_KKK NU BETER DAN OOIT! t A DE LEIDSE BIOSCOPEN Weerbericht giro 323300 ZATERDAG 24 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 (Advertentie) MEDISCHE DIENSTEN Leiden en Omgeving Leiden In spoedgevallen nemen waar de artsen: Jansen, tel. 31024, Rijnsburgerweg 29 b; Langezaal, tel. 24855, Witte Singel 30; Verhoef, tel. 32505, Zoeterwoudsesingel 4; Pieterse tel. 24403, Hoge Rijndijk 4; 's Grave- sande, tel. 31919, Stationsweg 10. Tandarts: P. P. Nieboer, tel. 25028; apotheek Reijst, Steenstraat 25, tel. 20136. Alkemade en Leimuiden De art sen v. d. Werf, Rijp wetering, teief. 01712202, en Van Haselen, Oude Wetering, tel. 01713—217. Alphen a. d. Rijn Dkt. M. v. d. Steen, tel. 2738; apotheek Somberg, tel. 3500; Wit-Gele Kruis zr Theodula tel. 2409. Bodegraven Dkt. D. Ragay, tel. 2030; zuster. D. Langeveld, tel. 2566, Zwammerdam. Boskoop Dkt. Bom, tel. 2136. Hazerswoude zie Leiderdorp. Hillegom Dkt. v. d. Kaaden, tel. 5114; wijkverpleging zr Snellenberg, tel. 6316. Katwijk Rijn Dkt. H. M. Hue- ting, tel. 2102, apotheek Princestr. 3, t»I. 2755. Katwijk Zee Dkt. P. A. Visser, tel. 2023; apotheek zie Katwijk Rijn. Koudekerk a. d. Rijn zie Lei derdorp. Langeraar Dkt. J. A. Sandkuyi, tel. 01722—139. Leiderdorp Dkt. M. P. Hennink, tel. 0171033686; zust. de Mönnink, tel. 01710—34673. Lisse Dkt. H. A. Holl, tel. 3155. Tandarts: H. A. Meulemans, telefoon 25304297, Gladiolenstraat 31. Nieuwkoop zie Zwammerdam. Nieuwveen zie Langeraar. Noordwijk Dkt. Goudnaan, tel. 2333; Duinrand-apotheek van 121 en van 56 uur; Wit-Gele Kruis zust. Hooymans, tel. 3388 of 2524. Noordwijkerhout en De Zilk Dkt. K. A. van Praag, tel. 385; tand arts zie Lisse. Oegstgeest Dkt. J. B. Hugen- holtz, tel. 20390; Wit-Gele Kruis zr. Warmerihoven, tel. 24188 b.g.g 21726 Rijnsburg zie Katwijk Rijn. Sassenheim Dkt. H. Kwint, tel. 025327253; voor zuster zie War mond; tandarts zie Lisse. Valkenburg zie Katwijk Rijn. Voorhout Dkt. A. W. Bots, tel. 025327393; zuster zie Warmond. Voorschoten Dkt. F. H. W. Swen tel. 2356. Warmond zie Voorhout; zuster Konyn, tel. 01711-250; b.g.g 206, neemt waar voor de zusters Muiler man en Meyssen. Wassenaar De artsen E. M. N. Oosterbaan, tel. 3056 en J. H. Jaars- ma, tel. 9676; apotheek Siderius, Langstraat 86, tel. 2141. Woubrugge zie Langeraar. Zoetermeer Dkt. J. H. N de Bruyn, tel. 3059. Zwammerdam Dkt. K. Gill, tel. 01726—2527. De muur is niet hoog genoeg De Oostduitse minister van bin nenlandse zaken, Maron, heeft vol gens het voorlichtingsbureau West alle leden van de Oostduitse volks- politie tot grotere waakzaamheid aangespoord. Hij oefende op een bijeenkomst van hoge officieren der volkspolitie kritiek op het feit dat, ondanks de na augustus 1961 aangebrachte grens- versterkingen, het nog steeds aan inwoners van Oost-Duitsland gelukt naar het Westen te vluchten. „Wij hebben ook na de oprichting van de grensmuur geen reden tot zelfvoldaanheid", aldus de minister. VOORHOUT Foreholte Zondag om 2.30 uur op eigen terrein ontvangt Foreholte 1 de koploper Wilhelmus 1 uit Voor burg en als voor wedstrijd 12 uur Foreholte 6UDO 4. Op het 2e ter rein 12 uur Foreholte CRooden- burg C. In Gouda speelt om 12 uur Foreholte 2 tegen Gouda 3. In Lisse 2.30 uur Lisse 6Foreholte 5 en te Katwijk 12 uur KRV AForeholte A ZOETERWOUDE (Dorp) DOS kruisjassen Het bestuur van DOS schrijft ons: Verleden week zaterdag lazen wij tot onze verba zing, dat de kaartavond niet door kon gaan. Zou degene, die misschien dacht leuk te zijn er in het ver volg aan willen denken, dat dit voor ons en voor de deelnemers, die deze