mum Koninklijke Onderscheidingen De avonturen van MICKEY MOUSE Voorzitter C. J. v, d. Ploeg over hedendaagse problemen Greep uit de Ned. Kath. Boekverkopersbond gaat als sectie op in algemene bond VRIJDAG 27 APRIL 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Bondsraadsvergadering „St. Deusdedit' In de rede, waarmee de heer C. J. van der Ploeg, landelijk voorzitter van de Nederlandse katholieke landarbeidersbond „St Deusdedit", hedenmorgen de bondsraadsvergadering te Amersfoort opende, heeft hij vooral aandacht geschonken aan een aantal problemen, die staan in het brandpunt van de belangstelling der agrariërs - en niet alleen bij hen. Hij sprak namelijk over de algemene problemen rondom de loonpolitiek en de loonvorming in de agrarische bedrijfstakken, de algemene situatie in de landbouw en de ont wikkeling in de Europese Economische Gemeenschap (E.E.G.), waarna de heer v.d. Ploeg tenslotte het vraagstuk van de structuurwijziging der KAB op de korrel nam. Sprekende over de controversen rond het akkoord van Oud-Wassenaar ont staan en het daaruit gevolgde (bekende) conflict in de Stichting van de Arbeid, merkte de bondsvoorzitter op grote bewondering te hebben voor de houding, die de KAB hierbij steeds heeft ingenomen; een houding, die ingegeven werd door de overtuiging, dat met het Wassenaarse akkoord het belang van de arbeiders werd en wordt gediend. Gevolgen van het Wassenaarse conflict Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd: TOT COMMANDEUR IN DE ORDE VAN DE NEDERLANDSE LEEUW: dr. J. E. Baron de Vos van Steen- wijk, oud-lid en voorzitter van het college van curatoren der Leidse uni versiteit, wonend te Aerdenhout, ge meente Bloemendaal. Dat de moeilijkheden in de Stich ting van de Arbeid over de uitleg en de toepassing van het Wassenaarse akkoord tengevolge hebben gehad, dat een grote achterstand is ontstaan in de looncommissie met het toetsen van c.a.o.'s, noemde spreker een ern stig feit. Óm die reden moeten wij de gebeurtenissen in de Stichting van de Arbeid zeer betreuren, aldus de heer v.d. Ploeg, die verder hoopte, dat de toetsingscommissie met een verhoogd tempo zal trachten de ach terstand zo snel mogelijk in te halen. De gunstige reaktie van de looncom missie op het loonadvies van de hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap, is volgens de bonds voorzitter een eerste aanwijzing van het verhoogde tempo. SITUATIE IN AGRARISCHE BEDRIJFSTAKKEN De heer Van der Ploeg besprak de situatie in de agrarische bedrijfstak ken, zij het globaal. In het mantel contract zijn enkele gunstige wijzi gingen aangebracht met betrekking tot de arbeidstijdverkorting, ver schillende toeslagen en uitbreiding van het aantal vrije zaterdagen. In de meeste gevallen zijn de geadvi seerde lonen en de werktijdverkorting gèheel gevolgd, zij het dan dat het beeld in de provincie Zuid-Holland minder gunstig is, met uitzondering van de Zuidhollandse eilanden. De werkgevers in deze provincies zijn tot heden niet akkoord gegaan met enige uitbreiding van het aantal ge heel vrije dagen. In de veehouderij- s^ktor van Zuid-Holland slechts 31 Pfr jaar. Wij moeten echter begrip hébben voor de bijzondere omstan digheden in de verbonden. In de akkerbouw zullen de 26 vrije zaterdagen wel worden gerealiseerd, mlaar het overleg voor de akkerbouw Vergadering kath. bloemistenvakbond De heer J. Elders, voorzitter van der Ned. Rooms-Kath. Bloemisten vakbond heeft gistermiddag tijdens de algemene vergadering van deze organisatie gezegd, dat de kath. Bloe mistenvakbond in het