t mmwmmm.wmmm. wmwmm De proeven met kernwapens Amerika blijft naar afschaffing streven Hoogwaterstanden Pompidou vraagt vertrouwen N. Guinea-ketel Peronisten gingen alvast zitten Een drukke dag in de ruimte Vier kunstmanen en een raket Blindheid in Nigeria Vergeten en vergeven Tsjombe weer naar Leopoldstad VRIJDAG 27 APRIL 1962 25ste JAARGANG No. 15.612 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN GEDRANG VAN KUNSTMANEN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,65 p. w., 2,80 p. mnd., 8,25 p. kw., Franco p.p.' 8,75. Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 H Een recente opname van H.M. Koningin ww Juliana, die op 30 april a.s. haar 53ste verjaardag hoopt te vieren. Foto: MAX KOOT In een schriftelijke verklaring, die de Amerikaanse gedelegerde bij de ontwapeningsconferentie, Arthur Dean, donderdagmorgen bij opening der vergadering onder de delegaties heeft verspreid, zei hij dat een zo spoedig mogelijke beëindiging van alle proeven met kernwapens een fundamentele doelstelling van de Amerikaanse politiek blijft. Hij her innerde eraan, dat de Verenigde Sta ten de hervatting van hun proeven na het abrupt schenden van het mo ratorium door de Sowjet-Unie maan denlang hadden uitgesteld, in de hoop dat een verdrag zou kunnen worden gesloten, en dat zij zich be reid hadden verklaard van hun ei gen proeven af te zien, ondanks de militaire voordelen die de Sowjet- (Unie met haar proeven had ver kregen. Voorts herinnerde hij eraan, dat de pogingen om tot een verdrag te komen, waren afgestuit op de onver zettelijke houding van de Sowjet- Unie, die achtereenvolgens het on officiële bestand van drie jaar voor hét houden van kernproeven had ver broken, de vruchten van drie en een half jaar moeizaam onderhandelen ongedaan had gemaakt door van houding te veranderen en in ondub belzinnige bewoordingen te kennen heeft gegeven het beginsel van in ternationale controle te verwerpen. Dean besloot zijn verklaring met de mededeling, dat de Verenigde Staten alle krachten zullen inspannen om te bereiken, dat op de confe rentie in Genève een verdrag zal worden gesloten, dat aan alle landen de waarborg biedt, dat alle kern proeven werkelijk geëindigd zijn en dat de landen, die van goede wil zijn en te goeder trouw handelen, niet tot slachtoffer zal maken. „Kissavos" aangevaren aan bak boordskant onder de brug. Er zit in het schip een gat van vijf meter breedte. Na de blussing van de brand is de bemanning, die door de Urker vissersboot „Pietertje Marie" was overgenomen, weer aan boord ge gaan. Vier zeesleepboten hebben de „Olympic Thunder" op sleeptouw naar Rotterdam genomen. In de "oop van de dag wordt de sleep voor de Nieuwe Waterweg verwacht. De Britse gedelegeerde zei de ver klaring van Dean te onderschrijven. Hij zei respect te hebben voor de landen die tegen de kernproeven van beide landen protesteren, doch niet voor landen die wel teg-en proe ven door het ene land, en niet tegen die van het andere land protesteren. De So wj et-afgevaardigde Zorin, noemde het vasthouden door het westen aan internationale controle een ultimatum. De Amerikanen wil len doelwitten in de Sowjet-Unie op sporen, aldus Zorin, daaraan toevoe gend dat de Verenigde Staten de ge dachte dat oorlog onvermijdelijk is, willen inprenten. De Sowjet-Unie kan hier niet onverschillig tegenover staan en moet de nodige maatregelen treffen om haar defensie te verster ken en de agressieve krachten, die de wereld bedreigen, tot staan te brengen, aldus Zorin. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Noordelijke ivind De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mee: Bij Schotland is een nieuw en krachtig hogedrukgebied aangeko men, dat maar weinig meer van plaats verandert. Om dit hogedruk gebied bewegen centra van lage druk. Deze blijven op grote afstand van ons land. De kans op regen van enige hetekenis is daarom de eerst komende dagen klein. De positie van het hogedrukgebied is dusdanig, dat er voortdurend een noordelijke wind blijft waaien, die koude lucht van de Noordzee aanvoert. Hierin komen veel wolkenvelden en weinig opklaringen voor. Zon- en maanstanden 28 April: zon op 05.18, onder 19.58; maan op 02.56, onder 12.23. 