avond vrij hebben moeten maken, grote -moeilijkheden met zich mee brengt (zaalbespreken, bestellen van prijzen en niet te vergeten de boze gezichten). En als degene, die zelfs- standig de datum verzet naar de volgende week er in het vervolg ook rekening mee wil houden, dat er dan iets anders aan de hand kan zijn, dan zijn we een heel stuk ver der. Hedenavond kan de kaartavond wederom niet doorgaan vanwege de „Stille Omgang". Een nadere datum zal nog worden vastgesteld (ten minste als er weer geen grapjassen zijn). WEEKELYKSE CRONYCKE Nogh staen de bloemen soms op't raem en eys leyt in de grachten of reeds kreyght men soo nu en dan voorjaerlyckse gedachten. Want struyck en boomen botten uyt, ick sie al nieuwe spruyten. de crocussen sie 'k hier en daer al, in de tuynen buyten. Wat let ons dus om nu alrêe van lente te gaen praeten? De Keuckenhoff maeckt sich reeds op en'k hoor al lemmeren blaeten. De haeghelbuyen neemen af, de koude gaet verdwynen. 'k Sie kinderwaeghens in de straet, de son gaet feller schynen. De huysvrouw kryght de criebel weer in vingheren en stoffdoeck. Se kyckt met argusooghen rond naer boenwas en naer stoffhoeck. Een cleyne angst becruypt ons reeds voor watter gaet gebeuren; het schoonmaeckspoock waert alweer rond en clopt aen raem en deuren. In Rhynsburg heyt men weer gesmeed de nieuwe corsoplannen. Al sal het in augustus syn, reeds nu syn Rhynsburghs mannen druck aen het werck om alles weer te doen in can'en crycken. En door dat alles can ick echt de soomer al weer ruycken. 'tls wintei/ nogh, maer toch hanght al het voorjaer in de lucht. En nae de lent' de soomer comt en herfst met rycke vrucht. Maer eer't soo ver is, heerejee, wat staet ons nogh te wachten? We blyven 't leeven luchtigh sien met sonnighe gedachten. Geen verklaring Tegen het einde van de kabinets vergadering in de Trèveszaal in Den Haag is namens de minister-president meegedeeld, dat over het besprokene naar mag worden aangenomen de onderhandelingssituatie om Nieuw- Guinea geen verklaring of mede deling van welke aard ook zal wor den gedaan. Op aanwijzingen van de Bel gische politie is vrijdagmiddag de moordenaar van de Antwerpse dia manthandelaar Armand Matjelis in Parijs gearresteerd. Het is de 26-ja- rige Simon Luria, volgens Belgische krantenberichten een vriend van het slachtoffer. Hij was met zijn echtge note en een vier maanden oude baby op weg naar Tel Aviv. Het lijk van de 32-j^' ige Armand Matjelis werd woensdag aan de oever van de Schelde in Antwerpen door arbeiders gevonden. Het was in stuk ken gezaagd en over drie plastic zak ken verdeeld. VIJFTIG KALVERFN VERBRAND Gisteravond tegen 7 uur is brand uitgebroken in de nieuwe landbouw- schuur van de familie Gelink te Lievelde. Snel ingrijpen zowel van bewoners als de brandweer uit Lich tenvoorde en Groenlo konden niet verhinderen, dat de schuur geheel uitbrandde en vijftig mestkalveren in de vlammen omkwamen. Het be drijf is verzekerd. Wie niet in de gelegenheid is zijn gave op de collecteschaal te schenken of wie een extra-bijdrage wil zenden, kan gebruik maken van KATHOLIEKE KERKENBOUW te UTRECHT desgewenst met vermelding „bestemd voor kerkenbouw in het bisdom. (Advertentie) STUDIO De Franse filmindu strie heeft nieuwe lauweren geoogst met „Lola", een rolprent, die niet ten onrechte geacht mag worden te behoren tot de beste tien films van het (vorig) jaar. Lola is een danse resje, dat zeven jaar tevoren door haar „eerste, grote liefde" in de steek werd gelaten en nu in haar levensonderhoud en in dat van haar zoontje moet voorzien in een