KLAVERBLAD KOFFIE EEN RUIME, LICHTE SCHOOL VOOR 600 TOT 650 LEERLINGEN NABIJ LEIDSE HOUT De ijselijke maand maart 1962 Vtv\ Winkelsluiting op 30 april? ZEVEN MILJOEN BEREIKT BIJ HAZERSWOUDSE BOERENLEENBANK Contributie verhoogd in verband met voorzieningen nieuw gebouw WOENSDAG 21 MAART 1962 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Krachtige geur Verkwikkende smaak 4» LEIDEN De samenwerkende organisaties van winkelpersoneel, te weten de Alg. Bond Mercurius (NVV), de HKW (KAB) en de NCBB (CNV) hebben aan de centrale werkgevers organisaties in de detailhandel ver zocht, de ondernemers in het win kelbedrijf dringend te adviseren, hun zaken op 30 april a.s. de gehele dag gesloten te houden. Dit opdat bok het winkelpersoneel de verjaardag van H. M. de Koningin en de herden king van het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk echtpaar kan mee vieren. Veel bakkers worden tot sluiten genoodzaakt Op de eerste officiële vergadering van het nieuwe bedrijfsschap voor de bakkerij zijn gisteren sombere din gen gezegd over de huidige situatie van de Nederlandse bakkers. Zo werd bekend gemaakt, dat het vorig Plannen voor nieuwbouw St. Agneslyceum ontsluierd jaar 625 bakkers, d.i. ongeveer 5,5 pet. van het totale aantal bakkers, in ons land hun zaak hebben moeten sluiten. In veertien jaar tijd is het aantal zelfstandige bakkers met ruim 26 pet van 14.691 tot 10.836 terugge lopen, een teruggang, die steeds sneller verloopt. Ook maakt men zich bij de bak kers zorgen om het broodverbruik, dat in Nederland jaarlijks met on geveer twee pet. per hoofd van de bevolking vermindert. Het aantrek ken van personeel is sinds de invoe ring van de vrije zaterdag juist voor de bakkerij waar een vrije zater dag nagenoeg onmogelijk is een bijna onoverkomelijk probleem ge worden, zo werd opgemerkt. IN WARME VETZUREN GESTIKT De 39-jarige fabrieksarbeider J. H. Zuiderwijk uit Gouda is gistermiddag om het leven gekomen doordat hij in een put met warme vetzuren stapte. Het ongeluk gebeurde op het ter rein van Gouda-Apollo, waar het slachtoffer bezig was met bestra tingswerkzaamheden. De man is waarschijnlijk achteruitlopend in de put gestapt en door verstikking om het leven gekomen. Teddy en Henk Scholten beëindigen Nederlandse t.v.-showprogramma's Het ziet er naar uit, dat het klein- kunst-echtpaar Teddy en Henk Scholten binnenkort de Nederlandse televisie een (voorlopig) vaarwel zullen toeroepen. Zij maken nog drie amusementsprogramma's voor de KRO-t.v. „Zaterdagavond-akkoor den" en vervolgens zullen ze nog in dit seizoen twee programma's ver zorgen voor de Berlijnse t.v. en voor het volgend seizoen drie Duitse shows, die op een latere datum door Zwitserland en Oostenrijk waar schijnlijk gerelayeerd zullen wor den. Aldus een mededeling van Max Cerni, impresario van het echtpaar Scholten. De KRO-t.v. zal in het geval van vertrek van Teddy en Henk Schol ten moeten uitzien naar een ander amusementsprogramma. Hiervoor zouden reeds twee belangrijke kan didaten op de nominatie staan. Ge noemd worden de bekende Deense t.v.-komiek Boyd Bachmann en John ny Kraaykamp, die enkele seizoenen geleden reeds een vast showprogram ma voor de AVRO leidde. Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor Dit doosje betekent: protektie tegen infektie (Advertentie) Prinses Beatrix bij chefs van staven Zoals reeds eerder bekend is ge maakt heeft prinses Beatrix in janu ari een bezoek gebracht aan het de fensie studie centrum en aldaar en kele lezingen bijgewoond. Vorige week bracht zij een bezoek aan de chef van de generale staf. In aan sluiting daarop heeft de prinses gis teren een bezoek gebracht aan de chef van de luchtmachtstaf, luite nant-generaal H. P. Zielstra en gis termiddag aan de bevelhebber der zeestrijdkrachten tevens chef van de marinestaf, vice-admiraal L. Brouwer. Prins Bernhard is gisteren aan gekomen op het zomerverblijf van de koninklijke familie in Porto Er- cole. Zijn bezoek, dat duurt tot don derdag, houdt verband met verbou wingen aan de koninklijke villa. GEDEP. STATEN VAN ZUID-HOLLAND Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland zullen morgen in openbare vergadering behandelen: Bezwaarschriften ingevolge artikel 37, 3e lid der Woningwet van J. en H. C. de Wit te Noordwijkerhoüt en K. Broomans te Voorschoten en anderen, tegen het bij besluit van de raad der gemeente Noordwijk d.d. 18 juli 1961 vastgestelde uitbreidings plan in onderdelen „Kapellebos". Bezwaarschriften ingevolge artikel 37, 3e lid der Woningwet van J. J. van Benten en N. J. Nieuwenhuizen te Nieuwkoop, en anderen, tegen het bij besluit van de raad dier gemeen te d.d. 6 juni 1961 vastgestelde plan tot herziening van het uitbreidings plan, regelende de bestemming in hoofdzaak van het landelijk gebied. HT Aliili: J? 1,711 13 HM TIJ V n I HIJ S „Een ruime school in een ruime, van veel groen voorziene om geving." Ir. J. van Oerle heeft gisteravond op de ouderavond van het Agneslyceum in restaurant Van der Heijden te Leiden de plannen voor de nieuwbouw, in de nabijheid van de Leidse Hout, ontsluierd. De nieuwe school, waarvan - als alles meezit - de eerste paal nog aan het eind van dit jaar geslagen, zal worden - biedt plaats aan maximaal zeshonderd tot zeshonderdvijftig leerlingen. Om dit getal te bereiken heeft de school dan alweer een uitbreiding onder gaan. „Is dit niet te klein," was gisteravond de vraag, „te klein, gezien de ontwikkeling, die men mag verwachten." ontvangen. De langgerekte vorm is aangepast aan de omgeving en houdt rekening met de eisen, die deze tijd stelt aan de inrichting van een school. Zo ziet men als een bijzonderheid boven de ingang, rechts van het mid den, een uitbouw, welke rust op pi laren, die de bibliotheek zal bevat ten: een lichte ruimte, die door de leerlingen gebruikt zou kunnen wor den om rustig te werken met be hulp van de boeken, die hier ten dienste staan. Zoals de tekening aan geeft, zijn er drie bouwlagen, waar in de klassen zich aaneenrijen. Een onderbreking hierin vormen de bij zondere vaklokalen zoals voor bio logie, scheikunde en natuurkunde, en dt kapel, die zeer eenvoudig is; niet meer dan twee klassen, met het altaar in het midden. Rector en me derector hebben deze eenvoud en beperkte omvang de beste kansen voor het godsdienstig leven gezien: met kleine groepen in de kapel in een sfeer van verbondenheid. De au la echter, die haaks op de hoofd vleugel is gebouwd (dus niet zicht baar op de tekening) is ruim van opzet. Zij kan dienst doen voor school-bijeenkomsten en uitvoerin gen, als overblijflokaal en voorts bij bijzondere gelegenheden als kapel. Links op de onderste tekening ziet men het gymnastieklokaal, met kleed lokaal en douches. De bouw van een tweede soortgelijke gelegenheid op de eerste verdieping is mogelijk. Onder het gebouw bijna over de gehele lengte ligt een fietsenbewaar- plaats; voorts zijn er een garderobe en een plaats waar tassen opgebor gen kunnen worden. Een handwerk lokaal en een conciërgewoning com pleteren het geheel. Dit jaar nog de eerste paal? Het antwoord was deels negatief. Aan de vaststelling van