0 de rode pimpernel 0 0 0 0 0 0 NOG 3900 TON KOELHUIS- BOTER OPGESLAGEN EERSTE KAMER OVER DE LOONPOLITIEK HET HONDENPARADIJS WOENSDAG 21 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 HOOFDZAKELIJK BESTEMD VOOR INDUSTRIE Op 19 maart was in de koelhuizen 39C0 ton bij het VIB ingeleverde boter ruim 20.000 ton, op 1 december 15.381 ton, op 5 januari 12. 386 ton en op 9 februari 9. 016 ton. Van de nu aanwezige 3900 ton is 500 ton nog vers, zodat er 3400 ton „oude" koelhuisboter is. Er bestaat een leveringsverplichting voor 150,75 ton. 3250 ton moet dus nog verkocht worden, en omdat de hele voorraad bestaat uit afwijkende kwaliteiten, zullen de kepers bij de industrie moeten worden gevonden. Voor de smeltkaasindustrie is 500 ton gereser veerd, zodat nog 2750 ton elders Minister Korthals over de „ILSY" De minister van verkeer en water staat, drs H. A. Korthals, heeft ge antwoord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid de heer Visch (KVP) over de internationale lucht vaartvertoning „ILSY", die gehouden zou worden op het vliegveld Ypen- burg op 11 juni. De minister deelt in zijn antwoord onder meer mede dat het nu de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart heeft besloten van de vertoning af te zien niet meer opportum is of hij bereid is met de minister van defensie en de KNVVL overleg te plegen over de aanwijzing van een ander vliegveld voor het houden van deze luchtvaartshow. Mede in verband met de ervaringen die zijn opgedaan met de zes vorige Ilsy-luchtvaartvertoningen, meent de minister in het algemeen te kunnen stellen, dat er in de toekomst uit een oogpunt van veiligheid geen bezwaar behoeft te bestaan togen het houden van deze luchtvaartvertoningen. Uiteraard, zo deelt dc minister ver der mee, zullen daarbij voorwaarden en bepalingen worden gesteld in ver band met de veiligheid, zowel in de lucht als op de grond. Minister Korthals had overigens nog geen toestemming gegeven voor het houden van dit vliegfeest. De vraag, wie verantwoordelijk is voor eventuele schade aan personen en goederen bij een luchtvaartver eniging moet, zo zegt de minister, aan de hand van de regels van het burgelijke recht worden beantwoord. De minimumhoogte, waaronder bij 'n luchtvaartschouw mag worden ge vlogen, is afhankeijk van de vergun ning, die in ieder afzonderlijk geval moet worden verleend. moet worden afgezet. Koelhuisboter die zonder kwaliteitsrisico's kan wor den afgezet als „geschikt voor de comsumptie", is er practisch niet. Zonder die kwaliteitsafwijkingen, die gedeeltelijk reeds voor het inle veren en gedeeltelijk tijdens de op slagperiode zijn ontstaan, zou de 2750 ton al lang voor de comsumptie zijn afgezet, want er is vraag te over. Benoemingen in K.R.O.-bestuur De diocesane contactcommissies van de stichting „Katholieke Radio Om roep" in de bisdommen Haarlem en Rotterdam hebben in 't bestuur van de KRO benoemd: drs J. H. E. Nies- sen, directeur /an de R.K. Opbouw- stichting „Zaanstreek" te Amster dam en mr G. P. W. M Remmen, ad vocaat en procureur in Den Haag. Door deze benoemingen is voor zien in de vacature, die was ontstaan door het overlijden van de heer G. W. S. Jansen (Rotterdam) die voor beide bisdommen in het KRO-be- stuur zitting had. Vragen in