aan een omvangrijke, geschakeerde en wijdvertakte onder neming als de Unilever. „Eerste Nederlandsche" in 1961 In het verslag van de hoofddirec tie der „Eerste Nederlandsche" over het boekjaar 1961 wordt melding ge maakt van het feit, dat de productie voor het eerst het half miljard heeft overschreden; zij bedroeg het bedrag van 544.655.000,- (v.j. ƒ462.752.435,-) Na aftrek van het royement nam de portefeuille per saldo toe met 341.685.494,-, waardoor de mijlpaal van drie miljard werd gepasseerd. De verzekeringsstand beliep op ultimo 1961 3.091.415.609,- (vorig jaar 2.749.730.115,-). De toeneming van de premie-reserve beliep per saldo 51.226.446,- (v.j. 47.215.787,-). De premie-reserve e.r. bereikte daar mede een hoogte van 617.130.190,- (v.j. 565.903.744,-). De beleggingen namen met 57.715.955,- toe (v.j. 55.764.508,-). Het totale bedrag van de beleggingen bereikte daardoor een hoogte van 677.670.400,- (v.j. 619.954.445,-). De gemiddeld op deze beleggingen gekweekte interest beliep 4,3 pet. (v.j. 4,2 pet). De bedrijfsonkosten namen met ongeveer eenzelfde bedrag toe als verleden jaar, t.w. met 1.485.005,- (v.j. rond 1.560.000,-). Van het saldo der Verlies- en Winstrekening groot 7.361.415,- (v.j. 5.613.652,-) werd f 5.167.140,- aan de extra-reserve toegevoegd, terwijl voor belastingen en diverse doelein den 510.105,- werd gereserveerd. Het dividend werd bepaald op 30,- (v.j. 27,50) per aandeel over het daarop verplicht gestorte bedrag en 4 pet. over het bedrag der onver plichte stortingen. Na af- en bijschrijvingen steeg de extra-reserve met inbegrip van het statutaire zekerheidsfonds tot een bedrag van 47.500.000,- (vorig jaar 42.500.000,-). Te zamen met het geplaatste ka pitaal, groot 10 miljoen, beliepen de extra-waarborgen boven de vei lig berekende actuariële reserven op ultimo 1961 57.500.000,- (vorig jaar 52.500.000,-). In de spiegelzaal van het Amstelhotel hebben koningin Juliana en prins Bernhard gisteravond hun vorstelijke en adellijke gasten van heinde en verre een gala-diner aangeboden. Het voorname, bijna 100-jarige hotel was in een ware bloemen tuin veranderd. Duizenden bloemen, voornamelijk anjers en seringen, enkele honderden planten, enorme vazen en een paar honderd bloembakken sierden de zalen en wandelgangen. Japanse tuin kers en rose anjers overheersten in deze bonte mengeling van bloemen en planten. Zelfs op de trappen van het hotel met zijn 110 kamers met 160 bedden waren staaltjes van bloemsierkunst aangebracht. volgd door koningin Eli zabeth (in een witte ge stikte avondjapon) en de Si ah in galatenue. Beto verend mooi zag keizeris Farah eruit. Zij stal de harten van de tientallen Omstreeks kwart voor acht begaf het illustere gezelschap van 107 vorste lijke en adellijke perso nen, onder wie twee re gerende vorsten, drie ko ninginnen en bijna vijftig prinsen en prinsessen zich van de Sarphatizaal (ge noemd naar de bouwmees ter van het hotel) naar de spiegelzaal, waar 'n lange hoofdtafel en vier kleine re tafels, luisetrrijk ver sierd met 12 kandelabers met ieder zes kaarsen en bloemstukjes van zachtro- de tulpen stonden opge steld. De drie kroonlich- ters brandden en langs de wanden stonden in nissen enorme vazen met tulpen in alle denkbare kleuren. Koningin Juliana, ge kleed in een blauw toilet van organza met inge werkte kantbloemen, en prins Bernhard (in rokkos- tuum) openden de rij, ge- (in een grijsblauw toilet met pailletten) en koning Olav en prins Philip, die groothertogin Charlotte aan de arm had. Ruim zes r.inuten duur de deze doortocht, waar na het gala-diner begon. Het menu bestond uit een kreeftencocktail met cham pagne, kervelsoep, parel- hoender met rode wijn (1955) en ijs. Portret op menu Naast elk bord lag op ta fel een menukaart, aan de voorkant bedrukt met een portret van het zilveren bruidspaar en de jaartal len 1937-1962. Kort na half zeven nam de fotograferende, filmen de en schrijvende pers „be- Tentoonstelling van de kostbare geschenken binnen- en buitenlandse persfotografen en filmope rateurs en de schrijvende journalisten niet alleen door haar charmante ver schijning, maar vooral door haar prachtige abri- kooskleurige toilet van crêpe de chine. De keize rin liep aan de arm van prins Aschwin. Daarachter volgden prinses Beatrix zit" van de hal van het Amstelhotel, waarin kort tevoren koningin en prins hun gasten tijdens 'n ont vangst hadden verwel komd. Bij deze gelegen heid mocht het vorstelijke bruidspaar reeds vele waardevolle geschenken in ontvangst nemen, die later in de Amstelkamer werden uitgestald. Het zilveren bruidspaar zat aan de hoofdtafel naast elkaar. Rechts van de ko ningin zaten de Sjah van Iran, koningin Elizabeth van Engeland en prins Fe lix van Luxemburg. Links van prins Bernhard had den plaats genomen groot hertogin Charlotte van Luxemburg, prins Philip van Engeland, keizerin Fa rah van Iran, prins Asch win. Aan de andere kant van de hoofdtafel hadden van links naar rechts plaats genomen prins Karei van Luxemburg, prinses Ma rijke, prins Louis Ferdi nand van Pruisen (het huidige hoofd van 't huis Hohenzollern), prinsesire ne, erfprins Jan van Luxemburg, prinses Arm gard, koning Olaf van Noorwegen, prinses Bea trix, prins Bertil van Zwe den, prinses Margriet en prins Michael van Grie kenland. Er waren 107 deelnemers. Nog nimmer tevoren wa ren zoveel groten der aar de om één tafel in Neder land verenigd. Prinses Irene was ge kleed in een rose japon van organza met inge werkte kantbloemen, prin ses Margriet droeg een zachtblauw gekleurde avondjapon met broderie in de rok en prinses Ma ry ke was gekleed in een rose japon met stroken zijde. Gisterochtend is mevrouw Gré Brouwenstein als eerste Nederlandse vrouw opgenomen in de „World Association of Skippers of The Flying Dutchman". Op de foto zien we mevrouw Brouwenstein met de direkteur Nederland van de KLM, de heer A. A. van der Pauw,, die haar de oorkonde en het bijbehorende glaasje overhandigde. KRO-TELEVISIE-STAF UITGEBREID Met ingang van 1 mei jl. is de te levisiestaf van de KRO uitgebreid met een drietal medewerkers. De heer P. W. Franse, voordien redac teur van het Haarlems dagblad, is benoemd tot regisseur in de groep documentaire programma's; de heer C. A. Einmahl, werkzaam op de mu ziekbibliotheek van de Nederlandse Radio Unie, wordt regisseur bij de afdeling amusement en de heer W. P. J. M. Groot, die filmtechnicus bij de NTS was, wordt programma-as sistent van de afdeling filrozaken. De 17-jarige J. L. A. van Lan gen uit Purmerend is gisteravond verdronken, nadat hij met een land bouwtrekker in het vaarwater de Where terecht was gekomen. Twee andere jongens, die zich eveneens op de trekker bevonden, brachten het er levend af.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9