Het castellum van het Dertigste Legioen m KIEZERS LOPEN NIET WARM VOOR STATENVERKIEZING m ob ZATERDAG 24 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA (Een blik in de Valkenburgse oudheidkamer) saldatennamen en een scherf met het inschrift „Agrippa De soldatenmentaliteit uit die tijd spreekt wellicht nog uit de dobbel steen, met ogen van 1 tot 6, zoals ook wij die kennen. De uit been gesneden steen, eens het bezitt van een Ro meins legionair, is doorboord met tegen de kant van de 1 een stuk je brons er in. Daardoor was die zij de verzwaard en met enige oefening was het aldus niet moeilijk de 6 te laten bovenliggen. Er is dus niets nieuws onder de zon, valse spelers zijn er nu óók nog wel. Tenslotte zien we opgesteld een maquette van het castellum zoals men denkt dat het geweest is, aan de hand van de resultaten van de ontgravingen. Dat alles maakt met een reeks van mooie foto's van ver schillende stadia der opgravingen de Valkenburgse oudheidkamer tot een zeldzaam voorbeeld van een plaat selijke historische collectie. Niet behorend tot de collectie Ro meinse oudheden, maar niettemin his torisch in teressant, zijn de twee prachtig geconserveerde Spaanse lansen met de originele schachten er nog aan. Een kweker vond deze lansen in zijn land, hij maakte van de schachten geen stelen voor zijn Burgemeester m. a. van der Have van Val kenburg (Z.H.) ontving ons, gezeteld in zijn kamer, de burgemeesterskamer, van het eenvoudige raad huis. Wij bezochten in ons journalistieke bestaan reeds vele burgemeesters in hun ka mer en altijd trof ons, zelfs in de eenvoudigste behuizing van een vroe de raad, een bepaalde deftigheid als een vast decor. In de kamer van Valkenburgs bur gervader ervaren we niets anders, ook niet wanneer we weten dat dit vertrek een zakelijke spreekkamer en een plechtige trouwzaal tegelijk is. Deftig, zakelijk en plechtig; maar er hangt ook de schemering van een grijs verleden. Want behalve de reeds genoemde functies vervult deze ka mer ook de rol van Valkenburgs oudheidkundig museum. Veel gemeenten hebben een oud heidkamer, of zouden tenminste, wen sen er een te bezitten. Valkenburg heeft er een, die uniek is in onze omgeving, omdat ze gevuld is met de zonneklare bewijzen van de zeer hoge ouderdom van het dorp, een leenijd die terugvoert tot het begin van onze christelijke jaartelling. We bevinden ons namelijk in het oude Romeinse castellum bij de monding van de Rijn, eens uitvalspoort van Caesars legioenen naar Brittania, aan de overzijde van de Mare Germani- cum, al sinds onheugelijke tijden Noordzee geheten. LATEN WE DE plechtstatige toon van onze inleiding varen en ke ren we terug tot de hedendaagse za kelijke werkelijkheid. Een realiteit echter, die reeds twintig eeuwen oud is. Op het bureau van burgemeester Van der Have ligt een grote over zichtsfoto van zijn gemeente. In het hart daarvan is een nagenoeg vier kant gedeelte te zien, waar rond zich de wegen en de verdere dorpsbebou wing groeperen. Dat vierkante hart is de terp van Valkenburg, de plaats waar eens het Romeinse castellum lag. En dan ontdekken we ook een bijzondere merkwaardigheid, n.l. dat vele wegen nog steeds liggen op de zelfde plaats als tweeduizend jaar geleden. Temeer springt de vrijwel ongewijzigde situatie in het oog, wanneer we zien dat de huidige in valswegen nog steeds de plaats krui sen, waar vroeger de poorten van het castellum lagen en dat die we gen dikwijls voor een groot deel nog het tracé van de oude Romeinse knuppelwegen volgen, in en buiten de wallen van wat soms wordt ver ondersteld te zijn het Praetorium Agrippinae van de beroemde Peu- tinger kaart. Het was de legerplaats van het dertigste legioen, gesticht in 47 na Christus en twee maal verwoest. En hoewel het soldateske element van Valkenburg zich wel zeer heeft ge wijzigd, bestaat het er nog steeds, al zullen de praetorianen van 2000 jaar geleden niet hebben kunnen dro men hoe het er nu, zowel horizon taal als verticaal in de letterlijke be tekenis van het woord, uitziet. INDIEN HET WAAR is, dat op deze plek het oude Praetorium Agrip pinae moet worden gezocht (maar we weten écht niet óf het waar is, dit ter voorlopige