Kamer over situatie te Harmeien Het Tweede Kamerlid de heer Aantjes (AR) heeft aan de minister van verkeer en waterstaat schrifte lijk gevraagd of het waar is dat de voorrangsregeling, die na de spoor wegramp bij Harmeien aldaar is in gesteld, is opgeheven „waardoor de situatie weer precies is als voor de ramp". Indien dit het geval is, zo vraagt dit kamerlid, kan de minister dan meedelen waarom men deze extra veiligheidsmaatregel niet meer nodig acht „hoewel het onderzoek naar de oorzaak van de ramp nog niet is af gesloten". Oude man lag een week dood in woning De politie in Bruinisse heeft zich gisteren toegang geforceerd tot de woning van de 75-jarige M. Moerland. De man werd dood in zijn stoel aan getroffen. De heer Moerland was vorige week woensdag voor het laatst gezien. De buren dachten dat hij naar zijn dochter in Zierikzee was, maar toen deze dochter gistermorgen op belde om naar haar vader te infor meren begreep men dat er iets niet in orde was. HERINNERINGSTEGEL ZILVEREN HUWELIJKSFEEST VAN H.M. DE KONINGIN EN Z.K.H. PRINS BERNHARD Ter ere van het Zilveren Huwelijksfeest van Koningin en Prins werd onder auspiciën van het Nationaal Comité een herinneringstegel ontworpen door de kun stenaar Edmond Bellefroid. De opbrengst van de ver koop is bestemd voor het Nationaal geschenk dat Koningin en Prins op 30 april a.s. door het Nederlandse Volk zal worden aangeboden. Vraag morgen Uw leverancier naar deze bijzonder fraaie tegel: een sieraad voor Uw huis; een herinnering van blijvende waarde. Dank zij de medewerking van de levensmiddelen branche is de tegel in meer dan 20.000 kruideniers zaken verkrijgbaar f. 2.50 per stuk. Afmeting ÏOx 20 cm. in eik Huis in Nederland hoort zoh teqel aan de wand... 2» publlctti* unftboden door d« Nodorlindiê Dagblad Para. DOEN K.UNNKN WE ALLES MAAR DAN OOK ALLcEN AUUEN 5AMEN (Advertentie) Middelhuis (KVP): goede resultaten van een z.g. failliete zaak VOETBAL Oranje-jeugd speelt gelijk tegen NAC Dinsdag is in Breda op het terrein van NAC een oefenwedstrijd gespeeld tussen het Nederlands jeugdelftal (16- 18 jaar), dat volgende week woensdag op hetzelfde veld uitkomt tegen België, en de eredivisieclub NAC. De ontmoe- ting, waarbij geen toeschouwers aanwe zig waren, eindig 'e in een gelijkspel (1-1). Het doelpunt van de jeugd werd gescoord door Vanderval (Feijenoord). Canjels doelpuntte voor de Bredanaars. Bondscoach Elek Schwartz, die niet on tevreden was over het door de jeugd vertoonde spel, kon na afloop nog niet mededelen in welke opstelling het team tegen de Belgen zal spelen. VOLLEYBAL TELEURSTELLENDE WEDSTRIJD VAN ARGOS TEGEN KVC Een volkomen van slag zijnd Argos heeft gisteravond met 3-1 verloren van KVC. De kleine, lage zaal van KVC stel de Alice Rijsbergen cs. herhaaldelijk voor te grote moeilijkheden, terwijl on ze stadgenoten ook zeer veel hinder ondervonden van de zeer gladde vloer. De Katwijkse meisjes, over het ?lgemeen veel beweeglijker, wisten aan laatstge noemd ongemak veel beter het hoofd te bieden en wonnen verdiend. De ie en 2e set gingen met groot verschil, resp. 15-5 en 15-3 naar KVC, maar eindelijk in de 3e set kwam Argos tot beter te genspel. De service werd, in tegenstel ling tot de voorgaande sets, nu uitste kend benut, terwijl