28 April: v.m. 9.17; n.m. 22.04. KORRELTJE In smart niet te kunnen schreien, in geluk niet te kunnen lachen, dat is het bitterste op aarde. „Olympic Thunder" naar Rotterdam gesleept Gisteren heeft Z.K.H. Prins Bernhard in Brussel het driedaagse congres geopend over „De opvoeding van de Europeaan van morgen" dat wordt gehouden door de Fondation Européenne de la Culture. Foto: voor de ope ning van het congres werd donderdag deze foto gemaakt van een gesprek tussen (v.l.n.r.) prins Bernhard, prinses Beatrix en prins Albert van Luik. (telefoto) De brand aan boord van het Li beriaanse tankschip „Olympic Thun der", die gistermorgen op 85 mijl noord-noordwest van IJmuiden uit brak, na een aanvaring met 't Griek se tankschip „Kissavos", werd gis teravond nagenoeg geblust. De ge hele midscheeps, de brug en de op bouw van de 17.791 ton grote tan ker, zijn uitgebrand. De „Olympic Thunder" is door de Krachtige bestrijding van de O.A.S. De nieuwe Franse minister-presi dent, Georges Pompidou, heeft don derdag voor de eerste maal een rede gehouden in de Franse Nationale Ver gadering. Hij wenst een uitspraak van het parlement over de vraag in hoeverre dit vertrouwen in hem stelt en de regeringspolitiek wil steu nen. Pompidou zei, dat de overeenkomst van Evian ten volle zal worden uit gevoerd. De Fransen in Algerië moe ten begrijpen, dat er geen terugkeer mogelijk is. De strijdkrachten zullen krachtig blijven optreden tegen de OAS. Het Atlantische bondgenootschap is een van de grondslagen van de Franse buitenlandse politiek, evenals het vormen van een verenigd Euro pa. Pompidou sprak als zijn overtui ging uit dat er een Europese Unie zal komen. Hij verwelkomde „het feit, dat Groot Brittannië opnieuw heeft ontdekt, dat het deel uitmaakt van Europa", waaraan hij toevoeg de: „In feite heeft Frankrijk hier nimmer aan getwijfeld". Hij legde de nadruk op de vastbe slotenheid van Frankrijk om een mo dern leger te stichten, dat over zijn eigen kernwapens zou kunnen be schikken. Pompidou heeft de Nationale Ver gadering verzocht haar vertrouwen in zijn regering uit te spreken. De stemming zal waarschijnlijk vandaag Het conservatieve Australische blad, de „Sydney Daily Telegraph" zegt donderdag, „dat de taktiek van president Soekarno om het water in de Nieuw Guinea-ketel kokend te houden teneinde de aandacht af te lei den van de binnenlandse moeilijkhe den, niet gedurende onbepaalde tijd kan worden voortgezet.'" Het blad zegt dit in een commen taar op 't afzeggen van het bezoek aan Engeiand en noemt de daarvoor opge geven reden, de „spanning" over de kwestie Nieuw Guinea, een „raar" argument, „daar de crisis en de span ning geheel zijn veroorzaakt door In donesië." Het blad besluit: „Soekar no, als president van een „geleide democratie", moet in staat zijn, de spanning even gemakkelijk af te ge lasten ais hij het met zijn bezoek aan Engeland heeft gedaan. Waarschijn lijker is, dat de werkelijke crisis en de werkelijke spanning elders zijn gelegen, en bij lange na niet zo kunst matig zijn." Ga maar eens op reis. De Britse „Guardian" stelt in een commentaar over de kwestie Nieuw Guinea, dat de beste manier om het geschil tussen Nederland en Indone sië te regelen zou zijn, dat president Soekarno een of andere reis maakt terwijl de diplomaten een oplossing uitwerken, die hij maar hoeft te be krachtigen. President Soekarno's talenten als diplomaat zijn even groot als zijn talenten als landsbestuurder. Men kan steeds minder ontkomen aan de in druk, dat Indonesië onder een an dere president al lang in het bezit van Westelijk Niéuw Guinea