„Gigi-lookv confectielijn - de moderne mantelpakken Onder onó gezeefd Werelds meest geliefde concertpianiste Ook Joh. Sebastian Bach zou mej. Tureck bewonderd hebben ZIJ BRENGT MUZIEKCRITICI ALTIJD TOT ENTHOUSIASME Mevrouw Doorsnee weet het Zwart-wit is de meest favoriete kleurencombinatie WAT IS HET GEHEIM VAN EEN GOED HUWELIJK? Johann Sebastian Bach heeft nooit naar een moderne piano kunnen luisteren en de primitieve achttiende-eeuwse piano's, die hij kende, kon hy niet aan zyn oren verdagen. Hy schreef zyn werken voor de muziekinstrumenten van zijn eigen tjjd de clavecimbel en de clavichord. Niemand heeft tot nu toe kunnen bewyzen, dat Bach op enig ander instrument heeft gespeeld dan de twee genoemde instrumenten maar toch speelt de vrouw, die in de gehele wereld bekend is als een van de grootste Bach-vertolksters de werken van Bach op een moderne concert-piano: Mej. Tureck. ,,Bach schreef niet in de eerste plaats muziek voor instrumenten" zegt Rosalyn Tureck, de in Amerika geboren concertpianiste. „Zyn muziek is afkomstig uit abstracte muzikale bronnen en onafhankelijk van klanken en klankkleur!" Vroeg debuut Mej. Tureck kan de clavecimbel en de clavichord bespelen en zij doet dit ook regelmatig maar voor de uitvoe ring van de werken van Bach kiest zy toch de piano. Haar enige technische „handigheidje" is, dat zij de verster kende pedaal zo weinig mogelijk ge bruikt, zodat haar spel de heldere ac.ittiende eeuwse klank krijgt. Rosalyn Tureck werd in 1914 in Amerika geboren (haar vader was eei. Turk en haar moeder een Russi sche) en zij gaf haar eerste Bach-re- cital reeds op veertienjarige leeftyd. zy verkreeg in haar jeugd reeds een grote reputatie in Amerika, waar zij vele concerten gaf, les gaf over Bach aan de universiteiten en muziekscho- Wat Jules zegt: „Moet je eens horen, Jet, we heb ben een boffertjeEen collega van my heeft me verteld, dat zyn vader het meubilair, dat wij willen hebben, via zyn firma kan krygen voor inkoops- prys. We behoeven alleen maar te zeggen, wat we willen hebben en dan koopt hy het voor ons op zyn naam. De korting is behoorlyk Zullen we er vanavond even heen gaan en cr over praten? Jet zegt: „Neen, ik voel daar niets voor. We kunnen zonder in de meubelzaken rond gekeken te hebben niet precies zeggen, wat we willen hebben en hoe zouden we deze man moeten beschryyen, wat wy in gedachten hebben? En als wy hetgeen hy kan krygen niet mooi vin den, kunnen we niet meer terug. Ik betaal liever de volle prys, opdat we krygen, wat we graag willen hebben!" Antwoord: Jet toont het meeste gezond ver stand. Het kopen van meubilair via een vriend kan goedkoper zyn maar er zyn ook grote nadelen aan verbon den. Het paar weet nog niet precies, wat zy in hun toekomstige kamer wensen en by aankoop van meubelen via de collega van Jules moet het maar afwachten, wat het krijgt. Kort om Jet en Jules kunnen beter van die korting afzien, hoe aantrekkelyk de ze overigens ook is! Adviezen van een ki nderpsycholoog ALS UW vyfjarige zoon binnenkort ver het eerst naar school zal gaan, begin dan niet met hem te vertellen, dat hij zich beter zal moeten gedra gen, dat hij dit of dat niet meer mag doen of dat de juffrouw strenger is dan mamma. Deze opmerkingen zul len het kind alleen maar een onzeker gevoel geven en hy zal de eerste schooldag eerder met vrees dan met plezier tegemoetzien. Wandel voor die eerste schooldag