ZILVEREN FEEST IN WIT PALEIS VOORUIT... Hoe het in het jaar 1936 begon... en daar gingen de j verloofde prinses en prins „Wij zijn't eens, zeer eens Prins bezit geen lange broek 5J Jn 1936 werd de tandem een zeer populair en goedkoop vervoermiddel. De pas verloofde prins en prinses wil den de persfotografen, die natuurlijk zaten te springen om aardige foto's, gaarne eens een buitenkansje gunnen. Zo kwam de prins, die tot zijn ver wondering in ons land de tandem had zien rijden, op het denkbeeld, ook eens een ritje op die unieke „dubbelfiets" te maken en de fotografen daarbij de kans van hun leven te geven. In de paliestuin dromden filmers en fotografen samen en daar kwamen de jongverloofden. met een tandem aan de hand! Galant als altijd liet de prins zijn prinses vóórop plaats nemen en was zijn rol slechts het trappend zor gen voor een flink vaartjeEr werd vrolijk gelathen, ook toen de prinses even niet goed wist hoe te beginnen. „Vooruit!' zei de prins opgewekt en ja, daar gingen zij, de kronkelpaden van de paleistuin langs „Gezellige" naam In die jaren, toen prins Bernhard pas in ons land was, ontstond er de neiging hem een „gezellige naam" te geven. Zo schreef een dagblad niet anders dan over „prins Benno" en deed een andere krant het voorstel de aanstaande prins der Nederlanden leukweg „prins Piet" te noemen, van wege zijn negende naam Pieter. Voorts ontstond de gewoonte de naam Bernhard te schrijven zonder h, dus Bernard. De prins maakte zelf kort en goed een einde aan al die afwijkingen. Hij wenste eenvoudig te worden genoemd bij zijn ware doopnaam: Bernhard en stelde geen prijs op allerlei eigen vindsels. Toen was het meteen uit met de leukdoenerij en sindsdien denkt nie mand meer aan een andere benaming dan Bernhard voor onze toch zeker wel populair geworden prins! In een witte wereld... Tijdens een wintersportvakantie heeft de toenmalige prinses Juliana prins Bernhard leren kennen. In de witte wereld van Garmisch Parten- kirchen zag zij hem het eerst. Later kwam hij, langs landwegen, naar Het Loo. Pas toen beide vorstenkinderen het zéér eens waren geworden, werd de verloving bekend gemaakt. En 7 januari 1937 werd het prinselijk paar in de echt verbonden. Bij zijn vele gaven van verstand en karakter bleek prins Bernhard reeds van zijn jongste jaren af ook een grote liefde voor sport te bezitten. Het meest kenmerkende is wel de ongemene veelzijdigheid. Een weinig bekende foto toont ons de prins als zeiler. Veel vertrouwder zijn de afbeeldingen van prins Bernhard te paard, echter zelden in stilstand, maar gewoonlijk vol actie, in rengalop, hin dernissen nemend. Dikwijls heeft de prins aan concoursen deelgenomen, soms onvoorbereid en dan toch met verrassend weinig fouten. Het was zijn moeder, prinses Armgard, zelve een uitstekend ruiter, die hem de eerste rijlessen gaf. Dat hij graag en goed autoreed se dert hij oud genoeg was om het rij bewijs te halen, weet een ieder. Aan zijn bedrevenheid in deze sport wordt geen afbreuk gedaan door het feit, dat de prins op 29 november 1937 dus kort na zijn huwelijk een ernstig ongeluk opliep door de botsing van zijn wagen met een onverwacht opduikende zand- auto. Tot 5 januari d.a.v. werd hij toen in het Burger Ziekenhuis te Am sterdam verpleegd. De eerste tien da gen verbleven prinses Juliana en ko ningin Wilhelmina bij hem in de zie- keninrichting. Een reeds eerder voorgevallen ge vaarlijk sportavontuur bestond uit het over de kop slaan van een vliegtuig van de Duitse luchtsportbond, waarin prins Bernhard en een piloot waren gezeten. Bij een meer had het laag- vliegende toestel het water geraakt. Hulp kon niet dadelijk worden, gebo den, maar beide inzittenden hebben zichzelf, merkwaardig genoeg, weten te redden. In zijn werkkamer op pa leis Soestdijk worden wrakstukken van de verongelukte auto en vliegtuig be waard. De bruidsstoet in Den Haag op weg naar de Grote Kerk. Tienduizenden uit het land juichten het jonge paar har telijk