RUYS de rode pimpernel Vrijspraak in de Haagse „sabelsteek"-zaak Wyberi j05 voor zangers 59,75 HET HONDENPARADIJS VRIJDAG 23 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Haagse politierechter ER WERD EEN CAFE GEOPEND Een café werd geopend en dat werd gevierd. Een 38-jarige loswerkman uit Sas- senheim nam er dapper aan deel en toen hij de nodige heildronken had uitgebracht, stapte hij op zijn brom fiets en bromdp weg. Doch onderweg legde hij zo hier en daar nog eens aan en toen hij la ter in de avond nog eens in het fees telijke café terug kwam, werd hem zelfs niet meer getapt. Niettemin ging de losarbeider op de bromfiets weg en reed tegen een boom. Hij noemde wel andere mo tieven dan de drank voor dit feit. zo als een takje tussen zijn wiel en uit wijken voor een tegenligger, doch de officier van Justitie geloofde dit al les niet zo erg. Hij eiste 50.boete of tien da gen hechtenis, benevens voorwaarde lijk een week gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar. „Voor het geval er soms nog meer café's in de buurt geopend worden" zo motiveerde de officier. De rechter was het daarmee eens en veroordeelde conform de eis. DE BOEIEN AAN Een 21-jarige bouwvakarbeider uit Leiden stond terecht terzake van wederspannigheid gepleegd tegen de marechaussee. Toen de jongeman nog in militaire dienst was, had de Krijgsraad hem vei'oordeeld tot 150.boete of 2 maanden hechtenis en toen de 150. niet werden betaald, kwam de ma rechaussee om de jongeman te ar resteren voor de hechtenis. Hij probeerde te ontsnappen, ren de de straat od, doch liep tegen een auto en viel. Toch zag hij kans weer weg te rennen, maar werd gearres teerd en kreeg de boeien aan. „Toen werd u zo door Leiden ge voerd", constateerde de politierech ter. „En daarna kwamen de 150 gulden op tafel", vulde de officier aan, die er bovendien aan herinnerde, dat er ook nog een voorwaardelijke straf aan verdachte was opgelegd, die mo gelijk moet worden ondergaan. Voor het verzet tegen de politie luidde de eis 60.boete en voor waardelijk een week gevangenisstraf. De politierechter hield rekening met de mogelijkheid, dat verdachte toch al gevangenisstraf zal moeten ondergaan en legde alleen de 60.— boete op. EEN FOOITJE EN BESTELEN „Het is wel erg", vond de Haagse politierechter; „de klanten gaven u misschien een fooitje en u probeerde hen nog te bestelen". De verdachte bekende dat schuldbewust. Hij had geknoeid aan de benzine pomp in Katwijk, waar hij werkte. Hij schreef bonnen uit voor klanten, die op rekening betaalden en zette daarop een grotere hoeveelheid ben zine dan was genomen en verkocht de liters, die hij op deze wijze over hield. „Dan kregen de mensen later een te hoge rekening", constateerde de rechter. Het was uiteindelijk ontdekt, doch toen had verdachte voor pl. m. 80.baas en klanten benadeeld. Het kwam door finarciële moeilik- heden, die ook weer een gevolg wa ren van de drank. De officier vond, dat verdachte eigenlijk gevangenis- vitamineA+C nu in handige doos de i tegen hoest tegen heesheid voor rokers voor sprekers bij sport (Advertentie) straf moest ondergaan, doch vanwe ge het blanco strafblad en kansen jp beterschap, eiste hij nu twee maan den gevangenisstraf voorwaard' benevens een gel-'" oete van 25. en bevel tot vergoeden van de aan gerichte schade. De rechter veroordeelde conform de eis. DE DRONKEN CHAUFFEUR Op 23 oktober ontstond in de So- phiastraat te Leiden een heel relle tje, doordat de bestuurder van een jeep kennelijk zo dronken was, dat hij over het stuurrad hing. Eén van de omstanders had de han digheid het contactsleuteltje af te nemen, zodat verder rijden onmoge lijk werd gemaakt. De bestuurder van de jeep, een monteur uit Leiden had zich nu voor de politierechter te verantwoorden, doch hij liet verstek gaan. „Kennelijk interesseert hem het hele geval niet", zo meende de offi cier. Het bijzondere in dit geval was bovendien, dat verdachte geen rij bewijs bezat. Aan de politie had hij niet willen vertellen hoeveel hij had gedronken, doch de officier nam aan, dat het heel wat zal zijn geweest. De eis luidde 3 weken gevangenis