geruststelling van Leiden), dan zou dat wel een pikan te bijzonderheid zijn, omdat daar mee de ouderdom van het tegen woordige Leiden wel wat op losse schroeven komt te staan. Op de Peu- tinger kaart staat Lugdunum Bata- vorum aangegeven als gelegen tus sen Praetorium Agrippinae en de Rijnmond, dus veel meer naar het westen. Laten we ons echter in deze strijdvraag niet verdiepen en ons be palen tot het Valkenburgse castellum, of dit nu het Praetorium Agrippinae geweest is of niet. Ons bezoek aan Valkenburg gold trouwens niet in de eerste plaats dat castellum, dat men thans weer bezig is gedeeltelijk te ontgraven, dan wel de vierhonderd Romeinse oudheden, die in het raadhuis worden bewaard. De gehele collectie tot nu toe in Valkenburg gevonden voorwerpen uit de Romeinse tijd bestaat uit 24 duizend vondstnummers. Deze waren oorspronkelijk eigendom van de Ver eniging voor terpenonderzoek in Ne derland, gevestigd in Groningen. De- hark of zijn drietand, doch bracht de wapens naar de burgemeester, die er vanzelfsprekend heel blij mee was. Nu prijken ze als herinnering aan het belang van Leiden in de Val kenburgse oudheidkamer. DE COLLECTIE vraagt echter wel om een praktischer huisvesting dan nu in de burgemeesterskamer. Want als er een „trouwtje" is, dan moeten de vitrines plaats maken voor de stoelen van de bruiloftgangers. En al is een huwelijk in een kleine gemeenschap als de Valkenburgse do enige echte voor mensen die kwaliteit verlangen t (Advertentie) nu niet direct een dagelijkse gebeur- Of neen, laten we ons voorlopig tenis, het geeft onnodig gesleep met alleen maar houden bij het „Castel- alle risico van dien. We denken lum van Valkenburg" om de Lije- echter zo, dat met dit probleem wel naars nog niet al te zeer te veront- rekening zal worden gehouden bij rusten, de plannen voor een nieuwe gemeen tebehuizing. Vraagt demonstratie aan! MEERPOEUS NAAIMACHINEBEDRIJF Breestraat 171 - LEIDEN Tel. 01710-24815 Eén voordeeltje is er wel bij: de burger, die op bezoek gaat bij de burgemeester, kan meteen een blik werpen op de collectie en dat heeft bij vele bezoekers de belangstel ling gaande gemaakt. Daar zorgt de burgemeester trouwens wel voor en aan menig zakelijk gesprek zullen wel enkele minuten zijn gekoppeld voor een elementair lesje in de ge schiedenis van de Rijnvesting Praeto- Ad verten tie) rium Agrippinae. (Advertentie) Burgemeester M. A. v. d. Have in zijn kamer op ret raadhuis, die te vens als oudheidkamer dienst doet. ze schonk de collectie aan het rijk; dat ze naar Den Haag liet overbren gen en onder toezicht stelde van de Rijksinspectie Roerende Monumen ten. Vierhonderd nummers vaft de collectie bevinden zich echter in het Valkenburgse raadhuis, over het al gemeen voorwerpen uit de eerste eeuw onzer jaartelling, benevens en kele stukken van wat jongere da tum, waaraan goed is te zien hoe de cultuur na de verdwijning van de Romeinen veel groter werd. HET MERENDEEL der vondsten is gedaan in de jaren na 1941, toen prof. van Giffen hier met de eerste opgraving begon. Hij had reeds in de jaren '14-18 iets bijzonders aan Valkenburg gezien, n.L dat de dorps kern op een hoogte, een terp lag. Dat wekte zijn belangstelling op, maar eerst na de meidagen van 1960, toen Valkenburg voor een groot deel werd verwoest, kreeg hij gelegenheid om te gaan graven. Met tussenpozen heeft men sindsdien ongeveer der tien jaar gewerkt. Thans is men dan weer bezig, nu onder leiding van prof. W. Glasbergen, ook bekend door de opgravingen van de Rijns- burgse abdij. Op de opgravingen ho pen we echter nog wel terug te ko men. Er is een stichting gevormd onder de naam „Stichting Rijn vesting Prae torium Agrippinae, een Valkenburg se stichting met als voorzitter bur gemeester Van der Have en dr. Lun- singh Scheurleer, rijksinspecteur van de roerende monumenten, te Den Haag, als secretaris. HE IN VALKENBURG opgestelde collectie is zeer variërend. Be halve aardewerk van zeer fijne struc tuur en prachtige vorm, liggen er mooie fragmenten van Romeins glas werk, sieraden in brons en andere bronzen voorwerpen, het beslag van een zwaardschede, delen van bron zen helmen en van sandalen, een zeer mooie collectie