DUIZENDEN VROUWEN EN KINDEREN ZIJN VEROORDEELD TOT LEVENS LANG IN WATER-GEVANGENIS VRIJDAG 23 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 AUTOMOBILIST TE LEIDEN IN WATER SCHELPENKADE VERDRONKEN Een ernstig ongeluk te Leiden heeft aan de 59-jarige verzekerings agent, de heer A. v. d. Poel, ge woond hebbend aan de Stadhouders laan, het leven gekost. Het slachtof fer is met auto en al in het water langs de Schelpenkade gereden. Toen hij na tien minuten vergeefse pogingen van enige surveilerende agenten door brandweerlieden bo ven water werd gehaald, waren de levensgeesten nog niet geweken. Tij dens toepassing van kunstmatige ademhaling echter overleed 't slacht offer. Het ongeluk gebeurde doordat het slachtoffer, bestuurder van een Sko da, komend van de singel op de Schelpenkade, schrok van een wiel- rijdster die van links de Schelpen kade opreed. Hij reed haar aan, maar de wielrijdster liep geen letsel op. De bestuurder verloor echter de macht over het stuur en reed het water in. Twee inderhaast gewaar schuwde agenten met surveillance wagen hebben vele minuten achter een geprobeerd in het koude water de automobilist te redden. Zij wer den echter door de koude bevangen en slaagden er niet in het portier te openen. SII111S; Gistermiddag om tien over zes botste op het kruispunt Warmonder- brugMareweg een personenwagen komende uit de richting Maresingel op een bromfiets. De bromfietser, rijdende in de richting Haarlemmer weg, verleende geen voorrang aan de auto. De berijder liep een schaaf wond aan de rechtervoet op en een hersenschudding. Per EHD werd hij naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De bromfiets werd bijna geheel ver nield; de auto werd aan de voorzijde beschadigd. In de suikerwerkfabriek van de gebr. Pel aan de Morsweg is van nacht ingebroken. Een lade van een bureau in het kantoor werd open gebroken. Er wordt 35 gulden ver mist. Maandag 26 maart a.s. is het feest van Maria Boodschap, tevens Wereldgebedsdag voor alle katho lieke vrouwen. Het bestuur van de KAV, afd. Herensingel, spoort de leden aan, die dag eens extra te bidden voor de internationale Vrou wenbeweging. Het bestuur herinnert er voorts aan, dat in mei een excur sie wordt gehouden naar de Haka- fabrieken. Dames die aan deze ex cursie willen deelnemen dienen zich zo spoedig mogelijk op te geven aan het adres: mevr. C. M. van Zijp-van Hees, Waldeck Pyrmontstraat 70. Leiden. Het bestuur van de KAV, afd. Leiden, roept alle leden van de hele Leidse KAV op, maa ïdagmiddag 3 uur te komen bidden in de Harte- brugkerk om verlichting van de vele noden in de wereld. Alle dames worden uitgenodigd op deze KAV Bid- en Boetedag met elkaar een goede daad te verrichten in de vas tentijd; dus komt allen! R.K. BRIDGECLUB S.V.A. De uitslagen van de tweede avond van de paren wedstrijd is als volgt: Groep zwart: 1 dames Bik 124 (249); 2 Dieben-v. Wijk 114 (207) pt; 3, 4 en 5 v.d. Ruit-Middelbeek (208), hr. en mevr. Bernsen (179), v. Haaste- ren-Abswoude (181) 104 p; 6, 7 en 8 hr. en mevr. v.d. Drift (203), mevr. Werter-Bik (203), Smits-Weber (189) 96 p; 9 mej. v. Loon-Hoekstra 86 p. (209); 10 hr. en