het getal te verwachten leerlingen is reeds een prognose vooraf gegaan. Naar de rector, drs. J. J. A. Zonneveld, meedeelde, dient men rekening te houden met de realisering van de Mammoethwet, met wijziging in het onder wijstype, dat wellicht meer plaats biedt aan het z.g. Havo; voorts staan scholen in Lisse, Voorburg en Wassenaar op stapel, terwijl Voor schoten ook zijn middelbare meisjes school heeft met interne en externe leerlingen. Ook mag de schoolge meenschap niet te gvroot worden. „Dan maar liever een nieuwe school bouwen". De nieuwe St. Agnes komt in het centrum van een scholen-complex aan de noordzijde van en evenwij dig aan de Poelwetering, schuin te genover het St. Bonaventura-lyceum; er naast is de gemeentelijke meisjes- HBS geprojecteerd. ïn de buurt zul len ook verrijzen de Chr. HBS Ma thesis en het Diakonessenziekenhuis (in aanbouw). Naar ir. Van Oerle verklaarde groeit hier een scholen- stad op zich zelf met enige duizen den leerlingen. „Dat zal elke mor gen een drukte van jewelste geven". De ligging van de school is ver keerstechnisch gunstig: station en autobussen zijn in de buurt. De sport velden in de nabijheid betekenen een extra-mogelijkheid voor de veld- lessen. Er is wel een sportterrein geprojecteerd, maar dit is toch on voldoende. Langgerekt. vergadering gisteravond strategisch verantwoord werd geacht. Aan het scheppen van ruimte in en rond de school werken mee een grote hal, speelplaatsen en sporfc- veldjes. Ir. Van Oerle deelde nog mee, dat het schetsplan de instanties in Den Haag is gepasseerd, dat men thans de laatste hand legt aan het beste- dingsklaar maken van het ontwerp en dat straks op de bouw nog Rijks goedkeuring gegeven moet worden. De rector vond het zeker niet te optimistisch te verwachten, dat september 1965 de school in gebruik genomen zal worden. Naar wij van verschillende ouders vernamen zul len de leerlingen, die dan nog aan het Lyceum studeren verhuizen met „gemengde gevoelens". Zij zijn nl. nog zeer gehecht aan het gebouw aan de Oude Vest, dat bekend staat als „een gezellige school". Contributie verhoogd. In de vergadering gisteravond, die geopend werd door de voorzitter van het oudercomité, dokter P. A. F. v. d. Spek, is besloten de contributie per leerling per jaar van 20 op 40 gulden te brengen. De penningmeester, dokter C. F. M. Langezaal, zette uiteen, dat ver hoging van de contributie nodig en redelijk is. Vergeleken bij andere middelbare scholen in de omgeving van Leiden was de contributie van het Agneslyceum nog zeer laag. De verhoging is nodig, omdat de extra voorzieningen in de nieuwbouw, zo als kapel en uitbreiding van de aula om deze als kapel te kunnen ge bruiken, niet door het Rijk betaald worden. Met een verdubbeling van de contributie kan men zonder fi nanciële zorgen de realisering van deze voorzieningen tegemoet zien. De contributie voor het tweede kind uit een gezin bedraagt 30 gulden voor het derde 20. Problematisch. Na de pauze hebben de verza melde ouders onder leiding van no taris A. W. C. Verhees, voorzitter van het schoolbestuur vraagstukken rond het studerende kind besproken als vervolg op de discussie, die op 17 oktober is gehouden na een cau serie van dr. M. A. J. W. Matthij- sen over de sociologie van de middel bare school. De vergadering kwam ondermeer tot de conclusie dat „elk kind een probleem is". Het ligt er maar aan hoe je het bekijkt, of lie ver welk een begrip men heeft van het normale. Indien men van één ge geven uitgaat is elk mens abnor maal. Tweede vraagstuk was of het in onze dynamische