toe. Jn een totaal andere wereld dan die van nu leefde Nederland, toen 6 september 1936 de radio plot seling alom een golf van vreugde deed opgaan: „Prin ses Juliana verloofd!" Reeds jarenlang had men gehoopt op die tijding. Wel waren er telkens bepaalde geruchten in die rich ting geweest. Een hofdignitaris had kort tevoren ge heimzinnig geglimlacht toen wij hem toevallig ont moetten en hem vroegen, of er binnenkort niet „iets" stond te gebeuren. Hij zei alleen maar diepzinnig: „Une fois lancés, la pierre et le mot ne r'viennent plus(Eenmaal losgelaten, keren de steen en het woord niet meer terug). Hij wist blijkbaar toch al wel méér! Het oude Haagse paleis aan het Noordeinde lag in wat droeve verlatenheid sinds het sombere jaar 1934, toen de dood koningin-moeder Emma en prins Hendrik had weg genomen. Koningin Wilhelmina en prinses Juliana had ons volk overgehouden. Het was er meer dan ooit mee ver bonden. In een angstig geworden Europa door de veroverings- terreur van bruine en zwarte dictatoren, vaagde die. 6e 55 1 "y^ij zijn het eens, zéér eens ge- worden!" zei later de gelukki ge prinses Juliana in een radiotoe spraak. De sympathie voor de nieuwe toe komstige Nederlandse prins-gemaal nam snel toe, toen men uit levensbe schrijvingen las, dat hij als kind werd verzorgd door een Chinese nurse en als speelkameraadje een Afrikaans vriendje had. Hij had dus mensen van verschillende huidskleur leren waarderen en in het ouderlijk huis had geen enkele „rassendiscrimina tie" opgeld gedaan. Na zijn gymnasi ale studie maakte hij met zijn vader een rondreis door Europa en Afrika, om daarna de universiteit te gaan bezoeken. Prins Bernhard was aldus uitgegroeid tot een ruimdenkend-cos- mopolitisch mens, die verre stond van de boze en enghartige theorieën van de Hitlerheerschappij En toen.... een goede vier maanden later: 7 januari 1937. Die dag zelf hebben wij zo intens mogelijk mee geleefd! Wij stonden aan de voet van de in feestelijk licht badende oude Haagse toren, toen die het midder nachtelijk uur aankólïdigde en daar mee het begin van» „de grote dag"... Er waren verwachtingen aangaan de „de bestorming van de residen tie", door landgenoot en vreemdeling. Geweldige tribunes waren langs de bruidsweg opgetrokken, alsmede langs de grote omweg van de triumfale rondrit in de gouden koets door en kele buitenwijken, na de huwelijks plechtigheid. Het weer was op 6 janu ari kil, regen- en stormachtig ge weest; feestversieringen waren soms aan flarden gewaaid en geregend Maar het weerbericht op 7 januari gaf tot ieders vreugde aan. „Tijdelijk op klarend. Iets zachter". De weergoden waren barmhartig. In Den Haag had men op het nip pertje de route van de rondgang door de buitenwijken moeten wijzigen, door een buiten adem zijnde bejaarde Hagenaar, die het stadhuis was ko men binnenvallen met een ernstige waarschuwing. september in Nederland plotseling ieder besef van dreiging wég, een klaterende uitgelatenheid greep een ieder aan Het nog helemaal televisieloze vaderland hing hartstoch telijk aan de radio. Wie was het, die het hart van de prinses had veroverd? „Een vriendelijke .energieke jonge man, sportief, van prinselijken bloede," zo beschreef de opgewekte stem door de luidspreker prins Bernhard van Lippe-Biesterfeld. Een Duitse, nog in de verte aan het Oranjehuis verbonden vor stelijke telg, die in Parijs zijn brood verdiende bij een internationaal concern ,de I.G. Farben. Ons volk voelde instinctief, dat onze prinses goed had gekozen. Een Duitse prins kon namelijk vooral in die dagen bepaalde weerstanden opwekken; zijn land was immers ten prooi aan de zo gehate Hitlerkoorts, die mede in ons land vele geesten had vergiftigd. Ons vorstenhuis had zoals van Oranjes niet anders te verwachten was ondubbel zinnig ervan blijk gegeven de nieuwe theorieën en bewe gingen te verafschuwen en Nederland gaarne open te stellen voor de vluchtelingen uit het land, waar de terreur heerste. Alles wees er gelukkig