onze stadgenoten ook veel meer aandacht schonken aan de aanval. Een 10-15 setwinst was de verdiende beloning. Helaas ging het in de 4e set weer dadelijk mis. Weer werd de opslag vele malen gemist en dankbaar profiteerde KVC van elke misstap van haar tegen standster. Met 15-3 ging Argos in de 4e set ten onder. PAARDESPORT KOERSEN TE HILVERSUM door de commandant van Hr. Ms. „Karei Doorman" kapitein ter zee R. A W. baron van Lynden. Het schip is De voorzitter van het centraal jnmiddels uit de haven van Laguaria stembureau voor de verkiezing van VPrtrokken de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft in verband met het feit, dat mej. G. A. M. Win- s\ i i termans haar benoeming niet aan- UDKOper DIJ aanvaring OD neemt, de heer P. M. H. van Boven m* i i te Breda benoemd verklaard tot lid JMieUWe MaaS Verdronken van de Tweede Kamer. Een aanvaring op de Nieuwe Maas Air, heeft gistermorgen het leven gekost „We hebben zelden van een moet het bedrufsleven haar opvol- MS* »Karel UOOrman aan de«Harige opkoper W van Erp „failliete zaak" zulke goede re- gen." Spr. vroeg zich af of niet ge- 'f. VauohiipIo vortrnLLon vner 91 ia!irtn ni - sultaten gehad." Dit zei gisteren vreesd moet worden, dat het overleg Bit t llCZllt Kl VtTtlOkkt n af zkn de heer Middelhuis, voorzitter gevaar loopt als een van de partijen, f naar de van de KAB (KVP) in de Eerste (n.l. het NVV) de aanwijzingen naast >ïr' Ms. vhegkampschip „Karei Maashaven en hield daarbij, volgens Kamer en hij doelde daarbij op zich neer legt. „Ik ben VMr mati- Doorman" heeft van 16 tot 19 maart de voorschriften, op de zeer drukke de uitdrukking van de socialisten ging," aldus de heer Middelhuis, „om. aen bez<f k gebracht aan Laguaria in "Vier de zuidelijke wal. Bij de Ba- „een failliete zaak als ztj het heb- dat ik andere sociale verlangens niet Veneauela. ïn verbanti met dit vloot- za"drach'sa haven werd het scheepje ben over de loonpolitiek." Men ln gevaar wil brengen. Het is zeker bcz°?k had. de Nederlandse kolonie aan de achterave geraakt door het is vaak ontevreden over het wei- niet, omdat ik de bedrijven geen ln vane?"ela oen vlootcomite ge- binnenvaartuig Schelde, waardoor v vormd, dat voor de opvarenden een het zonk. De zoon kon zich redden uitgebreid ontspanningsprogramma hij werd door een motorvlet van De twee hoogleraren, de profes- had opgesteld. Het officiële gedeelte het Amerikaanse vliegdekschip Uss soren De Gaay Fortman (ARP) en van dit vlootbezoek bestond onder ..Wasp uit het water gehaald en la- Dit geldt ook voor de ambtenaren, witteveen (VVD) hebben gepleit meer uit het wisselen van saluut- ter ter observatie naar een zieken- Men spreekt daar meer over wat voor een vrijer loon-systeem. „We schoten en bezoeken van en aan de huis gebracht maar de vader kwam niet is bereikt dan over wat men hebben het gevoel een systeem te commandant van de oorlogsbodem. niet meer boven. heeft gekregen. De heer Middelhuis bezitten tussen de vrije en gebon- Voor de recreatie van de opvaren- zei dit tijdens een bespreking van de den loonpolitiek. Is het niet beter d?n Al" sportwedstrijden gehouden 0p het Cromvlietplein in Den f??.18.