Jacht op mammoet in Tweede Kamer is gisteren met overleg geopend VOORLOPIG ALLEEN STEUN VAN DE KVPVOOR MINISTER CALS Tweede Kamér heeft 't druk EX-BB-KRINGHOOFD BESCHULDIGT BURGEMEESTERS VAN FRAUDE Van Rijckevorsel (KVP) heeft de mi nister van binnenlandse zaken schrif- Minister Korthals over de Ilsy DONDERDAG 22 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 ENGELSE VOORJAARSMODE PRESENTEERT ZICH Gisteren is de Tweede Kamer begonnen met de behandeling van de Mammoetwet, die het gehele voortgezette onderwijs moet regelen. Vier van de dertien sprekers zijn aan het woord gekomen. Van hen had alleen de KVP'er dr. Albering woorden van lof over de wet; hij zegde zijn steun toe. De voornaamste bezwaren van de drie andere woordvoerders gingen tegen de positie van openbaar en bijzonder onderwijs, tegen de zgn. brug klassen en de wankele positie van het gymnasium. Het debat zal onge twijfeld enige weken in beslag nemen. Er worden ongeveer honderd amen dementen verwacht. De eerste zijn al binnengekomen. Het publiek toonde geen opvallende be langstelling en aan het eind van de middag volgden nog hooguit dertig kamerleden de redevoeringen. De gebruikelijke puntige interrupties van minister Cals werden weer gehoord. Hij zat weer fris en hersteld van zijn ziekte achter de regeringstafel. Alle sprekers wijdden aandacht aan zijn herstel met woorden van waar dering en medeleven. Ook staatssekretaris drs. G. C. Stubenrouch zat achter de tafel. Honderd amendementen liggen in het vuur Het debat werd geopend door me vrouw G. V. van Someren-Downer (VVD) die een lange rede hield, waarvan het belangrijkste deel ge wijd was aan de positie van het open baar onderwijs, dat er overeenkom stig de ministeriële voorstellen maar slecht vanaf gekomen is. Zij meent, dat de mammoet een gevaar is voor het openbaar onderwijs. Vooral het artikel, waarin de oprichting van een openbare school wordt onderworpen aan de plan-procedure, stuit bij de liberalen (en vermoedelijk ook bij de socialisten, die in de loop van van daag aan het woord kwamen) op ernstig verzet. Namens de fractie van de CHU heeft ook de heer Ti- lanus ernstige bedenkingen geopperd. Hij heeft zich nog niet duidelijk uit- gesprekken over de uiteindelijke hou ding van zijn fractie, maar er mag worden aangenomen, dat de CHU tégen het wetsontwerp zal stemmen. Steun kreeg de minister, zoals ge- 12 JULI ZOMERRECES? Naar ons ter ore komt streeft het bureau der Tweede Kamer ernaar, op 12 juli a.s. zomerreces te doen beginnen. Of dit lukken zal, is nog niet te zeggen, want tal van zaken liggen nog op afdoening te wachten. Daar is in de eerste plaats de „mam moetwet", waarvan de behandeling gisteren begonnen is en die met eni ge onderbrekingen, wel vijf a zes weken in beslag zal nemen. De wijziging van de huurwet (de huurverhoging, welke op 1 juli a.s. zou moeten ingaan), vereist spoed. Er liggen dan nog wetsontwerpen, waarvan het wenselijk is, dat ze ook binnenkort worden afgedaan, zoals de medewerking aan de totstandko ming van een congresgebouw in Den Haag, het wetsontwerp betreffende het bijstandskorps ambtenaren op Nieuw-Guinea, de wet op de kern- ernergie en het verdrag met Duits land. De regering heeft nog geen urgen tieprogram ingediend met betrek king tot wetsontwerpen, welke zij gaarne vóór het zomerreces zou zien afgedaan, zodat nog niet gezegd kan werden welke onderwerpen het eerst aan de orde zullen komen. Verwacht wordt in deze omstandig