joy KIJK... hoe vlot en sportief! Peek&Cloppenburg „Dag Protocol" op het avondfeest in het Concertgebouw te Amsterdam Programma zilveren huwelijksfeest voor woensdag DINSDAG 1 MEI 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 SIETO HOVING STAK DE DRAAK MET TITELS door Wim Hornman Uiterlijk zag het er misschien uit als bij elke gala-avond. En toch was het anders in het Concertgebouw tij dens het avondfeest, dat gisteren door de gemeente Amsterdam aan het Koninklijke zilveren paar werd aan geboden. En wij kunnen dit weten, want we waren in rok en mijn vrouw in avondtoilet tussen de zeshonderd gasten. Verbaasd en verwonderd lie pen we door een tropisch oerwoud van de ingang tot de zaal en toen we daar binnentraden konden we onze ogen niet geloven. Het dak van het gebouw werd gevormd door brede linten stevig zilverpapier. Het po dium was herschapen in een bloe mentuin, zo onuitsprekelijk mooi, dat we ons in een complete bloemenhof waanden. Achter een waas van tulen nylon, bespoten met romantische voorstellingen, zat 't Metropole-ork. en daarboven was een hemel ge maakt, die achteraf een filmscherm bleek te zijn. Tegen tien uur kwamen de gasten van het paleis binnen en nu was het mr. Piet Mijksenaar die het podium beklom en zich richtte tot de autori teiten, die hij kort tevoren nog „on derontwikkeld" had genoemd wat sa menzang betrof en zo waar hij kreeg het voor elkaar om de minister-presi dent, minister Duns, Zijlstra, Cals Klompé en alle anderen het wel komstlied te laten repeteren. Vrijmoedig Toen over half elf de koningin, de prins, de prinsessen en het gevolg hadden plaatsgenomen, burgemeester Van Hal de vele geschenken had overhandigd, besefte iedereen, dat deze avond eigenlijk heel informeel was. Het protocol, dat 's middags al in het water van de Aemstel was ge vallen, toen de koningssloep moest wachten voor een niet geopende brug, die tegen alle voorschriften niet openging, was er iets gebeurd en dat zette zich deze avond voort. Sieto Hoving, die vijf minuten lang een conference zou houden, maar door bleef gaan tot een kwartier, liet de koninklijke gasten hartelijk lachen. Hij begon met de draak te steken met allerlei titels en vroeg zich af of er misschien na alle hooggeboren, weledelgeboren, hoge-, welle- en zeer-eerwaarde heren nog gewone dames en heren in de zaal waren en mocht dit zo zijn, dan meende hij er toch goed aan te doen om s.s.t.t. ach ter hun naam te plaatsen, want je kunt immers nooit weten. Hij vertel de het vorstelijk paar, dat zijn praat je door de Binnenlandse en Buiten landse Veiligheidsdienst, de Rijks voorlichtingsdienst, het Gemeentelijk Bureau van Voorlichting en de Ne derlandse Consumentenbond was goedgekeurd. Hij legde er de nadruk op, dat hij burgemeester Van Hall had beloofd om niet over Ro>y of Lexington te spreken, omdat je de tering naar de nering moet zetten. Hij vertelde de aanwezigen dat de prins van de pers geen kwaad wist en meende dat het tegen het protocol was om over zelfbeschikkingsrecht van Mokem te spreken. Deze heerlijke vrijmoedigheid te kende de hele avond en toen tegen het middernachtelijk uur de koningin en de prins ons op enige meters pas seerden zagen wij hoe vermoeid, maar toch ook hoe bly de koninklijke gasten waren. Want ondanks de zeer kostbare versieringen, de blinkende uniformen, de stijlvolle aankleding van de zaal, was de avond in 't Con certgebouw eigenlijk zeer informeel geweest. Informeel ook toen de hoge gasten waren vertrokken en wij mi nister Duns ontdekten bij de prach tige hoorn des overvloeds, waarvan minister Cals al een beetje afgesnoept had, een prachtig stuk werk van de koks, die het koude buffet verzorg den. Hier ontmoetten oude bekenden el kaar. Hier botste je als journalist op