amuse mentsgelegenheid. Haar geschiedenis is niet de enige in deze curieuze film; een ander figuur heeft zijn eigen verhaal: Rolland, een jongeman, die door zijn dromerige aard steeds zon der werk komt te zitten en op zoek is naar de zin van zijn leven. Zuiver Franse problematiek dus, maar boei end cinematografische getekend Beider levens kruiuen elkaar er gens op een punt, als hun eenzaam heid naar een uitweg zoekt. Zij ken nen elkaar nog van vroegei;. Rolland denkt de draad weer te kunnen op vatten, maar Lola heeft nog pure ge voelens ten opzichte van degene, die haar eens verlaten heeft. Haar strijd tenslotte niet vergeefs te zijn ge weest. Zij is overigens de enige, over wie het lot gunstig is beschikt: Rolland ziet zij langs de kade lopen op weg naar het schip, dat hem uit de werkelijkheid moet helpen ont vluchten. Het is een levendige en niet on sympathieke film, die goed geslaag de beelden van enkele karakters te zien geeft. De episode, waarin Rol land kennis heeft gemaakt met een nog veel van het leven verwachtende nog niet grijzende weduwe en haar aangenomen dochtertje is werkelijk charmant. Anouk Aimee maakte van Lola niet het verlepte figuurtje, dat wij bij dergelijke typeringen gewend zijn. Deze film, waaraan natuurlijk wel enkele onvolkomendheden kle ven, hebben wij met veel genoegen gezien. KFC keurde „Lola" wegens de realiteiten in de onderhavige le venswijze voor volwassenen. LUXOR De beroemde roman van John Knittel ,.Via Mala" is ver filmd. Het resultaat kan men deze week in de Luxor gaan zien. De be zwaren van het tot een rolprent ma ken van een boek kleven ook aan deze film. Meestal vragen de over gangen te veel van de verbeeldings kracht van de toeschouwer en zijn de stappen, die men op zevenmijls laarzen door het verhaal neemt, te groot. Het gaat over een Zwitsers molenaarsgezin, dat geterroriseerd wordt door een aan alcohol ver slaafde vader, die vrouw en kinde ren naar de ondergang sleept. Het is niet mogelijk de vader uit de ou derlijke macht te doen ontzetten. In wanhoop grijpen de kinderen naar een andere mogelijkheid; de va der vermoorden. Als de geliefde, la ter echtgenoot van een van de kin deren, als rechter met het onder-' zoek naar de „vermissing" van de vader wordt belast, ontstaat een ern stig gewetensconflict. Het verhaal speelt zich af tegen een kleurrijke achtergrond van Zwitserse bergen en blijft, ondanks onvolkomendheden boeien. Ook het goede spel van Gert Fröbe, Joachim Hansen en Chris tine Kaufman draagt hieraan bij. De KFC-keuring luidt: volwasse- Trianon Hoe men het boek van Leon Uris ook moge beoordelen en wat men ook moge denken over de politieke gebeurtenissen, welke ten slotte geleid hebben tot de stichting van de staat Israël één ding moet men toegeven: de film „Exodus", welke door Preminger van dit ver haal is gemaakt, is een enorme pres tatie. Natuurlijk heeft de film de speelbare momenten naar voren ge haald en konden de politieke achter gronden niet hetzelfde reliëf krijgen, zodat het voor toeschouwers, die de politieke gebeurtenissen niet hebben meegemaakt wel eens moeilijk wordt zich in de situatie in te denken Maar het verhaal op zich is zeei sug gestief gebracht tegen de historische achtergrond van de haven van Cy prus en het Palestijnse landschap aan de grens van Galilea. Het begint met een schets van de toestand op Cyprus, waar de Engel sen de Joodse emigranten, die na de wereldoorlog in grote getalen naar Palestina wilden, interneerden om de vrede met de Arabieren te bewa ren. Engeland stond voor het dilem ma, dat het enerzijds