S)e CöicbeGoti/fcci/nt De Gaulle beveelt: „Meedogenloos neerslaan" SOLDATEN VALLEN DE WIJK BAB EL OUED AAN Gevechten met straaljagers en pantserwagens Zij die de tol betaalden in Algerië Eichmann veroordeelde zichzelf' ZATERDAG 24 MAART 1962 52ste JAARGANG No. 15.584 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE GAULLE SLAAT HARD TERUG Telet. 2 0 9 3 5. Red. 2001 5, 25594 - Advert. 20826- Klachten bezorging 33839 (tossen 14.30 en 19.00 n.) Giro 10.30.03 Abonn f 0,59 p. tv., 2,55 p. mnd., f 4,50 p. kW., Franco p.p. f 8.-, Adv. 14 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 O.A.S. steelt miljoenen bij bankoverval in Oran radio luisterde met het nieuws over de gevechten in Algiers. De OAS- groep sneed de telefoonverbinding af en maakte zich onder bedreiging met vuurwapens meester van de inhoud a. j van de kluis. De overval wordt de Generaal De Gaulle heeft vrijdag op een kabinetsvergadering verklaard, belangrijkste in de geschiedenis van dat de regering de gewapende opstand in Algerië „meedogenloos moet Algerië genoemd, neerslaan", zo heeft regeringswoordvoerder Louis Terrenoir meegedeeld. Toen gebleken was dat de wijk in De Gaulle had tegen de minister gezegd, dat het breken van het gewapende een staat van algemene opstand was, verzet in Algerië met alle middelen, waarover de regering kan beschikken, gaf bevelvoerende generaal zijn het voornaamste vraagstuk is waarvoor hij zich geplaatst ziet. troepen bevel zich terug te trekken In zijn toespraak had De Gaulle het speciaal over de twee grootste steden en bij straaljagers aanvallen van Algerië Algiers en Oran waar de O.A.S. in gewapend verzet is doen. gekomen tegen de regering. Terrenoire deelde voorts mee, dat er vrijdag Twee toestellen vlogen laag over in Algiers en Oran krijsraden zijn opgericht. Bab el Oued en schoten met machi- De minister voor Algerijnse zaken, Louis Joxe, heeft op de kabinetsverga- negeweren op sluipschutters op de dering gezegd dat het op Algiers en Oran na overal rustig is in Algerië. daken. Zes andere jangers cirkelden Volgens hem was de organisatie van het geheime leger pijnlijk verrast door boven de wijk. het feit, dat de Moslims, ondanks de provocaties van de O.A.S., niet tot massa-betogingen zijn overgegaan. Na de beschieting door de straal- In een brief aan premier Debré gaf generaal De Gaulle het bevel alles Jagars> trok de gendarmerie met te doen om de „terroristische benden in Algiers en Oran te onderdrukken pantserauto s met vurende kanonnen ah *a «tra ff An en mitrailleurs de wijk weer bmnen, en ie siranen. gevolgd door soldaten. Het geratel HET LEGER VALT AAN aan doden en veertig aan gewonden. v.ar* snelvuurwapens en de ont- Oued samengetrokken. Volgens of- ploffingen van de handgranaten wa- Ingevolge het bevel van president ficiële kringen zou dit bolwerk van ren met van de lucht- De Gkulle hebben de Franse strijd- de OAS in de loop van zaterdag stel- Omstreeks kwart voor acht nam krachten vrijdag gebruik gemaakt selmatig worden doorzocht. het vuren af, maar twee uur later van straaljagers en pantserauto's bij Ruim 200 man van de Franse oproer- laaide het weer op. Er ontploften een grootscheepse aanval op de wijk politie zijn vrijdag per vliegtuig uit weer handgranaten in de volslagen Bab el Oued, een bolwerk van de Parijs naar Algiers vertrokken ter donkere straten van Bab el Oued. O.A.S. in Algiers. versterking van de veiligheidsstrijd- Ook elders in de stad werd later nog Terwijl in Algiers Fransen tegen krachten aldaar. In Bone zijn geschoten. Fransen streden, hebben mannen van verscheidene Franse oorlogsschepen de O.A.S. een overval ondernomen aangekomen. bSit'oplevMde™ ™£avijft!enhmUjoen DE BANKOVERVAL TE ORAN Vrijdagavond werden voor het eerst gulden aan franken. De overval op de bank in Oran tanks gebruikt in Algiers. kwam na een dag van gespannen In