tegen minister Zijlstra en wist je dat deze dag eigenlijk helemaal in het teken had gestaan van hetgeen Sieto Hoving by het einde van zijn confe rence had gezegd: „Dag protocol!" Koningin, prins, prinsessen, minis ters, ambassadeurs, maar ook de ge wone man zonder onderscheidingen of ordelinten, de s.s.t.t. hadden feest gevierd in een zaal als een sprookje. DRINK SINAS gezond en/&ZAt4 lekker Nozemherrie in Barneveld Opnieuw is het in Barneveld za terdagavond rumoerig geweest we gens het niet doorgaan van de Oran jefeesten op 30 april. Om half een 's nachts maakte de plaatselijke poli tie, versterkt door manschappen van naburige gemeenten, met charge met gummiknuppels een einde aan het relletjes schoppen van honderden jongelui uit Barneveld en omgeving. De publieke belangstelling was groot, doch passief. In de buurt van het kruispunt Nieuwstraat-Oude Markt - Jan van Schaffelaarstraat sneuvelden een caféraam en een telefooncel. De straten werden op verschillende pun ten opengebroken. Naar mening van ooggetuigen betrof het hier „ordinai re nozemrelletjes" en geen behoorlij ke betoging tegen het conflict tussen B. en W. van Barneveld en de Oran jevereniging als gevolg waarvan geen feestelijkheden op Koninginne dag werden gehouden. Gewoon Dat leerde ons deze dag. Toen het protocol in het water van de Aemstel viel was dit eigenlijk symbolisch, 't Zilveren bruidspaar zag het gaan en zij waren de eersten die in de ko ninklijke sloep de onderkant van een brug hebben gezien. Het protocol keerde niet meer in zijn volle ge strengheid terug. Daarom werd dit een sprookjesdag, groter dan het sprookje van het schitterende vuur werk. „Het was zo gewoon", zei een man met zijn hele borst vol onderschei dingen tegen een ander, die er nog meer had. „Zo heerlijk gewoon. Ik wist niet dat het nog kon." En de ander antwoordde: „Een stukje pro tocol minder en een stukje spontane- iteit meer. Het protocol is dan tot zyn juiste proporties teruggebracht. Leve het protocol." Toen de minister en alle anderen hun hymne aan het zilveren bruids paar zongen was het eigenlijk al zo ver. Want ministers plegen in het openbaar het volkslied te zingen en dat heeft gisteravond in het Concert gebouw helemaal niet geklonken, omdat het zo heerlijk onder ons was, ondanks de flonkerende diademen, ondanks de briljanten, de diamanten, de luisterrijke avondtoiletten, de ambtscostuums, de ordelinten. Want onder die onderscheidingen klopte 't hart van een volk, dat dit zilveren bruiloftspaar op de handen draagt en dit ook in deze sfeer eens spontaan wil uiten. En daarom zijn wij blij, dat we dit hebben kunnen meema ken en willen wij het wel duizend maal nazeggen: „Dag protocol!" Minnehandel in Limburgs dorp weer succes De jaarlijkse Mei-minnehandel in het Limburgse Susterzeel, waarbij de eerste dansen oj het mei-bal bij opbod worden verkocht, is een door slaggevend succes geworden voor de dochter van de dorpskastelein. In totaal 62 jongedochters tussen de 16 en 82 jaar zijn ditmaal aan bod geweest voor 70 gegadigden uit het 1200 zielen tellende dorp. Buiten aanwezigheid van de vrouwen zijn de biedingen gedaan. De oudste, mej. Getrud Peters, bracht achttien gul den op, de meest omstreden buit was de ravenzwarte, twintig-jarige Rita Meyer. Zij werd „afgemijnd" op f 112.-, de veiling heeft in totaal on geveer vierhonderd gulden opge bracht. 'n Gedeelte hiervan wordt be steedt aan het mei-bal dat wordt ge organiseerd door de plaatselijke voetbalclub. De 20-jarige technicus Hans Rut ten zal met voor dat ogenblik „zijn" Rita de officiële mei-koningin, het bal openen. Deze vorm van Mei-Minnehandel in Susterdeel is aan het begin van deze eeuw ontstaan. Men zegt, dat het doel was schuchtere jongeman nen een kans te geven hun stil- en Hazewind regenjassen. du# sterk èn sportlef. In prachtige Hawiflex changeant poplin, water- afketsend. Voering: half serge, half fantasie. O Jaar ^6 Terlenka pantalons, 55/45 Smal model zonder omslag. Modern midden-grijs en nieuwe multicolours. 