afgelopen jaar enige keren overleg heeft gepleegd met de „Nederlandse bloemisterij" om tot samenwerking te komen. Tet dusverre zijn "eze pogingen mislukt, omdat, zo zei hij, van de zijde der bloemisterij geen voldoende mede werking werd verleend. De heer Elders verklaarde, dat de Kon. Ned. Boeren, en Tuindarsbond een commissie heeft benoemd, die het probleem van de samenwerking met andere organisaties in studie heeft. De commissie zal advies uit brengen. Een van de vragen, waar mee zij te maken kriigt is of de sttuctuur van de KNBTB onveran derd moet blijven of dat men tot een andere opbouw moet geraken. De hèer Elders acht het van groot be- lahg, dat de katholieke bloemisten eensgezind achter hun organisatie sthan. Hijfheeft niet de indruk, dat elke katholieke bloemist van de waar- dé van de standorganisatie overtuig J In het jaarverslag van de kath. bloemistenvakbond wordt gemeld, dat de produktie van bloemkwekerij- produkten door de uitbreiding van ihfit areaal en de intensivering, niet onaanzienlijk is toegenomen. De to tale veilingomzet in 1961 bedroeg 104.513.619 tegen 93.763.125 in 1960. De export van bloemisterij pro dukten steeg van 69,4 miljoen gulden in 1960 tot 78,4 miljoen gulden in 1Ö61. De export van snijbloemen steeg met 13,5 procent tot 64,8 mil joen gulden en die van jongen plan ten met bijna 12 procent tot 13,7 mil- (en veehouderij) is nog niet overal afgesloten. In de tuinbouw is het beeld sterk gevarieerd. In het bloembollenbedrijf is het aantal vrije zaterdagen thans 44, in de bloemkwekerij en het veenbedrijf 26, op de cultuur-technische werken 39 en in de boomkwekerij, de bosbouw en de tuinbouwzaadteelt 52. De reële loonsverhoging varieert in de ver schillende bedrijfstakken tussen 31 z en 4 percent, met een enkele uit schieter naar boven, terwijl in prak tisch alle bedrijfstakken verbeterin gen in de secundaire voorwaarden konden worden bedongen. HET ZUIVELBEDRIJF Over de stand van zaken in het zuivelbedrijf, zei de heer v.d. Ploeg, dat men is overeengekomen per 1 mei a.s. over te gaan van de 46-urige naar de 45-urige werkweek. In de c.a.o. zal dit jaar de vijfdaagse werk week nog niet worden opgenomen; gevarieerde werkomstandigheden en produktieomstandigheden maken dat nog niet mogelijk. Over de lonen werd deze week in de kerncommissie voor de zuivelindustrie overeenstem ming bereikt. Vervolgens besprak de bondsvoorzitter in grote trekken de algemene situatie in de land- en tuinbouw en de landbouwpolitiek op lange termijn, die niet meer kan worden los gezien van het gemeen schappelijk landbouwbeleid in de E.E.G. Dat het tenslotte gelukt is een begin te maken met het gemeen schappelijk beleid, is volgens spre ker vele gelukwensen waard, niet alleen voor de vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie, de heer Mansholt, maar evenzeer voor de ministers Ma- rijnen en De Pous. STRUGTUURPROBLEMEN -VAN DE K.A^ Nu de coritóuren van de K.A.B.- „nieuwe stijl" zich beginnen af te tekenen, zo vervolgde de heer Van der Ploeg, blijkt te duidelijker dat het zwaartepunt van het werk ook in de nieuwe structuur zal blijven liggen in de plaatselijke afdelingen. De verantwoordelijke bestuurders van de katholieke vakbonden zullen tevens de volle verantwoordelijkheid moeten dragen voor het standsorga- nisatorische werk, omdat de plaatse lijke centrale van de K.A.B. in de toekomst in hoofdzaak zal worden gevormd door de plaatselijke vak afdelingen. De heer Van der Ploeg zei het te betreuren, dat niet over de gehele linie tot bedrijfsbonden kon worden