NEDERLAND BEREID TROEPENZENDING NAAR NIEUW GUINEA TE STAKEN Frankrijk zet vrijlating van Algerijnen stop STABILISATIE ONDER TOEZICHT DER VER. NATIES Pompidou krijgt het vertrouwen Nieuwe grondwet voor Monaco Opgejaagde negers Venus-raket Hoogwaterstanden ZATERDAG 28 APRIL 1962 25ste JAARGANG Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN T roepenzending naar N. Guinea stop? Telet- 2 0 9 3 5. Eed. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw„ Franco p.p. ƒ.8,75. Adv. 17 et p. mm., Teletoontjes 1,50 Verloofd paar in Griekenland mocratie voor-Indonesië niet een ge schikt systeem is gebleken. Hy zei voorts, dat hij tegen ongebreidelde debatten is en dat het politieke ma nifest van de regering en zijn, Soe- karno's, verdere politieke theorieën grondvesten zijn waarop men kan staan. Papoea -hoofdofficier. Democratie niet geschikt. Een Papoea uit West Nieuw Gui nea J. A. D. Dimara, is vrijdag ge- installeerd als majoor van het In donesische reservekorps, aldus meldt Nederland heeft aan de waarnemend secretaris-generaal van de Ver. wijten is aan de Nederlandse hals- Naties, Oe Thant, laten weten, dat het bereid is om onder toezicht van de starrigheid. Ver. Naties een accoord aan te gaan waarbij de huidige militaire situatie in het gebied van Westelijk Nieuw-Guinea gestabiliseerd wordt. De Nederlandse vertegenwoordiger, mr. C. W. A. Schürmann, zeide in een particulier onderhoud met Oe Thant, dat de Nederlandse regering geen t verstrekingen meer naar Nieuw-Guinea zou zenden zodra zulk een vergelijk In een andere toespraak te Kota- „Antara". De installatie geschiedde bereikt zou zijn. radja heeft president Soekarno vrij- door luitenant-generaal Gatot Subro- Mr. Schürmann vroeg Oe Thant of de Ver. Naties voor waarnemers dag o.a. gezegd, dat een liberale de- to, sous-chef van de legerstaf, zou willen zorgen om toezicht te houden op de uitvoering van het aCHetr<Nedei4andse initiatief eerv^ring van presi. Regeringscommuniqué na verklaring van Soekarno dent Soekarno op 26 april, dat Indonesië het overleg met Nederland slechts zal hervatten, indien Nederland geen versterkingen meer naar Nieuw- \?a de Rijksvoorlichtingsdienst is het volgende communiqué verspreid: Guinea zendt. "~e Nederlandse regering heeft kennis genomen van de verklaring van de Er was geen onmiddellijke reactie van het bureau van Oe Thant.. president van Indonesië te Medan op 26 april jl., dat Indonesië het overleg Mr. Schürmann had volgens Nederlandse kringen de nadruk gelegd op met Nederland slechts zal hervatten indien Nederland geen versterkingen de noodzaak, dat neutrale waarnemers toezicht houden op de uitvoering meer naar Nederlands Nieuw-Guinea zal zenden. De regering stelt er prijs van een akkoord en hij had gezegd, dat Nederland bij voorkeur wenst dat °P harerzijds de verzekering te geven, dat zij geheel bereid is mede te deze waarnemers de wereldorganisatie vertegenwoordigen. werken tot het bereiken van een accoord, waaronder van beide zijden de militaire situatie zou worden gestabiliseerd. Daarbij zullen uiteraard on partijdige derde waarnemers, bij voorkeur zijdens de V.N., evenals zulks op andere plaatsen ter wereld geschiedt, tegen schending der overeenkomst moeten waken. De regering zal terzake stappen ondernemen bij de wnd. TOESPRAAK VAN SOEKARNO President Soekarno sprak berich- secretaris-generaal van de V.N. Zodra zulk een accoord is bereikt, zullen ten tegen, volgens welke president door Nederland geen verstrekingen worden gezonden." President Soekarno heeft vrijdag Kennedy van de Verenigde Staten op een massabijeenkomst in Kotarad- ™et eeT*f f0" zijn met de over- ja op Noord-Sumatra verklaard, dat bracht van het bestuur over het be de Indonesische strijd „voor de be- fwiste gebied aan Indonesië. Wij gaan vrijding van West-Irian" een „recht- beginsel akkoord met het voor- vaardige en eerlijke eis van de ge- ®tel vaP ?un£€r en blijkt, schiedenis" is. Soekarno zei, dat vele zelfs de Verenigde Staten, een landen het eens zijn met deze strijd bondgenoot van Nederland, het eens „om West-Irian te bevrijden uit de 1S me^ Indonesië aldus Soekar- 'klauwen van