21.75 Ha... Hazewind anoraks. Prima waterafstotend. Hawiflex poplin in donkerblauw. Kijk... rits op zakken. Leukl 6 jaar in kampsterke gabardine. In heel wat „stoere" tinten. kleine stijging per (Advertentie) teerbeminden eens onverwacht in de armen te sluiten. Inderdaad zijn de veiilngen nogal een op trouw-partij- en uitgelopen. De meikoningin 1961 Eva Schuls (20 f 85) is echter nog steeds ongetrouwd en ook niet ver loofd. Veehandelaar aangehouden: 50 mille verduisterd? De politie in Alkmaar heeft de 45-jarige veehandelaar C. S. uit Alk maar aangehouden en in bewaring gesteld. Hij \yordt ervan verdacht een bedrag van 50.000 gulden te heb ben verduisterd ten nadele van een Amsterdamse firma voor wie hij vee kocht en verkocht. S., die al enkele maanden niet meer op de markt ver scheen, verhandelde ook vee voor verscheidene andere relaties. De po litie verwacht, dat deze relaties even eens aanklachten tegen S. zullen in dienen. Soekarno looft de vriendjes Maandag heeft president Soekarno openlijk „de organisatorische be kwaamheid en de toenemende kracht" geprezen van de communis tische partij in Indonesië. Hij deed dit in een zonder pre cedent zijnde toespraak van een half uur in de slotvergadering van het zevende nationale congres van deze partij. Tot nu toe had Soekar no er zich van onthouden, aanwe zig te zijn bfj de nationale congres sen van andere belangrijke politieke partijen sedert de reorganisatie van het stelsel van Indonesische politie ke partijen in het begin van 1961. Onder een daverend applaus betuig de Soekarno zijn erkentelijkheid voor „het heilzame aandeel in de nationa le worsteling" van de communisti sche partij, die, zei hij, in minder dan drie jaar haar ledental had zien stijgen van 150.000 tot 2 miljoen. AANSLAG OP ULBRICHT Het Westduitse blad „Bildzeitung", dat een oplage heeft van meer dan 3,5 miljoen exemplaren, meldde de zer dagen op de voorpagina, dat Wal ter Ulbricht, de leider van de com munistische partij in Oost-Duitsland, op het nippertje was ontsnapt aan 'n aanslag in Tsjecho-Slowakije. Onbekenden zouden vrijdag een rijtuig van een trein beschoten heb ben, die van Praag naar Karlsbad reed. In dat rijtuig zat Ulbricht. Een woordvoerder van de Oost- duitse regering heeft het bericht „on gelooflijk onbeschaamde laster" ge noemd. De Amerikaanse luchtmacht heeft zaterdag van de luchtbasis Van- denberg in Californië een geheime satelliet gelanceerd. iDt is de vierde geheime militaire satelliet, die de luchtmacht binnen 10 dagen de ruim te heeft ingeschoten. De kunstmaan is in een baan om de aarde gekomen. Ook morgen (woensdag) wacht het koninklijk zil veren paar met zijn vele gasten wederom een druk bezet programma, nl. de grote receptie in De Keu kenhof te Lisse en de spe levaart met de Oranje, 't vlaggeschip van de Stoom vaartmaatschappij Neder land. Om 12 uur vertrekt de koninklijke familie met de gasten in een drietal autobussen naar de Keu kenhof, waar men om 10 minuten voor een hoopt aan te komen. Hier zal de voorzitter van de Keuken hof en burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, de koninklijke fa milie begroeten en zullen een aantal meisjes in oud- Nederlandse klederdracht bloemen aanbieden. Om half drie, na een lunch, zal het hoge gezelschap de tentoonstelling bezichtigen terwijl om kwart voor drie koningin Juliana, prins Bernhard en de vier prin sessen een aantal Neder landse gasten zullen ont vangen. Om half vier ver trekken de vorstelijke gas ten wederom naar Am sterdam (Amstelhotel), 't koninklijk paar en de prin sessen vertrekken om half vijf naar het koninklijk paleis te Amsterdam. Kwart over zes /ertrekt de koninklijke familie naar het m.s. Oranje, dat ge meerd ligt aan de Suma- trakade in Amsterdam -'n vandaar om 7 uur naar IJmuiden zal vertrekken. Tijdens de vaart op het Noordzeekanaal zal wor den gedineerd. Om half tien komt de Oranje in IJmuiden aan en zal daar een tweehonderdtal stu denten opnemen, waarna om 10 uur een bal aan boord zal beginnen. 