mevr. Cuppen 76 p. (172). Groep Rood: 1 hr. en mevr. Van Leeuwen 102 p. (168); 2 Jeuster Winkelmolen 98 (190); 3 mevr. Bou- zieWijnen 81 (152); 4 dames Men ken—de Clerk 77 p. (156); 5 dames v. NoortBisschop 73 p. (157); 6 da mes SmitCaranus 69 p. (148); 7 hr. en mevr. De Ridder 52 p (123); 8 BroekenBertels 48 p. (106). PROTESTANTS CHRISTELIJKE KANDIDATENLIJST Gisteren is de definitieve lijst van kandidaten voor de protestant chris telijke groeperingen, die deelnemen aan de a.s. raadsverkiezingen in Leiden, bekend gemaakt. Deze lijst wijkt slechts op één plaats af van de huidige samenstelling van de raadsfractie nl. voor mevr. v. Geel kerken is in de plaats gekomen de heer Elsgeest- De Vola en de Volkswagen Gisteravond hield de Ver. van Oud- Leerlingen der Ambachtsschool haar maandelijkse bijeenkomst in het Geref. Jeugdhuis aan de Breestraat. De heer J. A. J. Kortekaas hield een korte inleiding, waarna een verto ning volgde van een prachtige kleu renfilm „De geboorte van een auto mobiel". In deze film ziet men het fabri cageproces in een moderne automo bielfabriek, van de Volkswagen te Wolfsburg in West-Duitsland. De fa briek met haar nevenbedrijven heeft op het ogenblik een produktie van meer dan 4200 auto's per dag. Door deze fabriek is het dorpje Wolfsburg, dat in 1939 nog maar 1800 inwoners telde, uitgegroeid tot een zeer mo derne stad van 65.000 inwoners. Door deze film krijgt men een indruk van wat er allemaal moet gebeuren om tot dit resultaat te komen. Leidse Universiteit Geslaagd voor het Doct.ex. Ned. Recht, de heer F. E. v. Haastert te Den Haag. Burgerlijke Stand Geboren: Johanna Elizabeth d.v. A. B. Hartsen en J. E. P. Mosselman; Willem z.v. W. Verkroost en C. v. d Oever; Margaretha Johanna d.v. N. Korenhof en J. Lit; Feike Jacob z.v. J. van Dijijn en H. van Rijn; Eli zabeth d.v. J. de Water en E. Ram; Aleida Jolande d.v. G. A. Jasperse en J. H. H. Kroon; Wilhelma Mar griet d.v. C. v. d. Oever en G. Ros; Willem Nicolaas z.v. W. van Zon neveld en L. v. d. Meer; Nicolette Elisabeth d.v. E. J. Moojen en E. van Dijk. Gehuwd: G. Paauw en E. E. Kralt; S. J. Bey en N. J. C. Wolswijk; W. H. Stikkelorum en L. M. Verbooij; N. v. d. Keur en H. Laterveer; P. A. A. Roosenstein en M. A. Hinnen; W Blok en H. C. Laterveer; B. C. Verbisen en C. P. Haans. Overleden: D. Parlevliet, 78 jr., man; N. van Es, 75 jr., wed. v. P. Verhoef G. Vos, 86 jr., wed. v. B. van Leeuwen; G. H. de Bruijn, 68 jr., e. v. H. Lemmers. BRIDGECLUB „DE SLEUTELS" Uitslagen viertallen wedstrijden. Groep Zwart. Team Kuyt tegen team Selier 3-3 v 73-72 pnt.) team Gewald tegen team Harloff 3-3 (66-66 pnt); team de Vries tegen team Deroge 5-1 (58- 36 pnt). De stand: 1. team de Vries, 2 gesp. 17 pnt. (191-109 pnt), 2. team Kuyt 3'gesp. 15 pnt. f204-112 pnt); 3. team Selier, 3 gesp. 9 punt. (160-190 pnt); 4. team Deroge, 3 gesp. 6 pnt. (129- 157 pnt); 5. team Harloff, 3 gesp. 4 pnt. (129-187 pnt); 6. team Gewald, 3 gesp. 3 pnt. (137-224 pnt). Groep Wit. Team v. Kempen tegen team v. d. Steen 0-6 43-100 pnt); team Middel- GEM. AANKONDIGING B. en W- van Leiden brengen ter openbare kennis, dat, met uitzonde ring van de afdeling