heden dat het Paasreces slechts kort zal duren. zegd van de heer Albering, die overi gens als voorwaarde stelde, dat de maatschappelijke organen, zoals ver enigingen van ouders, leraren of ge meentebesturen, op deugdelijke wij ze bij de uitvoering van de wet v/orden ingeschakeld. De minister heeft in het wetsontwerp de mogelijk heid tot inschakeling geopend, maar deze mogelijkheid acht dr. Albering te vaag. Verwerping. Dr. Tilanus (CHU) hield reeds re kening met de mogelijkheid van verwerping van het wetsontwerp. Dit is niet zo erg, meende hij. Het onderwijs zal heus wel doorgaan. Het leven staat immers niet stil. De minister en zijn opvolger zouden een ontwerp kunnen indienen, dat overeenkomt met de grondwettelijke bepalingen. Hij wilde niet stellen, dat het onderhavige ontwerp in strijd is met de grondwet. Het heeft er de schijn van dat de ontwerpers van de wet alle moeite hebben gedaan langs de onderwijsartikelen in de grond wet heen te scheren. Ze hebben al leen een andere terminologie ge bruikt. Zo is er over lager onderwijs niet meer gesproken en ook niet over voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs, maar over basis onderwijs en voortgezet onderwijs. Hij kon hiervoor maar weinig waar dering opbréngën. Maatregelen van bestuur. De CH-fractieleider betwijfelde of hetgeen in de wet gezegd, wordt nl. dat het wenselijk is het voortgezet onderwijs in één wet te regelen de gevoelens van de Kamer wel juist weergeeft. Hij zag de wenselijkheid zeker niet in. Dr. Tilanus vindt het wetsontwerp maar matig, omdat minstens 45 algemene maatregelen van bestuur nodig zijn om het uit te voeren. De denkbeelden van de mi nister doen denken aan plan-politiek, staatsbemoeiing en staatsinmenging. Het artikel over het zg. brugjaar, nl. dat alle scholen vanaf de Mavo school tot aan het gymnasium het eerste jaar hetzelfde te behandelen krijgen om doorstroming en een juis te studiekeuze te vergemakkelijken zou spr. maar met liefst geschrapt zien. Openbaar onderwijs. Mevr. Van Someren zei, dat voor haar fractie fundamenteel was hoe het openbaar onderwijs door de wet wordt behandeld. De openbare school mag niet degraderen tot „vluchtheu vel". Zij heeft in het verleden veel bijgedragen tot het kweken van ver draagzaamheid. De openbare school vraagt om een fundamenteel andere benadering, aldus de liberale woord voerster. Dr. Albering sprak als zijn me ning uit, dat het wetsontwerp getuigt van grootse visie. Het heeft een am bitieuze strekking. De KVP zal zich positief opstellen. De eisen van deug delijkheid mogen met name voor het bijzonder onderwijs niet te ab soluut worden gesteld. Er moet voor het bijzonder onderwijs ruimte over blijven, om met eigen middelen wij zigingen in het leerplan aan te bren gen. De minister had de structurele verschillen tussen het openbaar en bijzonder onderwijs beter in de wet n^ar voren kunnen brengen. Spr. stelde, dat het eindoordeel van de KVP-fractie pas zal worden be paald als het wetsontwerp door de amendementen is gewijzigd. De plan procedure zal van maximaal vijf jaar tot maximaal tien jaar worden terug gebracht Mej. Nolte (KVP) noemde nog de brugklasse, waarmede nie mand gelukkig is „een stap in het duister" en de middelbare meisjes school, die thans Havo-school wordt moet eventueel ook in een lyceum ondergebracht kunnen worden. De bevoegdheden van de leerkrachten moeten dus in de lyceum-bevoegdhe den worden ingepast. In Londen is de voorjaarscollectie