Waterstofbommen tegen de stralingsgordel ORAN BEZET DOOR POLITIE EN MILITAIREN deC, Koningssloep moest vlag strijken voor gesloten brug 7WIN! jemtelw inlaw! DINSDAG 1 MEI 1962 25ste JAARGANG No. 15.614 D' t J F J M KOENS BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tassen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w„ 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p. 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Waterstofbommen over de Grote Oceaan Nieuwe kernproeven van Amerika De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft maandag bekendgemaakt dat in juni of juli in de omgeving van het eiland Johnston in de Stille Oceaan op grote hoogte drie kernontploffingen teweeg gebracht zullen worden. Eén der explosies zal, naar men verwacht op 800 km hoogte ge schieden. De flits van deze proef zal wellicht op duizenden kilometers af stand te zien zijn. In wetenschappelijke kringen in Washington is men van oordeel, dat de ontploffing op 800 km hoogte misschien een tijdelijke storing in het magne tische veld rondom de aarde teweeg zal brengen, waardoor deeltjes van het binnenste deel van de zogenaamde Van Allen-stralingsgordel in de damp kring terecht zullen komen. (De Amerikaanse geleerde Van Allen ontdekte indertijd, dat er om de aarde een gordel van dodelijke stralingen ligt). Het doel van deze explosie zou zijn, een grote wolk elektronen te doen ontstaan, waardoor in militair opzicht nuttige radio-verbindingen met hoge frekwentie over een groot gebied worden verstoord. Dit zal één van de proeven zijn, die volgens president Kennedy worden genomen om vast te stellen, welke gevolgen een aanval met kernwapens zal hebben op het vermogen van de Ver. Staten om stand te houden en terug te slaan. VERNIETIGING VAN VIJANDELIJKE RAKETTEN OP HONDERDEN KILOMETERS HOOGTE Volgens de commissie voor kern energie zullen twee van de drie ont ploffingen een kracht hebben, die beneden éér megaton ligt. Eén van deze proeven zal op „tientallen kilo meters hoogte" worden genomen en de andere od „honderden kilometers hoogte". De derde explosie zal van de megaton-klasse zijn en plaats vin den op een hoogte van enige hon- Uit ons grote assortiment sportkombinaties: Terlenka pantalon met kolbert in home spun tweed. Zorgvuldig op elkaar afgestemde kleuren. Kolbert 58.— Pantalon 39.75 derden kilometers. De commissie voor kernenergie deelde tenslotte mee, dat de proe ven ongeveer vier dagen tevoren zul len worden aangekondigd, opdat des kundigen het resultaat kunnen on derzoeken. Ook de directeur voor het weten schappelijk onderzoek van het Ame rikaanse ministerie van defensie, Brown, heeft meegedeeld, dat de ver enigde Staten in de huidige reeks kernproeven in de dampkring ver scheidene waterstofbommen op een hoogte van verscheidene honderden kilometers tot ontploffing zullen brengen. Brown zei in een vraaggesprek met journalisten voor de televisie, dat de ze ontploffingen in de ruimte het mogelijk zal maken na te gaan in hoeverre dergelijke ontploffingen elektronische verbindingen ontwrich ten. In antwoord op een vraag zei hij, dat een ander doel van de proeven is het vergaren van gegevens voor een program van raketten tegen raket ten. Volgens Brown mag men bij deze proeven op verrassingen rekenen. Hij zei echter niet wat voor verrassingen dit zouden zijn. ACTIE VAN PACIFISTEN Het Amerikaanse comité voor niet- geweldige acties heeft president Kennedy en minister-president Chroesjtsjoy er vandaag van op de hoogte gesteld, dat het van plan is op 20 mei een vaartuig naar het gebied van de Amerikaanse kern proeven in de dampkring te zenden. Het comité van pacifisten deelde mee, dat het vaartuig, dat naar het proefterrein in het Stille Oceaange- bied zal gaan, in aanbouw is en een bemanning van drie personen zal krijgen. Het krijgt de naam „Every man". In de boodschap aan Chroesjtsjov wordt nog gezegd, dat het comité ook zal protesteren als de Sowjet- Unie tot een hervatting van kern proeven zou overgaan. De Amerikaanse regering heeft maandag in een nota, waarin zij ant- wordt op Japanse protesten over het hervatten van de proefnemingen met kernwapens, verklaard, dat zij bereid