straf en ontzegging der rijbevoegd heid gedurende 2 jaar. De rechter veroordeelde conform die eis. Duitse opkoper van dieren kreeg oorvijg De echtgenote van prof. dr. Fr. L. Polak, directeur van N. J. Menko N.V. te Enschede, heeft gisternacht de Duitse handelaar H. Yieten uit Neuss een flinke draai om zijn oren gegeven, omdat de man in Nederland honden en katten opkoopt die waar schijnlijk bestemd zijn voor proef nemingen in Duitse laboratoria. De handelaar had juist weer en- keLe dieren gekocht in Nijverdal, waar bij een café aan een stil weg getje elke woensdagavond katten en honden verhandeld worden: katten kosten een rijksdaalder, honden vijf gulden. Honden, die meer dan 10 kg. wegen komen op 10 gulden. Bij de grensovergang Glanerbrug sloeg mevr. L. Polak-Moor toe. Zij handelde uit naam van vele dieren vrienden, die zich aan deze dieren handel ten zeerste ergeren. Zij hoopt door dit optreden de aandacht te vestigen op een gang van zaken, die voor dierenbeschermers een bron van verontwaardiging en ergernis vormt. Het staat nog niet vast of tegen de dame proces-verbaal wegens mishan deling zal worden opgemaakt. De handelaar kon zijn weg gewoon ver volgen, omdat zijn transport voldeed aan de voorschriften. Register van expeditie- en transportdeskundigen ingesteld De Algemene verladers- en eigen vervoersorganisatie (EVO) heeft tij dens een gisteren in Utrecht gehou den vergadering een register van er kende expeditie- en transportdeskun digen in gebruik genomen. In dit re gister zullen de namen worden inge schreven van die personen, die ge acht worden de vakbekwaamheid te „k Het Gerechtshof in Den Haag heeft vanmorgen de 33-jarige Haagse agent van politie H. A. L/ vrijge sproken van de hem ten laste geleg de doodslag subsidiair dood door schuld. Zoals bekend is tijdens de kerstboomverbranding in Den Haag op 2 januari 1961 de 16-jarige scho lier Pim Scholte door een prik met een sabel dodelijk gewond De Haag se agent L. werd er van verdacht de prik te hebben toegebracht. Voor de rechtbank zowel als voor het Ge rechtshof ontkende L. te hebben ge stoken. Ook uit de getuigenverhoren is niet duidelijk gebleken of de agent L. dan wel zijn collega, de 24-jarige agent G. Verbeek, zou hebben g. - stoken. Beide agenten hadden op de bewuste avond met de sabel in de hand de scholier achtervolgd. In eerste aanleg had de officier van Justitie bij de Rechtbank in De- Haag tegen agent L. wegens dood door schuld 100.boete subsidiair twintig dagen hechtenis gevorderd Na een vrijsprekend vonnis van de Rechtbank ging het Openbaar Minis terie van dit vonnis in beroep bij het Gerechtshof. Bij het Hof requideerde de advocaat-generaal, mr. F. J. G. baron Van Voorst tot Voorst, tot vrij spraak omdat niet met zekerheid is komen vast te staan of agent L. de dodelijke steek heeft toegebacht. bezitten om als leider van een expe ditie- en transportafdeling in een be drijf te kunnen optreden. Ter gelegenheid van de ingebruik neming van het register, voerde mr C. J. G. J. Vinkesteyn, directeur- generaal van het verkeer, het woord. Hij stelde duidelijk, dat het feit, dat hij als spreker optrad niet een er kenning van overheidswege van het register inhoudt. De verdienste van de instelling van het register komt toe aan de verladersorganisatie. De erkenning kan ook uitsluitend van wege deze organisatie geschieden, zo zei hij. Mr A. Greebe, algemeen secretaris van de EVO, sprak over de taak van de expeditie- en transportchefs in het toekomstige Europese vervoersbestel. Hij zei, dat er in Nederland ongeveer 5000 verladersbedrijven zijn, die met een behoorlijk goederenpakket op de vervoersmarkt komen. In circa 1100 bedrijven zijn specialisten op het ge bied van het transport werkzaam. Mr. Greebe neemt voorts an dat in het vervoer met Duitland spoe dig veranderingen zullen optreden. Duitse instanties dreigen namelijk met de volledige toepassing van hun nationaal tarief, ook op het vervoer van en naar Nederand. Dit brengt een aanzienlijke verhoging van de vrachtprijzen mee. Het bestuur van de EVO is ernstig bezorgd over deze ontwikkeling, aldus mr Greebe. 