WMN24 op ejj^ dubbelgroot pak De avonturen van MICKEY MOUSE SNELFIX EEN-MEI OVER DE BERLIJNSE MUUR Weerbericht Mevrouw Van Brummen droeg leiding van Welfare-groep over aan mej. Slingerland 5v 3oct EERSTE STEEN GELEGD VOOR KERK VAN ST. JOSEPH OPIFEX Betogingen in Portugal Luidsprekers tegenover elkaar Het weer in Europa WOENSDAG 2 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT ALPHEN AAN DEN RUN Erepresidente van Rode Kruis-afdeling Gisteravond vond in het smaakvol versierde oefenlokaal van het Rode Kruis in het nieuwe gebouw aan de Hofzichtstraat een bijeenkomst plaats van de leden van de Welfare-afde ling, waarbij een aantal dames in verband met him tienjarige arbeid voor de afdeling op hartelijke wijze werden gehuldigd door de staf-func- tionaresse van het Rode Kruis, me juffrouw J. F. Meinster uit Arnhem. De leiding van de avond was in handen van de heer G. van der Neut, bestuurslid van het Rode Kruis. De leidster van de Welfaregroep, me vrouw C. van Brummen-Littooy, gaf een overzicht van de werkzaamhe den in de afgelopen tien jaar in het belang van de medemens in Alphen en omgeving verricht. Hulde bracht zij daarbij aan de oprichtster van de groep, mevrouw Van Eek die de ze herdenkingsbijeenkomst weer bij woonde en de talrijke dames, die dat prachtige zelfopofferende werk steeds zo krachtig hebben gesteund en verricht. Mevrouw Van Brummen deelde voorts mee, dat zij haar plaats als leidster aan een jongere heeft willen afstaan namelijk mejuffrouw R. Slingerland, die reeds tien jaar het Welfarewerk heeft gedaan. Ónderscheidingen. Mejuffrouw Meinster sprak vervol gens tot de dames, die reeds tien jaar het Welf are-werk met zoveel enthousiasme hebben verricht. Nooit werd een vergeefs beroep op de da mes gedaan als het ging om het hel pen van de medemens. Vervolgens reikte mejuffrouw Meinster de on derscheidingen en de daarbij beho rende oorkonden uit; het eerste aan de leidster, mejuffrouw Van Brum men, en vervolgens aan'haar opvolg ster, mejuffrouw R. Slingerland. De overige dames, die voor deze onder scheiding in aanmerking kwamen waren de dames J. Arlman, T. M. v. d. Berg-Hilbrands, M. Boot-Spreij, E. Bos-Huijsman, C. van Brummen- Littooy, W. M. Bij 1-Siereveld, M. J. van Eck-de Vrij, C. M. v. d. Pol, G. I. Pijpers-van Otterloo, M. de Ridder- Smit, H. Th. Slingerland en M. Spreij - Altona. Erepresidente. Namens het bestuur van het Rode Kruis afdeling Alphen sprak de voor zitter, de heer L. Spreij hartelijke woorden van de dank tot de schei dende leidster, mevrouw Van Brum men. Hij wees er op, dat het hoofd bestuur steeds met veel genoegen de activiteiten van de Welfare-groep heeft gade geslagen. Als dank voor haar werk bood hij mevrouw Van Brummen een fraaie zilveren brood- schaal aan. Hierna deed de heer Spreij de verheugende mededeling dat mevrouw Van Brummen tot ere presidente was benoemd van de plaat selijke Rode Kruis-afdeling. Vervolgens sprak mejuffrouw Meinster tot de scheidende en de nieuwe leidster. De eerste bracht zij dank en de laatste wenste zij veel succes toe, nadat zij haar had ge- installeerd. Mejuffrouw Slingerland wenste zichzelf toe, dat zij dezelfde steun van de dames zal mogen on dervinden als haar voorgangster. Dokter Pilon, leider van de Rode Kruis-colonne, sprak mevrouw Van Brummen nog hartelijk toe, waarbij hij een boekenbon aanbood. Nadat mevrouw Van Brummen nog dank had gebracht voor de vriendelijke Mejuffrouw Meinster (links) reikt de onderscheiding uit aan mevrouw Van Brummen (rechts). P. L. M. van der Mee en A. P. M. Arendonk; Johannes N. M., z.v. G. L. Nieuwenbroek en G. M. van der Meule; Johanna C. W. d.v. A. L. Hoogweg en C. M. van Meurs; Wilna A., d.v. K. T. Rinzema en A. D. Sie- besma; Johanna A. M., d.v. W. N. M. Blonk en H. C. L. van Santen; Petro- nella H. M., d.v. W. N. M. Blonk en C. L. van Santen. Ondertrouwd: N. M. Pieper te Den Haag en J. A. M. van