munten, onder meer uit de tijd van Augustus en van Caligula, een benen naald om netten te boeten, een bronzen koe bel, die wellicht van voor-Romeinse oorsprong is, visgraten uit een afval put en zo veel meer. Interessant in tijdbepaldend opzicht is de collectie dakpanfragmenten door de stempels waaruit de legering van het dertig ste legioen blijkt, gezien het steeds terugkerende cijfer XXX en opschrif ten als Pr. Germ. Inf. Belangrijk zijn ook de scherven met ingekraste Enkele der 400 Romeinse oudhe den, die te Valkenburg staan opge steld. Beleid van G.S. raakt indirect iedere burger KUNNEN de politieke partijen zich voor een Tweede Kamerverkiezing nog wel eens uitleven in een propa- gandakermis, de verkiezingen voor de Provinciale Staten komen er Praat met de Jozefgezel van de twintiger- en dertiger jaren en men komt al gauw tot de bevinding, dat de verkiezingstijd veel van zijn romantiek heeft verloren. Er worden geen „drempels" meer gezet in de Leidse straten en na een nachtelijke kalktocht wordt niet meer het restant van het propagandamateriaal uitge goten over concurrerende propagandisten. De propagandaclub „Dr. Schaepman" en „De Jonge Garde" zijn verdwenen; de voor malige leden, op een enkeling na, behoren nu tot het koele, neu trale kiezerspubliek, dat eerder kopschuw dan enthousiast wordt door de leuzen. Misschien is de wereld te groot geworden, zodat men over de kleine politiek heen kijkt en interesse heeft voor ïtet wereldgebeu ren. Zijn er niet meer die tegenstellingen, zoals in de tijd van „rechts houden"? enigszins „bekaaid" vanaf. We zijn niet overladen met folders en prach tige leuzen. De borden in stad en omgeving zijn even bezadigd en so ber als een vergadering van de Sta ten in de Ridderzaal. Slechts de KVP valt op door een betrekkelijk, ori ginele demonstratie van krachtsport op de 30 borden en 500 raambiljetten in Leiden. Kennelijk hebben de politieke par tijen ingezien, dat het grote publiek zich niet warm laat maken voor de samenstelling van de Staten, zoals bij Tweede Kamer of gemeente raadsverkiezingen. De politiek van de Provinciale Staten schijnt niet diep genoeg in het vlees te snijden. TOCH WEL BELANGRIJK DE GEMEENTELIJKE politiek, waar men nog wel belangstelling voor op kan brengen, is in grote trekken met handen en voeten gebonden aan de Provincie, die uit naam van de leden van de provinciale staten (in Zuid- Holland 82) bestuurd worden door de Commissaris van de Koningin (vergelijk burgemeester) en de zes gedeputeerden (vergelijk wethou ders). Neemt bijv. een gemeenteraad een besluit betreffende eigendom men en geldmiddelen van de ge meente, dan moeten de Ged. Staten hun goedkeuring geven. Bovendien kunnen G.S. mededeling door de ge meenten vragen van alle genomen besluiten en kunnen zo nodig een besluit van b. en w. vernietigen, de begroting terugsturen of een zaak opschorten door vernietiging van een voorstel bij de Kroon aan te vragen. De verstrekkende macht van G.S. was bijvoorbeeld in 1951 overduide lijk in de „affaire-Finsterwolde". De communistische raad van Finster- wolde nam onmogelijke voorstellen aan, bedreigde iedere niet-communis- tische ambtenaar met ontslag en oefende zo'n geestelijk schrikbewind onder de bevolking uit, dat G.S. de wethouders en de raad en bloc naar huis stuurden, zodat de burgemees ter twee jaar lang alleen het bestuur over de gemeente moest uitoefenen. De Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben nog geen eigen gebouw. Wel is momenteel een gebouw in aanbouw bij de Haagse Dierentuin, maar tot nu toe is Provinciale Staten een kind van deze tijd geweest: in wonen bij anderen. Voor de enkele vergaderingen per jaar is men te gast bij de Eerste of Tweede Kamer of in de Ridderzaal (foto). Evenals de gemeenten, zijn ook de waterschappen, de veenschappen en veenpolders gebonden aan de goed keuring van G.S. Zoals de gemeente in haar beleid af hankelijk is van Provinciale' Staten zo zijn de „Heren Staten" we^r afhankelijk van de Kroon, die zich laat voorlichten door de Raad van State, bijvoorbeeld bij het vaststel len van streekplannen. Het is wel duidelijk, dat de Provinciale Staten als schakel tussen gemeenten en