eerst eens met hem naar de school, „.1 is het alleen maar tydens het speel kwartier. Leg hem uit, dat de juf frouw zo goed verhaaltjes kan vertel len s. dat hy heerlyk met de andere kinderen kan spelen. Dan zal hy ge lukkig naar school stappen. Als u na nem op school gebracht te hebben weggaat, zeg dan, dat u zyn middag- ete i gaat klaarmaken. Dan zal ny min^P' verdrietig zijn als u vertrekt! len e BEROEMDHEID Internationaal werd zij echter eerst beroemd tydens het Edinburgh Festival in 1955. Zij speelde toen Bach's „Goldberg Variaties" uit haar hoofd ".onder enige pauze en - natuurlijk - op een moderne concert piano. De „Times" rchreef de vol gende dag, dat het „onmogelyk was de artistieke waarde van haar con cert te overdryven". Haar recital was het hoogtepunt van het festival en zij werd een van de meest gelief de concertpianistes ter wereld. In 1956 vestigde zij zich in Londen en daarna maakte zij een tournee door Europa en speelde op muziekfestivals in Venetië, in Nederland, op de Brus selse wereldtentoonstelling en - natuur lijk - in Londen. Zy speelde overal voor uitverkochte zalen! Jacob Epstein maakte een borst beeld van haar en slaagde er in haar toegewijde, intense en intellectuele hoedanigheden hierin op treffende wy- ze uit te beelden. Mej. Tureck heeft de muziekcritici altyd tot enthousiasme kunnen bren gen. Zelfs clavecimbel-aanhangers ga ven aarzelend toe, dat als iemand de muziek van Bach authentiek kon doen klinken op een moderne piano, dit zon der twijfel Rosalyn Tureck was. Mej. Tureck is beroemd als Bach- vertolkster maar haar muzikale smaak gaat veel verder. Zy is bijv. gefascineerd door de overeenkomst tussen het gebruik, dat Bach maakt van contrapunten en dat van de mo derne jazz. „Er biykt uit", zo zegt zy, „dat Bach ook in onze tijd leeft". En nou gaan we schoonmaken! Alles moet uit de kamer Tips voor de huisvrouw Aardappelschillen Als over enige tyd de nieuwe aardappelen komen en men heeft moeilykheden met het schrappen dan kan men veel gemop per 'besparen door een klein beetje dubbelkoolzuurzout aan het water toe te voegen. De schil laat dan veel ge makkelijker los. Botervlek Een botervlek op lich te kalfsleren schoenen is vrywel niet te verwyderen. Men kan misschien enig resultaat bereiken door de vlek af te wassen met wat warm water. De schoen daarna goed laten drogen en tenslotte poetsen met een iets don kerder gekleurde schoencrème dan de kleur van de schoen. Handtas reinigen Een zwart suè- de handtas kan thuis schoonge maakt worden. Ernstige vetvlekken kunnen bestreden worden met wat vlek kenmiddel. Voor een totale opknap beurt kan men de tas het beste bo ven een stomende ketel houden. De glimmende vlakken verdwijnen dan. Ernstige gevallen van glimmen kun nen verholpen worden met dè ruwe kant van een luciferdoosje. Ook kan men de kleur verdiepen door middel van een poederkussen. Internationale kaasomzet steeg In 196'j. nam de internationale kaas handel toe. De exportlanden Nieuw- Ze°land, Australië en Canada beschik ten over grote voorraden. De belang rijkste overzeese en Westeuropese kaasexporterende landen konden hun afzet in 1961, vergeleken met 1960, met 4 pet. verhogen. Op de wereldmarkt kwam vooral Japan, naast Groot-Brit- tanaië als afzetgebied naar voren. De grootste exporteur op de wereldmarkt Nederland, kon de vroegere export- cyfers niet meer bereiken in tegen stelling tot