tijd, waarin de kinderen straks gedwongen worden in een roezemoezige, gehaaste omge ving te werken, goed is een rustige omgeving te scheppen. Kan je ze niet beter al vast op school laten wennen? De vergadering pleitte una- nem voor rust. ZEVENTIENJARIG MEISJE KREEG FIETS Op woensdag 14 maart mocht de kassier van de Coöperatieve Boeren leenbank „Hazerswoude-Kouderkerk" het genoegen smaken om een bedrag van zeven miljoen gulden aan spaar gelden ingeschreven te zien. Het be stuur van de bank besloot deze mijl paal in de 63 jarige geschiedenis niet ongemerkt voorbij te laten gaan en belegde jen bijzondere bijeen komst in het bankgebouw aan het Raadhuisplein. Middelpunt van be langstelling was de 17-jarige Marry Qualm, met haar moeder, die op 14 maart genoemd bedrag aan spaar gelden vol maakte. In het kantoor van het enkele ja ren in gebruik zijnd modern inge richte bankgebouw, feliciteerde de voorzitter van de bank, de heer J. Th. Wesselingh, het pazerswoudse meisje. Ook mevrouw v. d. Qualm moest gelukwensen over zich heen laten gaan, omdat zij op genoemde datum ten kantore verscheen met de spaarrekening van haar dochter. De voorzitter releveerde, hoe het grote bedrag dat onder 5000 spaar rekeningen ligt verdeeld, men toch aan een dergelijke som kan komen; dit achtte hij vooral te danken aan de spaarzaamheid van de vrouw; iets wat ook nu weer, tot uiting kwam. Spreker wees er op, dat bij vorige gelegenheden niet was stil gestaan bij het bereik van een bepaald bedrag maar het bestuur had gemeend nu degene, die de zeven miljoen volmaak te, een geschenk te overhandigen. De daad bij het woord voegend liet de heer .Vesselingh de kassier van de boerenleenbank, de heer L. M. de Boer, een splinternieuwe fiets voorrrijden. Met een passend woord je, waarbij de voorzitter onder meer repte over een 7 miljoen meter lan ge fietstocht, .verd het rijwiel aan de Hazerswoudse overhandigd. Bloemen werden er voorts aange boden door de heer II. v. Driel na mens de raad van toezicht en zowel mevrouw Qualm als haar dochter moesten voorts de felicitaties in ont vangst nemen van leden van het be stuur en de raad van toezicht. Met een gezellig samenzijn werd deze voor Marry zo gelukkige bijeenkomst besloten. De Coöp. Boerenleenbank, die haar hoofdzetel aan de Rijndijk heeft en in de toekomst een gebouw zal zien verrijzen op de plaats van de secre tarie, bereikte in 1958 een inleg van vier miljoen gulden aan spaargel den. Het jaar daarop kwam men aan de vijf en in 1960 aan de zes mil joen gulden. Veertien maart werd de nieuwste mijlpaal bereikt. De kassier van de bank, de heer L. M. de Boer, toont hier ten aan schouwen van Marry Qualm en haar moeder de fiets. Voorzitter J. Th. Wesselingh rechts vond het afleggen van een afstand van 7 miljoen meter met dit rijwiel alleszins mogelijk. (Foto: Van Bemmelen) Strategisch. Het ontwerp van het architecten- De kamers van rector en modera- bureau Van Oerle, Schrama en Bos tor, conrector en leraren zijn op de werd door de vergadering gunstig eerste verdieping, hetgeen door de De eerste 20 dagen van maart hebben zich gekenmerkt door bijzonder lage temperaturen. De maximum-temperatuur is niet boven de 10 graden ge weest. Nog steeds blijft het abnormaal koud en het einde is niet of nauwe lijks in zicht. Vergelijken wij deze koude maand maart met dezelfde maand van het vorige jaar dan is het verschil werkeUjk frappant. Toen bijna zomerse temperaturen, nu winterse! Toen regende het „warm water", nu sneeuwt het bijna dag aan dag!

Leidse Courant | 1962 | | pagina 7