der Pijl; W. G. van Leest en Th. A. M. van Wissen; S. Bergsma en K. J. de Waardt. Overleden: A. Matze, weduwe van P. Valster. Ondanks de enorme korting op elk pak is Ideaal-Persil toch voorzien van de kostbare spaaremmertjes. Waardevol voor U persoonlijk! Vraag een spaarkaart bij Uw winkelier of vereniging! woorden en de geschenken haar aan geboden bleef men nog enige tijd in gezellige stemming bijeen. Ideaal-Persil J9S groot pak verzorgt Uw was ideaal (Advertentie). LEIDSCHENDAM en met de vierde klassen bestond dit aandenken uit een herinneringsbe ker met een zakje oranje snoepjes. De leerlingen van de hogere klassen ontvingen het boekje „Oranje in zil ver". In de middag werden wedstrijden in ringsteken gehouden, eest voor ge wone fietsen en daarna voor brom fietsers. Ook hiervoor bestond geen grote belangstelling omdat na zoveel rustdagen allen weer aan de arbeid moesten. In de avonduren werd nog een fak keloptocht gehouden, welke een ein de vond op de speelweide achter het raadhuis, waar om ongeveer 21 uur door burgemeester Banning een vreugdevuur werd ontstoken. Het slot van de feestdag bestond uit een vuurwerk, eveneens op de speelwei de. Dit slot van de dag trok nog wel de nodige aandacht. Geboren: Rut, z.v. K. van Hen ten en B. Prinzen; Elisabeth M. J., d.v. Jongelieden, merendeels arbeiders, hebben dinsdagavond te Lissabon en Oporto tegen minister-president Sa- lazar gedemonstreerd, wat leidde tot vechtpartijen met de politie waarbij één persoon is omgekomen en 52 voor een medische behandeling naar ziekenhuizen werden gebracht. De betogers te Lissabon riepen „Weg met Salazar", „Wij hebben honger" en „Moordenaars". Zij be kogelden een politieauto met stenen en schoten op de politie. De orde strijdkrachten, die eerst getracht hadden de menigte met gummiknup pels en waterstralen te verspreiden, schoten later op de betogers. Twee politieagenten ei drie betogers lie pen schotwonder op. Volgens een regeringswoordvoer der waren de betogers in Oporto minder agressief dan die in Lissabon. Tegen middernacht laaiden de on geregeldheden ook in Oporto weer op. Hier moesten twintig mensen naar een zieken! is worden overge bracht. De politie hield hier talrijke mensen aan. In Lissabon zijn alle samenscholingen verboden. De voorlichtingsdienst van Portu gal he^ft de wanordelijkheden in de twee steden toegeschreven aan de communisten. De bedoeling was dat ook in talrijke andere plaatsen be togingen en wanordelijkheden zou den zijn, maar alleen in Lissabon n Oporto kwam het zover, aldus de woordvoerder. De betogingen waren bedoeld als protest tegen de inhechtenisneming van twee mannen, die worden be schuldigd van het organiseren van stakingen en demonstraties op 1 *nei. Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever Een miljonair heeft bij een voetbalpool in Engeland bijna 40.000 pond sterling (ongeveer 400.000 gul den) gewonnen. De 46-jarige Char les Dormer, eigenaar van een aantal garages en vervoersbedrijven, ver klaarde dat het meedoen aan voet balpools zijn enige hobby is. Op de feestdag van St. Jozef-Opi- fex is in Leidschendam de eerste steen gelegd voor de bouw van de aan S. Jozef toegewijde parochiekerk. De daaraan voorafgaande solemnele H Mis werd opgedragen door de vi caris-generaal van het bisdom Rot terdam, mgr Schaaper, ,-assisteerd door kapelaan A. Th. Harding als diaken en pater Dassen als subdia ken. Na de H. Mis begaf zich het groot aantal aanw' "gen, waaronder zeer veel heren geestelijken, naar de bouwplaats van de kerk, waar de avond tevoren reeds het kruis was geplant op de plaats waar het altaar komt te staan. Op deze plaats hield de vicaris-generaal een toespraak, waarin hij memoreerde, dat 300 jaar geleden een agrarische par- werd gesticht. Door de toename van de be volking was het noodzakelijk hier 'n tweede parochie te stichten waar voor door de bisschop de weleerw. heer