gekomen. Hij was het dan ook niet eens met het door de beambtenbon- deh ingenomen standpunt, maar hij kon wel begrip hebben voor hun moeilijkheden. Ook zonder integrale doorvoering van bedrijfsbonden be vat het structuurplan veel construc tieve elementen, aldus zei de bonds voorzitter, voor wie het vooral ging om de organisatie van de werkne mers in de zuivelindustrie. Op het ogenblik zijn er drie katho lieke vakbonden, die ook zuivelbe- Dr. J. G. Baron de Vos van Steen- wijk, oud-president-curator van de Leidse universiteit is benoemd tot commandeur in de Orde van de Ned. Leeuw. TOT RIDDER IN DE ORDE VAN DE NEDERLANDSE LEEUW: mgr. S. J. M. Kuijpers, apostolisch vicaris van Suriname te Paramaribo; mr. E. Schokker, raadsadviseur in algemene dienst; mr. E. J. Korthais Altes, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden te Den Haag, wonende te Wassenaar; mr. B. F. Verveen, president van het gerechtshof te 's Gravenhage, wonende te Wasse naar; pA>f. dr. K. H. Miskotte, oud hoogleraar vanwege de Nederlandse Hervormde Kerk aan de Leidse uni versiteit, wonend te Voorst; mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch; prof. mr. J. Drion, commissaris voor parlementaire behandeling van het nieuwe burgerlijk wetboek, wonende te Leiden; mej dr J. C. H. H. de Vink lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal, wonend te Utrecht, mr. K. T. M. van Rijckevorsel, lid van de werkers organiseren, t.w. de kath. transportarbeidersbond, de kath. bond van werknemers in industriële be drijven en de katholieke landarbei dersbond. De kwestie van de organi satorische indeling van de werkne mers in de zuivelindustrie moet een onderwerp van studie uitmaken. De heer v.d. Ploeg zei niet te willen vooruitlopen op studie en besprekin gen. „Ik geloof', aldus de bondsvoor zitter, „dat de zuivelbe- erkers, die wij al zovele jaren in onze gelederen hebben, zich best thuis gevoelen in onze bond en ik heb de overtuiging, dat wij, indien deze taak aan ons zou worden toevertrouwd, in staat zijn de belangen van de katholieke werk nemers in de zuivelindustrie volledig en op de best mogelijke wijze te be hartigen." Tweede Kamer, wonend te Zeist; dr. P. J. Platteel, gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea; prof. dr. H. J. Lam, hoogleraar aan de Leidse universi teit; dr. A. J. Piekaar, directeur-ge neraal voor de wetenschappen bij het ministerie van O.K. en W.; prof. dr. L. J. Rogier, hoogleraar aan de Nij meegse universiteit, wonend aldaar; prof. dr. S. E. de Jongh, hoogleraar aan de Leidse universiteit, wonend aldaar; prof. ir. Jac. D. Thijsse te Den Haag. TOT OFFICIER IN DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU pater Th. Th. Homan, kloosterover ste van de Congr. der Priesters van O. L. Vrouw ten Hemelopneming te Wellington; A. G. Haselager, prelaat van de abdij van Berne te Heeswijk (N.-Br.); ds. P. D. Kuiper, predikant van de Gereformeerde Kerk te Sas- senheim; P. Weijma, commissaris van Rijkspolitie, wonend te Voor schoten; jvr. dr. mr. W. L. van Spen- gler, bestuurslid van de afd. Apel doorn van het Ned. Genootschap tot Reclassering, kantonrechtcr-plaats- vervanger te Apeldoorn; mr. G. C. van der Willigen, burgemeester dei- gemeente Haarlemmermeer, bij be vordering; dr. P. J. Couvée, oud-rec tor van het Rijnlands lyceum te Was senaar, wonend aldaar; dr. H. C. Blöte, onderdirecteur van het Rijks museum van Natuurlijke Historie te Leiden en secr. van de Vereniging de Museumdag, wonend te Voorschoten; H. C. J. A. baron van Lamsweerdo, hoofdredacteur