van Rahvis gepresenteerd. Links: Pamela Rowe toont het ensemble „Miko", waarvoor grijze wol is gebruikt. De baret is eveneens grijs. Opvallend zijn de witte manchetten. Rechts: Man- dy Wood met het ensemble „Colonel Pinkerton" van rode en witte wol. Hoedje, sjaal en manchetten zijn van sjantoeng. De beer J. C., op 1 oktober ont- feit, dat hij .geweigerd had, mee te slagen als kringhoofd van de B.B. op aTaTftc^aa^e?fnSkf cmampu' punt van de verlaging van de kies- Goeree-Overflakkee, heeft gisteren voor de èentrale Raad van Beroep te Utrecht, waarbij hij in beroep was gegaan, enkele burgemeesters uit z'n voormalige rayon beschuldigd van fraude. Voorts uitte hij ernstige grie ven tegen het beleid van de BB- Kringraad in Zuid-Holland, die hem had ontslagen. laties. Uitspraak 11 april a.s T ele visie-verzeker aar knoeide met beeldbuis gerechtigde leeftijd van 23 tot 21 jaar zo tijdig kan worden verwacht dat de beide Kamers van de Staten- Generaal deze wijziging in eerste le zing kunnen aanvaarden vóór het tijdstip van de Tweede Kamerver kiezingen. Algerijns bestuurshoofd MET GRATIS CHOCOLADE (Advertentie) AUTO OVER DE KOP DWARS OVER DE WEG Ongeveer op dezelfde plaats en op hetzelfde uur waar vorige week 4 personen het slachtoffer werden van een ongeluk op rijksweg 12 is gis teravond weer een ongeval gebeurd. Bij de afritten naar Veenendaal sloeg door tot dusver onbekende oor zaak een auto over de kop, bestuurd door de 44-jarige J. Vonk uit A'dam. Een uit de richting Arnhem komende Duitse automobilist slaagde er in een frontale botsing te vermijden. Hij kon echter niet verhinderen, dat de over de kop geslagen auto zijn auto nog even raakte. De Amster dammer werd met verschillende verwondingen naar het Julinanazie- kenhuis' te Rhenen overgebracht. Zijn auto werd totaal vernield. WERK VAN REMBRANDT ONTDEKT? De politie in Den Haag heeft de 29-jarige timmerman J. C. J. B. te vens eigenaar van èen verzekerings onderneming voor t.v.-antennes en beeldbuizen „antenne- en beeldbuis- Nadat de heer C. was geschorst service" aangehouden, wegens ernstige bezwaren tegen zijn werkte vroeger voor „Teleser- manier van optreden, kreeg hij op vice" maar begon later voor zich- 10 oktober „eervol" ontslag. De heer Z€lf- Toen een beeldbuis van een C. voerde voor de Centrale Raad aan verzekerde stuk ging, stond B. voor dat hij bij zijn aanvaarding van de de moeilijkheid, dat hij geen geld functie in 1957 een chaos in de kring had om er een nieuwe beeldbuis in Overflakkee had.aangetrofen. Hij had *e laten zetten. Dit was hij echter zich vooral geërgerd aan het indie- in verband met de verzekeringsvoor- nen van onjuiste declaraties door waarden verplicht. Hij liet tenslotte enige burgemeestersvan zijn e?n tweedehands beeldbuis, plaatsen, rayon, die hij zonder meer van fraude die echter nog ver boven zijn be- beschuldigde. Door een vari hen zou gro^ng lag. Een bepaling uit de bij binnenlandse zaken declaraties P°lis Z9U hem jkunnen redden, zo voor de opleiding van 450 a 500 BB- dacht hij. De verzekerde is nl. ver leden zijn ingediend, terwijl slechts Pbcht, eventuele bekomende kosten 200 personen aan de cursus deelna- aan nieuwe materialen te betalen, men. Op deze wijze zou een rijks- bedrag voor de tweede hands uitkering van 13.000 gulden zijn ont- beeldbuis, die hij aan de repara- vangen, ofschoon men slechts recht teur moest betalen, bracht hij aan had op 5000 a 6000 gulden. de verzekerde in rekening 