's Nachts om ongeveer 3 uur wordt het schip na 'n korte zeetocht weer in IJmuiden terugverwacht en vertrekt de koninklij ke familie naar het paleis Soestdijk en haar vorste lijke gasten naar het Am stelhotel in Amsterdam. In de loop van donderdag morgen vertrekken de gas ten uit het Amstelhotel naar Schiphol. HOLLANDS MOOISTE De 20-jarige verkoopster Rina Lodders uit Haarlem is' Hollands mooiste meisje, Dat heeft een inter nationale jury in de nacht van zon dag op maandag beslist, nadat 17 kandidaten voor de titel miss Hol land 1962 in het Amsterdamse Ca sino aan haar en de blikken van on geveer 200 toeschouwers waren voor bij getrokken. Rina's vrienden had den het zo gewild, want als zij de verkoopster met het donkerbruine haar in een Haarlemse damesconfec tiezaak niet hadden overreed eens een keer mee te doen aan een „miss"-verkiezing, was het nooit zo ver gekomen. Op 28 mei a.s. vertrekt zij naar Beiroet om mee te doen aan de ver kiezing voor Miss Europa. H. MIS IN DE BOSSCHE VEEMARKTHAL Tegen illegale radio De Zweedse regering zal binnen kort bij het parlement e a wets voorstel indienen tot h verbieden van iMegale radio-r'tzendingen. Deze maatregel is in d eerste plaats gericht tegen de uitzendingen van de commerciële zender „Radio Nord", die het gehele etmaal door in de lucht is met uitzendingen van nieuws en lichte muziek vanaf een schip even buiten de Zweedse terri toriale wateren ter hoogte van Stockholm. De Deense regering heeft reeds eer der een soortgelijk wetsontwerp bij het parlement ingediend en de Finse en Noorse regeringen zullen naar ver wacht wordt dit voorbeeld spoedig volgen. Een wervelstorm heeft in de Amerikaanse staat Illinois slachtof fers geëist en veel materiële schade aangericht. In Rantoul stortte het dak van een „supermarkt" in, waar door volgens de politie twee mensen om het leven kwamen. Op de nabij gelegen luchtbasis Chanute werd zware schade aangericht. Vandaag start negende SUS-actie Vandaag begint de negende SUS- actie ten bate van de „Stichting Ka tholieke Noden". Op 27 mei a.s. zal de actie worden beëindigd en ver wacht men een opbrengst van min stens 1.200.000 gulden. In het tijdvak van 611 mei worden 3.300.000 SUS- kranten gratis huis-aan-huis ver-' spreid. Aan deze krant zijn voor ruim 27.000 gulden gratis prijzen verbon- Z Em. kardinaal Alfrink heeft zondag in de Bossche Veemarkthal een Mis opgedragen voor de deelnemers den. Radio-uitzendingen, betrekking aan de Pax Christi-voettocht. De bijgaande foto geeft een overzicht weer tijdens de plechtigheid. hebbende op afwijkingen aan de krant verbonden, zullen plaatsheb ben op 13 mei over radio Luxemburg van 9.15 tot 10.00 uur en van 11.00 tot 12.15 uur; voorts via Hilversum (KRO) van 21.30 tot 22.00 uur. Op 17 mei is de geldigheid van de krant verstreken. De loten kosten 1 gulden per stuk. Er is voor 250 000 gulden aan prijzen (o.a. 25 auto's, scooters, tv-ontvan- gers en naaimachines). Door middel van radio-uitzendingen (laatste avond ook via tv) zullen 5 bekendmakingen plaatsvinden op 29 mei, 2, 3, 5 en 8 juni. Tijdens deze uitzendingen zul- prijzen worden bekend gemaakt. VRAAG UW WINKELIER OF GIREER NO. 1961 SUSLOTEN f 1.- PER STUK

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4