zou zijn, aldus het blad. President Nasser of premier Neh- roe zouden de zaak van het anti kolonialisme een dienst bewijzen door Soekarno voor een of andere topbijeenkomst uit te nodigen, aldus de „Guardian". nog plaa s vinden. Men verwacht dat de regering een ruime meerderheid zal krijgen. Men denkt dat vele conservatieve afge vaardigden zich van stemming zul len onthouden of de vergaderzaal ge durende de stemming zullen verla ten. Het referendum. Abderrahman Fares, voorzitter van het voorlopige uitvoerende or gaan in Algerië, heeft donderdag na een onderhoud met De Gaulle mee gedeeld, dat de datum voor het refe rendum in Algerië vastgesteld is. Hij zei echter niet wanneer de volks stemming gehouden zal worden. Krachtens de overeenkomst van Evian moet deze binnen zes maanden na 19 maart plaatsvinden. In politieke kringen te Parijs meent men, dat het referendum, waardoor de Algerijnen hun eigen toekomst zullen bepalen, in juli ge houden zal worden. In juli hoopt de Franse regering namelijk de macht van de OAS in de Algerijnse steden definitief gebroken te hebben. De terreur. In Oran hebben burgers donder dagavond vanaf balkons op militai ren geschoten. Het vuur is door mi litaire wachtposten op daken van ho ge gebouwen met zware machinege weren beantwoord. In Oran zijn donderdagavond als gevolg van aanslagen door leden van het geheime leger vijf Algerijnen en een Fransman om het leven gekomen. In Algiers hebben donderdag elf Algerijnen, onder wie een meisje, het leven gelaten tengevolge van aan slagen door de OAS. Salan zwijgt. De verdedigers van Salan hebben donderdag meegedeeld, dat de on langs gearresteerde leider van de ge heime legerorganisatie, bij de onder vraging door de rechter-commissaris geweigerd heeft diens vragen te be antwoorden. Salan eiste, dat hij ge tuigen zou mogen oproepen, onder wie generaal De Gaulle, ex-minister president Debré en verscheidene Franse generaals. Dit werd niet toe gestaan. Ongeveer 33 Peronistische afge vaardigden besloten donderdag geen acht te slaan op een kortgeleden door de Argentijnse regering uitgevaar digd besluit, waarbij de kortgeleden gehouden verkiezingen voor een aan tal zetels in de Kamer van Afgevaar digden en voor de bezetting van gou verneursposten ongeldig werden verklaard. Zij namen, als gekozen af gevaardigden, hun plaatsen in de vergaderzaal in. De afgevaardigden protesteerden, toen ambtenaren hen mededeelden, dat het huis eerst 22 mei a.s. bijeen zal komen. Zij verlieten de zaal eerst, toen de lichten werden uitgedaan. Donderdag is het een drukke „ruimtedag" geweest. Er kwamen vier kunstmanen in een baan om de aarde en er werd één raket gelan ceerd. De Amerikanen meldden bo vendien dat 't ruimtevaartuig „Ran- ger-4" met een klap op de maan te recht was gekomen, zonder dat deze proefneming de beoogde doelen had bereikt. De snelheid waarmee de „Ranger" op het oppervlak van de maan is neergekomen, is door leden van de wetenschappelijke staf van de waar nemingspost te Goldstone berekend op 9.545 km per uur. Het ruimte schip moet door de slag waarmee het op de maan is neergekomen, volko men vernield zijn. GEZAMENLIJKE KUNSTMAAN Van Cape Canaveral werd een Brits-Amerikaanse kunstmaan gelan ceerd, die in een baan om de aarde kwam en bestemd is voor het verza melen van gegevens over de iono- sfeer en de kosmische straling. Engeland ontwierp een satelliet, door premier Macmillan „Ariel" ge noemd, en leverde de wetenschappe lijke instrumenten. Britse geleerden zullen de verkregen gegevens bestu deren. De VS zorgden voor de Thor- Deltaraket. Dit was de eerste ge meenschappelijke Brits-Amerikaanse kunstmaanlancering. Ongeveer één op de honderd men sen in Nigeria is blind. Dit is vijf maal zoveel als in West-Europa en Noord-Amerika. Dit heeft dr. Kodilinye, lector in de oogheelkunde aan de universiteit van Ibadan, meegedeeld in een le zing over „de wereld der