aan de Joden een eigen staat had beloofd (de Bal four-verklaring), maar aan de andere kant ook verplichtingen had aan de Arabieren. In Palestina stonden deze twee volksgroepen als water en vuur tegenover elkaar, toen steeds meer Joden eigendommen kochten van de inheemse Arabieren. De Arabieren verzetten zich tegen de immigratie van de Joden en Engeland, dat Pa lestina als mandaatgebied toegewe zen had gekregen, was verplicht de vrede te handhaven. De Joden uit Europa, wanhopig door de meedo genloze vervolgingen tijdens de oor logsjaren, poogden op alle mogelijke manieren Palestina te bereiken. De ontsnapping van de „Exodus" uit de haven van Cyprus was een stunt, die de aandacht van de Verenigde Naties vestigde op het Palestijnse probleem. In Palestina zelf werd ook een strijd gestreden, nl. door de Hagana, die de onafhankelijkheid nastreefde met legale middelen, en de Irgoen, die het doel trachtte te verhaasten met aanslagen en terreur. De staat Israël is in bloed geboren en de film geeft daar een getrouw en aangrijpend re laas van. Nog altijd is er geen vrede rondom Israël en de film eindigt met een dramatisch „waarom". Waarom kunnen de levenden niet vreedzaam naast elkander leven, zoals zovele doden vreedzaam naast elkander lig gen in de aarde van dit oude land? Het is een lange film, welke de toe schouwers meer dan 3 uur geboeid houdt. Toegang boven 14 jaar. Rex Vanavond en zondag heeft Rex de oorlogsfilm „Pantsercomman do's" op het programma staan; een verhaal, dat zich afspeelt in de dagen toen de Amerikanen oprukten door Italië. Zij werden daarbij gehinderd door een Duits leger, dat op een ge heimzinnige manier bevoorraad werd. Hoe deze „tankbrug" werd af gesneden is het onderwerp van deze film. Vanaf maandag draait de bekende Heinz Rühmannfilm „De tante van Charlie", waarin Heinz Rühmann voor tante speelt. Een lachfilm, waarvan de humor niet al te fijn is; reden waarom de K.F.C. reserve aanbéveelt voor volwassenen. Casino Programma door de KFC afgekeurd. Lido prolongeert de nieuwste Ne derlandse film „Kermis in de regen'". Toegang 14 jaar. GREENWAY-VOORSCHOTEN „Love without end'liefde zonder eind, is wel het eerste waar men aan denkt als men de naam Frans Liszt hoort. De story van de goede mu ziekfilm in prachtige kleuren, die de ze week in Greenway draait heeft dan ook hét grote liefdesdrama uit het leven van Frans Liszt als onder werp. Het samenleven met de Par ij se gravin d'Agoult draait op een mis lukking uit, omdat de religieuze voelens van Liszt bij haar dreigen te verstikken. Frans Liszt ontmoet dan op een van zijn concertreizen de Russische prinses Karolyne Sayn- Wittgenstein. Het wordt een liefde zonder eind, omdat prinses Karolyne niet van haar man mag scheiden, om met de kunstenaar te trouwen. Het verhaal wordt uitstekend bracht en in niet geringe mate is dit toe te schrijven aan het spel van de talentvolle acteur Dirk Bogarde. De muziekminnaar komt bovendien goed aan zijn trek, omdat het voor zichzelf spreekt, det de ruim ander half uur durende rolprent gedragen wordt door de muzikale hoogtepun ten uit het leven van de grote Hon gaarse componist. Deze film, die toegankelijk is voor personen boven 14 jaar, wordt zon dag, maandag, woensdag en donder dagavond vertoond. „De hel van Birma" Hedenavond en zondagmiddag 4 uur vertoont „Greenway" een oorlogsfilm van En gelse makelij. Deze film, met boei ende natuuropnamen en ongekun steld spel, geeft een episode weer van de strijd tussen Engelsen en Ja panners in Birma gedurende de laat ste wereldoorlog. Het is vanzelfspre