de Nederlanders die no- de loop van de geschiedenis niet be- Soekarno herhaalde, dat de deur grijpen." Alleen de duivel en imperia- voor bepsrekingen „nog open staat" listen zeggen, dat onze strijd niet maar hij gaf Nederland de raad niet rechtvaardig en eerlijk is, zo zei hij te vergeten, dat de kwestie Nieuw onder een enorm applaus van de Guinea nog dit jaar op vreedzame menigte. De Indonesische president wijze of met geweld zou moeten wor- ontkende voorts ten stelligste, dat de den geregeld. Ook herhaalde hij nog aanspraken op West-Iirian alleen van eens, dat de Indonesische regering MITS INDONESIë INSTEMT MET AKKOORD De Nationale Vergadering hun regering en volk." LOZE KRITIEK lijke groep heeft woensdagavond jl. een patrouille van het vreemdelin genlegioen aangevallen. Hierbij ver loren acht der aanvallers het leven. „AFP" melt, dat veertig kilometer ten oosten van Geryville, een ten xcc» va» eCuS, uai uc xuuuucsxscuc «gein* „-q «rfJïmen SS?"1 °m zijn zijde komen en niet van die van had besloten, geen besprekingen met h_^_ JLrfPftll„.An f»JL*hnnkpn aan Up 1J- n Yai? ^even ..Harki s Alge- het volk. „In feite," zo zei Soekar- Nederland te voeren zolang verster- rp_„Hn«r PnmniHm? rijnse hulptroepen van het Franse no, „is de overdracht van het bestuur kingen naar Nieuw Guinea worden leger zijn aangetroffen, over West-Irian aan Indonesië ook gestuurd. Hij zei dat het Indonesische Premier Pompidou heeft in de Na- ,r.ÏTI?XT AI)DPinc, in het belang van de Nederlanders, volk het wachten op de overdracht tionale vergadering bekend gemaakt ALGEKIJNMI VALLEN AKBLIDa- van het gebied moe wordt, dat te dat de vrijlating van Algerijnse ver- KAMP AAN zetsstrijders voorlopig is opgeschort. Ongeveer 150 met ijzeren staven Dit was geschied, zei hij, omdat po- en bijlen bewapende Algerijnen heb- voorts ook en dat is zonder meer gingen om Franse militairen die zich ben vrijdagmiddag een arbeiders- toch wel een ergelijke vorm van in handen van de Algerijnse verrets- kamp te Pecquencourt, nabij Douai, Liet debat van de Eerste Kamer blindheid aan de primaire plicht beweging zouden bevinden, op - te in Noord-Frankrijk, aangevallen. In over de begroting van „Buiten- van de regering om have en goed van sporen tot dusver onbevredigende het kamp zij'n Italiaarse, Algerijnse landse Zaken" heeft deze week dat- zowel de Nederlanders in Nieuw resultaten hadden gehad. De uitwis- en Marokkaanse arbeiders onderge- gene aan de oppervlakte bebracht. Guinea, alswel van de Papoea's te seling van de gevangenen vormt een bracht. dat al geruime tijd als een publiek beschermen, zolang die taak nog lood- onderdeel van de overeenkomsten De aanvallers hebben een der geheim bekend was: dat namelijk een zwaar op de schouders van de rege- van Evian. kampverblijven in brand gestoken aanzienlijk deel van de KVP-fractie rmg drukt. Men kan andermaal de en geheel vernield. Twee bewoners grote bezwaren koestert tegen het vraag stellen, wat diezelfde critici Onlangs heeft de minister van de- van dit verblijf werden ernstig ge- Nieuw Guinea-beleid van het kabinet- zouden hebben gezegd, wanneer de fensie Messmer, in antwoord op een wond. De tussenbeide gekomen po- de Quay en daarin desnoods door regering niet tijdig voor militaire ver- vraag in de Nationale Vergadering litie heeft verscheidene Algerijnse de verwijdering van de eerste expo- sterking zou hebben gezorgd en op verklaard, dat in augustus van het aanvallers gearresteerd, nent van dat beleid, minister Luns basis van die nalatigheid betreurens- vorige jaar 348 Franse militairen in verandering zou willen zien gebracht, waardige gevolgen zich zouden neb- Algerije werden vermist. Dit aantal Op zich zelf kan tegen die nu opge- ben gemanifesteerd! Bovendien is het was in 't begin van dit jaar tot 197 treden openbaarheid van deze gevoe- stellig waar, dat het zenden van meer verminderd. Slechts een klein deel lens in de katholieke fractie kwalijk troepen een sterk preventief karakter van dit aantal zou zich nog in Al- bezwaar worden gemaakt, ook niet blijkt te hebben gehad. gerynse gevangenschap bevinden, tegen het feit uiteraard, dat