Denemarken. Frankryk zag zijn kaasexport met 1 pet. stygen, mede dank zy de ex portpremies van de Franse regering. Schoolmeisjes-stijl meest favoriete kleurencombinatie worden in deze «lente, daarna komt marineblauw met rood en marine blauw met lichtblauw. De schoenen hebben een sluiting met één enkel bandje - ook al schoolmeis jesstijl. Als accessr»re draagt iedereen derie, of met strikjes en dassen. Na een kunstbloem - een enkele bloem verscheidene seizoenen met bedrukte zoals byvoorbeeld een narcis, in de blouses by mantelpakken, zien deze kleur die staat by de kleding. De De Franse confectiekleding heeft witte blouses er echt fris en keurig bloem wordt links bij de kraag van nooit zo'n invloed op de rest van de uit. Zwart-en-wit zal waarschijnlyk de de mantel of het jasje bevestigd. wereld gehad als de Parjjse haute- couture. Toch is het voor de vrouw ongetwijfeld van belang op de hoogte te zyn van de nieuwste Franse confectiekleding. De hoog tepunten van de lentemode in de confectiekleding zijn zwart-xoitte ruitenSchotse ruiten, lingerie blouses, strakke mantles, brede ceintuurs en bolero's! Grote en felle ruiten worden vooral door ve le jonge meisjes gedragen in Frankrijk. Omvallend zijn ook de leuke, jeugdige pakjes in zwart witte Pritis van Wales-ruiten, ge ruite mantels en pakjes met gerui te jasjes en effen rokken. Veel belangstelling heeft ook een nieuw soort mantel getrokken, die wordt uitgebracht onder de naam „schoolmeisjesmantel". De mantel doet ook inderdaad veel denken aan een schooluniform. Ze is recht en een voudig met een kleine kraag en dik- wyls met een dubbel stuk. Ook de kleuren passen geheel in het uniform idee: marineblauw fluweel of gewoon grys flanel. Vanzelfsprekend is deze stijl het meest geliefd by le twens, die lang genoeg van school af zyn om graag aan hun schooltyd te worden herinnerd. Zeer belangwekkend is ook de nieu we confectielyn voor m .itelpakken, de zgn. „Gigi-look" - hooggesloten met een witte blouse vol plooitjes waaronder een korte bolero en een brede ceintuur. Het geheel wordt ge completeerd met een grote matador- hoed. WIT FAVORIET Er wordt deze lente veel werk ge maakt van blouses. De nieuwste mo dellen zijn wit van kleur, of met bro- Recht^: Een mantelpakje, dat aan beide zijden gedragen kan worden. Het jasje is kort, heeït geen sluiting en is uitgevoerd in een zwart-witte ruit; de rok is strak en de ceintuur breed en van dezelfde stof. Links: De Spaanse invloed is duidelijk aanwysbaar by dit pakje in marineb'auwe wol. Kort jasje en lage, ronde hals. Er hoort een witte blouse bij met een stropdas. Vragenlijst van een psychiater Vele psychiaters en psychologen beweren, dat men kan spreken van ware liefde als een mens zyn levenspartner net zo belangrijk vindt als zichzelf. Het geheim van een goed huwelyk is dus te komen tot een balans, welke in evenwicht is. Wanneer is die balans echter in evenwicht. Dat is verre van gemakkeiyk te constateren en psychologen proberen daar wel eens achter te komen door de man en de vrouw bepaalde vragen te stellen, die zy moeten be antwoorden. Zy menen slechts op deze wyze daarvan een kleinig heid gewaar te kunnen worden. We laten hier ter oriëntering eens een vragenlyst volgen van een bekende Amerikaanse psychiater: VOOR HAAR. Eerst de vragen voor HAAR. Men kan de vragen beantwoorden met „Ja" of „neen" of (als men het werkelijk niet weet) de vraag onbeantwoord laten. 