van De Tijd-Maas- bode; H. Veendorp, techn. hoofdamb tenaar le klasse bij de Hortus Bota nicus van de Leidse universiteit; J C. Traa, restaurateur van schilderijen bij het Rijksmuseum Mesdag en an dere musea, wonende te Leidschen- dam; P. J. van Mullem, oud-direc teur van de stichting Filmcentrum te Oegstgeest; H. D. van Nieuwkerk, hoofding. A. bij de inspectie van de Technische dienst, wonend te Voor hout; ir. M. G. A. Haalebos, direc teur van de verificatie van rijks zee- en luchtvaartinstrumenten te Wasse naar; mr. T. Brouwer, te Wassenaar secretaris van de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond; M. Karsemeyer te Alphen aan den Rijn, voorzitter van de Maatschappij voor Diergeneeskun de; J. F. Logeman, plaatsvervangend commissaris van Ambonnezenzorg bij het onder het departement van Maatsch. werk ressorterend Commis sariaat van Ambonnezenzorg, te Was senaar. TOT RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU H. L. J. M. Sondaal, secretaris van de St. Willibrord-vereniging, wonend te Boxtel, voorheen te Oegstgeest; mej. M. C. M. Coenen (moeder Mar tha) werkzaam in jeugddorp „Betha- nië" te Horn; H. L. du Boeuff, burge- ceester van Oegstgeest; G. A. F. Everstijn, referendaris B. ter ge meente-secretarie te Leiden; J. M. van Leeuwen, pastoor te Biak; C. F. Couwenberg, hoofd van de R.K. La gere School B te Fakfak; J. W. van Roon (broeder Xaverius), hoofd van de r.k. Jongensvervolgschool te Me- rauke; F. H. W. C. M. Sipman, wo nend te Arnhem, bestuurslid van de Ned. R.K. Hanzebond St. Reinoldus: M. Immink te Nieuw-Vennep, be stuurslid van organisaties op het ge bied van de landbouw; P. Turken- burg te Bodegraven, zaadhandelaar; A. Warnaar te Sassenheim, bestuurs lid van organisaties op het gebied van bloembollencultuur en 't bloem bollenbedrijf; H. de Jong, bestuurder van verschillende instellingen te Wassenaar. ERE-MEDAILLE, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau in goud: M. van Dijk, commies bij het mi nisterie van O.K. en W., wonend te Voorschoten; F. N. Grims, hoofdas sistent A. van 's Rijks belastingen te Leiden; J. J. Schoenmakers te Lei den, plaatselijk directeur bij de N V. Algemene Transport en f-xpeditie onderneming Van Gend en Loos; E. W. van Leeuwen te Alphen aan den Rijn, hoofdemployé le klasse der P.T.T.; D. van Nieuwkoop, voorzitter van de afdeling Kaag van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer te Alke made; mej. M. C. J. van Buel, hoofd van het secretariaat van de algemene leiding van het departement van Maatschappelijk Werk, te Leiden. In zilver; A. C. Meyer, opperwacht meester van de rijkspolitie te Lei den; D. Laman, vast assistent bij de Rijksuniversiteit te Leiden, wonend aldaar; J. Rietkerken, technicus A bij het Ac. Ziekenhuis te Leiden, wo nend aldaar; A. C. van der Woerd, regisseur en lid van de arbeidsto- neelver. D.O.S. te Leiden; B. Schone- veld te Hillegom, ziekzoeker en schuurbaas bij M. van Waveren en Zonen, bloembollenkwekerij; P. Zeg waard te Wassenaar, voorzitter van de Tuinbouw vereniging; B. Reijnders te Sassenheim; mej. zr. M. C. Hoo- geveen te Voorschoten, voorheen wijkverpleegster bij de Ver. „Het Wit Gele Kruis" te Zoeterwoude; C. Twaalfhoven, algemene hulp bij de fa. A. Bots, kruidenierswaren en tex- tielverkoop te Nieuwkoop; mej. C. W. Brugman, buffetjuffrouw bij J. Kloos, caféhouder te Leiden. In brons: P. Peters, wachtmeester der rijkspolitie le klasse te Leid- schendam; J. A. Pison, machinebank werker A. tij het Ac. Ziekenhuis te Leiden; A. Hoog en doorn te