1 PERS BINNENVEER MATRAS MET DAMAST TIJK MET BESTIKTE BOVENBLAD Met 15 jaar garantie op binnenwerk. SPECIALE PRIJS NATUURLIJK BIJ: kantoormachines (Advertentie) HAARLEMMERSTRAAT 172—174—179 HERENSTRAAT 9 (Alleen voor textiel) MIDZA (Advertentie) Nieuwe weg in Haarlem geopend Met liclitwegwijzers De commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, dr. M. J. Prinsen, heeft vanmiddag door de verkeerslichten op de hoek van de Kleverlaan en de westelijke randweg te Haarlem in werking te stellen, het nieuwe gedeelte van de randweg van de Heussensraat tot de Zijl weg voor het verkeer opengesteld. Dit bete kende dat de nieuwe weg, die een verbinding vormt tussen de Velser- tunnel en Heemstede, buiten Haar lem om, een onder Jee! vormt van de toekomstige verbinding Schevenin- gen-Velsertunnel. De ANWB heeft in Haarlem als derde stad in Nederland doorzichtige lichtweg wijzers geplaatst. Dit nieuwe systeem wordt in Haarlem toegepast langs het nieuwe gedeelte van de westelijke randweg, dat vandaag ge opend is. Provincie stelt onderzoek in naar behoefte van sportaccommodatie GEMEENTEN ROND DE TAFEL „De provincie Zuid-Holland heeft bij zonder veel belangstelling voor sport en lichamelijke opvoeding. En' het wordt de hoogste tyd, dat wij de behoefte aan sportaccommodaties kunnen peilen", dat zei donderdagmiddag de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz in Der Haag, tijdens de in stallatie van een commissie, die een onderzoek gaat instellen naar de be hoefte van sportaccommodaties in deze provincie. Hij voegde er aan toe, dat het van het grootste belang is, dat de gemeen ten zich rond de t^iel scharen om in onderling overleg niet alleen de noden te bepalen, maar ook, wanneer het zo ver mocht zijn, de plaatsen aan te wij zen waar de accommodaties moeten ko men. Want wanneer er sportcomplexen moeten verdwijnen, omdat men later andere plannen maakte, is dat te be treuren. Mr. J. Klrasesz hoopte, dat het onderzoek niet te lang zou duren, aangezien hij de actieve sportbeoefe ning bijzonder b^langri achtte. Mis schien kan het rapport van de com missie een aanleiding zijn de regering te bewegen tot de aanleg van sortvel- den, gymnastieklokalen en zwembaden over te gaan. De commissie is samengesteld uit: dr. J. P. van Praag, lid van gedeputeerde staten, ir. P. den Duik, mr. H. Tuk kink, A. P. J. van Bastelaar, H. H. Th. Kouwenhoven, H. C. A. M. Scholvinck, mr. K. Lodder, mr. E. Heringa, de he ren ir. G. J. Ruychaver, dr. J. N. Roo- senschoon (Leiden) en P. J. C. Veltman van de Nederlandse Sportfederatie en de heer Y. Woudstra van de NCSU. Aethefklrmken ZATERDAG 24 MAART HILVERSUM I. 402 m. 7.00-24.00 KRO. 7,00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Pluk de dag (gr.). 8.50 Van en voor bejaar den. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Ka mermuziek (gr.). 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Chansons de France. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Metro- pole orkest en solist. 12.30 Medede lingen ten behoeve van land- en tuinbouw. 12.33 Lichte grammofoon- muziek. 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platennieuws. 13.25 Amateursprogramma. 13.45 Voor de jeugd. 14.10 Franse les. 14.30 Voor de jeugd. 15.30 Lichte muziek. 15.50 Licht instrumentaal sextet. 16.10 Als de dag van gisteren, klankbeeld. 16.40 Instrumentaal kwartet met zangso- lisen. 17.00 Sportperiscoop. 17.10 In strumentaal octet. 17.30 Boekbespre king. 17.40 Nieuwe klassieke gram mofoonplaten. 18.00 Kunstkroniek. 18.30 Strijkorttest. 18.50 Praatje voor politieke voetgangers. 19.00 Nieuws, 19.10 Actualiteiten. 19.25 Wie het weet mag het zeggen, wedstrijd in muziekliteratuurkennis. 19.45 Licht baken, lezing. 19.55 Promenade or kest en solist. 20.50 Van klanten en wanten weten, vragenbeantwoording. 21.00 Tierelantijnen, gevarieerd pro gramma. 22.00 Kopstukken, proble men van luisteraars. 22.20 22.25 Boekbespreking. 22.30 Nieuws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Religieuze muziek met commentaar 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Ochtendgymnas tiek. 7.20 Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.18 Lichte grammofoon muziek. 