de nacht werden sterke eenheden De strijd om Bab el Oued begon rust, terwijl de bevolking naar de veiligheidstroepen in de wijk Bab el vrijdagochtend toen mannen van de O.A.S. hadden geschoten op een pa trouille van het Franse leger. Zes Franse soldaten kwamen bij deze on verhoedse aanval om het leven en twaalf werden gewond. Toen militairen de wijk binnen trokken om de straten te zuiveren van de O.A.S., boden bewoners van de wijk verzet met bazooka's, mi trailleurs en granaatwerpers. De strijd duurde tot vier uur in de mid dag en kostte het leger vijftien man beëindigen „ter wille van de groot heid van uw land, de toekomst van uw kinderen en ter wille van de beschaafde wereld, die naar u kijkt en u beoordeelt". De bisschop van Constantine, mgr. Pinier, richtte vrijdag een oproep tot de gelovigen om de „bitterheden te vergeten en de broederlijke gevoe lens te laten spreken, welke leiden tot verdraagzaamheid en vergevens gezindheid." VERKLARING VAN ALGERIJNS PERSBUREAU Het officiële persbureau van de Algerijnse voorlopige regering heeft vrijdagavond in commentaar op de gevechten in Algiers verklaard, dat de Franse troepen, die zeven jaar de Algerijnse verzetsbeweging hebben bestreden, zich nu verbroederen met hun voormalige tegenstanders en „vijanden van de kolonialistische fascisten" zijn geworden. Het bureau constateerde voorts, dat de Moham medaanse bevolking van Algerië zich ondanks moordende provocaties houdt aan de instructies van de voor lopige regering en haar zelfbeheer sing bewaart. BANANEN Tanks in Algiers (aqvci ten tie) Paasboodschap van de Paus Op Pasen zelf draagt de Paus in de St. Pieter om 9.30 uur een plechtige Mis op; om half een spreekt hij van af de loggia van de St. Pieter een korte Paaswens uit. Bovendien geeft hij dan de zegen Urbi et Orbi. Aanmaning tot bezinning De onderhandelingen met Tsjombe Het Kongolese parlement is vrij- dag begonnen met de behandeling van het wetsvoorstel om het aantal provincies in Kongo van zes tot twin tig te verhogen. Katanga zal volgens dit plan worden verdeeld in drie af zonderlijke provincies. Het voorstel stamt van de vorig jaar april gehou den conferentie in Coquilhatstad, waar men tot de conclusie kwam, dat het nodig was, kleinere bestuurs- eenheden te vormen op basis van de stammenindeling- Van nationalisti sche zijde bestaat veel verzet tegen deze opvatting. Intussen zouden premier Adoela van de centrale regering en presi dent Tsjombe van Katanga lang- zaarti vorderen bij hun geheime be sprekingen in Leopoldstad over de beëindiging van de afscheiding van Katanga. Volgens betrouwbare krin gen zou echter een groot menings verschil bestaan over de vraag, in hoeverre de Katangaanse regering gebonden zal zijn aan een eventueel akkoord. Tsjombe is van oordeel, dat een dergelijke overeenkomst de goedkeuring behoeft van het Katan gaanse parlement. Adoela kan echter niet accepteren, dat deze volksver tegenwoordiging het laatste woord in zijn onderhandelingen met Tsjom be zou hebben. Waarnemers consta teren evenwel een lichte wijziging in de houding van Tsjombe. In te genstelling tot de in december ge houden onderhandelingen in Kitona, toen hij zei alleen mandaat te heb ben om een wapenstilstand te slui ten, erkent de Katangaanse leider nu, dat hij volledige onderhande lingsbevoegdheid bezit- Na acht jaar De 35-jarige Vincent Ciucci, die acht jaar geleden op beschuldiging van moord op zijn vrouw en drie kinderen ter dood was veroordeeld, is vrijdag te Chicago op de elektri sche stoel terechtgesteld. Zijn advocaat wist twaalf maal uit stel van executie te krijgen. Een ver zoek om gratie werd door de gou verneur van de staat Illinois afge wezen en tenslotte verwierp het Amerikaanse opperste gerechtshof enige uren voor de terechtstelling een laatste beroep. Bemiddelingspoging in Argentinië Ex-president Aramburu van Ar