die ken- Was de beschuldiging aan het adres nisneming een zekere „scheuring" in van minuter Luns, dat hij het steeds deze groep te zien heeft gegeven, al weer te berde gebrachte zelfbeschik- Het aantal doden als gevolg van blijft het uiteraard te betreuren, dat kingsrecht voor de Papoea's verabso- aanslagen in Algerië bedroeg vrij- een fractie, waarop de regering jaren- inteert dan wél gegrond? Zeker niet dag veertien. Vijftien mensen wer- lang heeft kunnen steunen, thans n - u - - m - - - - Voor de laatste maal voor hun huwelijk op 14 mei a.s. in Athene hebben Don Juan Carlos van Spanje en prinses Sophia van Griekenland zich officieel laten fotograferen. Dat zou aanvankelijk in officieel costuum ge beuren, maar de prins heeft zijn arm bezeerd en draagt die in een mitella. Het werd dus een niet zo formeel, maar wel charmant plaatje. De overval werd uitgevoerd door leden van de Algerijnse nationale beweging (MNA) en was gericht te gen aanhangers van het Algerijnse nationale bevrijdingsfront (FLN). Deze organisaties bestrijden elkaar reeds lang. De aanvallers verwond den vijf personen. DE SLACHTOFFERS IN ALGERIë Prins Rainier van Monaco heeft zijn 3.800 onderdanen vrijdag een nieuwe grondwet beloofd, „die niet XULCC11 uau wei 5cgii»iu: mei aag veertien. v ijl wen mensen wet- nnFp(-rhnrt kan wnrrion" ïlit staat in meer na de verklaring in de Tweede den gewond. Het aantal Mohamme- een boodschap van de prins aan het ander zou binnen het bestek moeten vallen van de verplichtingen krach tens de conventies tussen Frankrijk en Monaco. Frankrijk heeft gedreigd over zes maanden Monaco te zullen behande len als „buitenland" tenzij het vor stendom zich voegt naar het Franse belastingstelsel. Maandag 30 april, Koningin nedag, zal De Leidse Courant niet verschijnen en zullen onze kantoren de gehele dag geslo ten zijn. De Directie. GESPREK OVER ZILVEREN HUWELIJKSFEEST labiele factor is geworden wanneer Kamer en na de verzekering, dat de daanse slachtoffers was respectieve- ;„iCmënt dat vriidae voor het eerst verdienen, zofmën et^ede mëë redering aCh'' M samengekomen Het ring"evanÖmreLSLZc dfcnentoTtë Vanf dat recht en na bereidheid die In het ten zuiden van Oran gele- schorsten het pretere "èggenschap ring van mr. L.uns c.s. cuenen toe te ze ten aanzien van het voor-overleg gen Sidi-bel-Abbes is de spanning eiste in staatszaken juichen. zonder voorwaarden-vooraf aan alle tussen Fransen en Algerijnen zó hoog Naar onze overtuiging liggen de za- kanten heeft ten toon gespreid. De geworden, dat de stad feitelijk in Prins Rainier, die met Frankrijk in ken zo echter niet, speciaal niet ten kritiek van 'n deel van de KVP-frac- tweeën is verdeeld. De Algerijnse een ernstig geschil geraakt is over aanzien van de bezwaren, die de tie zou nog verder te analyseren zijn, inwoners van de Europese wijk zijn belastingvoorrechten, heeft vorige felste opposant uit de katholieke maar wij houden het voorhands bij naar elders vertrokken. maand de grondwet hersteld en de fractie tegen de heer Luns ter tafel de vertrouwvolle uitspraak van prof. De autoriteiten van Sidi-bel-Abbes nationale raad (parlement) weer bij- heeft gebracht: mr. Regout, die dat Beaufort en de zijnen, in de hoop, dat maken zich ook bezorgd over 't ver- eengeroepen. naar hij getuigde ook „namens de anderen de komende week bij de schijnen van groepen opstandelingen, In zijn boodschap belooft prins andere leden" van zijn club deed. Wat stemming van wat meer inzicht zul- die zich niet aan de bevelen van de Reinier ook een spoedige hervorming dichter voelen wij ons staan naast ir. len blijk geven. leiders der FLN storen. Een derge- van Monaco's instellingen. Een en Kraayvanger, die voornamelijk van - zijn grote ongerustheid over de ont wikkeling van het Nieuw Guinea-be leid blijk gaf, al tekende hij sommige symptomen ook wat te schriel en zelfs bezijden de werkelijkheid. Overigens: zelfs de regering zal zich niet be hoeven te distanciëren van „grote on gerustheid" over de ontwikkeling; zij heeft daar trouwens bij herhaling reeds blijken van gegeven! De onwezenlijkheid van mr. Re- gouts bezwaren tegen mr. Luns