8.35 Van de voorpagina, praatje. 8.40 Grammofoonmuziek. 8.50 Wegwijs, tips voor trips en va kanties 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Klassieke orgelmuziek (gr.). 9.40 Koorzang. 10.00 Samen thuis, reportage. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Licht orkest (herh.v. vrijdag avond jl.). 10.50 Tentoonstellings agenda. 10.55 Licht ensemble. 11.20 Sportnieuws. 11.45 Jacht op geluid, klankbeeld. 1200 Lichte gram.muz. 12.15 Van de wieg tot het graf, vra genbeantwoording. 12.30 Medede lingen ten behoeve van land- en tuin bouw. 12.33 Lichte grammofoonmu ziek. 13.00 Nieuws 13.15 VARA-varia. 13.20 Instrumentaal trio; lichte muz. 13.35 Tussen mens en nevelvlek, po- pulair-wetenschappelijke lezing. 13.50 Instrumentaal sextet: lichte muziek. 14.10 Voor de jeugd. 14.46 Lichte grammofoonmuziek. 15.00 Promenade orkest en soliste. In de pauze 15.45 tot 16.05): boekenwijsheid. 17.00 Ra dio Jazzclub. 17.30 Actualiteiten. 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Lichte grammofoonmuziek. 18.30 Licht en semble. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.25 Nieuws. 19.30 Bijbelse minia turen, lezing. 19.45 Kamermuziek. 19.55 Deze week, praatje. 20.00 Van toren tot toren, uitwisselingspro gramma. 21.45 Lichte grammofoon muziek. 21.50 Socialistische commen taar. 22.05 Wie is het?, quizpro gramma. 22.30 Nieuws. 22.40 Vissen in troebel water, hoorspel (deel 4). 23.10 Walsorkest. 23.40 Lichte gram mofoonmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: Korte speelfilm. 15.25 Do cumentaire film. 16.00 Zang en con férence met muzikale begeleiding. 16.25 Lente in Praag. 16.35 Dier in het vizier. 17.00 Voor de kinderen. (-17.30). 19.30 TV-film. 19.55 Morgen is het zondag. NTS: 20.00 Journaal en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Memo. 20.30 Lichte muziek. 21.00 De vier dochters Bennet, TV-feuilleton. (deel VI). 21.45 Speelfilm. 22.10 Voordracht en toneel. 22.40-22.50 Dagsluiting. BARONESSE ORCZY het verbond van 27 „Vlug aan het werk, Foulkes" zei Blekeney, terwijl hij ir antwoord op de uitroep van zijn vriend een stoel vooruitschoof en naast de kist ging zitten en de honderden bundels gon door te zien, die voo' lagen. „Het zal al onze tijd nemen om deze door te zien". D beide mannen zet ten zich aan het "'ert*. kalm en me thodisch op de vloer naast hen de bundels papier sta^'^nd. die zij al doorzocht hadden, en dan weer in de eiken kist delvend naar andere. Geen geluid werd vernomen dan het 1 ken van papier en af en toe een uit roep van een van beiden als zij een staaltje ontdekten van Hériot's zwak voor geldafpersing „Agnes de Lucines is niet de enige die door deze bruut in het nauw is gebracht" mompelde Blakeney eens tussen zijn tanden; „ik verwonder mij erover, dat de man zich ooit vei lig voelt, alleen in deze vertrekken, met niemand om hem te beschermen dan die gemakkelijk te kneden Ron deau. Hij moet troepen vijanden heb ben in deze stad die hem met ge noegen zouden doodsteken of hem 'n kogel in de rug jagen". Zij waren zowat een half uur aan het werk geweest toen een uitroep van triomf, die vlug gesmoord werd, aan Sir Percy's lippen ontsnapte. „Verduiveld, Foulkes!" zei hij, „ik geloof dat ik hier heb wat we zoe ken!" Met vlugge handige bewegin gen maakte hij een bundel los, die hij juist uit de kist gehaald had. Hij keek ze snel door. „Ik heb ze Foul kes" herhaalde hij met méér nadruk, terwijl hij het stapeltje in zijn zak liet glyden, „nu alles weer op zijn plaats terugleggen en Plotseling zweeg hij, zijn smalle hand bracht hij naar zijn lippen, zijn hoofd wend de hij naar de deur met een uit drukking van gespanen verwachting in iedere lijn van zijn gelaat. „Vlug, Foulkes", fluisterde hij, „al les weer terug in de kist en het dek sel dicht". Blakeney ging naar de deur en boog zijn hoofd voorover om te luis teren. „Drie mannen die de trappen op komen", zei hij, „zij zijn op de bo venste trede nu". „Hebben we tijd om hun te ont komen?" „Geen kans! Zij zijn al bij de deur. Twee mannen