bevolking c.a., de gemeentesecretarie, zomede het kantoor van de gemeente-ontvanger op 28 maart a.s., in verband met de verkiezingen voor de Provinciale Staten, voor het publiek zullen zijn gesloten. ham tegen team Blansjaar 0-6 (53-79 pnt). De stand: 1. team v. d. Steen, 3 gesp. 18 pnt. (306-107 pnt.); 2. team v. Kempen, 3 gesp. 7 pnt. (185-265 pnt); 3. team Blansjaar, 2 gesp. 6 pnt. (118-162 pnt); 4. team Staaldui nen, 2 gesp. 4 punt. (99-166 pnt); 5. team Middelham, 2 gesp, 1 pnt. (130- 170 pnt). Het laatste Meester-coneert van K 0 De eerste hoboïst van het Concert gebouw Orkest, Haakon Stotijn moet een operatie ondergaan, waardoor hij maandenlang zal zijn uitgescha keld. De heer Stotijn is ook hoboïst in het Concertgebouw Quintet, dat zou optreden in het laatste concert in de Meesterserie van K O dat ge geven wordt in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg op dinsdag 27 maart. Het blijkt voor dit Quintet onmogelijk om zonder de heer Sto tijn te concerteren. Het mag een ge lukkige samenloop van omstandighe den genoemd worden dat K O op de bewuste datum kon engageren 't strijkorkest Benedetto Marcello, een ensemble van hoog niveau, dat zeker past in een reeks concerten, die zich tooit met de naam Meesterserie en dat nog niet eerder in Leiden is opgetreden. Uitgevoerd zal worden een pro gramma van Italiaanse muziek: Wer ken van Vivaldi, Albinioni, Corelli, Scarlatti, Manfredini, Bonporti en Benedetto Marcello, een genre, dat in Leiden bijzonder populair is, zoals valt af te leiden, uit de grote be langstelling bij vroegere concerten van I Virtuosi, I Musici en Les So listen de Zagreb. Benedetto Marcello is een hecht samenspelende groep, die in kwaliteit kan wedijveren met de zo even ge noemde kamerorkesten. Dit laatste bijzondere concert zal bij wijze van uitzondering, ook toegankelijk zijn voor niet-leden van K O. LEIDSE AGENDA VRIJDAG 23 MAART KVP- S tatenkring. Verkiezings-pro- poganda bijeenkomst. Sprekers mr. H. W. van Doorn en burgemeester E. J M. Kolfschoten. De Burcht, 8 uur nam. ZONDAG 25 MAAR1 Rijksmuseum voor Volkenkunde - Filmvoorstelling: „Visvangst, Wage- nia vissers", aanvang 2.30 uur. KARPETTEN TRAP- EN GANGLOPERS 50 en 70 breed; moderne en klassieke dessins. Grote keuze TEXTIELHANDEL EN WONINGINRICHTING W. J. ZIRKZEE Van 't Hoffstraat 7-7a, tel. 24610 MIDZA (Advertentie) Afscheid pastoor Looijaard. De plechtige H. Mis, welke pastoor J. C. M. Looijaard zondagmorgen 23 maart a.s. opdraagt bij zijn afscheid van de parochie van St. Willibrord te Oegstgeest, begint niet om half negen, maar om tien uur. BIOSCOPEN De films in de week van 23-30 maart zijn door de KFC als volgt gekeurd; Trianon: „Exodus", 14 jaar. Dgl. 2.00 en 7.30 u. (ook zond.). Casino: Afgekeurd. Lido: „Kermis in de regen", 14 j. Dgl. 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd. 2.30, 4.45 7.00, 9-15 u. Luxor: „Via r ala", volw. Dgl. 