gentinië zal op verzoek van het hui dige staatshoofd, Frondizi, trachten te bemiddelen in de crisis, die is ont staan door het succes van de Pero nisten in de zondag jl. gehouden verkiezingen. Hij verklaarde vrijdagavond na afloop van een onderhoud met pre sident Frondizi, dat hij besprekingen zou voeren met vertegenwoordigers van de politieke partijen, de zaken wereld en de strijdkrachten. Desge vraagd verklaarde Aramburu een week tot tien dagen nodig te heb ben voor dit overleg. Hij begon deze Het hooggerechtshof in Jeruzalem is begonnen met de behandeling van het beroep van Adolf Eichmann tegen besprekingen met een gedachtenwis- zijn terdoodveroordeling wegens misdaden tegen het Joodse volk. Foto: Adolf Eichmann hoort achter kogel- seling met de drie ministers van de vrij glas toe als zijn verdediger Servatius (links) het woordt heeft gekregen. strijdkrachten. Gisterochtend is de ministerraad in de Treveszaal in Den Haag bijeen gekomen om zich te beraden over de onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië in Washington. Op deze foto zien we de aankomst van de minister-president prof. dr. J. E. de Quay en de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns aan de Treveszaal. BEROEP OP DE EUROPEANEN De Franse minister voor Algerijn se zaken, Louis Joxe, heeft vrijdag avond in een rede voor radio en tele- - visie een beroep op de Europeanen Bij de gevechten in de wijk Bab el in Algerië gedaan om positief mee te Oued zijn vrijdag twaalf militairen aan <je opbouw van een en gendarmes gesneuveld en 14 ge- nieuwe Algerijnse staat. Het alterna- O» Paaszaterdag zal de Paus via wond' 20 K .Ja™ch'®™d (saterdag) tiej 7(M, 7j 7lj„, dat de Europeanen de radio zijn traditionele Paasbood- ™*|t Van offlclele z,J<le bekcndge" alles zouden verliezen, schap tot de wereld richten. Hij' Hetaanta, slacht„ffers onder de De minister verzekerde de Euro- spreekt voor de Vatikaanse Radio, burgerbevolking was onbekend. Vol- peanen, dat de in Evian gesloten maar het staat nu reeds vast, dat Zijn gens betrouwbare kringen zouden overeenkomsten hechte waarborgen toespraak door vele omroepen en na- rujm 150 burgers zijn gewond. Van voor hun toekomst bevatten. Hij riep tionale zenders zal worden overge- vijftig hunner zou de toestand ernstig °P tot broederschap tussen de Mo- zijn. De meeste gewonden bevonden hammedaanse en de Europese bevol- zich nog in Bab el Oued, doordat de kingsgroepen. Verzoening en samen- leden van de O.A.S. ambulance- werking noemde hij noodzakelijke auto's die de wijk trachtten binnen voorwaarden voor de toekomst van te rijden, onder vuur namen. ^et land. Hij verklaarde er vast van overtuigd te zijn, dat „de ingeslagen Het aantal Mohammedanen, dat weS de erdS redelijke is en dat er vrijdag in Algiers de dood vond, een toestand kan worden geschapen, Op Palmzondag zal de Paus m de werd officieel opgegeven als negen, welke de Europeanen de mogelijk- St. Pieter de palmwijding en de terwijl dertig Mohammedanen en één heden biedt, te ontkomen aan de plechtige mis bijwonen. Op' Goede Europeaan verwondingen opliepen in brute wet van het aantal „Wijst Vrijdag 20 april gaat hij 's middags aanvallen, die niet verband hielden een oplossing in de vorm van naar de St. Paulus buiten de muren met de gevechten in Bab el Oued. e®n associatie van de hand, zoals dit voor de plechtige liturgieviering, op Bij dergelijke akties kwamen drie hij vorige gelegenheden is gebeurd, Witte Donderdag is hij bij de plech- mensen om het leven. aldus minister Joxe. tigheden in de St. Jan van Latera- Elders in Algerië kwamen zes De politieprefect van Algiers, Vi- nen. Daar wijdt hij de 12 kardinalen .Mohammedanen om het leven, ter-' talis Clos, deed te middernacht een tot bisschop, zoals hij heeft aange- wijl 41 Mohammedanen en één Euro- beroep op de Europese bewoners van kondigd. peaan