hebben zich bij hen gevoegd, en ik kan Rondeau's stem onderscheiden. „Het kwintet", mom pelde Sir Andrew, „we zijn gevan gen als twee ratten in een val" Juist terwijl hij sprak konden ze duidelijk de buitendeur horen ope nen en daarna vernamen ze een ver ward geruis van stemmen. Reeds hadden Blekeney en Foul kes met volmaakte tegenwoordig heid van geest de laatste hand ge legd aan het opruimen van de kamer, de stoelen recht gezet, het deksel der eiken kist en de laden van de lessenaar gesloten. „Niets dan goed geluk kan ons nu redden", fluisterde Blakeney terwijl hij de pit der lamp uit draaide. „Vlug nu", voegde hij erbij, „achter het gordijn in de alkoof en op onze ster ren vertrouwen". Voor het ogenblik veilig verborgen achter de gordijnen in het donkere deel van de alkoof, wachtten de bei de mannen. De deur die naar de zit kamer leidde stond op een kier en zij hoorden Hériot en zijn vrienden vrolijk binnenkomen. Uit de verwar ring der algemene conversatie maak ten zij spoedig op dat het debat in de kamer zo vervelend en onbelang rijk was geweest, dat op een gegeven teken de kleine bende besloten had uit te knijpen en naar Hériot's ka mer te gaan voor hun gebruikelijk partijtje kaart. Zij konden ook Hé riot tot Rondeau horen roepen, dat hij flessen en glazen moest brengen en zij waren vagelijk benieuwd hoe Rondeau zich op dat ogenblik zou houden, redde hij zich door onbe schaamdheid uit de situatie of was hij halfdood van angst? Plotseliing klonk Hériot's stem dui delijker. „Maakt het u gemakkelijk, vrien den", zei hij; „hier zijn kaarten, een dominospel en wijn. Ik moet u een minuut of tien alleen laten daar ik een dringende brief te schrijven heb". „All right, maar maak het niet te lang", werd er vrolijk geantwoord. „Niet langer dan nodig is" ant woordde Hériot. „Ik moet revanche nemen op Bompard, denk daaraan. Hij heeft me gisteravond lelijk het vel over de oren gehaald". „Schiet dan op, zeg" zei een dei- mannen. „Ik zal onderhand een spel domino spelen met Desgas". „In tien minuten ben ik terug" be sliste Hériot. Hij duwde de slaapkamerdeur open. Het licht brandde heel laag. De beide mannen konden hem horen bewegen in het vertrek, terwijl hij binnensmonds vloekte. Nu viel het licht der lamp door de gehele kamer. Door de opening tussen de beide gor dijnen kon Blakeney juist Hériot's rug zien, toen hij de lamp op de goede hoek van zijn lessenaar had geplaatst, zich ontdeed van zijn over jas en cache-nez, ging zitten en pen en papier naar zich toe haalde. Hij leunde voorover, zijn elleboog rustte op de tafel, terwijl zijn vingers door zijn lang, sluik haar gleden. Hij had de deur gesloten toen hij binnentrad en uit de andere kamer klonken nu de stemmen der vrienden verward en gedempt. Nu en dan klonk gelach, gevloek of het gerinkel der glazen. Twee minuten gingen voorbij en toen nog twee. Het gekras van Hé riot's pen begon sneller te klinken nu hij meer in zijn werk verdiept raakte. Achter het gordijn hadden de beide mannen gewacht. Blekeney ge reed tot handelen. Foulkes evenzo gereed om de geringste wenk van zijn chef op te volgen. Het volgende ogenblik was Bla keney uit de alkoof geslopen en zijn beide zo fijn elegant uitziende han den werden met ijzeren greep op Hériot's mond gelegd, in een oog wenk de kreet smorend die al half geuit werd. Foulkes was gereed om het werk te voltooien en de man hul peloos te maken; een zakdoek was een uitstekende prop, een andere bond de enkels stevig te zamen. Hé riot's eigen jasmauwen vervingen de handboeien en dekens van het bed werden om zijn benen gedraaid om hem machteloos te maken. Toen leg den de beide mannen de beweegloze massa op het bed en Fjulkes fluis terde angstig: „Wat nu?" Hériot's overjas en cache-nez lagen op een stoel. Sir Percy legde waarschuwend de vinger op de lippen, ontdeed zich toen vlug van zijn eigen jas en trok die van Hériot aan, draaide de cache- nez om zijn hals, trok de schouders op en terwij] hij mompelde: „Nu een beetje geluk hebben", draaide hij nogmaals het licht neer en ging naar de deur. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 5