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd. 2.30, 4-45, 7.00, 9.15 u. Studio: „Lola", volwassenen. Dgl. 2.30, 7.00, 9.15 u.; znd- 2.30, 445, 7.00, 9 15 u. Rex: „Pantsercommando", 14 j. Vanaf maandag: „Charlies Tante", volw. Dgl. 2.3C, 7.15, 9.15 u.; znd. 2.30, 4.45, 7.15, 9.15 u. Greenway (Voorschot): „De hel van Birma", 14 j. (Vrijd- 8.15 u.; zat. 7^00 én 9.15 u.; znd. 4.00 u.) „Song without end", 14 J. (Zond. 7.00 en 9.15 uur. maand., wnsd. en donderd- 8.15 uur). Marktberichten ALKMAAR, 23 maart Kaas Comm. Noteringen: fabrieksedammer 1.91; Goudse volvette 2.03. Handel re- deiijk. LEIDEN, 23 maart Kaas Aange voerd 3 partijen Goudse kaas. Note ringen Goudse le kwaliteit tot 2.25. LEIDEN, 23 maart Vee Stieren 8; melkkoeien 105, 900-1150, rustig; vette koeien 320, 2.65-3.45, goed; vare koeien 44, 525-1025, rustig; pinken 15, 325-500, kalm; vette kalveren 72, 1.80-2.40, zeer stroef; nuchtere kalve ren 328, 1.00-1.35, matig; vette scha pen 30, 90-120, stug; fokschapen 70, rustig; fokschapen met een lam 140- 170; fokschapen met twee lammeren 190-220; vette lammeren 444, 100-140, stug; veulens 1 (paard); geiten 8: zuig- en weidelammeren 144; weide- lammeren 144; totale aanvoer 1589. LEIDEN, 23 maart Groenten Andijvie 92-115; snijbonen 4.90; kro ten, gekookt 50; prei 67-88; spinazie 51-66; komkommers 97; uien 40-62; witlof 100-157 alles per 100 kg; kom kommers 42-67; sla 18-38 per 100 st.; raapstelen 18; radijs 25-35; selderij 31-43 per 100 bos. GOEDE WEGEN EN ARBEIDSKRACHTEN Tropische oerbossen bedekken Borneo met hun magische groene sluier. Wat gaat er ach ter die sluier schuil? Welke schatten liggen er in het „Rijk van Pelandok" verborgen? DE VERMAARDE koppensnellers van Brits-Borneo wonen met hun gezinnen in „Lange Huizen". Misschien is de aanduiding „Oerwoudflatgebouwen" nog beter. Zij staan in het hart van de rimboe. Op een afstand gezien lijken zij enigszins op rijen aan elkaar gebouwde arbeiderswoningen op een cultuur onderneming. Maar in de binnenlanden van Borneo vindt men nog geen cultuurondernemingen. De be volking leeft er nog zijn eigen leven, ver van de Eu ropese en Aziatische beschaving. De mensen vieren er hun feesten naar aloude trant. Een bruiloftsplech- tigheid in zo'n „Lang Huis" bijvoorbeeld is een zeer omslachtige, met veel ceremonie en muzikaal vertoon gepaard gaande feestelijkheid. Het is een bont, primi tief, van bijgeloof druipend gebeuren, dat echter op de Europese bezoeker van dat donkergroen gesluier de oerbosgebied een diepe en blijvende indruk maakt. Zo'n reiziger maakt een goede kans om in de hui zen of zelfs in de „trouwzaal" fel-gekleurde fietsen bij wijze van versiering aan de wand of tegen het pla fond te zien hangen. Over smaken valt niet te twis ten. Bovendien is een ritje per fiets over enige af stand in de jungle onmogelijk. Op het water. IN HET SULTANAAT Brunei geven de Maleische bevolkingsgroepen de toon aan. Hun huizenbouw is zeer merkwaardig. Heel veel woningen staan op palen in of aan de kant van het water. In Brunei- Stad (maar ook elders in het land) leven duizenden en nog eens duizenden, mannen, vrouwen en kinderen boven, op, aan en in het water. Deze leefwijze schept tal van problemen. De oplossing is naar Europese normen in sommige gevallen welhaast wonderbaar lijk. Immers, onder omstandigheden, die een Wester ling herhaaldelijk op zijn sterfbed zou brengen, drin