op, dat de nieuwe prins een goed en vrij man was, waardig de gemaal te worden van een Oranje- vorstin. Maandag 30 april is het Konin ginnedag, maar ook het begin van 'het zilveren huwelijksfeest. Onze Haagse redacteur L. W. Blok schreef op deze en de vol gende pagina vele herinneringen op van 25 jaar geleden. De tocht van de gouden koets door de buitenwijken zou o.a. het midden pad van het brede Nassauplein vol gen. De bejaarde Hagenaar had nu ontdekt, dat 't pad over een oude beek liep, maar zeker niet berekend was op de zwaarte van karossen en paar den. Zo moest de route worden ver legd naar de zijkant van het plein, met alle hinder van tribunes, enz. om het gevaar te vermijden, dat de gou den koets op een gegeven moment in de diepte zou kunnen storten! Geluk kig was er nog even tijd geweest voor de veranderingen. Zo was een stralende 7e januari ge tuige van een modern sprookje, met de prinses en haar prins in een koets van goud en een jubelend volk op de weg naar stadhuis en kerk. Geen vlekje van stoornis viel op al die plechtige pracht, op al dat statige ge- beweeg van op z'n fraaist uitgedoste hoogwaardigheidsbekleders en hun dames...... Alles was inderdaad in overeen stemming met de woorden van de Haagse burgemeester mr. De Monchy, die prinses en prins in de echt ver bond: „Op dit ogenblik lacht gelukkig nog een blijde, zorgeloze toekomst u beiden tegen. Hartelijk verheu gen zich uwe moeders en uw broe der in uw jong geluk en het zal u goed gedaan hebben te zien, hoe het Nederlandse volk ,dat u, prin ses, van uw geboorte af op de han den heeft gedragen, in deze maan den met u heeft meegeleefd, gelijk het in deze uren bij honderddui zenden op en langs de straten van deze stad en bij miljoenen aan de radiotoestellen over vier wereld delen verspreid, u zo nabij tracht te zijn als slechts mogelijk is." Reeds spoedig na zijn komst in Ne derland was prins Bernhard gaarne bereid een hoge functie bij de in 1910 opgerichte vereniging „De Ne derlandse Padvinders" te aanvaar den. Thans is hij nog steeds konink lijk commissaris. Op de foto ziet men de prins in 1937 als padvindersleider. Door zijn al lengs steeds toegenomen drukke werkzaamheden vindt hij weinig ge legenheid meer actief mee te leven met de padvinderij. Naar men weet, is ook koningin Juli ana en zijn de prinsessen ten nauw ste bij de padvinderij betrokken en betrokken geweest; onze koningin voert daar immers de naam van „Movavedo": Moeder van vele doch ters.De prins komt nog wel inciden teel op de hoofdkwartiercommissa- rissenvergaderingen, niet in uniform maar wel het leliespeldje dragend. Nu is het met de uniformen der lei ders zo, dat de lange broek is inge voerd, te dragen bij officiële plech tigheden, avondontvangsten, e.d. Prins Bernhard bezit zo'n nieuw uni form niet, althans voorzover men weet. In padvinderskring zint men op een plan de prins daarmee te verrassen. Maar de overbezette tijd van prins Bernhard doet twijfelen aan de mogelijkheid, dat hij daar door zich weer meer zal kunnen la ten zien als padvinder. Voortreffelijk stiliste De pedagoog Jan Ligthart de man die zich vóór alles met liefde wilde richten tot het positieve, wat in ieder kind aanwezig is mocht de eerste adviezen betreffende de school opleiding van Juliana geven. Behalve gewoon lager onderwijs kreeg zij les sen in vreemde talen, geschiedenis en muziek, later natuurlijk vooral in staatsinrichting, economie en al die vakken, die bij 'n verzorgde opleiding, vooral die van een toekomstig vorstin, behoren. De voorkeur van prinses Juliana ging uit naar de studie van de let teren. Op dit punt toonde zij ook een meer dan gemiddelde begaafdheid, welke al spoedig tot uiting kwam in toespraken en brieven. Zij ontwikkel de zich tot een voortreffelijk stiliste, die niet alleen op fijngevoelige wijze het juiste woord wist te treffen, maar ook 'n kunstzinnige vorm vond haar gedachten uit te drukken.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 8