72) C. schreef zijn ontslag toe aan het door het te doen voorkomen, dat voor dit bedrag nieuwe onderdelen in het verzekerde toestel waren ge plaatst. Hij gaf op dit bedrag met een groots gebaar 20 procent kor ting ook, overeenkomstig de polis voorwaarden, zodat hij precies kwam aan het bedrag dat hij aan de re parateur moest betalen. De verze- Abder Rahmane Fares (foto) zal kerde vertrouwde het echter niet waarschijnlijk aan het hoofd komen De minister ven Verkeer en Wa- Gn mengde tenslotte de politie erin. van 't voorlopige bestuur in Algerië. terstaat drs H. A. Korthals heeft naar aanleiding van schriftelijke vra gen van het Tweede Kamerlid, de heer De Jong (P.v.d.A.), over de Ilsy-vliegfeesten, die op Tweede Pinksterdag gehouden zouden worden onder meer meegedeeld, dat over de zes vliegfeesteen, die zijn gehouden in het tijdvak 1949 tot en met 1957, twee keer bezwaren zijn ingebracht. Deze hadden betrekking op de hand having van de zondagsrust. De ver ontrusting die tegen de zevende Ilsy is geuit, zo deelt de minister mee, kan derhalve niet steunen op een al gemene ervaring, doch is grotendeels gebaseerd op plaatselijke ervaringen op het gebied van de gemeente Noot dorp tijdens de zesde Ilsy in 1957. De minister kan de verontrusting van de bevolking ter plaatse begrij pen, maar is van oordeel, dat bij eventuele vliegfeesten in de toekomst aan veel van de geuite bezwaren kan worden tegemoet gekomen. In 1955 werd in totaal 515 man extra politiepersoneel opgeroepen, waaronder 250 man van de Konin- lijke Marechaussee voor de verkeers regeling op het luchtvaartterrein. In 1957 bedroegen deze getallen resp. 605 en 250. De aantallen opgeroepen extra brandweer personeel in 1955 en 1957 bedroegen resp. 13 en 16. Behalve op het te allen tijde op het luchtvaartterrein aanwezige brand weerpersoneel en materieel, kon zo nodig mede een beroep worden ge daan op het brandweermaterieel van de omliggende gemeenten. Reserve ring van ziekenhuisbedden had, voor zover de minister bekend, niet plaats. Algerijnse leiders in Marokko Aantal spijtoptanten niet groter dan vroeger De KLM verklaarde destijds, dat er aanwijzingen zouden zijn dat er binnenkort grote aantallen spijtop tanten naar Nederland zouden ko men. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft desgevraagd gezegd, dat deze aan tallen niet groter zijn dan vroeger. Indonesië had voor korte tijd het ver- In de wrakke lekkende loods van Herman („Happy") Johnsen, handelaar in tweedehands goederen in Kopen- strekken van uitreisvisa aan spijt hagen, is een paar dagen na diens dood een grote voor raad beschimmelde schilderijen gevonden, waartussen optanten stopgezet, terwijl dit thans zich enige zeer waardevolle werken zouden bevinden. Rechts: een portret van de zonderlinge handelaar, links is hervat. Ook bij het Rode Kruis ©en schilderij dat door kenners wordt toegeschreven aan Rembrandt. Nederlandse experts zou reeds om hun me- is niets bekend over grotere aantal- ning zijn gevraagd. len spijtoptanten dan vroeger. Ben Bella, de Algerijnse nationalisten-leider, die uit Franse gevangenschap is vrijgelaten, en Ben Joessef Ben Khedda, de premier van de voorlopige Algerijnse regering, hebben elkaar in Rabat, de Marokkaanse hoofdstad, ontmoet. De foto toont tijdens deze ontmoeting links Ben Khedda, rechts Ben Bella en in het midden op de achtergrond de Marokkaansekoning Hïssan(teleioto)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9