rijk van zeer grote betekenis zijn en meer in de algemene belangstelling zou dienen te staan. Zij het niet zo direct als het gemeentelijk of het regerings beleid, de aktiviteiten van de Pro vinciale Staten raken iedere burger De verkiezingen voor de Provin ciale Staten zijn om nog een andere reden belangrijk. Door bepaalde groepen leden van de Provinciale Staten wordt iedere drie jaar de helft (37 of 38 leden) van de Eerste Kamer gekozen. Indirekt - via het getrapte kiesrecht - kan de kiezer dus ook invloed uitoefenen op de wetgevende macht, omdat de mede werking van de Eerste Kamer o.m. vereist is voor de totstandkoming van een wet. 28 MAART. Men „breekt" er op een gunstig tijdstip - van 819 uur - even tussenuit en gaat stemmen. Een eenvoudiger zaak bestaat er niet. Biljet aanpakken, stiekum hokje rood maken en met 'n vriendelijk gezicht zijn stem in de bus deponeren. De volgende dag weet men het officieu ze resultaat van de verkiezingen 1962 voor de Provinciale Staten. Het organiseren van een verkie zing, hoe eenvoudig het voor de bui tenstaander mag lijken, is geen een voudige bezigheid. Vanaf november vorig jaar tot on geveer een week na de verkiezingen heeft de afdeling Bevolking van het Leidse stadhuis, het middelpunt van de kieskring Leiden, in het teken gestaan van de verkiezingen. In november begint de heer W. v. Zwieten, hoofd van de afdeling Be volking - al zo'n 35 jaar is hij ver kiezingsambtenaar - met de samen stelling van de stemdistrikten. Het is geen sinecure met het ge ringe aantal mensen, dat bereid is één dag lid te zijn van een stem bureau, de stad in zoveel mogelijk mootjes te hakken, dat de kiezers niet een half uur moeten lopen of fietsen om het stembureau te be reiken. Het gegoochel met de straten en gebouwen, die beschikbaar waren voor stembureau, heeft tenslotte 58 stemdistrikten opgeleverd, die allen ongeveer 1000 kiezers tellen. Er zul len niet veel Leidenaars meer zijn, die langer dan vijf minuten lopen verwijderd wonen van een stem bureau. Na de kandidaatstelling op 13 fe bruari, waarop de partijen hun door 15 stemgerechtigden ondertekende lijsten met kandidaten op het Leidse stadhuis inleverden, volgde de sa menstelling van de stembureau's. Vroeger was het nog mogelijk, dat op ieder stembureau de 3 leden van ver schillende partijen waren. Tegen woordig moeten minstens 60 ambte naren aan de sekretarie onttrokken worden, omdat men geen mensen heeft kunnen krijgen. De 13e februari, de dag van de kandidaatstelling, is ook bepalend voor de plaats van stem uitbrengen. Waar men op die dag woont, moet men ook zijn stem uitbrengen. Is men na de oproep verhuisd, dan zal men in de oude woonplaats of vo rige buurt zijn stem moeten uitbren gen. Na het verzenden van de oproepen komen de verzoeken om elders te mogen stemmen (niet buiten de pro vincie) en de volmachtaanvragen binnen. Tot en met 14 maart hadden vier ambtenaren van bevolking aan de administratieve afwikkeling van deze zaken een daktaak. De avond van de verkiezingen ko men de processen-verbaal binnen van de stemdistrikten en gemeenten, die tot de kieskring Leiden behoren. De tellerij en het controleren begint. Volgens de wet wordt hierna op de tweede dag na de verkiezingen het proces-verbaal van de kieskring Lei den in openbare vergadering opge maakt, dat naar het Centraal Stem bureau in Den Haag wordt gezonden. KOSTEN Nadat men onderzocht heeft wie niet naar het stembureau zijn geko men en nadat de verzuimers-zonder- geldige-reden aan de kantonrechter zijn gemeld, is de rol van de afdeling Bevolking van Leiden uitgespeeld. Kosten van dit alles 26.000, Men rekene maar eens: 15 presen tiegeld per lid van een stembureau, verteringen door de leden van het stembureau, de stapels drukwerk. Alles bij elkaar valt het nog mee. De democratie is tenslotte wel iets waard In de kluis van het Stadhuis worden de stembussen in gereedheid ge reedheid gebracht: De stemlijsten van ieder kiesdistrikt en de groene lakens worden gedeponeerd in de bussen, die op de ochtend van de verkiezingen door de Dienst van Ge meentewerken naar de stemlokalen getransporteerd worden.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 4