is deze proeven „onverwijld te staken, wanneer de Sowjet-Unie zich in afwijking van haar tot nu toe ingenomen standpunt, bereid ver klaart een overeenkomst tot het ver bieden van dergelijke proeven te be sluiten". „RILSAN" ANKLETS Sterk als nylon zacht als wol. PER 2 PAAR 4?5 Per paar J*5 Koninklijke invasie op Schiphol en in het Amstelhotel Onderdrukking van de O.A.S. van uit de Europese wijken de Alge rijnse centra zouden binnendringen, terwijl panter wagens en infanterie- troepen van het Franse leger stadscentrum bezetten om een eirlde te maken aan het optreden van ge motoriseerde OAS'ers, die tot dus ver regelmatig de stad doorkruisen. Alle auto-verkeer in het centrum van Oran is verboden. De troepen hebben opdracht op elk voertuig, dat het verbod overtreedt, te schie ten. Hoogstraat - Leiden OAS-leden hebben maandag te Al giers bij vijf overvallen, onder meer op postkantoren en een bank, een bedrag van een kleine honderddui zend gulden buit gemaakt. Ook de aanslagen duurden voort. Maandagavond hadden elf Algerijn se inwoners van Algiers tengevolge hiervan het leven verloren, terwijl er drie werden gewond. In de West-Algerijnse havenstad Oran hebben militairen maandag een kordon getrokken rondom een dis trict, dat als een bolwerk van het geheime leger wordt beschouwd. Po litie verrichtte in elke woning huis zoekingen. Het centrum van Oran is zondag j.l. bezet door politie en militairen, die onder meer over pantserwagens beschikken. HET VREEMDELINGENLEGIOEN Ongeveer 500 man van zowel uit Fransen als Algerijnen bestaande bin- Het vreemdelingenlegioen heeft nenlandse strijdmacht vormden een maandag in zijn hoofdkwartier te afscheiding tussen de Europese en Sidi bel Abbes een parade gehouden Algerijnse stadswijken, om te ver- ter herdenking van de roemruchte (Advertentie) hinderen, dat de OAS commando's slag, die het 99 jaar geleden in Ca in het ongeveer tachtig kilometer ten zuid-westen van Oran gelegen Temoetsjent hebben Fransen maan dag vanuit een auto met machinege weren op een menigte Algerijnen ge schoten, hetgeen aan vijf Mohamme danen het leven kostte, terwijl er zeventien werden gewond. Een woe dende menigte Algerijnen trok daar op door de Europese wijk van de stad en doodde drie Fransen, terwijl er één werd gewond. Het noordelijke en het centrale deel van Japan zijn maandag door een aardbeving getroffen. Een man kwam om het leven door het omval len van een muur en 85 mensen lie pen verwondingen op. Van elf hun ner is de toestand ernstig. Op drie plaatsen werd het spoorwegverkeer ontwricht. Voorzorgsmaatregelen in Argentinië In Buenos Aires en omgeving zijn vandaag, op de eerste mei, ongeveer dertigduizend man politie, militairen en mariniers op de been om even tuele wanordelijkheden te voorko men. Er mogen vandaag geen openbare betogingen worden gehouden. Bio scopen en restaurant zijn als gebrui kelijk in Argentinië, gesloten. De Peronisten onder meer gou verneurs van provincies en honder den leden van provinciale- en ge meenteraden die bij de verkiezin gen van achttien maart jl. zijn ge kozen, hadden één mei hun posten moeten innemen. Op aandrang der Argentijnse militaire leiders zijn deze verkiezingen echter, als gemeld, on geldig verklaard. De leiders der Pe ronisten hebben verklaard, dat de gekozenen geen moeite zullen doen om hun functies toch t<_ gaan uit oefenen. Zij zullen wel wettelijke stappen ondernemen tegen het rege ringsbesluit, waarbij de verkiezingen ongeldig worden verklaard, omdat volgens hen in strijd is met de letter en geest van de grondwet. Ook zullen plechtigheden met een zinnebeeldig karakter in gebouwen van partij en van het door Peronisten geleide vakverbond worden gehouden. merone, in Mexico, met de rug tegen de muur leverde. De parade was slechts van korte duur en zij was een flauwe afspie geling van het schouwspel, dat zij anders elk jaar biedt. De inwoners van Sidi bel Abbes vrezen, dat dit wel eens de laatste parade van het roemruchte vreem delingenlegioen kan zijn geweest. TRADITIE WERD WREED DOORBROKEN De 144 jaar oude vergulde Koningssloep dreef gistermid dag, aan stuur- en bakboord bij kans blozend, hulpeloos op de Amstel met aan