A. A. J. Buys werd aangewezen. Na 5 jaar noeste arbeid is de bouw pastoor er ten slotte in geslaagd het zover te brengen, dat thans op plech tige wijze de eerste steen gelegd kan worden van een modern kerkgebouw. Op deze eerste steen staat inge- grift „Heer Jezus Christus, Zoon van de levende God, Gij zijt de hoeksteen van deze kerk". De vicaris-generaal sprak vervol gens zijn dank en grote waardering uit tot allen, die op welke wijze dan ook voor de bouw van de kerk het hunne hebben bijgedragen. Heel bij zonder dankte spr. bouwpastoor Buys, die met behulp van het kerkbestuur na jarenlang energiek werken het fi nanciële probleem tot oplossing heeft weten te brengen. Ook de parochie van St. Petrus en Paulus ontving 'n welgemeend dankwoord voor zowel de financiële als de morele steun, welke :'eze nieuwe kerkgemeenschap van pastoor Van der Kolk heeft ont vangen. Nr 't vervolgen, de oorkonde was getekend door de vicaris-generaal, pastoor Buys, het kerkbestuur en burgemeester H. Banning werd de kerkelijke plechtigheid voortgezet met de zegening van de hoeksteen, welke op de juiste plaats werd inge metseld, waarna de fundamenten met wijwater werden besprenkeld. Daarna hebben nog vele parochia nen een steentje gemetseld als teken dat ook zij aan de kerk hebben me- degebouwd. De kerk, ontworpen door architect H. C. van de Leur te Nijmegen en die gebouwd wordt door F. H. Geers te Voorburg, zal een dagkerk en een hoofdkerk hebben. De kerk zal om sloten worden door een nlein en aan de zijk-nten in glas worden opge trokken. De cirkelvormige kerk zal met een licht hellend dak worden afgesloten. Het priesterkoc- zal zeer ruim gehouden worden en komt be langrijk hoger te liggen dan de vloer van de kerk. Ook in het zijschip zal de vloer hoger komen te liggen. De pilaren in de kerk zullen zo slank mogelijk gehouden worden. VIERING KONINGINNEFEEST De viering van de koninginnedag heeft hier niet op de juiste dag plaats gehad maar is verschoven naar gis teren omdat het onderwijzend per soneel van de diverse scholen die tot 1 mei vakantie hadden, niet hun vrije dag (30 april) daarvoor wi'len op offeren. In de gemeenteraad is hiertegen wel geageerd maar er was geen ver andering in te brengen. Het feest, georganiseerd door de Wihelmina-vereniging, moest daar door naar gisteren verscho_n wor den en uiteraard was hiervoor niet veel publieke belangstelling. In de morgen hebben de kinderen een zanghulde gehouden voor het raadhuis, welke door de burgemees ter in ontvangst werd genomen. Op de scholen hebben de kinderen een blijvend aandenken gekregen. Tot In Berlijn hebben gisteren aan bei de zijden van de scheidsmuur 1 mei demonstraties plaats gehad. In Oost- Berlijn begonnen de feestelijkheden met een militaire parade op het Marx-Engelsplein, gevolgd door een optocht van partij- en jeugdorganisa ties. Op de officiële tribune zaten onder meer president Ulbricht en premier Grotewohl. Op het Westberlijnse Plein der Republiek demonstreerden 's ochtends ongeveer 100.000 West- berlijners onder het motto „vrijheid kent geen muren". De politie had uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen om te voorkomen, dat communisten uit Oost-Berlijn naar West-Berlijn kwa men. Burgemeester Brandt hield een re devoering waarin hij o.m. zei, dat één Russische glimlach nog geen voorjaar maakt, daarbij doelende op het in Washington gaande zijnd Ame rikaans-Russisch overleg over de kwestie Berlijn. De eveneens aan wezige generaal Clay sprak een kort afscheidswoord alvorens naar Ame rika te vertrekken. Hij geloofde dat Amerika zijn verplichtingen inzake Berlijn zal nakomen. Clay zei: geeft ons uw vertrouwen en wij zullen het waardig tonen. Beide toespraken, en ook die van bondspresident Lübke, werden door Oostduitse luidsprekerwagens ge stoord. Als tegenoffensief liet de Westberlijnse politie luidsprekerwa gens aanrukken die het verhaal