Lisse, bloemistknecht bij de Koninklijke Bloembollenmaatsch. H. de Graaff en Zi/nen N.V.; J. Th. van der Reep te Lisse, landarbeider op de bloembol lenkwekerij W. F. de Vink; J. Rou- bos te Lisse, bloemistknécht bij de Kon. Bloembollenmij H. de Graaff en Zonen N.V.; A. de Regt, wonende te Lisse, werkzaam bij Van Herwaar- dens Kalkzandsteenfabr.; M. Janse, autocontroleur bij Van Herwaarden te Hillegom; P. Kik, wonend te Was senaar, tuinbaas bij het landgoed „Beukenhorst". Mej. Van Buel uit Leiden, hoofd van het secretariaat algemene leiding van het departement van maatschap pelijk werk, die thans buitenslands vertoeft, kreeg een gouden onder scheiding. Lenstra en Kamerbeek Ridder Oranje Nassau Blijkens de buitengewone Neder landse Staatscourant van heden zijn ook enkele bekende figuren uit het nationale sportleven koninklijke on derscheidingen ten deel gevallen. Tot ridder in de Orde van Oranje Nassau zijn bij Koninklijk Besluit o.a. benoemd de heer D. J. Bessem, di recteur van de N.V: het Nederlands Sportpark „Olympisch Stadion" te Amsterdam, de voetballer Abe Len stra te Enschede, de atleet Eef Ka merbeek te Eindhoven, mr R, W. Piek te Rotterdam, erelid van de KNVB, tevens voorzitter van enkele commissies in de voetbalbond, dr. ir. L. G. Versteege, president-commissa ris van Stadion Feijenoord. DE MOOISTE TOjgBIgEl^' LAINGS DE BOLLENVELDEN In sfeer van open katholicisme adviezen van de commissie van goe de diensten, zodat het afgelopen jaar zich, volgens de voorzitter de heer W. van Gent, heeft gekenmerkt door onderhandelingen. Hij zag in het re sultaat het bereiken van een stuk De Ned. Kath. Boekverkopersbond s?ciale vre<*e tussen twee organisa- heeft in zijn donderdag te Utrecht ties van ondernemers Na enige aar gehouden algemene vergadering be- filing heeft het bestuur zidi pos t sloten als sectie op te gaan in de ingesteld tegenover de door NBB Nederlandse Boekverkopers- missie gelanceerde idee. bond doch daarbij een autonome jjjj gin<r daarbij ervan uit, dat de vakbond_ te blijven. De kath. bond tegenwoordige sociaal-economische neemt eigen leden op die dan auto- en cuiturele situatie 'n nieuwe aan- matisch lid worden van de sectie en van boekhandel vraagt die van de NBB. De katholieke sectie meer dan ooit eensgezind moet op blijft een grote mate van zelfstan digheid behouden. treden. Op de tweede plaats recht vaardigt een geest van open katho- Aan deze overeenkomst zijn lang- iicisme af te wijken vs.n het geijkte durige besprekingen voorafgegaan organisatiepatroon. Het derde motief waarbij gebruik is gemaakt van de was gelegen in de wijze waarop de Kon. Uitgeversbond de katholieke uitgeversvereniging is tegemoet ge komen in het medebeheer van het kartel, zodat het voor een katholie ke boekve. kopersorganisatie niet juist zou zijn alleen maar kritisch rp te treden en in de oppositie te blij ven. De overeenkomst is te beschou wen als een experiment. Maar de heer Van Gent vroeg wel dit met vertrouwen tegemoet te treden, waarbij men de kracht van de eigen groep, hoe goed de samenwerking moge zijn, niet dient te vergeten. Medegedeeld werd, dal in septem ber een folder onder de naam „weg wijs" zal verschijnen waarin tachtig titels van met zorg door medewer kers van het xatholiek nationaal bu reau voor geestelijke gezondheids zorg, gekozen werken op het gebied van huwelijksvoorlichting zijn opge nomen, voorzien van korte recen sies. Ongeveer de helft zijn niet-ka- tholieke uitgaven. Aanbevoli routes Spoort,jn verkeer C Parkeerterrein c== Wegen J Tengevolge van een hartaanval