kend een harde film; de. titel liegt er niet om. In deze totale oorlog wordt de menselijkheid geweld aangedaan, uit zelfverdediging door de Britten en nog radicaler door de Japanners, die op de hoogte willen komen van de plaats, waar de Engelsen zich bevin den. Een betrekkelijk kleine groep Britten is afgesneden van de hoofd macht en tracht zich vechtend door de rimboe in veiligheid te stellen. De Engelsen worden echter na een hevig gevecht overweldigd en ge vangen genomen. Door hun weigering de Japanners de gewenste inlichtin gen te verschaffen, vinden allen hun einde in de dood. De KFC heeft de ze meedogeloze film gekeurd voor veertien jaar. (Medegedeeld door het KNMI, geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIGE PERIODEN Zonnige perioden en bijna overal droog. Matige tot zwak ke noordoostelijke wind, later krimpend naar richtingen tus sen noord en west. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst. Morgen ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. Het weer in Europa max. min HELSINKI onbew. —2 —21 STOCKHOLM onbew. 1 —14 OSLO onbew. 3 —12 KOPENHAGEN sneeuw 2 1 ABERDEEN geh. bew. 5 1 LONDEN geh. bew. 6 1 AMSTERDAM motsneeuw 7 1 BRUSSEL onbew. 6 1 LUXEMBURG onbew. 6 4 PARIJS zw. bew. 7 1 BORDEAUX zw. bew. 9 1 GRENOBLE onbew. 8 3 NICE licht bew. 13 5 BERLIJN half bew. 6 2 FRANKFORT licht bew. 7 5 MüNCHEN onbew. 3 5 ZüRICH onbew. 4 6 GENèVE onbew. 6 6 LOCARNO zw. bew. 9 2 WENEN half bew. 1 5 INNSBRUCK poolsneeuw 6 2 BELGRADO sneeuw 3 1 ATHENE onbew. 20 11 ROME geh. bew. 14 8 AJACCIO zw. bew. 13 0 MADRID half bew. 12 1 MALLORCA geh. bew. 13 9 PAUZE Morgen: 3e zondag van de Vasten. Mis: „OculiAltijd is mijn oog gevestigd op de Heer (uit psalm 24). Maandag (verschoven) feest van Maria Boodschap. WAT ONS MORGEN DUBBEL ZAL VERBAZEN Men heeft de neiging met de ogen te knipperen, niet van slaap maar van verwondering, wanneer in het evangelie van morgen wordt voor gelezen, dat Christus de hulde aan Zijn moeder gebracht min of meer afwijst. „Zalig eerder zij, die luiste ren naar Gods woord en ernaar le ven." En dat precies op de dag van Maria Boodschap, waarop de engel Maria begroet als „de gezegende on der de vrouwen!" Het is duidelijk, dat Christus zich in 't openbaar van zijn moeder ver wijdert. Dat hindert ons. Tussen ons onbehagen schuifelt misschien de slang van de hoogmoed, omdat wij de verhouding Christus en Maria als zoon en moeder eer voller voor ons vinden dan de ver houding van Schepper tot schepsel (wat Maria zonder méér was). Maria is de moeder van haar god delijke Zoon, maar óók „de dienst maagd des Heren". Zij had gehoor zaam de taak te vervullen, die God haar door Christus oplegde. Zij heeft die vervuld, tot onder het kruis toe. Maar die taak heeft „haar hart doorboord". Dat lijkt ons wreed. Het leven zowel van Christus als van zijn moeder houdt ons echter benauwend-praktisch voor, dat het nederig gehoorzamen aan de Wil van God zélfs voor de Zoon, zélfs voor de Moeder een onontkoom bare eis is om de eeuwige heerlijk heid binnen te gaan. De weg daar heen is opoffering. Met dit evange lie voor ogen, behoeven we ons over die weg geen leuke illusies te ma ken. Dan valt het misschien mee! PUZZEL Oplossing no. 507. Horizontaal: 1 Velp, 3 daar, 5 adi, 7 klink, 9 ton, U egaal, 13 mat, 15 ora, 16 maart, 18 olm, 20 paars, 22 ami, 23 keen, 24 toen. Verticaal: 1 voet, 2 pal, 3 dingo, 4 rail, 6 die, 7 knaap, 8 karos, 10 oma, 12 aal, 14 traan, 16 mank, 17 tam. 19 maan, 21 rit. PUNT „Heb je nu alweer een nieuwe hoed, Mien?"

Leidse Courant | 1962 | | pagina 3