de den van een Oostduitse legermajoor die onlangs naar het Westen is ge vlucht. op een gegeven ogenomt stonuen ei ^.ea weaiciijite iUiaopieKerwageiis eiK mei vjji miaspi c^cis icgeuuvei zeven oosienjke wagens mei ent zes luidsprekers. Unaamts net lawaai konuen ae redevoeringen goeu ue- luisierd worden. IN MOSKOU De viering van ae aag van de ar- be»a is gisicimotgen ie moskou oe- gonnen mei ae geoi untenjke mm- unre parade en een aenie van ae aroeiuwis op net noae riem. unacr leiding van premier (Jnroesjisjov iiauucii de öowjcweiuers piaais geno men op de triDune bovenop het L.e- mnmausoieum, vanwaar zij de voor- bijirekKeiiue troepen en aroeiaers ga desloegen. De verrassing van gisteren was de terugkeer van de vroegere president van de Sowjet-Unie Worosjiiov, in lborf atsenreven als „anti-partijman". De Sowjetnunister van Defensie, Malinov/ski, inspecteerde de troepen en hield daarna een rede, waarin njj zei, dat de internationale situatie de Sowjet-Unie dwingt alles m het werk te stellen om haar defensie potenti eel nog meer te versterken. Toen de diverse wapens voorbij- rolden, concludeerden Westelijke waarnemers snel, dat men mets nieuws te zien kreeg, maar de ver slaggever van Radio Moskou raakte opgewonden, toen er gemotoriseerde raaetwapens voorbijkwamen. IN PEKING In Peking zijn gisteren volgens het persbureau Nieuw-China demonstra ties, massabijeenkomsten en andere festiviteiten gehouden waaraan onge veer drie miljoen mensen deelnamen. Het grootste plein van de stad was versierd met grote protrettcn van Stalin, Marx, Engels, Lenin en Mao Tse-toeng, de voorzitter van de com munistische partij van China. De minister van buitenlandse za ken van de Chinese Volksrepubliek, maarschalk Tsjen Yi, hield een rede voering in Fekink. Het ideologisch geschil tussen de Sowjet-Unie en de Chinezen kwam wel zeer duidelijk tot uiting in het reusachtige portret van Stalin. (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ZELFDE WEERTYPE Aanvankelijk opklaringen, maar morgen weer veel bewolking en hier en daar enige regen. Zwak ke tot matige wind, in hoofd zaak tussen noord en west. Van nacht plaatselijk nachtvorst, morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als van- De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI sneeuw 9 STOCKHOLM 1. bew. 9 OSLO h. bew. 11 h. bew. 9 geh. bew. 11 zw. bew. 19 motregen motregen KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON KORT. geh. bew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. sneeuw zw. bew. onbew. onbew. regen geh. bew. zw. bew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. zw. bew. geh. bew. PUZZEL No. 536. Horizontaal: 1 gelogen kwaad, 5 pers. voornaamw., 6 radio omroep (afk.), 7 nauw, 9 wiel, 10 stok, 11 evennachtslijn, 13 telwoord, 15 bastaarduitgang, 17 bouwland, 19 voorzetsel, 21 boom, 22 provincie van Nederland. Vertikaal: 1 streep, 2 muzieknoot, 3 tijdrekening, 4 ontgonnen land 5 lidwoord, 8 platvis, 9 zuivere, 12 huis, 14 bijl, 16 rivier in Zwitser land, 18 ontkennig (spreekt.), 20 voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 535 Horizontaal: 1 pak, 4 b'k, 7 arak, 8 do, 9 til, 10 gom, 11 aker, 14 ode. 15 eend, 17 ten, 19 dom, 21 ar, 22 Vere, 23 tel, 24 las. Verticaal. 1 pat, 2 aria, 3 kalkoen, 5 ido, 6 komma, 10 grendel, 12 Ede, 13 patat, 16 Dora, 18 ere, 20 mes. PU/iVT „Ik zal blij zijn, als u weer thuis komt, mama. Van papa zie ik de laatste tijd ook niet veel meer!" Een Deense geleerde in dienst van de Australische dienst voor we tenschappelijk speurwerk, dr. Paul Kansen, heeft boter in poedervorm voor de handel gemaakt. Volgens dr. Hansen kan deze boter gebruikt wor den voor het bereiden van alle maal tijden waarvoor anders gewone bo ter wordt gebruikt. Boter in poeder- vorm kan in warme landen voor on bepaalde tijd worden bewaard, al dus Hansen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3