boord ons zil veren vorstenpaar. De vaart van koningin en prins en de prinsessen was een statige, luid bejubelde zegevaart geweest door de grachten en men ste vende langs de opeengepakte Amsterdammers op de Amstel - kaden op het einddoel aan: het Amstelhotel. Overal gingen de Amsterdamse bruggen als een ere-saluut open voor het konin klijk vaartuig, zoals dit be taamt, wanneer een koninklijk varensgast een brug nadert. Nooit nog was een vorstelijk persoon onder een gesloten brug doorgevaren. Deze traditie werd gisteren evenwel wreed doorbroken, want er was niemand om de Nieuwe Amstelbrug bij de Ceintuurbaan open te draaien toen de Koningssloep plechtig wiekend met de riemen nader de. Drommen mensen stonden op het middengedeelte, dat opengedraaid moest worden. Ie dereen stond of zat met de handen in het haar: politie agenten op de brug verdreven de menigte, maar dit hielp niet; de commandant van de Ko ningssloep zag zijn scheepje op de wind voor de brug afdrij ven onder de meedogenloze blikken der menigte. Van de Berlagebrug werden in allerijl brugwachters, naar de Nieuwe Amstelbrug (die geen eigen brugwachters heeft) gebracht in een 5 x 8-wagen. De auto kon bijna niet door de mensenmenigte heen en de brugwachters werden ontvan gen met boze blikken en op merkingen, „omdat zij hadden zitten te slapen, toen de brug open moest." Er was geen in stantie die raad wist met dit be treurenswaardig incident. De brugwachters hadden geen op dracht ontvangen, de politie wist niet, dat de koningin niet onder een gesloten brug mag doorvaren en de Kon. Marine dacht, dat zy alleen maar hoef de te varen en dat alle regelin gen bij de gemeentelijke instel lingen berustten. Inmiddels nam de sloepcom mandant een moeilijke beslis sing: hij liet de vlag met be hulp van prins Bernhard strijken en de sloep kroop traag het donkere gat van de brug binnen. Bij het Amstelhotel kreeg de commandant een ste vige handdruk van de prins; een handdruk, die begrip uit drukte en die veel goedmaakte. Nimmer tevoren zijn op onze natio nale luchthaven zoveel gasten van koninklijke bloede op één dag aange komen, als op deze overigens wei nig zonnige eerste meidag. Om 10 uur vanochtend opende prins Aschwin, de broer van prins Berhard, de rij van koninklijke gas ten, die zijn uitgenodigd ter bijwo ning van het 25-jarig huwelijksfeest van ons koninklijk paar. Hij arriveer de met een KLD/L DC-8 uit New York, samen met zijn echtgenote, prinses Simone. Hij werd verwelkomd door de adjudant van de koningin, lui tenant-kolonel jhr. mr. M. W. C. de Jonge en door de heer J. W. Slote- maker, die namens de KLM het prin selijk paar welkom heette. Met hetzelfde toestel arriveerde ook graaf Bertil Bernadotte uit Zwe den. Kort na nalf twaalf, toen heel Schipnoi in ai wachting was van de komst van prinses Margaretha van z.weden, aaaiae de vorstelijke sfeer pas echt over de iuchtnaven. üp het platform stond een erewacht van de ivoninkiyite .viarcnaussee opgesteld en honderden toeschouwers verdrongen zich op de banustrades om een glimp van de prinses te kunnen opvangen. Om kwart voor twaalf landde net toestel van de SAS uit Stockholm. De prinses verliet ais eerste het vlieg tuig. Onder aan de trap werd zij verwelKcmd door de Zweedse am bassadeur, de heer C. Brynolf J. Eng, d,e grootmeester van het huis van koningin J. J. L. baron van Lynden, de dame du palais L. A. J. baronesse de Smeth, geooren barones se van i'allandt en de adjudant van de koningin, luitenant-kolonel jhr. mr. M. W. C. de Jonge. Met een boeket bloemen in de arm wandelde de slanke prinses, gekleed in een lichtgrijze mantel en een iets don kerder getinte grijze hoed, tussen de brede erehaag der marchaussee naar de ICA-hal, waar de hofauto gereed stond. Aanvankelijk zou prinses Marga retha samen met het Deense konings paar naar Schiphol reizen, doch naar bekend hebben de koning en de ko ningin van Denemarken het bezoek moeten annuleren in verband met het overlijden van een nicht, gravin Alexandra Castell-Calstell. IN HET AMSTELHOTEL Tegen het middaguur waren al ve le hoge gasten voor het zilveren brui loftsfeest in het Amstel-hotel aange komen. Niet allen waren echter per