® ?fkon de de loonvorming in beginsel vrij te alsmede een ontspanningsavond, Haag is gisteravond tegen zeven uur Eerste Kamer. Hij legde de vinger laten en de regering alleen de be- waarbij „De Karei Doormanband de de 60-jarige G. J. Chr. de Jonge i9voegdhejdte laten om globaal in te mu*tek verzorgde. onwel geworden en overleden. De tinQ van de Arbeid zijn gerezen over „rijpen," aldus de senator De Gaay Een mariniersfanfare uit Curasao heer De Jonge, die een bromfiets de naleving^ van het ioonakkoord Fortman. Zijn liberale collega was verzorgde bij taptoe's en sportwed- bereed, was van zijn bromfiets ge- yiS-ürfkt1!?8!*» JLSÜL2' het me,< hem eens- Twee iaar gele" strÜden de muziek. Zaterdagmorgen stapt omdat hij zich kennelijk niet zwaard hart de toekomst tegemoet den heeft hij al voor een ombuiging had bij het graf van Simon Bolivar goed voelde en overleed ter plaatse en noopt, dat de overheid er aan i1-1_:*. ni nige dat men niet krijgt en men grotere winsten gun." vergeet het vele dat men wel krijgt. te Caracas een kranslegging plaats aan een hartaanval. De. uitslagen van de dinsdagavond ii Hilversum gehouden draverijen luiden: Charlotte-six-prijs (2040 meter): 1. Agfa, J. Wagenaar jr 3.06.2, 1.33,1; 2. Anna Scotch; 3. Zigane. Tot. win. 3, pl. 1.30, 1.30, 1.40, gek. 3.70, cov. 4.10. Charlotte V-prijs (2000 meter): Eerste serie: 1. Winston Hanover, W. Leeuwenkamp 2.49,8, 1.24,9; 2. Victrix; 3. Ugoldman K. Tot. win. 1.80 (stalver- band), pl. 2.70, 2.10, gek. 5.90, cov. 5.-. Tweede serie: 1. Upper Ten, B. Leeu wenkamp 2.54,4, 1.26,3; 2. Moutonnet; 3. Curlew Tot. win. 2.80, pl. 1.20, 1.50, gek. 3.30, cov. 4.30. Charmante Batavus-prijs (2040 m.) 1. Zoo Doorloper S, W. Leeuwenkamp 3.00,1, 1.28,3; 2. Zee; 3. Zelda's Happi ness. Tot. wini. 3.50, pl. 1.40, 1.20, 1.60, gek. 6.70, cov. 3.90. Charmeuse Mac prijs (2000 m) 1. Vaut Mieux K. H. J. Pools 2.57,9, 1.29.-; 2. Ylinotte; 3. Vink S. Tot. win. 10.30, pl. 3.80. 1.70, cov. 3.40, gek. 21.90. Cheery Silk-B prijs (2000 m). 1. Zee adelaar S, M. Vergaay 2.54,9, 1.27,5; 2. Zoon van Kievit: 3. Xeres. Tot. win. 2.10, pl. 1.30. 1.40, 1.70, cov. 3.50. gek. 8.-. Finale Charlotte V-prijs (2000 m) 1. Winston Hanover, W. Leeuwenkamp 2.53,2, 1.26,6; 2. Victrix V; 3. Upper Ten. Tot. win. 1.50 (stal), pl. 1.40, 1.20, 1.40, cov. 3.50, gek. 3.20. Totale omzet: 87.362,50. de weg te ruimen. Sprekend over de loonpolitiek zei de heer Middelhuis nog: „Ik wil niet zeggen, dat er geen fouten kleven aan de vrijere loonpolitiek. Hoewel bijvoorbeeld de overheid onder de huidige politiek het volste recht heeft aanwijzingen te geven, mag het niet te dikwijls gebeuren. Nu de laatste aanwijzing over tussentijdse loon- verhoging er ligt en de meerderheid van de Tweede Kamer er achter staat Forum over tekort aan verplegend personeel „De onregelmatige diensten van het verplegend personeel zijn absoluut onvoldoende in de salarissen verdis conteerd". Dit is de mening van een forum dat op een in 's-Hertogen- bosch gehouden bijeenkomst sprak over facetten van het verpleegsters tekort. Deze bijeenkomst was belegd door de „contactgroep verplegenden", een onderafdeling van de Arka. Van het forum maakten o.a. deel uit mr. G. Boot, algemeen voorzitter var. de Arka en dr. W. Dijsselbloem, direc teur van het Arka-buieau. Met betrekking tot de honorering van de onregelmatige diensten werd