werden gewond. de wijk Bab el Oued om de strijd te Requisitoir van Hausner Gisteren kwam in de hogerbe- roepszaak van Adolf Eichmann te Jeruzalem de openbare aanklager Hausner aan het woord. Hij begon met de verklaring, dat Eichmann „zichzelf door zijn eigen woorden heeft veroordeeld". Hij bracht ir her innering dat de beklaagde voor de districtsrechtbank had verklaard: „Ja, vanuit menselijk standpunt ge zien ben ik schuldig". De beklaagde zegt, dat hij slechts voor een Duitse rechtbank terecht zou mogen staan. Hij zou dus uit sluitend door Duitse rechters mo gen worden berecht en niet door rechters uit Rusland, Polen, Frank rijk, Nederland of welk ander land ook, waar hij zijn misdaden heeft kon worden gelegd en omdat er ook anderen zijn, die als schuldig moe ten worden beschouwd" vroeg Haus ner. Hierop werd de zitting van het Israëlische hooggerechtshof tot maan dagochtend a.s. verdaagd. ZOEKT U een Gero-cassette van 40.of 400. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero specialist (Advertentie) Indien er in de gehele wereld één rechter zou bestaan, die zou kunnen zeggen, dat hij onbevooroordeeld staat tegenover het misdrijf van ras- senuitroeiing en die in staat zou zijn te luisteren naar de in deze rechts zaal afgelegde getuigenissen zonder te huiveren, dan zou dit precies de rechter zijn, aan wie de berechting van Eichmann niet zou kunnen wor den toevertrouwd", aldus de open bare aanklager. Terwijl, hij op de in zijn glazen kooi zittende beklaagde wees, ver volgde Hausner: „Deze man heeft de eed op de Duitse vlag afgelegd en hij heeft hierdoor beloofd zijn „Führer" blindelings en zonder eni ge morele bedenking overal te vol gen, waar deze hem heen zou leiden. Juist omdat hem werd opgedragen de meest afzichtelijke misdaden te begaan, kan hij niet in ernst aan voeren dat hij gerechtigd was het- gene, wat hij heeft gedaan, te be drijven". „Aangevoerd is, dat ook anderen betrokken waren bij de door Eich mann begane misdrijven. Er waren vele andere oorlogsmisdadigers, doch zij zijn niet allen voor de rechter geleid. Wat wil de verdediging eigen lijk, dat wij doen? Moet Eichmann soms worden vrijgesprpken omdat hij de enige was, op wie de hand Een 31-jarige Pakistani is vrij dag in een ziekenhuis te Birmingham opgenomen, omdat artsen vrezen, dat de man, die vorige week uit Pakistan in Groot-Brittannië is aangekomen, aan pokken lijdt. Zoals bekend, zijn er in Groot- Brittannië eerst zeven en later, in Zuid-Wales nog eens zes mensen aan pokken overleden. In Zuid-Wales is al in tien dagen tijds geen nieuw ge val meer geconstateerd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Vannacht lichte vorst Boven Schotland en de Noordzee bevindt zich een rug van hoge lucht druk, die langzaam in zuidelijke richting beweegt. In onze omgeving is daardoor de wind noordoostelijk geworden en geleidelijk dringt nu koudere lucht uit Scandinavië bin nen. De komende nacht komt de rug dicht in de buurt van ons land. Er zal dan weinig wind zijn, zodat een sterke uitstraling wordt verwacht en op de meeste plaatsen lichte vorst zal voorkomen. Overdag zijn zonnige perioden te verwachten met onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Boven Noord-Noorwegen ligt een depressie, die in de richting van Finland beweegt. Het frontensysteem hiervan volgt de rug van hoge druk op de voet en zal in de loop van mor gen het zuidelijk deel van de Noord zee bereiken. Vooral in de noorde lijke provincies is er daarom later kans op weer toenemende bewolking. Zou- en maanstanden 25 Maart: zon op 06-33, onder 19.00; maan op 23.27, onder 08.35. 26 Maart: zon op 06.31, onder 19.03; maan onder 09-03. Hoogwaterstanden 25 Maart: v.m. 5.52; n.m. 18 06. 26 Maart: \.m. 6.19; n.m. 18.39. KORRELTJE Een groot mens is hij, die zijn kin derhart niet verliest.

Leidse Courant | 1962 | | pagina 1