ken de Bruneiers het rivierwater, dat voor hen te vens badwater en riool isen leven dan „gewoon" verder als ware dat alles niets bijzonders! De mannen beoefenen de visvangst en komen daar door nog wel eens van de rivier af. Zeer veel vrou wen en kinderen echter hebben nog nooit in hun le ven „vaste grond" onder de voeten gehad. Zij slijten hun ganse leven in een „watergevangenis", afgeslo ten van de rest der wereld door een „watergordijn" door tabus en door strenge huiselijke tucht Voor die vrouwen en kinderen is het een schokkende gebeur tenis, als er een watervliegtuig neerstrijkt op de rivier „in onze hoofdstraat" zeggen zij want dan kunnen zij uit de eerste hand genieten van een vleugje buitenwereld. Maar o-wee als de Heer Gemaal en Vader een te grote belangstelling vermoedt! Dan treedt hij fors op. Hij jaagt dap de vrouwen en kin deren de paalwoningen in en gaat vervolgens zelf prettig baden in zijn „rivier-achtertuintje". Mogelijkheden. MALAKKA WERD vooral dank zij rubber en tin tot een produktiegebied, dat van zeer gro te betekenis voor de wereldhuishouding is. Brits-Bor neo daarentegen bleef lange tijd een „vergeten ge bied". Pas de laatste kwart eeuw is daar enige veran dering in gekomen. Zo nam, bijvoorbeeld, de aard oliewinning er een tamelijk hoge vlucht Andere delfstoffen wij denken aan antimoon en steenkool zijn hoogst waarschijnlijk in grote hoeveelheden aanwezig. Zij liggen echter verborgen onder de dich te oerbossen. Met de exploitatie is nog maar nauwe lijks een begin gemaakt. Brits-Borneo brengt ook rubber, sago, rijst, klappers en peper voort. Voor de wereldmarkt zijn deze produkten tot dusver niet van betekenis geweest. Wei kunnen zij dat in de toekomst worden. De vezelteelt is eigenlijk (tot nu toe) de eni ge cultuur, die voor Brits-Borneo's export van be lang is. Wil men het land tot ontploiing brengen, dan zijn allereerst nodig wegen en arbeidskrachten. Zonder verkeersaders kan het binnenland niet uit zijn isole ment worden verlost. Zonder voldoende arbeidskrach ten is het onmogelijk om de natuurlijke mogelijk heden en rijkdommen des lands in exploitatie te ne men. Wegenaanleg is in Brits-Borneo bijzonder kost baar. Het tekort aan arbeidskrachten zou alleen door immigratie weg te werken zijn. Zoals de situatie in Oost- en Zuidoost-Azië thans is, moet het vrijwel uit gesloten worden geacht, dat Chinezen, Indonesiërs of Indochinezen in Brits-Borneo tot arbeidsinzet ko men. Brits-Borneo is van nature een rijk land, maar zijn rijkdommen liggen nog grotendeels braak. Na de oor log is er wel het een en ander gedaan om de eco nomische ontplooiing op gang te brengen. De pessi misten achten een algehele ontplooiing vooralsnog niet verwezenlijkbaar. De optimisten huldigen de op vatting, dat Brits-Borneo op den duur evenals Malak- ka een grote betekenis zal krijgen voor de wereld- huishouding. De tijd, die nu eenmaal in alles het laatste woord heeft, zal uitmaken, wie gelijk heeft gehad. Vezelweelde. DE HAVENPLAATS TAWAU had zwaar te lijden van de oorlog. Na de strijd werd hij weer opge bouwd eri herkreeg hij zijn vóór-oorlogse bedrijvig heid. Een der zuilen, waarop die bedrijvigheid rust, is de vezelcultuur. Vroeger werd de abaca of Manilla hennep (de naam wijst er reeds op) uitsluitend op rMf -.".3 -.t'.