aangedrongen op een diepgaand taak- onderzoek. Inzake de promotierege ling werd de instelling van zogenaam de dienst- en promotiecommissies bij zonder urgent geacht. In die commis sies zullen ook de vakbonden een stem dienen te hebben, zo consta teerde men. BARONESSE ORCZY het verbond van 25 Hierop verwaardigde Hériot zich niet te antwoorden. Hij trok even eens een stoel naderbij en ging te genover zijn bezoeker zitten, daarna vroeg hij kortaf: „uw naam en be roep?" „Mijn naam is Lépine, om u te dienen", zei de oude man, „en mijn beroep is tegen een vergoeding van vijf sous of zo, naar gelang van de lengte, brieven te schrijven voor hen die niet in staat zijn dat zelf te doen". „Wat hebt gij met mij te doen?" vroeg Hériot kort. „U tweeduizend francs aan te bie den voor de brieven die gij van dé- puté Fabrice gestolen hebt toen gij zijn knecht waart", antwoordde Lé pine met volmaakte kalmte. In een oogwenk was Hériot over eind, hij sprong op alsof hij gestoken werd: zijn fletse bijziende ogen kne pen zich samen tot het slechts gleuf jes waren, waar doorheen hij een snelle, achterdochtige blik wierp op de oude, vervallen gestalte voor zich. Toen gooide hij zijn hoofd achten ver en lachte totdat hem de tranen over de wangen rolden en zijn ribben hem pijn deden. „Dat is een grap, veronderstel ik, burger", zei hij, toen hij zich weer wat hersteld had. „Geen grap", antwoordde Lépine kalm. „Het geld is te uwer beschik king, wanneer gij de brieven aan mijn stalletje zoudt wilen brengen op de hoek van de rue Dauphine en de quai des Augustinus, waar ik mijn baantje beoefen". „Van wie is dat geld? Van Agnes de Lucines of zond die gek van een Fabrice je?" „Niemand zendt mij, burger. Het geld is van mij de enige spaarcen ten die ik bezit ik vereer burger Fabrice ik zou hem gaarne een dienst bewijzen door zekere brieven die gij bezit van u te kopen". Toen Hériot knorrig en uit zijn hu meur bleef zwijgen en het vertrek met grote passen op en neer begon te lopen, voegde Lépine er overre dend aan toe: „Nu! wat zegt ge er van? Tweeduizend francs voor een pakje brieven, geen slechte zaak in deze moeilijke tijden". „Maak dat je de kamer uitkomt", was Hériot's plotselinge trotse ant woord. „Gij weigert?" „Ga de kamer uit!" „Zoals ge wilt", zei Lépine, terwijl hij van zijn stoel opstond. „Maar voor ik ga, burger Hériot", voegde hij er heel rustig sprekend aan toe, „laat mij u één ding zeggen; mademoiselle Agnes de Lucines zou liever haar rechterhand afkappen dan die door jou te laten beroeren, al was 't voor een enkel ogenblik maar. Noch zij, noch député Fabrice zou wensen hun leven tegen die prijs te sparen". „En wie zijt gij, schurftige vogel verschrikker?" vroeg Hériot, bars, buiten zichzelf gerakend van 'woede, „dat gij deze dingen overbrengt? Wat zijn die mensen voor jou, of jij voor hen, dat je je met hun zaken zoudt bemoeien?" „Uw vraag raakt de zaak niet bur ger", zei Lépine vriendelijk. „Ik ben hier om een overeenkomst voor te stellen. Zoudt ge niet beter doen met die te sluiten?" „Nooit", antwoordde Hériot met nadruk. „Tweeduizend francs", herhaalde de oude man onverstoorbaar. „Nog niet al bood gij mij tweehon derdduizend aan", gaf de ander trots ten antwoord. „Ga en vertel dat aan degenen die je