1. Uw man vertelt u een mopje, dat hy u al eens eerder verteld heeft. Doet u nu net of u de grap voor het eerst hoort? 2. U bent graag thuis maar hij is een liefhebber van kamperen. Wilt u het nu ook eens proberen of kamperen u wel bevalt? 3. Hy laat na het douchen altyd een verschrikkelijke rommel in de douchecel achter. Ruimt u de rommel op zonder hem er over te onderholden? 4. Hij heeft u op uw verjaardag een halsketting gegeven maar u vindt die ketting verschrikkelijk. Houdt u niettemin de ket ting en draagt u haar ook? 5. U hebt een kleine onenigheid gehad maar u zowel als uw man zyn er van overtuigd geiyk te hebben. Zult u de eerste zyn, die het weer goed maakt? 6. U vindt de beste vriend van uw man de vervelendste kerel op de wereld. Bent u, als hy op bezoek komt, toch aardig tegen hem en behandelt u hem als een graag geziene gast? 7. Als u 's avonds graag wilt uitgaan maar uw man zegt, dat hy moe is, biyft u dan thuis zonder de hele avond te mopperen en te klagen? 8. Hy heeft een grote hekel aan uw zilverkleurige ogenschaduw maar u vindt deze kleur prachtig. Bent u niettemin bereid deze ogenschaduw achterwege te laten om hem een plezier te doen? 9. U zou graag naar een grote bruiloft gaan waarvoor u een uit nodiging hebt ontvangen maar uw man vindt dit verschrik- keiyk. Wilt u er vanaf zien naar de bruiloft te gaan? 10. Hy vindt het ryden op een brommer geweldig maar u vindt er niets aan. Gaat u desondanks met hem mee als hy het leuk vindt? VOOR HEM. Nu volgen de vragen, die de man te beantwoorden krygt: 1. U bent erg moe na een zware dagtaak maar vraagt u uw vrouw, die de gehele dag aan huis gebonden is geweest, des ondanks naar een toneel- of bioscoopvoorstelling te gaan? 2. U vindt; dat een getrouwde vrouw geen dienstbetrekking moet aangaan hoewel uw vrouw het toch graag wil. Staat u het haar toe? 3. Zij heeft een hekel aan uw pyp. Schaft u de pijp nu af? 4. Zy breit een trui voor u maar u vindt die trui afschuweJyk. Draagt u de trui toch? 5. U houdt van vers voedsel maar uw vrouw geeft de voorkeur aan diepvries. Eet u zonder mopperen nu diepvriesgroente? 6. U bent een fanatiek aanhanger van een politieke party maar uw vrouw geeft de voorkeur aan een andere party. Laat u haar, zonder ruzie' haar gang gaan? 7. Zy kan zich een hulp in de huishouding veroorloven als u wat overuren gaat maken. Bent u hiertoe bereid in dit geval? 8. Zy wil vertellen, wat zy de afgelopen dag heeft gedaan en u wilt uw gemoed luchten over de toestanden op het kantoor. Luistert u eerst naar wat zy te vertellen heeft? 9. U houdt ervan af en toe de nodige grapjes te maken maar zy is daar niet van gediend. Laat u het nu om haar? 10. Zy wil haar haar een ander kleurtje geven maar u is daar tegen. Zoudt u haar toch haar gang laten gaan? DE UITSLAG. Indien u een bepaald aantal antwoorden onbeantwoord heeft ge laten en voor de rest ongeveer een geiyk aantal „ja's" en „neen's" dan valt er voor geen van beiden iets te klagen. Heeft de man tweemaal zoveel ja's als neen dan verlangt hy misschien meer naar een moeder dan een echtgenote en heeft de vrouw dit by de beantwoording van de vragen dan is zy meer een toegewyde slavin dan een echte vrouw. Tweemaal zoveel „neen" als „Ja": Man en vrouw nogal egocentrisch. Meer dan tweemaal zoveel „neen" als „ja": Man of vrouw houden teveel van zichzelf!

Leidse Courant | 1962 | | pagina 5