vliegtuig naar Nederland gereisd. Zij, die van Schiphol kwamen, werden vanaf de luchthaven door mo. morrijders van de rijkspolitie van het Koninginnedag in Hollandia Namens de inwoners van Ned. Nieuw Guinea heeft gistermorgen op een openbaar gehoor op de verjaar dag van de koningin in het receptie- paviljoen van de ambtswoning van gouverneur Platteel, mr. Sollewijn Gelpke, de voorzitter van de Nieuw Guinea-raad, de gouverneur toege sproken. De heer Sllewijn Gelpke zei on der meer, dat nem dit jaar, bij het aanbieden oer geiuxwensen, de vrees bekruipt „dat net accent van het zelf- bescniKKingsrecht der Papoea's lang- zaam-aan verschuift van de geest naar de letter". Na de tegenslag in de VN aldus de voorzitter verder waar niet de gehoopte tweederde meerderheid werd bereikt, is snel een psycnologisch offensief van in- donesië gevolgd, dat met dreigende taal en een doorzichtige leugencam- pagne slechts beoogt, de wereld te chanteren met een „explosieve situ atie". De politieke hemel ooven West- Papoea „waarvan ik het vorig jaar kon zeggen dat zij wat was opge klaard, is thans weer zwaarbewolkt". Het kan vervolgde mr. Sollewijn Gelpke onmogelijk worden ont kend, dat boven net vroegere isole ment van dorpen en stammen uit, een volk is gegroeid, dat weet wat het wil, maar dat ook weet, wat het niet wil. Overal in het land wordt gepro testeerd tegen een overdracht van het bewind, waarbij de vrije keuze van de bevolking illusior zou worden. „Daarom wenden wij ons vandaag tot Uwe Excellentie, met een beroep op het geweten van ieder, die er toe kan bijdragen, dat het zelfbe schikkingsrecht onverkort 2al wor den gerespecteerd, opdat het niet door er de onmisbare waarborgen aan te onthouden tot een lege vorm zal verkommeren. Wij doen dit beroep niet alleen in het belang van de Papoea, doch omwille van alle volkeren, wier toekomst door. middel van zelfbeschikking zal worden be paald." „Vandaag worden overal in het koninkrijk gelukwensen aangeboden, maar in geen ander deel van het ko ninkrijk zal daaraan met zoveel in nigheid de bede worden verbonden, dat zij nog lang voor ons behouden zal mogen blijven". Amsterdamse bos naar de gemeente grens van de hoofdstad begeleid, waar motorrijders van de Amster damse politie gereed stonden om de gasten via Amsterdam-Zuid naar het hotel te escorteren. Op de gehele rou te van Schiphol naar het Amstelho tel reden bovendien radiowagens van de rijkspolitie en de hoofdstedelijke politie om van minuut tot minuut de positie van de buitenlandse gasten te melden. Op deze wijze kon een onge stoorde tocht worden bewerkstelligd. Koningin opgetogen over massale receptie „Duizendmaal dank, het was geweldig", liet koningin Julia na gisteravond aan dr. J. Ga- jentaan, de voorzitter van het Amsterdamse Oranjecomité, weten, nadat hij de vorstin het tijdens de rijdende en varende receptie samengestelde recep- tieboek had overhandigd. Over het incident met de konings sloep voor de gesloten nieuwe Amstelbrug had zij niets ge zegd. N.V. Tab.ksfabriek GrunoNijkark Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Aanhoudend koud Van Groenland tot Zuid-Engeland treffen we nog steeds een gebied met hogeluchtdruk aan. Weliswaar nam dit boven de Britse eilanden iets in betekenis af, en verplaatste de kern ervan zich naar IJsland, maar het bleef boven West-Europa een koude noordelijke luchtstroming in stand houden, waarin de temperaturen overdag nauwelijks boven de 10 gra den komen. In de afgelopen nacht heeft het bijna overal in binnen land gevroren, op enkele plaatsen zelfs 4 graden. In de noordelijke stroming kwam vanmorgen een frontensysteem na derbij, waardoor de bewolking toe nam. De kans op zware nachtvorst is daardoor in de komende nacht niet groot. Overdag komt er in de temperatuur echter niet veel verandering. Het frontensysteem zal slechts enkele on betekenende buitjes veroorzaken. Zon- en maanstanden 2 Mei: zon op 05.10, onder 20.05; maan op 04.52, onder 17.46. Hoogwaterstanden 2 Mei: v.m. 1.46; n.m. 14.10. KORRELTJE Vergeef zolang 't nog tyd is: later zult ge het vergeten en daarvoor zal niemand u dankbaar zijn.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1