zenden. Zeg hun dat ik, Hériot, op een fortuin zou neer zien als op ijdel schuim, tegenover de vreugde om een man als Fabrice, die ik meer haat dan alles op aarde of in de hel, de trappen der guillo tine te zien besturen Zeg hem, dat ik weet dat Agnes de Lucines mij veracht en dat ik weet dat ze hem lief heeft. Ik weet dat ik haar anders niet kan bezitten, dan door hem te bedreigen. Maar gij vergist u, bur ger Lépine", ging hij voort, terwijl hij meer en meer met kalmte begon te spreken, naarmate zijn gevoelens van haat en liefde hem bevingen, „gij vergist u als gij denkt dat zij geen overeenkomst met mij treffen zal, ten einde het leven van Fabrice die zij liefheeft, te redden, Agnes de Lucines zal binnen een maand mijn vrouw zijn of Arnould Fabrice's hoofd zal vallen onder het mes der guillotine, en gij, mijn ge dienstige vriend, moogt, als ge wilt naar de duivel lopen". „Dat zou een erg gedweeë bezig heid zijn, burger, na mijn bezoek aan u", zei de oude man met onverstoord sag-froid. „Maar laat mij, op mijn beurt, u verzekeren, burger Hériot", vervolgde hij, „dat Arnould Fabrice niet zijn kostbaar leven onder de guil lotine zal eindigen, en dat nooit -al toegestaan worden, om het laffe en gestolen wapen dat gij bezit tegen hem^ te gebruiken". Hériot lachte, een laag cynisch lachje en haalde zijn schouders op: „En wie zal mij dat beletten, vraag ik u?" zei hij sarcastisch. De oude man gaf geen direct ant woord, maar hij kwam enige stap pen dichter bij de burger-député. en plotseling zich oprichtende keek hij slechts een kort ogenblik neer op de nietjge, groezelige stanpen van de ex- knecht. Het scheen Hériot toe dat de hele man getransfigureerd was; de slordige oude vogelverschrikker leek plotseling een schitterende, machtige persoonlijkheid; uit zijn ogen sch^-t een blik van opperste veracht' g i verheven trots, en Hériot, niet in staat deze gedaanteverwisseling, die meer innerlijk dan uiterliik tot hem doordrong, te verklaren, voelde ziin knieën onder zich knikken en al ziin bloed vlood terug naar zijn hart in 'n benauwenis van bijgelovige schrik. Ergens vandaan drongen tot zijn oren deze beide woorden door: „Dat zal ik!" in antwoord op zijn eigen vraag. Voorzeker konden deze woor den vol sterkte en macht nooit door de vervallen oude vogelverschrikker gesproken zijn die zijn schamel brood verdiende met brieven schrijven voor ongeletterde mensen. Maar voor hij zijn tegenwoordig heid van geest herkrijgen kon, was burger Lépine verdwenen en slechts een heldere vroliike lach scheen door het vieze vertrek te weerkliniken. Hériot schudde de laatste over blijfselen van zijn eigen zinneloze schrik af: hij rukte de deur van de slaapkamer open en schreeuwde te- pen Rondeau, die werkelijk dacht dat de burger-député gek geworden was: „Houd hem!, houd hem! Gauw! voor de duivel!" nvde hij, „Wie?" gaapte de man. „De man, die hier juist was. een aristo". „Ik zag niemand dan de bri. f- schrijver voor 't volk. de oude Lé pine. ik ken hem goed". „Ezel die je bent!" schreeuwde Hériot wild, „de man die hier was, was die verwenste Engelsman, de gene die zij ..de Rode Pimpernel" noemen Vlieg achter hem aan, houd hem tegen, zeg ik je!" (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1962 | | pagina 9