-v.v ssfivv' a.-iSfïittfrsöe gfcijfc de Philippijnen verbouwd. Na 1930 begon men dat vezelgewas ook op Sumatra en in Afrika te verbou wen. Brits-Borneo dankt de vezelcultuur aan de Ja panse planters. Vóór 1940 waren er vijf Japanse on dernemingen. Na de oorlog namen Brits-Amerikaan se belangen die ondernemingen over. Wij maken niet slechts gewag van de vezelcultuur, omdat hij belangrijk is, maar ook, omdat hij zo mooi is. Een wandeling door zo'n metershoog „vezelwoud" is een tropische ervaring, die een beklemmende, die pe, weelderige en blijvende indruk maakt. De arbei ders snijders, drogers, sorteerders, chauffeurs komen echter niet onder de indruk van die vezel weelde. Een rit op een kleine vrachtwagen door de tuinen langs slecht onderhouden paden, die naar Ne derlandse norm eigenlijk onberijdbaar zijn voor een hoog opgetaste wagen, is een vezel-ervaring, die zeer de moeite waard is. Met onnavolgbare behendigheid stuurt de chauffeur zijn met mensen en vezel be laden vehikel over, door of langs alle hindernissen. De laatste bewerking ondergaat de vezel in de far briek. Daar is het een bedrijvig gedoe. En ook aan de kade van Tawau sjouwen en zwoegen de arbei ders, dat het een aard heeft. Het is, alsof men daar hoort, hoe de machtige wereldmarkt (en hand in hand hiermede de wereldpolitiek) op de poorten van Brits-Borneo begint te kloppen. Slotakkoord. E1 VENALS VAN Nieuw-Guinea is de wereld zich eigenlijk pas bewust geworden van het bestaan van Brits-Borneo na 1945. Een evenals Nieuw-Guinea is Brits-Borneo nog slechts betrekkelijk weinig voort geschreden op de weg der techniek, economische en politieke ontwikkeling Het begin is er niettemin. Zul len in de voor ons liggende tijden de dichte oerwou den geleidelijk gaan verdwijnen en plaats maken voor plantages en mijnbouwondernemingen? Zullen de „oerwoudflatgebouwen" onbewoonbaar verklaard worden en nieuwe, moderne nederzettingen verrijzen? De tijd zal het leren. Thans echter bedekken nog steeds tropische oer bossen met hun magische sluier het grootste deel van Brits-Borneo. En achter die sluier slaan primitieve mensen, oerang oetans, gibbons, vliegende vossen, vliegende eekhoorns, honigberen, neushoorns, oeros sen, wilde zwijnen, stekelvarkens, neushoornvogels, adelaars, papegaaien en andere fel-gekleurde vogels de geruisloze gangen en bewegingen gade van de ge heimzinnige pelandok, van het muis- of dwerghertje, dat niet groter dan een haas een der vele ge heimen is van Kelamantan's wildernissen. De bevol king. noemt de pungle wel „Het Rijk van Pelandok". In dit rijk, in Pelandok's rijk begint de vooruitgang aarzelend door te dringen. De vooruitgang? Ja, de technische vooruitgang met de daarmede samenhan gende exploitatie van de natuurlijke rijkdommen. en misschien ook met politieke onrust, die zich im mers reeds, even schuchter als de techniek, heeft aan gekondigd in de gedaante van om geld vragende „vrij heidsstrijders". NIVANO - NADRUK VERBODEN

Leidse Courant | 1962 | | pagina 2