duisternis" ter gelegenheid van de wereldge- zondheidsdag. Er zijn ongeveer 350 duizend blinden in Nigeria, van wie ongeveer 30.000 kinderen. RUSSISCHE SATELLIET De Sowjet-Unie deelde mee, dat de „Kosmos-4" in een baan om de aarde was gebracht. Hierin bevinden zich instrumenten voor onderzoek van de ruimte, die normaal blijken te wer ken. Een andere gemeenschappelijke prestatie was het afschieten van een Amerikaanse raket met een apparaat van Japans makelij aan boord voor onderzoek van de ionosfeer. De raket bereikte een hoogte van 120 km. De proef was geslaagd. De Amerikanen zullen in samenwerking met de Ja panners nog twee ruimteproeven doen. De lancering geschiedde van het eiland Wallops in de Amerikaan se staat Virginia. Nog twee geheimzinnigen. De Amerikanen schoten tenslotte nog twee kunstmanen af van Point Arguello in Calïfornië, de ene van de soort die wordt gebruikt voor on derzoek op grote hoogte en de an dere van het type dat wordt gebruikt voor de projecten Sam os en Midas („spionage" en waarschuwing tegen raketten). Over het doel en het suc ces hiervan werd echter een strikt stilzwijgen bewaard. Volgens Sowjet-Russische bronnen bestaat een mogelijkheid, dat de breuk tussen de Russische en d» Amerikanse commandanten in Ber lijn, die reeds vier maanden duurt, geheeld zal worden. Er zou binnen kort een bezoek plaatsvinden van de Amerikaanse commandant, generaal Watson, aan zijn Russische collega, kolonel Solovjev, die daarna een te genbezoek zou afleggen. Vorig jaar december verbood ge neraal Watson aan kolonel Solovjev en diens plaatsvervanger om de Amerikaanse sector van Berlijn te betreden, omdat Oostduitse grensbe ambten tevoren de Amerikaanse com mandant in Oost-Berlijn wilden toe laten, wanneer diens in burger ge klede medepassagiers zich indentifi- ceerden. De vertegenwoordiger der Vere nigde Naties in Elisabethstad, Roltz- Benneth, heeft medegedeeld, dat pre sident Tsjombe van Katanga voor nemens is op 3 mei a.s. naar Leo poldstad terug te keren om zijn on derbroken besprekingen met premier Adoela van de centrale Kongolese regering te hervatten. De destijds door de VN aan Tsjom be gegeven garanties voor zijn vei ligheid zijn nog steeds van kracht, aldus Roltz-Benneth. Tsjombe zou gisteren, donderdag, uit Elisabethstad vertrekken voor een bezoek aan Centraal en West-Ka- tanga. Maandag keert hij in de Ka- tangaanse hoofdstad terug. BV HET ZILVEREN HUWEL'JKSJUBILEUM HETVERSCHILTUSSEN1937EN NU... Toen lelden wij 8,6 miljoen inwoners, Ihans ca.11j8mili. jf -K'. r toen bedroeg de gem. levensduur ca. 66jaar Ihans ca.72jaar ..hoen gem. Ie 1,73m edroeg de ngtevd.man thans1,76m T ..toen bezalenwij 625 miljonairs, Ihans ca.4000 90.000personen auto's, Ihahs ca6x meer personenauto's ..toénwos8%vande bruidjes jonger dan 20jaar; Ihans 11 ..toen rooklen wij per inwoner jaarlijks .506sigarellen, Ihans l200sigareHe ..toen woonde 49% van ons volk in de sleden, Ihans ca. 60% 5ËJB1 Wel veel tips, maar nog geen dader steekpartij De dader van de steekpartij in de Leidsestraat te Amsterdam, waarvan de 31-jarige Amsterdamse chauffeur R. de Cocq van Delwijnen in de nacht van vrijdag op zaterdag het slachtoffer werd, is nog steeds niet gevonden; wel heeft de recherche de laatste dagen weer veel tips ontvan gen. Ze werden stuk voor stuk na getrokken, maar in alle gevallen was het resultaat negatief. Geble ken is, dat veel tipgevers zich heb ben laten leiden door jalouzie of antipathie ten aanzien van bepaalde Italianen. Gisteren ontving de politie een anoniem telefoontje van iemand, die liet weten, dat een alleen met een voornaam en haar werkgever aan geduide vrouw, wel zou kunnen ver tellen wie de dodelijke steek heeft toegebracht. Vandaag zal de politie eerst trachten uit te vinden om wel ke vrouw het precies gaat, waarna ook deze tip verder zal worden on derzocht.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1