is in Regensburg de bekende Duitse uitgever van liturgische, bijbelse en andere godsdienstig-wetenschappe- lijke werken, dr. Friedrich Pustet plotseling overleden. Na de tweede oorlog slaagde dr. Pustet erin om de enige liturgische uitgeverij van Duits land weer op te bouwen en in wei nige jaren haar internationale bete kenis te herstellen. Teruggang bloembollenexport. De bloembollenexport vertoonde voor het eerst sinds de oorlog een ktleine teruggang. In 1961 werd voor een waarde van 248 miljoen en in 1960 voo 254 miljoen gulden geëx porteerd. In het jaarverslag wordt haast de slechte oogst ook de revalu atie van de gulden als oorzaak hier van aangegeven. De binnenlandse bloemenafzet ver liep -verleden jaar gunstig, de zeer hoge bloemenprijzen, mede veroor zaakt door de grote vraag en het ge ringe aanbod rond bepaalde feest dagen, met name „moederdag", heb ben financieel voordeel gebracht. Het jaarverslag waarschuwt de bloemkwekers echter, dat de consu menten door deze hoge prijzen wor den afgeschrikt en eventueel zullen overgaan tot het geven van andere attenties dan bloemen. Strsmheid en Pijnen vallen van U al met de kleine dagelijkse dosis Krnsehen. Ja - met Kruschen crijft U die on dragelijke pijnen uit Uw ledematen. Dat doet de aansporende werking op de bloedzuiverende organen van Kruschen's zes minerale zouten. Onzuiverheden uit het bloed worden losgemaakt en langs natuurlijke weg afgevoerd. Neem óól Kruschen, van vandaag op morgen en iedere dag weer. Allengs voelt ge Uzelf weer de oude worden, vief en fit en vrij van pijn. (Advertentie) VASTSTELLING VERPLEEG- PRIJZEN IN ONDERLING OVERLEG TUSSEN ZIEKENFONDS EN ZIEKENHUIS De minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. G. M. J. Veld kamp, acht een sociologisch en psy chologisch verantwoorde introductie van de patiënt in een ziekenhuis een belangrijke voorwaarde voor een succesvolle behandeling. In het be drijfsleven wordt steeds meer aan dacht geschonken aan de introduc tie van dé jonge arbeider in het ar beidsproces, zo zal ook de confron tatie met het ziekenhuis moeten wor den voorbereid. Minister Veldkamp maakte deze opmerkingen gisteren kort voordat hij de eerste paal sloeg voor 't nieu we r.k. St. Lucas-ziekenhuis (450 bedden), dat wordt gebouwd aan de Jan Tooropstraat in Amsterdam-w. Het ziekenhuis (kosten 19 miljoen gulden) wordt in een combinatie van laag- en hoogbouw (tien dagen 4 meter hoog) uitgevoerd. Het is ontworpen door ir. F. P. J. Peutz uit Heerlen. Er komt een speciale afde ling (met 200 bedden) voor zgn. re- activerings- en revalidatiepatiënten. De kosten per ziekenhuisbed bedra gen 45.000. Over de steeds verder stijgende verpleegprijzen zei minister Veld kamp, dat hem ter ore is gekomen dat in principe overeenstemming is bereikt tnssen ziekenfondsen en .ie- kenhuizen voortaan in onderling overleg de verpleegprijzen vast te stellen. Hiervoor zou 'n adviesorgaan wor den ingesteld. Ministers Veldkamp juichte dit streven tóe. Hij hoopte, dat deze samenwerking zal zijn ge realiseerd wanneer 't nieuwe zieken huis (het tweede katholieke van Amsterdam) in 1964 in gebruik wordt genomen. Sarah Churchill, de 46-jarige dochter van sir. Winston, is donder dag in Gibraltar in het huwelijk ge treden met de 48-jarige lord Audley. Sarah Churchill is getrouwd geweest met de toneelspeler Vic Oliver en de fotograaf Antony Beauchamp. Haar huwelijk met Vic Oliver werd door scheiding ontbonden. Beauchamp, haar tweede echtgenoot, overleed in 1957.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7