zien we in de eerste plaats gelegen in zijn kritiek op de zgn. geheimzinnigheid, waarmee de minister zijn beleid zou omringen. Dat is in zoverre al niet geheel juist, omdat, zowel minister Luns als de premier zelf de betrokken Kamercommissies aan beide kanten van „Het Binnenhof' de laatste maan den ettelijke keren zo goed mogelijk hebben geinformeerd over het ver loop van de gebeurtenissen, waarbij nog twee openbare Kamerdebatten werden gevoegd. Wanneer echter de heer Regout speciaal het plan-Bunker op het oog had, mocht men de repliek van de minister afdoende achten, dat juist de opstellers van deze sugges ties om de grootst mogelijke geheim houding hebben verzocht, teneinde de zeer broze sfeer van de onderhande lingen met Indonesië niet te beder ven. Wat zou de kritiek zijn geweest, wanneer van Nederlandse zijde wél voortijdig tot publicatie zou zijn over gegaan, met alle eventuele gevolgen van dien? De bezwaren, tegen de militaire versterkingen aangevoerd, kwamen ons ook zacht gezegd sterk over dreven voor. Men ging volkomen Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Beatrix wonen in Brussel het driedaags congres bij van het con- voorbij aan de motivering van rege- ?res van de Fondation Européenne de la Culture. Vrijdag waren ook Koning Boudewijn der Belgen en Ko- ringszijde, onder meer vooral de pro- ningin Fabiola aanwezig. Een opgewekt voorgesprek over het zilveren huwelijksfeest van H.M. de Koningin vocaties van Indonesische kant, maar en Z.K.H. de Prins? Een 10 leden tellend negergezin heeft donderdagavond een hotel in New York moeten verlaten omdat de directeur van het hotel met een bom aanslag op zijn gebouw was bedreigd. Het gezin was op kosten van een organisatie in New Orleans naar New York gereisd en had zijn intrek genomen in het hotel waarvan de directeur het gezin gratis onderdak had gegeven voor zolang het zou du ren dat het hoofd van het gezin an dere huisvesting zou krijgen dichter bij zijn werk. De genoemde organisatie in New Orleans is begonnen met een campagne om negers naar het noorden van de V.S. te zenden. De reiskosten komen voor rekening van de organisatie. De negers krijgen voor zich en hun gezin een enkele reis per bus naar New York plus 50 dollar. De organisatie in New Orleans heeft nu zoveel aanvragen van negers, dat wordt gedacht aan het zenden van negers per trein naar het noorden. BANANEN (Advertentie) De ontwerpers van de „Ranger 4", het Amerikaanse ruimtevaartuig, dat donderdag tegen de maan is gebotst, zijn voornemens in de loop van deze zomer een raket naar de planeet Venus te sturen. De raket zal de naam „Mariner" dragen. De vlucht zal vier maanden duren. De afstand naar Venus bedraagt ruim veertig miljoen kilometer. De bedoeling is de „Mariner" tot op een afstand van 25.600 km van Venus te brengen. De „Mariner", die met een Atlas- Agena draagraket in de ruimte zal worden gebracht, zal instrumenten meevoeren voor metingen van de temperaturen in de nabijheid van Venus, het magnetisch veld, de stra ling en de dichtheid van de kosmi sche stofdeeltjes. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Aanhoudend koud De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: In de algemene luchtdrukverdeling komt vrijwel geen verandering. Bij Schotland handhaaft zich een krach tig hogedrukgebied, dat een sturend centrum is voor lagedrukgebieden. Deze trekken evenwel op grote af stand van ons land langs. De kans op regen van enige betekenis blijft daarom klein. Aan de flank van het hogedrukgebied houdt de aanvoer van koude lucht onverminderd aan. In deze lucht komen nog steeds veel wolkenvelden en maar weinig op klaringen voor. Zoii- en maanstanden 29 April: zon op 05.16, onder 20.00; maan op 03.30, onder 13.41. 30 April: zon op 05.14, onder 20.02; maan op 03.59, onder 15.02. 1 Mei: zon op 05.12, onder 20.03; maan op Oe.26, onder 16.24. 29 April: v.m. 10.44; n.m. 23.35. 30 April: v.m. 12.11; 1 Mei: vun. 0.50; n.m. 13.29. KORRELTJE Liefde is maar een woord van 2 lettergrepen, maar men heeft een heel leven nodig om het te kunnen 'begrijpen.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1